PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT KAMER PLEIT VOOR PROBLEEMGEBIEDEN i Belgisch kabinet wint stemming over Kongo Medisch Centrum te Middelburg moet beter gehuisvest worden BELEID KON ACTIEVER EN DUIDELIJKER ZIJN Vand aag. OOK MENDÈS-FRANCE KREEG TIP DAT AANSLAG DREIGDE VERWACHT. 202e jaargang - no. 262 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. do Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per lew, Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKgNSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 november '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van lw—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. S308 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzcc, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Begroting van economische zaken 1 (Van onze parlementaire redacteur) Een aantal Tweede Kamerleden heeft zich don derdag bij de beraadslagingen over de begroting van economische zaken voor 1960 teleurgesteld en misnoegd getoond over het trage en voor zichtige beleid dat de regering voert ten aanzien van de zo hoognodige snelle ontwikkeling van de probleemgebieden. voorhand een termijn te bepalen, waarbinnen het ge wenste effect kan en dient te worden bereikt. Met name is het mogelijk reeds thans een uitspraak te doen, of in de toekomst een volkomen evenwicht tus sen de migratiestromen van en naar de onderscheiden delen des lands kan worden gerealiseerd en zo ja, bin nen welke tijdslimiet deze evenwichtstoestand zou kun nen worden bereikt". „Het regionale industrialisatiebeleid is erop gericht door spreiding van de industriële werkgelegenheid de nog in sommige probleemgebieden aanwezige structuurwerk loosheid geleidelijk te doen verdwijnen, het ontstaan van nieuwe structuurwerkloosheid te voorkomen en een tegenwicht tc scheppen tegen het vertrekoverschot, dat zich in verschillende der probleemgebieden voordoet", zo had minister De Pous in een blijkbaar optimistische bui de Kamer laten weten. Het is echter moeilijk op Ontvingen de Kamerleden, wie het lot van de probleem gebieden bijzonder ter harte ging. deze mededeling al met gefronst voorhoofd, zij waren bepaald ontevreden over 's ministers gelaten bekentenis, dat hij do feitelij ke ontwikkeling nauwkeurig zou volgen en dat hij de nodige wijzigingen zou brengen in het stimuleringsbe leid „als na verloop van tijd blijkt, dat liet bereikte resultaat onvoldoende is". Men had meer activiteit en meer hulp en steun van de bewindsman verwacht. De eerste spreker, die daarvan ge tuigde was drs. A. R. Vermeer van de P.v.d-A., die met alleen kritiek leverde, maar ook enkele construc tieve suggesties lanceerde. Met het oog op een zo nuttig mogelijke sprei ding van de industrie over ons land vroeg lüj de minister, hoe deze denkt over de mogelijkheid van het verle nen van de bevoegdheid aan de re gering om do vestiging van indus trieën in bepaalde gebieden te verbie den of te beperken en andere gebie den aan te wijzen, waar bepaalde in dustrieën zich uitsluitend mogen ves tigen. In het algemeen pleitte deze afge vaardigde voor de verbetering van de structurele situatie in de verschillen de probleemgebieden, maar speciaal vroeg hij de minister om ook in verband met het rapport over de ont wikkeling van het westen des lands meer aandacht te schenken aan de kop van, Noord-Holland en bedacht te zijn óp de ontsluiting van dit ge bied- Hij vroeg zich af, of men dooi de verbetering van het Noordhollands Kanaal hier niet zo iets als een derde Rijnmond zou kunnen krijgen. Bij de bevordering van de ontwikke ling der probleemgebieden leek de premiëring van de loonkosten de so cialistische afgevaardigde een bruik baar middel. Hij zag daarin althans niet de bezwaren, die de minister erin ontdekt heeft. Welke criteria? De antirevolutionaire drs. Hazen- bosch verlangde van de regering, dat zij ten aanzien van de probleemge bieden duidelijk is en objectief te „Is Sloeplan al afgewogen tegen andere projecten?" Bij de behandeling van do be- f§ groting van