De vorstelijke bezoeken van de Graaf van Holland en Zeeland DE KERKEN maatschappij „Nederlandse restaurants zijn levensbeschouwelijk kleurloos" IN IKOR PROGRAMMA WORDEN „NIEUWIGHEDEN" INGEVOERD JEW YORK IS 'S WERELDS GROOTSTE ZEWimSVELD" DONDERDAG 5 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEÜW8E COURANT 19 ZEEUWEN IN DE MIDDELEEUWEN „Huse en hove" in vele steden voor „hof en hofhouding" Wanneer de graaf van Holland en Zeeland zijn Zeeuws gewest ging bezoeken, stak hij van wal aan het Spui in Den Haag en voer vandaar naar zijn kasteel te Sinte Geerdenberge (Geertrui- denberg)waar hij enkele dagen op zijn verhaal kon komen, eer de reis werd voortgezet. De graaf reisde steeds met vrouw en kinderen en een groot ghe- sinde (gevolg)waarvoor onderweg gezorgd moest worden. Voor hij vertrok kwam er dan ook heel wat kijken. Knechts sjouwden en zeulden zuchtend de met ijzer beslagen koffers, waar het linnengoed was ingepakt en de „meester van der eoken", ofte wel de opperkok, hield toezicht op het inladen van de proviand en het keukengerei, terwijl de knechts van de meester van der messen, van der scotel, en van der nappe aan kwamen draven met de „ledernen bizaedsen", waar het zilver en het tinnen eet gerei in werd vervoerd. De knechts van „den camerlinc" gingen gebukt onder de gobelins en de tapijten, waarmee de kamers, waar de graaf en gravin zouden verblijven, moesten worden ge stoffeerd, en de meester bottelgier zorgde ervoor, dat de wijn vaten aan boord kwamen, en goed gestouwd werden. Dit alles moSst worden uitgepakt in elk kasteel, waar hij onderweg vertoefde, en daarna weer worden: ingeladen, want als het gezelschap Geertruidenberg had verlaten, kon do graaf nog in Bergen op Zoom overnachten, waar hij eveneens een huis bezat, alvorens de Zeeuw se bodem te betreden. Zijn huizen Ook in Zeeland ontbrak het niet aan logeergelegenheid voor hem en zijn hofhouding. Hij kon landen in Zie- rikzee, waar hij „huse en hove" be zat, en waar zijn kastelein Jan Bou- dijns voor de bedden moest zorgen. In deze stad, die destijds de voor naamste stad van Zeeland was, bracht hij bijna elk jaar enkele da gen door en soms kwam hij er zelfs meer dan eens in het jaar. De rent- Door Jac. R. W. Sinninghe meester van Beooster-Schelde, een voornaam ambtenaar, had het recht om in dit huis te vertoeven, wan neer hij op Schouwen moest zijn, en moest dan van het nodige worden vporzien, waarvoor de kastelein als tegenprestatie jaarlijks „een hoet" tarwe ontving. Ook bij Vlissingen bezat de graaf „een steen huls metter meetwater ende hofsteden also binnen den utersten graft (buitengracht), dat Jan van Oosterzobburgh (Oost-Sou burg) van hem gekregen had op voorwaarde „dat dit onse open huijs bliven sel op ende of te riden ende ons mede te behelpen in onsen oer- loghe", waaruit blijkt dat dit stenen huis een kasteel was. Met de schenking of belening van een groot en versterkt huis, op voor waarde dat dit enkeledagen per jaar als open huis ter beschikking zou staan van de graaf en zijn ge volg, werden in de loop der jaren verschillende Zeeuwse edelen verrast, zoals Claes van Borssele en zijn vrouw Maria van Arneniuijden, die met Popkensburg beleend werden, terwijl het slot van Arnemuiden reeds „open husinge" was „tot wat tiden, dat wijs te doen hebben moghen", en het Huis te Ellewouts- dijk op deze voorwaarde voordelig kon worden gekocht door Raes van Borssele. Logeren De eer om de graaf binnen de muren van zijn huls te mogen ontvangen, bracht menig rijk burger ertoe om zijn getorend huis voor een kort stondig verblijf aan te bieden, zoals ook een Goese poorter deed, terwijl de landedelen hem om diezelfde re den gaarne herbergden, waarbij nog kwam, dat zij op een geschenk voor „belle chiere (goed onthaal) ende heuschheden" (hoffelijke ontvangst) hoopten. In