Meer dan drieduizend muzikanten AXELAAR ONDER INVLOED OP HET INBREKERSPAD ZEEUWSE „WIT-GELE KRUIS" BOEKTE IN 1958 LEDENWINST 8 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU R AN T VRUDAG 6 NOVEMBER 1959 IN ZEELAND BLAZEN THANS Rapport van de Stichting Zeeland De Stichting- Zeelaud voor maat schappelijk on cultureel werk heeft een rapport het lielit doen zien over do harmonie- en fanfarecorpsen in Zeeland. Het bevat uitgebreide gege vens over dezo verenigingen, het aan tal, activiteiten, do opleiding, con coursen enz-, welke gegevens aan het slót nog eens zijn samengevat, nier- uit blijkt, dat er in Zeeland 27 har moniecorpsen zijn en 28 fanfare-ge zelschappen. Totaal zijn er ca. 3400 muzikanten, d.w.z, 120 per 10.000 in- Bachten Steene-project te Middelburg aanbesteed Donderdagochtend is door de dienst Gemeentewerken van Middelburg aanbesteed do bouw van een gym nastiekzaal mot verenigingsgebouw op het terrein aan de Bachten Steene. Zoals bekend, wordt dit project ge bouwd in combinatie met de Vereni ging van Vrijzinnig Hervormden, voor wie het verenigingsgebouw be stemd Is. De aanbesteding geschiedde in twee percelén, te weten bouwkundige werkzaamheden en glas- en schilder werk. Voor de bouw waren achttien gega digden, waarvan de aannemer B. Stègink uit Vlissingen met 244.200 de laagste eu het aannemersbedrijf gebr. De Bonth, v.h. G. Bonth-van •Dommelen te Nieuwkuik met 268.S00 de hoogste was. De laag ste van de vijf inschrijvers voor hét glas- en schilderwerk was het schil dersbedrijf P. J. de Munck té Mid delburg met 9800. De totale inschrijving luidt, als volgt: 1. aannemer B, Stegink te Vlissingen 244.200; 2. N. Blanken- burgh, Nieuwdorp 244.850; 3. C. Priem, Lewedorp 246.900; 4. L. de Jong, Vlissingen 247.300; 5. D. van der Poel, Oudelande 251.000; 6, fa. M. Walraven en Zonen, Middelburg 252.000; 7. J. van de Linde, Kloe- tinge 252.300; 8. aannemersbedrijf Jan Verhage, Vlissingen 253.000; 9. J, M. Goedemondt, Vlissingen 253.725; 10. J. Gesehiere, Middel burg 255.890 11. fa. Van Schaik en Gilde, Middelburg 256-800; 12. J. Walraven, Sint-Laurens 260.300; 13.. J. 1a, Gasse, Koudekerke 261.800; 14. C. van de Klippe, Vlissingen 262.0Ó0; 15. S. A. Ver- sluijs, Middelburg 265,700; 16. E. G. Lindenbergh, Vlissingen 265.846; 17. Gevaerts-Bergshoef, Rotterdam 267.500; 18. aannemers Gebr. De Bonth v.h. G. de Bonth-van Dommelen, Nieuwkuilc 268.300. Uitvoeren glas- en schilderwerk: 1. schildersbedrijf P. J. de Munck te Middelburg 9800; 2, L. M. Roosen daal, Goes 9830; 3. schildersbedrijf J. C. de Coclc, Middelburg 10.580; 4. C. Dellebeke, Arnemuiden 10.980; 5. W. S. Pouwer, Sint-Laurens f 11.000. woners, hetgeen overeenstemt met Friesland. In allo woonkernen op de kleinste na is een corps, terwijl enkele grotere steden er meer heb ben. Er zijn maar weinig vrouwelijke leden, namelijk 2%. Driekwart van de harmonieën heeft een nniform, terwijl bij de fanfares slechts een kwart is geüniformeerd. Aan het rapport zijn een achttal be leidsconclusies toegevoegd. Hieruit is het volgende ontleend: Meer propaganda onder de jeugd voor deze vorm van muziekbe oefening lijkt wenselijk. De op leiding zal dan evenwel eerst ver beterd moeten worden. Federaties cn bonden moeten overwegen in hoeverre vrijere keuze op dc concoursen mogelijk is. 9 Overleg is gewenst tussen fede raties. bonden, Zeeuwse Muziek school en provinciaal bestuur over de aanstelling van eén muziekad- vlseur. Provinciale maatregelen zouden - kunnen inhouden een roulerings- sehema van steunbedragen voor de vernieuwing van het instru mentarium. De federaties en de bonden zouden dan een soort ruil- MIRIM Geen belangstelling voor Zeeuws volkslied H Bij het onderzoek voor het s rapport over de harmonie en §g fanfaremuziek in Zeeland is m gevraagd in hoeverre men in ff het bezit was van volledige m partituren van Jan Morks' Zeeuwse Volkslied. Voorts werd 'ff de vraag gesteld of men even- p tueel geneigd zou zijn