Het herfstbos en de paddestoelen Nederlander damt met Rus om wereldtitel PILOOT STORM ontvoerd in de stratosieer 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 Vfuclvt uit de Oostjoue „Veel erger. Vandaar dan ook die illegale grensoverschrijdingen. En de zwarte handel betaalt veel te best om er nu al mee op te houden. Pas geleden nog hebben ze een complete klopjacht op touw gezet in de bossen. Ik kan het U straks wijzen, wij ko men er langs..." „Heel graag. Ik geloof dat U zo'n beetje mijn reddende engel bent". Zij barst- in lachen uit. ,,lk begrijp het al U bent filmer van het Wereldnieuws en U bent op zoek naar spannende gebeurtenissen niet?" „Zo ongeveer is het dat wel, maar niet helemaal", antwoord ik. „Ik film voor de filmotheek van de Loew Studio's. U zult waarschijnlijk nooit van Jefs Bogar hebben gehoord, maar ik ver-wed er wat onder dat U een respectabel aantal kilometers van mijn films hebt gezien". laat me in het duister tasten, door JEFF BOGAR maar het klinkt reuze interessant. Vertelt U eens..." „Heeft U nooit eens een van onze Barbara Cormiclt-Greg Chivers-films gezien met enorme branden, waters nood, natuurrampen? U weet wel...: vulkaanuitbarstingen, aardschokken, revoluties en ga-maar-door". „Dat heb ik zeker! De hoofdrolspeler slaat zich er altijd doorheen zonder dat zelfs maar zijn kapsel in de war raakt „Dat is omdat de ster in Hollywood blijft en omdat ik de achtergrond- projectie verzorg, 't Is een ingewik kelde procedure, maar duar komt het in grote lijnen op neer. De sterren zelf mogen niet in de buurt van vuur spuwende bergen en revoluties ko men. De verzekeringsmaatschappijen willen er niet aan". „En nu bent U dus bezig met deze eh acbtcrgrondfilmerij voor een film over Berlijn?" „Ja. Maai-, ditmaal zit er nog meer aan vast. Films worden op een zon derlinge manier in elkaar gezet, Weet U. Ons is ter ore gekomen dat de Engelse Arthur Rank studio's be zig zijn met een vervolgverhaal op The Third Man, dat in Berlijn af speelt. En nu wil Sam Loew ook een film maken die zich in Berlijn afspeelt in ieder geval een film, die in het huidige Duitsland speelt. ITij zoekt het in een smokkelverhaal. Als hij aan een demarcatielijn denkt, associeert hij die onmiddellijk met al-maar-.smokkelende, lieden óver cn weer. En smokkelen moet het zijn, want smokkelgesehiedenissen zijn al tijd een goudmijntje. Maar het ver velende is; dat..." „Zo te horen vindt U 't heus zo ver velend niet „Zo grappig is het anders ook niet, al zitten er dan wel amusante kan tjes aan. Hollywood is een heel eindje hier vandaan. Wij weten nauwelijks wat er allemaal in New York ge-- beurt, laat staan in Oost-Duitsland. Mijn baas staat erop, 'dat deze film door moet gaan; de publiciteit is al op gang. ïnterzohe gaat het heten, ïnterzone, de gróte smokkelfilm van het IJzeren Gordijn. Maar geen ouwe kost, zegtae. Geen ouwé foefjes. De film moet op-en-top actueel ztjn. Wat wij moeten hebben is het ver haal van de internationale contra bande, die op dit moment plaats vindt..." „En nu heeft hij U dus hierheen gezonden..." „Met een dubbele opdracht. Ik rrïoet i ditmaal niet alleen de achtergrond jes schieten. Ik ben de Ideeën-Man erbij. Duitsland is rustig op het ogenblik en in de kranten lees je ook al niets bijzonders. Ik word geacht, beneden de oppervlakte te graven en er achter te komen, wat er van daag de dag gesmokkeld wordt en hoe. Aan de hand van mijn films en mijn verhaal kunnen de lui in .het eekhoornkooitje dan..." „In het wat?" valt zij mij ïn de rede. 1 .,'t Eekhoornkooitje de scenario afdeling. Die kunnen aan de hand daarvan dan een verhaal in elkaar zetten. Snapt U? Dus doet U mij een plezier en vertel mij alles wat U weet. Wat gebeurt er tegenwoor dig allemaal? Alsjeblieft komt U me niet aan boord met 't afgezaagde ouwe verhaaltje van de gesmokkelde atoomgeleerde. Zegt U het maar. Mensensmokkel is al verouderd, ver