PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EISENHOWER ZAL INDIA BEZOEKEN Minister De Schrijver kondigt conferentie in Kongo aan Zeeuwse landbouw wil overleg over industrialisatieplannen HAD KROESJTSJEW GEHEIM GESPREK MET TITO? DEMONSTRATIE TEGEN V.S. IN PANAMA-KANAALZONE Vandaag... 202e jaargang - no. 260 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, S 00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 4 nov. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief- Kleine advertenties (max. 8 regels» 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen <b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 In kader van reis naar diverse hoofdsteden: Het zal iii de naaste toekomst niet blijven bij een westelijke topconferentie in Parijs. Amerika's president Eisenhower en de Russische premier Kroesjtsjew achten het klaarblijkelijk ge wenst, zich persoonlijk zo breed mogelijk te oriënteren alvorens de grote topconferentie Oost-West volgend jaar wordt gehouden. Onofficieel is gisteren te Washington meegedeeld, dat president Eisenho wer in december Italië, Turkije, India en Pakistan zal bezoeken. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" heeft de Russische premier Kroesjtsjew dezer dag-en bij zijn bezoek aan Roemenië aan de Roemeens-Joego-Slavische grens in het geheim het Joego-Slavische staats hoofd ontmoet, met wie hij jarenlang belangrijke ideologische menings verschillen heeft gehad. Kroesjtsjew en Tito zouden gespro ken hebben over de betrekkingen tus sen Moskou en Belgrado, de vooruit zichten voor een zone zonder kern wapens in de Balkan en dó interna tionale betrekkingen in 't algemeen. „Newsweek" noemde als bron van zijn bericht „Oosteuropese diploma ten in Boekarest". Metro alleen geen oplossing voor verkeer in Rotterdam De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rotterdam heeft dins dag met algemene stemmen een mo tie aangenomen, waarin zij haar gro te bezorgdheid erover uitspreekt, dat de metro alleen geen oplossing is voor de snelle toeneming van het ge motoriseerde verkeer, dat nu reeds vaak tot chaotische verkeersopstop pingen aanleiding geeft, zij wil daarom ook een zo spoedig mogelijke uitvoering van do haar inziens onontbeerlijke tunnels voor het gemotoriseerde verkeer. Do motie zal ter kennis worden ge bracht van het gemeentebestuur en van alle andere daarvoor in aanmer king komende instanties. Mr. Struycken in Raad van State geïnstalleerd In do wekelijkse vergadering van de Raad van Stato is dinsdag het nieuwe lid nu-. A. Struycken, geïnstalleerd. De raad is thans weer volledig, na lange tijd met vacatures te kampen te hebben gehad. Miss Japan 1959, de achttienjarige Chieko Ichinose vertoeft op het ogenblik, compleet met vrolijk ver sierde kimono, in Londen, waar zij op 10 november a.s. zal meedingen naar de titel „Miss World". Op Trafalgar Square vond de schone Japanse al spoedig een ,Jiobby" be reid haar de bezienswaardigheden te wijzen. Wat Eisenhowers reisplannen be treft: Volgens het Franse pers bureau A.F.P. zou hij zich tegen 4 of 5 december naar Rome be geven voor een officieel bezoek. Na zijn verblijf in Italië zou hij naar India gaan en vandaar naar Parijs reizen om op 19 december de westelijke topconferentie bij te wonen. Het Witte Huis weiger de op deze berichten commentaar, te geven. Adenauer zou boos zijn op De Gaulle Intussen wist de „General Anzeiger" gisteren uit Bonn te melden dat de Westduitse bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer, bij Charles de Gaulle heeft geprotesteerd tegen het voor nemen van de Franse president, om van de westelijke topconferentie een soort zitting van de westelijke Gro te Drie, de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk, te maken. Men kon dit bericht echter van offi ciële zijde niet bevestigd krijgen. Adenauer zou zich verzetten tegen elke poging om de Westduitse rege ring buiten de discussies te houden, die rechtstreeks verband houden met Duitsland. Adenauer zou vernomen hebben dat de Franse regering de kwesties, die bij het westelijk top- overleg in tegenwoordigheid van de Westduitse afvaardiging besproken zullen worden, zeer nauwkeurig wil omlijnen. Liberalisatie