„In zaak-MeuIenbelt geen sprake van onrechtmatige opsluiting" Gezangenbundel van de Hervormde Kerk in revisie jj KLANKBORD PREHISTORISCH WOUD KOMT BIJ HOOGEVEEN NAAR BOVEN n ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S CONCLUSIE VAN KAMERCOMMISSIE TWINTIG METER LANGE STAMMEN Van een correspon dent) n merkwaardig ver- liijnsel doet zich de itste tijd voor in het bied Iiinholt ten ssten van Hoogevecn het land van de ïdbouwer M. Leï- •a. Over een opper- ikte van ongeveer ha komt hier lang- am maar zeker een orm prehistorisch nul naar boven. Dui- aden stammen liggen t geveld, keurig ast elkaar, alle met voet naar het wes- 1 en de kop naar t oosten. >or de werking van bodem breken deze immen, waarvan vo meer dan twintig ;ter lang zijn, lang zaam door de grasmat heen. Vermoed wordt, dat in voorhistorische tijden hier een ramp heeft plaatsgehad, waardoor dit woud in één slag Is geveld en bedolven- Gedacht wordt aan een aard verschuiving of aan gletsjers in de ijstij den. In dc laatste rich ting wijzen ook de enorme zwerfkeien, die af en toe hier naar de oppervlakte komen. Er zijn er bij, die meer dan twee meter door snee hebben. Het hout van de pre-historische bomen is omgeven door veenresten, die een conserverende werking hebben. Onder de stam men bevindt zich een ongeveer 2 Va meter dikke laag rivierzand, die weer rust op een brede gTintlaag. Door bodempeilingen, die de IJsselcentrale hier on langs verrichtte in ver band met plaatsing van 'n hoogspannings mast ontdekte men, dat de oorspronkelijke zandlaag zich hier pas op een diepte van acht tot vijftien meter be vindt, zulks in tegen stelling tot het omrin gende gebied, waar men na twee of drie meter reeds vaste grond heeft. Zodra de lucht op de geconserveerde hout- resten inwerkt, vallen deze in korte tijd uit een. Ruim 20 jaar ge leden heeft de heer Leistra op deze zelfde grond Romeinse mun ten gevonden. Mr. Bot staatssecretaris voor Nieuw-Guinea (Van onze parlementaire redacteur). Naar wij vernemen is dezer dagen de benoeming te verwachten van mr. Th. H. Bot tot staatssecretaris aan het departement van binnenlandse zaken, speciaal belast met behande ling vanile zaken betreffende Nieuw- Guinea. Dc heer Bot is thans raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van buitenlandse zaken en chef van de directie N.A.V.O.- en W.E.U.-za- ken. De volgende week vertrekt hij niet de minister van defensie, de heer Visser, naar de Verenigde Sta ten. Hij vergezelt de bewindsman als deskundige in N.A.V.O.-zaken. Men heeft voor de vervulling van dit staatssecretarisschap in de eerste plaats gezocht in de kring van de K.V.P. Men meent daarin geslaagd te zijn door mr. Bot in aanmerking te laten komen. Na.ar mag worden aangenomen, is hij de laatste staatssecretaris, die in het kabinet-De Quay benoemd wordt. Hij is de elfde, zodat er dan op der tien ministers elf staatssecretarissen zullen zijn. Zoveel zijn er in ons land nog nooit geweest. Voetgangersverenigin? stelt geen prijs op knipperboüen De Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers heeft zich schriftelijk met enkele verlangens ten aanzien van de voetgangers oversteekplaatsen tot de minister van verkeer en waterstaat gewend. Dit gebeurde mede naar aanleiding van de opmerkingen van de voorzit ter van het Verbond van Veilig Ver keer, geuit in zijn jaarrede op 14 oktober te Nijmegen. De vereniging wenst bescherming van alle zebrapaden, waarbij zij een goede straatverlichting nabij de ze bra's van groot belang acht. Verder acht zij een intensieve propaganda voor Veilig Verkeer noodzakelijk. De Vereniging stelt geen prijs op de knipperbollen, omdat deze