GEN AD 16 VONNIS VOOR NOREN: 7-1 Opnieuw legde het Nederlands elftal een tegenstander volkomen zijn wil op... Superieur Nederland velde Noren na rust Keuls debacle was slechts incidentele depressie, want, PIET KRAAK HANDHAAFDE RUST IN DEFENSIE DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COU RANT 7 Tonny van der Linden tijdens de lichtwedstrijd tegen Noorwegen in het Feljenoord-stadion in duel met de Noorse stopper Svenssen. (Foto P.Z.C.). (Van onze speciale verslaggever) ALS OOIT EEN VÓETBALTEAM er in een interland wedstrijd genadig is afgekomen dan was het wel dit Noorse elftal, dat gisteravond In het Rotterdamse Feijenoordstadion de makke tegenstander van Neder land wasTenslotte werd de Nederlandse triomf op het scorebord gemarkeerd door de onverbiddelijke cijfers 7-1 en dat gaf zou men denken ruimschoots aan dat er van voldoende krachtsverschil sprake was Maar niettemin is die uitslag misleidendWant daar voor was die 7-1 te zeer geflatteerd, geflatteerd voor de Noorse amateurs wel te verstaanWat er gister avond namelijk aan doelrijpe kansen voor de Neder landse aanvallers heeft klaargelegen, grenst aan het ongelooflijkeEn het was voor de tienduizenden Ne derlanders even miraculeus als verbijsterend om te zien op welk een mysterieuze manier het Noorse doel keer op keer aan doorboring ontsnapteOf is het niet myste rieus als Wilkes twee- driemaal voor bijkans open doel volkomen faalt, als Van der Linden tot driemaal toe de bal tegen het houtwerk vuurt, als Van der Kuil op enkele meters afstand van het doel recht in handen van de keeper knalt, als strakke schoten van Rijvers rake lings over de lat slaan of als afgemeten passes van Monlijn onbenut blijven De zeven doelpunten, die de Nederlanders tenslotte toch nog scoorden, waren zó gezien nog slechts een „matig" resultaatAnders gezegd: als het onze nationale topselectie net zo had meegezeten als in de strijd tegen België, dan was deze 7-1 eindstand al bij de rust bereiktHoe de eind stand er dan had uitgezien laat zich niet moeilijk raden! Het was onder deze bizarre omstandigheden bepaald niet verbazingwekkend, dat de Noorse amateurs bijna even opgewekt de hei-verlichte grasmat verlieten als de Nederlanders. Want er zijn perioden in deze wedstrijd geweest, dat hun een débacle voor ogen heeft gezweefd, dat uitgedrukt moest worden in dubbele cijfers Wie gezien heeft lioe dit superieure Nederlandse elftal met de Noren speelde als een kat met een muis, moet zich met stijgende verbazing hebben afgevraagd hoe die Noorse amateurs het gepresteerd hebben om „slechts" met 6-2 te verliezen van Zweden. Want per slot heeft Zweden vorige weelc nog met 3-2 in Wembley van Engeland gewonnen In zijn verdediging was dit Noorse elftal Immers broos en zacht als fondant. De soepel glijdende Nederlandse aanvallen scheurden die verdediging open en de Noren hadden het dan ook aan een enorme dosis geluk te danken, dat zij niet vaker door de knieën gingen. Want bij tijd en wijle begrepen de Noren niets meer van dit hogeschoolvoetbal. Op die momenten wachtten zij gelaten op het beslissende schot, dat echter te vaak tegen het houtwerk of zelfs helemaal naast het doel sloeg. Gezieii het gehele scoreverloop was het bepaald sensationeel, dat de No ren het eerste doelpunt scoorden Enigszins verklaarbaar was dat ove rigens wel, want do aanvalslinie was verreweg het beste deel van deze Noorse ploeg en bovendien stond de butant Jan Renders van PSV op de 8laats van de geblesseerde