De consument en de reclame ICeifhen Jacht ii in vol Beter voorkomen dan genezen! te wat INDIA WIL DE AFVAL VAN LAND- B0UWPR0DUKTEN BENUTTEN TEKKO TAKS en de Atoomoantoffels MAANDAG 9 NOVEMBER 1959 PROVINOIALE ZEEÜW8B COURANT EEN ONDERZOEK WERD INGESTELD Lijkt de reclameman het meest op een vos (Van onze Haagse redactie). Het onafhankelijke vakblad voor de reclame en verkoopbe vordering „Ariadne" heeft, sa men met de Nederlandse stich ting voor statistiek een onder zoek ingesteld naar het voor deel van de consument over de reclame en de reclame-mensen. De eerste resultaten van dit on derzoek staan in het november nummer van Ariadne. Zij zijn gebaseerd op een representatie ve steekproef in een enquête on der 1200 volwassenen, in dit ge val gedefinieerd als personen van 18 jaar en ouder, gelijke lijk verdeeld over vrouwen en mannen. Op de vraag, over welke eigenschap pen de reclameman moet' beschik ken, kwam die groep van de onder vraagden het sterkst naar voren, antwoordde, dat de reclameman slim en uitgerekend moet zijn. Het is daarom niet verwonderlijk, dat bij de vraag,' op welk dier de reclame man het meest lijkt, 64 procent van de ondervraagden meent, dat dit de vós is. Gelet op de onvriendelijke spreekwoorden over vossen, is het, volgens Ariadne een troost voor de reclameman, dat slechts één procent van de ondervraagden van oordeel is, dat de reclameman het meest op een ezel lijkt. Voordeel In tabellen en figuren, worden de antwoorden op elf gestelde vragen weergegeven. Waaraan denkt men bij het woord „reclame" In de antwoorden op deze vraag is het op gevallen dat het woord „reclame" door een grote groep verbonden wordt met „voordeel, of goedkoper aanbieding". En de gedachte aan een voordelige aanbieding of een gele genheidskoopje leeft sterker bij de vrouwen dan bij de mannen als groep en men vindt het ook veel sterker tot uitdrukking komen bij de onderste welstandsgroepen dan bij de bovenste. De gedachte aan het zakelijke doel van de reclame om- zetvergroting wordt door- relatief meer mannen dan vrouwen genoemd. Op de vaag, welk woord het meest met reclame te maken heeft, vorm den zij, die met de term „nuttighéid" antwoordden, de sterkste groep, na melijk 26 procent. Slechts 4 procent der stemmen gaven aan de tegen overgestelde term „overbodigheid" hun keus. Om een meetbare indruk te krijgen omtrent het nut, dat de consument in liet algemeen aan re clame toekent, werd gevraagd een cijfer te geven aan dit nut, waarbij tien het hoogste en nul het laagste te geven cijfer was. Tienen heeft het hierbij niet geregend, maar wel ach ten en zevens. Nadeel De overgrote meerderheid der on dervraagde consumenten namelijk 84 procent vond, dat reclame een voorlichtend karakter heeft of de consument attent maakt op de goedkoopte. Bijna de helft van de ondervraagden was echter eveneens van oordeel, dat er aan reclame na delen verbonden zijn. 47 procent van de ondervraagden stond op dit standpunt. Er zijn relatief meel mannen, die in het algemeen nadelen aan reclame bespeuren dan vrouwen. Ook in de hogere welstandsgroepen is men relatief kritischer dan in de lagere. Nieuw produkt De vraag of men door reclame wel eens kennis heeft gemaakt met een artikel, werd door 59 procent van de ondervraagden bevestigend beant woord. Wel bestaat er verschil naar gelang de leeftijdsgroep. In de groep jeugdigen antwoordde 63 pro cent bevestigend, in de groep van 55- jarigen en ouderen slechts (50 pro cent, terwijl de tussenliggende leef tijdsgroepen ook een middenpositie innamen. Geen misleiding Interessant zijn ook de antwoorden op de verdere vragen. De meeste on dervraagden zijn van oordeel, dat de reclame geen misleidende voorlich ting heeft, doch totaal betrouwbaar acht men de reclame toch ook weer