Prins Bernhard: Nederlandse klachten over inschrijvers in het buitenland Adembenemend officieel rapport over ,duik van Boeing' KLANKBORD NEDERLANDSE KOLONIES IN BRAZILIË BREIDEN ZICH UIT FRANSEN BETALEN „DUBBEL' VOOR NEDERLANDSE MELK DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S „We doen het liever toch maar niet" Z. K. H. prins Bernhard is woensdag ran zijn Zuidamerikaanse reis op Schiphol teruggekeerd De prins werd begroet door E. M. de koningin en de prinsessen Irene en Marijke (Van een onzer verslaggevers) „Ik heb U, geheel los van mijn reis, iets te zeggen dat- ik zeer belangrijk vind", aldus prins Bernhard gistermiddag ;tijdens een persconferentie op Schiphol na de terugkeer van zijn Zuidameri kaanse reis. „Ik heb nu in de laatste weken verschillende landen bezocht: de Soedan, Tanganyika, Turkije, ik kom zojuist terug uit Brazilië en Peru. Bijna overal heb ik klachten gehoord van Nederlandse vertegenwoordigers. Nederlandse bedrijven schrij ven dikwijls in voor bepaalde projecten. De Nederlandse in schrijver is dan niet de laagste inschrijver, maar krijgt niette min dikwijls een contract, omdat men in die landen vertrouwen heeft in het Nederlandse kunnen. Enkele weken later echter trekt zo'n inschrijver zich terug. „We doen het liever toch maar niet", zeggen ze. Vermoedelijk blijkt dan achteraf, de winst tegen te vallen. In zo'n geval kunnen ze beter niet inschrijven. Zo iets doet Nederland dermate veel kwaad, dat het met woor den niet te beschrijven is. Ik heb zowel van Nederlanders als van plaatselijke autoriteiten gehoord, wat een slechte indruk dit maakt Ik wilde U dit vertéllen, opdat de aandacht hier eens op wordt gevestigd", aldus prins Bernhard. De prins was tegen twee uur woens- dagniiddag op Schiphol aangekomen nit de Verenigde Staten. De konin gin en de prinsessen Irene en Marij ke waren op Schiphol ter verwelko ming, alsmede de ambassadeurs van Peru en Brazilië. De eerste woorden van de prins golden prinses Irene. „Gefeliciteerd met je tentamen". Kort na aankomst belegde prins Bernhard een persconferentie, waar in hij het doel van zijn reis en zijn bevindingen uiteenzette. Tijdens zijn vorige reis naar Bra zilië in februari van dit jaar was prins Bernhard ziek geworden en had hij daardoor zijn voorgeno men bezoeken aan Nederlandse emigrantenkolonies moeten af- zèggen. „Ik heb toen, gezien de gTote teleurstelling ook voor mij direct beloofd later in het jaar opnieuw te komen. Dat was de aanleiding tot deze reis, die bijzonder interessant was maar wel vermoeiend. De prins had uitgerekend, dat hij en zijn gezelschap sinds het vertrek op 19 oktober 16 nachten van bids ge weest waren en dat zij daarvan er twaalf in verschillende plaatsen hebben doorgebracht c-n nog eens drie in een vliegtuig. „De ontvangst is overal even hartelijk geweest en heeft alle vermoeienissen goedge maakt. Mijn totaalindruk van deze nederzettingen ïs, dat zij over het algemeen redelijk welvarend zijn". De prins vertelde, dat de grotere ko lonies alle uitbreidingsplannen heb ben. Deze zijn ook nodig, omdat ten eerste de zoons van de kolonisten straks zelf een eigen bedrijf moeten kunnen hebben. Voorts, omdat men moet oppassen, niet achter te raken bij het steeds hoger wordende peil van de landbouw in Nederland. De prins pleitte dan ook voor handha ring van de Nederlandse landbouw- consulent. Als derde noodzakelijk heid voor uitbreiding zag hij het feit, dat er geregeld nieuw bloed moet ko men In deze vrijwel gesloten Neder landse gemeenschappen. De gereformeerde kolonies Cas- trolanda en Carambeï hebben 6.000 ha grond aangekocht voor uitbreiding. De rooms-kathÓÜéke kolonie Holambra heeft optie op 50.000 ha en de kolonie in Monte Alegre, waarvan alle bewoners lidmaat zijn van de Gereformeer de Kerken houdende artikel 31. wil eigen grond kopen. Op het ogenblik zit men op gepachte grond van de enorme papierfa briek van de fa. Klabin, die deze kolonie, naar de prins vertelde, op een niet genoeg