HeÉ Tomatensoep n Uranium gevonden in Overijsel? ZANDKREEKDAMSLUIS MAART 1960 OPEN VOOR SCHEPEN NIEUWE HUIZENBLOKKEN IN TUINDORP VLISSINGEN tip* Even lekker en voedzaam als zelfgemaakte soep van verse tomaten! 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 „EXPLOITATIEMOGELIJKHEID AANWEZIG" Plaatsen worden geheim gehouden (Van een correspondent) Een aantal proefboringen zon hebben aangetoond, dat zich in de bodem van een groot deel van Twente uranlum- lagen bevinden. Het uranium is aan getroffen in diverse grondmonsters op een diepte van 28 tot 40 meter. De la gen zelf hebben een variabele door snede tot een maximum van 35 centi meter, aldus werd gisteren verklaard door de heer J. Z. Lierop jr., directeur van het Rotterdams grondboorbedrijf. Op een vraag, of het bedrijf bewust is begonnen met proefboringen naar uranium, antwoordde do heer Eïerop bevestigend. De bodemstructuur van Twente deed vermoeden, dat de aan wezigheid van uraniumlagen niet uit gesloten diende te worden geacht. Op verschillende plaatsen is men toen gaan boren. De heer Lierop wenste niet te zeggen, waar men precies aan het werk is gegaan. Temeer niet, daar het onderzoek thans tot resultaten heeft geleid. Nu het nog onzeker is, of en op welke wijze men de exploitatie ter hand zal nemen, doen "zich verschillende om standigheden voor, die het wenselijk maken de vindplaatsen van het ura nium nog geheim te houden, zo ver- klaarde de heer Lierop. Hij voegde hieraan evenwel toe, dat het gaat om vrij omvangrijke gebieden, die zich uitstrekken langs de Duits-Twentse grens en de Gelders-Overijselse grens In de Gelderse Achterhoek werd geen uranium aangetroffen. Professor twijfelt aan economisch belang De mogelijkheid van exploitatie is tlians volledig aanwezig, zo zei hij, doch daartoe zullen uiteraard eerst concessies moeten worden verleend. En daarna, aldus de heer Lierop, zal het een miljoenenzaak worden om het uranium aan de oppervlakte te krij gen. Afgewacht dient te worden, of er maatschappijen bereid kunnen worden gevonden om deze bedragen te inves teren. „Behalve In een museum, is hier in Pakistan zal Jaarlijks in de vorm van hulp uit het buitenland en lenin gen 60 miljoen dollar nodig hebben om zijn tweede vijf-Jarenplan te kunnen uit voeren, dat in juni 1960 begint, zo heeft de Pakistaanse ministervan financiën, jtfohamed Sjoaib verklaard. Hij hoopte dat over een of twee jaar de prijzen van grondstoffen hoger zullen zijn, zodat Pa kistan meer buitenlandse betaalmiddelen krijgt. Nederland nog nooit uraniumhoudend gesteente aangetroffen", aldus prof. dr. B. G. Escher, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Prof. Escher verklaarde het A.N.P. desge vraagd, dat hij het vinden van een uraniomlaag in Nederland hoogst onwaarschijnlijk achtte, omdat dit element slechts voorkomt in gneis- of granietformaties, die hier niet voorkomen. Hooguit zouden sporen van uranium kunnen zijn aangetrof fen in tijdens het diluvium aangevoer de zwerfstenen uit Scandinavië, die behoord hebben tot zo'n formatie waarin de aanwezigheid van uranium mogelijk is. Een geigerteller geeft deze sporen natuurlijk wel aan, aldus deze hoogleraar, die het uitgesloten achtte, dat, zo men werkelijk ura nium heeft aangetroffen, de vondst van werkelijk economische betekenis zou kunnen zijn. Scheepvaartbeweging Kanaal Zuid-Beveland in oktober In oktober passerden door het Ka naal van Zuid-Beveland in totaal 8248 schepen, die een inhoud hadden van 4.143.145 ton. Daarvan waren 5510 schepen van 2.865.866 ton gela den en 2738 schepen van 1277.279 ton waren ledig. Van deze schepen waren 5058 geladen motorschepen van 2304.455 ton en 1763 ledige van 957.701 ton en 428 geladen sleep- schepen van 550.038 ton en 258 ledi ge van 284.403 ton. Verder passeer den er 675 sleepboten en 65 kust vaarders van welke laatste er 23 ge laden waren en 42 ledig. Tot de Rijnvaart behoorden 898 ge laden motorschepen van 538.704 ton en 121 ledige van 105.945 ton en 202 geladen sleepschepen