ZWITSALETTEN 4éjpm Uo-of Th. H. Meester werd zaterdag eerste burger van Westkapefle toicrcKi^fJ SINT-PHILIPSLAND WEER R0DE-KRUISFAV0RIET SCHIPPERSKINDEREN VIERDEN VROLIJK FEEST IN KAPELLE Agenda Zeeuws» Almanak 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 NOVEMBER 1959 Advertentiet Mist stagneerde enkele Zeeuwse veerdiensten Belgisch tankschip voer bij Stavenisse omhoog Ook in het afgelopen weekeinde heeft do mist de scheepvaart op Wester en Oosterschelde weer parten ge speeld. Enkele veerdiensten op de Westerschelde moesten zondag de vaart staken. Tussen Hoedekensker- ke en Terneuzen was dit zondagmid dag na 1 uur het geval. De veer dienst KruiningenPerkpolder viel om 17.50 uur uit. De andere Zeeuwse veren ook de lijn Vlissingen Breskens hadden wel enige ver traging, maar konden verder nor maal de dienst uitvoeren. Het 800 ton metende Belgische mo tortankschip „Thermo" van de rede rij Pluvier te Antwerpen is zater dagavond bij een plotseling opko mende mist in de Witte. Tonnevlije bij Stavenisse op een zandbank vast gelopen en daar blijven zitten. Po gingen om op eigen kracht vlot te komen mislukten aanvankelijk. Zon dagmorgen werd het bij hoog water nog eens geprobeerd. Ook toen kon het schip niet los komen. Het bor- gingsvaartuig „Walrus" voer uit om assistentie tc verlenen. ,De aangebo den hulp werd op do „Thermo" even wel niet. aanvaard- Het schip was leeg en op weg van Duitsland naar België. Er is verder geen gevaar aanwezig, zodat men alsnog zal trachten op eigen kracht vlot te komen. De opvarenden van de „Thermo" hebben zondagmiddag hun echtgeno tes in Antwerpen van een en ander op de hoogte gesteld, waarop de da mes zich per trein naar Kruiningen begaven. Vanuit Wemeldinge wer den zij met een open. motorvlet naar het vastgelopen schip gebracht. Op de terugweg zijn de neren D. H. en M. S. uit Wemeldinge, clie de schip persvrouwen hadden overgebracht, zelf in de mist verzeild geraakt. Bo vendien kregen zij nog motorpech, die echter spoedig vorholpen kon worden. Bij Kattendijke kwamen de mannen weer op bekend terrein. Te gen half elf zondagavond liepen zij in Wemeldinge binnen. Op verzoek van ongerust geworden familie was de R.P-18, het vaaftuig van de rijkspolitie te water, inmid dels nog op onderzoek uitgegaan. Kolendampvergiftiging in Terneuzen Zondagavond tegen acht uur deed zich in de woning Axeisestraat 33 te Terneuzen een geval van kolen dampvergiftiging voor. Do bewoon ster, mejuffrouw N. H, v. d. W., die haar nieuwe kachel 's middags had aangeraakt, voelde zich plotseling onwel worden. Een kennis waar schuwde dokter Hoving, die een be gin van kolendampvergiftiging con stateerde. KUNST „Zingend in de wildernis" Vlissingen, „Britannia"; Toneelgroep „Ensemble". MET ALS TITEL „Liefde 1906" kon men kort na de oorlog in ons land kennis maken met een toneelstuk van Eugene O'Neill, dat hij jn de dertiger jaren schreef en dat opviel door de voor O'Neill ongewoon milde toon. De toneelgroep „Ensemble" heeft het thans onder regie van Ri chard Flink opnieuw op het. reper toire genomen en uitgebracht onder de titel „Zingend in de wildernis". Nog steeds is het een genoegen om zich aan de hand van O Neill mee te laten voeren naar dat gezin in het Connecticut van 1906, op de dag - de vierde juli dat Amerika zijn on af hankelijkheid vievt. Het is een groot gezin, dat van Nat Miller, eige naar van een krant in een provincie stad; een gezin met opgroeiende kin deren, van wie de zoon Richard op een leeftijd is, dat hij worstelt met zowel het wereldbestel als de liefde. Het zijn geen schokkende gebeurte nissen, die de auteur schetste, inte gendeel. Met meesterhand echter bracht hij in het bestek van vier be drijven een compleet familieleven tot hartverwarmende realiteit, met al zijn kleine vreugden en verdrietelijk heden, met opvattingen en een le vensstijl, die men steeds moet zien tegen de achtergrond van de tijd, waarin, hij zijn stuk plaatste, liet begin