Nobelprijs voor de Vrede toegekend aan Engelsman Philip Noel-Baker mmm Simultaanseance van Keres TWEEDE KAMER PLEIT VOOR DE PROBLEEMGEBIEDEN HOGE RAAD BEHANDELT BOYCOT „GOEDKOPE VLAG" VRUDAQ 0 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE OOÜRANT l Labourdeskundige voor ontwapening Is Oslo is bekendgemaakt, dat de Nobelprijs voor de Vrede is toegekend aan de Engelsman Philip Noel-Baker. De prijs be draagt dit jaar 220.678,14 Zweedse kronen (bijna 160.000 gulden). De toekenning ervan is aangekondigd door 't Nobel- comité van het Noorse parle ment Noel-Baker is een van de voornaamste woordvoerders van de Britse socialistische par tij over ontwapening, een on derwerp waarover hij een boek geschreven heeft. 'Hij is minis ter voor betrekkingen met het Gemenebest geweest. Noel-Ba ker is de achtste Engelsman aan wie de vredesprijs is toege wezen. Hardloper Noel-Baker, die vier dagen geleden zeventig werd, is de zoon van een rijke, uit Canada afkomstige in dustrieel. De Nobelprijswinnaar deed zijn middelbare studies in Engeland en de Verenigde Staten en ging daarna naar de universi teit van Cambridge, waar hij al spoedig tot de briljante studenten gerekend werd. Maar ook op Moordenaar Podola terechtgesteld De dertigjarige Canadese fotograaf van Duitse afkomst Günther Fritz Podola Ss donderdagochtend in de Wandsworthgevangeuis te Londen terechtgesteld wegens moord op een Londenso rechercheur in juli van dit jaar. Voor de gevangenis had zich een honderdtal mensen verzameld. Een donderdag vrijgelaten gevangene uit de Wandsworthgevangenis heeft meegedeeld dat er in de gevangenis in de nacht van woensdag op donder dag voortdurend betogingen zijn ge weest. Er waren veiligheidsmaatre gelen genomen, onder meer waren al le klokken stilgezet, zodat niemand wist wanneer het ogenblik van de executie was. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken heeft echter ontkend dat er beto gingen in de gevangenis zijn geweest. Voor de woning van de minister van binnenlandse zaken, Butler, liepen twee vrouwen en acht mannen met borden met de woorden: „Red Podo- la's leven". Het ministerie van bin nenlandse zaken heeft voorts de pers berichten tegengesproken volgens welke de beul, Allen, bevriend zou i zijn geweest met de door Pedola ge dode politieman, Purdy, Friese gemeenten klagen over „discriminatie" Gemeentebesturen ran 19 Friese ge meenten, die buiten het ontwikke lingsgebied doch in het probleem gebied liggen, hebben een tele gram gezonden aan de fractievoor zitters der grote partijen. Zij spre ken hun grote ongerustheid uit over wat zij noemen do „grove discrimi natie van niet tot kern aangewezen gebieden en daarin gelegen bedrij ven" in het regeringsbeleid ten aanzien van de industrialisatie van het probleemgebied Friesland. In het telegram zeggen de gemeen tebesturen, dat reeds bestaande ver schillen door deze politiek worden geaccentueerd en dat bestaande be drijven worden bedreigd met ver plaatsing naar elders. Zij dringen aan op de van toepas sing zijnde verklaring van de njks- premleregeling voor industriële on dernemers in het gehele probleem gebied, ongeacht de plaats van ves tiging. Het telegram werd gezonden aan de fractievoorzitters van de K.V.P., P. V. d. A.. V.V.D., A.RJP. en C.H.U., in de Tweede Kamer. Afschriften werden gezonden aan de ministers van economische zaken en van bin nenlandse zaken en het provinciaal bestuur van Friesland. SOUVENIR. Fotograaf Jorge AJves de Lima kwam in Rio de Janeiro bij de politie aangifte doen, dat hem een leeuwevel was ontstolen. Het vel ver tegenwoordigde niet alleen een be drag van meer dan 1000 gulden", zo zei hij, „maar het is voor mij ook een bijzonder waardevol bezit als herin nering. Toen de leeuw nog leefde en nog zijn huid bezat, heeft hij een heel goed vriend van mij verslonden tij dens een jachtexcursie". LEEUW ALS OVERSTEKER. Een melkboer uit Hilleroed in Denemar ken reed dinsdagmorgen vroeg het was nog donker tegen iets op. Hij stapte uit en ontdekte dat hij een jonge