Kees ;uys kennelijk met plankenkoorts de 'dingen af te wachten Deze on ervarene vèrkeek zich al ln de derde minuut op het ene gevaarlijke wa pen, dat de Noren uit Scandinavië hadden meegebracht: de dieptepass. Jan rende naar de verkeerde kant en zelfs de bezwerende gebaren van Kraak bleken toen onvoldoende: 0-1. Het werd na een beleefd applaus muisstil op de tribune en het bleef voorlopig muisstil Ongetwijfeld heeft dat snelle doel punt de Noren behoed vor een veel en veel omvangrijker débacle. Want wel glansde onmiddellijk het Neder landse spel als tegen België, toch was het een doffe glans. Men voelde het: de Nederlanders speelden onder druk. De angst, dat zij deze ama teurs niet met grote cijfers zouden overklassen, waarde als een spook in de Nederlandse gelederen rond. Su blieme Nederlandse acties werden niet afgemaakt, men schoot vaak van te grote afstand, juweeltjes van kansen werden op onbegrijpelijke manier vernietigd. Maar de Nederlandse druk was van meet af aan ook zo groot, dat iedereen één ding met zekerheid wist: als eenmaal het eerste Ne derlandse doelpunt valt is het ge beurd met de Noren. Het was bepaald tekenend, dat dit eerste en meest kostbare Nederland se doelpunt niet geboren werd uit een sublieme Nederlandse combina tie, maar uit een verre rush van Kees Rijvers. Hoe kostbaar het doel punt overigens was, bleek al spoe dig want werkelijk in gevaar is de Nederlandse zege vervolgens niet meer geweest. Feilloos in zicht In dat eerste halve uur, toen de No ren wellicht het meest tot hun eigen verbazing met 1-0 voorstonden, bleek overigens het feilloze inzicht van bondscoach Elek Schwartz wat be treft de bezetting van de keepers plaats. Beter dan wie ook moet Schwartz namelijk begrepen hebben wat er in deze wedstrijd voor Neder land op het spel stond. Ook hij wist dat alleen een grote zege aan dit Oranje-elftal het ver trouwen terug zou geven Daarom besefte hij, dat hij geen jeugdig doel man als Roffel of Bekkering mocht nemen, die zich door een mogelijke tegenslag en die was er nu van de wijs liet brengen. llllllillllllllllllllllilllilllllllllllillllllllllllllllllllllilllllllllllllllll^ TROMPETTISTj =j Een onbekende Nederlandse. f§ trompettist heeft gisteravond een massaal en Zuidameri- kaans enthousiasme veroor- H zaakt, dat gewoonlijk alleen H door een Louis Armstrong te- H weeggebracht kan worden Die Nederlandse trompettist s bereikte zijn doel overigens H met veel eenvoudiger middelen m s en met een veel eenvoudiger melodie dan zijn grote Ameri- H kaanse collega! Maar die Ne- §1 derlander had de omgeving en H de gelegenheid mee: het vol- gepakte en in de schijnwer- s pers gezette Feijenoord-stadion tijdens de interland Neder- landNoorwegen. Steeds als het Nederlandse voetbal even dreigde te verslappen schalden uit zijn trompet de simpele to- nen van „Hup Holland Hup"... En onmiddellijk werd de „tune" dan overgenomen door H tienduizenden Nederlanders. Deze muzikale aanmoediging H bleek tenslotte een forse men- tale steun voor het Nederland- se team. De trompettist ver- dient een medaille van de K.N.V.B IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllP Want het is voor een belangrijk deel aan Piet Kraak (88) te danken, dat die tegenslag niet groter werd. Hij bleef onverstoorbaar, hij voorkwam met een razendsnelle vuistslag een bijna zekere tweede. Noorse treffer. En bij een hachelijke situatie voor het Nederlandse doel kópte Wiersma van vlakbij, terwijl hij tussen enkele Noren