Middelburg logeerde de graaf meestal in de grote Praemonstra- tenser abdij. Hij had daar niet al leen zijn eigen kamer, maar zelfs een zaal tot zijn beschikking om mensen te ontvangen em feest te vieren en een „vierscarne", een vertrek om recht te spreken en de vierschaar te spannen. Zijn kler ken vonden er „een clercs earner" waar ze de boeken konden bijhou den, terwijl kok en bottelier zich spoedigt huisvoelden in een aparte „cokene (keuken) ende bottelrije" in de uitgestrekte abdij. De abdij werd herhaaldelijk door de graaf bedacht met privilegies en voorrechten, en dat te meer omdat de abt van dit rijke klooster de graaf meer dan eens bijsprong, als hij in geldzorg verkeerde. Eèns ver kocht de graaf, om zijn schulden te dekken, aan de abt honderd gemeten lands te Gherofsdijk en stelde dit land vrij van schot (belasting); een ander maal beleende hij hem met 4240 gemeten lands op Walcheren, begiftigde hem met de tienden van de oogst en schonk hem 3800 ge meten op Noord-Beveland, „welke wi uter souten vloeden gewonnen hebben", dus pas bedijkt land. Stadsbestuur Wanneer de graaf in de abdij was ontvangen, verscheen al spoedig de stede-cnape van Middelburg, om hem namens schepenen, wijn of een ge schenk voor zijn tafel aan te bieden, een zalm, een ree of gevogelte. Toen graaf Aelbrecht in 1373 in de abdij vertoefde en de gravin haar jongste zoon, een zuigeling nog, bij zich had, kreeg de baby van de stad een gul den croes en een waterpot, terwijl de voedster, „de joncfrouwe die de jonge Aelbrecht soechde" een geld stuk ontving. De stadspipers (pijpers) kwamen hun heer met muziek verwelkomen en „speellude" die toevallig in de stad of op het eiland waren, ver zochten aan „mins heren tafel" hun kunsten te mogen vertonen. Aan zijn tafel nodigde de graaf zijn gastheer de abt. de baljuw en anderen, die hem konden meedelen wat er in zijn goede stad en op het eiland was ge beurd sinds zijn laatste bezoek cn welke klachten hem waarschijnlijk wel zouden bereiken. Scholieren Als ze dan aan tafel gezeten waren, kwam de scolieren voor hem zingen en een „spreker" of dichter droeg zijn werk voor: dat geschiedde aan het einde van de maaltijd na de eer ste drie of vier gangen, als men aan het banketteren was, met creften (kreeften), „heet snoecken", en an dere vissen, zoals „stoers" (steuren), „salmen, Iampreijen" en met „roest" (allerlei gevogelte en klein wild). Dat zo'n bezoek aan de stad soms duur kwam te staan, blijkt zonne klaar uit de rekeningen, want dan werden van stadswege de hovelingen en de hoge en lage ambtenaren be giftigd" elc na zinre state en officie". Geldgebrek Ernstiger was dat de graaf en de zij nen, die zo vaak met geldgebrek te kampen hadden, dit bezoek benutten, om geld van de stad te lenen. Soms gelukte dit, wanneer als contra prestatie voorrechten werden ver leend. maar als de economische toe stand ongunstig was en de stad het niet kon missen „in gheenre manie ren verdraghen en woude" zag men de komst van de landheer met schrik in het hart tegemoet: men had dan veel diDlomatieke tact no dig om hem en de zijnen met zo veel geschenken 'af te schepen, dat ze „der stede qiyte" scholden. Wanneer de graaf in Zeeland was, nam hij steeds deel aan de volks feesten, bezocht de jaarmarkten en kermissen, schoot in de doelen naar de papegaai, en zat soms mee aan een gildemaaltijd. Ofschoon hij meestal slecht bij kas was, zou hij nooit nalaten om aalmoezen uit te delen aan zieken, armen en bede laars die hem volgden of buiten de stadspoort op hem wachtten „de siecke luden buten die poorte om landvolk hem onderweg, als hij een aelmis vragende", terwijl het voorbij reed, kwam begroeten en dan graag een drinkgeld in ont vangst nam. Amerikaanse atoomraket over tien jaar gereed Volgens het plaatsvervangend hoofd van het Amerikaanse nationale bu reau