leeuw had aangereden. De melkboer werd kort daarop naar het ziekenhuis gebracht, waar hij be handeld werd voor een „shock". En de leeuw keerde onder begeleiding naar het circus terug waaruit hij ontsnapt was. sportgebied was Noel-Baker een uitblinker. Hij was een goede hardloper. In 1912 ging hij als leider van de Britse ploeg naar de Olympische Spelen. In 1924 werd hij benoemd tot hoogleraar in het volkenrecht aan de universiteit van Londen. Tien jaar later trad hij op als lector aan de Yale- universiteit. Hier werd hij voor zijn werk onderscheiden met de Howlandprijs. Noel-Baker, evenals zijn vader een overtuigd Quaker, word in de Eerste Wereldoorlog van militaire dienst vrijgesteld. Niettemin kreeg hij verschillende militaire onderscheidingen voor betoonde dapperheid toen hij in Frankrijk en België de leiding had van een ambulancedienst. Oorlogsmisdadiger Merten door Grieken vrijgelaten Do Duitse oorlogsmisdadiger Max Merten is donderdagochtend door de Griekse regering in vrijheid gesteld. Hij vertrok onmiddellijk met een toestel van de Lufthansa naar West- Duitsland. Onlangs nam het Griekse parlement een wet aan krachtens welke de ver volging van Duitse oorlogsmisdadi gers werd gestaakt en veroordeelde oorlogsmisdadigers op vrije voeten kwamen. De minister van buitenlandse zaken Averoff ontkende aantijgin gen van de oppositie dat het ont werp onder Duitse pressie was inge diend. Merten werd eerst op 5 maart van dit jaar tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bezoldiging burgemeesters wordt herzien De aanpassing van de burgemees tersbezoldiging aan de per 1 april 1958 voor het rijkspersoneel getrof fen salarismaatregelen, werd, han gende het overleg nopens de aan passing van de salariëring van het onderwijzend personeel, vorshands aangekondigd. Hoewel bedoeld overleg nog niet is beëindigd, meent de huidige minister van binnenlandse zaken, naar hij aan de Tweede Kamer meedeelt, dat het wenselijk is de overeenkomstige her ziening van de bezoldiging van de burgemeesters der kleine gemeen ten niet langer uit te stellen. Een wijziging van het bezoldigingsbesluit burgemeesters 1954, waarbij onder meer dit punt werd geregeld, wordt inmiddels voorbereid. Na de Eerste Wereldoorlog werd hij benoemd tot lid van de Britse de- legatie naar de Vredesconferentie, j Noel-Baker heeft verscheidene boeken over internationale kwes ties geschreven. In zijn boek „The arms race", dat in juni 1958 het licht zag, schreef hij: „De concur rentiestrijd op het gebied van de moderne wapens is een dodelijk gevaar voor de mensheid gewor den". Hij betoogde in dit boek dat de enige manier om een einde te maken aan de bewapeningswed loop een ontwapeningsverdrag „over de gehele linie is". De ont wapening moet volgens het ge paard gaan met een doeltreffende internationale controle. In 1929 werd Noel-Baker voor de eerste maal tot parlementslid ge kozen. Hij verloor zijn zetel in 1931, maar werd in 1936 herko zen. Tijdens de Tweede Wereld oorlog diende hij zijn land als parlementair secretaris voor het ministerie van vervoer. Toen de Labourpartij in 1945 aan de macht kwam, werd hij benoemd tot lei der van de Britse delegatie naar de Verenigde Naties. Tijdens het Labourbewind na de Tweede Wereldoorlog heeft Noel- Baker verschillende ministeriële functies bekleed. Hij is ook voor»- zitter van de Labourpartij ge weest en is thans nog een van de belangrijkste socialistische des kundigen voor buitenlandse za ken. In het afgelopen jaar heeft Noel-Baker de Sowjet-Unio en communistisch China bezocht. (Slot van pag1) Iangrijk, dat hij aan de minister ver zocht de mogelijkheid na te gaan van een afzonderlijk Kamerdebat hierover op. een dag in het lopende zittingsjaar. Hij bepleitte verder een gedecentraliseerd beleid ten aanzien van de ïndustriespreiding en de aan wijzing van industrialisatiekernen, zij het onder centrale supervisie. In de desbetreffende gebieden zou dat zijus inziens meer vertrouwen wekken. De Zuidelijke afgevaardigde vond, dat het noorden