aan een p gezamenlijke heruitgave deel te nemen. Deze vragen sloegen m echter niet aan. Ruim de helft p van dé harmonieën was nog goed voorzien óp dit punt, even- i§ als een derde deel van de fan- f| fares. Bij de harmonieën was het enthousiasme voor een her- uitgave zowat half om half, f§ terwijl do fanfares cr negatief tegenover stonden...... p iiijiuiiijii^ÖUlip en leenbureau móeten instellen: sommige verenigingen hebben in strumenten te kort; andere zijn opgeheven of hebben te veel. Bij het rapport zijn drie bijlagen ge voegd: een lijst van de harmonie- én fanfaregezelschappen, voorts de vra genlijst die aan de korpsen is over gelegd cn een door dr. J. Danisltas geschreven beknopte weergave van het „basisplan voor opleiding van spelers en dirigenten", een landelijk project dat thans een begin van uit voering heeft gekregen o.a. op de Zeeuwse Muziekschool. Het onder zoek, dat aan de totstandkoming van het rapport voorafging, werd ver richt dooi' de sociologen der stichting, drs. L. Turksma en dié; J. S. Rienks. POLITIERECHTER MIDDELBURG Etalageruit ingeslagen om „kas te controleren" Donderdagmiddag stond voor de Mid delburgse politierechter de 31-jarige Axelse transportarbeider B. F. van den B. voor twee feiten terecht: het opzettelijk vernielen van een etalage ruit op 27 juni te Axel en mishande ling van een caféhouder te Koewacht op 3 oktober j.l. In beide gevallen speelde sterke drank een belangrij ke rol. Het ingooien van de etalageruit had een begin moeten zijn van een in braak, maar zover was het niet ge komen. De politie verscheen ten to nele en rekende Van den B. in. In dertijd had hij tegen verbalisanten verklaard, dat hij eens wilde kijken of er t geld in kas zat. In nuchtere staat durfde hij hier niet toe over gaan, zodat hij eerst enkele cafés bezocht, waar hij zich moed in dronk Met zijn eleboog had hij vervolgens de ruit ingeslagen, waarbij hij zijn kleren scheurde. Dit ging niet zon der lawaai gepaard. Toen Van den B. ging kijken of er iemand op 't ge luid afkwam liep hij in de aimen van de politie. Op het politiebureau gaf hij alles toe, maar tijdens de zitting kwam het niet zo vlot over zjjn lip pen. Voor,, de tweede maal kwam hij mét de politie in aanraking toen hij op 3 oktober plotseling een bejaarde caféhouder aanvloog toen deze on- Dönderdag is hel Bachten Sleene- project te Middelburg aanbesteed, een project, dal de gecombineerde bouw van het verenigingsgebpuw voor de Vrijzinnig-Hervormden en een turnlokaal aan de Bachten Stee ne omvat. Men zal nu spoedig met de homo beginnen. In de a]gelopen dagen is de gemeen te reeds gestart met de voorbereiden de werkzaamheden. In de Burggang naast het project wordt namelijk een nieuwe riolering aangelegd, die wordt aangesloten op de bestaande, die enigszins verlegd wordt. (Foto P.Z.O.). enigheid over betaling had met een klant, de 18-jarige T.' M. R. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, eiste voor het eerste feit 1 maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede ondetoezichtstelliug van het Zeeuws Bureau voor Alcoholis me plus bijzondere voorwaarden en een boete van 60. Voor de mishan deling vroeg hij 40 subs. 8 dagen. De politierechter, mr. B- S. Sieperda, die do eerste boete van j* 60 in zijn vonnis verlaagde tot 30, vonnisto verder conform. De 18-jarige T. M. R. uit Koewacht, voor wie de transportarbeider het had opgenomen, stond ook terecht, zij het voor een heel ander feit. Hij moest zich verantwoorden voor het rijden onder invloed op een brom fiets, die hij bij een café had wegge nomen. Tijdens de rit haalde hij aller lei rare stunts uit. Zo had men ge zien, dat hij op een ogenblik de bei de voeten op het stuur had. In ,zijn bloed werd een promillage van 1,80 geconstateerd. De .eis van 3 weken gevangenisstraf, waarvan 2 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaai*, alsmede onder- toéziclitstelling van het Zeeuws Bu reau voor Alcoholisme, veranderde de