PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Stichting universiteit in Deventer en technische hogeschool IJmond Paul Keres velde in Zeeland 36 schakers Vandaag... UITBREIDING BESTAANDE INRICHTINGEN HOGER ONDERWIJS AANBEVOLEN PRINSES IRENE BEZOCHT UTRECHTS MARCUSKERK 202e jaargang - no. 266 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 nov. '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 xege'.s) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20;,Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adin. tel. 2W viert koning Gustaaf^Vl n Adolf van Zweden zijn 77e M verjaardag; viert Columbia zijn onaf- p hankelijksdag (1903) begint te San Francisco onder auspiciën van de ge- meentelijke commissie voor kunstzaken een internationaal filmfeest, waarvoor ruim zes- tig landen zijn uitgenodigd; hoopt de Nederlandse M schrijver van romans, toneel- i| stukken en kinderboeken en dichter Jan B. Ubink te Den n Haag zijn 75e verjaardag te s gedenken. liilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllÜi Adviescommissies spreiding hoger onderwijs: (Van onze Haagse redactie) De „commissie spreiding hoger onderwijs" en de „commissie spreiding technisch hoger onderwijs", door minister Cals in juli 1957 en in april 1958 ingesteld, hebben een gezamenlijk rapport uitgebracht. Zij doen daarin onder meer de volgende aanbeve lingen: 1. Oprichting -van een nieuwe universiteit in het oosten des lands, te openen in 1962, met een technische faculteit voor de studie in de werktuigbouwkunde, de elektrotechniek en de scheikundige technologie; faculteiten voor de rechtsgeleerd heid en de economische wetenschappen en studiemogelijk heid voor sociologie; prekandidaten-opleidingen voor wiskun de, natuurkunde en scheikunde (met mogelijkheid van uit groei tot volledige opleidingen). De meerderheid der beide ^commissies acht Deventer de iheest geschikte plaats voor de ze nieuwe universiteit. Een minderheid geeft de voorkeur aan het tussen Enschede en Hengelo gelegen landgoed Drienerlo. De vorming- van de economische fa culteit te Leiden en de juridische fa culteiten te Rotterdam en Tilburg dient geleidelijk te geschieden en zich in eerste aanleg te beperken tot datgene wat gewenst is om de studie der belastingwetenschappen mogelijk te maken. Ook de sociologe-opleiding te Rotterdam dient geleidelijk tot stand te komen en zich in eerste aan leg te beperken tot hetgeen gewenst is voor de instelling van een studie richting „bestuurswetenschappen". Tilburg beeft al een sociologie-oplei- ding-. De totale investeringskosten voor de verwerkelijking van deze voorstellen worden geraamd op 412 miljoen gulden. de instellingen van hoger onderwijs zal bereiken, om aan de vraag naar academici in do komende 20 jaar te kunnen voldoen en om het nodige wetenschappelijk opgeleide potentieel te kunnen mobiliseren dat Nederland voor zijn industrialisatie nodig zal hebben. Geen alternatief De voorzitter van de commissie spreiding hoger onderwijs, dr. A. J. Pikaar, heeft dezer dagen in een toelichting op het gezamen lijk rapport gezegd „wij hebben (Zie slot pag. 3 kol. 2) Investering op 412 miljoen geraamd 2. Oprichting van een derde tech nische hogeschool, te openen ir 1964, in de omgeving van liet Noordzeekanaal, met als studie richtingen werktuigbouwkunde, elektrotechniek en scheikundige technologie. 3. Uitbreiding van de technische hogeschool te Eindhoven in 1960/ 1961 met opleidingen in de theo retische wiskunde, de theoreti- tische natuurkunde en de theore tische scheikunde. 4. Uitbreiding van de r.k. universi teit te Nijmegen in 1966 met een sectic voor tandheelkundige stu die aan de medische faculteit. 5. Verdubbeling, in 1961, van de ca paciteit van de tandheelkundige opleiding der rijksuniversiteit te Groningen. 6. Uitbreiding in 1961, van de rijks universiteit te Leiden met een economische faculteit en een al gemene baccalaureaatsopleiding. 7. Uitbreiding van de Nederlands Economische Hogeschool te Rot terdam met een juridische facul teit en een opleiding in de socio logie. 