HH Raad Terneuzen wenst opheldering over de waterleidingkwestie I m DE KLERKeZN Zeeuwse Almanak Lim ONVOLDOENDE HUISVESTING VOOR MEDISCH CENTRUM iïïh Binnenverings-matrassen Wol-moquette karpetten Zenuwrus? Agenda PRO VINCI ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 NOYDMBKK 1»*» NA KRITIEK VAN DE HEER R. VRIELING: „Rapport vóór 25 november; anders advies van een deskundige" De gemeenteraad van Terneuzen, die donderdagavond in openbare verga dering bijeen was, heeft geen genoegen genomen met het voorstel van B. en W. om de correspondentie met de N.V. Waterleidingmaatschappij ..Zeeuwseh-Vlaanderen" in verband met het door de heer R. Vrïeling (v.v.d.) uitgebrachte verslag, voor kennisgeving aan te nemen- Zoals bekend heeft deze vertegenwoordiger van do gemeente bij de water leidingmaatschappij tijdens de vorige raadsvergadering ernstige kritiek uitgeoefend op het beleid van de maatschappij. Naar uit de besprekingen bleek heeft de waterleidingmaatschappij voor haar antwoord op het rap port uitstel gevraagd om de daarin vermelde op- en aanmerkingen te laten onderzoeken door een juridisch adviseur. De heer Vrïeling was het daar niet mee eens. Hij was van mening, dat de wa terleidingmaatschappij na 5 we- „ken deze zaak wel degelijk had kunnen weerleggen, juist omdat er een termijn T an 14 dagen was ge steld. Nu deze maatschappij zich bovendien laat bijstaan door een juridisch adviseur achtte hij het wel gewenst, dat ook de gemeen te zich van deskuudige bijstand zou verzekeren. Burgemeester rar. PH. W. F. Tellegen was van oor deel, dat de maatschappij de meest mogelijke spoed had be tracht, maar dat het nu eenmaal niet mogelijk is oiu de raad van commissarissen op elk gewenst tijdstip bijeen te roepen. Verder was de maatschappij nu af hankelijk van het advies van haar juridisch adviseur, dat ook wel even op zich kan laten wachten. „Tenslot te heeft de vertegenwoordiger van de gemeente ook de 3 maanden nodig gehad om zijn rapport samen te stel len". aldus mr. Tellegen. De heer P. J. Huijbreehfc (p.v.d.a.) was van me ning dat de waterleidingmaatschap pij de zaken omdraaide. Als er een deskundige moet worden aangewezen, dan zou de gemeente dat moeten doen. Hij stelde voor te wachten tot 25 no vember en als er dan geen antwoord op het rapport is, moet de gemeente zelf juridisch advies inwinnen over deze zaak. „We hebben de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten om een jurist gervaagd", aldus mr. Tel legen. Dat ook de waterleidingmaat schappij zich laat bijstaan door een jurist noemde hij juist. Zij doen hun best De heer W. J. Weterings (k.v.p.) had geen behoefte aan het vaststel len van een uiterste termijn. Hem was uit het antwoord van de water leidingmaatschappij gebleken, dat zij hun best zullen doen om het ant woord zo spoedig mogelijk klaar te hebben. „Bevredigt dit antwoord niet, dan kunnen we altijd nog verder zien", zo meende hij. De heer J. A. de Feijter (cJi.) had geen bezwaar Advertentie) OLMA 'n betrouwbaar Zwitsers Ranker horloge gehad, indien de waterleidingmaat schappij de termijn van 14 dagen met een week had verlengd, maar dat er nu na 5 weken nog niets binnen is vond hij bijzonder jammer. Overigens was hij van mening, dat de gemeenteraad helemaal niet om het rapport van een deskundige had gevraagd. „Het gaat liier om de kri tiek op het beleid van die maatschap pij", zo besloot hij- Mr. Tellegen bleef bij zijn mening, dat het rap port van de heer Vrieling, dat naar