geen suc ces zijn gebleken. Wel wordt het plaatsen van gevaarsborden aanbe volen op plaatsen waar het rijver- keer geen zebra's hoeft te verwach ten. De eerste uit een groep van 50 Hol landse ingenieurs, technici, en lei dinggevende employés, wélke i>. Amerika zullen worden opgeleid voor bepaalde functies in de „Orlon" acrylvezélfdbriek die in Dordrecht gebouwd zal wordenis per vliegtuig vertrokken naar de Du Pont fabriek te Waynesboro, Virginia. Dat was 'inr. H. -van Andel uit Vlis- singen, die kortelings werd benoemd tot „personnel superintendent" voor de fabriek te Dordrecht. Hij zal zich belasten met de selectie en de periodieke uitzending van ver der Hollands personeel, dat in de loop van de komende twee jaren deelne men zal aan de speciaal ontworpen opleidingscursus te Waynesboro. Vader, moeder en kind geslikt in Gouda In de keuken van een woning aan de Talmastraat te Gouda zijn gistermorgen de bewoner, zijn echtgenote en één van hun twee kinderen levenloos aange troffen. De slachtoffers zijn de 34-jarige ka pitein bij de Koninklijke Landmacht M. van den Bergh, zijn 29-jarige echtgenote Chr. van den Bergh Platteel en. hun 2-jarig zoontje Ro nald. Dit zoontje leed aan kroep en moest stoombaden hebben. Donderdagavond werd er in de keuken gestoomd, maar door de grote stoomontwikke- ling kon een gedeelte van het gas niet normaal verbranden. Hierdoor ontstond koolmonoxyde. De dood moet donderdagnacht om streeks twaalf uur zijn ingetreden. Een maand voor clandestiene zender Blauwvos II De politierechter te Zwolle heeft donderdag de veertigjarige grond werker J. van 't H uit Oldebrock wegens clandestien zenden tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De man zond uit onder de naam Blauwvos II. STEMMEN UIT DE KERKEN Dertien nieuwe gezangen en 71 herziene liederen Al weer een nieuw gezangboek? Zo vraagt men hier en daar met enige verbazing bij het lezen van het bericht, dat de generale synode der Ned. Hervormde Kerk bezig is met de „revisie" van de gezangenbundel. Dat men bezig is met die revisie, is geen nieuw bericht. Sinds in 1938 de nieu we bundel door de algemene synode aan de Ned. Herv. Kerk is aangebo den, zoals deze door de ingestelde commissie was samengesteld, heeft het aan kritiek niet ontbroken, hoewel ieder het er over eens was dat, in ver gelijking met de oude, deze bundel een grote verbetering en verrijking betekende. Maar, het kan nog beter, zei men. Deze bundel was niet voor geschreven. Iedere gemeente kan haar invoeren of ook dat niet doen. Die aanbieding is toen wel een aanbeveling geweest. Er zullen niet veel ge meenten meer zijn, tenminste waar men gezangen zingt, waar deze nieuwe bundel niet wordt gebruikt. Van enige tekortkoming van de regering niets gebleken „Wanneer de commissies nu nagaan, of hier sprake is geweest van onjuis te toepassing van de krankzinnigen wet, dan kunnen zij tot geen andere conclusie komen dan dat dit niet het geval is geweest. Van een onrecht matige vrijheidsberoving was geen sprake". Dit zeggen de vaste commis sies voor justitie en voor volksge zondheid in hun verslag over het door hun met de ministers van justitie en van sociale zaken en volksgezondheid ?evoerde mondelinge overleg betref- ende de inbewaringstelling van dc heer en mevrouw Meulenbelt in een psychiatrische inrichting. „Naar on ze overtuiging kon dr. Van Erp Taal man Kip in redelijkheid tot de con clusie komen dat hier sprake was van krankzinnigheid en dat spoed veiest was". De commissies hebben een aantal stukken over de zaak Meulenbelt be studeerd en mondeling overleg ge voerd. Bij dit overleg waren de mi nisters vergezeld van mr. J. C. Ten- kink, secretaris-generaal van het de partement van justitie, mr. E. J. Hoogenraad, directeur-afdelingschef bij dit departement, professor dr. P. Muntendam, directeur-generaal van de volksgezondheid en de heer P. J. Piebenga, arts, hoofdinspecteur van de geestelijke volksgezondheid. Relaas van vlucht Het mondelinge overlegg betrof we derwaardigheden van het artsenpaar Meulenbelt, dat in dienst was bij „Groot-Batelaar" in Lunteren. Reeds eerder heeft een ereraad van de Kon. Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst hierover rapport uitge bracht. Na ongenoegen van de heer Meulenbelt met het hoofd van de the rapeutische staf van de inrichting, dr. G. W. Arendsen Hein, meende het echtpaar op 23 februari 1955 dat het door deze chef werd gehypnotiseerd. Zij vluchtten eerst per fiets en vervol gens per trein, waar zij aan de con ducteur vroegen ervoor te zorgen dat zij in Arnhem direct onder politiebe waking zouden staan. In het Arnhem se politiebureau meenden zij dat ook politiemannen betrokken waren bij het „komplot" van dr. Arendsen Hein en dat ook zij hen wilden hypnotise ren. Van officiële zijde werd de .Arn- hemse zenuwarts dr. L. F. C, van Erp Taalman Kip gewaarschuwd, wie zij echter evenmin vertrouwden. Aan. de geneeskundig hoofdin specteur der geestelijke volksge zondheid berichtte dr. Van Erp Taalman Kip later onder méér: „Aangezien zowel dr. Meulenbelt als zijn vrouw volkomen duidelijke verschijnselen vertoonden, die hen althans op dat moment als gees tesziek -moesten doen beschouwen en aangezienzij op geen enkele ma nier vatbaar waren voor overleg, I Het Britse (Labourparlementslid Philip Noel Baker, aan wie de No belprijs voor de vrede 1959 is toege kend. BAK VAN BEWONDERAARSTER. President De Gaulle heeft een bar in Nimes, 350.000 franks en een hoe veelheid juwelen geërfd, zo blijkt uit het testament van zijn negentigjari ge bewonderaarster Marie Talon die vorige maand is overleden, DE GROOTSTE. Met bijzondere spanning zien de inwoners van de ge vangenis van Wormwood, een van de grootste in Engeland, uit naar het toneelstuk dat volgende week door eigen mensen wordt gebracht. De ti tel van het stuit is „De grootste dief van de stad". SAMENOF NIETS. De burge meester van Ipswich heeft vrijdag verklaard dat hij van nu af aan geen uitnodigingen meer voor diners en banketten aanvaardt, tenzij zijn chauffeur en bode ook een invitatie krijgen. „Het gebeurt maar al te vaak dat ik lekker soep zit te con sumeren, terwijl mijn stafpersoneel in een cafeetje om de hoek wat goed kope worstjes zit te eten. En dat kan niet langer zo", aldus de burgemees ter, Richard Lewis. „In de toekomst zullen ze hetzelfde eten als de burge meester of de burgemeester eet he lemaal niet", aldus Lewis. restte mij niets anders dan een in bewaringstelling. Dit moest dan voor beiden gelden aangezien bei. den in even grote intensiteit gees telijke stoornissen vertoonden en zich slechts met geweld van elk aar zouden hebben laten schei den. Ik moet U eerlijk zeggen dat ik sinds dit gebeuren mij Vele ma len heb afgevraagd of ik anders had kunnen handelen dan ik ge daan heb. Ik heb geen andere op lossing kunnen vinden, ook niet nu nadat er drie jaar sindsdien zijn verstreken. Ik ben van me ning, dat ik in een analoge situa tie weer hetzelfde zou doen". De ter zake bevoegde officier van justitie in Zutphen heeft de termijn van drie weken gedfurende welke het echtpaar op last van de burgemeester in bewaring werd gesteld in „Het Groot' Graffel" te Warnsfeld, later met nog drie weken verlengd. Van een onrechtmatige vrijheidsberoving is de commissies niet gebleken. Belangen afgewogen Bij