economische zaken H in de Tweede Kamer vroeg drs. A. Vermeer (P.v.d.A.) H gisteren of de minister wel eens de financiële en economi- sclie mérites heeft bekeken van liet Sloeplan en ze heeft afgewogen tegen allerlei ande- re projecten, die op het ogen- blik op stapel staan. Hij zou dan tot de conclusie gekomen zijn, zo veronderstel- de drs. Vermeer, dat het Sloe- plan een zeer aantrekkelijk li project is. In elk geval ver- dient het meer aandacht dan M dc minister eraan geschonken H heeft. H Wat Zeeland aangaat, zo zei hij, zal men niet kunnen vol- staan met het aanwijzen van enkele kernen. Men zal enkele M projecten moeten aangeven. f§ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiF Schiphol heeft donderdagochtend zijn miljoenste passagier van 1959 ver welkomd. Het is de Engelse heer Frederik Charles Govier, die met een vliegtuig uit Londen arriveerde, de heer Govier (links) ontvangt hier uit handen van mr. J. C. U. A. van Stapele, adjunct-directeur van de luchthaveneen geschenk bestaande uit boeken. werk gaat. Er zijn door de provin ciale besturen 80 industrialisatieker nen voorgesteld. De regering heeft er 44 aangewezen. Welke criteria heeft zij daarbij gehanteerd? zo wilde hij weten. Zo is bijvoorbeeld Zwolle, dat buiten een probleemgebied ligt, wel als industrialisatiekern aangewezen en Bolsward, dat binnen zo'n gebied ligt, niet. Hij verlangde, dat do regering haar industrialisatiebeleid met meer kracht voert. Aangezien het aantal aam-ragen om toepassing- van de nieuwe premie- en prijsreductierege- ling zo groot is, dat met de inwilli- ginghiervan reeds een bedrag van 12 miljoen, vermeerderd met een nog onbekend bedrag uit hoofde van prijs reductie op gemeentelijke industrie terreinen, gemoeid is en op de begro ting een bedrag is uitgetrokken van slechts 9 miljoen gulden, heeft de minister bij een nota van wijziging op de begroting een aanvullend be drag van 5 miljoen aangevraagd. De heer Hazenbosch vond dat te zuinig. Hij had graag een verhoging met 10 miljoen gezien. Overigens vroeg hij, hoe de minister bij dc toekenning van premies en prijsreducties denkt te selecteren. Tenslotte vroeg hij of ook van minis ter De Pous de toezegging van zijn voorganger geldt, dat het departe ment open staat voor billijk te ach ten aanspraken op subsidie als iemand in de kern een belangrijk project wil realiseren, dat buiten dc kern gelegen is- Meer vertrouwen De lieer Assmann van de K.VJP. uit Roosendaal achtte de kwestie van de spreiding van de industrie zo be- Zie slot pag. 3 kol. 3) DRIE PARTIJEN NAAR HET „OVERLEG" Socialisten willen aan ronde tafel in België Met 116 tegen 78 stemmen en één onthouding heeft het Belgi sche parlement donderdag avond zijn vertrouwen uitge sproken in het regeringsbeleid ten aanzien van Kongo. De stemming over de door verte genwoordigers van de beide re geringspartijen, de Christelijke Volkspartij en de Liberale Par tij, ingediende motie van ver trouwen werd gevoerd na een debat, dat drie dagen duurde. In zijn antwoord op de sprekers verklaarde de minister van Kon go, De Schrijver, dat het zijn be doeling is, dat een aantal parle mentsleden, vertegenwordigers van de drie grote partijen in Bel gië (rooms-katholieken, socialis ten en liberalen) hem terzijde zal staan tijdens het algemeen overleg, dat tussen 20 en 30 no vember te Leopoldstad met Kon golese leiders zal worden gehou den. Voor het bijwonen van dit overleg zal de minister over on geveer twee weken naar Kongo vertrekken. Do parlementsleden I die hem zouden vergezellen, zou den kunnen worden aangewezen door de voorzitters van de drie partijen. Namens de socialistische fractie ver klaarde de heer Collard, dat de socia listische partij de regering geen ver trouwen kan schenken. Naar haar mening eisen de omstandigheden dat op korte termijn in België een ronde tafelconferentie zal worden gehou den, waaraan zowel de politieke lei ders van Kongo als vertegenwoordi gers van het Belgische parlement deelnemen. Het voorstel van minister De Schrij ver aan de drie grote nationale par