Alanbrooke over Nederlandse eisen bij bevrijding van Oost-Indië DRIE DEMONSTRATIES TE PARIJS AMERIKAANSE PLANNEN VOOR SCHOOL-T.V. UIT VLIEGTUIG DR. TILANUS UIT KRITIEK OP ONTWERP „MAMMOET-WET" WITTE DEKEN OVER DELEN VAN W.-DUITSLAND VORSTELIJKEAANKOMST VAN SINT IN A'DAM VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUW BE COURANT 19 IN BOEK TRIOMF IN HET WESTEN Indische troepen mochten geen nationale aspiraties onderdrukken In zijn boek „Triomf in liet westen" staat de voormalige chef van de Engelse generale staf, veldmaarschalk Alanbrooke lang stil bij de Ne derlandse politiek ten aanzien ran Indonesië. Een van de hoofdproble men waar de veldmaarschalk in september en oktober 1945 voor stond „was de eis van geallieerden die in het verre oosten koloniën hadden welke Engeland mede had bevrijd, dat de Engelsen de nationalistische bewegingen die tijdens de Japanse bezetting waren ontstaan, moesten on derdrukken". Op 2 oktober, zo zegt de bewerker van Alanbrookes memoires. Sir Ar thur Briant, werd Alanbrooke de he le dag achternagezeten door de Ne derlandse ambassadeur, die hem smeekte meer troepen naar Java te zenden. De Britse troepen op Java en Sumatra, die de taak was toever trouwd om de Japanse garnizoenen op te rollen en de Japannezen naar Japan te repatriëren, werd nu ge vraagd door de Nederlandse autori teiten om plaatselijke opstanden neer te slaan en de vooroorlogse toestand op.de eilanden te herstellen. „De enige troepen die ter beschik king stonden waren afkomstig uit India en de onderkoning van In dia stond al aan hevige aanval len van het congres bloot dat de Indische troepen werden gebruikt om nationale aspiraties te onder drukken". In zijn dagboek noteerde Alanbrooke dat Java het onderwerp was geweest van drie vergaderingen en dat er was besloten om nog een divisie er naar toe te sturen. Ook was besloten dat ,dc Nederlanders Van Mook, (die toen gouverneur-generaal van Nederlands Oost-Indië was) zouden opdragen 'n ontmoeting met de Indonesische Quis ling te hebben. Tweo maanden later stelde Alan brooke in een conferentie met Ne derlandse en Franse burgerlijke en militaire autoriteiten de grote lijnen van zijn aanbevelingen voor het En gelse kabinet vast te aanzien van de problemen van Nederlands Oost- Indië, Indo-Chlna en Siam. Generaal Ceclerc, die door Alanbroo ke als het beste type Frans soldaat werd beschouwd, zou twee divisies naar Indo-China brengen om er de orde te herstellen. Hij vroeg de En gelsen alleen maar om wat lan dingsmateriaal. „Met Java en Su matra was het anders gesteld. De Nederlanders verwachtten nog Steeds dat Engeland voor hen de kastanjes uit het vuur zou halen", aldus Briant ais bewerker van Alanbrookes me moires- ..Men was het er over eens gewor den, dat Soerabaja voor het ogenblik in handen zou worden gehouden en dat aanvullende troepen naar Bata via zouden worden gestuurd om er 'n vreedzame zone te scheppen waar binnen onderhandelingen voor een overeenkomst zouden kunnen worden gevoerd. Geen grootscheepse actie Alanbrooke stond echter op het standpunt, dat het probleem van het gebruik van Indische troepen in Java niet toestond om enige grootscheepse actie te overwegen, ook al niet omdat or geen En gelse troepen beschikbaar waren. Volgens heni moest de Nederlan ders daarom duidelijk worden ge maakt dat hij niet in een positie was om Nederland te helpen, ten zij Nederlands Oost-Indie de stat- tus van dominion zou krijgen. Indien de Nederlanders hiermee niet akkoord gingen was er vol gens Alanbrooke geen ander al ternatief dan zich volkomen van de Nederlanders los te maken. Dit standpunt had Alanbrooke be paald op een conferentie van En- LEZERS SCHRIJVEN Nieuw asiel buiten bebouwde kom In de P.Z.C. van vrijdag j.I. lazen wij met voldoening dat de Vereni ging voor Dierenbescherming te Vlissingen een financiële actie is be gonnen voor de bouw van een nieuw asiel, daar het bestaande gebouw*"*' moet wijken voor uitbreiding van garage van de reinigingsdienst. Als bewoners van de Paardenstraat werd echter tegelijkertijd onze vreugde getemperd door de mede deling, dat men het nieuwe asiel in dezelfde omgeving wil doen ver rijzen. De vereniging zou echter vele bewo ners van ae Paardenstraat en oroL ving ook zelf dierenliefhebbers wel een zeer grote dienst bewijzen door het