hij zei nogal plompverloren was voorgelegd en waarvan hij nog niet wist of er diepe achtergronden achter zitten door de waterlei dingmaatschappij behoorlijk moet worden bekeken. De heer Vrïeling vond het verzoek om een deskundig adviseur aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten ook vrij onge lukkig gekozen. „Ook die zijn ge ïnteresseerd bij de waterleidingmaat schappij", zo zei hij. We hebben aan die vereniging alleen gevraagd welke deskundige hiervoor I Baantje voor burgemeester Zoals bekend zal mr. P. H. W. F. Tellegen per 1 april 1960 m H liet burgemeesterschap van Terneuzen wegens het berei- ken van de 65-jarige leeftijd H neerleggen. m Eén der raadsleden van zijn gemeente moet tot de gedachte zijn gekomen, dat mr. Telle- gen nog vitaal genoeg is om een andere functie te bekleden. M H Tijdens de raadsvergadering H van donderdag werd namelijk bij het stemmen over de be- noeming van een onderwijzeres H aan de openbare school A, één ff H stem uitgebracht op mr. Telle- gen. De burgemeester dankte de uitbrenger van de stem voor het in hem gestelde ver- H trouwen... n Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in aanmerking zou kunneu komen, waarop zij ons de landsadvocaat, mr. Bijl uit Den Haag heeft aanbe volen", aldus de burgemeester. Wét- houder M. Vos (p.v.d.a.) was er ook voor, om nu te besluiten eventueel na 25 november onmiddellijk het advies van een deskundige in te winnen. Ook zijn collega, wethouder H. A. M. A- de Meijer (k.v.p.) was het daar mee eens. Hij vond het niet redelijk de gemeentelijke, vertegenwoordiger (de heer Vrieling) alleen te laten staan. Aldus werd besloten, waarbij de heer Weterings geacht wilde wor den te hebben tegengestemd. Zie voor Zeeuws nieuws ook de pagina's 5 en 8. J (Slot van pag. 1) ii a Kom, zieen spaar geld! Getrouw aan ons devies: „Waarheid in reclame", morgen 2 bijzonder voordelige aanbiedingen ïr> onze verjaardag-verkoop De originele „PARAMOUNT" de perfect® matras mot het wetenschappelijk uitgebalanceerde verensystoem. De matras, die tot slapen noodt en «Hes In xlch heeft om eer» diepe verkwikkende slaap mogelijk te maken. Sublieme vering met 15 jaar garantie, bijzonder degelijk» afdek king, zomer- en wlnterkant, overtrek van extra zware damast met exclusief dessin In goud, groen en grijs. NU In onze Yerjaardag-verkoop 1 persoons persoons Bijzonder mooie In leuke moderne dessins op grijs, anthraclet en reebruin fond. IJzersterke en duurzame karpetten, zeer geschikt voor hulskamer en salon, NU 30% VOORDELIGER 160 100 200 135 285 200 320 x 220 29.80 54.80 114.80 149.80 BELIAMYPARK VLISSINGEN DEN HAAG - UTRECHT dens de inundatieperiode van Wal cheren in 1944 cn 1945 werd het ge bouw gebruikt als abattoir; omdat 't gebouw aan de Seisweg onder water stond. Na deze periode werder in 1947 het Medisch Centrum «in geves tigd.. Zeven gebruikers Zeven diensten en artsen vinden er een onderkomen in, waarvan de schoolartsendienst en de schooltand- verzorging, alsmede de gemeente geneesheer, een vrij frequent gebruik van het centrum maken. Verder ma ken van het gebouw gebruik het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters, de commissie voor hy giëne voor moeder en kind - de prenatale zorg het bureau voor de medische sportkeuring en do dienst voor de geestelijke volksgezondheid. De schoolarts en de tandarts maken gemiddeld de helft van het jaar ge- VAN Uout TOT APPLAUS In liefc Huis van Bewaring to Mid delburg klonk dezer dagen 