Amerikaanse politie bindt strijd aan tegen handel in baby's Vlasproducenten voor vrijwillige beperking van import uit Rusland JONGE (7.60) niet TWEEDE KAMER BESPRAK „ECONOMISCHE ZAKEN" TAAK VAN B.B.-BLOKPLOEGEN BIJ REORGANISATIE VERLICHT VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT l HOEWEL BELEMMERT DOOR ONTBREKEN VAN FEDERALE WET die goeie ouwe BLANKENHEYM (met de baard) heft de sleutel van de gezelligheid om van die goeie te spreken. In Rusland is een nieuw model vleu gelboot ontworpen dat met 150 pas sagiers aan boord op de Russische rivieren zal kunnen kruisen. De toto toont de „Meteor", zoals het vaartuig is gedoopttijdens een proefvaart, op de rivier de Moskwa. De boot kan een snelheid van 70 km per uur halen. Als een stap in de goede richting noemde Mitler het toenemende ge bruik in Connecticut om ongehuwde moeders met weinig of geen religieu ze bindingen verklaringen te laten on dertekenen waarin zij te kennen ge ven er geen bezwaar tegen te hebben wanneer hun kinderen ter adoptie worden gegeven aan echtparen van welke, of geen godsdienst, ook. Internationale baby-zwendelaars maken grote winsten De Amerikaanse politie en maatschappelijk werkers hebben, hoewel be lemmerd door het ontbreken van een federale wet, de strijd aangebonden tegen de internationale handel in baby's. Ernest A. Mitler, de rechtskundig adviseur van de gezamenlijke juridische commissie over huwelijks- en.ge- xinswetten van de staat New York, zeide dat er geen federale wet is die de verkoop van baby's tot een misdaad maakt, „Bovendien is een dergelijke verkoop in 33 staten niet verboden bij de wet", aldus Mitler die. schat dat ongeveer 800.000 kinderloze Amerikaanse echt paren ernaar verlangen een baby te adopteren. Waar vroeger de baby's geleverd wer den door ongehuwde moeders in de Verenigde Staten komen de baby's thans ook uit Italië en -Griekenland. De gemiddelde prijs per kind, die de handelaren in baby's vragen .bedraagt 2000 dollar, maar soms wel 10.000 dollar. „Baby-zwendelaars gaan thans zo ver", aldus Mitler, „dat zij in Grie kenland en Italië moeders bezoeken om hen over te halen hun baby's te verkopen voor 200 of 300 dollar, om deze voor duizenden opnieuw te ver kopen." De grootste vraag naar baby's komt van kinderloze echtparen waarvan de partners ieder een ander geloof aan hangen, die in New York en acht an dere staten, bij de wet en in de mees te andere staten door „ongeschreven wetten" uitgesloten zijn van adoptie van baby's uit gevestigde instellingen. Do wetten in New York, New Jer sey, Massachusetts, Rhode Island, Pennsylvania, Delaware, Michigan, Illinois en Maryland, schrijven voor dat „waar praktisch mogelijk" kin deren ter adoptie of verzorging worden gegeven aan gezinnen, die hetzelfde geloof aanhangen als de moeder van het kind. Maar de rechters negeren volkomen de „waar praktisch mogelijk" clau sule waardoor het deze echtparen onmogelijk wordt kinderen te adop teren, aldus Mitler. Dezelfde prak tijk wordt onder druk van religi euze zijde, ook gevolgd in die staten waar geen dergelijke wetten be staan. Hoewel een eerste overtreding van de wetten op de handel in baby's in New York als wangedrag wordt be schouwd, wijzen twee recente series arrestaties in New York op intensie ver bestrijding van deze handel. De maximumstraf is een boete van 500 dollar en een jaar gevangenisstraf. De meest prominente arrestant was Stephen S. Scopas, 49 jaar, een ge meentelijke magistraat, die ervan be schuldigd was dertig Griekse baby's te hebben verkocht aan New Yorkse echtparen. Een andere arrestant was mrs. Rebecca Isasacher