8. Uitbreiding van de Katholieke Economische Hogeschool te Til burg met een juridische faculteit. De door de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen ingestelde commissies „spreiding hoger onderwijs" en „spreiding technisch hoger onderwijs", res pectievelijk onder voorzitterschap van dr. A. J. Pikaar, hoofd van de afdeling onderwijs en weten schappen van het ministerie van o, k. en w., en dr. L. Neher, voor zitter van de raad voor het hoger onderwijs, hebben een gezamenlijk rapport uitgebracht, dat thans aan de regering is aangeboden. Zodra de regering zich een oordeel heeft gevormd over de vraagstukken, die in dit rapport worden behan deld, zal de minister van o. k. en w. hierover mededeling doen aan de Staten Generaal. Het rapport doet een aantal aan bevelingen, zowel voor het stich ten van nieuwe inrichtingen van hoger onderwijs, als over uitbrei ding van de bestaande hogescho len en universiteiten. Het rapport zelf telt 65 pagina's, de bijragen 99 pagina's. De belangrijkste pun ten uit dit rapport alsmede uit de dezer dagen gegeven mondelinge toelichting door de voorzitters van de commissie geven wij hierbij weer. Dr. A. J. Pikaar, voorzitter Commissie Spreiding Hoger Onderwijs Wanneer deze aanbevelingen hier in stringente termen worden weergege ven, dan is dat, omdat de commissies in deze opzet de enige mogelijkheid zien voor het hoger onderwijs om het hoofd te kunnen bieden aan de geboortegolf van 1946, welke in 1962 Auto te water een dode In Eindhoven is gisteren een auto met twee inzittenden in het Eind- liovens kanaal gereden. Een van de inzittenden, de Helmondse wethouder H. van Ekert, wist zich te bevrijden en naar de wal te zwemmen. Zijn broer, de 40-jarige Frans van Ekert, die de wagen bestuurde, kwam om het' leven. Navo-bijeenkomst na westelijk topoverleg De ministers van buitenlandse za ken van de landen die bij de Noordatlantische Verdragsorganisa tie zijn aangesloten, houden op 32 december een speciale bijeenkomst voor liet aanhoren van een verslag over de westelijke topconferentie die op 19 december begint. De N.A.V.O.-ministers komen voor hun normale zitting in Parijs bij een op 15. 16 en 17 december. Tot èen extra-bijeenkomst werd dinsdag besloten door de permanente N-A.V.O.-raad onder voorzitterschap van secretaris-generaal Spaak. Vliegrecord New York-Parijs met 20 minuten verbeterd Een Boeing 707 van de intercontinentale versie, toebehorend aan de Pan American World Airways, heeft de afstand New York (Idlewild)—-Parijs (vliegveld Orly) afgelegd in de fantastische tijd van 5 urn- 44 minuten. Gezagvoerder Charles Blair vertrok van Idlewild om 2.26 uur G.M.T. en Jandde dank zij een gunstige staartwind om 8.10 uur op Orly. Er bevon den zich 82 passagiers aan boord, alsmede tien bemanningsleden. Het record New YorkParijs stond tot nu toe op naam van de Pan Ameri can met een tijd wan 6 uur 4 minuten. De transcontinentale versie van de Boeing verrichtte deze prestatie op 12 december van het vorig jaar. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de burgerluchtvaart werd de afstand tussen New York en Parijs thans dus binnen de zes uur afgelegd. Ogenschijnlijk volkomen ontspannen en in het geheel niet geconcen treerd schreed de Russische grootmeester Paul Keres gisteravond in het Vlissingse Britannia langs 37 schaakbordenHij was het briljante middelpunt van de massale simultaanséance, die gister avond dank zij de organisatie van de Vlissingse Schaakclub en de Provinciale Zeeuiose Courant werd gehouden. Een werkelijk „grbot- meesterlijke" Keres zorgde voor even avontuurlijke als verrassende hoogtepunten in deze simultaanstrijd. Hier besteedt hij uitvoerig aandacht aan zijn jongste tegenstander de 12-jarige Vlissingse h.b.s.-scholier Tom Landheer die echter ook moest capituleren. Een schande was dat bepaald nietwant Keres kwam tot de fantastische score van bijna 99 procent Voor verder nieuivs over deze simultaanwedstrijden zie elders op deze pagina. (Foto P.Z.C.) V*\*\WVV\A*VVVVV\A/*VVVVVA'WWS/VWVVVWVVVV*AW Strijdlust van tijger voor strijd om „West-lrian" 1 President Soekarno van Indonesië heeft zijn volk opgeroepen te strijden voor Ned. Nieuw-Guinea met de l strijdlust van een tijger. Een menigte van naar schatting een half miljoen mensen en het volledige diplomatieke korps in Indonesië hoorden dinsdag tezamen met de ge delegeerden op de elfde conferentie van het Colomboplan in Djogjakarta een redevoering van ongeveer een uur aan, waarin de president het In donesische volk opriep bezeten te worden van nationalisme teneinde de onvoltooide revolutie af te