Ged. Staten voor samenvoeging van Veere en Vrouwenpolder Belgisch schip zonk bij Sas van Gent I J. TRAAS Czn.: JAREN OP DE I BRES VOOR DORPSBELANGEN I Zeeuwse Almanak WYSIStï :mn &2ijpe HERDENKING BEVRIJDING MIDDELBURG 14 NOVEMBER Agenda 2 PROVINCIAL E ZEEUWSE COURANT DONDERDAG NOVEMBER 1959 WIJZIGING IN VOORSTEL Advertentie Burgemeesters van Oostkapelle en Domburg minder enthousiast Naar aanleiding van hetgeen hun op G en 7 september j.I. tijdens de hearing door de minister van binnenlandse zaken met betrek king tot het grenswijzigingsplan Walcheren ter ore is gekomen, hebben Gedeputeerde Staten zich nader beraden over de samen voeging van de gemeenten Domburg, Oostkapelle, Vrouwenpol der en Veere. In het kader van dit nader beraad hebben zij zich op de hoogte gesteld van het standpunt van de betrokken ge meenteraden. Als resultaat daarvan heeft liet college zijn voor stel aan de minister van binnenlandse zaken zodanig gewijzigd, dat naar haar oordeel de gemeente Vrouwenpolder niet moet worden samengevoegd met de gemeenten Oostkapelle en Dom burg, maar met de gemeente Veere. Zowel de burgemeester van Vrou wenpolder als die van Veere toon den zich desgevraagd ingenomen met de wijziging. Vrouwenpolders burgemeester, de heer A. de Kam, prefereerde de sa menvoeging met Veere boven die met Oostkapelle en Domburg, omdat het gebied van het huidige Vrouwenpol der in de toekomst met dat van Vee re samen één recreatiegebied zal vormen. Voorts zag hij de beide ge meenten als een structurecl-econo- misch geheel. Op het gebied van het vreemdelin genverkeer -is reeds van „uitwisse ling" sprake, de gasten van Vrou wenpolder brengen vaak een bezoek aan Veere en omgekeerd is dat ook het geval. Tenslotte komt naar het oordeel van de heer De Kam de men taliteit van de bevolking van zijn ge meente meer overeen met die van de bevolking van Veere dan met die van Oostkapelle en Domburg. Enthousiast Enthousiast toonde zich burgemees ter Jltr. I. F. den Beer Poortugael an Veere, die „als het spel goed ge speeld wordt" grote perspectieven zag voor de watersportrecreatie op liet Veerse meer, waarbij zowel Veere als Vrouwenpolder belangen heeft. „Planologisch lijkt het me zeer juist" aldus jhr. Den Beer Poortugael, „de gemeenten zijn reeds op elkaar inge steld, op allerlei gebied". Hoewel hij vooropstelde, dat hij voor Vrouwen polder het liefst had gezien, dat het zelfstandig zou blijven, zag hij ook financiële voordelen in de samenvoe ging VeereVrouwenpolder, omdat het draagvlak van do gemeente dan groter wordt. „Mocht het verwezenlijkt worden, dan staan wij daar in Veere sym pathiek en enthousiast tegenover. Mits de normen, die thans in Veere heersen, gehandhaafd kunnen blij ven". Geografisch gezien vond Vee re's burgemeester deze oplossing ook de meest logische. „Ik zie het als een huwelijksaan zoek", zo besloot jhr. Den Beer Poortugael zijn commentaar, en dat aanzoek hebben we dankbaar aanvaard. Want Vrouwenpolder is per slot een aantrekkelijke bruid". Een geheel ander geluld liet burge meester mr. W. J. E. Crommelin van Domburg horen. „Het voorontwerp, zoals het er lag, was zeer aantrekke lijk voor de noordwesthoek van Wal cheren", aldus mr. Crommelin, „dat hadden wij de beste oplossing ge vonden. Dat is nu veranderd het is dus duidelijk hoe onze mening hier ligt..." Domburgs burgemeester bleef dus voorstander van de samenvoeging Domburg-Oostkapelle-Vrouwen- polder: „Omdat de hoofdschotel voor alle drie de Noordzee-recrea- tie is". Ook burgemeester F. G. Sprcnger van Oostkapelle achtte het beter voor de streek, indien de „noordwest- groep" onder één gemeente zou val len. Hij vroeg zich voorts af, waar om men, indien toch meer gemeen ten jn deze kuststrook blijven be staan, de toestand niet laat zoals zij is, De heer Sprenger achtte het logi- scher, dat men van de drie gemeen ten in dit recreatiegebied één ge meente wenst te maken dan, zoals thans is vorgesteld, uit drie twee. Tramps Tere huid? Bsbyderm-zeep NA AANVARING DOOR KUSTVAARDER Beide opvarenden