die 46 Griek se kinderen zou hebben verkocht. Met Scopas werd een 5o-jarige advocaat Jacob Cohen gearresteerd. Volgens verkregen inlichtingen verdiende de Scopas-organisatie ongeveer 70.000 dollar aan de verkoop van de dertig kinderen, terwijl mrs. Issacher meer dan 120.000 dollar rijker werd. VERTROUWEN IN MINISTER DE POUS Vrees voor prijsstijgingen (Van onze parlementaire redacteur) Nog voor zijn eerste grote optreden in het parlement heeft de minister van economische zaken drs. De Pous van een tevreden en volgzame Twee de Kamer het testimonium meege kregen een beleid te voeren, waar mee men zich in het algemeen wel verenigen kan. De anti-revolutionaire drs. Hazenbosch sprak het donder dagmiddag bij de behandeling van 's ministers begroting voor 1960 wel heel duidelijk uit. Hij trad de nieu we minister met sympathie en ver trouwen tegemoet. De A.R.P. ver wacht, zo zei lujj dat drs. De Pous een beleid zal voeren, waarmee zij zich geheel kan verenigen. De socialistische drs. Nederhorst verzekerde, dat de P. v. d. A. het be leid van minster De Pous objectief zal beoordelen, wat echter met wil zeggen, dat zij hem haar kritiek zal sparen. Bijna alle sprekers toonden zich in genomen met het beleid tot stabilisa tie van de prijzen, maar zij waren er zeker niet gerust op dat de loonsver hogingen niet op een of andere ma nier in de prijzen zouden worden doorberekend. In dit verband drong men ook aan op een scherp kartel- beleid. Aangezien industrie en han del bezig zijn door de vorming van kartels de concurrentie uit te roeien, bestaat het gevaar van .nodeloze prijsstijgingen. HET ENERGIEBELEID. Drs. Nederhorst verweet de minister gheid over het te voeren energie beleid. Wat de kernenergie betreft, Andere vergoedingsregeling voor inlandse tarwe Het bestuur van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft gisteren met 23 tegen 4 stem men besloten tot een wijziging van de vergoedingsregeling voor inlandse tarwe, die boven de verplichte bij menging van 40 procent per week in ongebuild tarwemeel en Zeeuwse bloem wordt verwerkt. Op 3 september heeft het produkt- schapsbestuur met het oog op de te verwachten grote tarwe-oogst ln ons land reeds tot verhoging van de ver plichte bijmenging van inlandse tar we tot veertig procent besloten. Daarop aansluitend werd toen in principe ook reeds het besluit tot wijziging van de vergoedingsregeling genomen. Deze wijziging houdt in dat met ingang van 13 december voor de hoeveelheid inlandse tarwe die boven de verplichte hoeveelheid wordt bijgemengd, dus voor ten hoogste 60 procent, een vergoeding kan worden gegeven. Tevens werd toen besloten de volle vergoeding slechts over 20 procent der gehele hoeveelheid vermalen tarwe te geven en voor het overige, dus maximaal 40 procent, op de vergoeding een korting: van f 0,30 per 100 kg toe te passen. Door deze korting wilde men reke ning houden met een zeker nadeel van de verplichte bijmenging van inlandse tarwe voor de bedrijven, die de verplichte bijmenging van inland se tarwe voor de bedrijven, die gun stig zijn gelegen voor de aanvoer van buitenlandse tarwe. achtte hij de ontwikkeling in ons land zeer onbevredigend. Nederland is hopeloos achter. In België en Scandinavië is- men veel verder. We zijn achtergebleven op de mogelijk heden, die Amerika ons geboden heeft, klaagde hij. Drs. Nederhorst vreesde dat de mi nister de schrootaffaire geen belang rijke zaak vindt en dat hij te veel consideratie betoont met de fraude rende schroothandelaren. Minister. De Pous zal de sprekers dinsdag 10 november a.s. antwoor den. Op een met knipperlichten