in het industrialisa tiebeleid geen slechte plaats heeft gekregen. Er zijn daar 32 industriali- satiekemeri tegen 12 in de zuidelijke provincies. In de jaren 1957 en 1958 zijn aan de ontwikkeling van het ARREST OP 18 DECEMBER yy Vernietiging arrest van Haags hof geconcludeerd De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Loeff, nam donderdag conclusie in de zaak van de boycot, die fn december 1958 gedurende \ier dagen in Nederlandse havens is toe gepast op de schepen, die onder zo genaamd goedkope vlag varen. Deze boycot was georganiseerd door de Internationale Federatie van Trans- Kortarbeiders (LT-F.). Deze boycot etrof niet schepen waarop een col lectief contract van toepassing was, gesloten door de I.T.F. of aangeslo ten organisaties. De beide scheepvaartverenigïngen „Noord" en „Zuid wendden zich tot de presidenten van de rechtbanken respectievelijk te Amsterdam en Rotterdam met het verzoek deze boyot onrechtmatig te verklaren. De president in Amsterdam gaf een ver bod van de boycot te organiseren, de president in Rotterdam weigerde een verbod. Tegen het Amsterdamse vonnis werd door de werknemers ho ger beroep ingesteld, tegen het Rot terdamse vonnis werd hetzelfde ge daan door de werkgevers. In Am sterdam ls deze zaak nog niet afge daan, doch het Haagse gerechtshof bevestigde het vonnis, te Rotterdam gewezen. Hiertegen kwam de scheepvaartver eniging „Zuid" in cassatie. Mr. Loeff zeide onder meer, dat deze zaak moeilijke problemen opwerpt, mede omdat daarbij be trokken zijn vraagstukken van sociaal-economische aard. Op ju ridische gronden was de advo caat-generaal het niet eens met het arrest. De rechtvaardiging van de wanprestatie achtte hij niet gegrond op de wet en on deugdelijk. Voorts staat zijns inziens vast, dat de bonden, door het uitlokken van deze wanprestatie een onrechtmatige daad begingen tegenover de stuwa doors, aan wie schade werd toege bracht en uiteraard niet alleen aan hen, maar ook aan tallozen, die in kettingverband op onvertraagde uit levering der ongeloste ladingen wa ren ingesteld. Een en ander houdt geenszins in zeide mr. Loeff, dat solidariteit on der vakgenoten op zichzelf ook maar In het observatorium van de Tsjeeho- Slowaakse academie van wetenschappen te Ondrejov bij Praag zal een grote ster- renJdjker worden aangebracht, waarmee tot op een afstand van tien miljoen kilo meter voorwerpen in de ruimte kunnen worden waargenomen. enigszins afkeurenswaardig zou zijn. Het gaat hier alleen om de wijze, waarop daaraan uiting is gegeven, een wijze, die door het concrete recht niet wordt geduld. Evenmin houdt sprekers opvatting een mis kenning van het stakingsrecht in het algemeen in. Mr. Loeff meende te moeten conclu deren tot vernietiging van het arrest van het hof en het daarbij bekrach tigde vonnis, alsmede tot veroorde ling van de verweerders in de kos ten van alle instanties. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 18 december. noorden respectievelijk 30 miljoen en 35 miljoen besteed. In de jaren 1959 en 1960 zullen deze uitgaven globaal geraamd respectievelijk 40 en 60 miljoen bedragen. Het zuiden moet met veel minder volstaan. In tegenstelling tot de heer Vermeer, die veel voelde voor subsidiëring van de loonkosten als middel tot ontwik keling van de probleemgebieden, moest de heer Assmann daarvan niets hebben. Voor Noord-Brabant zou deze subsidiëring zelfs desas treus zijn, voorspelde hij. Er is na melijk in westelijk Noord-Brabant nu al een pendel van zeker 7.000 man naar Rotterdam. Ook in de kop van Noord-Holland bestaat een omvang rijke pendel. De werkloosheid gaat in deze gebieden schuil achter een grote lange-afstandpendel. Do heer AsSmann was van oordeel dat wat voor West Noord-Brabant gedaan wordt beslist beneden de maat is. Hij vroeg hiervoor en ook voor Limburg en speciaal voor Zee land de aandacht van de minister. Minister De Pous zal dinsdag 10 no vember de sprekers antwoorden. De dood op de weg Donderdagmiddag is de 69-jarïge heer J. den B., die per fiets van Pa- pendrecht op weg was naar Alblas- serdam en plotseling de weg over stak, door een passerende personen auto gegrepen en gedood. De 56-jarige grondwerker H. ten C. te De Krim (gem. Gramsbergen) is donderdag, toen hij bij de brug naai de Nieuwe Krim fietsend de weg overstak, door een uit de richting Coevorden komende auto aangereden en gedood. De drumband van de Vlissingse har monie „St.