GOLDEN FICTION Plattelander: geen buitenbeentje maar „gewoon Nederlander" Tegen Noorwegen moet smaad van Keulen worden uitgewist... K.L.M. NAM VLIEGVELD VAN ROTTERDAM OP IN LUCHTLIJN DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CONGRES ifDE TOEKOMST VAN HET PLATTELAND" Advertentie Nodig zijn outillage van de streek en werkgelegenheid (Van een medewerker) Landbouw en platteland zijn nauw met elkaar verweven. Niet alleen vindt het grootste deel van de plattelandsbevolking zijn bestaan direct of indirect in de landbouw, ook zijn het levens ritme en de mentaliteit in sterke mate met de agrarische voort brenging verbonden. Omgekeerd ondervinden boer en land arbeider de invloed van de samenleving waarin zij wonen en werken, waarbij vooral het peil van de voorzieningen van grote betekenis is. Het is dan ook niet toevallig, dat de toekomst van het platteland het onderwerp vormde, waarvan het jubileum congres van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comtié, vorige week gehouden te Emmeloord, was gewijd. Maar ook al was dit niet toevallig en al mag het onderwerp na de vele congressen, die er al over handelden niet origineel meer worden genoemd, toch verdient het veel waardering, dat 'n standsorganisatie van boeren hier aan op zo bijzondere wijze aandacht besteedde. Vooral de vorm waarin dit gebeurde was opvallend, omdat de wijze van congresseren op een ge lukkige wijze afweek van de gebrui kelijke. De belangrijkste inleiding werd ge-- houden door prof. dr. E. W. Hof stee, maar deze gaf niet zijn eigen visie op de toekomst van het platte land, maar wekte het congres op de hare te geven. Na in het kort te hebben geschetst aan welke grote veranderingen de plattelandssamen leving vooral sedert 1945 'onderhevig is, ging prof. Hofstee in het bijzon der in op het „plannen" voor de toe komst. Deze planning achtte hij een zedelijke noodzaak; wie dat niet doet onttrekt zich aan verantwoordelijk heid voor de toekomst. „Iedere mo derne boer „plant" iedere dag." De wijze van plannen in onze maatschappij evenwel kon prof. Hofstee niet bevredigen, voorna melijk omdat de plattelandsbevol king niet wezenlijk bijdraagt tot de plannen van haar samenleving en de toekomstige vormgeving daarvan. Het is enigszins gechar geerd „bij haai', over haar en zon der haar." Het platteland is ech ter niet dat van ministers, socio logen en planologen en zelfs "niet van het landbouwschap, maar in de eerste plaats van de Neder landse boeren en van de Neder landse landarbeiders. Zij hebben hun toekomst grotendeels in eigen land, zo besloot prof. Hofstee. Het congres wilde geen praatcon gres, docli werkcongres zijn. In dis cussiegroepen heeft zich dan ook het eigenlijke congres afgespeeld, waar bij de plattelanders en zij, die zich daarbij uit de aard van hun werk aansluiten, zich uitspraken over het hoe van de toekomstige plattelands samenleving. Hierbij bleek, dat men zich de grote veranderingen, waaraan het platteland onderhevig is, bewust is en over de richting'van de veran deringen wil meedenken en -spreken. Het duidelijkst kwam daarbij naar voren, dat men sterk afkerig is van schematisering en overhaasting. De samenleving van straks is niet in een schema te dwingen, noch ruimtelijk, noch in sociaal opzicht, aldus één van de belangrijkste conclusies. Het synthetische toekomstbeeld, waarop prof. Hofstee had aange drongen, vond bij de congresgangers geen weerklank. Heel nuchter werd ae nadruk gelegd op grijpbare zaken als een goecle outillage (waterleiding, elektriciteit, goede wegen), op goed, algemeen vormend onderwijs en op voldoende werkgelegenheid in de naaste omgeving. Dorpssanering en schaalvergroting, planologie in het algemeen, zijn begrippen, die de plat telander wat te ver gaan en waaraan hij weinig behoefte voelt. Als men de outillage en de werkgelegenheid biedt, redt het platteland zich zelf wel. Er was op het congres een duide lijke behoefte aan medezeggen schap in en decentralisatie van 't 7n liet kleine Alpendorpje Zambana in Noord-ltalië is grote schade aan gericht doordat tonnen en tonnen modder en rots op een nabijgelegen berghelling in beweging zijn geko men tengevolge van zware regenval. Foto: terwijl 'bewoners van onder hun paraplu's toekijken zijn politieman nen en brandweerlieden hier bezig met het bergingswerk. bestuur. De klacht, dat de welis waar wat passieve plattelander niet wordt gehoord bij planologi sche en bestuurlijke maatrege len, werd algemeen geuit. Deze punten zijn ook voor Zeeland van grote betekenis. Op het K. N. L. C.