voor lucht- en ruimtevaart dr. Hugh L. Dryden, zal men waarschijn lijk binnen tien jaar kunnen beschik ken over een atoomraket. Het eerst zal, volgens hem atoom energie worden gebruikt voor de energievoorziening van instrumenten zenders en controle-apparaat, later ook voor de aandrijving. Zulke atoomraketten zouden dan ge bruikt kunnen worden als laatste trap voor een grote interplanetaire raket, zoals de Saturnus en de Nova, die nu worden ontwikkeld. Voor vluchten tot zeer diep in de ruimte zal alleen kernenergie vol doende zijn, zei hij. In de Verenigde Staten en Canada is sinds kort voor acht luttele dollars een klein zuurstof-apparaat te koop, dat in iedere auto gemakkelijk kan worden meegenomen en dut bij onge lukken op de weg kan worden ge bruikt om slachtoffers in leven te houden tot een ambulanceploeg is aangekomen. De uitvinder kwam op het idee een dergelijk apparaat te makentoen hij een paar maal was betrokken geweest bij een verkeers ongeluk waarbij slachtoffers om het leven kwamen, die door zuurstof ge red hadden kunnen worden. Verschil lende politie-Jcorpsen overwegen elke patrouillewagen met een dergelijk apparaat uit te rusten. flIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Medisch onderzoek j per telefoon H Franse artsen hebben dezer H M dagen op 't wereldcongres voor m de medische aspecten van de lucht- en ruimtevaart te Rome aangetoond dat dokters binnen- H kort hun patiënten per telefoon kunnen onderzoeken. Een Italiaanse politieman die als patient dienst deed, zat in n een kamer met elektroden aan n armen en benen terwijl in een andere kamer een elektrocar- diagram (een registratie van zijn hartslag) werd gemaakt. De impulsen werden door mid- del van een gewone telefoonlei- ding overgebracht. Een dergelijk apparaat kan worden gebruikt voor de medi- sche controle van ruimtevaar- ders tijdens hun reizen door n het heelal en het kan eveneens betrekkelijk goedkoop voor j|j huisgebruik dienen om een n gang naar de dokter onnodig te maken, aldus de Franse des- M kundige generaal Grandpierre. ff Warenhuis in Lausanne heeft een „rolstoep" In een warenhuis te Lausanne in Zwitserland is het eerste exem plaar in Europa in gebruik geno men van de „rolstoep", een soort transportband met leuningen, voor het vervoeren van personen zonder stoppen voor in- of uitstappen. Deze rolstoep kan ongeveer zes- tot achtduizend personen per uur over oen afstand van negen meter ver voeren. Deze „rolstoep" heeft een snelheid variërend van 1.8 tot 3,6 km pér uur; de snelheid waarmee een voetganger loopt, bedraagt 2 tot 5 km per uur; op dezero Istoep wordt zijn snelheid derhalve vergroot tot bijna 4 tot 8,5 km per uur. Volgens verkeersdeskundigen geeft deze snelheid, gevoegd bij het feit dat hier een continue stroom ont staat, een beter vervoersbeeld over de korte afstand dan met welk an der vervoermiddel voor groepsver- voer ook (tram, bus, taxi, onder grondse) te bereiken is. Het loopvlak van de rolstoep is van rubber, speciaal voor dit doel ge maakt met een geribbeld profiel. De bekende Amerikaanse helikopter- fabriek Sikorsky, heeft een nieuw type de S 60 ontwikkeld voor het Amerikaanse leger. Het meest opvallend aan de machine is de „ca ravan" -achtige cabine, waarin twin tig soldaten een plaatsje kunnen vin den, en die aan de eigenlijke romp is opgehangen. Het nieuwe systeem heeft verschillende voordelen niet in net minst, dat het hinderlijke tril len tijdens de vlucht grotendeels ver dwenen. is. en de SOCIAAL-GODSDIENSTIG ONDERZOEK Personeel verzwijgt vaak eigen overtuiging Pater C. v. d. Leemputte, Augus tijn, die met zijn ordegenoot pa- tér M. de Haas, vorig jaar van het Nederlandse episcopaat op dracht kreeg het bedrijfsaposto- laat in de hotel-, café- en restau rantbedrijven voor te bereiden, heeft een voorlopig onderzoek in