UK 104 en UK 97 brachten eerste haring in Breskens aan de wal Zeeuwse Almanak GESCHIEDENIS DE JEUGD" „STEL ZEEUWSE SAMEN VOOR MEER SAMENWERKING VOOR INDUSTRIALISATIEPLANNEN ƒ3,90 Agenda 2 P a O V IN Ul ALE ZEEUWSE V O U R A N T WOENSDAG 4 NOVEMBER 1959 BLAUWE WIMPEL NAAR URK.. Bedrijvigheid rond het lossen en het mijnen begon gistermorgen half tien DE EERSTE HARING van het nieuwe seizoen, dat voor Bres kens altijd omstreeks eind oktober begint, is dinsdagmorgen om half tien geheel onverwacht eigenlijk door het span, gevormd door de Urkers UK 104 en UK 97, aan wal gebracht, 's Morgens nog en vooral in de middaguren arriveerden meer kotters in de haven van Breskens en onmiddellijk was daar weer de bekende bedrijvigheid rond het lossen van de haring en het mijnen in de gemeentelijke vismijn. Lou en Jan de Boer waren de schippers van de UK 104 en de UK 97, die niet zonder triomf de eerste in Breskens aan wal gebrachte haring aan burgemees ter J. A. Eekhout mochten offreren. De eerste uit een partij van twee ëntwintig ton, die het span aan land bracht en die voor zesenveer tig golden per honderd kilogram werd gemijnd. Een partij, ver schalkt bij de Noordhinder.... Lou en Jan de Boer hadden in alle voorgaande jaren, eigenlijk sinds de Urker en Texelse haringvissers Bres kens als plaats hebben gekozen om in de wintermaanden hun vangsten aan wal te brengen, uitgesproken pech gehad. Dinsdag is in Breskens de eerste ha ring van het seizoenaangevoerd. Dene eerste dag liepen negen span- nen van ZJrkers en Texelaars de ha ven binnen. Aan de kade ontstond direct grote bedrijvigheid rond het lossen van de haring. (Foto P.Z.C.). Elke visser van de Urker en Texelse vloot wist wel, dat Lou en Jan pretendenten waren voor de door Breskens beschikbaar gestel- VAN :mn TOT TEVREDEN De vogelbeschermingswaclit in West Zeeuwsch-Vlaanderen is tevreden over de houding van het publiek. Zo blijkt uit do periodieke mededelin gen tenminste. Dat hebben vooral de vogels op do broedterreinen van het zogenaamde „Grote Gat" kunnen merken. Zij werden er met rust ge laten. Zo zelfs, dat de dwergstern er kwam broeden. Een vogel, die vroe ger wel meer in het Zwin werd aan getroffen, maar de laatste jaren een beetje bang was geworden door de drukte van het toerisme. Deze tevredenheid van de vogel wacht was er ook nog voor mede werking op ander terrein dan dat van de gewaardeerde rust, In to taal konden namelijk niet minder dan 698 handtekeningen verza meld worden om te protesteren tegen de massamoord op vogels in Italië- Er waren natuurlijk ook nog altijd „grijpgrage" handen. ?o is bijvoorbeeld, het enige ge- TELEURSTELLING Vandaag is het de laatste dag van de kinderboekenweekwaar in de af gelopen dagen vele wijze en ook minder wijze woorden aan gewijd zijn. Het kinderboek had zeven da gen lang een ereplaats in de boek winkels en ook in publiciteitsmedia. Voorts vérschenen er reeksen*vouw bladen, die hnis-aan-lmis in cle. brie- venbuss'en gedeponeerd werden. Een van lie vouwbladen kwam te recht in een gezin te Ter neuzen, waarvan dc zevenjarige dochter Mieke een verwoed lezeres is. Ze nam 'de aangeprezen boekwerken dan ook nauwgezet door. Haar reactie was verrassend. Want diep teleurgesteld riep ze plot seling uit: ,Bali! Ze hébben ook dat boek met die drie gekroonde paardjes. Nou heb ik dat- riet alleen meer!" Over vrouwelijk gesproken signaleerde nest van de zwarte roodstaart verdwenen. Dat gaat de vogelwacht toch wel een beetje aan het hart-.. FINLAND In Oostburg zijn vijftien pestvogels waargenomen. Zo luidt een ander nieuwtje van dezelfde vogelbescher- mingswacht. En het opmerkelijke daarvan is, dat de pestvogels zich vooral ophouden in de woonwijk ..Finland", de naam ook van het land, waar zij op doortrek vandaan ko men. VOGELTREK. Het houdt niet op met de mel dingen van bijzondere vogels.