beveiligde onbewaakte overweg tussen Oss en Berchem is woensdagnacht een drag line blijven steken. Een juist aanrol lende goederentrein kwam hiermede in botsing. Er ontstond een enorme ravage, waarbij twee locomotieven en vijftien wagons ontspoorden. Tien tallen meters rails werden ontwrich t en een portaal van de bovenleiding viel op de trein. IN DE A-GEMEENTEN Staatssecretaris Van Houten toegetreden tot V.V.D. Dr. H. R. van Houten, staatssecreta ris van buitenlandse zaken, is als lid toegetreden tot de V.V.D.zo heeft men van de zijde dezer partij medegedeeld. (Advertentie) deelt weer rijksdaalders uit! Stophoost, 't hèlpt en 't is Schrijf deze zin over op een briefkaart en vul het ontbrekende woord In. Plak er dan 2 Stophoest-agenten bij (U vindt zo op elke rol Stophoest van 17 cent) en zend do briefkaart vóór donderdagmor gen 12 nov. aan Red Band - Roosendaal. De eerste 200 goede inzendingen wor den beloond met elk 2 rijksdaalders. Prijstoekenning onder controle van Nota ris Mr. Jo» van Gastel, Roosendaal. Let op de advertentie van volgende week met een nieuwe kans op rijksdaalders. Nadruk valt op hogere eenheden Bij de reorganisatie van de georgani seerde zelfbescherming, die medio 1960 zijn beslag moet hebben, is üit- gegaan van de opvatting, dat het nut van de blokploeg, zoals die thans is samengesteld niet bijster groot zal zijn, als het gaat om de acute rampenbestrijding. De taak van de blokploeg is daarom in de nieuwe or ganisatie aanmerkelijk verlicht. Het feitelijke reddingswerk zal in eerste instantie komen aan de hogere een heden, de wijkploegcn. Daarboven, resorterend onder het hoofdbestuur van de B.B. (H.B.B.), staan de di verse diensten, als politie, brand weer, reddingsdienst, geneeskundige dienst, liersteldienst en a-b-c-dienst. De reorganisatie geldt voorlopig al leen voor de A-gemeenten, De reorganisatie van de B-gemeen ten (waar geen atoombomaanval op verwacht wordt) zal pas in beschou wing genomen als die van de A-ge meenten zijn beslag gekregen heeft. Het is ook in het geheel niet zeker, dat de B-gemeenten zuilen worden georganiseerd zoals nu de A-ge meenten. In de nieuwe organisatie is voorzien in een blokwacht van slechts 5 men sen per 1000 inw'oners van de blok. De taak van deze blokwacht is voor namelijk het verstrekken van inlich tingen en voorlichting aan de bevol king, de verkenning en melding van de evenementen, het geven van aan wijzingen en de eerste hulp enzo voort. Per vier of vijf blokken komt er een meldingscentrale met twee telefonisten. De volgende trap in de organisa tie is de wijk. Hieronder resorte- Internationaal congres in Amsterdam Areaal in België, Frankrijk en Nederland sinds '56 gehalveerd (Van een speciale verslaggever). Een produktdat vele jongere Nederlanders nog maar alleen bij naam kennen is het aloude linnen. Ze weten niet, dat graslinnen en klooster linnen puur katoen is en dat puur linnen een oeroud, waarlijk nationaal produkt is, dat kwalitatief aan de spits staat van alle soorten textiel. Niet om dit feit aan het licht te brengen .tvordt nu in de hoofdstad van ons land een driedaags congres gehouden het tiende van'de Confédération Internationale du Lin et du .Chauvre, de internationale organisatie, waarin alle vlas- en hennepproducerende- en verwerkende landen van West- Europa vertegenwoordigd zijn, behalve Schotland. He belangrijkste probleem voor de congressisten is de sterke concurren tie, die Westeuropesc vlastelers en vlasserijen de laatste paar jaar on dervinden van de Sowjet-Unie. Tegen zodanige prijzen, dat van „dumping" gesproken kan worden, heeft