te waarderen 'ma nier heeft geholpen ep nog helpt. Zonder geld alleen armer worden Het grote probleem bij deze uitbrei dingen vormen de kosten. Prins Bernhard was van mening, dat bier voor grote leningen nodig zijn. Hier voor zijn nu onder meer besprekin gen gaande met het „Development Loan Fund" in Washington. Prins Bernhard meende echter, dat naast Nederland ook liet ontvangend land, Brazilië-»in dit geval, met kapitaal over do brug moet komen. POES ALS VERSTEKELING. De familie H. van Dijk, die in het sta tion t.e Stavoren woont, deed een poes die niet zindelijk was, over aan een veehouder te Koudum. Een ma troos van de dienst Stavoren-Enkhui zen, de heer K. van der Veen die in Koudum woont, nam de poes mee en leverde het dier daar af. Enkele da gen later zag de heer S. Beeksma, ambtenaar bij de spoorwegen te Sta voren, die op een ochtend dienst deed te Molkwerum, de poes tegen de tijd dat weer een trein naar Stavoren vertrok op een onderstel springen. De heer Beeksma meldde het meerij den van de poes telefonisch aan het station Stavoren waar men de aan komst van de trein gadesloeg. Het bleek dat de viervoeter heelhuids was overgekomen. Poes stapte bedaard "net perron op en begaf zich naar haar oude kosthuis. Zij had het mot to van de spoorwegen, veilig, vlug en voordelig in praktijk gebracht. „Difc profiteert immers ook van de kennis en ervaring van deze boeren", aldus de prins, die had horen zeggen, dat de Brazilianen iedere Nederland se boer een school noemen. „Alles bij elkaar kan men zeggen, dat éls alle uitbreidingen tot stand komen en éls er een oplossing voor het kostenprobleem wordt gevonden, er in totaal in do komende tien jaar flililiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiililiiy Vragen over Mexico en Kopenhagen H Tijdens de persconferentie op s Schiphol maakte een der aan- wezigen de vergissing, de H prins ook nog te vragen naar M zijn ervaringen in Mexico. Breed lachend zette prins H Bernhard dit recht. Helemaal niet erg. Ik zal U dit vertel- len: in Los Angeles vroeg een journalist aan mijn secretaris, dr. De Graaf, hoe nu eigenlijk het klimaat was in Ko- H penhagen. Ilillllllllllllllllllllllllllillll lllllllllllllllllülll bijvoorbeeld plaats is voor 800 boe rengezinnen. Maar dat is clan ook wel het maximum, dat alleen onder haast ideale omstandigheden zal kun nen worden bereikt", aldus prins Bernhard. Van individuele emigratie naar Bra zilië verwachtte de prins niet zo veel. Hij maakte een uitzondering voor het echte pionierstype met vakkennis en de mentaliteit om gebruik te ma ken van de kansen die een jong groeiend land biedt. „Maar voor de meesten zullen de zo heel andere levensomstandigheden en do taal een bezwaar blijven. En als zij moeilijkheden krijgen is er geen kolonie van landgenoten om hen op te vangen. Voor emigratie naar Bra zilië is geld nodig. Wie denkt, er zonder kapitaal rijk te worden, ver gist zich. Hij kan alleen nog armer worden". Het Wereldgebeuren UITVOER VAN HOOI THANS VERBODEN Vooruitziende boeren kochten Normandisch hooi (Van onze correspondent in Parijs) Toen de eerste Nederlandse melk In Parijs arriveerde liepen we met ons hoofd omboog. Dank zij „ons" had den do huismoeders immers weer melk. Dank zij „ons" konden er zui gelingen van do ondergang worden gered. Menigmaal riep men ons toe: „Danltzïj jullie hebben we weer kof fie met melk". Ons prestige groeide en nederig antwoordden we dan, dat ook een klein land groot kan zijn. Iets beter wisten we zo gauw niet te vinden. Sedert enkele dagen buigen we ons hoofd weer wat dieper en wö gaan een straatje om teneinde drie zuïvel- winlcels te ontlopen, want hoewel de Fransen nog niets hebben kunnen aanmerken op de kwaliteit van de Nederlandse melk halen ze hun schouders op over onze uitgekookt heid, ook zakelijkheid. De Franse pers heeft namelijk ontdekt, dat in zakenpraktijken de Nederlanders geen evenwichtige partij zijn voor de Fransen. Het grote avondblad „Paris-Pres- se" slaakte