Franse invoer landbouwprodukten De Franse regering heeft gisteren de volledige lijst opgesteld van land bouwprodukten voor welke de kwan titatieve invoerbeperkingen zullen worden opgeheven en waarvoor de invoerrechten voorlopig zullen wor den afgeschaft. Een woordvoerder van de Franse re gering deelde mede dat de lijst van daag in het Staatsblad zal worden gepubliceerd en dan onmiddellijk van kracht zal worden. Hoewel nog geen bijzonderheden zijn bekendgemaaekt, werd door overheidskringen beves tigd dat in de lijst fruit en groenten en veevoederprodukten zijn opgeno- Sterk hogedrukgebied nadert j (Van onze weerk. medew.) Ij Er kwamen gisteren nog enke- 11 le opklaringen voor en de tem- §5 H peratuur steeg tot ongeveer 11 graden C. Later nam de be- wolking toe onder invloed van een koufront met enige regen, H dat uit het westen naderde. - Dit front trekt nu in zuid- H oostelijke richting verder en wordt gevolgd door een zeer sterk hogedrukgebied, waar- van het centrum nu ten zuid- n p westen van Ierland is aange- j= komen. De wind ruimt naar p p noordelijke richting, waardoor p er iets koudere lucht wordt aangevoerd. De bewolking gaat weer oplossen en wij mo- gen opklaringen verwachten, waarbij 's nachts weer mist p kan ontstaan. p H In de komende heldere nachten kan de temperatuur flink da- len, maar vorst van enige be- p tekenis is daarbij nog niet te verwachten. De regenkansen nemen na vandaag weer af en zullen ook in de komende da- j§ gen klein blijven, doordat het genoemde hogedrukgebied nog iets dichter bij ons land zal p komen te liggen. IlllllllllllllllllM „WIJ HEBBEN DE ZWARE VERPLICHTING TE HELPEN" Economische grondvesten verstevigen „Wij hebben de zware verplich ting op ons genomen, het Kon golese volk te helpen om in een sfeer van rust zijn onafhanke lijkheid te verwerven. Het spijt ons dan ook oprecht, dat wij nu maatregelen moeten treffen om de orde en de rust daar te her stellen", adus verklaarde de mi nister van Kongo en Roeanda- Oeroendi, De Schrijver, dins dagmiddag in het Belgische parlement, dat voor het aanho ren van een verklaring over Kongo vervroegd bijeengeko men was. Minister De Schrijver kondigde aan, dat hij nog deze maand een bezoek aan Kongo zal brengeu. Hij zal het algemeen colloquium (gesprek) bij wonen, dat tussen 20 en 80 november te Leopoldstad wordt gehouden. Aan dit algemeen overleg tussen bestuur en Kongolese leiders zeide de minis ter groot belang te hechten. Hij deed een beroep op diegenen in Kongo, die tot nu toe een afwachten de en gereserveerde houding hebben aangenomen, deel te nemen aan dit overleg. De minister somde voorts de politie ke hervormingen op, waarvan hij mededeling deed in zijn boodschap aan Kongo van twee weken geleden. JONGELUI GOOIDEN MET STENEN Drie agenten gewond twee arrestaties Eenheden van do Amerikaanse poli tie in het door do Verenigde Staten beheerde gebied van het Panamaka- nanl moesten dinsdagavond in volle uitrusting optreden tegeu jongelui dio hadden deelgenomen aan een mars door Panama City bi j gelegen heid van do onafhankelijkheidsdag. Diet traangas en waterstralen wer den de groepen uiteengedreven, die met stenen naar do politieagenten wierpen en beledigingn schreeuwden. Drio agenten zijn gewond en twee van de jongelui zijn gearresteerd. Onder de menigte, die het incident, dichtbij de grens van do V.S-zone, gadesloeg, waren duizenden kinderen, die in parade-uniformen waren gesto ken. Bij de onafhankelijkheid van Pa nama in 1903 werd een overeen komst tussen de Verenigde Sta ten en Panama getekend, waarbij de V.S. het beheer over de kanaal zone verkregen. Volgens een van de verdragsartikelen mogen de V.S. alle rechten en gezag uit oefenen binnen de omgrenzingen van de zone, ,.die de V.S. behe ren alsof zij de soevereiniteit over het gebied bezitten". Panamese nationalisten hebben betoogd, dat het „alsof" in de ver dragstekst aantoont, dat de Ver enigde Staten in feite de soeve- reinitiet over de Kanaalzone niet bezitten. Een nationalistisch parle mentslid (Aquilino Boyd) heeft aangedrongen op een „vreedzame invasie" in de Kanaalzone „ten einde da Panamese soevereiniteit ta her«telWJ« De verkiezingen voor gemeenteraden en gewestelijke