Nescafé Griekse moed overwon de vele verwoestingen „Over tophits gesproken.wij drinken altijd koffie van Nescafé!" ff Schoolkwestie Nieuw-Guinea blijft bron van moeilijkheden FABLO american white Mü/ shirts 13.90 DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Advertentie) FREDERIKA, EEN NAAM MET TOVERKRACHT Koningin gaf inspirerend voorbeeld (SLOT) Twee koninklijke RESIDENTIES zijn ter beschikking van bet konings paar: het koninklijk paleis te Athene en de zomerresiden tie te Tatoi, die meer op een uitgestrekte hoeve dan op een paleis gelijkt. Tatoi, op twintig km afstand van de hoofdstad gelegen, is ge bouwd door de stichters van de dynastie, koning George I. In de tijd van de bezetting en de burgeroorlog werd de ze residentie ernstig bescha digd. De meubels zijn antiek de vorsten zijn aan hun meu bels gehecht als aan getuigen van geluk en ongeluk van de familie. In bijna alle vertrek ken bevindt zich een grote schoorsteen. De kamer van de koningin is crème-keurig; de vloer is bedekt met wollen tapijten Macedonische weefsels. Het vertrek is ver sierd met foto's van de ko ninklijke familie. Als Frede- rika op reis gaat neemt ze die persoonlijke herinnerin gen altijd in haar bagage mee. Een veestal en een bij- enhouderij maken deel uit van het domein. De produk- ten, die deze opleveren, zijn bestemd voor de staatszie- kenhuizen. Een uitgestrekt bos omringt, het verblijf en niet ver daarvandaan bevindt zich een vliegveld. Bijna alle gestorven leden van de ko ninklijke fajnilie rusten in de aarde van Tatoi, in een een voudig mausoleum van mar mer. Paul en Frederika brengen ook graag hun vakantie door in een kleine particuliere villa op het ei land Petalius, eigendom van een Griekse reder. Het huis bevat slechts zes vertrekken. Het koninklijk paleis te Athene is ongeveer zestig jaar oud. Een groots gebouw is het niet. Het rijkste vertrek van het paleis is waarschijnlijk de bibliotheek, die een grote keus bevat aan werken op het gebied van politiek, socio logie, filosofie en mémoires. De koning staat iedere dag om zes uur op. Dikwijls begint hij de dag met een rit op zijn lievelings paard of een partij tennis. Een duik in het zwembad voltooit de dagelijks lichaamstraining. Het werk begint om acht uur. Bij het middagmaal om twee uur begroet hij zijn kinderen. Zijn voorkeurs gerechten zijn groenten en yog hurt. Na het ontbijt, dat de konin gin op haar kamer gebruikt, behandelt zij haar post en ont vangt zij mensen in audiëntie. Dikwijls begeeft zij zich naar de stad om een ziekenhuis te bezoeken of een instelling van liefdadigheid. Niets liever doet ze, dan de avond in de fami liekring door te brengen. Als de kinderen thuis zijn maakt de koningin zelf hun maaltij den klaar in haar kleine pri- vé-keuken. Evenals haar man is Frederika zeer sportief. Ze is een uitstekend paardrijdster, houdt van zeilen en vissen en weert zich uitstekend op de tennisbaan. De koning noemt zijn vrouw „Freddie". Als de koningin over haar echtgenoot spreekt zegt ze nooit „de ko ning", maar „mijn man". Én voor haar is die man vooral „Palo". verkleinwoord van Paolo". Op 4 april 1955 ging de deur van een ziekenhuis te Athene voor de koningin open, die haar bloed kwam geven naar aanleiding van de nationale actie voor het ver krijgen van bloed, die onder haar bescherming plaats had. De dag te voren had ze voor de radio verklaard dat ze het betreurde, dat er in Griekenland met zijn ne gen miljoen inwoners slechts drie honderd vrijwillige bloedgevers waren. Enkele uren later meldden meer dan duizend mensen zich aan. Het was een kleine hartelijke en glimlachende koningin, die de ge troffen eilanden Zante en Cepha- lonie ontvingen op zondag 10 april 1955, een kleine koningin, die toch zojuist de dood van haar beste vriendin vernomen had. Ge durende 2 uur liep ze door de ruï nes, schudde honderden handen, luisterde naar vele droevige ver halen, liefkoosde kinderen, en sprak oude