Op Mauritius leven tal van rassen vreedzaam naast elkaar NOG VELE HERIRRER1RGER AAR ERARS BESTUUR PRINS BERNHARD PLEIT IN V.S. VOOR VERVOERSVRIJHEID KONINGIN JULIANA BEZOCHT BLINDENINSTITUUT TE GRAVE HOOG WATER AAN HAVENKANT IN BRESKENS Van en voor de boekenplank i VAKCENTRALES KRITISEREN ADRES DER 53 HOOGLERAREN VV0EN3D-.- i NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 21 SUIKER HOOFDMIDDEL VAN BESTAAN Port Louis is de hoofdstad van het eiland Mauritius. De Franse naam van dit eilandje in de Indische Oceaan is een herinnering aan de tijd dat het Frans bezit was. Vandaag maakt Mauritius als kroonkolonie deel uit van het Britse Gemenebest. Port Louis zelf heeft een inwonertal van 90.000, maar op weekends bevolken meer dan 150.000 Mauritianen de straten. Dan wordt de stad een bijenkorf vol activiteit. In de vroege ochtenduren komen de kwekers met hun verse groenten op weg naar de Bazar, de centrale markt Daarna volgen de ambtenaren van het gouvernement en de employés van de handelskantoren. Om vijf uur 's middag echter hebben de mensen van buiten Port Louis weer ver laten en daalt een betrekkelijke rust over de hoofdstad van Mauritius. Er zijn maar weinigen die zich nog de tragische gebeurtenissen herinne ren van 1892, toen hele wijken wer den vernield, „het eiland zijn schoonheid had verloren, het suiker riet zijn belofte, de planter zijn hoop en de tuinen hun charme". Mauritius met zijn groene suiker plantages, die zich over de vlakte tot de heuvels uitstrekken mag met recht een eiland van smaragd ge noemd worden. Suiker vormt het hoofdmiddel van bestaan en sedert enige tijd produ ceert het eiland met een totaal van 600.000 ton suiker per jaar één ton suiker per inwoner. In deze Hof van Eden zonder de slang, herbergen ri vieren en meren geen monsters, hoe wel sommige verbeelding-rijke be- woners wel hebben getracht er een te scheppen. Tot omstreeks 1830 was het een al gemeen verbreid bijgeloof, dat hoog in de heuvels in het Grand Bassin, een monster verblijf hield. De legen de vertelt, dat op een dag enige sla venhouders in wilde jacht een aantal weggelopen slaven achtervolgden. De vluchtelingen bereikten het meer en stortten zich, zonder een ogenblik te aarzelen ln het water. De slaven- eigenaars waren echter niet ontmoe digd. Zo gauw wilden zij zich echter niet te water begeven, of een enorme slang verhief zich uit het meer, opende zijn afzichtelijke muil en dat deed de achtervolgers terugdeinzen. Volgens het verhaal was de omvang van het monster te vergelijken met die van een groot wijnvat en had het een lengte van meer dan 12 me ter. Wie kon er twijfelen aan het bestaan van een dergelijk creatuur, als het zo nauwkeurig werd be schreven? Personentreinen die in het verleden- de stad met een slakkegangetjo in en uit plachten te kruipen zijn thans vervangen door snelle autobussen, die een regelmatige dienst naar en van de stad uit onderhouden. Iedere bus is Mauritius in miniatuur. Daar bijv. praten Chinezen met elkaar, ge zeten naast een Mauritiaan, die zich op zijn beurt in een India's dialect richt tot een handelsreiziger. Het is echter Creools, het Franse patois, dat de omgang tussen de ver schillende delen der bevolking verge makkelijkt. Mauritius is inderdaad een staalkaart van rassen. Ook de kerkgebouwen getuigen van de Franse erfenis. De vreemdeling in Mauritius zal zich, getroffen door de schoonheid van de rooms-katholieke kerken, onwil lekeurig vele soortgelijke kerken in tal van Franse stadjes herinneren. De welluidende stem van de Muezzin Muzelman uit de minaretten van de moskeeën, herinnert hem er spoedig aan, dat christenen en moslem^ hier naast elkaar leven. Het grote feest van de hindoes is het zg. Shiva Ratri (de nacht van de god Shiva). Uit alle delen van het land komen de gelovigen daarvoor tezamen bij het berg meer, bekend als het „Grand Bas sin". Daar