tijen om parlementsleden aan te wij zen die hem zouden vergezellen naar Leopoldstad, kwam overeen met een suggestie, namens de liberale fractie gedaan door do heer Janssens, die liet overleg dat in de Kongolese hoofdstad zal worden gehouden, een „ronde-tafelbijeenkomst" noemde. Hij meende dat de deelneming van een aantal Belgische parlementsle den aan dit overleg „een gunstige psychologische schok kan verwekken en de voortzetting van do dialoog met de inlandse politieke leiders kan vergemakkelijken". Deze luchtopname toont het research centrum van het Reactor Centrum Nederland bij Pettendat zijn vol tooiing nadert. De reactor van groot vermogen vormt het centrale punt van het complex. Met de bouw van de reactor, de werkplaatsen en labo ratoria is een bedrag van vele mil joenen gemoeid. (Luchtfoto A.N.P.). Jongen doodgestoken bij gevecht om meisje (Van een correspondent) Op de grens van de gemeenten Vcn- lo en Tegelen nabij de Langstraat is woensdag een hevige vechtpartij ont staan tussen enige jongelui, die een meningsverschil hadden over een meisje- De inzie liep zo hoog, dat de 21-ja- rige K. uit Venlo een dolkmes greep en daarmee zijn tegenstander, de 18-jarige J. Janssen in zijn borst kas stak. Het slachtoffer zeeg in elkaar en is door een passerende au to naar het ziekenhuis te Venlo ver voerd, alwaar hij kort na aankomst is overleden. De dader Js door de po litie gearresteerd. Het onderzoek duurt nog voort. Von Brentano: op top praten over ontwapening De Westduitse minister van buiten landse zaken, Von Brentano, heeft donderdag in de Duitse Bondsdag gezegd dat do regering ervan over tuigd is dat door besprekingen over ontwapening voorwaarden kunnen worden geschapen voor onderhande lingen over politieke vraagstukken. Op deze wijze, „ja, misschien alleen op deze wijze", kunnen de politieke en. psychologische voorwaarden voor .ernstige onderhandelingen worden verkregen, aldus Von Brentano. Daarom hebben de bondsregering en bondskanselier Adenauer in hun jongste verklaringen grote nadruk, 'gelegd op dc ontwapeningskwestie; aldus Von Brentano. De Bondsregering is van mening, zei de minister, dat ontwapening het hoofdvraagstuk op een topconferen tie moet zijn. Von Brentano zei dit in een rede aan het begin van de behandeling van het buitenlandse beleid in de Bonds dag. Hij sprak zijn voldoening uit over de afspraak tot het houden van een topconferentie, die president Eisenhower en minister-president Kroesjtsjew in de Verenigde Staten hebben gemaakt. Uit inlichtingen over de besprekingen tussen Eisen hower en Kroesjtsjew te Camp David is gebleken dat niet is gesproken over oplossingen die strijdig zijn met de gemeenschappelijke politiek van het westen of met de belangen van het Duitse volk. herdenken groothertogin s Charlotte van Luxemburg en prins Felix de Bourbon-Panna §f him 40-jarig huwelijksfeest; H verricht prins Philip van m Engeland te Aldermaston (Berkshire) de opening van p een reactor voor wetenschap- pelijk onderzoek. liiiiiiitniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiil DE KW EST 1E-MITT ER AND Bourges-Maunoury met gegevens naar politie Twee ex-premiers van Frank rijk, Pierre Mendès-France en Maurice Bourges-Maunoury, zouden destijds gewaarschuwd zijn voor plannen om hen uit de weg te ruimen. Beiden hadden de naam van de man, die hen gewaarschuwd had, geheim ge houden. Zoals bekend heeft Mit terrand aanvankelijk ook ver zwegen dat hij door Pesquet, de „dader", gewaarschuwd zou zijn voor de op hem gepleegde „aanslag". Dit is de oorzaak ge weest van het verzoek om zijn parlementaire onschendbaar heid op te heffen, zodat hij ver volgd kan worden wegens min achting van de magistratuur. Mendès-France heeft donderdag in een artikel in „l'Express" verklaard dat ook hij twee jaar geleden door een mam die zei lid te zijn van eén extremistische organisatie, gewaar schuwd is voor plannen om hem uit de weg te ruimen. Maar ik zal de naam van die man niet noemen, ook al loop ik dan de kans om, net als Mitterrand, wegens minachting van; de