niet. Ongeveer de helft van het aantal consumenten gelooft in een kosten verhogend effect van de reclame. de meest gevraagde Ruim driekwart van het aantal on dervraagden meent, dat de consu ment gemakkelijk door reclame te misleiden is, terwijl ruim de helft van de consumenten de stelling be vestigd, dat de reclame het kiezen voor de huisvrouw vergemakkelijkt. Op de vraag of men wel eens van „verborgen verleiders" had gehoord en wat daarmee bedoeld werd, ver klaarde 77 procent van het aantal consumenten nog nooit hiervan in het kader van de reclame te hebben gehoord. Zonder reclame De meerderheid der ondervraagden (66 procent) was van mening, dat jonge mensen gemakkelijker door re clame te beïnvloeden zijn dan oudere mensen. Hoe zou de wereld zijn zon der reclame? Onder de consumen ten leeft het sterkst de overtuiging, dat de mens door het wegvallen van de reclame kritischer en rustiger zou worden. Toch is er een vrij aan zienlijke groep die meent dat doör het ontbreken van reclame, de mens minder kritisch zou worden. En de factor, waarin bij het wegvallen van de reclame de grootste achteruit gang voorspeld wordt, is het mense lijk geluk. Vooral de jongeren zijn deze mening toegedaan; 38 procent van hen meent, dat de mens er on gelukkiger op zou worden, terwijl in de overige leeftijdsgroepen tezamen slechts 33 procent deze mening hul digt. Ook geloven de jongeren niet in zo sterke mate als de overige on dervraagden, dat de mensen rustiger zouden worden als er geen reclame meer werd gemaakt. De redactie van Ariadne wijst er op, dat er nog meer detailstudies .achtergrondstu dies en voorgrond-beschouwingen zullen moeten volgen om „het por tret van de consument" een defini tieve plaats aan de reclamewand te geven. In ieder geval heeft „Ariad ne" door de publikatie van de resul taten van deze belangrijke enquête, veel stof heeft bijgedragen voor een grondige behandeling van het onder werp „de reclame en de consument", dat op het komende congres van het Genootschap voor Reclame te Gro ningen zal worden besproken. Op het eilandje North Rona van de He- brlden worden jaarlijks meer dan 20.000 jonge zeehonden geboren, aldus heeft een groep geleerden ontdekt. Het doel van de expeditie was niet alleen een „volkstelling" onder de zeehonden te houden, maar ook zoveel mogelijk kalve ren met een metalen ring te merken en materiaal te verzamelen voor een gede tailleerd rapport over het kalven van zeehonden op het eiland. (Advertentie) POPELEN DE TAPUTKEVER niet ven e^J^STOQK j VAT DOE J J ER TECEj Portret v een vijanï Wanneer bij het vervaardigen van textiel een behandeling met EULAN wordt toegepost, zijn de stoffen voor altijd tegen tapijtkever en ook tegen motten beschermd. Eis daarom bij aankoop van alle soorten wollen stoffen en andere goederenvan dierlijke vezels vervaardigdhet EDI AH-etiket! ranmW ïiif bezorgt honderden Ai| luisvrouwen 402raJ~—jfx "nminuuK mpfaniilkev fr he*l' het °.P c If ^•"gpnbi1 Witte "pï/Hèur bijtkeve laleerd 55: "^ÏÏWKIM)lSTEWi>l GESIGNALEERD^^ Tapijtkever op mars houü wollen stof en warmU s riclï aan in vrijgeztV ron jgea ij S^Kever verscnSq AVlam i i fflf11 fel*? )l Hoe b, Eisenhower golfde niet tijdens veldtocht in Europa De perssecretaris van presi- ff dent Eisenhower, Hagerty, f| heeft donderdef: ontkend, dat Eisenhower voor de slag in de Ardennen in 1944 in Frankrijk golf heeft gespeeld, zoals staat vermeld in de dezer dagen ge- ff publiceerde dagboeken van de ff Britse veldmaarschalk Lord Alanbrooke. ff Elsenhower, die toén opperbe- ff velhebber van de geallieerde 'ff invasiestrijdkrachten was, ff heeft geen golfclub ter hand ff j= genomen zolang de oorlog in ff Europa niet was gewonnen. Hagerty sprak niet over an- ff dere mededelingen over Eisen- n hower, die vermeld staan in de M dagboeken van velmaarschalk p Lord Alanbrooke. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HOOG EN LAAG WATER 10 november Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzec Wemeldinge -f nap uur meter 10.21 1.51 10.50 1.69 11.06 1.82 11.16 1.07 11.46 1.24 nap uur meter 23 07 - 1.64 23.32 1.81 23.58 1.95 nap uur meter 4.13 1.32 4.38 505 4.59 5.14 1.48 1.62 1.17 1.34 nap uur meter 16.55 1.73 17.20 1.89 17.46 2.03 17.26 1.48 17.43 1.70 DESKUNDIGEN STELDEN PLANNEN OP Uit bananenstaAmen zal stijfsel worden gemaakt Deskundigen in India hebben plan nen opgesteld voor het verwerken van afval van landbouvvprodukten tót goederen voor dagelijks gebruik, zoals stijfsel, oliën, kunstmest en voedsel, waarbij van een grote va riatie van afvalprodukten gebruik zal worden gemaakt, zoals citroen schillen, de stammen van bananen bomen, bloed uit de abattoirs, afval van vis e.d. Dit plan is het resultaat van het onderzoek van een commissie, die wérd Ingesteld voor het zoeken naar methoden om afvalpïodukten voor een goed doel te benutten. In het door de commissie aan de regering uitgebrachte rapport worden gede tailleerde aanbevelingen gedaan hoe de meeste afvalprodukten van de landbouw tot bruikbare goederen kunnen worden verwerkt. Zo kan bijvoorbeeld tabakstof wor den gebruikt voor de produktie van 46- Precies op het afge sproken uur waren Tekko en Terry op de dag van het vertrek bij professor Star- reveld. „Hier zijn de para chutes, jongens!" begroette de geleerde de beide vrien den. „En in die tasjes zitten broodjes en een thermofles met warme thee, voor on derweg!" „En hier!" ging de profes sor zonder omwegen ver der, 'terwijl zij in de gloed nieuwe pantoffels stapten, „heb ik een eenvoudig in strumentje, bedienbaar met één enkele knop, waarmede we de ontsteking en onze snelheid kunnen regelen!" „Ik wil mij er verder niet mee bemoeien, pro fessor!" wendde Polly Mops zich tot de pro fessor. „U moet het allemaal zelf maar weten, maar die das doet U om!" En zij overhandig de de geleerde een warme wollen sjaal die hij goedig omdeed. „Komaan!" sprak hij dan. „Het is tijd mannen! Het uur van vertrek is aangebroken!" Gevolgd door de trouwe Polly sloften de vrienden naar buiten, de tuin in. „Denk er om, Polly", draaide de professor zich nog eenmaal om. „Alles is nog geheim- Geen woord dus!" nicotinesulfaat, een krachtig middel voor de bestrijding van insekten en slakken. De schillen van citroenen kunnen worden benut voor het ma ken van veevoeder, geneesmiddelen en likeur. De citroenoogst van In dia wordt geraamd op ongeveer 495.650 ton per jaar. die voor het grootste deel door de conservenin- austrie wordt verwerkt, waarbij de schillen meestal worden weggegooid. Bananen worden in India in over vloed geteeld, doch na het afsnij den van de vruchten laat men de stammen meestal wegrotten. Zij kunnen echter goed worden ge bruikt voor het maken van stijf sel voor de textielindustrie, in kosmetische produkten en voor "einden. het ontwikkelen van een stijfselin- dustrie uit bananenstammen India geheel zelfbedruipend maken wat stijfsel betreft en het land jaarlijks drie miljoen pond sterling aan de viezen kunnen besparen. Het afval van rijst, waarvan de pro duktie in India ongeveer 27,8 miljoen ton per jaar bedraagt, zou met ge bruikmaking van methylalcohol kun nen worden verwerkt tot ongeveer 300.000 ton ruwe olie per jaar, ter waarde van bijna 19 miljoen pond sterling, terwijl als bijprodukt nog 45.000 ton zeep zou kunnen worden verkregen. Het bloed uit de abattoirs zou kun nen worden gebruikt als kunstmest en veevoeder, doch ook voor mense lijk voedsel en het maken van prepa raten voor industriële en medische doeleinden- Uit visafval zou kunstmest kunnen worden gemaakt, terwijl theeafval kan worden gebruikt voor het ma ken van coffeme. Afval van suiker riet is bruikbaar voor de fabricage van bordpapier, papier en ook voor veevoeder. 