-Op 12 september vond men in Ril- land-Bath een dode groenling (Chloris ehloris). Het vogeltrek station komt nu vertellen, dat de ze groenling op 2 maart van dit jaar te Botisbeeque (Noord- Frankrijk) als volgroeide vogel zijn ring kreeg. Het merk was: SB 7975, mms. Paris. ASPECT In Utrecht beeft men dinsdag het nieuwe bondskantoor van de Christe lijke Metaalbedrijfsbond geopend- En onder die „mep" verstaan we dan de veertienjarige Arie Boele uit Zwam- merdam. Dit feit zou de grenzen van deze rubriek niet overschreden heb ben als het Zeeuwse aspect aan dit gebouw had ontbroken. Maar dat is er nu juist wel. Overigens een „his torisch" aspect... Want op 12 sep tember van het vorige jaar. heeft dé heer H. C. V. Sorcl uit Vlisslngen, die de meeste lidniaatschapsjaren van de bond op zijn naam heeft staan, de eerste steen voor dit bonds kantoor gelegd. de blauwe wimpel, die telkenjare wordt uitgeloofd voor het span, dat da eerste haring op de Brcs- kense wal brengt. Maar ieder jaar ging er iets mis... Weshalve zich gistermorgen een paar stralende Urkers aan burgemeester Eekhout, die voor dit traditionele ge beuren naar de vismijn was getogen, presenteerden... Het -was dan ook door hun toedoen, dat het rood-wit- blauw al zo vroeg in dê morgen op het vismijngebouw kon worden ge plaatst! Meestal wordt de eerste ha ring in Breskens iets vroeger in het najaar aangevoerd. Vorig jaar was dat 21 oktober: het minder gunstige weer was er de oorzaak van, dat dit thans ruim een week later het geval is. Negen spannen liepen er deze eerste dag- in Breskens binnen: gezamenlijk brachten zij 150 ton haring aan wal, die een prijs, variërend van 39 Ve tot 54'i cent per kilogram maakten. Evenals Jan en Lou dc Boer dat had den gedaan, kozen de spannen, na de eerste vangsten te hebben gelost, onmiddellijk weer zee. In totaal heb ben voor dit seizoen ruim 30 span nen Breskens nis „loshaven" gekozen. Belgische grens vandaag open voor appelen Naar dinsdag in veilingskrin- gen is vernomen, zal België met ingang van vandaag, woensdag, wederom de invoer toestaan van appelen uit Ne derland. Geruime tijd geleden werd de invoer van appelen stopgezet, teineinde het prijs peil in eigen land niet te ver storen. Het weer openstellen men in exporteurskringen al van de grenzen verwachtte men in exporteurskringen al enkele weken. Daarom zijn er de laatste tijd op de Zeeuwse veilingen flinke aankopen ge daan. De afzet, die tot nog toe een vrij gunstig resultaat heeft ge had, zal door deze grensopen- stelling zeker ook voor de ko mende maanden gunstige per spectieven scheppen. Ook zijn de Nederlandse gren zen weer opengesteld voor in voer van alle groenten en fruit, met uitzondering van druiven, waarvoor een speciale regeling bestaat. Bouw twee boerderijen aanbesteed in Baarland In café Traas te Baarland werd aan besteed de bouw van 2 boerderijen, n.I. voor de heer J. Traas Pzn. te Baarland, te bouwen a_an de Breede- wég en voor de heer J. Murre Jzn. te Baarland, te bouwen aan de weg in Oosterstriepe onder architectuur van de heren Steen en Tuinhof, ar chitecten te Vlissingen. Voor deze 2 boerderijen werd gecom bineerd als volgt ingeschreven: A, C. ICoole te Baarland 143.097; Fa. K: Fraanje Zn. te Lewedorp 141.500; L. C. Hubregtse te 's-Gravenpolder ƒ.140.490; J. Priem te Ovezande 132.636; Fa. J. la Grand Zn. te Hoedekenskerke 132.600; D. van der Poel te Oudelande 131.460. De gunning is aangehouden. M. P. DE BRUIN IN ZEEUWS TIJDSCHRIFT: Aantrekkelijk nummer met gevarieerde inhoud DE ARCHIVIST van het Rijksar chief voor Zeeland te Middelburg, de heer M. P. de Bruin, komt in een ar tikel in het Zeeuws Tijdschrift (vier de nummer