Stijging werkloosheid in Zeeland viel gedurende oktober mee Zeeuwse Almanak Moeder Baby-huidje TBABYDERMP0™ Aspirin PORTUGEES SCHIP IN DIKKE MIST OP SCHELDE OMHOOG STRUCTUURPLAN: GOES STAD VAN VIJFTIGDUIZEND ZIELEN Agenda 2 PROVINCIALE 'A E E U W.ü E COURANT - ZATERDAG 1 NOVEMBER iuod AANPASSING AAN LANDELIJKE SITUATIE Rayons Goes en Vlissingen droegen belangrijk tot stijging met 250 bij DE TOENEMING van liet aantal werklozen In Zeeland met rond 250 van 1821 eind september tot 2076 eind oktober is voor deze periode, in ver gelijking met andere jaren meegevallen. In oktober 1958 bijvoorbeeld «as er een stijging van ruim 400 werklozen, welk cijfer ook voor an dere jaren als normaal gerekend mag worden. Do ontwikkeling van de werkloosheid in- Zeeland heeft zich deze maand aangepast bij de lande lijke situatie, waar de toeneming van rond 2000 eveneens vrij gering en belangrijk minder was dan in voorgaande jaren. Onze provincie heeft zich overigens met 36 werklozen per 1000 manne lijke loontrekkenöen nog vast op de vierde plaats gehandhaafd. Na Dren te met 90 promille, Friesland met 57 en. Groningen met 45. Het landelijk "promilage is 19, dus bijna de helft van het Zeeuwse. Er moot echter wel rekening mee worden gehouden, dat de werk loosheid in de winterperiode even als andere jaren belangrijk zal stijgen. Bij de behandeling van de begroting van financiën in de Tweede Kamer werd meegedeeld, dat de winterwerkloosheid in Zee land zelfs groter zal zijn dan in voorgaande jaren. Het districts bureau voor de arbeidsvoorzie ning in Zeeland verwacht, dat het cijfer rond de 5500 a 6000 zal schommelen. Goes en Vlissingen De rayons Goes en Vlissingen heb ben in oktober de belangrijkste stij ging te zien gegeven, Goes van 151 tot 277 en Vlissingen van 272 tot 332. In de andere rayons was de stijging betrekkelijk geringHulst van 341 tot 348, Middelburg van 402 tot 431, Oostburg van 332 tot 352, Terneu- zen van 156 tot 180 en Zierikzee van 57 tot 71. Een daling was er in Sas van Gent van 23 tot 21 en in Tholen van 51 tot 47. De stijging in de Oostburgse land bouwsector is nog meegevallen deze maand. De arbeidsreserve komt hier echter nu pas „los", zodat de cijfers van eind novem ber wel een ander beeld zullen vertonen. Verder steken Hulst (met 63 promille), Oostburg (60) en Middelburg (50) nog belang rijk boven het Zeeuws gemiddelde uitook Vlissingen met 44 hand haafde zich boven het provinci aal promilage van 36. De stijging van de arbeidsreserve werd geregistreerd in de bouwnijver heid (246 tot 314), de landbouwbe drijven (181 tot 227),* het hotelper soneel (25 tot 48), het niet-varend transportpersoueel (61 tot 97), de groep losse arbeiders (221 tot 277) en de groep minder geschikten, voor namelijk als gevolg van de vermin dering der scizoenwcrkzaainheden. Daling metaal In de metaalnijverheid onder meer daalde de werltloosheid en hier be gint Zeeland zich langzamerhand bij de landelijke ontwikkeling aan te passen. Door do gunstige ontwikke ling in de metaalsector konden tal rijk© jeugdige werknemers geplaatst worden. Uit de analyse van de geregistreerde arbeidsreserve blijkt, dat de seizoen werkloosheid steeg van 20 tot 80, de wrijvingswerkloosheid gelijk bleef op 300, de werkloosheid van minder- geschikten steeg van 800 tot 850 en de structuurwerkloosheid van 700 tot 850, dit laatste een gevolg van het vrijkomen van de seizoenwer kers. De vraag daalde van 783 tot 309, hetgeen in de metaal, voedings- en genotmiddelen, niet-varend trans- porfpersoneel en de groep „overige" verband houdt met de in oktober in gediende vraag voor de bietencam pagne in het rayon Sas van Gent. De vraag in de bouwsector is ten