haar publikaties over deze kwes tie hebben de commissies het per soonlijk beïang van de betrokkenen afgewogen tegen het algemeen be lang dat de onrast worde opgeheven, welke in brede kring Is ontstaan naar aanleiding van een voorstelling van zaken als zou in Nederland wie dan ook gewelddadig uit de normale sa menleving verwijderd kunnen worden door onnodige inbewaringstelling in een gesticht. De commissie is niets gebleken van enige tekortkoming aan de zijde der regering. Minderheidsoordeel Dit is de mening van de grote meer derheid der commissie. Enkele leden konden vooralsnog hun verantwoor delijkheid voor de inhoud van de overwegingen en conclusies niet aan vaarden. Deze leden achtten het niet juist, dat een, als definitief bedoeld "oordeel wordt uitgesproken over de rechtma tigheid of juistheid van het ten aan zien van het echtpaar Meulenbelt door overheidsorganen gevoerde en door hen bestredenbeleid, zonder dat de regering zelf ooit een openbare op 12 de de sta le Theo Mann-Bouwmeester- ring toch nog beschikbaar De heer C. van der Lugt Melsert heeft zich niet onttrokken aan de testamentaire beschikking van wijlen mevrouw Else Mauhs, om tezamen met mej. G. Alingh Brugmans de Theo Mann-Bouwmeesterring uit te reiken aan de actrice, die zij daartoe in aanmerking achten te komen. De geruchten, die hieromtrent de ronde doen, hernsten volgens de heer Van der Lugt Melsert op een misverstand. De kenze is dus nog steeds aan dc beide daartoe bij testament aange wezen personen, aldus prof. mr. A. Pitlo, voorzitter van de Else Mauhs- stichting. Nederlands bedrijf breidt Duinkerkense haven uit Een Nederlands aannemersbedrijf (Zanen Verstoep N.V-, Den Haag), heeft in combinatie met de firma A. Dodin te Parijs, van de Franse rege ring de opdracht gekregen tot het maken van de uitbreiding van de ha ven van Duinkerken. De werken om vatten de bouw van een nieuw ha venbassin en voorzien tevens in dc behoefte aan nieuwe industrieterrei nen. De aannemingssoni bedraagt globaal 5,6 miljard francs (46 mil joen gulden). De bestaande haven is door sluizen en een duinenrij van de zee afgesloten- Het nieuwe bassin, dat met de ha ven in open verbinding komt te staan, zal deze duinemij doorsnijden. Het zal gedeeltelijk in zee worden uitgebouwd, onder bescherming van een dijk van ongeveer 5 km lengte. verantwoording van dat beleid heeft gegeven; zonder dat de regering of wel het echtpaar Meulenbelt om een goedkeurend of afkeurend oordeel van de Kamer hebben gevraagd, zon der dat de regering of de Kamer het echtpaar Meulenbelt en zijn medi sche en rechtskundige raadslieden ooit in de gelegenheid hebben gesteld om volledig kennis te nemen van alle althans van de aan de Kamercommis sies ter inzage gegeven, stukken en zonder dat het standpunt van het echtpaar Meulenbelt en zijn raadslie den over de feiten en de tot staving daarvan aan de Kamercommissies overgelegde stukken is vernomen. Frankrijk niet „lauw" naar top De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Mnrville, heeft vrij dag in een toespraak tot de Brits- Ajnerikaanse persvereniging beschul digingen van de hand gewezen vol gens welke Frankrijk „lauw" staat tegenover de idee van het tot stand brengen van ontspanning tussen oost en west en een tegenstander is van een reeks topconferenties. Frankrijk is alleen tegen een over haaste topconferentie met een agenda welke uitsluitend het probleem Ber lijn zou omvatten, aldus de minister- Als mogelijke agendapunten voor een topconferentie noemde hij: 1. Berlijn en Duitsland; 2. Ontwape ning, 3. De hulp aan economisch on derontwikkelde landen, 4. Algemene kwesties van vreedzame samenleving