6 Een bloedig botsing tussen twee groe pen Boliviaanse boeren die het oneens waren over een politieke kwestie, heeft 2? doden en een groot aantal gewonden geëist. De ene groep was voor handha ving van de minister van landbouw ter wijl de andere diens ontslag eiste. z O \Jlwcl\i uif de Oosi^one „Verzeihung, bitte", komt de leider onderdanig, terwijl hij zich omhoog werkt, de truck In. „Der Herr Kapi- tan wiinschen? Moeten wij de krat ten naar buiten brengen, of wil hij ze doorzoeken waar ze zijn?" „Doorzoeken?" komt het antwoord. „Niks doorzoeken. Wat denk je dat we gaan doen? De inhoud inspecte ren en jullie passeren? We confis queren het hele zaakje. Wat zit d'r in?" „Nichts. Nichts, Herr Kapitan. On schuldige lading, ik verzeker het U". „Waarom breng je 't dan zwart over?" „Ik voer alleen mijn instructie uit, Herr Pollzei-General". Luitenant Snell doet zijn naam alle eer aan, gezien het tempo waarin hij in rang stijgt De lading bestaat uit kratten. Een dozijn ongeveer, ter grootte van thee kisten en van hetzelfde dunne hout gemaakt. „Aufmachen!" dondert Snell. De nieuwsgierigheid wordt ons te door JEFF BOGAR machtig. Ik spring de greppel over, Lorna ook. Afgaande op de wijze, waarop zij door de van dennegeur zwangere lucht zeilt, zou je zweren dat zij een jparachutlstenopleiding heeft gehad, tiaar benen zien er nog Amerikaanser uit. Herr Leutnant-Kapitan-General staart naar de inhoud van de open gemaakt krat. Plotseling barst hij in een luid gelach uit. Hij richt zich op. De echo van zijn lach klinkt van over de grenslijn. Hij steekt zijn hand in de krat. Hij haalt een hand papier te voorschijn, maat. In flinke blokletters staat vol T Afflche-for- itters staat daarop te lezen: „Westduitsers! Breek eens en voor al met Brits ge- woefwoef. gewafwaf uit Brooklyn ratisi"ij Als verklarende tekst volgt daaron der de afbeelding van respectievelijk een bulldog, een wolfshond en een schoothondje met een lintje om de nek. 't Is wel het grofste dat Ik ooit ge zien heb. We beginnen allen te la chen. Ook da zes miezerige manne tjes moeten huns ondanks meegrin- niken. „Wat zit er in die andere kratten?" De drie Britse politiemannen, of zoals ze hier genoemd worden mannen, van de Publieke Veiligheids dienst. nomen elk een truck voor hun rekening en de mannetjes beginnen ijverig kratten open te breken. Propaganda. Niets dan propaganda in al die kratten en in dezelfde stijl In die kratten zitten genoeg aanplak biljetten om alle ruïnes van hier tot aan Holland mee vol te plakken. „Zit er niets anders in?" blaft de lui tenant van politie. Het is waarschijn, lijk als blarfen bedoeld tenminste. Maar hot lukt niet al te best. Zijn ge voel voor humor is te zeer geprik keld. Als dit al propaganda moet be tekenen, dan is het er een van zulk een grove soort dat je er eigenlijk ten lachen sedert de dagen, dat de Jappen propagandapapiertjes omlaag deden komen tegelijk met hun bom men, opdat, zo de bommen hun doel dan al voorbijstreefden, alle moeite in elk geval met totaal vergeefs zou zijnDit is een minstens even grote farce. Zelfs de deemoedige, miezerige man netjes lijken de komische kant er van te gaan inzien. Ziin ze voor deze flauwekul die grimmige woudgordel door-gezigzagd? Hebben ze hiervoor gevangenschap en zware straffen ge- Voor deze rommel-met-drie-ster- ren«*— gr<- modelijden mee moet hebben. Ik voor mij heb tenminste niet meer zo moe- Zij staan erbij als schoolkinderen, die betrapt zijn juist op het moment, dat zij de meester voor schut wilden zet ten. „Zit er anders nog iets in?" herhaalt luitenant Snell blaffend zijn vraag van