PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT TANKER BRANDT IN HAVEN HOUSTON Naar schatting 12 man in vuurzee omgekomen Hevige strijd tussen stammen in Roeanda In de Bathpolders wordt 22 ha boomgaardingeplant KWAJONGENS VEROORZAKEN ONTPLOFFING IN RHENEN 202e jaargang - no. 264 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per week, f 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7-25 pér kw. Losse nummers 13 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 9 nov. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3548); Middelburg, Markt 61, teL 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, teL 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. toi. 2004 Explosies noodzaakten tot ontruiming omgeving De omgeving van een kade in Houston (Texas) is gisteravond ontruimd omdat een brand aan boord van 't Amerikaanse tank schip „Amoco Virginia" (12.527 ton) de brandweer volkomen uit de hand was gelopen. Acht- tot tienduizend mensen hadden hun woningen reeds ver laten, maar de autoriteiten hadden nog geen bevel gegeven tot de ontruiming van het gehele (100.000 inwoners tellende) ha vendistrict aan de zijde van de opslagplaatsen waarbij het bran dende tankschip gemeerd ligt. De brand begon zaterdagnacht. Er deden zich toen aan boord van het schip twee ontploffingen voor, die later door verschei dene andere werden gevolgd. Op het ogenblik dat met de ont ruiming der omgeving een begin werd gemaakt had men er vijf geteld. Aan boord van het schip heeft zich direct na het uit breken van de brand een drama afgespeeld: een aantal beman ningsleden werd door de vlammen opgesloten. Men vreest dat 12 mensen zijn omgekomen. Gisteravond bedroeg het aantal gewonden 18. De tanker was geladen met ongeveer 135.000 vaten licht ontvlambare brandstof. Vergeefs heeft men gisteren getracht het schip, dat ongeveer vijftien me ter van de kade ligt, weg te slepen naar een plaats verder van de twaalf grote olietanks die zich op de kade bevinden. Aangenomen wordt dat het schip, dat een gat van achttien meter in de wand heeft, op de bodem rust. Een havenemployê had direct na het uitbreken van de brand de tegen woordigheid van geest, de olie-afvoer af te sluiten, waardoor het vuur zich niet tot deze grote olietanks kon uit breiden. Een aantal opvarenden sprong of gleed langs touwen het water in en zwom de vijftien meter naar de kant. Overgeslagen van lichter Een uur na de eerste ontploffing sloegen de vlammen tot dertig meter hoog de lucht in. Meer dan 200 po litiemannen werden opgeroepen om het verkeer in de havenwijken om te leiden. De verkecrstunnel onder de haven werd gesloten. Do gebouwen in de omgeving van de haven werden ontruimd. De brand is volgens de brandweer ontstaan op een vaartuig dat naast de tanker fag. Het vuur zou vandaar zijn overgeslagen om de Amoco Vir ginia. Van dc tanker uit tastte het weer andere lichters en ook steigers aan. Tonnen chemische blusmiddelen 15e bestrijding van het vuur ver slond tonnen chemische blusmidde len. De brandweerboten van Hou ston, die de „Amoco Vii-ginia" op zijn dichtst tot zestig meter kon den naderen, spoten schuimvloei- stof in de vlammenzee. De voor raad schuimvloeistof werd met vrachtautocolonnes en vliegtuigen aangevuld, maar was geruime tijd zo goed als nihil. Zondagavond laat waren de branden op de kade, en op de lichters die men niet snel genoeg had kunnen ver halen, geblust, mede dank zij de snelle aanvoer van blusmiddelen. Het Amerika lanceerde nieuwe kunstmaan Niet veel kans op slagen van proef met houder De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren van de lanceerbasis te Van- denberg, in Califomië, een nieuwe 767 kilogram wegende kunstmaan, de JHscoverer 7" in een baan om de aarde gebracht. De kunstmaan nam een „geheime houder" mee die gister avond half twaalf Nederlandse tijd moest worden afgeworpen. Er bevon den zich geen dieren in deze houder. De houder moest, wanneer de satel liet zijn zeventiende baan om de aar de zou hebben beschreven in de om geving van Hawaii worden afgewor pen. De Amerikaanse luchtmacht heeft zondagavond echter bekendgemaakt dat de kans op het bergen van de „geheime houder" naar het schijnt heel klein is door een technische fout in de kunstmaan. Acht C-119-vervoersvliegtuigen, die geleid zouden worden door de radiozender van de houder, zouden boven Hawaii vliegen, om te pogen de houder te onderschep pen. Zij zouden worden bijge staan door vier „RC-121-Constel- lation"-verkenningsvliegtuigen, die met krachtige radarinstalla ties zijn uitgerust. In de wateren rondom Hawaii zouden op het ogenblik van de afwerping Amerikaanse torpedobootjagers krui sen. Zij hadden tot taak te pogen de houder op te vissen, indien de vliegtuigen niet slaagden. De houder zou, wanneer hij in zee terecht kwam, blijven drijven. schip brandde echter nog. Op vele plaatsen stond het dek bol en waren de huidplaten door de hitte begin nen te werken. Het metaal was op enkele plaatsen rood- en zelfs wit gloeiend. De Amerikaanse luchtmacht heeft enkele bases in de omgeving van Houston bevolen zelf een noodvoor raad schuimblusmiddelen aan- te houden en de reserve af te dragen aan Houston. In april 1947 explodeerden twee schepen in de haven van Texas City. Bij de kettingreactie van branden en explosies die volgden zijn toen 512 mensen om het leven gekomen en 3000 gewond geraakt. De brandweer van Houston heeft vanochtend vroeg meegedeeld dat de brand op de tanker „Amoco Virgi nia" onder controle is. In de AVesterkerk te Amsterdam is zaterdagmiddag de jaarlijkse herdenkingsplechtigheid gehouden ter nagedachtenis van de ge allieerde gevallenen. Namens H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden werd deze herdenking bijgewoond door luitenant- generaal C. F. l'ahud de Mortanges, chef van het militaire huis van H.M. de Koningin. Bij de katafalk, waarnaast 6 kaarsen en een dodenwacht van acht soldaten van do koninklijke landmacht stonden, legde luitenant- generaal Pahud de Mortanges als eerste een krans, daarna volgden de buitenlandse en Nederlandse autoriteiten en deputaties totaal werden 25 kransen gelegd. Commissie wenst overzicht prijsverloop van suiker Verschillende leden van dc vaste commissie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer hebben dc wens te kennen gegeven een overzicht te ontvangen van het prijsverloop van suiker op de wereldmarkt. Dit blijkt uit het voorlopig verslag op het wetsontwerp tot goedkeuring van de op 23 december 1958 te Lon den tot stand gekomen internationale suikerovereenkomst. Deze leden vra gen ook om een overzicht gegeven worden van de im- en export verhoudingen op de wereldmarkt van suiker. Deze leden zouden ook gaar ne een inzicht hebben in de suikerba lans van Nederland in de laatste ja ren, dat wil zeggen van produktie en invoer, alsmede van de bestemming van deze hoeveelheden suiker over de verschillende consumptiesectoren. Voorts zouden zij gaarne een nadere uiteenzetting ontvangen omtrent de positie van de zes lid.staten der E. E.G. ten opzichte van deze overeen komst. Zij vragen zich af wat de in vloed zal zijn van deze overeenkomst op de gemeenschappelijke marlet, in- zondei-heid