hierover de volgende diepe verzuchting,- „Die Nederland se melk, die zo keurig en netjes ar riveert in citerne-wagens kost ons tweemaal erg duur. Het vocht werd geproduceerd door koeien van Nederlandse ras en Nederlandse nationaliteit, gevoederd met hooi, geïmporteerd uit Normandië. Inderdaad! Toen in het begin van de zomer scheen, dat de droogte zich lang in West-Europa zou gaan huis vesten waren Nederlanders er even vroeg als hun kippen bij: de regering adviseerde de importeurs in Frank rijk al het beschikbare hooi op te ko pen. Die uit Normandië lachten: gras hadden ze immers ieder jaar te veel! Hun mening veranderde echter naar mate de zomer voortschreed. Maar toen de Franse regering, wak ker geschud door de landbouworga nisaties een maand geleden besloot de uitvoer van hooi aan vergunnin gen te binden, was bet al te laat: hooi was onvindbaar geworden. Het kost nu 15.000 frs. per ton tegen 4000 frs. in het begin van de zomer. Omdat melk in Nederland in bet al gemeen wat duurder is dan in Frank rijk moest Frankrijk niet alleen de douanerechten laten vallen maar bo vendien de invoer nog subsidiëren met 5 frs. per liter. Misschien wor den we ook nog wel gedwongen om Wateler-vredesprijs voor opbouwfonds jeugdherbergen De Camegie-stichting in Den Haag heeft de "Wateler-vredesprijs voor '59 toegekend aan de „Stichting opbouw fonds jeugdherbergen in Nederland" uit waardering voor haar streven, het in de oorlog verwoeste net van jeugd herbergen In Nederland weer te her stellen en aldus mede te werken aan de voor de internationale toenadering belangrijke bevordering van het con tact tussen de jongeren in de ver schillende landen. De Wateler-vredesprijs is ingesteld door de heer J. G. D. Wateier, in le ven directeur der Oranje-Nassau- hypotheekbank te Den Haag, die bij zijn overlijden zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie-stichtïng, onder beding, dat uit net revenu jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan degene, die op eniger lei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bijgedragen tot het vinden van de middelen ter bestrijding van de oorlog. De toekenning geschiedt beurtelings aan een Nederlander en aan een buitenlander. Voor het eerst is.de prijs toegekend in 1931. de stock melkpoeder terug te kopen, waarmee we in het voorjaar niet wisten wat te beginnen en waarmee we onze handelsbalans wat konden opblazen". Al mijn vrienden en kennissen heb ben plotseling dit knipsel in bun bin nenzak om het mij te tonen. En daar sta je dan Maar onze buurman, de gelukkige bezitter van zeshonderd hectaren bo venste beste grond gaf ons weer lioop, toen hij zei: „Regeren kan te genwoordig iedereen, maar zaken doen wil zeggen: vooruitzien. Dat kunnen jullie. Mijn kop eraf als ik volgend jaar tien kilo hooi verkoop Arrestatie in Haagse moordzaak De Haagse politie heeft een arresta tie verricht met betrekking tot de in do nacht van vrijdag op zaterdag gepleegde moord op de 32-jarige ge scheiden vrouw S. A. J. N. die aan de Nieuwe Haven in Den Haag woon de. Het is de 31-jarige monteur G. V., die tot de intieme vriendenkring van de vermoorde vrouw behoorde. Tijdens het onderzoek werd ook hij gehoord, en op grond van het feit dat zijn aanvankelijk afgelegde ver klaringen op verscheidene punten te genstrijdigheden vertoonden, heeft de politie hem na overleg met de officier van justitie als verdachte in verze kerde bewaring gesteld. Zoals gemeld werd de moord op de vrouw, die ook bekend stond als „donkere Mollie", ontdekt, toen een vriend van haar zich maandagavond omstreeks half zeven aan haar wo ning vervoegde en geen teken van leven ontdekte. De toen gewaar schuwde politie vond, na via de ach terzijde van het huis te zijn binnen gedrongen. het ontzielde lichaam van de vrouw in onderkleding in de slaap kamer. Taak van dr. Veldkamp nader vastgesteld Do Staatscourant van woensdag be vat een beschikking van de minister van economische zaken, waarbij na der is vastgesteld