Filmsterren gaan naar Zwitserland om aan de belasting te ontkomen e Magnee VOORAL DE OMGEVING VAN GENÈVE IS ERG IN TREK IN ITALIAANS DORPJE KREEG IEDER EEN AANDELENPAKKET OPERETTEKLANKEN. SPORTIEVE I MANTEL. SLECHTS 47,50 PROVINCIALE ZE EUW8E COURANT MAANDAG 9 NOVEMBER 1959 BEROEMDE ACTEURS EN ACTRICES Als ai de ïn Zwitserland wonende filmsterren tezamen in een film zouden optreden, dan zou er een rolprent uit de bus komen waar de in superprodukties gespecialiseer de Mike Todd en Cecil B. de Mille trots op zouden kunnen zijn, in dien zij nog zouden leven. De hoofdlijn van die film zou een moderne Wilhelm Teil te zien ge ven met een belastingambtenaar als de trina, die diamant-harde Zwitserse franc als de appel en Europa's mooiste landschap als achtergrond. Wilhelm Teil zou kunnen worden gespeeld door Yul Brynner, Bill Holden of Van John son. De tiran zou door George Sanders kunnen worden gespeeld, de vrouwelijke hoofdrollen zou den door Audrey Hepburn of So phia Loren kunnen worden ver vuld. Noel Coward zou de dialoog kunnen schrijven en Alfred Hitch cock zou op jacht kunnen gaan door de dorpjes langs de meren. En wellicht zou Charley Chaplin de film kunnen financieren. In veel gevallen komen de sterren naar Zwitserland omdat het er rustig, veilig en pleizierig is. Maar in andere gevallen geeft het lage belastingpeil de doorslag. En dat niet alleen sommige autoritei ten, die er happig op zijn het in komen van hun kleine gemeentes te verhogen komen vaak met prominente buitenlandse bewoners een speciaal tarief overeen dat nog lager is. Zij hopen hierdoor die prominenten vast te houden onder het motto beter een vogel in de hand dan tien in de lucht. De Engelse acteur Richard Burton heeft tegenover verslaggevers on langs verklaard: „Als ik In Enge land zou wónen, zou ik 93 procent belasting moeten betalen- Maar hier in Genève betaal ik maar 7 procent." Hij voegde eraan toe: „Ons beroep is bijzonder onzeker een paar jaar verdienen we bergen geld en dan niets. Iedereen heeft geld nodig om ze kerheid in het leven te hebben en ik ben niet anders dan iedereen". Yul Brynner heeft een villa aan het Meer van Genève, Holden heeft precies zoiets, ook aan het meer. Jack Palance heeft een flat in Lausanne gehuurd, Coward woont in een villa te Les Avants sur Montreux, Norma Krasna huist in een flat te Lausanne. George Sanders en. Van Johnson zijn op het ogenblik op zoek naar geschikte woonruimte in Zwitser land. Chaplin woont al jaren in de villa Manoir du Ban in de wijn gaarden boven het meer van Ge nève. Na Genève is ook het Burgénstock- gebergte, van waaraf men een prachtig uitzicht heeft over het meer van Luzern, een geliefkoos de woonplaats voor filmsterren. Hier wonen Audrey Hepburn, Mel Ferrer, Sophia Loren en de pro ducer Anatole Litvak. Hun cha lets, alle eigendom van Fritz Frev zijn alleen maar langs een smal voetpad bereikbaar en hun tele foonnummers behoren tot de best bewaard gebleven Zwitserse gehei men. Op de derde plaats komt het Itali aanse gedeelte van Zwitserland In Ascona bijvoorbeeld wonen Ro bert Siodmak en Paullette God- dard, die getrouwd is met de schrijver Erich Maria Remarque. Gustav Frohlich en Iva Desni zou U op een wandeling door deze stad eveneens kunnen ontmoeten. In Lugano wonen de Duitse film sterren Nadja Tiller, Karl Heinz Böhm en Gudula Blau, evenals Sabine Bethman, Hardy Krüger, Catherina Valente en Romy Schneider. In St. Moritz tenslotte zijn Alfred Hitchcock, Hildegard Kneff en Sonja Zieman min of meer buren. Vrij baden in Knohke Badgasten van d badplaats Knokke zullen vol gend jaar in zee kunnen gaan zonder daarvoor betaling aan de gemeente verschuldigd te zijn. Tot nu toe moest ieder een, die een zeebad wilde ne men, een kleine heffing beta len. welke de gemeentekas ten goede kwam. Dit gebruik be staat in vrijwel alle Belgische badplaatsen. De gemeenteraad van Knokke nu heeft vrijdag avond besloten om met ingang van het