is het dat zij heilig water verzamelen en processies houden om vervolgens naar Port Louis af te dalen. In do vroege ochtenduren lopen zij daar in op tocht door de straten onder het zingen van Sanskrietse hymnen. Al het werk staat dan stil en duizenden toeschouwers bevolken de straten. Op deze bijzondere dag gaat men algemeen in In diase dracht gekleed. Verschillende soorten klederdrachten zijn in Port Louis een normaal ver schijnsel: Chinese vrouwen in haar nationale kledij; Indiërs uit de dor pen in hun typische dracht en mos lems met de traditionele hoofdbe dekking vormen tussen do pagoden en winkels een kleurrijk geheel. Het naast elkaar voorkomen van verscheidene talen (Frans of Cre ools, Engels en Hindustaans) schept geen hindernis voor de Mauritiaan. Een Indo-Mauritiaan die even goed Frans spreekt als een niet-Indiër, veronachtzaamt niet de studie van het Indiaas, erfenis van zijn voor vaderen, die jaren geleden uit India hier kwamen. Op school leren de kinderen voor het eerst dat er meer dan twee jaar getijden zijn. Want in Mauritius is het van november tot april ondraag lijk heet, terwijl de winter, die van mei tot oktober duurt, betrekkelijk zacht is. De bomen verliezen cr hun bladertooi nooit, "behalve soms bij orkanen, al komen die cr gelukkig zelden voor. In 1830 werd echter het enthou siasme van de sprookjesvertellers bekoeld. Toen ontdekte nl. een ingenieur, die het Grand Bassin onderzocht, dat dit niet meer dan 18 meter diep was. Ondanks alle getuigen, die gezworen hadden de slang met eigen ogen te hebben gezien, werd er geen monster in het meer gevonden. Mauritius, slechts een speldeknop in het zuiden van de Grote Oceaan, in vroeger tijden bekend bij de Azia ten en respectievelijk onderworpen aan Portugese, Hollandse, Franse en tenslotte Engelse heerschappij, is trots op zijn succes in het vreed zaam naast elkaar leven van zijn bevolking, zo heterogeen van sa menstelling. Wat door een beperkt aantal menselijke wezens dat op dit kleine eilandje leeft in praktijk wordt gebracht, kan ten voorbeeld strekken aan bewoners van veel grotere landen. Het Poolse blad „Express Wieczomy" heeft bericht dat er in Lodz een „Ame rikaanse spion" is gearresteerd. De man zou in het bezit zijn geweest van een klein fototoestel, waarmee hij voor de Amerikanen foto's van militaire instal" laties had moeten maken. TOESPRAAK TE LOS ANGELES „K.L.M. een van Nederlands belangrijkste werktuigen" Prins Bernhard heeft maandag in een rede te Los Angeles over de „rol van Nederland als bondgenoot van de Verenigde Staten" gezegd dat de vrij heid van handel en van vervoer ter zee en in do lucht van het hoogste belang is voor Nederland. „Wij ge loven dat de zo vrij mogelijke bewe ging van goederen, personen, dien sten en kapitaal dé beste waarborg is voor verdere ontwikkeling van het welzijn van do wereld en in het bij zonder van de westelijke wereld", al dus de prins na afloop van een diner dat hem werd aangeboden door het bestuur van de ..Bank o£ America" te Los Angeles. Gesproken editie „Eenzaam maar niet alleen" Gistermiddag heeft koningin Juliana een bezoek gebracht aan het r.-k blindeninstituut „St.-Henricus" te Grave ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van dit instituut. Zij werd ontvangen door o.m. de commissaris der koningin in Noord- Brabant, mr. dr. C. N. M. Kortmann. Voor het gebouw stond de jongens drumband van de blinden Opgesteld en in de hall boden twee leerlingen, Jantje Pijaker uit Leidschendam en Bruno Berkhout uit Amsterdam, bei den 6 jaar, bloemen aan de koningin aan. Frater Theophaan die enige weken geleden ter gelegenheid van het eeuwfeest tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau werd benoemd, hield in een van de zalen een korte wel komstrede waarin hij dit bezoek als grootste gloriepunt van de feesten kenmerkte. Het orkest speelde daar na