zoeven. „Nein", piept de leider. „Nein", Herr Óberst. Anaers niets". „Laat maar es kijken dan". De man haalt zijn mes voor den dag en trekt van leer. Hij stort zich met onvermoede ijver op de pmafletten in óe kratten. Hij steekt, hakt en zaagt dat een lust is. Het is om te gillen gewoonweg. Wanneer de anderen zien wat hij doet, halen ook zij hun overigens opvallend-uniforme messen uit de zak om de naspeuringen te verge makkelijken. Nu gaan ze pas goed aan de slag. Ze scheuren de Kisten open en ondeme. men met hun messen verwoede aan vallen op de papieren inhoud. Een der politiemannen gaat erop, een willekeurige krat uit te pikken en die te laten omkeren. De miezeman- netjes gehoorzamen gewillig. Dikke pakken van precies eendere pamflet ten vallen er uit. Nu zullen zij wel tevreden zijn, neem ik aan. En ik heb voor Sam Loew een echte smokkelfilm geschoten. Zeker, hij vraagt om brooa en hij krijgt ste nen, maar als er op dit moment wer kelijk niets opwindenders plaats vindt in dit hele Duitsland, hoe zou ik hem dan méér kunnen geven......? Het begint or op te lijken, dat de room van het smokkelen af is. Wij maken nog net het kinderuurtje er van mee „Nou", zegt de politieluitenant, „wat moeten we met dit stel aan? Twin tig jaar eenzame opsluiting Wat zeg jij d'r van, Lorna?" „En al dat brood en water verspillen in een zone waar zo'n voedselschaar ste heerst?" lacht Lorna. „De gevanissen zitten toch al vol", doet de sergeant zijn duit in het zakje. „De moeilijkheid zit 'em hierin, dat dit stel beneden het in gevanissen ge bruikelijk peil blijft. Gevangenissen doen in misdadigers. Als we ze met dit stelletje kruimelaars opschepen komt er muiterij van!" De miezemannetjes doen hun best om te grinniken, zoals ieder ander. Ze hebben weer een kudde gevormd, als of ze beogen bij elkaar wat warmte te zoeken. Herr Polizei-General stapt op hen toe met wat ze in 'n ouder wetse draak een dreigende houding zouden noemen. „Wat hebben jullie tot je verdediging aan te voeren, jullie misselijke, mie zerige mannetjes? Komt me daar de grens over om zo'n ellendig zoodje schandaal-bestuur binnen te smokke len. Willen jullie dat iedereen aan de ze kant van de grenslijn zich dood lacht? Is dat de opzet?" Hij zwijgt even en schud* het hoofd „En dan waar moeten we met die kratten heen? Als we de hele rom mel in beslag nemen, waar moeten we 't in vredesnaam allemaal laten? Hè? Denken jullie dat we hier in plutocratische paleizen wonen met kelders groot genoeg om al die afval te bergen Wat denken jullie dat net hier is? West Duitsland of vrije opslagruimte voor dertig kratten met afval? En vrije kost voor de vracht rijders die ons er mee opscheppen, plus een lekkere comfortabele bajes? Wat? Beseffen jullie niet wat een last je me bezorgt? Geef antwoord!" i „Het spijt ons van de last, Herr i Oberst blaat er een benauwd. „Als l we U in de weg staan met onze krat- I ten Het ogenblik van de beslissing is aan gebroken „Nou. en of", zegt Snell. „Vooruit de trucks in. jullie. Eerst die ene op gang brengen. Dan de weg op in oos telijke richting. Ik geef jullie precies drie minuten om te maken dat je de ze zone uit komt met alle rommel die je bij je hebt cn ik rij zelf met iullie mee om te zien dat je de grens lijn passeert. En als ik een van jul lie of je gore pamfletten ooit weer onder ogen krijg, dan dan Los! Verdwijn!" Opeens worden ze weer een en al be drijvigheid. Eerst helpen ze alle zes de chauffeur die in moeilijkheden zit. Vervolgens stapt de luitenant op de treeplank van ae voorste wagen. Ik vraag of ik mee mag en ook Lornc gaat mee. om deze grao tot het einde toe mee te maken. We doorkruisen het grasland, komen op de straatweg en zetten koers naar ae grens. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9