volgend seizoen van de zee als bron van inkomsten af te zien. De heffing op de zee baden bracht netto ongeveer B.fr. 100.000 op (ƒ7500) en dat achtte men een te ver waarlozen bedrag op een be groting van 45.000.000. Het toezicht op de badgasten door de reddingsdienst zal te Knok ke voortaan worden beschouwd als een dienstverlening door een instelling van openbaar nut. SCHENKING VAN TWEE AMERIKANEN Ter waarde van 4600 gulden per persoon In het arme Italiaanse bergdorpje San Marco d'Urri heerste gisteren fee$t. Twee Amerikanen hadden aan ieder van de 384 inwoners een pakket Amerikaanse aandelen ter waarde van 4600 gulden geschon ken. De schenkers zijn de broers Victor en Joseph Saturno. Hun ouders waren afkomstig uit San Marco d'Urri, maar zelf zijn de broers nog nooit in het dorpje geweest. „Vader en moeder spraken vaak over hun geboorteplaats", zo heeft Joseph in zijn woonplaats Reno, in Nevada, verteld. „Wij dachten dat, gezien de moeilijkheden die we met Rusland hebben, dit gebaar misschien iets zou kunnen bijdra gen tot versterking van de be trekkingen tussen Italië en de Ver enigde Staten." „Hendrikskinderen" kwamen weer naar 's-Heer-Hendrïkskinderen De broers hebben wat de aanvaar ding van het geschenk betreft geen enkele voorwaarde gesteld. De dorpelingen kunnen de rente opstrijken of de aandelen verko pen. De meeste dorpelingen weten nog niet wat zij zullen doen. De aandelen zijn hun gisteren over handigd door dc directeur van de Bank van Amerika en Genua. Het geschenk kost de broers in totaal ruim 1.300.000 gulden. Hun vader liet in 1919 in Californië het leven bij een auto-ongeluk. Hij was in 1878 naar Amerika geëmigreerd en had zijn fortuin gemaakt in on roerende goederen en met beurs speculaties. Kinderfeest in dorp Ze zijn weer in 's-H. Hendrikskinderen ge weest: de „Hendriks- kinderen", de tweede jaars studenten van het Utrechts Studen tenkorps en lid van de jaarclub „Hendrik". Het illustere gezel schap bracht op de koude herfstmiddag van zaterdag sfeer en gezelligheid in dit Z.- bevelandse dorpje door het organiseren van kinderspelen. Een der tigtal jongens en meis jes van 8 tot 12 jaar vermaakte zich met zaklopen, hardlopen en allerlei andere kinder spelen, die door de sportieve studenten waren uitgedacht om de jeugd van 's-Heer Hendriks"kinderen in de vreugde van het één jarig bestaan te laten delen. De Utrechtse korpsleden waren met een koffer vol ge schenken naar Zeeland gekomen, die later na afloop van de spe len onder de ver schillende prijswin naars werden verdeeld. Omdat iedereen prijs winnaar was, kreeg ieder kind een verras, sing mee naar huis. Voor de studenten was het bijzonder prettig, dat de beide ereleden, de 78-jarige weduwe Hendrika Paauwe- Zweedijk en de 68-ja. rige Hendrik Sonke, weer in hun midden vertoefden. Ook burge meester D. M. Vermet met zijn echtgenote en wethouder M. Schipper waren aanwezig. Tij dens een ongedwongen samenzijn in 't Dorps huis te 's-Heer Hen drikskinderen werden nog over en weer vriendelijke woorden gesproken. De praeses van de jaarclub N. M. A. ter Linden, zei zeer verheugd te zijn weer 'n dag in 's-Heer Hen drikskinderen te kun. nen vertoeven en bur gemeester Vermet vond het prettig, dat de jon gelui het éénjarig be staan van „Hendrik" Toen de ,JIendrikskin- deren", de tweedejaars studenten van het Utrechts Studenten korps en lid van de jaarclub „Hendrik" za- terdag middag naar 's Ueer Hendrikskinderen kwamen, om met de be volking het eenjarig bestaan van hun club te vieren, mochten zij ook weer de beide ere leden, de 18-jarige wed. Hendrika 'Pauuwe- Zweedijk en de 68-jari- ge Hendrik Sonke be groeten. Tussen een erehaag van jongens en meisjes betraden deze ereleden het vereni gingsgebouw. /Foto P.Z.C.) in 's-Heer Hendriks kinderen wilden vieren. De bejaarde Hendrik Sonke greep deze gele. genheid aan om de „brave Hendrikken" een etsje van 's-Heer Hendrikskinderen aan te bieden, hetgeen de