van 277.250 ton en 5 ledige van 6975 ton naar Bel gië, en 641 geladen motorschepen van 431.481 ton en 51 ledige van 31.721 ton en 74 geladen sleepsche pen van 102.704 ton en 3 ledige van 4700 ton van België. Er passeerden 2965 geladen motor schepen van 1344.848 ton en 447 le dige van 262.895 ton en 281 geladen sleepschepen van 383.154 ton en 59 ledige van 30.201 ton naar België en 2093 geladen motorschepen van 959.607 ton en 1316 ledige van 694.806 ton en 147 geladen sleep schepen van 166.884 ton en 199 ledi ge van 254.202 ton van België. In nationaliteiten waren de schepen verdeeld in 4969 Nederlandse, 2231 Belgische,! 368 Duitse, 334 Franse, 311 Zwitserse, 9 Luxemburgse, 12 Oostenrijkse, 2 Zweedse, 1 Noor en 1 Spanjaard. Bij vergelijking zien we dat er in oktober 107 schepen van 38.804 ton meer zijn gepsaseerd als in de maand - TOELICHTING OP CONSTRUCTIE Sluis heeft ook functie bij waterhuishouding Het ligt in het voornemen van Rijks waterstaat, vanaf 1 maart 1960 de scheepvaart gebruikt te laten maken van do sluis in de Zandkreekdam in verband met de verdere werk zaamheden rond de afdamming van de Zandkreek. Dit blijkt uit een toelichting van het ministerie van verkeer cn water staat op de constructie van de sluis. Daarin wordt gememoreerd, dat in augustus 1958 met de bouw werd begonnen, in september 1959 een aan vang werd gemaakt met liet bagge ren van de toeleidingsgeulen en dat de montage van deuren en basculè- brug in oktober j.l- begon. In de toelichting wordt onder meer gezegd, dat de sluis behalve voor de scheepvaart ook de waterhuishou ding van het toekomstige Veerse- meer zal dienen. Daarom is zij te vens als stroomsluis ingericht. Uit de resultaten van de uitgevoerde boringen en diepsonderingen bleek de grondslag ter plaatse voldoende draagkrachtig om de sluis op staal, zonder te heien, te funderen. De sluis werd uitgevoerd in gewa pend beton als een z.g- bakprofiel: d.w.z. dat de sluishoofden en de sehutkolkmoten ieder voor zich een monoliet vormen. Onder de brug is een onderdoorgang ontworpen, zodat het bedienend per soneel zich langs de sluis kan bewe gen daarbij 'de verkeersweg te krui- sen. De sluis wordt door lö voegen in 11 moten verdeeld. Het westelijk hoofd bestaat uit één moot, de kolk uit zeven moten en het oos telijk hoofd uit drie moten. Aan do noordzijde van de middenmoot van het oostelijk sluishoofd in een kelder voor de basculebrug ver bonden. De vloermoten grijpen met een enke le tand, de muurmoten mot een dub bele tand in elkaar Voor de water dichte afsluiting is een touwtros aan gebracht. De voorzieningen tegen achter- en onderloopshcid. bestaan bij het westelijk- en oostelijk hoofd uit schermwandcn van stalendam- wanden. die tegelijkertijd gedeeltelijk dienst doen als grondkerende front- wanden. De deuren Bij de keuze van het deurtype kwa men hefdeuren niet in aanmerking in verband met de gestelde; eis van onbeperkte doorvaarthoogte. Bij toe passing van roldeuren zijn lange smalle deurkassen nodig, welke aan één zijde ver buiten de sluis reiken, hetgeen bij een fundering op staal ongewenst is. Uit een globale raming van kosten bleek het toepassen van puntdeuren de goedkoopste oplossing te geven, terwijl bovendien de grond vorm van de sluis zeer eenvoudig bleef. In verband met de grote afmetingen zijn stalen puntdeuren gekozen voor zien van stalen schuiven voor het vullen en ledigen van de schutkolk. De schutkolk kan bij een verval van- 3 m. in ca. 11 minuten worden ge vuld en geledigd door de openingen In de deuren ter grootte van 3,22 m2 per deur. Ten behoeve van het spuien en inla ten van water zijn extra openingen in de puntdeuren ontworpen die met jalouzicschuiven afsluitbaar zijn. To taal is dan een stroomopening van 19,32 m2 beschikbaar voor de be heersing van het peil op het Veerse meer. Alle deuren hebben dezelfde afmetingen, zodat volstaan kan wor den met 1 stel reserve deuren. Voor het opbergen van deze deuren ls 200 m. ten westen van het westelijk hoofd een