politierechter in zijn vonnis in 1 maand gevangenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, onder toezichtstelling van het Z.C.A. met ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar, alsmede een boete van 50 subs. 10 dagen Vissen De 50-jarige kippen- en varkens- mester R. E. van L. uit Koewacht was wezen vissen en had hierna enkele glazen bier gedronken, die zoals hijzelf zei: „niet goed vie len". Onder invloed werd hij door de gewaarschuwde marechaussee achter het autostuur vandaan ge haald. De eis luidde 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar, ontzegging uit de rij bevoegdheid voor 1 jaar, een boete van 250 subs. 50 dagen, alsmede ondertoezichtstelling van het Z.C.A. plus bijzondere voorwaarden, De po litierechter hield deze eis in zijn von nis aan, doch verhoogde de voorwaar delijke gevangenisstraf met twee maanden. De Oostzaanse eerste machinist van een kustvaarder W. N. had, toen zijn seliip in Terneuzen lag", zijn kapitein meerdere in rang beetgepakt en allerlei bedreigingen tegen hem ge uit. Daar deze zaak niet helemaal uit de doeken kwam, werd besloten tot aanhouding om enkele getuigen op te roepen. Uien Dat diefstal, ook al gaat het om slechts drie kilo uien, gestraft wordt, heeft de landarbeider B. A. T. uit Rctraneliement moéten ervaren. Op 4 september had hij zonder toestem ming op een perceel grond onder Zuidzande wat uien opgeraapt, waar voor hij conform werd veroordeeld tot 25 subs. 5 dagen. De artiest Chr. V., die met vioolspel zijn brood verdient en thans met zijn woonwagen te Oss verblijft, stond terecht, omdat hij in augustus 1c Sas van Geut met de auto van zijn va- dor een fietser liad aangereden. Bo vendien was hij niet in liet bezit van een rijbewijs, V. was na liet ongeluk doorgereden. De eis hiervoor liiidde 4 weken onvoorwaardelijk en ontzeg ging uit de rijbevoegdheid voor dc tijd van 1. jaar. De politierechter vonniste met 1 maand voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar plus ontzegging uit. de rijbevoegdheid voor 2 jaar. De muzikant-koopman M. H., dié met, zijn woonwagen verblijft te Bergen op' Zoom, stond voor de zoveelste maal terecht, omdat hij in een auto had gereden, terwijl hi] uit de rijbe voegdheid was ontzet. De officier vroeg hiervoor twee maanden on voorwaardelijk, alsmede een aanvul lende ontzegging uit de rijbevoegd heid voor 1 jaar. Het vonnis luidde 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Mr. Sieperda vond het niet nodig om er weer een jaar ontzegging hij te voegen, omdat er toch nog zoveel loopt (Advertentie) JAARBOEKJE VERSCHENEN In Breskens werd een nieuwe afdeling opgericht Afscheid burgemeester van Amemuiden woensdag a.s. Burgemeester W. H, van der Heide van Arnemuiden zal in verband met zijn benoeming tot burgemeester van Bunschoten met ingang van 16 no vember a.s., op woensdag 11 novem ber a.s. afscheid nemen van Arne muiden. Deze afscheidsbijeenkomst wordt in do raadzaal van het ge meentehuis gehouden en begint om 2 uur. In 1958 heeft de provinciale bond „Het Zeeuwsche Wit-Gelo Kruis" een winst van 173 leden geboekt, zodat het totaal-aantal thans op 15.238 is gekomen. Het jaarboekje-1959, dat met het oog op de jaarvergadering van zaterdag 13 december a.s. aan tie verschillende, afdelingen is toegezon den, laat zien, dat ook hij verschil lende andere onderdelen van het kruiswerk een stijging is te constate ren. Zo is er een nieuwe afdeling (Bres kens) aan de reeks van 30 toege voegd, er werden 6484 maal .