gesteld naai de sociaal-godsdiens tige situatie onder het Horeca- personeel. Het onderzoek, een „eerste terreinverkenning", is sa mengesteld mede met hulp van zijn werkgroep-binnenstad Den Haag. Uitgebreider onderzoek wordt dringend nodig geacht. Hoe levensbeschouwelijk kleur loos de Nederlandse hotel-resau- rants meestal zijn, trof pater Van der Leemputte pas in Amerika, toen hij in menig opzicht restau rant in New York, Chicago en San Francisco op elke tafel een kaart zag met „het gebed voor de maaltijd" voor rooms-katholieken, Protestanten en joden, n de Horeca, waar behalve het werkmilieu bovendien het ont spanningsmilieu zijn invloed doet gelden (niet zelden in contrast) komt men misschien meer dan waar ook in aanraking met mensen, die er de meest verschil lende levenshouding op na hou den. Degenen die in de Horeca werken rloen dikwijls een mentali teit op, die niet steeds in overeen stemming is met het christendom. Zij ontmoeten mensen, die een heel andere kijk hebben op huwe lijk, gezin en religie en al moge deze confrontatie mogelijk de per soonsontwikkeling ten goede ko men, de onervaren en nog niet voldoende gerijpte personen wor den er gemakkelijk door besmet, aldus pater v. d. Leemputte. De neutraliteit van het bedrijf is wel eens oorzaak, dat de functionaris 'n „gespleten" per soon wordt, die zijn christelij ke geweten en zijn christelijke overtuiging letterlijk en fi guurlijk thuis laat, als zijnde niet te hanteren in het bedrijf. Die neutraliteit, die zeker niet anti-godsdienstig bedoeld is, betekent in de praktijk nog wel eens, dat uit een zekere angst om de andere te kwetsen eigen overtuiging verzwegen en soms zelfs verloochend wordt. De vraag of voor een onderne ming niet bedrljfsgenoten van ge mengde levensbeschouwing het openstaan en confronteren niet een betere basis vormt voor sa menwerken en samenverkeren in bet bedrijf, dan de verbanning van zijn eigen geloofsovertuiging, dient ook in de Horeca-bedrijven gesteld. Met liefde voor de per soon en met eerbied voor de eer lijke overtuiging van een ander behoeft dit heus niet tot botsingen te leiden, zoals wel eens gevreesd wordt. Met verdringing was vaak noch het personeel noch de gast gediend. Pater Van der Leemputte conclu deert tenslotte, dat zo goed als in de tussen-persoonlijke verhoudin gen, ook in de structuren en heel het economisch beleid de liefde voor de mens moet doordringen. Hiermee staat of valt de echte gastvrijheid, de basis van het Ho- reca-bedrijf. Benoemingen bij de Stichting Filmcentrum De raad van beheer van de Stich ting Filmcentrum, het oecume nisch instituut voor vorming en voorlichting op filmgebied In Ne derland, heeft tot lid van het da gelijks bestuur dezer stichting be noemd ds. A. Dronkers, directeur van het Centraal bureau voor evangelisatie te Utrecht en advi serend lid van de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Dronkers heeft deze benoe ming aanvaard. Het dagelijks bestuur van de Stichting Filmcentrum heeft tot medewerker voor de organisatori sche opbouw benoemd luitenant ter zee b.d. Koninklijke Marine A. Jansen. De heer Jansen is op 1 oktober met zijn werkzaamhe den in dienst van de oecumeni sche filmarbeid begonnen. Klankbeelden over thema van de preek De taken van het Interkerkelijk Overleg in Radio-aangelegenhe den (IKOR) zijn dezer dagen op nieuw bekeken. In het program ma zullen enkele nieuwigheden worden verwezenlijkt. De direc teur van het IKOR, mr. W. B. Meyboom, veertelt in „Gemeen schap der Kerken", het maand blad van de Oecumenische raad in ons tand, wat de aanleiding is geweest van een nadere bezin- zinning over de taken van het IKOR: het koperen jubileum (op 1 maart 1947 is het IKOR voor het eerst als zodanig in de Neder- Zonde van de weg" Aan de lijst van zonden waaraan een mens zich schuldig kan ma ken