in do negende jaargang) tot de conclusie, dat het mogelijk moet zijn een verantwoorde geschie denis van Zeeland voor de jeugd sa men te stellen. Omdat het moeilijk (Slot van pag. 1) lichte industrie worden bevorderd. Op deze wijze lijkt volgens do Workgroep dat een juiste harmo-, nic tussen landbouw en industrie bereikbaar is. De landbouw ziet daarbij als doel van de industriali satie o.m., het opvangen van een groter deel van het eigen geboor teoverschot. Schouwen-Duiveland en Tholen mogen daarbij niet ver geten worden, omdat de werkgele genheidssituatie daar, na het be ëindigen van de herverkavelings- werken in 1960-1961, door het vrij komen van de daaraan werkende arbeiders en 'n efficiënt produce rende landbouw, nog ernstiger wordt. Verlies Als argument om liet verlies van cul tuurgrond tot het noodzakelijke te beperken, wordt er bijvoorbeeld op gewezen, dat de. woningbouw in het luider van bet. Kreekrakplan, op <lo Brabantse zandgrond dient plaats te vinden. En niet, zoals bij de woning bouw voor militairen het geval was, op uitstekende landbouwgronden in Rilland-Batb. Het Zuid-SIoe-projeet wordt uifc agrarisch oogpunt liet meest aantrekkelijk geacht, omdat daarbij van nieuw in te polderen land van slechte kwaliteit gebruik wordt gemaakt. Bij aanleg van wegen eri spoorwegen zullen ook ter beper king van grondverlies zoveel mo gelijk de bestaande tracees dienen te worden gevolgd. Verder ziet men het als een billijke eis, dat door industrialisatie getrof fen grondgebruikers worden gecom penseerd met nieuwe cultuurgrond elders, bijvoorbeeld in de IJselmeer- polder en in liet Drie-Eilandengebied. In dit verband wordt ook met Idem op inpoldering van het land van Saeftinge aangedrongen. In goed overleg kan dc praktijk heeft het reeds bewezen ook bij de aanleg van nieuwe wegen vaak voor komen worden, dat goede landbouw grond hieraan moet worden opgeof ferd. Gezondmaking platteland Over de verspreiding van schadelijke 'afvalstoffen in water en lucht wordt, opgemerkt, dat er installaties moeten worden geplaatst welke schade aan mens en dier en land- en tuinbouw- gewassen kunnen voorkomen. Ove rigens zal alle schade volledig moeten HAMOL j crème Hydratante, vochtinbrengend, worden vergoed. Zeer belangrijk wordt het ook genoemd, dat de in dustrialisatie mede do gezondmaking van ligt platteland kan bevorderen. Daartoe kan aan de bestaande dor pen rond Sloe en Kanaalzone een be paalde functie worden toebedeeld. Er zal in dc nieuwe industrialisatiege- bieden een gezonde sociale structuur moeten worden opgebouwd, zodat de ex-agrariër er 2ich thuis kan voelen. De woningbouw moet daarop gericht zijn. Voor het platteland wordt het overigens van grote betekenis ge acht. dat belangrijke culturele cen tra bij Sloe en Kanaalzone ontstaan. Overigens werd bij de. bespreking van een en ander geconstateerd, dat de direct belanghebbenden i.e. de land bouw veel meer dan tot dusver het geval is, zelf aandacht zal moeten besteden aan uitbreidingsplannen e.d. Het is nu in de praktijk dikwijls zo, dat hiervoor de grootste belangstel ling aan do dag wordt gelegd door groepen die juist de landbouwgron den voor andere doeleinden willen ge bruiken. Er ligt hier ook een belang rijke taak voor de landbouworgani saties. Nieuwe installaties bij C.N.A. te Sluiskil De Compagnie Néorlandaiso de l'Azo- te te Sluiskil zal in de twee eerstvol gende jifren enkele omvangrijke in stallaties bij de bestaande i'abrieks- outiUage laten bouwen. Zo zal een nieuwe kraakinstallatie voor zware stookolie worden gebouwd. Een ander groot object is do bouw van een nieuwe elektrische centrale met een turbo-generator niet een vermogen van 40.000 Kiv. Het is de bedoeling, dat de nieuwe kraakinstallatie in de tweede helft