magistratuur vervolgd te worden, aldus Mendès-France. OUTILLAGE IS ONVOLDOENDE De radicaal socialistische Bourges- Maunoury, heeft woensdag om 'n on derhoud verzocht met André Braun schweig, die belast is met het onder zoek naar de aanslag op Mitterrand. Volgens justitiële kringen zou Bour- ges-Manoury Braunschweig op de hoogte willen brengen van een on derhoud dat hij in september met Pesquet heeft gehad. Pesquet zou hem toen gewaarschuwd hebben voor plannen om hem te vermoorden. Braunschweig heeft donderdag via de pers de schrijver van de anonieme brief, die beweert ge tuige te zijn geweest van de aan slag- op Mitterrand, verzocht zich bekend te maken. Artsen kunnen er niet efficiënt werken DE HUISVESTING VAN het Medisch Centrum aan de Eigen- haardstraat te Middelburg vol doet niet aan de eisen, die voor een dergelijk gebouw gesteld moeten worden. Het is niet eens de ruimte, die het grootste knel punt vormt hoewel drie vrij kleine werkkamers plus een wachtkamer nu niet bepaald 'n ideale ruimte genoemd mag worden echter wel de outil lage. Deze is onvoldoende en het is voor de artsen van de verschillende diensten, die van I het centrum gebruik maken, on- I mogelijk om hun taak op effi ciënte wijze te verrichten. Ge zien de enorm hoge kosten valt aan de bouw. van een nieuw Medisch Centrum niet te den ken, hoewel B. en W. er blijkens de onlangs verschenen kapi- taalwerkennota, waarin een ra ming van 100.000 voor het Medisch Centrum opgenomen is, van doordrongen zijn, dat een betere huisvesting noodzakelijk is. Voor dit bedrag kan echter geen nieuw centrum gebouwd worden. Wethouder A. J. Berenpas van so ciale zaken verklaarde ons, dat er bij B. en W. wel een plan leeft, hoe wel hij dit nog zeer vaag noemde. Zoal» bekend hadden B. en W. enige tijd geleden eeu oplossing op langere termijn voor ogen, namelijk de om bouw tot Medisch Centrum van de christelijke landbouwhuishoudschool aan het Noordbolwerk, die als zoda- nis niet meer geschikt is. Maar zo lang de school nog gebruikt wordt, kan deze oplossing niet gerealiseerd worden. Een vestiging van het Medisch Centrum op het Noordbolwerk zou tot gevolg hebben, dat in deze omgeving een medisch agglome raat gevormd wordt. Maar dat is een al of niet in vervulling gaande toekomstdroom. In het gebouw aan dc Eigeukaard- straat, dat rond de eeuwwisseling is neergezet, werden oorspronkelijk de Middelburgse ingezetenen tegen koepokken ingeënt. Voor deze inen ting is het toen speciaal gebouwd. In tie beginperiode werd de entstof ter plaatse uit dc runderen gehaald... Dat veranderde evenwel spoedig. Tij- (Zie slot pag. 2 kol. 2) Twee ernstig gewonden na explosie in Den Haag Gistermiddag omstreeks kwart over drie waren In het onderstation van liet gemeentelijk elektriciteitsbedrijf aan de Jan Wapstraat te Den Haag twee technici bezig met de montage van een schakelveld. Het waren de 56-jarige J. W. L., chef-elektricien bij het G.EJ3. te Den Haag, en de 31-jarige N. W. C., technisch ambte naar bij het G.E.B. uit Rijswijk. De heer L. werkte op de derde, en de heer C. op de vierde etage van het schakelveld. Door tot nu toe onbekende oorzaak schoot op zeker moment eén steek vlam van de derde naar de. vierde etage, gevolgd door een kleine ontploffing. Beide mannen werden door de steekvlam getroffen en moesten met ernstige brand- en an dere wonden naar het ziekenhuis aan de Znidwal worden overgebracht. Beider toestand is enrstïg. Onder leiding van de officier van justitie, mr. Kemper, wordt in sa menwerking met de gemeentepolitie van Den Haag, technici van het G.E. B. en deskundigen van het gerechte lijk laboratorium aan de Raamweg te Den Haag een onderzoek ingesteld naar de toedracht van het ongeval. Geldig tot hedenavond WEINIG WIND In de ochtend plaatselijk mist, overi gens wisselende bewolking en op do meeste plaatsen droog weer. Dezelf de middagtemperaturen als donder dag of iets lagere. Meest zwakko wind. ZON EN MAAN ,7 november Zon op .7.-14 onder 17.03 Maan op'13.47' onder23.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1