's avonds een daverend applaus Dat was de duidelijke waardering, die de oudere leden van „Melodia" ten deel viel. Spontaan en ongekunsteld had dit orkest tevoren namelijk een pro gramma van populaire songs en dan sen verzorgd, waarin een jeugdige drum-solist een belangrijk aandeel had. Ter afwisseling waren er ook nog enkele samenzangnummers. Tnssen de verschillende programma onderdelen door declameerde mevr. Van Kamer verschillende gedichten en vertelde zij enkele korte schets jes. VERLAAT BEZOEK De Zeeuwse fruitfee gaat op 13 november aanstaande nog een verlaat officieel bezoek afleggen. Aan de rolschaats-balletclub „Lucky-RolUng" in Bergen op Zoom, die de „Lucky Show I9605' in première zal doen gaan. Hof dames en het voltallige fruitco- mité zullen haar vergezellen. COMBINATIE Met alle respect voor de Goe-se on dernemingsgeest, die weer zo stu wend tot uiting komt in de suggestie tot het inrichten van een schouwburg en een sporthal in de oude veiling met alle respect dus voor de onder nemingsgeest: wij zijn er tegen. Dat maakt vanzelfsprekend niets uit, totaal niets, maar het moet ons toch even van het kunstlievende hart. Want ondanks het feit, dat wij nog woensdagavond met genoegen luis terden naar het radioverslag van Ne derlandNoorwegen, gaat de bunde ling van sport en kunst ons te ver. De rijkscommissie van advies voor schouwburgen en concertzalen trou wens ook. ,&en sporthal en een schouwburg onder één dak moet als een onmogelijke combinatie worden beschouwdschreef deze commissie in een rapport. Een uitspraak, die ons regelrecht uit het hart gegrepen is. Jawel. Waar de voetbal rolt. is voor Shakespeare geen plaats. Dat is onze r ening. En dat wilden wij maar even zeggen SOCIËTEIT. Het klinkt wel een beetje eigenwijs, maar toch is het zo! De jongelui van 16 jaar en ouder in Terneuzen krij gen een sociëteit. Een jeugdsocië- teit dan. „Ruimte", het jeugd- en jongerencentrum in deze Zeeuws- Vlaamse stad zal met ingang van zaterdagavond aanstaande elke laat ste dag van de week de deuren van het gerestaureerde verenigingsge bouwtje aan de Dekkerstraat wa genwijd openzetten. Voor jongens en meisjes, die vertier zoeken. Er is goede lectuur, cr liggen dam-, schaak- en kaartspelen en er komt zelfs een bandrecorder, die een gezel lig stukje muziek produceert. ...EN AFDELING. Do Zeeuwse Ned. ChristenvTou- wenbond gaat de sterren van de vlag van de Verenigde Staten ach terna. Wat het aantal afdelingen betreft tenminste. Zeventien da mes uit Bïggekerke hebben er na melijk voor gezrogd, dat in dit vriendelijke Walcherse dorp de 49ste afdeling In deze provincie in bet leven kon worden geroe pen. Dat gebeurde woensdagavond toen do waaruemend-gewestelijk presidente, mevrouw Van Nop- pcn-Littooy uit Middelburg, teza men met dc dames D. II. Baas- Kemp en M. van Doorn uit Sint- Laurens de voorbereidsters Tan do oprichting naar Bïg gekerke toog. Het kwam deze eerste avond zelfs al zover, dat or een voorlopig be stuur kon worden gevormd. De da mes M. Kleinepier-Janse, L. van Keulen-van Keulen en M. Grocne- schrij-De Visser hebben daarin zit ting als respectievelijk secretaresse, penningmeesteresse en algemeen ad junct. Op 13 november hebben do da mes weer een vergadering cn dan zal de presidente worden gekozen. bruik van het centrum; de arts voor de school in de eerste, die voor de tanden in de tweede kamer. Wanneer beide artsen tezamen hun werk verrichten, gaat dat verre van gemakkelijk. Ten eerste heel't de