Rus land de laatste drie jaar jaarlijks plus minus 40.000 ton vlas geëxpor teerd naar Westeuropese landen, al dus de congresvoorzitter, de oud-mi nister van buitenlandse handel van België, de heer André Dequae. Dat kwantum is ongeveer een derde deel van het totale Westeuropese jaarver bruik in de linnenindustrie. Deze concurrentie heeft de Westeuropese vlascultuur op de rand van de onder gang gebracht. In 1956 was er nog oen areaal van 121.000 ha, in 1959 was het nog maar 63.500 ha. Deze rampzalige achteruitgang is mede een gevolg geweest van de weigering van Groot-Brittannië en .Schotland een basisbevoorrading te aanvaarden uit de Westeuropese vlasteelt. Op een in 1957 te Cannes gehouden congres van de confédération werden daartoe strekkende voorstellen aan de orde gesteld. Ze konden niet tot uitvoe ring gebracht worden. Voorzitter Dequae hoopt dat; dit Am sterdamse congres nu betere resul taten zal opleveren. De situatie wet tigt dit optimisme. Er is schaarste op de vlasvezelmarkt. tengevolge van de droogte en andere factoren van deze zomer- De vlasoogst in de Sow jet-Unie heeft er ook erg onder tc lijden gehad, zodat deze maar ter nauwernood voldoende heeft om de eigen behoefte te dekken. Gevolg er van is, dat voor de Westeuropese spinnerijen en weverijen die op le vering rekenden van de Sowjet-Unie, een onbehagelijke toestand is ont staan. De Russen wensen hun vlas thans niet te verkopen of tegen aan zienlijk hogere prijzen dan voorheen en onder beding van lange leverings termijnen. Wanneer ooit, dan is* er dus op dit ogenblik een redelijke kans om een structurele en permanente oplossing tc vinden voor de problemen van een meer stabiele Westeuropese vlascul tuur. Er zal de produceuten eeu be paalde kwantitatieve afname verze kerd moeten worden uit de Westeuro pese produktie, aldus de heer Dequae. De Nederlandse linnenindustrie is hier evenals in 1957 beslist, voor. Zij acht. het van bet grootste belang, dat de vlascultuur niet alleen hier maar ook in België en Frankrijk behou den blijft. In West-F-uropa is Neder land een van de belangrijkste produ centen van strovlas en vlasvezels, de enige natuurlijke vezel die naast hen nep in West-Europa voor de textiel industrie wordt vervaardigd. Het. is geenszins de bedoeling van de con fédération de regeringen van de ver tegenwoordigende landen invoerres- tricties te vragen voor Russisch vlas. Een vrijwillige beperking van de in voer van Russische vezels, zoals ten congresse aan de orde komt, kan voldoende effect oplevereu om te voorkomen, dat op de markt de storing van de laatste jaren gecontinueerd wordt. Een belangrijke groep Britse en Ierse spinners en wevers heeft zich sinds het congres te Cannes bij de federation aangesloten. Alleen Schotland een belangrijk verbrui ker van de vlasvezels staat er nog buiten. Ministeriële rede Op het congres is ook het woord ge voerd door minister mr. dr- Cb. J. M. A. van Rooij, die bij afwezigheid van zijn ambtgenoot als minister van landbouw en visserij ad interim op treedt. ren gemiddeld 15 blokken. In de vi edesbezetting telt de wijkploeg 20 mensen voor eerste hulp en 20 man brandwacht-redders. In oor logstijd kunnen deze groepen aan gevuld worden met elk 44 man. Ér is een wijkkern (de staf) be staande uit een wijkhoofd. een -plaatsvervanger, een administra teur en 2 wijkleiders. Deze reorganisatie betreft dus uit- sluitend de vrijwillige georgani seerde zelfbescherming, waarin geen noodwachtplichtigen zijn op genomen. Ook de politie, die in oorlogstijd kan worden aangevuld met de reeds be staande reserve-politie, de brand- .weer, die