instond, rustig op zijn doel man terug. Zou hij dat ook bij een jeugdiger, wellicht meer nerveuze doelman gedaan hebben? Zeker niet! Onmiddellijk ook is de naam Roel Wiersma gevallen Deze avond beleefden de tienduizenden Nederlan- ders weer eens wat men in Keulen heeft moeten missen. De rust en de klasse straalden van hem af: hij was veruit de subliemste verdediger en hij was bovendien een uitstekend aanvaller, want zeker vijf keer lan ceerde hij, opgerukt tot aan de vleu gel, een voorzet. Waarmee dan tege lijkertijd het Nederlandse overwicht nog weer eens geschilderd is. Kwetsbaar Maar voor de rest was die Neder landse defensie toch akelig kwets baar Renders miste in dit top voetbal te vaak het spelinzicht om zich positioneel juist op te stellen en Cor van der Hart, die beslist geen sterke indirecte tegenstander had, was vaak te traag. Opnieuw bewees de absentie van Kees Kuys, dat het Nederlands elftal de' nodige gelijkwaardige reserve-kracht mist. Ongetwijfeld heeft deze defensie de laatste tijd veel van haar kracht'ingeboet en juist, in dit verdedigingsblok blijkt Nederland vaak het meest kwets baar. Dat kan beslissend zijn voor een elftal, dat mentaal niet veel nodig heeft om aangeslagen te worden Ook de (pas-getrouwde) Jan Noter- mans liet maar zelden een glansnum mer zien. Zijn passes belandden te vaak bij een Noor. Ongetwijfeld groeide ook de defensie naar een aanmerkelijk betere vorm, toen Ne derland behalve kracht ook de nodige rust kon putten uit een veilige voor sprong. De grote kracht van dit Nederlandse elftal lag opnieuw in de aanvalslinie. die overigens voortreffelijk gevoed werd door een subliem stuwende Klaassens en Wiersma. Dé grote uitblinker in die aanvalsli nie was zonder enige twijfel Kees Rijvers, veruit de krachtigste motor in het Nederlandse team Als hij de bal aan de voet kreeg vloog het tempo onmiddellijk enkele versnel lingen hoger, geraakten de Noren iu paniekstemming en volgde er óf een strak en angstig-gevaarlijk schot óf een listige pass. Geplaagde man En ondertussen was in de getergde Noorse defensie opnieuw de rechts back de meest geplaagde man. Deze Saksvik de beste back, die de No ren in heel hun land konden vinden werd keer op keer het radeloze slachtoffer van Coentje Moulijn, die onbegrijpelijk gemakkelijk als altijd langs hem gleed om pas kort bij het doel een vijnige pass te lanceren Door al dit sublieme werk van het Feijenoord-duo groeide ook Piet van der Kuil weer naar een grootse vorm en het was bepaald schokkend voor de Noren te ervaren, dat ook deze buitenspeler meermalen zo ge makkelijk langs zijn tegenstander gleed. Slechts één nadeel had Van der Kuil: hij dribbelde vaak te lang en remde daardoor soms een aanval. In het fijne raderspel van de combi natie bleek midvoor Van der Linden nu ook goed te passen en bovendien waren zijn schoten keer op keer le vensgevaarlijk voor de Noorse de fensie. De vèel-belaagde doelman Weltz run de Noren klaart hier een hachelijk moment voor zijn doel op, terwijl midvoor Van der Linden een vergeef se luchtsprong maukt. (Foto P.Z.C.). vorig jaar nog met 00 gelijk speel de tegen Noorwegen, heeft bewezen, dat de 70 nederlaag tegen Duits land een incidentele depressie is ge weest. Volledig uitkomend zal Ne derland ongetwijfeld wel eens ver diend verliezen van een Europese top- ploeg, maar een débacle als in Keu len kan voorkomen worden Noorwegen nam verrassend leiding Piet Kraak's verrassende come-back heeft de verkoopcijfers op