(1957: 4858) verplegingsartikelen uitge leend, terwijl ook de totale uitgaven, die f 279.504,23 beliepen in vergelij king met 1957 bijna met f 32.000 zijn gestegen. In de gemeentelijke subsi dies en de maximale contributies van de afdelingen is niet veel wijziging gekomen. Aldus de algemene gege vens in het jaarverslag, waarvan de bijna 70 bladzijden verder een volle dige adreslijst van wijkverpleegsters, van besturen der plaatselijke afdelin- Jenlielfabrietan Emile lockefeer N.V, Huisi (Z). Op „berg" te Borssele stond een toren In de afgelopen weken zijn wederom, evenals verleden jaar om deze tijd, vanwege het Rijksmuseum van Oud heden te Leiden onder leiding van dr. W. G'. Braat, opgravingen verricht in de „Berg van Trye" te Borssele. Er werden een paar profielen door de borg gegraven, die de gegevens, die het vorige jaar verkregen werden, op bevredigende wijze aanvulden. Hier bij kwam aan het licht, dat er hal verwege de berg, aan do oostzijde, ook nog een zware toren gestaan moet hebben, die met zijn buiten muur op de ringmuur rustte. Ook werd ter aanvulling van vroe gere gegevens nog een stuk van do ringmuur, aan de voet van de berg, blootgelegd. Men zal zich herinne ren, dat reeds in 1946 kon worden vastgesteld, dat ook op de top van de berg een klein stenen torentje heeft gestaan. Aan de laatste steen- bouw, die waarschijnlijk van om streeks 1200 dateert, zijn nog twee perioden in houtbouw voorafgegaan, die door brancl te gronde zijn ge gaan. De berg was toen aanmerke lijk lager. Het stamslot der Heren van Borssele is een zogenaamde torenheuvel ge weest, d.w.z. een kunstmatig opge worpen heuvel met een ringmuur om de voet en een toren op de top. Ook vrijwel alle andere zogenaamde vliedbergen in Zeeland zijn zulke kasteeltjes geweest, aanvankelijk in de 10e—11e eeuw minder hoog cn van hout gebouwd, in de 12e of 13e eeuw verhoogd en in baksteen her bouwd. Zulke torenburchten zijn geenszins aleen maar karakterestiek voor Zeeland. Men vindt er o.a. tal loze voorbedden van in Duitsland, in het Rijnland, in Normandlë, in Engeland, in Denemarken en elders. Ook in Friesland is er een groot aantal geweest, maar deze zijn thans op twee na alle afgegraven en zeer waarschijnlijk vond men ze ook in Holland en andere delen van ons land. Duits consul-generaal dr. Liebrecht toegelaten -In dc Staatscourant van donderdag is bekendgemaakt, dat bij koninklijk besluit dr. I-I. Liebrecht is erkend en toegelaten, op de voet van vreemde ling. als consul-generaal van de Bondsrepubliek Duitsland te Rotter dam, voor de provincies Noordbra bant, Zeeland en ZuidhoUand ten zui den van de spoorbaan Katwijk-Lei- den-Alphen-Wóerdon, echter met uit zondering van 's-Gravenhage, Loos duinen, Voorburg, Rijswijk (Z.H.) en Wassenaar. Collecte De in Wemeldinge gehouden Zeeuw se Collecte hoeft 215,45 opgebracht. Festijn in Kapelle voor schipperskinderen De Van Leer's vatenfabrieken zullen zaterdag 7 november ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan op ze ven plaatsen in ons land feesten or ganiseren voor schipperskinderen. Een van deze plaatsen is de veiling hal te Kapelle-Biezelinge. Het bedrijf wilde dit keer een feest •voor kinderen, die op enigerlei wijze iets of veel tekort komen aan ont spanning en plezier. Mede door rela ties met de binnenscheepvaart en in overleg met betrokken functionaris sen van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, viel de keuze op de schipperskinderen. Zij immers moeten op internaten in vier jaar tijds stof verwerken voor zeven leerjaren. Hun schooldag bestaat uit drie lesperioden, zodat het vermaak in hun jonge jaren duidelijk in.de knel komt. In totaal zullen er aan de feesten vierduizendkinderen meedoen. In elke plaats zullen 250 tot 700 kin deren bijeenkomen. Het programma begint om tien uur 's morgens en zal afgelopen zijn om vijf uur 's mid dags. De kinderen zijn onderverdeeld in vier leeftijdsgroepen; elke groep heeft een eigen kleur muts op, de leiding inbegrepen, terwijl de pluim op de muts de school zal aangeven. De K.R.O. zal dezelfde middag in een aan de binnenscheepvaart gewijd programma van de „Wigwam" een reportage geven van de feestelijkhe den. gen en gedetailleerde jaaroverzichten van de verschillende gespecialiseerde commissies bevat. Met veel. dankbaarheid maakt bij voorbeeld de commissie voor de hygiëne van het kind melding van het vele inentingswerk. dat in het verslagjaar is verricht, speciaal tegen kinderverlamming. Ook is het aantal consulten aan de kleu terbureaus van 2041 tot 2428 op gelopen. De drie zusters van het bemiddelingsbureau voor de r.