der staten zoals de betrekkingen tus sen Oost en West. Hij was er niet zeker van dat de Berlijnse kwestie reeds rijp is voor een oplossing. Zolang de ver deling van Duitsland voortduurt, is handhaving van de status quo in Berlijn de beste oplossing voor het westen, verklaarde hij. Militair bietenvervoer gaat enige weken door De militaire transporten van bieten, bietekoppen en bietenloof zullen nog enige weken doorgaan, deelt de le- gervoorlichtingsdienst mede. Deze week is in toaal ongeveer 1000 ton aanvullend veevoeder vervoerd en tijdens de week daarvoor ongeveer 1200 ton. een Door e de on- ver- t, dat ke pas acht be- drie de uit- ge- heer Maar ki-itiek is er van het begin af aan geweest. Bepaalde gezan gen kon men niet aanvaarden. Andere werden er in gemist. De vertaling van sommige buiten landse liederen was niet altijd even gelukkig. De kerkeraad van de hervormde gemeente van de hoofdstad van ons land besloot, na een grondige behandeling in dertijd, deze bundel niet in te voe ren, tot dat verbeteringen waren I aangebracht. Later is hij wel op dit besluit teruggekomen, maar toen waren, zij het niet direct, door de synode toezeggingen ge daan tot verbetering en herzie ning. Nu moeten we niet denken dat er zeer spoedig een nieuwe gezangenbundel zal komen. De bedoeling is, tegelijk met een nieuwe psalmberijming, ook een verbeterde uitgaaf van de gezan genbundel te geven. Maar waarom dan dit bundeltje van 71 gereviseerde gezangen en 13 nieuwe liederen, waarover het oor deel wordt gevraagd van de ker keraden en classical? vergaderingen Dat oordeel verwachtte men reeds vóór 15 oktober. Dit was echter een onmogelijkheid, omdat daarvoor de toezending niet tijdig is geweest. We hebben daarover reeds geschreven toen deze zomer het bundeltje in de generale synode van de Ned. Herv. Kerk in behandeling is geweest, om dat deze gezangen op de agenda stonden van de generale synode der Gereformeerde Kerken en men niet wilde, dat woord en melodie in beide kerken verschillend zouden zijn ten behoeve vooral van de scholen met een kerkelijk gemengde bevolking. Deze 84 gezangen zullen dus, naar alle waarschijnlijkheid, geheel ge lijk zijn in de gezangenbundels van beide kerken. Daarnaast zullen de Gereformeerde Kerken er hebben, die niet in de hervormde bundel worden opgenomen en de Ned. Herv. Kerk zal gezangen hebben, die niet staan in de bundel van de Geref. Kerken. Aan de revisie van de gezangen, die de Ned- Herv. Kerk buiten deze 84 ook nog zal krijgen, wordt inmiddels hard gewerkt, zo verzekert ons het voorwoord. Verantwoording Namens de commissie geeft prof. dr. E. L. Smelik verantwoording van de veranderingen. Men heeft terug wil len gaan tot de oorspronkelijke lie deren, zowel by de Nederlandse als I Het Wereldgebeuren Sterke man In de speelkamer van de jonge Robert Bemerd Anderson hing I indertijd een ingelijst gezegde van de spoorwegbouwer James J. Hill„Je kunt gemakkelijk tc weten komen of je een succes of een mis lukking in het leven zult zijn. De proef is eenvoudig en onfeilbaar: ben je in staat om een deel van je ver diensten te sparen?" Mede dank zij een goede spaarzin heeft Anderson het ver geschopt. Hij begon zijn maatschappelijke loop baan als onderwijzer, spaarde geld (maar geen energie) om intussen rechten te studeren, opende een ad vocatenkantoor en werd in de wetge vende vergadering van zijn geboor- testaat Texas gekozen. In dc rege ring van de staat bekleedde hij ver scheidene bestuursfuncties en tussen de bedrijven door gaf hij aan de uni versiteit van Texas colleges in de rechtswetenschappen. In 1937 (hij was toen 27 jaar „jong") werd hij benoemd tot