bleven ongedeerd Woensdagmorgen omstreeks vijf uur is in de zogenaamde „Derde kanaalarm", even be noorden de Sas van Gentse brug, het Belgische motorschip „VIDI" overvaren door de Duit se 439 brt. metende kustvaar der „Heinricli Knuppel. Het Duitse schip hoorde zich met een behoorlijke vaart in de mid scheeps van de „VIDI", die zo danige averij opliep, dat het schip vrijwel onmiddellijk wa ter maakte en zonk. De Franse schipper, L. E. Bonnevïe en zijn matroos, zoon van reder Ster ling uit Antwerpen, die beiden lagen te slapen, zagen na de aanvaring nog kans om 'n staaldraad aan de wal te brengen, waarmee het schip uit het vaarwater werd getrokken. Bij deze pogingen brak de zwaar met steen kool geladen VIDI, terwijl ook de staaldraad het begaf. Op dat ogen blik achtten schiper en matroos het VAN TOT BRANDWEER Een moderne brandweerauto, een kleine spuit en een grote spuit staan de mannen ten dienste, die in We- meldinge ingrijpen, als daar eens brand mocht uitbreken. Het enige waar het goed uitgeruste korps nog gebrek aan heeft zijn ...mannen. Het is een vrijwillige brandweer en bur gemeester en brandweercommandant moeten dus gelaten afwachten, wie de open plaatsen in het korps zullen aanvullen. Niet dat men naar de toestanden van vroeger terugwil, toen het brand weerapparaat veel meer mensen no- CONSULT. Het moet ergens op Walcheren eens gebeurd zijn, dat een volijverig -po litieman in de avonduren een boer aanhielddie zich op de weg bevond met een paard-en-wagen. ,fiat paard is open", sprak de politieman be schuldigend, hetgeen er op schijnt te duiden dat er iets niet met liet tuig in orde is, waardoor het paard een schrijnende toonde oploopt. Dat is strafbaar. De boer ontkende de beschuldiging ten stelligste, maar de politieman hield volIn het duister viel het hem echter moeilijk de overtreding aan te tonen. „Ga dan maar mee", sprak de boer gastvrij, waarop de politieman achter het dravende gespan aan fietste, mee met de boer naar diens huis en stal. „Asjeblieft", sprak hij, toen men in de verlichte stal was gearriveerd, „asjeblieft, een wondje". En hij wees ergens op de brede paarderug een vlekje aan. .fiat is geen wondje", antwoordde de boer. ,J)an halen we de veearts er bij", riep de politieman ondernemend. „Je d-oet maar", antwoordde de boer berustend. De veearts kwam en constateerde, dat er van een wondje geen sprake was. „En dat wordt dan vijf gulden voor het consult", sprak hij tot de boer, maar die grinnikte vergenoegd, ivees op de ijverige politieman en verklaarde tevreden: „Dan moet je bij hem zijn. Hij heeft je besteld dig had en men werd aangewezen om voor een bepaalde tijd als „pom- per" of „spuitgast" op te treden. Af gezien van de vraag of dit wel mo gelijk zal zijn: er zullen zich heus wel enkele flinke mannen aandie nen om het korps te komen verster ken. Om bij het eerste kraaien de rode haan de nek om te draaien.., BOLLEN Want men weet 1n Wemeldinge de zaken kordaat aan te pakken. Daarvan getuigt 't resultaat van de oliebollenactie, die daar werd gehouden om het nadelig saldo, dat de verbouwing van de Evan gelische Zondagsschool aan de Chezeeweg opleverde, weg te wer ken. De inwoners werkten zich namelijk door vierduizend zes tig oliebollen heen, waarmee de bruto-opbrengst van de actie op 406 kwam. MOSSELEN De verzending van mosselen uit Zee land kwam in oktober uitstekend op gang. Dit is mede een gevolg van een nieuwe indeling, die de invoe ring van ccn D-kwaliteit toestond. De vraag naar mosselen blijft groot. Jammer is het daarom, dat veel per celen in de Waddenzee niet opleve ren, wat men ervan verwachtte. De stormen, dlo eind oktober woedden ï-ichtten hier schade aan. In de Gre- velingen en de Oosterschelde is de groei nog steeds niet bevrédigend. EERSTE FAAL Dinsdagmiddag is te Terneuzen, op do hoek Kosengracht-Axelsestraat de eerste van de vele heipalen do grond ingegaan, waarop in do toekomst 't Rljksgebouweucomplex zal komen te rusten. Zonder enig ceremonieel. De paal is er niets minder om- Wio er aan