-k. kraamzorg 'in Zeeland hebben te zamen ongeveer 2250 bezoeken af gelegd. M.O.B.-werk De secretaris van de commissie voor de geestelijke volksgezondheid deelt in zijn verslag over 1958 mee, dat het zogenaamde M.O.B.-werk oen steeds toenemende belangstelling en waardering geniet. Ook van de zijden van justitie en huisartsen. Over de jaarlijkse subsidie, die thans een be drag van f 16.000 beloopt is deze commissie zeer tevreden. Over de cijfers van de werkzaamhe den van de dienst geestelijke volks gezondheid zegt de commissie, dat een kwantitatieve uitdrukking in ge tallen van de mensen, die op consult kwamen, wel een zeer magere ab stractie van.de resultaten weergeeft. Een elders in het land georganiseer- do vijfdaagse tocht met 25 van do, meest Iralpbohoovende patiënten in autobussen vanuit Noord-Holland naar Zuid-Limburg dwingt do com missie voor rheuinabestrijdiug veel respect af. Aan het eind van het jaaroverzicht stelt deze commislo dan 'ook de vraag of een dergelijk initia tief ooit niet voor de Zeeuwse rheu- mapatiënkm verwezenlijkt zou kun nen worden. Op het programma voor de wijkgebouwen staan titans nog ge noteerd de gemeenten Breskens, Vlis singen en Zuiddorpe. Aanbesteding persleiding en porapgemaal te Kapelle In hot gemeentehuis te Kapelle werd aanbesteed het leggen van 1750 me ter persleiding, exclusief dé buizen en het bouwen van een pompgemaal De vestiging van een conservenfa- briek aan de Sch'oorse Bredcweg te Biezelinge maakte het voor de af voer van het afvalwater noodzakelijk een persleiding te leggen. Zoals be kend zal deze persleiding uitmonden in de Westerschelde. Het pompge maal, dat een tien meter hoge druk- toren behelst zal gebouwd worden op de hoek van het Schotwegje-Abdij- straat. Voor dit gecombineerd werk werd als volgt ingeschrevenFa. J. A. Leijs te Kapelle 115.000; Fa. F. Düynhouwer en Zn., Goes 127.000; Fa. J. en K. den Ouden, Biervliet 133.427; Aannemersbedrijf H. Stouten, Brouwershaven 138.000; Fa. A, W. Wandel, 'Nieuwerkerk 139.000; Fa. P. de Raat, St.-Phir lipsland 140.250; Fa. Gebroeders Everaars en Van den Bergh, Steen bergen 143.000; Fa. J. W. Verdoorn Papendrecljt 176 000 en Fa. D. Monshouwer, Heerjansdam 188.000. De raming bedroeg 158.000. Het werk werd gegund aan do laagste inschrijver, de firma J. A. Leijs te Kapelle. Kamer van Koophandel 11 november a.s. bijeen De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse Eilanden te Middelburg houdt woensdag 11 no vember a.s. een algemene vergade ring in hotel ..De Korenbeurs" te Goes. Tijdens deze bijeenkomst houdt de heer P. G. van der Weele, de voor zitter van do Koninklijke Nederland se Middenstandsbond en lid van de Stichting van de Arbeid, een cause-, rie over „Enkele kanttekeningen rond de ontwikkeling van de vrijere loonvorming". Nagekomen advertenties. Heden overleed, tot ons groot leedwezen, onze zeer geachte muziek leraar J. ADRIAANSE. Zijn nagedachtenis zal bij ons in ere blijven. Zijn bedroefde leerlingen. Vlissingen, 2 november 1959. Eiiige én algehele kennisgeving. Hiermede geven.wij U kennis.dat tot onze diepe droefheid, iia een langdurig, geduldig gedragen lijden, zacht en kalm van óns is heengegaan, mijn innig geliefde man en onze lieve vader, behuwd- en grootvader MAARTEN WILLEM EUGENE MILtENAAR, echtgenoot van Maria Cornelia Riemens, op de leeftijd van 61 jaar. Oost-Souburg P, W. Millenaar. A. MillenaarPijnacker. Marianc. Robbij. Els. Vlissingen E. C. Kloct- J. Kloet. -Millenaar. Vlissingen, 5 november 1959. Coosje Buskenstïaat 50. De teraardebestelling zal plaatshebben op maan dag 9 november op de algemene begraafplaats te Vlissingen. Vertrek van Coosje Buskenstraat 50 des namiddags 2 uur. Geen bloomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8