voor wat betreft het ge meenschappelijk landbouwbeleid met betrekking tot het produkt suiker. Portugees schip in hrand op Atlantische Oceaan Het 2.394 ton metende Portugese vracht- en passagiersschip „Monte Brasil" heeft zondag geseind dat het tussen Madeira en de Azoren op de Atlantische Oceaan in brand is ge raakt. Do brand die In een van do ruimen was ontstaan, breidde zich volgens de laatste seinen van het schip nog steeds uit. Drie koopvaardijschepen een Brits, een Italiaans en een Noors een reddingboot van de Azoren en een Portugese torpedobootjager spoedden zich naar de plaats van de brand. De twaalf passagiers werden overge nomen door het Noorse schip dé „Arthur Stove" (10.000 ton). „EXPERIMENT VOOR DE LEUT" Betonnen bouwsel zwaar beschadigd ïtlieiiens binnenstad werd vrijdag avond opgeschrikt door een daveren de explosie, gepaard gaande met he vige luchtdruk en veel rook. De rijks politie te Rhenen, dio de zaak in on derzoek nam, kwam er tenslotte ach ter, dat de explosie plaats had ge vonden in één van de drie urinoirs die Rhenen rijk is. Het betonnen ge bouwtje, dat in het dicht bebouwde centrum staat, bleek zeer zwaar be schadigd en volkomen ontzet. Stuk ken verwrongen ijzer werden in de omgeving aangetroffen. Door de scherfwerking waren voorts stukken hout weggeslagen uit de kozijnen van de ramen van naburige gebou wen. Er vielen geen slachtoffers. De speurtocht van de rijkspolitie had voorts de ontdekking tot re sultaat van de dader, de 16-jarige scholier B. C. S. te Rhenen. De jongeman werd aangehouden. HIJ bekende een bom te hebben gefa briceerd, bestaande uit een stalen Hoofdagent gedood door ongeluk met vuurbuks Om zes uur vrijdagavond hebben buurtbewoners in een steegje aan het Lage der A te Groningen net stoffe lijk overschot gevonden van de 40- jarige hoofdagent van politie J. Pilon. De agent is door een ongeluk met de -vuurbuks, waarmede hij een dienst opdracht vervulde, om het leven ge komen. Het wapen moet plotseling zijn af gegaan. nadat hij het weer in de tas geborgen had. De kogel die bij dit soort wapens zeer klein is is via de neus het hoofd binnengedrongen en moet de politieman op slag heb ben gedood. Dhr. Pilon was naast een graanpak- huis bezig geweest met 't afschieten van wilde duiven, die in deze omge ving leven van gemorste granen en zeer veel overlast bezorgen. Op ge zette tijden worden deze dieren neer geschoten, een taak die de politie dienst „bijzondere wetten" waarbij de hoofdagent diende, op zich pleegt te nemen. De ontsteltenis bij de politie is zeer groot. De hoofdagent was gehuwd en had drie kinderen. Hij stond be kend als een scherpschutter, zeer bekwaam in dc wapenhandel. Een vuurbuks is het kleinste kaliber vuur wapen. Het wordt speciaal gebruikt voor de jacht op vogels en klein wild. omhulsel, waarin de explosieve la ding werd gestopt en een lange lont. Met behulp van enkele kornuiten in stalleerde hij de bom in het uitge zochte bouwwerkje, in het idyllisch liegen Plantsoenstraatje tussen :olenstraat en Koningin Elisabeth plantsoen. De kornuiten vatten post aan de hoeken van het straatje en toen deze meldden, dat er niemand in de buurt was, werd de lont aange stoken. De 16-jarige knaap gaf als motief voor deze daad op, dat hij wel eens had gehoord van zelfgemaakte bom men en dat hij „voor de leut" ook wel eens met zoiets wilde experimen teren. Hij liet blijken zich in het ge heel niet bewust te zijn van moge lijke fatale gevolgen van zo'n expe riment. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Staalarbeiders in V.S. werken weer Het Amerikaanse opperste gerechts hof in Washington heeft zich zater dag achter de uitspraak van een la ger gerechtshof geschaard en de 500.000 stakende staalarbeiders be volen het werk gedurende een afkoe lingsperiode van 80 dagen te hervat ten. De uitspraak van liet opperste gerechtshof, die op de 116e dag van do staalstaking is afgekomen, kwam met acht stemmen tegen een tot stand. Volgens het opperste ge rechtshof is de voorziening van de wet van Taft en Hartley, volgens welke een staking voor 80 dagen kan worden verboden als de nationale veiligheid in gevaar komt, in het ge val van de staaltstaking van toepas sing. De voorzitter van de bond van staal arbeiders McDonald, heeft onlangs verklaard dat een bével van het op perste gerechtshof zal worden opge volgd, maar - als na de periode van 80 dagen nog geen overeenstemming met de werkgevers zal zijn bereikt, zal de staking worden hei-vat. De bond heeft direct na de uit spraak telegrammen aan de plaatselijke afdelingen gezonden waarin wordt verklaard dat Jiet werk hervat moet worden. De staldng heeft een produktiever- lies van bijna vijf miljard dollar ge kost. De stakers hebben ruim een miljard dollar aan loon gederfd. De functie van aartspriester van de St. Pieter, die door het overlijden van kardinaal Tedeschini vacant werd, zal worden toevertrouwd aan kardinaal Am- leto Cicognanl, prefect van de congre gatie der riten. De Vaticaanse staatsse cretaris kardinaal Tardini zou er aan vankelijk door de paus voor aangezocht zijn maar bedankt hebben. BELGISCHE TROEPEN GRIJPEN IN Vorst Kigeri niet naar België In verband met incidenten, die de laatste dagen voorkomen in het Belgische mandaatgebied Roeanda ten oosten van Kongo, heeft de vice-gouvemeur-gene- raal van Roeanda-Oeroendi, Harroy, besloten niet naar Brussel te gaan, zo is zondag in de Belgische hoofdstad bekend gemaakt. Niet alleen de hoogste vertegenwoordiger van het Bel gische bestuur in het mandaat gebied, ook de beide vorsten van Roeanda en Oeroendi zouden dit weekeinde naar België vertrek ken op uitnodiging van koning Boudewijn. Alleen de mwami van Oeroendi, Mwamboetsa, is zaterdag met een vliegtuig uit Oesoemboera naar Europa ver- „ST AKEN BOS" MET 24.000 PALEN Door Zeeuwse Fruitteeltmij. VIERENTWINTIGDUIZEND, twee nieter lioge palen hebben tweeëntwintig ha vruchtbare kleigrond in de uitgestrekte Bathpolders onder do gemeente RiUand-Bath veranderd in een „stakenbos". Het lijkt, alsof een reusachtige brand een bos van keurig in het gelid staande naaldbomen zo volkomen heeft vermeld, dat alleen nog de zwart-gebla derde stammen recht zijn blijven staan.... Dat is echter gezichtsbedrog, want door mensenhanden ziju lüer in de afgelopen weken vele duizen den, zwart geteerde palen in de grond gestoken, die zullen die nen om jonge appelboompjes tijdens hnn groei bij te staan. de boompjes alle richtingen kunnen uitgroeien en dat is juist iets, wat de fruitkweker niet kan hebben. Het 22 ha grote „fruitbos" op grond van de maatscliappij „De Bathpol ders" wordt aangelegd door de Zeeuwse Fruitteeltmaatsehappij te Kloetingc. Deze beide lichamen heb ben vorig jaar december een fusie aangegaan, die naar zïj verwachten voor beide partijen vruchten zal af werpen. Enerzijds zocht de in de laatste jaren zozeer in haar opper vlakte boomgaarden beknotte Z.F.M. nieuwe gronden voor uitbreiding van het areaal en anderzijds leefde bij de Bathpolders de wens enkele ha van de akkerbouwpercelen te bestemmen voor fruitteelt. Op deze basis hebben de maatschappijen elkaar gevonden. Door de fusie is het eigen kapitaal van de Bathpolders verhoogd