een kort muziekstuk en het koor zong het „Salvum Fac". Koningin Julinana dankte ontroerd voor de ge brachte hulde. Zij bezichtigde vervolgens een vijftal klassen en de gebouwen en de technische opleiding. Keer op keer toonde zij grote bewondering voor de befeikte resultaten. In de Le Sage ten Broek-blindenbiblio theek waarin zowel in Braille ge drukte als gesproken boeken wor den verzorgd werd haar een ge sproken editie aangeboden van het boek van liaar moeder „Een zaam maar niet alleen". Een ges te die zij bijzonder op prijs stelde. Gistermiddag, bij vloed, kwam het, water in Breshens weer tot zulk een hoogte, dat liet over de kade stroom de en de steigerswaaraan de vissers schepen in de haven gemeerd liggen, geheel overspoelde. Voor de jeugd van Breskens een aanleiding om een spont aan waterbaMetuit te voeren, met als voornaamste attribuut een rijwiel, geplaatst tegen een decor van vissersschepen (Foto P.Z.C.), „Wij moeten ons dit doel, grotere vrijheid van handel en van vervoer, voortdurend voor ogen houden", zei de prins. Een klein land dat voor zijn bestaan afhangt van handel over de gehele wereld, neemt juist een positie in om steeds weer vooraan te gaan bij het aantonen van de voordelen van de vrijheid ter zee en in de lucht. Het is voor Nederland, dat de grootste bevolkingsdichtheid ter wereld heeft, noodzakelijk wil het zijn levensstandaard verbeteren, zijn industriële activteit voor het merendeel verwerkende indus trie die afhangt van de invoer van grondstoffen voor zo laag moge lijke prijzen te vergroten en zijn dienstverrichting in de vorm van overzeese handel en vervoer te handhaven en uit te breiden. „En om de dollars te verdienen, die ons in staat zullen stellen on ze open-deurpolitiek te handhaven, moeten wij vasthouden aan een maximaal gebruik van de werk tuigen die ons ten dienste staan", aldus de prins. De K.LM., een zuiver commerciële maatschappij, is, zei de prins, één van de belangrijkste werktuigen van Nederland. Deze maatschappij is van groot belang voor de nationale eco nomie en de nationale kracht van Nederland. „Zij is de grootste civiele buitenlandse koper van Amerikaanse vliegtuigen en de totale uitgaven van de K.L M. in Amerikaanse valuta zijn aanzienlijk hoger dan de inkomsten uit Amerikaanse bronnen". Verder zei de prins in zijn rede: „Wij zijn ons er ten volle van bewust dat Europa niet kan standhouden zonder Prinses Desiree van Zweden heeft als eregaste een studentenbal in Uppsala bijgewoond, waarop zij zich opper best heeft vermaakt. De foto toont de prinses tijdens het zingen van een studentenlied Piet Foïke Bohlin, president van de stu dentenvereniging van Uppsala. Zuid-Holland wenst betere verdeling van bouwvolume Op verzoek van Gedeputeerde Sta ten der provincie Zuid-Holland zal de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Den Haag in haar ge bied een enquête instellen onder een aantal grote bedrijven om gegevens te verzamelen over de woningbe hoefte van het bedrijfsleven. De uitkomsten van de enquête zul len worden samengevoegd met de ge gevens uit onderzoekingen, die ook door andere Kamers van Koophan del in de provincie worden gehou den, waarmede men uiteindelijk hoopt een betere verdeling van het bouwvolume over de verschillende gemeenten te bewerkstelligen. Opzienbarend moordproces in West-Duitsland In Düssddorf is dinsdag het proces begonnen tegen de 31-jarige techni cus Werner Boost, die beschuldigd wordt van moord op rijf mensen, van wie twee minnende paartjes, en een aantal diefstallen. Boost heeft slechts twee gevallen van veediefstal toegegeven en ont kent de moorden te hebben gepleegd. Met hem staat terecht de 28-jarige monteur Franz Lorbach, die ervan wordt beschuldigd dat hij één van de moorden, die Boost ten laste zijn gelegd, met Boost samen gepleegd heeft. Lorbach heeft bekend en te vens Boost als zijn medeplichtige