onderstel ik?" „Die Is op z'.n minst al drie jaar ge-: leden afgelopen". „Vreemde valuta? .Oostmarken? Westmarken?" „Dat heeft z'n beste tijd ook al ge had. De markt is er mee over stroomd. „Wat dan wel? In Berlijn zelft lijkt alles morsdood". „Ik weet het. Ik heb er mijn verlof doorgebracht en het was er zo vre selijk saai dat ik vier dagen eerder dan ik van plan was terugkwam.; Het Enige dat ik voor U zou kunnen doen als U in Helmstedt zou willen aan komen is U een paar introducties teven voor onzo Intelligence. Zou U aarrheö geholpen zijn?" „Dat is prima!" „Maar ik moet u wel waarschuwen", zegt zij lachend, „als U een spion bent in de vermoming van een Ame rikaans plutocraat dan is U er ge weest! Onze jongens zijn erg bij de pinken......". „Ik geloof, dat ik. een eventuele test wel aandurf". „Goed. Ik zal U hun namen geven. Zoek hen maar eens op dan. Ilt bel hen eerst wel even op". „Ik zou uw nummer ook graag wil len hebben". ,,'t Is geheim. Het staat niet in het telefoonboek". „Reden tc meer om „Wacht eens even daar heb je *t" onderbreekt zij. „Heb je wét?" „Dat bos waar ik het over had". Dat is dan ook alles dat er te zieri valt. Het terrein dat zij mij aanwijst is misschien wel een der meest dra matische begrippen in de huidige we reld. Het is waar het IJzeren Gor dijn in een miljoen naaldbomen te recht komt. Het is de moderne af scheiding tussen oost en, west. Ten oosten meiwan is de enige speldeknop van het westelijk territorium: een sector in Berlijn, een eilandje in het hart van de oostzone. Dit hier is de lijn die Europa hoofdpijn bezorgt; zij is Duitslands schaamte en zij is hel eentje van elke dollar in Amerika's beurs. Het gekke is, dat, als je het niet wist, er niets is waarop je zou kunnen afgaan. Het is een massa bo men; anders niet. Het is een gewoon bós van sparren en dennen, kilometers lang. Het hout is juist voldoende uitgedund om vrij baan voor de spoorweg te maken; maar meer ..ook niet. En wij zitten zo half eh half in een strook niemands land, waar wij voorbij eeri klein sta tion, genaamd Mariendorf, met een slakkegangetje doorheen sukkelen. Oostduitse autoriteiten zijn in de trein gekomen. Die kan nu elk ogen blik stoppen voor zolang, zij willen. Dan gaan zij er uit en komen de Westduitse autoriteiten erin. En dan gaat de trein weer verder, naar Helmstedt, de eerste stad die zij aan de andere kant van de grens zal aan doen. Dit is interessant. Mijn reisgenote, Lorna Pitt, luitenant van politie van Publieke Veiligheid, te Helmstedt, wijst mij hoe de grenslijn zich als een slang door het hart van deze houten gordel kronkelt. „Geen wonder dat 't eenvoudig ge noeg is om even over te wippen, over en weer", zeg ik. „Niet zo eenvoudig als U wel denkt. Als U nu een kijker had......" „Ik reis nooit zonder". „Stel dan eens in op dat lichtgroene .,Ja ik zie het Het is een hut". „Een MG. post. bedoelt U. x) Ver derop is er weer een. En daar rechts, bovenaan die sparren, vlak bij de top, is een observatiepost met een zoeklicht. En zo ga maar door. Het zit er hier vol van". Wordt vervolgd ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL (Advertentie) TWINTIGMAAL KOEPERMAN-VAN DIJK Een wereld van inspiratie voor kleur, lijn en compositie Herfst, zonder een praatje over paddestoelen, dat is tegenwoor dig zo goed als ondenkbaar. Zo goed als bet vijftig jaar geleden ondenkbaar was, dat ook maar een heel klein percentage van de lezers van een dagblad zicb daarvoor zou kunnen interesseren. De tijd is op dit punt wel zeer veranderd. Nu horen deze wonder lijke verschijningen in bet plantenrijk er zeker bij. Dat ligt niet alleen aan een verhoogde interesse op biologisch gebied, een zo sterk vastlopen op de terreinen, die al door en door zijn onder zocht, dat men noodgedwongen naar nieuwe onderwerpen moest zoeken. Ten eerste is nog geen enkel terrein grondig, tot op de bodem doorzocht, maar ook leidde de verdieping