mensen moed in. Tijdeus twee lange godsdienstoe- feningen onder een gloeiende hete zon zwierven de blikken van Fre derika over de trieste omgeving, over de brokstukken van wat eens een stad was geweest, over de barakken en tenten, waarin de bevolking was ondergebracht, over dat ontzettende veld van ruï nes, waaronder meer dan duizend mensen de dood hadden gevonden. Maar haar blik was niet droef geestig. Hij was helder en beslist, en wilde zeggen: „We znllen dat alemaal herbouwen en we zullen alelmaal aan de slag gaan om het doel zo sne mogelijk te bereiken". Oude tradities DE MOED en de vastbeslo- tendheid van een bijzonder beproefd volk hebben geze gevierd over de verwoestingen, die door een blinde natuur werden veroorzaakt. Dank zij de zorg van de koninklijke familie, dank zij vooral de door de koningin ontplooide activiteit, hebben ste den en dorpen hun huizen en ge bouwen spoedig .weer zien herrij zen. Slanke klokketorens steken weer boven hun omgeving uit en op de pleinen neemt de bevolking zondags deel aan het zingen van liederen en aan de dansen, die voor haar een oude en edele tra ditie vormen. Andere zorgen ech ter kwamen de aandacht van ko ning Paul en zijn ministers opei sen: politieke zorgen, ditmaal ver oorzaakt door het conflict om Cy prus met de uitvloeisels daarvan op internationaal gebied. Maar ook bij die nieuwe moeilijkheden stond Frederika haar man krach tig terzijde, haar invloed aan wendend om vooral met gezond verstand een oplossing te zoeken, een oplossing, die haar volk voor nieuwe avonturen kon behoeden. Deze koningin die zo gewetensvol haar taak vervult en die uit haar moederhart zoveel kracht en men selijkheid put, hoedt er zich even wel altijd voor haar zienswijze op te drigen. Haar suggesties blijken echter altijd doeltreffend te zijn, steund als ze worden door een stralende en onweerstaanbare glimlach. Copyright ABC Press. Koningin Frederika barstte in tranen uit, toen zij met koning Paul over de puinhopen dwaalde van het eilandje Santorinï, dat door een aardbeving was getrof fen. zegt de lieer II. Hermans van Allona Editions.te Amsterdam „We krijgen hier lieel wat mensen over de vloer die van koffie kouden. Tekstdickters. Componisten. Radio- en T.V.-artiesten. De één wil een liedje laten uitgeven, de ander een liedje lanceren, maar koffie willen ze allemaal wel. Is ook gezellig. Daarom kebben we altijd Nescafé op de zaak, voor elck wat wils: normaal, coffeïnevrij en espresso. Erg handig. Erg lekker ook. Toen ik nog journalist was sprak ik eens met een koffieman uit Brazilië. Die vertelde me dat Nescafé alléén de allerbeste koffiesoorten koopt. Is ook zo. Je proeft 't. Nescafé heeft zo'n fijne, volle smaak. Nog een kop?" A|s het •n°mCnt koff,c. oed k°W MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN VRAGEN UIT DRIE TWEEDE-KAMERFRACTIES Zending noemt voorstelling van missie onjuist (Van onze Haagse redacteur.) Iu politieke kringen in Den Haag, heeft men met bijzondere belang stelling kennis genomen van het feit dal de heren Patijn, Couzy en Die penhorst leden van drie nogal uit eenlopende Tweede Kamer-fracties P v.d.A., V.V.D. en C.H.U.. aan mi nister Toxopeus inlichtingen hebben gevraagd over de langzamerhand nogal geladen kwestie van de subsi diëring van een (r.-k.) p.rn-s. (Pri maire Middelbaar Onderwijs School) te Hollandia op Nieuw-Guinea. Der gelijk gezamenlijk optreden in schrif telijke vragen aan een minister is niet een dagelijks voorkomend ver schijnsel. Het feit dat vertegenwoor digers van twee „regeringspartijen" niettegenstaande de op het ogenblik nogal zorgvuldig bewaarde afstand, tezamen met een vertegenwoordiger van de oppositie, deze vragen hebben ingediend, duidt er op, dat deze schoolkwestie in protestants-christe lijke kringen hoog wordt opgenomen. De aanleiding daartoe moet worden gezocht in het feit. dat de vragen stellers blijkens hun vragen tot de conclusie zijn gekomen, dat wat mi nister Helders destijds aan het toen malige Kamerlid Stufkens heeft ge antwoord niet tot enig resultaat heeft geleid. Uit het antwoord van minister Helders is gebleken, dat ook hij van oordeel was, dat het sub sidie yan het gouvernement van Nieuw Guinea voor de oprichting van een r.