ge noemd. De stoffelijke overschotten van een van beide paartjes werd in novem ber 1955 gevonden in een auto; die in een onder water gelopen steen groeve lag. De verkoolde lijken van het tweede paartje werden op 7 fe bruari ontdekt in een wei bij Dïis- seldorf. Boost werd in juni 1956 gearresteerd nadat- een jachtopziener hem bij een geparkeerde auto van een minnend paartje had aangetroffen. Boost had toen een revolver bij zich. Vergunningen voetbalpools worden verlengd De minister van justitie zal verzoe ken tot verlenging van vergunnin gen tot het houden van voetbalpools in welwillende overweging nemen. De bestaande vergunningen van de K. N.V-B. en „Caritas" Jopen 1 januari 1960. af. In zijn memorie van antwoord op de begroting 1960 deeld de minister mede, dat een wetsontwerp tot wij ziging van de Loterijwet, waarmee enige tijd gemoeid was, thans de mi nisterraad is gepasseerd. Moeder verzorgde baby niet voldoendedrie maanden De rechtbank te Rotterdam heeft dinsdag de 24-jarige mevrouw C. M. H. de G.H. uit Schiedam conform de eis veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Door haar baby onvoldoende te ver zorgen was deze, drie maanden oud, gestorven aan uitputting en verwaar lozing. Zes maanden voorwaardelijk voor misbruik van stempel De Alkmaars.e rechtbank heeft dins dag de 47-jarige Alkmaardér D. A. F. veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en vijftig gulden boete, omdat deze el ders gekochte goederen had voor zien van het stempel der stichting Amiva (Arbeid voor minder validen) en die met ruime winst had verkocht. Als oud-rayonleider van Amiva had hij zich onrechtmatig in het bezit van dit stempel gesteld. "N „Man overboord" van Monica Dickens Bij- de Zuid-Hollandse uitgeversmaat schappij SI. C. Stok te Den Haag is van de hand van de Engelse schrijf ster Monica Dickens verschenen de roman „Sfan Overboord" (onderti tel: Het déraillement van een mens). In deze titels ligt eigenlijk het ge hele karakter van dit boek opgeslo- ten. In de 284 pagina's van de Ne- uw hulp, zonder de huidige aanwezig- j derlandse vertaling beschrijft deze heid van Amerikaanse strijdkrachten, die het symbool zijn van uw vaste wil verdere uitbreiding van het com munisme te voorkomen, maar wij we ten ook dat de krachten van de vrij heid in de gehele wereld zonder Euro pa een vernietigende slag zouden lij den. „Dit is één van do aspecten van het bondgenootschap tnssen de Ver enigde Staten en Nederland, namelijk ,,de geleidelijke integratie van onze belangen in een kleiner wordende we reld"/ Overleg met Amerika over landingsrechten De Nederlandse regering en de rege ring der Verenigde Staten zijn over eengekomen consultaties te houden, die op 8 december a s. in Washington zullen beginnen. Onderwerp der con sultaties zal zijn de wens der Neder landse regering om commerciële lan dingsrechten in Los Angeles te ver krijgen, zo deelt het ministerie van buitenlandse zaken mee. achterkleindochter van de grote Charles Diekens de twaalf ambach ten en dertien ongelukken van een na de oorlog hij de Engelse marine overcompleet geworden5 onderzeeër- commandant' Juist voor deze categorie oud-mili tairen was het bijzonder moeilijk om aan dé slag te komen. Zijn baantjes lopen dan ook uiteen van „jongste" bediende in een zelfbedieningsrestau rant tot administrateur van een jon gensschool. In de zeer gevarieerde levensperiode komt de ongetrouwde Benjamin Francis ook nog in aanra king met een ietwat hautaine tele visiester, die in de marine-officier eerst wel een geschikte levenspart ner ziet, maar dit denkbeeld later laat varen, wanneer Francis een „baantjes-jager" is geworden. Tenslotte vindt de in het leven te leurgestelde marine-man in een „huis-langs-de-spoorlijn", dat hij van een herhaald passeren slechts uit het coupé-raam kent, zijn geluk. In een vertaling van J. P. Croes van Delden