twijfelt, moet maar eens een kijkje gaan nemen op het hoekje van de Tcrneuzense Rosengracht... raadzaam het zinkende schip te ver laten en het vege lijf te redden. Kort daarna verdween de zwaar bescha digde „VIDI" naar de bodem van het ter plaatse acht meter diepe kanaal. Op de plaats waar het schip zonk, zag men niets meer dan een aantal ronddrijvende luiken en wat wrak hout, terwijl van de „VIDI" zelf niets meer te zien is dan het topje van de vlaggestok, dat boven het water uitsteekt. Schipper Bonnevïe was met zijn 766 ton grote motorschip op weg van Luik naar Langebrugge in België. Door de grote drukte aan de Neder lands-Belgische douanekantoren moest hij dinsdagavond benoorden de brug van Sas van Gent- blijven lig gen. Hij koos daarbij ligplaats aan de westzijde van de kanaalarm ter hoogte van het zwembad. Vermoede lijk is 's nachts één der stalen meer- draden gebroken, waardoor het schip door de wind draaide en dwars over 't kanaal kwam te liggen. De loods en roerganger der „Heinrieh Knüppel", die de groene lichten van de geopen de brug zagen, heben-blijkbaar door de duisternis niets van het dwarslig gende schip bemerkt. Met een enor me klap ramdo de kustvaarder het Belgische binnenschip. Schipper Bonnevie en zijn knecht er was verder niemand aan boord renden half gekleed naar boven en probeer den te redden wat mogelijk was. Doordat zij nog kans hebben gezien het schip uit de vaargeul te trekken ondervindt het scheepvaartverkeer van en naar Gent geen hinder van 't wrak. Vrij spoedig na de aanvaring werd nog de Sas van Gentse brandweer gealarmeerd, om te trachten door pompen het schip drijvende te hou den. De „VIDI" zonk echter 20 snel, dat de brandweer onverrichter zake huiswaarts kon keren. De rijkspoli tie te water is onmiddellijk met het onderzoek begonnen. De kapitein van de Duitse kustvaarder kreeg om half negen 's morgens toesteming om de reis naar Gent voort te zetten. De „Heinvich Knüppel" had door de aan varing .geen noemenswaardige scha de aan de voorsteven opgelopen. MIIIIIII!!!tlllll!I1llll!ll!IIIIII!llllllll!IIIIIIIIIIIIIIlllllinnni!IIIIIIIPni!li!IIIIIII)llll!!lillll[][[|llll!l![lllllllllil!l!!llllllllll![lllll![ltlllllllllilllllllllll!l|i BAARLANDERS ONDERSCHEIDEN WRiJFWAS met siliconen schitterende glans - heerlijke geuj HANDELSOND. GERARD ROOYERS. BREDA Muur rond Huis van Bewaring te Middelburg Minister acht voorziening geboden In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van justitie over 1960 wordt opge merkt dat, terwijl men aan de ene kant de weg opgaat van de open gestichten, thans anderzijds sprake is van het oprichten van een muur rond het huis •van bewaring te Mid delburg, zonder dat van een dringen de noodzaak van zulk een bouwwerk is gebleken. Daarom werd de minister gevraagt de betrokken begrotingspost nader toe te lichten. Deze deelt in zijn antwoord mede, dat de huizen van bewaring aan hoge eisen van bevei liging dienen te voldoen omdat elk van deze gestichten zulks in te genstelling tot de gedifferentieerde gevangenissen alle soorten gedeti neerden moeten kunnen herbergen, Hieronder kunnen ook ernstig ge- meengevaarlijken c.q. vluchtgevaar lijk zijn. Het huis van bewaring te Middelburg voldoet niet aan de te stellen eisen, o.a. dient de thans be staande houten palissadering te worden vervangen door een stenen ringmuur. Over een zodanige stenen muur wordt bij alle andere huizen van bewaring in het land reeds be schikt. De minister acht daarom het treffen van voorzieningen te Middel burg geboden. Aardenburg benoemde onderwijzeres aan o.l. school Het enige agendapunt, waarvoor de raad van Aardenburg dinsdagmiddag in vergadering bijeenkwam, was een voorstel tot benoeming van een on- 1 derwijzeres aan de openbare lagere j school. Dit in verband met de vaca ture, ontstaan door het eervol ont- i slag aan mej. J. M. Kousemaker. Met algemene stemmen werd mevr. M. C- "E. BakkerVan Baaien uit i Monster als zodanig benoemd. Bij de rondvraag informeerde de heer J. J. Rosseel (prot. lijst) naar de mo gelijkheid