schoolarts geen goede kleedkamers tot zijn beschikking. Bovendien is het gebouw bijzonder gehorig, zodat bij gehoortcsten het uiterste van arts en „patiënt" gevraagd wordt. In do 2e werkkamer moet de tand arts in een te nauwe ruimte de kin deren behandelen. Wanneer de 3e ka mer in gebruik is, ondervindt de tandarts veel last van passanten, die deze kamer alleen maar kunnen ge bruiken door zijn kamer... Zo zijn er nog meer gebreken: in de winter is het gebouw ondanks een dure gasverwarming niet voldoen de warm te krijgen en vervolgens zeker niet het onbelangrijkst is het vrij donker, zonder voldoende ventilatie en bepaald excentrisch ge legen. Met name ten opzichte van de scholen in do Stromenwijk. De artsen proberen zich zo goed mo gelijk te redden. En dank zij de sa menwerking slagen zij daarin won derwel. Maar de situatie blijft, al is het gebouw dan niet „totaal slecht" te noemen, onbevredigend. Wanneer zich dau ook een mogelijk heid voordoet, zal die direct moeten worden aangegrepen om een betere huisvesting voor het Medisch Cen trum te scheppen. Zo mogelijk ook op korte termijn. In het helang van de preventieve gezondheidszorg en vooral in het belang van de opgroei ende jeugd van de Zeeuwse hoofd stad. „Melomanen" uit Gent in de Middelburgse Schouwburg Ook dit toneelseizoen zal de sinds ja ren bestaande, goede traditie van de uitwisseling tussen de koninklijke maatschappij „De Melomanen" uit Gent en „Het Middelburgs Dilettan ten Toneelgezelschap" uit Middel burg, worden bestendigd. Onder auspiciën van H.M.D.T. komen „De Melomanen" volgende week woens dag in de Middelburgse Schouwburg voor het voetlicht met het toneelspel ..Candida" van G. B. Shaw. Onge twijfeld zullen weer vele toneellief hebbers van de gelegenheid gebruik maken om een opvoering mee te ma ken door de Gentse amateurs, die een uitstekende reputatie genieten. Examens aan de Vlissingse „De Ruyterschool" In de afdeling scheepswerktulgkun- de slaagden aan de Vlissingse „De Ruyterschool" voor het diploma B I de heer P. Witte (met lof); voor het diploma B II dc heren H. Blaauw (met lof), L. M- L. Lockef eer, C. Rijnsdijk en J. C. Vreeke; voor het diploma C I de heer K. J. Wiessner; voor het diploma C H de heer K. J. Schriemer (met lof). Voor 3de stuurman G.H.V. slaagden de lieren M. C. M. v- d. Enden en J. Hogendoorn en voor radiotelegrafist 2e klas de heren A. R. van 't Hoff, W. G. J. Gevers, C. J. Matthijssen en P. W. Veijgen. TABAC dc mannelijke geur in after shave lotion 4,50, pre-electrie 4,50, scheercrème 2.10. .T r," Het extérieur van het Medisch Cen trum aan de Eigenlxaardslraat te Middelburg is evenmin als het in terieur modern te noemen. Een bete re huisvesting van dit centrum is ilan ook dringend noodzakelijk. Foto P.Z.C.). Harenrechten struikelblok voor Gent-Terneuzen Nederlandse regering kan bedrijven vrijstelling geven De havenrechten in de Nederlandse en Belgischo zones van het kanaal Gent-Terneuzen vormen een laatste struikelblok voor een definitieve ro- dactie van het verdrag breding van dit kanaal, zo verneemt de Brusselse correspondent van het „Algemeen Handelsblad" uit Belgi sche regeringskringen. De Neder landse delegatie heeft, naar zijn zegs man meedeelde, verklaard, dat de Nederlandse regering eventueel vol ledige vrijstelling van havenrechten kan verlenen aan bedrijven, die zich in het Nederlandse gebied langs het kanaal vestigen. De Belgische regering heeft opge merkt dat zij dergelijke faciliteiten bezwaarlijk