algemeen adviseur van de grote onderneming W. T. Waggo ner, op welker uitgestrekt grondbe zit in Texas oliebronnen, raffinade rijen, veeteelt en landbouw te vinden zijn. Vier jaar later Werd hij alge meen bedrijfsleider. Die functie be kleedde hij tot president Eisenhower hem in 1953 naar Washington ont bood om er minister voor marine en plaatsvervangend minister van de fensie te worden. Zijn belangstelling voor het par ticuliere bedrijfsleven ging daar niet verloren: in 1955 brak een tweejarig intermezzo in zijn politieke activiteit aan- ..Be drijfsleider" was toen begrijpelijker wijs een veel te min baantje voor hem geworden. Hij was in die twee jaren president van een grote Canadese beleggingsmaatschappij die zich met internationale ondernemingen bezig hield, en zich in het bijzonder voor de mijnbouw interesseerde. Twee en een half jaar geleden deed president Eisenhower opnieuw een beroep op hem. En het „beroep" dat hij sinds dien uitoefent vormde ongetwijfeld een beloning voor de manier waar op hij zich aan de spreuk van James J. Hill die aan de wand van zijn vroegere kamer hing, had gehou den: hij werd minister van finan ciën. Ministers van financiën vervullen daarom in het algemeen een ondankbare maar onmisbare remrol. In het geval van de Verenig de Staten heeft men van de man die deze rol vervulde jarenlang niet veel gehoord, maar de laatste maanden komt Anderson meer en meer ..in het nieuws" te staan. Was nog 'in het voorjaar van 1959 de minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles de dominerende persoonlijk heid in het kabinet, het ziet er nu naar uit dat Anderson dc meeste van de uit tc delen lakens voor zijn rekening neemt. Daarmee zijn ook de financiële as pecten van dc Amerikaanse politiek, die in hot verleden op de „zoveelste"- plaats kwamen, een aantal rijen naar voren geschoven. Allerlei omstandigheden hebben tot toeneming van Andersons invloed bijgedragen. Als de belangrijkste daarvan is wel de voortdurende dreigende inflatie te beschouwen, die ertoe noopt om de dollar „stevig in de hand te houden". De afneming van het belang der pro jectielen voor de middelgrote afstand ten voordele van de intercontinen tale raketten is dan ook aangegrepen om het daarheen te leiden, dat bij een vermindering van de hulp aan het buitenland ook de militaire bij stand aan de Europeso landen zal worden herzien. Anderson denkt be halve aan vermindering van uitgaven ook aan bevordering van de export en aan het doen wegnemen van aller lei handelsrestricties overzee. En de collega's-ministers, van wie verschei- denen net als hij uit de zakenwereld zijn voortgekomen, zijn vatbaar voor de argumenten van deze nieuwe „sterke man". Het is intussen te ho pen, dat de nieuwe zuinigheid be heerst wordt toegepast en niet in een uiterste vervalt, want anders leidt de „spaarzaamheid" niet tot het succes, maar tot de mislukking die in de wandspreuk was vermeld ROBERT B. ANDERSON ...zuiniger aan... bij die. welke uit het buitenland in vertaling zijn opgenomen. De christenschare, blij van geest ter kerke gaat op 't hoge feest, van gezang 19, zal weer worden zo als Vondel het in zijn „Gijsbrecht van Amstel" dichtte: Wij edelingen, blij van geest. „Deze rei van Vondel heeft op een onnavolgbare wijze het evangelie verklankt". „In de kerk kan ieder er onmiddellijk bij denken wat hij wil. Zelfs als gelovige mag hij zich een „edele" noemen! Wenst hij dat niet te doen, dan schaart hij zich eenvou dig naast de edelen uit Vondels ge dicht om de pasgeboren Heiland te begroeten". Zo is men ook in gezang 57 naar het (Zie slot pag. 4 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17