opzichte van vorig jaar bijna ver dubbeld, voornamelijk in de B- en U- sector. Tot-slot vertoonde het aan bod van vrouwen in teg de landelijke ontwikkel ging van 138 tot 166. •genstelling tol eling een stij- Pakhuis in Vlissiugse binnenstad uitgebrand Om kwart over elf vrijdagavond werd de Vlissingse brandweer ge alarmeerd, omdat de vlammen sloe gen uit een werkplaats-pakhuis aan de Korte Zelke in de binnenstad. Door een onbekende oorzaak was in de opslagplaats van de souvenirma- kers H. W. van Aalst en J. van Luijk een brand ontstaan, die bijzon der snel om zich heen sloeg. Toen de brandweer dan ook arriveerde waren het interieur en een grote hoeveelheid materiaal, bestaande uit hout, cel- lulose-lak, board en dergelijke reeds bijna geheel uitgebrand. Met drie stralen was de vuurhaard evenwel binnen tien minuten geblust. Toen de gebruikers van het pakhuis later het uitgebrande perceel binnen gingen, vonden zij tussen de verkool de resten ook nog een kip, die als het ware levend was geroosterd. Examens Technische Hogeschool Delft Aan de Technische hogeschool te Dell't is geslaagd voor het kandi daatsexamen geodotisch ingenieur de heer J. C. Blankenburgh te Lewedorp en voor het examen elektrotechnisch ingenieur de heer J. Rijk uit Nieuw- dorp. Advertentie In Hulst en Terneuzen komen warenhuizen Geëxploiteerd door plaatselijke winkeliers Omstreeks maart van het volgend jaar zullen in Terneuzen en Hulst warenhuizen worden geopend van do N.V. Hema, in samenwerking met do Zeeuws-Vlaamse winkeliers, gebrs. Borghstijn. In Terneuzen zal het He- ma-vvurenhuis verrijzen in liet per ceel Noordstraat 18, waar het door brand verwoest© café ,,'s Lands Wel varen" heeft gestaan. Dezer dagen is men op deze plaats begonnen met het heien van palen, waarop het warenhuis zal komen te rusten. In Hulst Is men inmiddels reeds met de verbouwing van de huidige' winkel begonnen. De heren Borghstijn zul len de in Hulst en Terneuzen op te richten warenhuizen geheel zelfstan dig en voor eigen rekening exploite ren. De exploitanten zijn van mening, dat de aantrekkingskracht van Hulst en Terneuzen door deze nieuwe warend huizen aanmerkelijk zal worden ver-"1 groot. In ieder der warenhuizen zal voorlopig plaats zijn voor veertien verkoopsters, naast magazijn- en an der personeel. Het nieuwe pand in Terneuzen zal o.m. een kantine voor personeel, een kantoor en een goede- renontvangstplaats aan de Lange Kerkstraat omvatten. griep /-jT\ L__, BAYER ho°f<ipiin\Vs hoort in huis IJSKOUDE NEVEL OVER ZEELAND Veren stagneerden in morgen- en avonduren Vrijdagmorgen heeft de mist een ijzige intrede in Zeeland gemaakt: de zeer koude nevel, die door het ge hele gewest hing, veroorzaakte ou- middelijk weer alom ongerief, 's Avonds kwam de mist weer terug: verschillende veerdiensten, die in de morgenuren gestagneerd waren, maar die overdag normaal de dien sten konden uitvoeren, werden gis teravond opnieuw aan banden gelegd. De eerste door de mist veroor zaakte onheilstijding betrof liet 1213 ton metende Portugese schip „Costeiro Terceiro", dat 's mor gens omstreeks half vijf in de Sardijngeul voor Vlissingen tij dens zware mist aan de grond liep. (Slot van pag. 1 mijn wordt gerealiseerd Is Plan-Zuid, met rond 1000 woningen. Dit plan is gelegen ten zuiden van de in aan bouw zijnde veiling; het is ruim 40 ha groot. Een ringvaart, met een grote Strook groenbeplanting zai cachet geven aan het geheel. Naast hoog- en laagbouw is in Plan-Zuid plaats voor particulie.ro bouw, winkels en scho len. Onder meer wordt hier de nieu we r.