van 1960 bedrijfsklaar zal zijn; met de elektrische installatie zal dit een jaar later het geval zijn. De produktie-capaciteit van de nieu we kraakinstallatie zal 340.000 N-M3 gevonteerd gas per dag bedragen, met een waterstofgehalté van onge veer 63 procent, Het produktie- resultaut ligt op honderd ton ammo niak per dag, waarvoor tachtig ton zware stookolie per dag moet worden gekraakt. Voor de elektrische centraio zal zowel poederkool als stookolie als brandstof kunnen worden gebruikt. Voorts ligt het in de bedoeling, de dagcapaciteit van de Ureaum- fabriek van dit bedrijf Ureaum is een stikstofkunstmestprodukt allengs op te voeren, totdat een dagproduktie van 70 ton zal zijn bereikt. Spiegelruit overleefde val van vrachtauto Een spiegelruit ra» een meter in het vierkant heeft dinsdag f= tussen Goes en 's-Gravenpolder s een val van een rijdende vrachtwageneen daarop aan- sluitend zeiltochtje en een noodlanding in een sloot over- loefd. Maar het was dan ook §jj een dubbeldikke spiegelruit Zo meesterlijk als de ruit. ver- pakt moet zijn geweest, zo ge- H makkelijk moet er wel bij 'het vervoer mee omgesprongen ziju. Hoewel daarbij dient te n worden aangetekend, dat de H betrokken mensent die van het schildersbedrijf Blom uit H 1 's-Gravenpolderer zelf totaal 1 niets of althans zeer weinig van begrijpen Zij transporteerden de ruit met een vrachtauto van Goes naar 's-Gravenpolder. Bij aankomst ontwaarde men eohter een lege §1 laadbak Het mysterie was reeds als on- H oplosbaar aanvaard- en men §j -was weer op weg naar Goes om een nieuwe ruit, toen men H bij de zogenaamde „Vier Lin- H den" een deken waarin men m- de ruit zorgvuldig had verpakt H tussen het door de herfst s geteisterde lover zag doorsche- H meren. ,Jdet de resten spookte het door de schilders- breinenmaar de ruit was M heel. H De breekbare last. moet tijdens m hel transport door de wind zijn opgenomen en zo in de sloot ztjn terechtgekomen. lllllllÉM J. Traas Czn. te Baarland koninklijk onderscheiden Do 75-jarige heer J. Traas Czn. to Baarland werd onderscheiden met do eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassuu. De heer Trans ontving deze onderscheiding op zijn verjaardag tijdens een bijeen komst te zijnen huize. Burgemeester W. N. van Liere speldde hem dc on derscheiding op dc borst. De burgemeester noemde de verdien sten van de heer Traas voor de ge meenschap in de achter ons liggende jaren. n l. 50 jaar penningmeester van dc afd. Baarland van de Ver eniging „Het Groeno Kruis"; van 1929—.1935 diaken en van 1935—1939 en 19411945 ouderling der Geref, Kerk tè Baai-land; van 1921—1950 lid van het schoolbestuur van do Ver eniging tot Stichting en Instandhou ding van een school met de Bijbel te Oudelande: van 19311946 lid van de gemeenteraad van Baarland: van 1939—1946 A.-R. wethouder der ge meente Baarland en sedert 1928 lid van de Raad van Toezicht van de Coöp. Boerenleenbank „Hoedekens kerke c.a.", van welke raad hij thans secretaris is. Namens de Coöp, Boerenleenbank .,Hoeclelccnskerke'r werd de heer Trans vervolgens toegesproken dooi de heer Q. Hoogerheide, kassier dei- zou zijn een witte raaf te vinden, waarin historicus, pedagoog en schrijver verenigd zouden moeten zijn, beveelt hij het zoeken van een driemanschap aan. In dit boek zou de illustratie op een hoog plau moe ten staan, zo stelt hij verder. De schrijver komt tot zijn idee na te hebben opgesomd wat er op histo risch gebied in de loop der jaren al over Zeeland is geschreven. Een nieu we samenvatting in de trant van „Zeeland door de eeuwen heen" acht hij niet mogelijk, omdat op tal van belangrijke punten monografiën no dig zijn Voorts spreekt de heer De Bruin in dit lezenwaardige artikel de wens uit, dat het de reorganisatie- commissie