het laatste moment stellig lieel erg gunstig beïnvloed. Want óp het moment dat arbi ter Schwinte het beginsignaal voor NederlandNoorwegen gaf waren zeker een kleine 60.000 toeschouwers er getuige van dat Tonny van der Linden de bal aan het rollen bracht. Het waren de Noren, die al snel en volkomen bij verrassing de score openden. Even klopte het niet in het verdedigingsblok van de Oranjeploeg. Dankbaar greep rechtsbuiten ödegaard de hem geboden kans. Hij dreef de bal snel op en met een hard en diagonaal schot gaf hij, tot grote vreugde van alles wat Noors was zijn ploeg in de derde minuut de leiding. Maar Nederland liet zich niet ontmoedigen. Eerst maakte Kees Rijvers het doelman Weltz met een ver, doch bijzonder hard schot bijzonder las tig, even later was liet middenvoor Van der Linden, die Weltz in grote moeilijkheden bracht. In die eerste acht minuten moesten de Noren het Oranjeteam niet minder dan vier hoekschoppen toestaan. Kraak kreeg toch al heel snel kans zijn uitzonderlijk snelle reac ties te tonen aan zijn geestdriftige supporters. Plotseling kreeg links binnen Amesen op enkele meters van het doel, in vrije positie nog wel, de bal te pakken. Meteen volg de er een hard schot. Maar sneller dan de bal was Kraaks hand. Via zijn vuist schampte de bal op de deklat af. Maar ook Weltz werd di rect aan het werk gezet. Schoten van Moulijn en Van der Linden schenen doelpunten te gaan opleve ren, maar steeds weer stond de jeugdige Noorse goalie op de juiste blaats. De gelijkmaker kwam in de 28c minuut. Voortreffelijk speelde Kees Rijvers op de rand van het strafschopgebied de bal vrij. Het effectvolle schot dat volgde ver raste doelman Weltz volkomen. Over de voor zijn doel slaande keeper draaide de bal in het Noorse goal. Het bleef een strijd met wiBaelende St kansen, want nog geen drie minuten later moest Kraak de bal voor de voeten van de Noorse aanvalsleider wegplukken. Het legioen rekende ai op een doelpunt, toen Faas Wilkes een tiental minuten voor de rust een vrije schietkans kreeg. Het harde schot werd echter, bijna op de doel lijn. door het hoofd van linksback Spydevold gekeerd. Nadat Wilkes nog een lang niet moeilijke kans had gemist, kwam de tweede treffer dan toch. Een voorzet van linksbuiten Coen Moulijn werd door de naar binnen gekomen rechtsbui ten Piet van der Kuil goed naar de vrijstaande Tonny van der Linden getikt. Meteen velde de Utrechter het vonnis (21). Geraffineerd samenspel tussen Van der Kuil en Moulijn was na rust aanleiding van het derde Ne derlandse doelpunt, waarmee Fnas Wilkes naast Abe Lenstra aan het hoofd van de lijst der topscorers kwam. Het gebeurde in de vierde minuut. Nadat Mou lijn de bal van Van der Kuil had overgenomen lanceerde de rappe Feijenoordspeler een voorzet-op maat. Meteen schoot Wilkes in ei via een Noors been vloog de bal in het doel (31). Zes minuten later was het opnieuw raak. Een van de vele, via de linker vleugel opgezette aanvallen, werd gevolgd door een hard schot van aanvalsleider Van der Linden. In eerste instantie keerde de lat het schot. Piet van der Kuil reageerde echter razendsnel toen de bal van de lat terugsprong. Zonder pardon joeg hij het leder langs doelman Weltz. (41). En opeens gelukte alles. Het vijfde Nederlandse doelpunt scheen zeker, toen Moulijn, na 17 minuten, vrij voor de keeper kwam, de bal langs de Noorse doelman tik te en in een snelle sprint ook zelf Weltz voorbij wilde gaan. Met zijn lichaam stopte de Noor de favoriet