-k. h.b.s. gebouwd, namelijk aan de Karnemelksepuf. Satelliet Is Plan-Zuid min of meer aan de stad gebouwd Kloetingseweg en bouwplan Zuid-Oost het temidden van weilanden in de Poel ontworpen plan Zuid-West, zal op enkele kilo meters van de stadskern komen te liggen. Met recht is hier sprake van een „satelliet". Het plan is 35 ha groot en biedt plaats aan 1200 wo- VAN imn TOT SFEER Sint-Nicolaas begint een maand voor zijn „jaardag" zo langzamerhand overal in de provincie de midden standers tot een grote activiteit aan te zetten. Winkelweken worden op touw gezet, winkeliers noden de Sint tot een bezoek, want dat geeft een aparte sfeer! Van dit alles zullen de Souburgers binnenkort ook hun deel krijgen. De iniddenstandsvereniging, daar, die luistert naar de naam „Ne- midso" heeft voor de periode van 11 tot en met 25 november a.s. een grote actie voor de winkelende en kopende inwoners georganiseerd. Dertien dagen lang zullen de win kels tot 10 uur 's avonds geopend zijn en ook op de zogenaamde vrije middag (woensdag) kan men er terecht. Niet minder dan VERSLAG Met grote en oprechte belangstel ling nemen wij altijd kennis van de doorwrochte muziekverslagen, die een zekere >rL" pleegt te produceren in een Vlissings advertentieblad. De. man laat van een concert bij wijze van spreken geen noot ongesigna- leerd passeren en zo schreef hij on langs om maar eens een willekeu rig voorbeeld te noemen „dat het geheel in elkaar sloot als een leg puzzel. Echterde naden van de vele stukjes waren wel zichtbaar, wat echter niet hinderde, omdat er tus sen elke frase een ruimte was gela ten, om het accent tot zijn recht te doen komen". Dat ging over het kunstmaand- arkest onder leiding van Anton Kers jes en zelden hebben wij een ensem ble beter recht zien doen. De heer Kersjes kan innig tevreden zijn. Maar nu een trieste noot. Want wie beter dan uw dienaar zou kunnen weten, wat het voor een verslaggever betekent wanneer zijn gaaf werk stuk ten prooi raakt aan een zetfout. En dat was hier helaas, driewerf he laas, het geval. Reeds in de aanhef van de recensie werd namelijk ge sproken over het „Kunstmaan orkest". En dat maakte het geheel nóg on- waarschijnlijker vijftig nijvere leden van de ver eniging zullen in deze gemeente het nodige „leven in de brouwerij" brengen-... ....ÈN ZAKELIJKHEID. Uit de altijd toch wat romantische Sint-Nicolaassfeer over naar de za kelijke bedrijvigheid van de vlucht- haven te Zijpe. Daar ligt - op het ogenblik het Engelse s.s. „Wandle" uit Londen. Een zogenaamde kolen boot, die 70 meter lang, 13 meter breed is en 2330 bruto register ton meet. Het verblijf van de „Wandle" in deze Duivelandse haven is eigen lijk een beetje triest. Het is namelijk de laatste gang van het stoomschip, dat in de haven van Viane even verderop onder de onbarmhartige slopersmoker zal vallen. De heer M. v. d. Marei uit Viane heeft deze ko lenboot aangekocht in Gravesend. Door een sleepboot van L. Smits' in ternationale sleepdienst is het schip naar de Duivelandse sloperij ge bracht. ItEGENB ALANS, liet proefbedrijf „Scheldeinonden" te Bruinisse om even in de buurt te blijven heeft de neer slagbalans over oktober opge maakt. En kwam daarbij tot een ietwat ongewone ontdekking. Er is namelijk 57,7 mm. regen ge vallen (77 normaal) in deze maand. Een hoeveelheid, die prak tisch geheel na de 18c is geko men. De laatste week van de maand was een echte regenweek, zo wordt er nog bij aangetekend. Want toen viel er 38,8 mm. met de 31e oktober zo letterlijk moge lijk als lest-best: 13,5 mm. GOUD (I) Tenslotte nog een paar opgewekte -b^[ -uoaBdjipa uapnoS joao uajqouaq milie, vrienden en bekenden waren namelijk woensdag naar Kapelle ge komen om daar het echtpaar Duive- waarde-Groealeer van harte te feli citeren met dit heuglijke feit. Ook