meer banken in de open bare plantsoenen te plaatsen. De heer E. E. F. Lansu (k.v.p.) bracht een misverstand tussen de gemeente en het waterschap „Het Vrije van Sluis" ter tafel. Hierdoor waren enkele slo ten niet tijdig schoongemaakt. Verkoopin pool van peren uit koelhuis in Kapelle Tijdens een dinsdagavond in de kan tine van de veilingvereniging „Ka pelleBiezelinge en Omgeving" ge houden bespreking met telers, die conference-peren in het koelhuis heb ben opgeslagen, is besloten, de peren door middel van poolvorming te ver kopen- Er werd een commissie uit de telers benoemd, die een en ander na der zal regelen. Wanneer met de ver koop zal worden begonnen is nog niet bekend. In het koelhuis van deze vei ling staan momenteel 250 ton con ference-peren opgeslagen. De leiding van deze bespreking was in handen van de voorzitter der vei ling, de heer P. J. J. Dekker te We meldinge. AVAWMWAVYVVWvVW Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 3 en 10. BEVRIJDERS OOK AANWEZIG Verenigingsman 75 jaar ALS DE THANS bejaarde J. Traas Czn. (75) te Baar land in vroeger jaren de deur van zijn woning achter zicli in het slot liet vallen en zijn vrouw „tot over enkele uur tjes" toevoegde, dan was dat tien tegen één om een verga dering, bijeenkomst, feest avond en dergelijke bij te wonen. Er was in die jaren veel te vergaderen voor de heer Traas. Het Groene Kruis herinnerde hem aan zijn plichten, het diaken- en ouderlingschap van de Geref. Kerk riepen hem vaak van huis weg, het schoolbe stuur vereiste bij tijd en wij- Ie zijn aanwezigheid, de ge meente Baarland deed een beroep op haar wethouder en raadslid, de Boerenleenbank kwam niet zonder hem bij een, kortom hij had in die tijd vele plichten te vervul len voor de gemeenschap, die hem zo lief was en trouwens De laatste jaren is daarin veran dering gekomen. De heer Traas heeft met het stijgen van de ja ren vele functies neergelegd. Jongeren hebben zijn plaats inge nomen en zo goed en zo kwaad als dat ging de voetsporen van hun bejaarde voorganger gedrukt. Voor de heer Traas is daarmee een periode.van rust aangebro ken. Het fruitteeltbedrijf, dat hij tot de ramp heeft geleid, heeft hij enkele jaren geleden onder zijn kinderen verdeeld. Hij verzorgt nu alleen nog zijn eigen tuin. Vergaderingen, bijeenkomsten enz. zijn er op een enkele uitzon dering na niet meer bij. Die en kele uitzondering vormt do Coö peratieve Boerenleenbank Hocde- kenskerke, die in zijn hart een warm plaatsje inneemt Want al heeft de heer Traas al zijn func ties neergelegd, voor de Boeren leenbank heeft hij een uitzonde- J. TRAAS CZN". brede belangstelling rmg gemaakt. Van de Raad van Toezicht op deze Bank is hij na melijk secretaris. Vitaal en krachtig De 75-jarlge heer Traas is nog een vitaal en krachtig man. De scherpziende, blauwe ogen onder de Dorstelige wenkbrau wen in het door weer en wind getaande gezicht, ontgaan niets. Met het enthousiasme van een jongeman van twintig kan hij nog deelnemen aan de spelen in do bejaardensociëteit, waar wij hem gistermiddag aantroffen. Waarom de heer Traas zo In het H gemeenschapsleven is opgegaan? Het antwoord, dat hij daarop gaf is eenvoudig: „Ik voel daar nu eenmaal voor. Als je belang- stelling toont voor allerlei zaken, M dan is men gauw geneigd je er- bij te betrekken en dan komen de functies vanzelf. Ze sleepten me er altijd bij", vertelde hij met een zweem van een glimlach. En die glimlach bewijst, dat hij het 1 niet erg vond. Integendeel, de heer Traas is op en top een ge- meenschapsmens, een man, die zich juist in een kleine gemeen schap als Baarland uitstekend op zijn plaats voelt en wiens stuwen de kracht de gehele samenleving ten goede komt. Praat met iedere Baarlander die je tegenkomt, en allen zulen zij met respect in hun stem over de heer Traas spreken. Want zoals reeds gr zijn functies waren vele; meentelijk, kerkelijk en maat schappelijk gebied. De waarde ring daarvoor is dan ook niet uit gebleven. Deze week is de heer Traas 75 jaar geworden en toen de burgemeester