van het Rotterdamse publiek. De overigens voortreffelijk leidende Franse arbiter weigerde echter dit schoolvoorbeeld van obstructie te bestraffen. Al was het dan een wat eenzijdig duel. toch kreeg oolc de Nederlandse defensie moeilijke mon*enten te door staan. De bijzonder snelle en be weeglijke Noorse aanvallen zorgden ervoor dat de Nederlandse verdedi gers in deze doelpuntenrijke tweede nelft stellig niet ..werkeloos" zijn ge weest. Tot doelpunten kwamen de ijverige Noorse voorwaartsen echter niet meer. Die bleken alleen voor het Oranjeteam te zijn gereserveerd. Na zeven jaar werd het Wilhelmus weer voor hem gespeeld Zo luis terde namelijk Piet Kraakde 38- jarige doelman, die in 1952 voor het laatst in een interland uitkicam. gisteravond voor de wedstrijd Neder landNoorwegen tiaar het spelen van de volksliederen (Foto P.Z.C „Hattrick" Tonny van der Linden was het, die in de 32e minuut de score op 5I bracht. Behendig verschafte hij zich de ruimte die nodig was om tot het schot te komen en toen hij daar .eenmaal in geslaagd was. was in feite de beslissing at gevallen. Amper was in het Noorse team mid denvoor Backe vervangen door Gun- dersen, of opnieuw was het Van dei- Linden die voor een treffer zorgde. Nu was het Wilkes die het voorbe reidend werk deed. Op het harde schot dat volgde had Weltz niet het minste verweer (61). En toen kregen wij de „periode-Wil- kes". De zwerver van het Neder landse voetbal kreeg de volle steun van zijn teamgenoten om zijn 34e doelpunt in zijn lange intcrlandcar- rière te gaan scoren en daardoor Lenstra te onttronen als topscorer van het Nederlands elftal. Record van Wilkes Het zag er naar uit, dat Wilkes het zoet van deze triomf niet zou sma ken, maar toen kwam die laatste minuut. Enkele nieters voor het doel kreeg Wilkes de bal te pakken. Drie, vier tegenstanders poogden zijn rush te stoppen, maar het was tevergeefs. Van dichtbij joeg hij de bal langs de moedeloze Weltz, waardoor het klas sieke record, meer dan twintig jaren in het bezit van Bakhuys, en amper een jaar geleden door Abe Lenstra overgenomen, opnieuw van eigenaar ging wisselen. Een verrassing was echter het wat teleurstellende spel van Wil kes. Te vaak misten zijn passes de precisie; te vaak kreeg hij een plotseling toegespeelde bal niet onder controle- Maar hij maakte bijna alles goed, door enkele ma len als een fel-glinsterende ko meet plotseling op te vlammen. Van superklasse was bijvoorbeeld zijn laatste doelpunt, waarbij hij heel de Noorse defensie tot vertwijfeling bracht en zelfs de keeper omspeel de Maar met wat meer balbe- heersing en precisie had Wilkes aan merkelijk meer doelpunten gescoord. Ondertussen staat één ding als een paal boven water: Nederland, dat In de tiende interland tussen Nederland en Noorwegen is het Oranje-team erin geslaagd de balans, die door de over winningen van de Noren in 1951 en 1953 naar de Noorse zijde was doorgeslagen, weer in evenwicht te brengen. Na de tiende wedstrijd van deze reeks, die op 31 augustus van het jaar 1919 in Oslo met een 11 gelijk spel is begon nen, hebben beide teams drie wedstrijden gewonnen en vier ontmoetingen eindigden in een gelijk spel. De doelcijfers zijn door de gro te 71 zege van gisteren in het voordeel van Nederland. In totaal troffen in de veertig jaren van de historie Neder- land-Noorwegen de Nederlan ders 23 maal doel: de Noren 21 maal. Balans tussen Noorwegen en Nederland in evenwicht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3