de muziekvereniging „Ons Genoe gen" gaf met een vrolijke serenade acte de pr sencc. GOUD (II). Goud ook in Vlissingen, waar het echtpaar W. P. de Konink-Iloogstad, Swalmenstraat- 6, gisteren zijn hu welijksdag van vijftig jaar terug herdacht. ningen. Een nog veel grotere .satel liet" is plan Noord-West, in de Goese Polder gelegen, op ongeveer een kilo meter afstand van het huidige Goes- Noord. Het is 75 ha groot en er kun nen 2600 woningen worden gebouwd. Aan de oostzijde van Plan-Noord- West, achter de gemeentelijke sport velden, is plaats voor industrieën. Het plan, dat in de fase van uitvoe ring direct na Plan Zuid gerealiseerd zal worden is Noord-Oost, groot 2600 ba en plaats biedend aan 2600 wo ningen. Dit plan ligt vrijwel geheel op grondgebied van Kloetinge, maar als het aan verwezenlijking toe is, zullen er naar mag worden aange nomen, geen grenzen meer tussen Kloetinge en Goes bestaan! Tenslotte: de industrieterreinen. Het „natte" gedeelte is aan de oos telijke oever van het kanaal gele gen. Het is ongeveer 26 ha groot. Het droge industrieterreinvoor bijna 70 procent op grondgebied van 's-H. Arendskerke, beslaat een oppervlakte van 60 ha. Heel wat fabrieken en werkplaatsen zullen hier mettertijd kunnen worden ge vestigd. Slechts enkele ha groot zijn de industrieterreinen aan de Marconistraat reeds vol ge bouwd en over de spoorlijn, ach ter het station, waar ac nieuwe veiling verrijst. Het structuurplan Goes geeft een in druk' van de ontwikkeling, welke Goes in do komende decennia tege moet kan gaan. Vele factoren zullen daarbij een rol spelen. Het staat wel vast, dat de huidige generatic de vol ledig© realisering van do „stoute plannen" niet meer zal beleven. De gemeente Goes zal zich al verheugd tonen, als binnen enkele tientallen jaren de bouwplannen Zuid en Noord- Oost gerealiseerd worden Deze tekening geeft een beeld van de ontwikkeling van Goes, zoals de planologen die in een structuurplan hebben weergegeven. Knaap overviel wapenhandelaar in Terneuzen De 60-jarige typograaf H. H. uit Terneuzen Icreeg vrijdag morgen omstreeks zes uur de schrik van zijn leven, toen hij zich met een pak kranten naar het postkantoor begaf. In de Korte Kerkstraat zag hij namelijk een jongeman, die zich met een vuurwapen ophield voor de winkel van de wapen handelaar J. F. van der Bent. Op een vraag van H., wat de jongeman daar deed, antwoord de deze: „Doorlopen of ik schiet je dood". De typograaf liep door naar het postkantoor en belde vandaar de politie op. Inmiddels had de jongeman een der ruiten van do winkel van de wapen handelaar ingeslagen en was daar binnengedrongen. De wlnkelèigenaar hoorde glasgerinkel en ging naar be neden, waar hij in de loop van een Amerikaanse stengun keek. De in dringer dreigde de winkelier te zul len neerschieten, indien hij alarm zou maken. Maar do heer Van der B. zag kans het vuurwapen dat ove rigens ongeladen bleek uit de handen van de indringer te slaan. Met enkele vakkundige tikken stelde hij zijn bedreiger voorlopig buiten gevecht. Kort daarop arriveerde de gemeentepolitie, die de indringer, de 16-jarige T. S. uit Terneuzen, in voorlopig arrest stelde. S., die bekend staat als geestelijk gestoord, vertelde aan de politie, dat hij munitie voor zijn wapen had willen weghalen. Daarna had hij een jacht willen zien te be machtigen om daarmee te vluch ten. Want hij had het in Terneu zen niet naar zijn zin. Hangende het onderzoek blijft T. S. voorlopig in arrest. Enkele bergingsvaartuigen posteer den zich onmiddellijk rond het schip, maar de gezagvoerder besloot het hoge water van 's avonds af te wach ten om te trachten op eigen kracht los te komen. Dit is iiiet