van 600.000 tot 750.000. Voor het ver. schil zijn aandelen uitgegeven aan de aandeelhouders van de Zeeuwse Fruitteeltmaatschappij. Huwelijk Dc Z.F.M. en de Bathpolders hebben hun „huwelijk" op wat latere leef- „r - tijd gesloten, want eerstgenoemde Want zontler deze palen zonden maatschappij werd opgericht in 1902 en de maatschappij „De Bathpol ders" in 1906. De eerste en de tweede Bathpolder bestonden toen reeds veel langer. Zij werden resp. drooggelegd in 1856 en 1862. Dat gebeurde door een Engelse combinatie, die het land tot 1906 in eigen beheer heeft gehou den. In dat jaar, toen de Engelsen hun vruchtbare polders door een ho ge vloed zagen overstroomd, werden de gronden aan enkele ingezetenen van Goes verkocht, die de maat. schappij „De Bathpolders" in het le ven riepen. Globaal bedraagt de op pervlakte circa 700 ha. Dat is beduidend meer dan de Zeeuwse Fruitteeltmaatschappij, die nog slechts 43 ha groot is, en wier bezit verspreid ligt in Valckeslot te Goes, de Goesche Polder, Wolfaartsdijk, Kwaden- damnïe en Nisse. Het perceel in Valckeslot, dat enkele jaren ge leden nog 24 ha besloeg, is door woningbouw, de voorgenomen zie. kenhuisbouw enz. geslonken lot nauwelijks 12 ha. Geen wonder, dat de Fruitteeltmaatsehappij uit zag naar nieuwe gronden, daar de exploitatie van een grote opper vlakte veel voordeliger is, dan die van een verspreid areaal. Grote investering Het is vanzelfsprekend, dat het In planten van een oppervlakte van 22 ha fruit zelden wordt in Zeeland bij één eigenaar zoveel in één win- Zie slot pag. 5 kol1 trokken. De mwami van Roean da, Kigeri de Vijfde, heeft mee gedeeld, dat de toestand in zijn land hem verhindert aan de uit nodiging gevolg te geven. Gouverneur Harroy is inmiddels met een militair vliegtuig naar de streek van Kigali vertrokken, waar de onrust het grootst is. Over liet gehele gebied van Roe anda, dat iets kleiner is dan Ne derland, zijn militaire, operaties bevolen. De incidenten zijn een gevolg van tegenstellingen tussen de stam der Bahoetoe die 80 pro eent van de totale bevolking van twee miljoen uitmaakt en die der Batoetsi, die traditioneel de be stuursfuncties vervullen. Uit be richten uit Oesoemboera blijkt, dat tot nu toe twee Batoetsi. dorpshoofden zijn gedood. Er wordt voorts melding gemaakt van vele gewonden en van talrijke brandstichtingen. De gendarmerie beschermt de residentie van mwa- wi Kcgiri te Njanza. In een kort communiqué, dat zondag door het ministerie van Belgisch Kongo en Roeanda-Oeroendi werd uitgegeven, wordt bevestigd dat se dert enkele dagen in Roeanda inci denten plaats hebben tussen de Ba toetsi en de Bahoetoe. In de medede. ling wordt voorts gezegd dat „de Belgische overheid de nodige schik kingen heeft getroffen om de orde te herstellen". Eerder werd aangekondigd, dat de minister van Kongo en Roeanda Oeroendi, De Schrijver, dinsdag een verklaring over de toekomst van de ze mandaatgebieden zal afleggen. In Rome hebben Lemaignen. lid van de commissie van de Europese Economi sche Gemeenschap, en Folchl, onder minister van buitenlandse zaken van Itallfc, een conventie getekend waarbij de Europese Economische Gemeenschap voor 2 miljoen dollar zal bijdragen ln de bouw van een ziekenhuis van 730 bedden in-Mogadiscio (Somalïland). VERWACHT. Geldig tot hedenavond VRIJ KOUD Veranderlijke bewolking met later kans op wat regen. Matige tot krach tige en aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en zuidwest. Vrij kond. ZON EN MAAN 10 november Zon op 7.49 onder 16.58 Maan op J5.10 onder 2.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1