van het Zeeuwsch-Ge- nootschap der wetenschappen zal gelukken dit instituut tot brand punt te maken van het geestelijk en wetenschappelijk leven in Zee land. „Dat het zal uitgroeien tot orgaan van waaruit voor de plaat selijke en regionale geschiedbe oefening een krachtige stimulans zal uitgaan". Voor de toekomst verwacht de auteur belangrijke publikaties over de kaap vaart tijdens dc Spaanse Successie oorlog. over de' slavenhandel, de cri minaliteit in Zeeland in de vorige eeuw en over de oester- en mossel cultuur. Overige inhoud Van de overige inhoud noemeu wij uog een prettig leesbaar, rijk geïl lustreerd verhaal van J. "Vijverberg, getiteld „Herinneringen aan het ver loren Kakkersweel"; een beschouwing van dr. D. A. de Graaf over „Heine en Van Lennep in Zeeland"; een kri tische kroniek van A. L. A. Borst, naar aanleiding van bet onlangs in Amersfoort gehouden congres, gewijd aan do communicatie-middelen en een uitvoerig artikel van dr. C. de Galau over de streekvcrbcterlng iu do Zak van Zuid-Beveland. Een aantrekkelijk nummer, met eon gevarieerde inhoud. Reeds twee ton voor getroffen boeren Half november eerste honderd „logees" uit Drente De stroom van giften en gaven van de Zeeuwse landbouwers ten behoe ve van hun door do droogte getrof fen collega's duurt nog onvermin derd voort. In geld en natura is thans reeds een bedrag van ongeveer twee ton geschonken. Per 2 november jl. was er bij dc ge westelijke raad van het Landbouw schap te Goes een bedrag van 111.000 aan giften binnengekomen. Voorts werden geschonken 1700 ton bietenkoppen, 600 ton stro, 90 ton voederaardnppelen en 50 ton hooi. Half november zullen de eerste hon derd stuks jongvee uit Drente naar Schouwen komen, waar zij worden gehuisvest in stallen van boeren, die nog met dankbaarheid terugdenken hoe na de ramp van 1953 hun voe onderdak vond bij collega's elders In totaal werd reeds „logies" aange boden voor 175 stuks vee, vooral in Schouwen-Duiveland. Naast hulp in natura aan de getrof fen Oostbrabantse en Limburgse be drijven, zulen ook enkele krepoergo- vallen in eigen provincie, namelijk in het zandgebied van Z.-Vlaanderèn en op Schouwen, worden geholpen. Friesland dat na de overstromings ramp, Zeeland zo»rijkelijk heeft ge holpen, heeft op het vasteland niet van do droogte to lijden gehad. Wel is er een tekort aan veevoeder op Ameland en Schiermonnikoog. De gewestelijke raad van het Land bouwschap heeft daarom dinsdag be sloten een zending hooi en stro naar deze eilanden te zenden. De in Zee land ontvangen golden zullen worden gebruikt voor do aankoop van ruw en kruchtvoer, dat aau de boeren in Drento en voor zover nog moge lijk in Overijsel zal woren ge schonken. Stremming van scheepvaart op Westerschelde opgeheven „Shaftesbury" naar Antwerpen gesleept De stremming van de scheepvaart op Antwei-pcn die maandagavond laat inzette, is dinsdagmorgen omstreeks negen uur opgeheven. Het Engelse schip „Shaftesbury", dat ter hoogte van boei 62 in de smalle vaargeul van het Nauw van Bath aan de grond was gelopen, werd dinsdag morgen te 03.00 uur door sleepboten uit Antwerpen, Terneuzen en Vlissin gen vlotgetrokken. De sleepboten uit Terneuzen en de „Scaldis" uit Vlis singen zijn naar hun standplaats te ruggekeerd en de sleepboten uit Ant werpen esoorteerden dc .Shaftesbury' naar Antwerpen. VANDAAG. Middelburg Electro: Ontembare harts tocht", 10 en 21.15 uur, 18 Jaar. Oouden Poorte: Vergadering Bond van Ouden van Dagen, 14 uur. Stadhuishallen: Grote vogel- en bloemententoonstel ling 10-22.30 uur. Vlisslngen Luxor: „Mannen zonder wet, 20 uur, 14 jaar. Alhambra; ,.i|c wil le ven", 20 uur, 18 jaar. Goes Grand: „Abbot eo Costello bij de kannibalen", 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2