gelukt: de te Vlissingen gestationeerde sleep boot „Scaldis" heeft het uit Lissa bon afkomstige schip 's middags om tien over vijf vlotgetrokken. Het schip zette onmiddellijk zijn reis voort naar Bremerhaven. Het maak te geen water. Het bergingsvaartuig „Dolphijn" voer reeds vroeg in Vlissingen uit om de voor de Belgische kust aan de grond gelopen zandzuiger „Vlaande ren 8" uit Zeebrugge te hulp te ko men. Dit schip was gisteravond laat nog niet uit zijn netelige positie be vrijd. Bij Bath liep 's middags omstreeks twee uur de Belgische riviersleepboot „Jean Gl. Gerling" op de Wester- schelde aan de grond. De sleepboot slaagde er echter in, reeds enkele uren later op eigen kracht vlot te komen. De „Jean Gl. Gerling" keerde daarop terug naar Antwerpen. De veren Bij de veerdienst VlissingenBres- kens konden 's morgens de vaarten van 8.20 en 9.20 uur uit Vlissingen niet worden gemaakt, 's Avonds sneerde het veer opnieuw: om 50 uur maakte de .Prinses Bea trix" do laatste reis vanuit Vlissin gen en terug. KruiningenPerkpolder, waar tot 's morgens tien voor half twaalf niet kon worden gevaren, werd 's avonds om tien voor acht wederoih gestaakt. Bij de dienst TerneuzenHoedekens- kerke werd in de morgenuren niet Tevaren. 's Middags en 's avonds 'unctioncerde dit veer echter nor maal. Bij ZierikzeeKatseveer viel alleen de eerste reis uit, de vaart van 5.10 uur uit Zierikzee. Ook bij Anna-JacobaZijpe kon in de morgenuren van negen tot elf niet gevaren worden. (Advertentie) JA MEVROUW. Een genot, dat V ze niét meer hoeft te strijken, de no-iron-overhemden van Uw man. Maar dat geel worden en op den duur tóch kreuken? Ook dat nooit meer! Ze kunnen hagelwit en kreukvrij blijven. Be handel ze zo nu en dan, na het wassen, met echfa-wolwit. Ja, die. zelfde wolwlt van echf a, die Uw vergeelde wol weer smetteloos wit en elegant maakt. Goese begrotingszitting woensdag 23 december In een schrijven aan de gemeente raadsleden deelt de raadsvoorzitter, burgemeester H. K. Michaëlis mede, dat de begrotingszitting 1960 op woensdag 23 december a.s. zal wor den gehouden. Voorts wordt de raad bijeengeroepen op woensdag 25 no vember a.s. VANDAAG Middelburg Schouwburg: „Vrouwen en spionnen", 20 uur, 14 Jaar; Elec tro: Heis H.K.H. prinses Beatrix naar de V,S„ 15.30 uur, alle leeftijden Electro: „Tlipl-tipi-tlpso", 19 en 21.15 uur, alle leeftijdenStadhuishallen: Vogel- en bloemententoonstelling 10 22-30 uur Schuttershof: Uitvoering Juliana, 19.30 uur Bogardzaal Ver gadering Kweeklust, 15 uur Gouden Poorte: Adsplranten-nvond korfbal vereniging Swift, 19.30 uur. Vlissingen Alhambra: Reis H.K.H. prinses Beatrix naar de V.S., 15 en 16 uur, alle leeftijden; Alhambra: „Een tijd van leven en van sterven", 19 en 21. uur, 18 Jaar; Luxor: „Abbott en Costello bij de kannibalen", 19 en 21 u., 8lle leeftijden; Britannia: Z.V.U.» toneelvoorstelling, „Zingend tn de wildernis", 20 uur. Goes Grand: „Een tijd van leven cn van sterven", 19 en 21 uur, 18 jaar; Schuttershof: Herv. Jeugdraad, vöor- drachtenprogramma Otto Sterman, 20 uur; Schuttershof: Filmvoorstelling „De Circusjongen", 14 en 16 uur;'Ho tel Centraal: Kringsvergadering Rode Kruis, 15 uur. .MORGEN Middelburg Schouwburg: Vrouwen en spionnen, 14.30 en 20 uur, 14 jaar. Electro: Reis H.K.H. prinses Beatrix naar de V.S. 1530 uur, a.!. Electro: Tipi-tipi-tipso, 19 en 21.15 uur, a-2. Vlissingen Alhambra: Een tijd van !*e ven en van sterven, 15, 19 en 21 uur. 18 Jaar. Luxor: Abbott en Costello bij de kannibalen, 15. 10 en 21 uur a.|. Goes Grand: De grote jazz-eocktail, 15 uur a.t. Grand: Een tijd van leven en van sterven, ia en 21 uur. 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2