van deze eeuw. Dat in ogen schouw genomen, vergeeft men de auteur ook gaarne het wat erg sen timenteel uitgesponnen slot, waarin vader en moeder Miller naar onze huidige smaak wel een beetje erg pathetisch de lof van hun liefde zin gen... Spelend tegen een juweel van een de cor van Lucas Wensing en in uiterst stijlvolle kostuums is „Ensemble" er onder regio van Richard Flink uit stekend in geslaagd O'Neills schep ping overtuigend te realiseren. Er werd in vele gevallen uitgesproken knap spel te zien gegeven, waarbij vooral Carla de Raet en Liane Saal- born haar rake typeringen voortdu rend tot in details volhielden. Jam- mor was, dat Lo van Hensbergen, die enkele zeer goede momenten had, over het geheel genomen in de ztv- terdagavond in „Britannia" te Vlis singen gegeven voorstelling onder de maat bleef. Hij speelde de vaderrol met een wat neerbuigende nonchalance, soms zelfs onverstaanbaar sprekend en hij gaf zich eerst geheel in de „grote" scène, waarin vader Miller zijn zoon Richard dient in te lichten over „de dingen des levens". On danks zijn onnodig slordige spel werd het dank zij de bezieling, waar mee de overige medespelenden hur» taak vervulden, gelukkig tóch een voorstelling, die boeide en overtuig de. Van de vele rollen noemen wij nog gaarne die van Richard, waar de jeugdige Manfred de Graaf eer mee inlegde door de zuivere vertol king van de zielestrijd, waar die jongeman voortdurend aan ten prooi is. De overigens gaven stuk voor stuk goed-1 tot sterk spel te zien, waardoor „Zingend in de wildernis" veel te genieten gaf. Onder auspiciën van de Z.V.U. ging het stuk vrijdagavond al in Oost burg en volgt er vrijdag a.s. nog een opvoering in Goes. Zaterdagavond, in „Britannia" te Vlissingen, beloonde het talrijke publiek de spelers met een langdurig, ovationeel applaus. v. B. INWONERS TROKKEN LANDAUER NAAR GEMEENTEHUIS Wethouder W. Gabrielse - elf maanden „loco" - verrichtte de installatie BEGELEID DOOR EEN ruitereseorte en een heerlijk imjaarszonnetje heeft de heer Th. H. do Meester zaterdagmiddag als nieuwe burgemees ter van Westkapelle zijn intocht gemaakt in het feestelijk Versierde dorp. Aan het begin van het dorp, voorafgegaan door de muzikanten van O.K.K. en gevolgd door de bewoners, nam een tiental Westkappelaars de taak van de paarden over en trok de open landauer met het burgemeesters gezin door de grote welkomstpoort naar het gemeentehuis. Hier instal leerde wethouder W. Gabriëlse, die 11 maanden het bestuur over West kapelle waarnam, de heer De Meester tot eerste burger van de gemeeute Deze installatie en de verdere gebeurtenissen fond deze „blijde incomste" kenmerkten zich door een grote eenvoud eu hartelijkheid- Het burge meestersechtpaar en het 2 /i -jarig dochtertje Saskia, zijn er zeker in ge slaagd om die middag de harten van de Wcstkappëlse bevolking te ver overen. kom. De 8-jarige Willy Dieleman bood hierop mevrouw Do Meester bloemen aan, waarop de even oude Kees Sparrentak da burge meester en zijn echtgenote de tek sten van de liederen aanbood, die enkele honderden schoolkinderen, getooid met rood-wit.-blauwe vlag getjes, onder leiding van onder wijzer G. de Lugt met begeleiding van enkele muzikanten van ÖKK hierna zongen- De lieer De Meester dankte hartelijk voor die zanghuldo en stelde de schooljeugd een traktatie in het i*oor- uitzicht. En de ouderen een prijs vraag voor een volkslied van West kapelle. „Want ik heb gehoord, dat U altijd een volkslied van een ande re gemeente zingt"... De burgemeester maakte toen ook de prijzen bekend voor de mooiste versierde paarden van hot escorte. De eerste prijs was voor Jacob Min- derhoud, de 2e voor Arjaan Roolse en de 3e voor Jo de Visser. Tijdens een buitengewone vergade ring van de gemeenteraad in de raad zaal van het gemeentehuls werd cle heer De Meester hierna geïnstal leerd. Wethouder Gabriëlse heette de genodigden welkom, speciaal oud burgemeester mr. M. Tydeman, waarna secretaris