kan verlenen voor haar gebied, daar de haven van Gent een gemeentelijk bedrijf is. Bovendien zou de afschaffing van de havenrech ten uiteindelijk neerkomen op een extra regeringssubsidie ten behoeve van de haven. Do Belgische vertegenwoordigers be weren, dat dit twistpunt onverwachts en recentelijk door de Nederlanders ter sprake is gebracht. Het vraagstuk van de havenrechten is verbonden met de plannen van de stadsbesturen van Gent en Terneu zen, die ernaar streven om zoveel mogelijk grote grondstoffen venver- kende industrieën in de zones van het verbrede kanaal aan te trekken. Middelburger gewond bij botsing te Dordrecht Op de rijksweg 16 bij Dordrecht zijn bij een kettingbotsing zes mensen gewond geraakt. Acht auto's werden beschadigd. De bestuurder van een personenauto, de 41-jarige J. T. uit Sprang-Capelle, die Op de linkerhelft van de rijbaan naar Rotterdam reed, moest plotseling stoppen omdat een onbekend gebleven personenauto stopte cn daarbij dwars op de weg kwam te staan. Bij de botsing was ook een personen auto betrokken, bestuurd door de 49- jarige heer H. van L. uit Middelburg. De heer Van .L. cn zijn echtgenote werden bij deze botsing gewond, in een ziekenhuis maar konden, na verbonden te zijn, huiswaarts keren. Hearing" van nieuwe weg Go es-Ho e dekenskerke Gedeputeerde Staten zullen donder dag 12 november a.s. in het gemeen tehuis van Goes een „hearing" hou den over de aan te leggen nieuwe weg van Goes naar Hoedekenskerke. Tot deze „hearing" heeft het college de belanghebbende gemeentebestu ren, de Kamers van Koophandel, het gewestelijk Landbouwschap, het wa terschap De Brede Watering van Zuid-Beveland en de her verkave lingscommissie Zeeland uitgenodigd. Tijdelijk leraar r.h.b.s. Middelburg benoemd Tot leraar In tijdelijke dienst aan de rijks-lLb.s. en de daaraan verbonden ■ijks-m.s.v.m. te Middelburg, is be noemd de heer B. P. Verheyen te Br da. Opbrengst Zeeuwse Collecte De Zeeuwse Collecte heeft in Ter neuzen in totaal 433,33 opgebracht. KUNST Eerste concert van Zeeuws Kamerorkest PRINS VAN ORANJE, GOES. APPLAUS en bravo-geroep waren' gisteravond wel zeer langdurig en nadrukkelijk, toen de laatste scène van Mozaits „Bastien und Bastien- ne" op het toneel van de Goese „Prins van Oranje" was gespeeld. De drie solisten en het orkest de vroegere orkestklas van de .muziek school, thans „Zeeuws Kamerorkest" hadden het publiek zo geïmpo neerd, dat het tenslotte uitliep op een hartelijke huldiging van de aan dit zangspel medewerkende musici. Wij willen ons gaarne in deze kolom bij die geestdriftige huldebetuiging aansluiten, zij het niet zonder elk voorbehoud. Lof dient in de eerste plaats ook hier te worden gebracht met name aan mevrouw Tamminga- Buthfer voor haar vocale prestaties in dit spelletje. Deze prestaties dwin gen grote bewondering af: er zullen slechts weinig zangeressen zijn niet behorend tot de categorie van vakmensen die zo plezierig en vooral ook zo muzikaal deze so praan-partij weten te zingen. Kritischer maatstaven gelden ter! aanzien van haar medespelers, de tenor Mac Lean cn do bariton P. Eijkenboom, beiden leerlingen van het Rotterdamse Conservatorium. Na toetsing van hun prestaties aan deze criteria kan men niet ontevreden zijn. Deze jonge zangers leverden weliswaar nog geen groot podium- werk, maar waren over het alge meen zeer wel in staat op een prij zenswaardige manier hun partij te vertolken. Zij zongen zeer respecta bel! Het orkest benaderde in de lang niet