van het onder zoek der hogere planten er vanzelf toe, ook de lager staande de sporeplanten in dat onderzoek te betrekken. En toch ligt aan die interesse voor paddestoelen buitendien een geheel andere oor zaak ten grondslag. Wij mogen gerust stellen, dat het vei'schijnen van het impressionis me in de kunst en de 'ontwikke ling er van tot de hedendaagse abstracte kleurencomposities ons volk in brede lagen gevoelig heeft gemaakt voor kleur en vorm. En al heeft vandaag de kleur het in de kunst gewonnen.van de vorm, we mogen dit als een tijdelijk ver schijnsel rekenen, waarover we ons niet ongerust behoeven te ma ken, Kleur, lijn en composities van beide zullen altijd om. de voorrang blijven strijden en de slinger zal nu wel spoedig weer overslaan naar een voorkeur voor uitbeelding van de vorm. Het mooie is, dat men voor alle drie, kleur, lijn en compositie een we reld van inspiratie kan vinden in de wereld van de paddestoelen. Hoewel we óns dus de eveneens kleurrijke, lijnenrijke herfst met zijn overweldigende rijkdom aan compo sities niet meer zonder paddestoelen kan denken, heeft 1959 oris bijna zulk een paddestoelenloze herfst voorgezet. Ook voor wat dit betreft is 1959 een recordjaar geworden. Nog nooit eerder kwamen op liét Rijks herbarium tc Leiden zc weinig pad destoelen binnen, als dit jaar. De herfstvakantie had mij daar ge bracht, nieuwsgierig als ik was naar dé resultaten van de opzending van mijn „koeienvlaai" van het Oost- Schengen. Persoonlijk mocht ik ken nis nemen van dit in cultuur geno men „voorwerp", door de prepareer microscoop het schitterend cn „kleu rig „miniatuur-landschap" bekijken aan de oppervlakfee en vernemen, dat men er niet minder dan vijf belang wekkende paddestoelen op had aan getroffen, n.l. Ascobolus furfuraceus, Lasiobolus pilosus, Pilobolus kleinü en nog twee voor Nederland nog nooit vermeld n.l. Humaria corota en Scutellinig. spec. Dit laatste betekent, dat men de soort nog niet heeft kunnen thuis brengen. De titel van ons stuitje had dus ook kunnen zijn: de Zeeuwse koe en de paddestoelen. De vraag was daar verder: Wat zullen de late herfstregens nog aan het slechte paddestoelenjaar kunnen verande ren Een belofte We hebben toen rriaar eens een bos opgezocht en zijn eens poolshoogte gaan nemen. Dicht bij huis hadden we bundels inktzwammen uit de bo dem zien schieten. Ongetwijfeld hield dateen belofte in, zöals ook de prachtige kleuren in het stervend, gebladerte van de bomen, die we in trein en bus passeerden. Zelfs bij het gedempte licht, gefiltreerd door een dek van regenwolken, gaven de lagen afgevallen blad van tamme kastanjes zoveel gouden straling op, dat we met de ogen moesten knippe ren als we te sterk daartussen naar de „kinderen der duisternis" speur den. Tevergeefs echter. Ondanks het vele gevallen nat. dat aarde, blad en mos "deed opzwellen hadden de zwam- draden in de bodem geen kans ge zien (althans tot nu toe) de vrucht lichamen (zo zij er althans waren) boven de grond te stuwen. Eén zwam .maakte daarop een uitzondering en die zagen we nu juist niet graag; de brutale hout bederver, de; bruine Honingzwam zagen we op vele plaatsen (maar dat is dan ook een houtzwam) naast boomstompen uit de grond opduiken en nog wel in dikke bundels. Maar ook de houtzwam- men bleken zeldzaam. We vón den daarnaast, als we goed ge teld hebben, maar vijf en de' meest gewone: de Rode en de Ge le zwavelkoppen, de Violette Korstzwam één van de meest DOUR A BAREND ZWERFMANS J fraai gekleurde en gevormde on der de verder vrij onooglijke korstzwammen en voorts de twee soorten Elfenbankjes, die met de wite rand Polyporus adustus en die met de vele kleurige ringen Polyporus versicolor. Andere exemplaren Toen we zo ijverig, naar houtzwam- metjes speurden vonden we toch ook nog een heel enkele aardzwam, in totaal over onze-lange speurtieht ge rekend slechts een viertal. Eén exem plaartje van de