deurenbergplaats ontwor- Sen. De deuren van het westelijk oofd en één stel deuren In het ooste lijk hoofd zullen keren tot 4.00 m -f N.A.P. Het stel puntdeuren in liet oostelijk hoofd, kerende naar de zij de yan de Oosterschelde, wordt voorzien van een afneembare water dichte constructie, die tevens als leu ning dienst kan doen tot 5.00 m. 4- N.A.P. (maximale stormvloedstand waarop de constructie berekend wordt voor de jaren die nog zullen verlopen vóór de afsluiting van de Oosterschelde). Kosten De schutsluis werd op 20 juni 1958 openbaar aanbesteed. De laagste in- schrijfster was van Hattum en Blan kevoort N.V.. te Beverwijk, voor een bedrag van 3.597-800. In het voor jaar 1960 moet het werk zover zijn gevorderd, dat het mogelijk is. met de sluis te schutten. Er zal dan verwerkt zijn: 520 ton stalen damwand: 28000 m3 beton; 2200 ton wapeningsstaat. De totale kosten van de schutsluis, inclusief het maken van de bouwput, die tien stalen puntdeuren, de basculebrug, de bewegingswerktuigen en de elek trische installatie, worden geraamd op 10.000.000. De sluis heeft de vol gende afmetingen: totale lengte met de hoofden meegerekend 200 m; schutkolklengte 140 m; breedte van kolk en hoofden 20 m; drempcldicp- te aan beide hoofden 5,50 m. N.A.P.: onderkant beweegbare brug 7 m. -f N.A.r. JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM 1 Een Zeeuwse fruitfilm f§ Voor de Zeeuwse fruitfilm 1959, die dinsdagavond in hotel vertoond, bestond grote be- „De Zwaan" te Kapelle werd langstelling. Deze geluidskleu- renfilm, met een draalduur van twee uur, toont fraaie beelden H uit de Zeeuwse fruitcultuur, 77 zoals bloeiende boomgaarden, rijk beladen met appelen en peren. In de kleinfruilteeltsec- tor was speciaal voor de nieu- we rassen aardbeien een plaats ingeruimd. Ook de ziektenbe- strijding werd op het doek ge il bracht, terwijl men in werking f§ zag de nog sedert kort in ge- bruik zijnde machine om aard- beien te planten. De film is aantrekkelijk en attractief ge- 7; maakt met opnamen van de H luchtballonnen-race te Etten, de Oranjefeesten van 1959 te s Kapelle en Schore, de werk- tuigendag te Liempde. de auto- cross van Seppe en Goes, het bloemencorso te Zundert, prinsjesdag met de gouden H koets, de Keukenhof, diverse opnamen uit de diergaarde H Blijdorp en het fruitcorso 1959 te Goes. De film, die is opge- nomen door de firma J. Zuïd- §7 weg te Kapelle, zal de komen- de weken op diverse plaatsen in Zeeland vertoond worden- Orgelconcert in Tholen Onder auspiciën van de stichting Or- gelcentrum zal vrijdag 13 november om 8 uur in de Ned. Herv. Kerk te Tholen een orgelconcert worden ge geven door organist Piet van Eg- mond. Dit concert valt in het kader van de in 1959 door het gehele land georganiseerde orgelbespelingen, waarbij de aandacht is gericht op de gehele orgelliteratuur. Op het boven genoemde concert zal dan ook aan dacht worden besteed aan alle perio den uit de orgelkunst, voor zover dat in het bestek van één programma mogelijk is. Cujé derde in nationale militaire cross-country Vlissinger Anton Heydens werd eervol vijfde Op een zeer fraai parkoers in de om geving van het Mastbos bij Breda is woensdag het nationale militaire cross country-kampioenschap ge houden. Er waren circa 70 deelne mers van land-, lucht- en zeemacht. Winnaar werd, evenals in 1958, wachtmeester Frans Kilnen. Hij leg de de 8000 meter af in de bijzonder goede tijd van 23 min. 40.5 sec. De uitslag luidt verder: 2. Anton Jonkers 24 min. 3.1 sec.; 3. Hein Cu jé 24 min. 7 sec.; 4. H. Christ 24 min. 56 sec.; 5. Anton Heydens 25 min. 8 sec.; 6. Hendrik Damman 25 min. 36 sec. Ook de overige deelnemers bleken in uitstekende conditie. Allen legden zij de afstand van 8 km binnen een half uur af. NA DE AFBRAAK Plannen gereed ALS EEN GROENE OASE in een dorre woestijn liggen midden tussen het plaveisel van dc Vlisslngse Rid derspoorlaan op het ogenblik do grasperken met bomen en struiken. Aan weerszijden van de straat is daar een kale vlakte ontstaan, waar