eenvoudige begeleiding van dit stuk een lichte, prettige speeltraht. zodat ook dit onderdeel bijdroeg tot het welslagen van de opvoering. Allé omstandigheden in aanmerking ge nomen was dus de muzikale verzor- giug van dit zangspel lofwaardig. Én alle hulde hiervoor derhalve ver diend! Het voorbehoud, waarop in boven staande regelen word gezinspeeld, dient nog te worden gepreciseerd. Welnu, het moet vooral worden ge maakt ten aanzien van de toneel- Drestaties; in feite voldeed hier al- èeu de bariton Eijkenboom, die niet als de anderen al te schematische beweginkjes maakte, die met name ook zijn parlando met enige vaart over het voetlicht wist te brengen. Zijn tegenspeelster cn vooral ook zijn tegenspeler schoten hier name lijk tekort, waardoor er geen syn these ontstond tussen zang en spel. De conventionele kostuums en de cors accentueerden dit nog eens ex tra. Maar dit deed zeker geen af breuk aan het succes. Dirigent Oli vier en regisseur dokter Griep deel den in de hulde. Voor de pauze speelde Nancy Bri- card, een jonge Amerikaanse pianis te, die thans in Parijs studeert, met het orkest het pianoconcert in A van Mozart. Jammer, dat zij niet de be schikking had over een briljant in strument. hetgeen haar prestaties zonder enige twijfel heeft beïnvloed. Zij speelde dit concert beheerst en. zonder nadrukkelijk virtuoos ver toon. waarbij zij niettemin bewees een bewonderenswaardige pianiste te zijn. Met name de cadenzen in dit concert speelde zij helder en exact. Zij werd in dit werk kranig terzijde gestaan door het orkest. Ook hier bracht het slot veel applaus. Voor de soliste waren er enige fraaie ruikers. Het Zeeuws Kamerorkest was deze avond begonnen met Handels Con- - certo Grosso opus 3 nr. 4 en vooral in dit werk kon men dus dc kwali teiten van dit kleine ensemble vast stellen. En daarbij was het opmer kelijk hoe gedisciplineerd onder lei ding van dirigent Frangois Olivier werd gewerkt en vooral ook hoe ge tracht werd een losse musiceertrant te bereiken, die vrij was van kramp achtigheid. Daarbij weiden soms op merkelijke resultaten bereikt, resul taten die moed geven voor de toe komst van deze groep: wanneer zij zó blijft werken, dan kan men nog veel van liaar verwachtenAan de andere kant moet worden vastge steld, dat gisteravond dit orkestspel - een zekere schoolsheid niet viel te ontzeggen, hetgeen soms leidde tot een metronoom-achtig effect. Maar dat zal hopen we mettertijd wel verdwijnen. Zo is samenvattend dit eerste officiële optreden van dit „Zeeuws Kamerorkest" een prettige kennis making geworden, een kennismaking met een groep, die musiceert zonder pretentie, maar een grote liefde voor de toonkunst toont. de K. nodig voor goede nachtrust Mijnhardt's Zenuwtabletten VANDAAG Middelburg Schouwburg: Vrouwen en spionnen 20 uur. 14 Jaar. Eleelro: Tipl- tlpi-Wpso. 10 en 31.15 uur. a.l. Gouden Foorte: Filmavond A.N.M.B. 20 uur. Concert en Gehoorzaal: Lezing Z.V.U. door dr. L. de Jong. 20 uur. Stadhuis hallen: Grote vogel- en bloementen toonstelling. 10—22.30 uur. VllSsingcu Alhambra: Een tijd van" le ven en sterven. 13 en 21 uur. 13 jaar. Luxor: Abbot en C'ostello bij de kan- - nlbaJen- 20 uur a.l. Hotel Noordzeeboulevard: Jaarverga dering Nulsdepartement. 20 uur. Britan nia: Ledenvergadering Nederlands Insitltuut voor Efficiency. 14.30 uur; Concertgebouw: Vrouwendag P.v.d.A. 20 uur. Goes Grand: Een UJd van leven en eterven. 20 uur. 13 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2