sluiten. Indonesië moet een vlammende geest, vastberadenheid en actie bewerkstel ligen om West_Irian te verkrijgen en een oprechte en bloeiende samen leving en een socialistische staat in Indonesië te scheppen. Een Nederlandse professor, zei Soe karno, heeft eens verklaard dat de geest van het Indonesische volk die van een tijger was, maar dat 350 jaar kolonialisme deze geest heeft gedood. Laten we de geest van de tijger doen herleven, laten wij een grotere geest kracht ontplooien, laten wij geen de- faitisten zijn, riep Soekarno. India beraadt zich over antwoord aan China Premier Neliroe van India heeft voor een kort bezoek aan Agra, waar hij een vergadering over coöpera ties moest toespreken, verklaard dat de regering bezig is een antwoord op de Chinese voorstellen tot militaire ontruiming van het grensgebied op te stellen. Het antwoord zal na zijn terugkeer iu New Dellii worden vol tooid. Gevraagd naar commentaar op de voorstellen zei hij: „Wij zullen heel wat te zeggen hebben over deze za ken. Het is natuurlijk een belang rijke kwestie". Op de bijeenkomst in Agra zei Neh- roe dat India de Chinese aanspraak op grote stukken van zijn gebied niet aanvaardt. „Wij kunnen niet toe staan dat China een voet op onze borst houdt". „Marcuscentrum" was vol activiteiten Prinses Irene heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de hervormde Marcuskerk en daarmee aan het zogenaamde „Marcuscentrum" te Utrecht. De prinses arriveerde in gezelschap van haar particulier secretaresse, mevrouw mr. M. Scholtens-Meurs, om vier uur precies. Ze droeg een grijsblauw, getailleerd mantelpak en een zachtgrijs, vilten hoedje. Terwijl de klokken van de kerk beierden werd de prinses ontvan gen door ds. H. van Schothorst, de predikant van do Marcuskerk en de heer J. van de Knijff, voorzitter van do beheerscommissie van het „Marcuscentrum". Eén tegenstander bevocht remise... „Hij zit vol geintjes"Deze korte karakteristiek van Panl Keres gaf voorzitter J. A. Smits van de Vlissingse Schaakclub, gistermiddag, nadat hij in het Strandhotel te Vlissingen een half uurtje had gebabbeld met deze Russische grootmeester! Maar 's avonds kwamen 37 Zeeuwse schakers in het Vlis singse Britannia tot de ervaring dat Keres in het schaakspel nog veel en veel meer adrem is dan iu het woordenspel.... Want ook toen zat hij „vol (geniale) gein tjes" en meesterlijke vondsten. Hoe geniaal en hoe meesterlijk bleek na precies twee uur pas volkomen: van zijn 37 Zeeuwse tegenstanders had Keres er 36 geveld Slechts één (de 39-jarige Vlissin. ger J. Jansen) beleefde het voor Zeeland „historische feit", dat zijn remise-aanbod bij een goedmoedig gestemde Keres in goede aarde viel! Zo bereikte deze schaker uit Estland in de Zeeuwse simultaan séance de fantastische score van bijna 99 procent De andere siniultaanspelers (de Am sterdammers Van Scheltinga en Wit huis) liepen weliswaar ongeveer twee versnellingen langzamer langs hun tegenstanders, maar kwamen dan ook eveneens tot een indrukwek kende score. Internationale meester Van Scheltinga won 29 maal, verloor één keer en speelde bovendien slechts éénmaal remiseOm en nabij 95 is dan 88 procent", stelde Withuis verzamelde 27 maal de volle winst. Zesmaal moest hij een remise toe staan en éénmaal verloor hij. „Dat is dan 85 procent", stelde Withuis na afloop met voldoening vast. Avontuur... Het liep al tegen kwart voor acht toen de heer J. A. Smits, voorzitter van de organiserende Vlissingse Schaakclub iedereen en inzonderheid Keres, Van Scheltinga en Withuis een spontaan welkom toeriep. On middellijk daarna dankte hij de P-Z.C. voor „de financiële medewer king en de ruimte die de P.Z.C. in zijn kolommen beschikbaar stelt voor de schaaksport". Met een openings zet, verricht door de heer F. van de Velde jr., directeur van de P.Z.C.. be gon daarna het avontuur aan welge teld 102 borden... Het was welhaast vanzelfsprekend, dat de toeschouwers, die ook In groten getale waren opgekomen, onmiddellijk rond het door lange rijen tafels gevormde vierkant dromden, waar Keres ten strijde trok. En liet moet gezegd: deze Russische grootmeester stelde zijn kijkers bepaald niet teleur. Met een atletische tred schreed de 43-jarige Keres, die overigens ook een topspeler in de tennissport is, langs de borden. En het werden be paald geen droge en dorre partijen. Hij