asiel op een meer afge legen plaats te bouwen, zoals in an dere gemeenten het geval is. Vooral in de vakantiemaanden als vele honden bij uitstedigheid van hun ..baas" in het asiel komen logeren, is hot voor de omwonenden allesbe halve prettig om soms halve nach ten uit de slaap te worden gehouden door blaffende en uit heimwee hui lende honden. Er behoeft slechts één hond mee te beginnen, waarna spoe dig alle dieren één „koor" vormen. Een weinig melodieus nachtelijk con cert, dat beter gegeven zou kunnen worden in de buurt van het industrie terrein aan de Prins Hendrikwcg of nabij de compostinrichting. In ieder geval buiten de bebouwde kom. On getwijfeld zullen dan Qok de bewo ners van Paardenstraat en omgeving graag een financieel steentje voor de nieuwbouw bijdragen. Een bewoner van de Paardenstraat gelse commandanten onmiddellijk na zijn aankomst op Java. Een paar dagen voor deze conferen tie had Alanbrooke een aantal be sprekingen met Engelse autoriteiten in India gevoerd over de onafhanke- lijkheeidsbewegingen in Burma en Nederlands Oost-Indië. „Besloten was toen om een werkovereenkomst met de Indonesische leider Soekarno te bereiken zodat, indien imperiale troepen zouden moeten worden ge bruikt, dit zou gebeuren ten gunste van Soekarno's regering tegen de ex tremisten die hij zelf niet in de hand kon houden". Toen Alanbrooke op 27 december in Engeland terug was, werd hij door de toenmalige minister-president Att- lee ontboden naar diens officiële resi dentie Chequers voor een conferentie met de Nederlandse minister-presi dent, de minister van buitenlandse zaken, die voor overzeese gebieds delen en de gouverneur-generaal voor Oost-Indië om een Indonesische over eenkomst te bespreken. „Wc maakten enige vooruitgang en raakten het eens over een algemene verklaring voor de pers. Het belang rijkste deel vormde de nieuwe con cessies waartoe de Nederlanders be reid waren en die wellicht een lange weg betekenden tot liet regelen van de zaken in Java". Hongersnood kon strategie niet veranderen Naar uit de memoires van de voor malige chef van de Engelse generale staf, veldmaarschalk Alanbrooke blijkt heeft deze zich op het eind van de oorlog behalve met het voor malige Nederlands Oost-Indië ook met Nederland zelf bezig gehouden. Besprekingen zonder resultaat wor den in zijn notities genoemd, bespre kingen in november 1944 en 22 fe bruari 1945 om voedsel naar Neder land te sturen- „Vanmiddag heeft de Nederlandse ambassadeur me gevraagd om twee schepen ten behoeve van de Neder landers in bezet gebied. De hemel weet dat ze het nodig hebben, maar de moeilijkheid is waar we die twee schepen vandaan moeten halen". Op 9 maart schrijft Alanbrooke „Het hoofdprobleem op de bespreking van de generale staf was vanmorgen de klacht van de Nederlandse minister president aan Churchill betreffende de uithongering van de Nederlandse bevolking. De Nederlandse minister president heeft gepleit voor een her ziening van onze strategie zodat een eerdere bevrijding van Nederland tot stand kan komen alweer een van die voortdurende repercussies, van politieke beschouwingen ten aanzien van strategische doeleinden. Het is echter zo klaar als een klontje dat onze huidige plannen om Montgomery de Rijn te laten oversteken, niet meer kunnen wortïen gewijzigd. Als dat is ge beurd is er van militair gezichts punt uit gezien geen twijfel aan dat we de vernietiging van Duits land ter hand nemen en dat we 'deze zaak niet laten uitstellen teneinde Nederland te bevrijden". DC-7 VLIEGT OVER ZES STATEN Voor niet minder dan 13.000 onderwijs instellingen In onderwijskringen in het midden westen der Verenigde Staten bestaan plannen om eind 19G0 televisie-pro- gramma's ten behoeve van het onder wijs uit to zenden vanuit een vlieg tuig. Dank zij financiële steun van de Ford Stichting zal tot aankoop kunnen worden overgegaan van een passagiersvliegtuig, een DC-7, dat tij dens de uitzending over een gefcled van zes staten zal vliegen: de pro gramma's bereiken op deze wijze een gebied, met naar schatting 13.000 scholen en inrichtingen voor hoger onderwijs. Het vliegtuig relayeert de programma's, die worden samenge steld door een universiteit in Indiana. Volgens de voorlopige plannen zal begonnen worden met het uitzenden van 24 lessen van 'n half uur per dag; de