raden, welke volgen de maand worden gehouden, zullen de eerste etappe op de weg naar on afhankelijkheid besluiten, zo zeide hij. Om levensvatbaar en welvarend te zijn, moet de nieuwe staat die thans in het leven wordt geroepen sterke financiële en economische grondves ten hebben, aldus de minister. Maatregelen. Het tekort van Belgisch Kongo dat in 1957 700 miljoen Belgische franks bedroeg, was gestegen tot ongeveer 2,5 miljard franks in 1959. Dit zou in 1960 verder stijgen tot circa 4 miljard tenzij krachtige maatregelen zouden worden genomen. De maatregelen welke de Eelgische regering op financieel gebied voor stelt somde hij als volgt op: Voor 1960 zal een bijzondere bij stand worden verstrekt van 2,5 mil jard Belgische franks. Hiertoe zal een lening op lange termijn worden uitgeschreven. De regering bereidt de oprichting voor van een maatschappij voor de ontwikkeling van Kongo, waarvan de aandeelhouders, in de eerste plaats en zeker bij het begin, Kongo en België zullen zijn. Het aandeel van België in het kapitaal van deze maat schappij zal voor 1960 een miljard bedragen. Later zouden ook andere landen aan deze maatschappij kun nen deelnemen. Hij zei voorts dat maatregelen moeten worden getroffen om de particuliere investeringen aan te moedigen en de financiering er van te vergemakkelijken. De socialist Collar»! vroeg de minis ter om een bevestiging dat aan <le ronde-tafelconferentie met do Kongo lezen de drio belangrijkst© partijen katholieken, socialisten en liberalen zouden deelnemen. ■HP gSiggllll 9 Dinsdag is Sr. Ms. opnemingsvaar- tuig Snellius uit Den Hélder naar Ne derlands Nieuw-Guinea vertrokken. De bemanning telt 108 koppen. Het is de derde maal, dat de Snellius haar steven naar tropische wateren heeft gewend. Prinses Irene bezichtigt kerkbouw in Utrecht Prinses Irene is voornemens op 10 november de nieuwe Marcuskeric te Utrecht te bezichtigen om zich op de hoogte te stellen van- de moderne kerkenbouw. Britse minister weigert Podola gratie te verlenen De Britse minister van binnenlandse zaken, Butler, heeft dinsdag laten bekendmaken dat hij geen grond heeft kunnen vinden voor het ver lenen van gratie aan de 30-jarig Ca nadese fotograaf van Duitse af komst, die wegens moord op een Londense rechercheur ter dood is ver oordeeld. Op 5 november zal Podola worden opgehangen. werd drie jaar geleden de opstand tegen de onderdruk- K c king in Hongarije door de Rus- S sen neergeslagen. W\WWV*W\\*VVWANWS/ GEWESTELIJKE RAAD LANDBOUWSCHAP: Ook agrarische belangen dienen in het oog te worden gehouden De Zeeuwse landbouw staat niet vijandig tegenover een indus triële ontwikkeling in deze pro vincie, zoals wel eens wordt ge zegd. Integendeel, men ziet in deze kringen ook de noodzaak van een overigens niet onge breidelde industrievestiging in, alleen: de agrariërs willen tijdig gekend worden bij het maken van plannen, zodat ook de belangen van deze bron van welvaart voor Zeeland behar tigd kunnen worden en in over leg naar een voor alle bedrijfs takken aanvaardbare effec tuering kan worden gestreefd. Want nog altijd vindt in deze provincie dertig procent van de mannelijke beroepsbevolking rechtstreeks een bestaan in de landbouw, zo wordt gesteld in een nota van de gewestelijke Dc landbouw meent het recht te heb ben de cis te stellen, dat met zijn be langen en wensen zoveel mogelijk rekening wordt gehouden. Wensen, die in een viertal punten aldus wor den geformuleerd: a. liet verlies van cultuurgrond dient tot het noodzakelijke te worden be perkt; b. een economisch gebruik van cul tuurgrond dient zo weinig mogelijk te worden aangetast door ongunstige wegtraoeringen c. aan het punt van verspreiding van schadelijke afvalstoffen in water en lucht moet bijzondere aandacht wor den besteed: d. opdat de industrialisatie mede de gezondmaking van het platteland zal bevorderen, dient aan de bestaande dorpen rond Sloe en Kanaalzone een bepaalde functie te worden toebe deeld. In een onderhoud met de pers heeft een bestuurscommissie van de ge westelijke raad van het Landbouw schap in hotel „De Korenbeurs" te Goes de nota van de door deze raad gevormde Werkgroep In dustrialisatie nog nader toegelicht. Met verwijzing naar het vertrek