-k. p.m.s. te Hollandia ten on rechte is verleend, en dat hij de hoop koesterde dat de missie bereid zou zijn vrijwillig deze subsidie op te geven- Uit de mededeling van missionaris pater Philippus Tetteroo o.f.m. in een interview dat hij ons toestond zie de P.Z.C. van gisterenblijkt, dat de missie daartoe inderdaad niet bereid is gebleken. Thans wordt minister Toxopeus mede door vertegenwoordigers van twee legeringspartijen voor de vraag gesteld of hij thans alsnog zelf maatregelen wil nemen om dit subsidie te doen uittrekken. In politieke kringen verwacht men intussen, dat de minister op deze vraag wel een ontkennend ant woord zal geven. Men meent dat dit hem gemakkelijker zal vallen nn de andere protestants-christe lijke regeringspartij, de Anti-Re- vblutionaire Partij, zich bij deze vragen niet heeft aangesloten, al is haar dat volgèns onze inlich tingen wel gevraagd. Ernstig opgenomen In kringen van de zending neemt men deze kwestie ernstig op. Een woordvoerder van het zendingsbu reau verklaarde ons. dat de voorstel ling welke pater Tetteroo in het genoemde interview heeft gegeven, geheel onjuist is. De zending heeft niet het minste bezwaar tegen de verlening van een overheidssubsidie aan ecu r.-k. p.m.s. die in het rooms-katholicke gebied "van Merau- ke zal worden gevestigd. Integen deel, aldus de woordvoerder, wij zijn van oordeel, dat een subsidie aan een katholieke p.m.s. te Merauke alles zins gerechtvaardigd is, maar dat het verlenen van een overheidssubsi die voor een rooms-katholieke p.m.s. te Hollandia geheel onjuist is. Er zijn in Hollandia, gelegen in een sterk protestants deel van Nieuw- Guinea, verre onvoldoende rooms- katholieke leerlingen voor een rooms-katholieke p.m.s. De meeste r.-k. leerlingen voor deze school zijn van ver weg gelegen delen van het land gekomen, maar zelfs daarmee bleef hét aantal leerlingen veel te gering. Voor een uitbreiding van de protestantse p.m.s. kon geen subsidie meer beschikbaar worden gesteld in dit gebied, wel voor een r.-k. p.m.s. Het gevolg is, dat au protestantse leerlingen naar deze katholieke p.m. s. moeten gaan, waar wel ruimte be schikbaar is. Van protestants-christelijke zijde is men destijds van oordeel geweest, dat de r.-k. p-m.s. in Merauke op de zuidkust ïn het r.-k. gebied behoorde te worden opgericht. De missie acht te dat toen niet nodig. Nu blijkt, al dus de opvatting in zendingskring, dat de r.-k. school in Merauke er toch moet komen, nu inmiddels de school in het noorden gezekerd is. mede dank zij wat minister Helders al noemde gebrek aan kennis om trent de feitelijke achtergrond van het voornemen der regering (ten aan zien van spreiding van dit school type). en het ontbreken van de daaraan ten grondslag: liggende za kelijke overwegingen. Lanceereenheid Atlas-raket klaar voor gebruik Een lanceereenheid voor de Ameri kaanse intercontinentale Atlasraket is thans op de luchtmachtbasis Van- denberg in Californië permanent in staat binnen een kwartier een Atlas af te vuren. Dit onthulde generaal-majoor Wade, bevelhebber van de eerste raketdivi sie, dinsdagavond in een redevoering te Lewiston in Idaho. Het eskader vormt een onderdeel van het „oor logsplan" van de strategische lucht macht. Het is het eerste operationele lanceersysteem van een Amerikaajise lange-afstandsraket. (De Atlas, die een kernbom kan vervoeren, heeft een bereik van 10.000 km en vliegt op een hoogte van 800 km met een snelheid van 24.000 km per uur). Generaal Wade vertelde dat in de komende maanden nog zes Atlzs- en vijf Titan-lanceereenheden voor ope rationeel gebruik klaar zouden ko men. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5