-Caecïlia" stond donder dagmiddag in vol ornaat aangetreden op de trap van het stadhuis om een ereroffel te slaan voor mej. Izeboud en de heer M. C. Fuijk, die elkaar even tevoren in de trouwzaal het ja-woord" hadden gegeven. De heer Fuijk is tamboer eerste klas bij de Kop. Marine en geeft ook zijn mu zikale kwaliteiten als tamboer- maitre aan „St.-CaeciRa". Daar om deze spontane hulde op zijn hu welijksdag (Foto P.Z.C.). Drie jaar voor poging tot doodslag ex-verloofde De arrondissementsrechtbank in Den llaag lieeft donderdag wegens po ging tot doodslag een gevangenis straf van drie jaar met aftrek opge legd aan de 35-jarïge Surinaamse bankwerker L. R. L. K. S. uit Den Haag. De officier van justitie had op 23 oktober wegens poging tot moord negen jaar gevangenisstraf met aftrek tegen de Surinamer ge- eis t. L. K. S. had op zaterdagmorgen 25 april van dit jaar zijn ex-meisje, de 21-jarige Wilma M. in het Emma- park met twee revolverschoten in tie borst levensgevaarlijk verwond. Daarna trachtte hij zichzelf in het hart te schieten. Ook hij werd erns tig gewond. Het drama gebeurde naar aanleiding van het feit, dat Wilma M-, met wie L. K. S. jaren lang een intieme verhouding had, plotseling niets meer van hem wilde weten. De Surinamer wilde met het meisje spreken en wachtte haar daartoe op toen zij 's morgens naar haar werk ging. Voor hij van huis ging, had hij een geladen revolver bij zich gestoken. „Als machtsmid del, om naar te dwingen mij te woord te staan", zei L. K. S. ter zit ting. De officier meende, dat ver dachte de mogelijkheid had moeten voorzien dat hij gebruik van het vuurwapen zou maliën en achtte daarom voorbedachte rade bewezen. Mede op grond van het psychiatri sche rapport achtte de rechtbank echter alleen poging tot doodslag be wezen. j Het Wereldgebeuren Prijs P hilip Noel Baker aan wie naar gisteravond in Oslo be- i kend werd gemaakt - de No- I belprijs voor de Vrede 1959 is toe- 1 gekend, heeft in zijn lange loopbaan een grote strijdlust aan de dag ge- j legtL Deze strijdlust ontplooide de i thans zeventigjarige bijvoorbeeld in het vreedzame strijdperk van de Olympische Spelen te-Stockholm, waar hij weliswaar niet tot presta- - ties kwam als die van de Amerikaan van Indiaanse afstamming Jim Thor pe die zowel de vijfkamp als de tien kamp won en door Zwedcns koning Gustaaf V ..de grootste atleet ter wereld" werd genoemd, maar toch als hardloper een verdienstelijke verdediger van de eèr van Groot-Brit- tannië was. Hoewel hij als Quaker geen militaire dienst mocht doen, ontplooide hij in de Eerste Wereld oorlog- een grote activiteit. Hij hielp de ambulance-afdeling van de Qua kers te organiseren en kreeg voor het moedige en menslievende werk dat hijzelf met die ploeg op de slag velden in Frankrijk, Italië en Eelgië deed hoge onderscheidingen. Zijn va der was een rijke industrieel en na zijn studie in de economie had hij een rustig leventje kunnen leiden door zich te beperken tot zijn pro fessoraat en vakanties met zijn echt genote (die hij als medewerkster op het slagveld had leren kennen) door te brengen op zijn eigen landgoed op het eiland Enboea in de buurt van Griekenland. Hij had zich kunnen beperken tot zijn hobby's, waartoe behalve hard- lopen en het latere organisatorische werk voor de Olympische Spelen ook skiën, zwemmen, tennis cn bergbe klimmen behoorden. Hij meende ech ter dat er voor hem een taak lag op het terrein van de politiek- De fa brikantenzoon trad toe tot Labour en zijn staat van dienst verhaalt, hoe hij niet alleen in die partij weldra aan de top stond, maar hoe hij ook als adviseur van Britse