Dieleman het ko ninklijk besluit van de benoeming van de heer De Meester voorlas. Hartelijkheid „U komt nu in een rustig dorp, waar U ontvangen wordt zonder vernis of schijn, maar met grote hartelijkheid", verzekerde de wet houder in de installatieredc. „Het antivoord op de vragen, die aan vankelijk bij ons rezen: Waarom een marine-officier en iemand, wiens politieke gezindheid niet in overeenstemming is met de meer derheid in de raad, blijft achter wege", zo vervolgde wethouder Gabriëlse- „Het is ook niet be langrijk. Wel van belang is liet antwoord op de vraag welke perspectieven er !n deze benoe ming liggen. TJ zult er het ant woord op kannen geven". De wet houder was er van overtuigd, dat de heer De Meester zijn tijd goed (Zie slot pag. 5 kol. S) KRINGVERGADERING TE GOES DANK ZIJ JUBILEREND BEDRIJF Quiz per telefoon Ruim tweehonderd kinderen van ippersscholen en internaten uit geheel Zeeland en West Noord-Bra bant hebben zaterdag in het veiling gebouw te Kapelle van een vreugde vol en tot in de puntjes verzorgd feest genoten, dat hun door de Van Leer's Vatenfabrieken N.V. werd aangeboden, in verband met. 't veer tigjarig bestaan van dit bedrijf. Ook in een zestal andere plaatsen in ons land werd een dergelijk kinderfeest gehouden. Het feest kreeg oen climax, toen er 's middags een landelijke quiz werd gehouden door middel van oen telefoonverbinding met alle l'eestplaatsen. Voor onze provin cie kwamen in de finale Geertrui- da Dung en Francois de Jong, beiden uit Terneuzen. Met zeven punten verschil moest dit jeugdi ge paar de eer laten aan Gronin gen, dat met 27 punten de cel'ste prijs, twee polshorloges, in de wacht sleepte. Vooraf had men in iedere plaats een lokale quiz gehouden. Als juryleden in deze lokale quiz fungeerden bur gemeester H. G. van Suylokom te Kapelle, de heer A. 'D. Snoep, direc teur van de vcilingavercniging „Ka= pellc-Biczelinge en Omgeving" en de neer J. v. d. Berge, directeur van de schippersschool te Wemeldinge, De leiding van de quiz was in handen van de T.V.-omroepster Karin Kraay- kamp. Geertruida Dung en Francois dë Jong uit Terneuzen behaalden de meeste punten, zodat zij uit mochten komen in de landelijke quiz, die on der leiding van Kees Schilperoort gevoerd werd vanuit Nijmegen. Door een technische storing kon van alle plaatsen het verloop niet beluisterd worden, Groningen onder leiding van Mies Bouwman, dat het eerst aan de beurt kwaVn, wist van de 30 punten er 27 te behalen. Gevarieerd Het programma was rijk aan varia ties. s' Morgens werden de kinderen beziggehouden met creatieve handen arbeid onder leiding van de heer Ker- remans. Verder werden er in groeps verband spelletjes gedaan en werd er samenzang beoefend, waarbij de schippersschool uit Wemeldinge voor de entourage zorgde. Na afloop van het quiz-programma zong men nog door middel van de telefoonverbinding samen met het kinderkoor „De Karekieten" een „va- teniied" met muziek van Jos Cleber en op tekst van Willy van Hemert. Namens alle scholen, oudera van de kindoren en de kinderen sprak broe der Tfiëophiel Nijman, directeur van het Internaat uit Oud Gastel een dankwoord. Het geheel stond te Ka pelle onder leiding van mevr. M. A. KorstenScholtz. VANDAAG Mladclburg Schouwburg: „Vrouwen en spionnen", 20 uur, 14 Jaar. Elec tro: „Tipi Tipl Tlpso", 10, 21.15 uur, a.l. Polder Walcheren: .lezing Ge nootschap Nederland-Frankrijk, 20.15 Vlissingen Alhambra: „Een Ujd van leven en van sterven", 19 en 21 uur, 18 jaar; Luxor: „Abbott en Costello bij de kannibalen", 20 uur, a,l. Goes Grand: „Een tijd van leven en sterven", 20 uur, 18 Jaar, Het Zeeuws totaal zal boven do zes tigduizend gulden, de uitslag van 'vo rig jaar, liggen. Ook de landelijke resultaten zijn aan de gunstige kant. Bekend is, dat liet totaal reeds op méér dan 27.104, of 3.9 procent, boven dat van vorig jaar ligt. Bij de mededelingen vond de leden werving in het winterseizoen 1959- 1960 wees mr. Van der Weel