bedoeling is uiteindelijk te komen tot een totaal van 72 lessen per schooldag. De meeste cursussen zul len opgenomen worden op Video-tape, die is opgenomen op de universiteit of instellingen die hun medewerking hebben toegezegd. INFORMATION SERVICE) (UNITED STATES De plannen, aldus de U.SJ.S., zijn daarom van zo grote betekenis omdat nu ook de gebieden, die tot dusver van onderwijs-T.V. versto ken bleven, daar zij door de be staande zenders niet bestreken worden, van dit soort uitzendingen kunnen profiteren en ook omdat over het algemeen de kwaliteit en de inhoud van de programma's belangrijk verbeterd kunnen wor den. Met het vliegtuig kunnen grote delen van de staten Illinois, Indiana, Kentucky, Michigan, Ohio en Wisconsin! worden inge schakeld bij de onderwijs-T.V. Reeds eerder zijn proeven genomen met uitzendingen vanuit een vliegtuig van 1945 tot 1948 heeft do Westing- house Electric Corporation program ma's uitgezonden vanuit een vlieg tuig dat over Pittsburgh en het om liggende gebied in de staat Pennsyyl- vanië vloog. Door de Ford Stichting is een bedrag beschikbaar gesteld ter bestrijding van de aanloopkosten en de kostbare beginperiode. Later zal getracht worden de benodigde gelden voor dit miljoenenproject uit andere bron te verkrijgen, namelijk door bij dragen van vennootschappen. In Parijs zijn niet minder dan drie demonstraties gehouden voor herziening van lonen en salarissen. In de ochtenduren betoogde het bioscooppersoneel n op de Champs Elysees, 's mid- dags kwam het personeel van gas- en elektriciteitsbedrijven M bijeen op het plein voor het stadhuis (foto), terwijl het Parijse bankpersoneel een de- monstratie hield op het plein voor de beurs. Minister van defensie naar Verenigde Staten De Nederladse minister van defensie, ir. S. H. Visser, zal van 11 tot 18 no vember een bezoek brengen aan de Veftnigde Staten als gast van de Amerikaanse minister van defensie, Neil H. McElroy. De minister zal Cape Canaveral be zoeken, het Redstone Arsenal te Huntsvllle en het hoofdkwartier van de geallieerde opperbevelhebber At- lantische Oceaan te Norfolk. Van 1 tot 18 jiovember zal de minister te Washington verblijven, waar hij door verschillende defensie-autoritei ten zal worden ontvangen. OP VERGADERING IN UTRECHT ir Meer dan één regeling voor voortgezet onderwijs nodig De voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs, dr. H. W. Tiianus heeft woensdag in Utrecht, bij de opening van de alge mene vergadering uitvoerig gespro ken over de huidige situatie in de on derwijswereld. De lieer Tiianus noem de het ontwerp van wet van het voortgezet onderwijs „onvoldragen", omdat een overgangsregeling ont- de minister te delen, dat er één regeling nodig is voor het gehele voortgezette onderwijs. Het wetsontwerp laat zeer veel over aan algemene maatregelen van be stuur, die iedere minister elk ogen- blik weer kan wijzigen zonder over leg met de Staten-Generaal, aldus de heer TUanus. Het streven van het nieuwe kabi net is erop gericht zoveel mogelijk over te laten aan de vrijheid van de burgers. De heer Tiianus acht het daarom hoogst merkwaardig, dat het wetsontwerp precies het tegenovergestelde inhoudt. „In we zen legt men daarin de macht in handen van de ambtenaar", zo zei hij, „en dat zal leiden tot een ver dere verambtenarisering .die lijn recht ingaat tegen dat wat het nieuwe kabinet zou willen". Alle christelijke onderwijsorganisa ties hébben in een gemeenschappelijk rapport hun bezwaren voorgelegd aan de regering en de Staten-Gene raal. De heer Tiianus sprak de hoop uit", dat het de minister iets zal zeg gen. dat juist in die kringen, die zich steeds in hoge mate voor het onder wijs hebben geïnteresseerd, zulke ernstige bezwaren bestaan tegen zijn wetsontwerp. Naar aanleiding van de jongste regeringsverklaring met betrekking tot het onderwijs zei de heer Tiianus. dat de regering terecht J op het standpunt staat, dat bij do huidige internationale situatie en de snelle ontwikkeling van wetenschap en techniek aan het onderwijs hoge eisen gesteld moeten worden. yy OP REIS DOOR HET SPROOKJESPARADIJS Onder toeschouwers gasten uit Bari regeling voor de vertegenwoor- gers der publiciteitsmedia. Sinterklaas zal op zaterdagmid- j -i4 t, ..Met Sint op reis door het sprookjes- dag 14 november a.s. zijn paradijs" is