bleek de tegenpool van een an dere Russische grootmeester: Flohr, die vorig jaar nog in Vlissingen si multaan speelde, maar dit welis waar uitstekend van opzet maar saai deed. Zo niet KeresHij zocht het avon tuur, schiep complicaties, zette zijn stellingen scherp, maar riskant op en bracht een tiental tegenstanders in de waan, dat zij uitstekend, ja zelfs op een mogelijke winst stonden. Dat pakte echter al gauw anders uit. <VV\NAA«VVVvVVVVAAVVVVVV\A Simultaan-seance in Vlissingen met meer dan 100 deelnemers... Prinses Irene maakte een i w door de kerk, die gebouwd is "door de architect ii\ J" B. baron van Asbeck te Driebergen. Zij toonde veel belangstelling voor het in be ton gestorte en met bas-relief van Pieter D'Hont verfraaide doopvont en voor de kruisbanier, die is ont worpen door Marga van Oven, edelsmid te Driebergen. In het zo genaamde „aandachtscentrum" waarin zich de kansel, de avond maalstafel en het doopvont bevin den, bekeek de prinses het Avond- maalszilver en de kanselkleden. Op dit moment zong een jongens koortje, onderdeel van het grote kerkkoor, onder leiding van de cantor-organist Arïe van de Weg psalm 23 (de Heer is mijn Herder). Ook de catechisatiekamer, de admi nistratiekamer, de onderzoek- en behandelkamer van het Oranje- Groene Kruis, de grote zaal, de cantine en de bejaardensociëteit, de leeszaal, de bibliotheek, de speelzaal en de meisjeszaal bezich tigde de prinses. In al die zalen zag zij degenen die ervan gebruik maken druk in de weer, al waren niet alle dertig clubs die hier el kaar aflossen present. ïn de grote Marcuszaal voerde een balletclubje een korte dans uit. In de bejaardensociëteit bood de 88- jarige mevrouw D. Trappel de prinses een luchtfoto en enkele boekjes over de kerk en het „Mar- eusoentrum" aan. Het bezoek werd afgesloten met een thee in de re ceptiehal. Gastvrouw was daar me 1 vrouw E. M. L. van Schothorst- Schaker Withuis mag dan in hemds mouwen zijn aangetreden, toch zal hij liet tegen deze tegenstander de heer N. Pels van de Vlissingse politie niet verder dan een remise brengen (Foto P.Z.C.) WWWWWWVN^^VWvWW Ook zocht Keres ongetwijfeld niet naar gelijkvormigheid, want hij opende zeer verschillend: c4, d4, ei en Pf3. Opvallend was ook, dat lüj slechts zelden in het eindspel korte metten met zijn tegenstanders maak te, maar altijd op de fraaiste ont knoping aanstuurde. Typerend was bijvoorbeeld zijn antwoord, toen drs. M. C. Verburg uit Middelburg hem na afloop opmerkzaam maakte op een veel snellere beslissing in de partij Keres—Verburg: „Wij moeten ook aan het genoegen van de spe lers denken", zei hij. Keres had de ■heer Verburg «vergenoegd"- met een dame-offer, waarna deze Middel burger een rampzalige afloop op de onderste lijn niet meer kon voorko men. Dergelijke ervaringen beleefden ook Jansen uit Waterlandkerkje, dok ter Facee Scliaeffer uit Kapelle en andere Zeeuwse groten- Lakoniek zei Jansen uit Waterlandkerkje: „Pas nu heeft Keres kunnen bewijzen, dat hij inderdaad sterker is dan Jansen"... Een andere Jansen (die uit Vlissin gen) redde enkele ogenblikken later echter de Zeeuwse eer. Hij zou de enige zijn! Beeld van Kapelle... Ondanks zijn uitzonderlijke score van bijna 99 procent, liet Keres zich na afloop waarderend nit over zijn Zeeuwse tegenstanders ..Een aantal tegenstanders heeft het me hijzonder lastig gemaakt, maar in het eindspel bleek het tempo toch to hoog1'... Keres, die voor de ooiiog reeds een keer in Middelburg simultaan speel de en die zich op zijn treinreis door Zeeland bijvoorbeeld nog precies het typische beeld van Kapelle herinner de, miste overigens één Zeeuwse (Zie slot pag3 kol3) Drieling in Groningen geboren In het academisch ziekenhuis te Gro ningen is dinsdag een drieling ge boren- Het zijn twee jongens: Edzo en Donald, en een meisje, Anieta, respectievelijk wegend 2680 gram, 2290 gram en 1980 gram. Anieta ligt in de couveuse. De Groningse moe der, mevrouw Van der Meer. en de drie kinderen maken het goed. VERWACHT... Geldig tot hedenavond WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met plaatselijk enige buien. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Over het alge meen iets lagerè mïddagtemperatu- ren. ZON EN MAAN 12 november Zon op 7.53 onder 16.55 Maan op 15.57 onder 4.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1