erop, dat het resultaat van de inzameling gunstiger wordt, naarmate het leden, tal van een afdeling stijgt. Boottocht Bij het punt „organisatie en voorbe reidingen van de boottocht met Zeeuwse chronische invaliden voor I960"waarbij de scheepsarts, dok ter J. Stumphius uit Vlissingen nog" een korte toelichting gaf memo reerde mr. Van der Weel het succes van de boottocht 1959. Tevens herin nerde hij aan de gift van de onderno. niingsraad van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen groot 1200 die ten goede komt aan de boottocht I960, waardoor de kosten per patiënt zijn gedaald. Ook is een deel van de opbrengst van de Zeeuw se collecte bestemd voor de kosten van deze boottocht. De data voor de tocht 1960 zijn nog niet vastgesteld. Naar aanleiding van een vraag deel- i de dokter Stumphius nog mee, dat er geen kans bestaat, dat in 1960 twee- maal een tocht met Zeeuwse patiën ten zal worden gemaakt. Aan het slot van de vergadering richtte mr. Van der Weel zich tot de heer A. J. van Heel uit Goes, voor. zitter van de afdeling in zijn woon plaats en sinds 15 jaar lid van het kringbestuur. Beide functies zijn door de heer Van Heel neergelegd. De heer Van Heel werd dank ge bracht. voor het vele werk, dat liij go- durende vele jaren voor het Réde Kruis heeft gedaan. Ook werd hulde gebracht aan de niet aanwezige burgemeester mr. P. II. W. F. Teilegen van Terneuzen, die per 1 april a.s. - wegens vertrek - voor zijn functie heelt moeten be danken. Een Ambonees flultorlcest bracht za terdagmiddag een serenade aan de heer J. C. Dert en diens echtgenote voor hun woning aan de Boulevard Banlcert te Vlissingen. De heer Dert vierde onlangs zijn veertigjarig jubi leum als ambtenaar van gemeente werken. Van de zijde der vereniging ..Door de eeuwen trouw", waar de heer Dert ook ai jarenlang zijn krachten aan geeft, greep men dank baar de gelegenheid aan voor deze muzikale huldiging. Foto P.Z.C.) Een achttien ruiters sterk escorte was naar de grens tussen Westka pelle en Domburg getogen om zoals escortecommandant Arjaan Pvoelse het vertelde het Durgemees- tersgezin te „beschermen bij zijn in trede in het beruchte en beroemde Noormannendorp". Commandant Roelse hoopte daarbij, dat de liefde van de heer De Meester voor het zilte nat - de nieuwe eerste burger voerde tot voor kort com mando over het 123e squadron mij nenvegers van de Kon. Marinazal overslaan op de Westkappeiae. land rotten. Temidden van de stoere Zeeuwse ruiters bereikte de stoet daarna het dorp, waar onmiddellijk enkele Westkapellaars zich voor de landauer „spanden" en die met mv.- Bij het betreden van het gemeente huis van Westkapelle overhandigde de 8-jarige Willy Dieleman mevrouw De Meester een ruiker bloemen, waarna Kees Sparrentak, evenals Willy in Zeeuws kostuum gestoken, het burgemeesters-echtpaar de tek sten aanbood, van de liederen, die de Westkappelse schooljeugd vervolgens ging zingen, (Foto P.Z.C.) Namens de bevolking en het feest comité, dat- onder leiding van ge meente-secretaris W. J. K. Diele man de feestelijkheden liad voor bereid, heette Kees Minderhoud de eerste burg-fir en zijn gezin wel- JANTJE. De faam van Jantje van Sluis wordt nog steeds groter. Is deze faam reeds over vele grenzen„gesncld", zoals dat heet, ook de Noordzee heeft de verbreiding van zijn be kendheid niet kunnen stuiten. „The Lady", een bekend Engels dames weekblad, wijdde deze week een ar tikel aan Slnis, dat tot titel kreeg, „Jantje goes back to Sluis". De schrijfster. Mary Hoiloway. haalt de geschiedenis van de hou- MODE... Om vandaag maar eens te beginnen met een waarheid als een lcoe: de mode is een grillig verschijnsel. O, dat had U al ontdekt. Nou, voor die twee knaapjes in Vlissingen was het in ieder geval nog nieuw. Ze stonden voor een etalage, waarin een hoeveelheid voor de dames be stemde textiélgoederen aantrekkelijk lag uitgestald. Er waren ook kousen bij:. De laatste snufjes op het gebied van de