Roestvlekkenzwam, Collybia maculata, twee kleine grijze Mycena's (jvaar er anders honderden van bij elkaar kunnen staan in de uitgestrekte mosbodem) een vijftal Valse dooierzwammen met de prach tige tint van een diepgekleurde ei dooier en tenslotte, op de grens van oktober en november wel héél laat in de weer een prachtige groep, half heksenkringvormig, van jeugdige Vliegenzwammen! Een verrassing, waax'op wij nu bepaald eens niet hadden gerekend. Anders één onder de vele soorten en vlug genoteerd, gaf deze zwam ons nu aanleiding lang van zijn prachtige vorm, de smetteloos witte steel en de diep ver miljoenrode hoed te genieten. De zeven exemplaren waren alle nog dik bestrooid met de witte brokjes van het bij de groei doorbroken vlies, dat de helle paddestoel in zijn jongste stadium omhulde, in een kenteken van vele Amanieten, de groep, waar de vliegerzwam toebehoort. Met deze late vondst was onze dag toch nog goed. Op de terugweg, met wat meer wind, met wat meer geruis tussen de natte glimmende stammen, wat meer dwarrelende blaadjes en tenslotte een hevig gekras van een troep overvliegende zwarte kraaien, bleek heel duidelijk, dat het wel de gelijk volop herfst was, al waren ér dan (nog) geen paddestoelen. Wie weet, de vliegezwammen schijnen dit te bewijzen, kunnen toch nog padde stoelen te voorsclüjn komen, als het weer zacht blijft. Ook al is de helft van de herfst al bijna gepasseerd. 1319. De agenten, die zo gélukkig waren de afgele gen nederzettingen der in- landers te bereiken, ston den voor de moeilijke taak de groene mannen ervan te overtuigen, dat de bedoe lingen van Val Marian be ter waren dan die van Zo- rin. Voor hen was iedere blanke man een indringer. Deze agenten waren echter speciaal opgeleid en ston den dus niet dadelijk met de mond vol tanden. De achterdochtige houding ver anderde weldra in een van groeiende intéresse en zo slaagde bijvoorbeeld agent Baryl erin het opperhoofd Zitos geheel voor zijn plannen te winnen. Deze groene vechtjas had een gruwelijke hekel aan Zorin en zou niets liever zien, dan dat de moordenaar van de grote Antar zo spoedig mogelijk met zijn roofzuchtige benden het land uitgejaagd wer den- Hij was dan ook bereid Baryl zoveel mo gelijk te helpen. Toch hadden ritet alle agen ten evenveel succes. Sommige werden door Zorin-volgelingen „op heterdaad" betrapt en zonder veel omhaal naar Zorin gesleept. Zal Nederland verloren terrein heroveren (Red. L. Anderson) Op 14 november begint in Ras- land de uit 20 partijen be staande match om liet wereld kampioenschap dammen tussen de titelhouder Koeperman(37) en zijn Nederlandse uitdager, de Wageningse ingenieur G. E. van Dijk (35). Het ware een slag in de lucht zich aan een voorspelling over de einduitslag te wagen. Over Koepermans huidige vorm is weinig bekend, maar evenals voor zijn match tegen Deslauriers het geval was zal- zijn voorbereiding voor de komende ontmoeting wel bij zonder intensief zijn geweest. Deze training beperkte zich des tijds niet alleen tot 't dambord, doch op het dagelijks program ma stond o.a. het maken van wandeltochten en éen frisse duik in de Dnjepr, Lichamelijk en geestelijk volkomen fit ver scheen de Rus aan de start en ongetwijfeld treft Van Dijk een zelfde Koeperman tegenover zich, waarbij de mogelijkheid bovendien niet is uitgesloten, dat Iwan op het dambord nog een zorgvuldig voorbereidende Loenik IV zal trachten te lan ceren. Bij een ontmoeting tus sen Oost en West moet men im mers op dergelijke surprises zijn voorbereid. Wat zal Van Dijk hier tegenover stellen? Zijn speelwijze is genoeg zaam bekend. Zowel offensief als de fensief speelt hij zeer sterk en elke spelvorm is hem vertruowd. Géért van Dijk is het type van de nuchtere en degelijke Hollander, die het nemen van onnodige risico's liever uit de weg gaat, maar die als het moet zijn tegenstander op felle wijze kan at taqueren. Het toeval wilde, dat