studenten zeer op prijs stelden. Na dit gezel lig samenzijn trokken de „Hendrikskinderen" opgewekt weer naar Utrecht. Landbouw vormt een Hulpfonds Drocgteschade Het Landbouwschap maakt bekend, dat per ha in 1959 geteelde voeder- granen zeer binnenkort een toeslag wordt uitgekeerd; deze toeslag be draagt 60,- voor de kleigronden en ƒ210,- (inclusief do ongeveer ƒ60,- extra toeslag) voor de lichte gron den. Deze uitkeringen zijn ïn overeen stemming met de indertijd door het Landbouwschap aan de regering fredane voorstellen inzake de verde- ing van de extra toeslag van 25 miljoen. Indien men dit voorjaar had kunnen vermoeden, dat de opbrengstniveaus in zo sterke mate zouden variëren door do droogte, dan zou het Land bouwschap wellicht andere voorstel len hebben gedaan met betrekking tot de verdeling van deze toeslagen. Nu deze toeslagen óók worden uitge keerd aan bedrijven, die géén of wei nig schade van de droogte hebben geleden, doet het Landbouwschap een beroep op de telers het extra bedrag van 60,- per ha voedergranen ge heel of gedeeltelijk beschikbaar te stellen ten behoeve van de door de droogte getroffen collega's. Voorts is te verwachten, dat er, na afsluiting van het melkprijsgarantie- jaar 19o8-'59 nog een slotuitkcring op de garantie zal komen. Hoewel het juiste bedrag hiervan thans nog niet precies is vast te stellen, valt op grond van de huidige globale schat tingen een slotbepaling van bijna één cent per kg afgeleverde melk te verwachten. Ook hier doet zich een gelegenheid voor om een gedeelte van deze nabetaling ten behoeve van de getroffen boeren af te staan. Op initiatief van dc drie centrale landbouworganisaties werd dezer dagen bet Hulpfonds Droogte- schade ingesteld. Het is dc bedoe ling ,dat dit hulpfonds tot stand zal komen door vrijwillige giften; iu het bovenstaande zijn enkele mogelijkheden genoemd. Het Grote aandacht in Ver. Naties voor gevluchte Algerijnen De sociale commissie van de alge mene vergadering der Verenigde Na ties heeft vrijdag met 66 stemmen voor, geen tegen en vijf onthoudin gen, een door Marokko, Tunesië en Libië ingediende resolutie aanvaard, waarin een beroep wordt gedaan op de hoge V.N.-commissaris voor vluchtelingenzaken om zijn bemoei ingen ten bate van de Algerijnse vluchtelingen in Tunesië en Marok ko voort te zetten. In de resolutie wordt verklaard dat de toestand van deze vluchtelingen en speciaal van die der jonge kinde ren, die het grootste gedeelte van de ze vluchtelingen uitmaken, „hache lijk" blijft. De commissie heeft ook een resolu tie aanvaard waarin de V.N.-leden wordt verzocht gedurende het lopen de „wereldvluchtelingenjaar" specia le aandacht te schenken aan de vraagstukken der uitgewekenen, dit in het kader van het werk der vol kerenorganisatie. In de met 55 stemmen voor, geen te gen en twintig onthoudingen aan vaarde resplutie, welke was inge diend door Nederland, Zweden, Per- zië, Griekenland, Oostenrijk en Co lumbia, worden de V.N.-leden ook verzocht verbetering van de wettige status der zich op hun grondgebied bevindende vluchtelingen te overwe gen, evenals een vergrote financiële bijdrage voor de internationale pro gramma's voor hulpverlening aan vluchtelingen- Don Juan en prins Bernhard jagen op de Veluwe Zondag arriveerde op Schiphol de Spaanse troonpretendent Don Juan. Hij komt op uitnodiging van prins Bernhard deelnemen aan twee jacht partijen, zo weet Reuter uit Lissabon te melden. Prins Bernhard en zijn gast zullen dinsdag en woensdag gaan jagen bij Het Loo en op de Ruige Hoek. Na zijn bezoek aan Nederland zal Juan een bezoek brengen aan zijn moeder, ex-koningin Victoria Eugenia, die in Zwitserland woont. Prins Bernhard en Don Juan ont moetten elkaar ook in Lissabon toen de prins naar Zuid-Amerika reisde- Hongaarse voetbalploeg sloeg Westduitse met 4-3 Na ruim vijf jaar heeft het Hongaar se voetbalelftal revanche genomen op West-Duitsland voor de 32 ne derlaag in de finale van