kousenmode, beenbedeksels „ajour", zoals dat mits wij goed zijn ingelicht genoemd wordt. Op een los glazen narnaakbeen was zo'n ajourkous uitgestald en dat been met die kous had de intense belang stelling van de twee jeugdige Vlis- singers. Na het geheel aandachtig bekeken te hebben, sprak de een tot de ander en in zijn stem klonk dc opperste verbazing door; Kijk es. Dat been heb de mazelen...." ten Jantje aan, geeft een samen vatting van de gebeurtenissen in 1944 en een beschouwing over de wederopbouw. De schrijfster, die zowel voor ais na de oorlog Sluis bezocht, eindigt haar artikel met een weemoedige herinnering aan de dagen, toen een stoombootje door de vaart naar Damme ging... CURSUS Noordelijk van Sluis, in Groedo, houdt men zich weer met heel an dere zaken bezig. Het is daar de Bbnd van Plattelandsvrouwen, die deze winter in samenwerking met de stichting huishoudelijke voorlichting ten pla.ttelande een cursus organi seert onder de klare titel „Hoe moet ik mijn gasten ontvangen...." Een dertigtal dames heeft zich voor deze „leergang" opgegeven en zo zijn dit nog niet zijn, kunnen zij, zich tegen de tijd dat de bollen hun kopjes weer boven stoken, goede gastvrou wen noemen KOEL De aanleg van dc nieuwe haven te Sint Annaland en het afgraven van bet zogenaamde „Dominees dijkje" heeft een schaduwzijde voor dc schietvereniging „Prinses Juliana", die hierdoor haar schiet- terrein bij de Oude Molen teloor ziet gaan. Hoewel men hoopt, spoedig dc be schikking over een nieuw terrein te krijgen, is er toch een tijdelijke op lossing: men heeft toestemming ge kregen om voorlopig de schietoefe ningen in het koelhuis te houden. In ieder geval heeft dit het voordeel, dat de schutters hier bet hoofd koel houden Uiteenzetting van taak informanten In de vergadering van de kring Zee land van het Nederlandse Rode Kruis die zaterdagmiddag in hotel-restau rant „Centraal" te Goes wc-rd gehou den, lieeft de kringsecretaris, de heer A. D. Constandsë, bekendgemaakt, dat do afdeling St.-Philipsland zeer waarschijnlijk ook dit jaar weer eer ste is geworden bij de inzamelcam. pagne. Van het streefbedrag 540 wist men daar bij de actie 4261/2 procent te bereiken, een bedrag van 2303. Vorig jaar was dit bedrag 2220. Zoals bekencl was het in de vijf achterliggende jaren steeds deze afdeling, die beslag wist te leggen op de landelijke trofee. In deze we gens ziekte van kringcommissaris mr. J. A. Heyse uit Middelburg door zijn waarnemer mr. J. J. van der Weel uit Middelburg geleide bijeenkomst gaf mr. J. H. Rom- bach, chef van bureau II bij het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, een uiteenzetting van dc werkzaamheden van het infor matiebureau. Dit bureau ijvert thans voor de aan stelling van informanten in alle afde lingen, waarmee tevens wordt vol daan aan een in 1954 door de rege ring gedaan verzoek. Dit werk is in „officiële hanen" geleid door een fi nanciële bijdrage van de regering. Het is de bedoeling, een „netwerk" van informanten op te bouwen, wier taak het is, in oorlogstijd inlichtin gen te verstrekken over eventuele slachtoffers. Informant kan bijvoorbeeld iemand zijn uit het plaatselijke bestuur, die niet dienst- en no.odwachtplichtig is. Belangrijk is ook, dat hij bekend is met de gemeente en de - bevolking Daarom kunnen mensen, die op een gemeente-secretarie werkzaam zijn, hiervoor uitstekend in aanmerking komen. Landelijk gezien heeft thans een kwart van alle afdelingen op het verzoek van liet hoofdbestuur ge reageerd: in circa 125 afdelingen zijn één of twee informanten aan gewezen. In Zeeland is momenteel in een zestal afdelingen een infor mant aangestcJd. Over de resultaten van de inzameling 1959 zei mr. Van der Weel nog, dat hoewel nog niet alle cijfers bekend zijn, Terneuzen en Zierikzee elk on geveer 1500 méér opbrachten dan vorig jaar. Dc „stedenbeker" zal naar alle waarschijnlijkheid naar Terneuzen gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2