overschot uit Zeeland wordt da nood- Raat) van het Dandhouwscliap» yan het weaken naai» pieuwa werkgelegenheid voor de Zeeuwse bevolking onderschreven. Men ziet echter het gevaar, dat door de na druk, die voor de uitbreiding van werkgelegenheid op industrialisatie valt, de betekenis van de landbouw in Zeeland onvoldoende tot haar recht komt. De inkomens in de agrarische sector in Zeeland behoren echter tot de hoogste van Nederland. Per be lastingplichtige was het gemiddelde inkomen in 1950 in de Zeeuwse land bouw 4200 tegen een algemeen gemiddelde van 3200! Bij de industrialisatie van Zeeland is de landbouw rechtstreeks betrokken, zo wordt erkend. Het aantal manne lijke agrarische arbeidskrachten is in de afgelopen tien jaar in Zeeland met 20% gedaald van rond 30.000 In 1947 tot ruim 23.000 in 1957. Deze ontwikkeling zal zich in de toekomst, zij het waarschijnlijk in verzwakte mate, voortzetten. Verwacht wordt Ziekenfondsraad adviseert premieverhoging tot 5 pet. De Ziekenfondsraad heeft aan de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid advies uitgebracht inzake het percentage van de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering in 1960. De raad heeft zich uitgesproken voor de opvatting, dat het percentage op 5 dient te worden, gesteld. Voor het lopende Jaar ïs liet percentage 4,5. Daarmede kunnen eenter de kosten niet volledig worden gedekt. De kosten-dekkende premie over 1959 zou 4,7 zijn geweest. Het te kort wordt aangevuld uit de reserve, welke daarmee echter eind 1959 zal zijn gedaald tot ongeveer 32 miljoen gulden. Dit bedrag acht de zieken fondsraad voor een verantwoord be heer te laag. Voor 1960 wordt op een verhoging van de premie-opbrengst wegens loonstijging gerekend, maar de uit gaven zullen sterker stijgen. Ten dele is dat een gevolg van de herzie ning der honoraria van de medewer kers. Hiermede is een bedrag van ruim 15 miljoen gulden per jaar ge moeid, wat overeenkomt met 0,15 premie. Belangrijk is voorts -het feit, dat de kosten van verpleging en be- handeling in ziekenhuizen steeds toe nemen, niet het minst door de voort gang van de medische mogelijkheden. Tenslotte meent de ziekenfondsraad dat enige verhoging van de reserves wenselijk is. De minister van sociale zaken en volksgezondheid zal zijn-beslissing nemen na de S.ER. over het door de ziekenfondsraad uitgebrachte advies te hebben gehoord, aldus een com muniqué van het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid. Geval van t.b.c. in legerplaats Ossendrecht De Militaire geneeskundige dienst heeft een gval van tuberculose ge constateerd onder een groep militai ren, die in de legerplaats Ossendrecht wachten op uitzending naar Neder lands Nieuw-Guinea. De chef van de generale staf heeft uitstel van de uitzending gelast voor de hierbij betrokken militairen met het doel door een grondig onderzoek na te gaan of er eventueel contact infecties heeft plaatsgevonden. De Duitse raketvereniging te Bremen heeft met succes poststukken per raket verzonden. Tien raketten met 5000 kaar ten zijn vijf km ver weggeschoten lanus de kust bij Cuxhaven. De kaarten zijn door de P.T.T. overgenomen voor ver zending op de gebruikelijke wijze. dat per jaar een kleine 300 mannen Geldig tot hedenavond uit agrarisch milieu, werk zullen zoe- 1 uit agrarisch milieu, werk zullen zoe ken buiten de landbouw. Boeren en landarbeiders zien daarom de nood zakelijkheid van industrievestiging in, maar zo wordt in de nota verder opgemerkt: Zeeland moet vooral niet op de Randstad Holland gaan lijken. Op grond van de thans bekende plannen zal de zware industrie tot enkele plaatsen beperkt blijven, met name tot het Zuid-Sloe, de" Ka naalzone en het Kreekrakgebied. Overigens zal de vestiging van (Zie slot pag, 2 kol, 3) NOORDELIJKE WIM). Opklaringen, met: aan de kust hier en daar een bui. In de oostelijke helft van het land aanvankelijk nog veel bewolking en enige regen, welke langzaam naar het zuidoosten weg trekt. Matige, aan de kust tijdelijk nog krachtige noordelijke wind. On geveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 5 november Zon op 7.40 onder 17.06 Maan op 12.26 onder 21.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1