de strijd om het wereldkampioenschap 1954. In het door 90.000 toeschouwers be zette Nep-stadion te Boedapest heb ben de Hongaren namelijk een 43 overwinning behaald op de West duitse ploeg. Een uitslag, die voor de Duitsers nog bijzonder geflatteerd is, daar de Hongaren zeker een klasse beter speelden. Vooral in de eerste lielft hebben de Duitsers niet over geluk te klagen gehad. Aanval op aanval rolde op het Duitse doel af, maar verder dan een 10 voorsprong, door een doelpunt van de linksbinnen Ti- chy, kwamen de gastheren voor de rust niet. Direct na rust wisten de Hongaren hun voorsprong echter op te voeren tot 3—0. Een kwartier voor tijd wist de Duitse middenvoor Seeler de stand op 31 to brengen, waardoor de strijd weer oplaaide. Tichy scoorde even later uit een pe nalty het vierde Hongaarse doelpunt. Met de moed der wanhoop zetten de Duitsers hierna een verwoed slotof- fensief in, wat werd beloond met doelpunten van Seeler en Bruells. In het Westduitse team, dat Nederland in Keulen versloeg, had alleen doel man Ewert zijn plaats moeten af staan aan de toen geblesseerde Til- kowski. spreekt vaDzelf, dat het hulpfonds nog op audcrc wijze zijn geldmid delen moet versterken. tuinders leveren. kunnen een Ook de bijdrage Automobilist verdronken in omgeving Koedijk Zondagmorgen is uit het Noordhol lands Kanaal bij Koedijk het stoffe lijk overschot opgehaald van do 43- jarige J. Schotten uit Bergen (N.H.), die zaterdagavond laat door tot dus ver onbekende oorzaak met zijn auto in het kanaal was gereden. Het ongeluk was opgemerkt door een in woner van Koedijk, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Pas zondag morgen om half vier echter vond men de auto, die leeg bleek te zijn. Zes uur later werd het stoffelijk overschot van de heer Schotten, die niet kon zwemmen, een eind verder op aangetroffen. Op 11 november hoopt onze geliefde oma 3. NEELTJË KRIJGER- RUSTER haar 80ste geboortedag -C X te herdenken. 't Dat zij nog lang in ons midden mag zijn, is de wens van X haar kleinkinderen. Heinkenszand, Kerklaan 12. Hierbij zeggen wij allen, mede namens wederzijdse ouders, hartelijk dank voor de vele blijken van belang stelling, voor en bij ons hu welijk ondervonden. In hot bijzonder de harmonie en drumband „Sfc. Caecüia". Tevens hartelijk dank voor het mooie cadeau. M. C. Vuijk. M. C. VuijkIzeboud. Vlissingen, 9 nov. 1959. Stichting Arbeiderskunstkring Dinsdag 10 november 1959 in het Scheldekwartier. Mu ziek- en zangavond met me dewerking van bekende ra dioartiesten in een pro gramma van Aanvang 's avonds 8 uur. Kaarten aan de zaal ver krijgbaar ad 2,50 per per soon. De 20-jarige Amerikaanse Barbara Ann Malpass is er in geslaagd zich vier maanden lang voor te doen en te gedra gen als een Jongen. Zij werd in augustus gearresteerd op verdenking van inbraak, maar later weer op vrije voeten gesteld. Men wilde een jongen bij mij in de cel stoppen, maar ik begon meteen met hem te vechten, waarna men hem weghaalde, aldus Barbara. Zij vertelde dat zij zich als jongen vermomd had omdat he tals jongen gemakkelijker was een baantje te krijgen. Barbara wil nu echter weer een echte vrouw zijn. Eenleven lang glasblazen heeft de wangen van de heer Frank Druce uit Wordsley in Engeland totaal uitge rekt. Veertig jaar lang heeft Druce aan de blaaspijp gestaan en met menselijke perslucht het taaie glas gemodelleerd. Radio Moskou heeft gemeld dat de Sowj et-Unie bezig is met de bouw van de grootste radio-telescoop ter wereld. De telescoop is kruisvormig en de armen hebben een lengte van ongeveer 225 me ter. Een prachtige wollen ruit. Diverse tinten. Vaste capuchon met ideale sluiting. Zakken met klep. Elastische taille en klein ceintuurtje aan de voorzijde. Een sportieve mantel voor een uiterst sportieve prijs. MODIEUZE KLEDING. AANTREKKELIJKE PRIJZEN. FA. H. JOOSSE ZONEN BERGEN OR ZOOM KREMFBSTB ?4.26 HAJOCO

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8