kabinetten, onder meer als parlementair secreta ris van de minister voor oorlogs transport in de Tweede Wereldoor log en later als staatssecretaris en als minister belangrijk werk kon doen. Bij al dit „skiën" aan de top was hij voortdurend vervuld van een grote belangstelling voor internatio nale zaken, en in het bijzonder voor het probleem van de ontwapening. Mannen als Noel Baker, die niet tot regeringsposten geroepen zouden zijn wanneer hun het begrip voor de ingewikkeldheid van de internationale problematiek ont brak, weten dat men op het gebied van de ontwapening niet kan vorde ren met leuzen alleen. En als Noel Baker daarvan niet overtuigd was geweest toen zijn streven in die rich ting begon, dan was hij wel tot an dere conclusies gekomen door zijn ervaringen op de vredesconferentie van Versailles, later in de Volken bond en nog later met de Verenigde Naties. (Hij behoorde tot degenen die de oprichting van de volkerenor ganisatie „ter handhaving van inter nationale vrede en veiligheid door vreedzame bijlegging van geschillen en door gemeenschappelijke maatre gelen tegen bedreigingen van en in breuken op de vrede" in opdracht van de regeringen der grote mogend heden hebben voorbereid). Men kan geen „hardloopwedstrijd" naar het doel der ontwapening ondernemen. Wie deze top wil beklimmen moet als iedere alpinist met veel overleg te werk gaan. En hij moet zich te voren ervan bewust zijn dat langs zijn pad tekens staan die herinneren aan degenen die poogden, maar vie len. Vorig jaar lieeft Noel Baker een boek geschreven, dat ongetwij feld mede ertoe heeft geleid dat hem nu de Nobel-lauweren zijn toe gekend. Dat boek heet „De bewape ningswedloop". Het is een werk van iemand die met twee benen op deze bewapende aardbol staat en die wel doordachte en praktische voorstellen te berde brengt voor een geleidelijke afschaffing van alle soorten wapens: atoom-, conventionele chemische en biologische. Wanneer straks de nieu we ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties, die onlangs met al gemene stemmen door de Algemene Vergadering werd ingesteld, met haar beraadslagingen begint, zullen misschien ook denkbeelden uit dit boek naar voren komen. Nu de kwes tie van de ontwapening bovenaan op allerlei conferentie-agenda's wordt gezet, inclusief die van het grote tcpoverleg tussen oost en west, kan Noel Baker misschien een sprankje hoop koesteren, dat iets van zijn voorstellen tot uitvoering zal komen. Als dat „iets" zou samengaan met een wezenlijke vordering op de weg naar een betere verstandhouding tus sen de landen (in elk geval moet de kwestie van de controle op de nale ving geheel zijn opgelost) zou Noel Baker zich nog beter beloond weten dan nu met de niet te onderschatten Nobelprijs. De Russische schaakgrootmeester I landse schaakmeesters de eerste van. De Russische grootmeester hier in Paul Keres heeft woensdagavond een série van twaalf simultaanwed- actie tijdens de seance. Alkmaar samen met enkelNeder' strijden gegeven. Nog geen bekentenis in Haagse moordzaak IDe 31-jarige monteur, die dinsdag morgen in verband met de moord op de 32-jarige geseheiden vrouw S. A. jj. X. is gearresteerd heeft nog geen bekentenis afgelegd. jUit het verhoor, dat de politic hem afneemt blijkt steeds weer dat )iij tegenstrijdige verklaringen heeft af gelegd en zijn alibi niet helemaal gaaf is. Overigens Ss wel gebleken, volgens de politie, dat velen, die door de politie werden verhoord, niet de waarheid hebben verteld. De politie I gaat verder met het ondervragen van personen die, de vrouw, die bekend stond als „blonde Dolly' hebben ge kend. In ëe keurig "gemeubileerde woning van het slachtoffer heeft men een testament gevonden. Daarin heeft de vrouw bepaald dat een deel j van haar geld na haar dood ten goe de moest komen van de inrichting voor geesteszieken waar haar moe der wordt verpleegd. Het resterende deel van haar vermogen wilde zij beschikbaar stellen voor het Konin gin Wilhelmina-fonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5