schrijver dezes in de laatste ronde om het persoonlijk kampioenschap van Nederland 1958 tegen Van Dijk moest uitkomen. Keiler bad het toernooi beëindigd met 20 punten, Van Dijk stond op 18. Slechts door zijn partij te winnen kon Van Dijk nog met Keiler gelijk eindigen. Het werd een partij om nooit te vergeten. Als een leeuw trok hij ten aanval; wij trachtten onze sportieve plicht ten opzichte van Keiler zo goed mogelijk to vervullen en gingen do verwikke lingen dus niet üit de weg. Na d( 42e zet kwam het tot de volgen de stand. Zwarts laatste zet was 4-9? Wit verzuimde nu de volgende remi secombinatie: 33-29, 36-31, 46-41, 26- 21 en 21x3. Na. deze gemiste kans ging het snel bergafwaarts. Na de 52e zét klaterde het applaus op voor de overwinnaar Van Dijk, wien wij zij het ongewild en naar later zou blijken een handje hadden gehol- ien bij de verdere bestijging van de :amp?oensladder. In de lierkamp met Keiler zegevierde Van Dijk met 1-5 en wérd hij dus voor de eerste maal kampioen van Nederland. De volgende stap van Van Dijk —as het winnen van het kandi datentoernooi, dit jaar in Monaca gehouden. Hij zegevierde met 9 pun ten voor Oscar Verpoest (België) met 7 punten, R. Delhou (Frankrijk) met 6 punten en last but also least voor Agliardi, de invaller uit Mona co met 2 punten. In zekere zin is de „Challenge mon dial" een mislukking geweest. De 18- jarige Russische kampioen Tchego- lew verscheen niet tijdig op het ap pel, tengevolge van moeilijkheden met de visa. De Canadezen misten eveneens de boot door niet eens in te schrijven; de Zwitserse kampioen verkoos de bergen boven de Riviera. De weg voor onze landgenoot was dus reeds behoorlijk geplaveid, want de sterkste speler van het gezelschap was zodoende reeds bij voorbaat Geert van Dijk. Toch is het winnen van een dergelijk tóern'ooi waarbij zulke grote belangen op het spel staan een uitstekende prestatie. In elk geval heeft Van Dijk nog nooit zo dicht bij de wereldtitel gestaan als thans en hem kennen de zijn wij ervan overtuigd, dat Koeperman iets zeer bijzonders zal moeten laten zien om Van Dijk to verhinderen deze kans te grijpen. Dus toch een schuchtere voorspelling? Psychologisch heeft Van Dijk het voordeel in de posi tie te verkeren van de partij, die niets te verliezen, maar alles te winnen heeft. Van veel belang voor het verloop van de match zal zijn,- wie de eerste klap zal toebrengen. Deze zal be langrijk meer waard zijn dan een daalder, of een roebel. Koeperman heeft het voordeel van het spelen op eigen bodem, maar'de vraag, rijst of hij zich kan onttrekken aan een zekere verliesangsty welke hij des tijds in zijn match met Deslauriers kónden bespeuren. In zijn land ver tegenwoordigen successen op sport gebied een bijna, tastbare waarde; dit kan stimuleren maar in bepaalde omstandigheden ook deprimeren. Deslauriers werd voornamelijk gesla gen, omdat hij zich tengevolge van Koepermans tactiek te vaak het ver leiden. tot onbezonnen reacties, die medogenloos werden afgestraft. Van Dijk heeft belangrijk meer zelf beheersing clan de kleine Canadees. Tegenover het opportunisme Van de laatste staat de wetenschappelijke in stelling van de Hollander. En waar al deze bijkomende factoren zulk een enorme invloed op het verloop van een belangrijke ontmoeting uitoefe nen, zijn wij geneigd Van Dijk een groter kans op succes toe te schrij ven dan Deslaureirs. Tenslotte: Koeperman en Van Dijk hebben iets met elkaar gemeen, te we ten de. gave een stand op juiste waar de te taxeren, een kwestie van fee ling om uit twee of meer ogenschijn lijk gelijkwaardige zetten de beste te kiezen. KoepermanVan Dijk be looft te worden een ongemeen boei ende ontmoeting tussen twee groot meesters, waarbij vooral op het spel staat het zo langzamerhand door Nederland volkomen verloren terrein op Canada en Rusland in één slag terug te winnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8