grillige kuilen en enkele resten van buizenfnndamenten worden over woekerd door onkruid. Kort geleden is in dit gedeelte van Tuindorp het diepste punt van de Scheldestad het laatste onooglijke restant van 104 onbewoonbaar geworden huizen onder de slopershamer gevallen. En daarmee heeft de Vereniging tot verbetering van de Volkshuisvesting" radicaal een eind gemaakt aan woon toestanden, die vele eisen van de bouwverordening tartten. Korte metten met een aantal huizen, die alleen nog maar met bijzonder hoge kosten weer bewoonbaar waren te maken. Toch zal het wat naargeestige ka rakter van een halve wildernis in dit stadsdeel binnen afzienbare tijd weer verdwenen zijn- Op dezelfde plaats heeft de Vereniging tot verbetering van de Volkshuisvesting namelijk een bouwplan geprojecteerd, dat plaats zal bieden aan niet minder dan 199 woningen. Het plan is in middels bij de bevoegde instanties In gediend. Op een enkele wijziging na zal het stratenplan in deze nieuwe wijk blijven, zoals het op het ogen blik is. Alleen wordt de in het ver lengde van de Scheldestraat liggende Korenbloemlaan doorgetrokken, zo dat deze bij de brug naar de Sotte- gemstraat uitkomt op de Rozen gracht. TWEEHONDERD.... De aanblik, die de bijna tweehon derd nieuwe huizen zullen geven, zal bijzonder afwisselend zijn. Zo zullen er 23 eengezinswoningen verrijzen, 128 huizen in twee woonlagen en 48 huizen met „flat allures", die drie verdiepingen hoog worden. Bovendien heeft deze woningbouwvereniging nog ruimte gereserveerd voor een kerk, een kleuterschool en een wijkgebouw van „Het Wit-Gele' Kruis". Met dit alles is dus aan de mi sère met de huizen, die veel te lijden hebben gehad van zoutwa- terschade, wel definitief een ein de gekomen. Tijdens de Eerste Wereldoorlog om precies te zijn in 1917 heeft de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting honderd gezinnen in de nu afgebroken huizen aan een redelijk onderkomen geholpen. He laas was het merendeel van deze woninkjes geen lang leven bescho ren. De inundatie van Walcheren De laatste van 104 onbewoonbaar ge worden woningen in het Vlissingse Tuindorp zijn thans afgebroken. Een geheel nieuw bouwplan is reeds voor deze stadswijk ontworpen. In 19W- 1945 hebben de huizen veel geleden van de inundatiewaarvan deze foto een beeld geeft. (Foto P.Z.C.). bleek catastrofaal voor de huisjes- Een jaar lang klotste het water er in de kamers en keuken, met het ge volg, dat niet minder dan 96 van deze huizen na de bevrijding volko men verwoest bielsen te zijn. Een aantal hiervan werd door bom bardementen vernield. In 1948 wer den deze vervangen door 66 nieuwe woningen. INZICHT IS VERANDERD De resterende 104 woningen in Tuin dorp werden gerepareerd maar het bleven helaas slechte woningen. Bo vendien was de inrichting van de hui zen inmiddels verouderd. De kosten, voor modernisering en voor afdoende reparatie van deze woningen zouden hoger komen te liggen dan verant woord was. En daarom heeft men de 104 woningen afgebroken en de plannen tot nieuwbouw meteen grondig aangepakt. De tekeningen voor de eengezinswoningen en de huizenblokken in twee „woonlagen" liggen thans klaar op het bureau van de betrokken vereniging. Dus zal binnen niet al te lange tijd op de plaats, waar op het ogenblik eenden uit de Schuitvaartgracht in een wildernis rondwaggelen, een mo derne woonwijk verrijzen. Huizen blokken die aan een gedeelte van Tuindorp weer de aanblik zullen ge ven, die het eigenlijk aan zijn na&ra verplicht is. wWAI itfe Ja, nu kan hei! U brengt nu in een wip pure tomaten soep op tafel, waarvan dan ook wér kelijk gezegd zal worden: Eren lekker: door unieke methode de fijnste toma ten onmiddellijk veldvers verwerkt. Even voedzaam: alle voedzame stoffen van het verse natuurproduct volkomen bewaard. Direct klaar: alleen maar verdunnen met eenzelfde hoeveelheid warm water en... de fijn ste en gezondste tomatensoep is klaar. Maak er vandaag nog kennis mee!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 20