hem kwam feli citeren, deed deze dat mede uit naam van H.M. de Koningin. Want het had Hare Majesteit be haagd, de heer Traas bij zijn ver jaardag met de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van ranje Nassau te begiftigen. Een onderscheiding, die hein ten volle toekomt. Een rustig man. Een humaan mail ook. Een man, die over alle politieke en kerkelijke grenzen heenkijkt en die immer belang stellend en meelevend was. Een man, waarop je kunt bouwen. Zó oordeelt men in Baarland over de lieer Traas. iiiiiiiïiiiiiiiiiiniiiniiuniniiiiflimniiniiiiiM Optocht 15 muziekkorpsen en taptoe op de Markt De koninklijke vereniging „Uit het Volk-Voor het, Volk" te Middelburg- heeft een programma opgesteld ter gelegenheid van de herdenking der bevrijding van Middelburg op 6 no vember 1944. Dit derde lustrum zal op zaterdag 14 en zondag 15 novem ber herdacht worden met als hoogte punten een taptoe op de Markt cn een grote optocht door de Walclierse muziekkorpsen. Een deel van dit programma zal on der meer bijgewoond worden door de Engelse Major-General E. Hakewill Smith, die vergezeld zal worden van een aantal officieren en manschappen van de 52nd Lowland Division. Zaterdagmiddag begint de herden king der bevrijding met klokgelui door de Lange Jan-klokken. Daarop wordt een grote optocht gehouden, (Advertentie) die wordt verzorgd door vijftien mu ziekkorpsen, alle Middelburgse, aan gevuld met korpsen van de dorpen op Walcheren, Nadat de korpsen weer op de Markt zijn teruggekeerd houdt of de commissaris der koningin ijl Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- scmbroot, of burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg, een toespraak. Elk muziekkorps speelt daarna een nummer, welk evene ment tot ongeveer half 6 duurt. Óm half 8 begint een programma van declamatie, afgewisseld met muziek. Hiorbij zal een spel opgevoerd wor den van de heer Chr. J. Mazure. „Uit het Volk-Voor het Volk" zal aan le den van HetMiddelburgse Dilettan ten Toneel vragen of zij dit program mapunt voor hun rekening willen ne men. De opvoering van dit spel zal vanuit het stadhuis gebeuren. Daarna volgt een evenement, dat de gemeente voor haar rekening genomen heeft: de taptoe, et ver zorgen door de Vlisslngse muziek vereniging St..Caecilia, die 50 mi nuten duurt. In aansluiting daarop houdt het gemeentebestuur een ontvangst in de Burgerzaal van het Stadhuis, waarbij ook Major- General Hakewill Smith en de manschappen van de Lowland-Di vision aanwezig zijn. Op de Markt Gerechtssecretaris in tijdelijke dienst benoemd Bij besluit van de Minister van Jus titie op 30 oktober is benoemd tot fierecbtssecretaris le klasse in tijde- jke dienst bij het kantongerecht te Middelburg mr. P. J. M. Bevers. De heer Bevers is thans als zodanig werkzaam bij het kantongerecht te Harderwijk. Bezoek C.H.U.- Kamerfractie Leden van de c.li.u.-fractie in de Tweede Kamer zullen volgende week donderdag en vrijdag een bezoek aan Zeeland brengen. Zoals gemeld zullen er besprekingen worden gehouden met o.m- het gemeentebestuur van Terneuzen (donderdag) en öp vrijdag in Middelburg met het bestuur van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond. Is er tot slot nog een programma punt, dat nog niet bekend Is. Des zondags Is er 's morgens een kerkdienst in de Nieuwe Kerk. Deze dag wordt er ook een krans gelegd bij het monument aan de Groen markt. Advertentie J Voorkom te heesheid door regelmatig gebruik VANDAAG Middelburg Electro: „Kcizerwals", 19 en 21.15 uur, a.l. Suisse: Ned. ver. voor huisvrouwen, 14.30. Schuttershof: Feest avond C.O.A.K., 20 uur. Bogardzaal Chr. plattelandsvrouwen, 14 uur. Zaal van den Berge: Inlichtingen omtrent emigratie, 19.30—21.30 uur. Stadhuishal len: Vogel- en bloemententoonstelling, 10—22,30 uur. vilsslngen Luxor: „Mannen zonder wet", 20 uur, 14 Jaar. Alhambra: „Ik wil leven", 20 uur, 18 jaar. Goes Grand: „De blonde heks", 20 uur, 18 Jaar. Prins van Oranje: uitvoering Zeeuws Kamerorkest, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2