dit jaar het motto jaarlijkse intocht in de hoofd- van de stoet, waarin onder meer ctart lande: houden Om- een doziin praalwagens zullen Staa aes xanas nouaen. urn meerijden en 20 muziekkorpsen en dat zich vorig jaar bij dit glo- drumbands meemarcheren. rieuze gebeuren een onver- Om tien minuten voor twee arri- kwikkelijk incident heeft staatshoofd wat betreft de SS "Tt. voorgedaan, waarvan een Duitse filmoperateur het slachtoffer werd, heeft het „Initiatief comité Amster dam" besloten de intocht van Sinterklaas gelijk te stellen met die van een buitenlands veert de sint per stoomboot aan de Prins Hendrikkade, terwijl uit een marinesloep twaalf vreugde schoten uit een klein kanon wor den afgevuurd en de klok van de St. Nicolaaskerk zal beieren. Als gasten van het I.C.A. zullen de vice-consul der Nederlanden te Bari, een Italiaan, en de voorzit ter en de directeur van de V.V.V. aldaar, de intocht van de sint bij wonen. nauwe betrekkingen met St. Nico- laas onderhoudt en dit jaar voor de tiende keer op een schimmel zal rijden, heeft do afgelopen zo mer een bezoek aan Bari ge bracht cn daar nauwe banden aangeknoopt. In Bari wordt jaarlijks de bisschop van Myra (St. Nlcolaas) vereerd. In vroeger tijden, toen Klein-Azië bezet was door do Saracenen, sloegen dezen hun schennende hnnu aan het gebeente van de bisschop. Toen gelovige Inwoners van Bari dit vernamen, gingen 47 zeelieden te scheep naar Myra en brachten het gebeente over naar Bari. Zij moesten daarbij, aldus de overlevering, nog een list ge bruiken om de Venetïanen, die hetzelfde voornemen koesterden, voor te zijn. H Sinds 31 oktober ligt er s sneeuw in de Taunue en in zui- H delijk West falen. Ook uit het M Zwarte Woud, de Alpen en het n Fichtel-gebergte wordt zware §1 sneeuwval gemeld. Het verkeer -§§ H heeft van deze voorboden van s de winter al vele moeiUjkhe- g den ondervonden. De foto toont een auto in een sneeuioland- schap op een weg door de §1 Taunus. „Tito praatte niet met Kroesjtsjew" De Joego-Slavische regering heeft woensdag de berichten tegengespro ken dat Tito de vorige maand een „geheim onderhoud" met Kroesjtsjew heeft gehad tijdens het bezoek van de Russische premier aan Roemenië. Op 31 juli j.l. telde Italië 50.5 miljoen Inwoners. 200.00 meer dan op 31 decem ber 1958. Prof. Toynbee pleit voor geboorteregeling Prof. Arnold Toynbee, de bekende Engelse historicus, heeft dezer dagen te Rome gepleit voor een de gehele wereld omvattende campagne voor geboorteregeling ten einde de mens heid van hongersnood te redden. Hij sprak tot de afgevaardigden uit 76 landen, die de tweejaarlijkse con. ferentie van de F.A.O., de voedsel- en landbouwersorganisatie der Verenig de Naties, bijwonen. De conferentie staat in het teken van de leuze „Vrij van honger". Prof. Toynbee was van oordeel dat er. ondanks alle vorderingen op het gebied van de voedselproduktie, ten slotte toch hongersnoden zullen ko men, als er geen evenwicht tussen de voedselproduktie en de omvang van de wereldbevolking wordt-ybe- reikt. Zandwiimingsvraagstuk thans in studie De minister van volkshuisvesting cn bouwnijverheid heeft onlangs aan de vaste commissie van de rijksdienst voor het nationale plan opdracht ge- geven om in overleg met de pro vinciale besturen de ruimtelijko aspecten van het zandwinningsvraag- stuk in het algemeen en in net wes ten des lands in het bijzonder te be studeren. 1 De behoeften van de steenfabricage en het bouwbedrijf, de aar.lcg en ver betering van wegen, de ophoging van bouwgronden, het gereed maken van terreinen voor industriële doeleinden, en dergelijke doen de vraag naar daarvoor geschikte grondspecie, met name naar zand, aanmerkelijk stij gen. Voorts ligt het in de verwach ting, dat de behoefte aan zand bij een verdere ontwikkeling van de be bouwing, de industrie en het verkeer nog zal toenemen. Teneinde aan deze behoefte tegemoet te kunnen komen zal in nog sterkere mate dan thans reeds het geval Is, door afgraving of uitdieping de in de bodem aanwezige zandvoorraad moeten worden aangé- sproken. De plaats waar de winning zal kunnen geschieden en de grond oppervlakten die hiermede gemoeid zijn, roepen niet alleen technische, maai- ook ruimtelijke problemen op, met name in het westen des lands.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 15