in oorlogstijd eveneens wordt aangevuld, (dit kan ook ge beuren met noodwachtplichtigen) en voorts de reddingsdienst, de genees kundige dienst, de hersteldienst (gas, water, licht) en de a-b-c-dienst, voor de bestrijding van de rampen in de atoomoorlog, de bacteriologische oor logvoering en de chemische oorlog voering komen in oorlogstijd onder- het H.B.B. De uitrusting van de nieuwe blok wacht is eenvoudig gehouden. De blokploeg bescliikt slechts over twee snelverbanden per man en vier drie kante doeken. Do wijkploegen hou den hun uitrusting, die nog wordl aangevuld met hetgeen uit de blok ken vrijkomt. Do selectie van blok- noodu'achters, zal vrij streng zijn en geschieden door het H.B.B. Minister Van Rooij betoogde dat de vlasindustric nog wel degelijk een goede toekomst heeft. Alleen heeft de vlasproduktic zich sinds 1945 zodanig uitge breid, dat het gevaar van over- produktie onder ogen moest wor den gezien. Daarom meenae de minister datenige teruggang in de beteelde oppervlakte niet als j De rijksdienst V.R.O.N. zou in Huizen installatie willen bouwen De voorzitter en secretaris-penning meester van de vereniging „Vrije Radio Omroep Nederland" hebben woensdag op het ministerie van ver keer en waterstaat een request af gegeven waarin aan de minister wordt verzocht de vereniging een zendmachtiging te verlenen. De voorzitter heeft medegedeeld, dat er dinsdag door dezelfde mensen, die adspirant aandeelhouder zijn van de N.V. VRON, een vereniging van gelij ke naam is opgericht omdat alleen aan een vereniging een werkvergun ning kan worden verleend. In het request staat onder andere dat de vereniging zich ten doel stelt „het uitzenden van mededelingen en van woord- en tooninhoud van ontspan nende, leerzame, esthetische en za kelijke aard, bestemd voor allen, die deze wensen te ontvangen. Daartoe wenst zij aan te leggen en te gebrui ken een radio-elektrische inrichting, die zij voorstelt te vestigen te Hui zen (N.H.) en te laten zenden met een golflengte van 31 meter en met een vermogen van 5 kw. De uitzen dingen kunnen geacht worden te al gemenen nutte te zijn omdat deze- zullen bestaan uit muziekstukken en hoorspelen van volkomen esthetische en ethische verantwoorde aard, niet onderbroken, doch slechts afgewis seld door mededelingen van zakelijke aard, inhoudende een vermelding van de naam en eventueel enige produk- ten van de commerciële onderneming die het te beluisteren of beluisterde- muziekstuk of hoorspel aanbood. De ze mededelingen zullen niet meer dan vijf procent van de totale zendtijd in beslag nemen. De vereniging voorziet hiermede niet alleen in de culturele behoeften van het luisterend publiek, doch ook in die van het Nederlandse bedrijfsle ven. De vereniging zal er zeer ge baat mee'zijn zo besluit het re quest wanneer zij de zendmachti ging op korte termijn, zo mogelijk vóór 1 december a.s. zou kunnen verkrijgen. Begin gemaakt met polder zuidelijk Flevoland een ramp moet worden be schouwd, maar als een voor de hand liggende saneringsmaatre gel. Ik ben van oordeel, dat de harmo nisatie en gelijkschakeling van de handelspolitieke maatregelen een eerste voorwaarde zijn voor een gezonde vlasindustric, aldus de minister. voor de Zuiderzeeu ken heeft een begin gemaakt met d.- voorbereiding van de dijkaanleg voor de nieuwe polder Zuidelijk Fle voland. In de onmiddellijke nabij heid van Nijkerk is men thans be zig peilingen tc verrichten voor de aanleg van fic-t dijkgcdoeltc. dat om streeks 400 meter uit de kust vóór het oude land in zee zal worden go- legd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7