is met dit werk een uiter mate lezenswaardige bijdrage aan de „Gardenia-reeks" geleverd. De besturen van het N.V.V., de K.A. B. en iiet C'.X.V. hebben beraad slaagd over het adres, dat 53 hoog leraren onlangs tot (1e ministerraad hebben gericht inzake het recht van bulten deze vakcentrales staande groeperingen tot deelneming aan het georganiseerd overleg op sociaal- economisch terrein. Bij deze bespre kingen werd vastgesteld, dat de on dertekenaars van het adres blijk heb ben gegeven, op meer dan één punt onvoldoende bekend tc zijn met de feitelijke situatie op dit gebied. De vakcentrales wijzen er onder meer op, dat in tegenstelling tot het beweerde in het adres der professo ren bij de kandidaatstelling voor ver kiezingen van de ondernemingsraden ook niet-leden van de erkende vak centrales kunnen worden aangewe zen. Betoogd wordt voorts onder meer. dat op 1 januari 1958 82,6 proeent van het totaal aantal georganiseerde werknemers organisatorisch thuis was in een van de erkende vakcen trales. Het aantal niet-aangesloten organisaties is weliswaar groot, maar hun aantal gering. Belangrijke groepen van het administratief com mercieel, technisch, leidinggevend en toezichthoudend personeel zijn lid van een bij een erkende vakcentrale aangesloten organisatie. De organen waarin het sociaal-eco nomisch overleg plaats heeft, zijn al le gebaseerd op het beginsel van de pariteit tnssen de vertegenwoordi ging van werkgevers- en werkne merszijde. Het hogere personeel door eigen categorale organisaties afzon derlijk te doen vertegenwoordigen, zou, naar het oordeel van N.V.V., K.A.B. en C.N.V., een doorbreking van dat beginsel betekenen. Avontuur en dierenleven in Kernpockets „De zwarte klauw" Een vakantie vol avonturen beleven de vijf jongens en het meisje uit Edmund Sabotts Kern-pocket voor de jeugd „De Zware Klauw". Het is een spannend verhaal van een jongensbende, die in een wat geheim zinnig bos „opereert" en daarbij al lerlei praktijken uit beeldromans van „heldhaftige" allure toepast. Met enkele andere knapen uit het rustige Meerdorp nemen de jeugdige vakan tiegasten nu de taak op zich deze bende uit de omgeving te verwijde ren. Wat hun zij het na vele rob bertjes enzovoort tenslotte gelukt. Wijmie Fijn van Draat heeft met de vertaling uit het Duits aan het avontuurlijke element van het boek niets tekort gedaan. Mensenschuw In dezelfde jeugd-pocketreeks kun nen de jongens en meisjes van 12 jaar en ouder een boeiend \erhaai vinden, dat zich afspeelt temidden van op de uitgestrekte vlakten van Australië los rondlopende kalveren. „Mensenschuw" is de naam, waar onder de auteur Frank Dalby Davi son deze „biografie" van eên rode koe, die zich niet in haar lot kan schikken, het licht heeft doen zien. Het is een boeiende en leerzame beschrijving van wat de wilde kudde de „entourage" van de rode koe allemaal meemaakt wanneer vee fokkers haar eens per jaar bïjeen- drijven voor monstering en brand merken. Een interessant boekje, voor alle jongens en meisjes, die een open oog hebben voor het dierenleven. De drie gekroonde paardjes Piet Worms heeft voor de kleintjes een grappig boek geschreven en ge tekend. Het gaat over drie paardjes, die kroontjes, schoentjes en een jas je dragen. Ze zijn de vriendjes van drie prin sesjes. Piet Worms heeft zijn boek „De drie gekroonde paardjes" ge noemd. De tekeningen zijn plezieriger dan het verhaal, dat wat te langdra dig is. Piet Worms heeft kennelijk meer fantasie voor tekenen dan voor schrijven De illustraties van de drie paardjes en de drie prinsesjes zijn bijzonder grappig en daarom niet al leen te waarderen door kinderen. Het formaat van het boek. dat werd uit gegeven door Van Holkema en Wa- rendorf N.V. te Amsterdam is onge twijfeld origineel, maar een beetje onhandig voor een kleine kinderboe kenplank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7