de taak van de, staatssecretaris van economische za ken, dr. Veldkamp. De staatssecretaris van economische zaken zal meer in het bijzonder zijn belast met de behartiging van de aangelegenheden betreffende de middenstand en het toerisme. de ordeningsaangelegenheden met uitzondering van het prijzenbeleid. de aangeledenheden betreffende de industriële eigendom en de produktiviteitsbevordering. Deze beschikking laat onverlet dat de staatssecretaris zich ook bezig houdt met de aangelegenheden van het accountantswezen en met die van de commerciële televisie. STERREN „BEWOGEN" TEGEN WIJZERS VAN KLOK IN Gezagvoerder greep ter elfder ure in Ecu rapport van de Civil Aeronau tics Board, de Amerikaanse rijks luchtvaartdienst, is verschenen, dat bijzondereheden bevat over liet onderzoek, Ingesteld naar de oorzaak van de ontzagwekkende „duik" die een Boeing 707 van Pan American World Airways in februari van dit jaar boven de Noord-Atlantische Oceaan heeft gemaakt. Er bevonden zich 129 mensen aan boord, do bemanning inbegrepen. Toen het toestel een onverwachte „val" van 10.000 me ter maakte moest de bemanning Zestig jaar lang hebben Adriaan HiT- leman en Geertje Kramer uit Noord- gouwe als man en vrouw lief en leed gedeeld. Een echtpaar, dat in liet le ven heeft leren berusten. Dat niet klaagt over de minder goede tijden, zoals zij die ongetwijfeld hebben ge kend. „We zijn altiid gelukkig en gezond met elkaar geweest". Zo vat opa Hilleman in enkele woorden dit 'huwelijksleven samen. Die gezond heid is overigens wel frappant, want noch de heer Hilleman, nu 83 jaar, noch zijn vrouw, bijna 83 jaar, heeft ooit een dokter nodig gehad. Noordgouwe is het dorp, waar zij het grootste gedeelte van hun leven hebben samengewoond. Meer dan ■veertig jaar heeft opa Hilleman in \de Noordgouwse contreien de Schouwse boer gediend. Niet altijd bij dezelfde, maar wel altijd tot te vredenheid. alle krachten Inspannen om do Boeing weer onder controle te krijgen. Het toestel landde later veilig op de luchthaven van Gan der. Enkele passagiers hadden bij dit gebeuren lichte verwondingen opgelopen, evenals de tien leden van de bemanning. In het rapport wordt verklaard dat het vliegtuig zelf aanmerkelijke structurele schade tijdens de val heeft opgelopen. Alswaarschijn lijke oorzaak wordt opgegeven dat de twee bestuurder onvoldoende aandacht schonk aan het vluchl- verloop gedurende de afwezigheid van gezagvoerder Waldo Lynch, die in de passagierscabïne ver toefde toen de automatische piloot onverwachts uitviel. Op dat ogen blik had gezaggvoerder Samuel Peters, die als co-piloot fundeerde, de controle over het toestel. In het rapport wordt gezegd dat toen Pe ters door de voorruit keek hij de sterren zag bewegen tegen de wij zers van de klok in, hetgeen be tekende dat de Boeing in een posi tie lag met de neus naaf beneden na een halve draai te hebben ge maakt, dus eigenlijk op zijn rug vloog. „IK HEB HET COMMANDO" Op dat ogenblik slaagde Lynch erin, na uiterste krachtsinspanning, de stuurhut te bereiken. Hij vroeg aan een ander lid van de beman ning om hem in zijn stoel vast tc houden. Hij wierp in een onder- deel van een seconde een blik op Peters, die met het toestel vocht om het weer onder controle te krijgen. Lynch schreuwde: „Ik heb het commando". Op een or andere wijze slaagde een lid van de bemanning er in de riemen van Lynch vast te maken. Toen het D Vertrouwen Van ïsraëls premier David Ben Goerion (72) wordt gezegd, dat hij eens na een van zijn woe de-uitbarstingen in het parlement waar bepaalde geluiden van de oppo sitie hem niet aanstonden, nog grim mig door de rose-granicten straten van Jeruzalem liep en daar plots vertederd bleef staan om een jochie over het hoofd te strijken en zachtjes met hem te praten... Gisteren heeft Ben Goerion onge twijfeld allerminst reden gehad om I woedend te zijn. Naarmate er meer I uitslagen bekend werden van de dinsdag gehouden parlementsverkie- I zingen, werd het namelijk duidelijker