is een nieuwe toegevoegd: „de zonde van de weg". Mgr. Pie- tro Palazzini, secretaris van de Vaticaanse congregatie van het concilie, heeft deze zonde gepre ciseerd als „onvoorzichtig rijden" en „overtreding van de verkeers regels", zoals het tot elke prijs willen inhalen, ook in bochten, het verblinden van tegenliggers, rij den met te grote snelheid en rij den in staat van dronkenschap Deze zonde van de weg* begaan ook politiemannen die door on. acht^aamhéid, doordat zij niet op letten, of omdat zij het niet wil len. niet optreden tegen verkeers- overtreders. „New York is 's wereld grootste zendïngsveld". Dit verklaarde de protestantse kerkeraad van deze stad onlangs, toen men de ernstige problemen besprak, die de kerk hier ontmoet- In New York wonen op elke vierkante kilometer méér niet-christenen dan ergens anders ter wereld. Vooral de protestantse gemeenten ondervinden ernstige moeilijkhèden. Iedere maand komen er 2700 naar de stad, terwijl er 1300 uit weg trekken. Dit zou naar Amerikaanse maatstaf een nieuwe kerk per maand betekenen. Maar in plaats daarvan zijn er slechts acht nieuwe kerken, in aanbouw of in voorbereiding, terwijl in de armste wijken in de loop van de komende vijf jaar maar liefst 34 kerken zullen worden afgebroken. Ook vormen de protestantse christenen een grote minderheid In het stadsbestuur. Van de 208 rechters zijn er slechts 11 protestanten, en van de 34 mannen, die een leidende functie be kleden in het stadsbestuur zijn er slechts 3 protestant. landse omroep aangekondigd), de komende Omroepwet (waarin een vastere omlijning wordt gegeven van de plaats der kerken in het omroepverband) en in het alge meen het gevaar van verstarring, dat besloten ligt in het regelmatig uitzenden van in hoofdzaak vast ingedeelde programma's. Een grote moeilijkheid noemt de heer Meyboom het feit dat aan het IKOR slechts drie uur zendtijd in de week is toegewezen en wel al leen op zondag en niet altijd op de gunstigste tijden en bovendien met op vier achtereenvolgende zonda gen afwijkende tijdstippen. Er zijn enige nieuwigheden, waarop ge meenteleden en andere luisteraars voorbereid zullen moeten worden en waaraan ze even zullen moeten wennen, aldus de directeur van IKOR. Bij „nieuwigheden" moet U niet denken aan geheel nieuwe programmavormen zo schrijft hij want na ruim dertig jaar radio is niet te verwachten, dat op dat terrein nog volledig nieuwe dingen bedacht kunnen worden; maar het gaat meer om hergroepe ring van verschillende rubrieken, enkele andere accenten, een wat afwijkende opzet van bestaande uitzendingen. Daarbij willen wij trachten, geen enkele van onze ta ken over het hoofd te zien. Wij hebben die taken aangegeven met de trefwoorden: kerkdiensten (waarbij wij in de eerste plaats de thuiszittende gemeenteleden op het oog hebben, maar ook de buiten staanders niet1 uit het oog verlie zen), apostolaat, catechese (waar onder wij ook begrijpen: kerk- en zendingsgeschiedenis" dus ook confrontatie met de cultuur en met andere godsdiensten en opvoe ding tot leven als christen), apolo getiek, pastoraat, diaconaat (zowel bezïnn'ng daarov a's de daad der „Wüde Ganzen i "urgiek, oecu mene. voorlichting. Op ons programma staan nu onder meer: een vaste rubriek voor het contact van onze nieuwe radio pastor met do luisteraars, pro gramma's in het kader van het kerkelijke vormingswerk (niet „er over praten", maar „het doen"), andere uitzendingen in cursus- vorm, weer wat meer zangdiensten, heel korte studiodiensten, getuige nissen, het lezen van Bijbelgedeel ten als zelfstandig programma-on derdeel, kerknieuws aansluitend op de kerkdienst: reacties daarop, ge dramatiseerde klnnkberldcn over 't thema van de preek en korte diensten voor de leeftijd tussen kinderdienst en jeugddienst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 11