dat zijn gematigd-socialistische Ma- pai-partij aanzienlijke winst had be haald. Gistermiddag had de Mapai 41 pro- cent van de tot toen toe getelde I stemmen behaald, negen procent meer dan bij de verkiezingen in 1955. De enige andere partij die volgens de toen bekende cijfers ook gewon nen had, was de oppositionele ultra- nationalistische Heroet die van 13 op 16 procent van het totale aantal stemmen was gekomen. De ultra linkse Mapai'bleef volgens die cij fers op 7. het liberaal progressief centrum op 4 procent staan: de eveneens socialistische Ahdoet Avoda zag zijn aanhang van acht tot zes procent van het kiezerskorps dalen. Van de vier coalitiepartijen heeft dus alleen de Ahdoet Avoda verliezen ge leden. Maar die wegen niet op te gen de grote winst welke Ben Goe- rions partij heeft behaald. „verjonging" van het kandi- datenkorps der Mapai zal ze ker een belangrijke factor zijn geweest in deze stembusstrijd, voor al omdat de namen van de „jonge ren" die Ben Goerion op zijn lijst had gezet veelal tot de verbeelding spreken. De ophef rond het boek van de 20-jarige Yael Dayan ..Het nieu we gezicht van Ariel Ron" waarin toestanden in het Israëlische vrou- wenleger aan de kaak werden ge steld, heeft geen merkbare nadelen opgeleverd voor de verkiezing van één dier „jongeren", haar (44- jarige) vader Mosje Dajan, de be faamde vroegere legeranvoerder. De kandidaatstelling van Joden uit de Orient en uit Noord-Afrika (niet al leen door de Mapai maar ook door andere grote partijen) heeft onge twijfeld de „Oriëntaalse" en „Noord- afrikaanse" indieners van eigen lijs ten wind uit de zeilen genomen. M-aar dit zijn allemaal omstandighe den, betrekkelijk ondergeschikt aan hét belangrijke feit, dat de kiezers hun vertrouwen blijven stellen in het beleid van „vader David", ondanks de spaanders die zeker ook gevallen zijn in tien jaar „timmeren aan de weg". Ook in de kwestie van de wa- Senleveranties aan West-Duitsla nd eeft Ben Goerion klaarblijkelijk zijn aanhang niet teleurgesteld. In het algemeen had men niet ver wacht. dat de ultra-nationalisti sche Heroet, die in 1955 veel suc ces oogstte omdat zij in haaf pro gram een aantal punten had opgeno men die speciaal de „kleine man." welgevallig moesten zijn, ook nu weer tot de winnaars zou behoren. Zoals zij in 1955 een militaire actie tegen Egypte propageerde, had zij nu annexatie van westelijk Jordanië tot een punt van buitenlands partij- beleid gemaakt. De veiligheid van Israël is de laatste jaren aanzienlijk verbeterd en daarop meenden velen dat deze leuze de partij geen winst zou opleveren. Misschien was dat in derdaad het geval; de winst van de Heroet zou dan misschien toe te schrijven zijn aan een ander stre ven van de Heroet: de beperking van de vakverenigingsinvloed. een punt waarmee gedongen werd naar de gunst van de niet-werknemers. Ben Goerion zal zich als een goed politicus in de komende jaren ongetwijfeld mede laten leiden door de conclusies, die hij aan de nog steeds toenemende invloed van de Heroet verbindt. Het staat wel vast, dat tot die conclusies niet behoort een opneming van Heroel- mensen in het regeringsteam... De oprichting van een nieuwe coali tie zal overigens zijn eerste taak zijn, en hij zal in dit opzicht met vreugde hebben geconstateerd dat hij het nationaal religieus front (dat vorig jaar kwaad uit het kabinet wegliep) dank zij de winst die de Mapai-partij behaalde niet nodig heeft. Ilij kan zich na deze verkie zingen zo verguld gevoelen als de kleine jongen die hij eens, na een woede-aanval in het parlement er gens op straat door de haren streek... DAVID BEN GOERION stembuszege - vliegtuig tot 1800 meter boven de zeespiegel was gedaald voelde men enkele zeer zware schokken die enkele seconden duurden. Daarna hield de val op en klom de Boeing vrij scherp omhoog. Lynch Het de machine tot 10.000 meter klimmen en vervolgde de vlucht tot Ganger, aldus de be schrijving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17