-congres kwam een sterk ver trouwen in het platteland tot uiting. Men had geloof in het platteland, het geloof, waarop de heer H. D. Lou- wes in een boeiend betoog aandrong. Als er goede wegen zijn en het op het platteland goed wonen is (waar bij de plattelander zelf graag wil be palen w&ar), kan de toekomst met vertrouwen tegemoet worden gezien. Ook de ontvolking werd niet als een groot vraagstuk beschouwd en er werd zelfs een tendentie geconsta teerd, dat de stedeling meer en meer de terugweg naar het platteland aan het vinden is. Men wilde het platteland bepaald niet als één groot probleemgebied zien; de tegenstel ling tussen stedeling en plattelander wordt bovendien geringer, als zij al zo sterk geweest is. „De plattelander Is geen buitenbeen tje, maar in de eerste plaats een gewoon Nederlander". In samenwer king tussen de verschillende bevol kingsgroepen, tussen jong en oud en tussen bevolking en overheid is er een gezonde samenleving op te bou- wn. Dat boer en landarbeider daar toe zelf ook grote activiteit moeten ontwikkelen, is duidelijk. Het congres van het K.N.L.C. is een vruchtbaar congres geweest. De stem van het platteland zelf is niet alleen gehoord, de congresconclusies en vooral de zelfwerkzaamheid zullen dooi- de organisaties over het platte land worden uitgedragen. Ook dit lijk voor Zeeland belangrijk. Juist in onze provincie, waar grote veran deringen op til zijn, is het noodza kelijk, dat de plattelandsbevolking zelf meedenkt over en meewerkt aan zijn toekomst. Hier ligt voor de landbouworganisa ties een belangrijke taak, die vooral door de heer Louwes, ere-voorzitter van het K.N.L.C. duidelijk werd ge steld. Het is ook in Zeeland gewenst, dat de stands- en vakorganisaties het voorlichtende, adviserende en or ganisatorische werk op dit terrein begint. In het kader van de agrarïsch- sociale voorlichting zal -daarmee in het komende winterseizoen een aan vang worden gemaakt. Zo zal dus in Zeeland deze winter al het K.N.L.C.- congres, dat. met een toespraak van de Minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompe werd besloten, zijn daadwerkelijke nut kunnen afwerpen. Prinses Irene deed Spaans tentamen Het bureau van curatoren der rijks universiteit te Utrecht heeft meege deeld dat prinses Irene gistermiddag een zeer goed Spaans tentamen heeft afgelegd. CEREMONIE MET HINDERNISSEN Vliegtuig uit Londen kwam via Amsterdam.... Do K.L.M. heeft maandag het vlieg veld Zestienhoven, bij Rotterdam in haar lijn AmsterdamLonden opge nomen. Het was een ingebruikne ming-met-hindernissen. Meegedeeld werd namelijk dat het Vickers „Vis count" schroefturbinevliegtuïg, dat van London Airport was opgestegen een mankement aan de remmen had, waardoor het niet op Zestienhoven kon landen. De machine zette daarom koers naar Schiphol, waar langere landingsba nen zijn. De Engelse gasten stapten er over in een ander toestel, de „Dia- dalos", die hen om kwart voor twee veilig op het Rotterdamse vliegveld afleverde, waarmee de dienst offi cieel geopend was. Op het vliegveld was ter verwel koming een groot aantal genodigden aanwezig, onder wie de president-di recteur van de K.LM., ir. I. A. Aler, de voorzitter van de raad van beheer van de K.L.M., dr. ir. F. Q. den Hol lander, de directeur van de rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, mr. dr. K. P- van der Man- dele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam, de heer C. Kolff, president van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart, enige ver tegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven en raadsleden. In een rede, die burgemeester, mr. G. E. van Walsum tijdens een lunch op het stadhuis hield zei hij onder meer, dat er in ons land weliswaar geen plaats is voor twee grote luchthavens met inter continentale verbindingen, maar dat toch gebruik moet worden ge maakt van de gunstige omstan digheid, dat er in Nederland drie grote steden zijn en dat gezocht moet worden naar oplossingen, die bij de daarmee gegeven decentra lisatie passen. „Voor de luchtvaart betekent dat naar onze mening, dat Rotterdam als zeehaven een eigen bescheiden lucht haven moet hebben, die tevens Den Haag ten dienste kan staan. Wanneer deze lijn wordt gevolgd dan bereiken we bovendien, dat onze luchthavens veel sneller en gemakkelijker te be reiken zijn dan in het buitenland doorgaans het geval is", zo besloot mr. Van Walsum. Kardinaal Tedeschini in Rome overleden Kardinaal Frederïco Tedeschini, aartspriester van de Sint Pieter-basi- llelt te Rome, is maandag op 86- jarige leeftijd in Rome gestorven. De kardinaal heeft twee maanden gele den 'n maagoperatie ondergaan. Het aantal leden van het college van kar dinalen bedraagt nu nog 71. 0 Het Amerikaanse node Kruis heeft meegedeeld dat Oostduitse autoriteiten dé Amerikaanse soldaat Petrovicin, die op 21 september op Oostduits gebied was ge- kamen, aap de grens tussen Oost- en West-Du its I an d aan de hoede van leden van het Amerikanse Rode Kruis hebben toevertrouwd. Volgens een woordvoerder heeft het Rode Kruis 4500 Westduitse marken (ongeveer 4100 gulden) aan Oost- Du itsland moeten betalen voor de kosten van onderdak en voeding van de soldaat. PIET KRAAK: VERSTERKING VOOR DEFENSIE Wilkes kan woensdagavond boven het doelpuntenrecord van Lenstra komen (Door ir. A. van Emraenes) Met de gedachte aan het afschuwelijke pak slaag, dat onze voetbalploeg op 21 oktober j.l. te Keulen opliep, nog in het achterhoofd, zouden wij eigenlijk met angst en vreze de thans komende strijd, tegen Noorwegen tegemoet moeten zien. Nu ge loven wij bepaald niet, dat deze voor de onzen altijd lastige te genstander ditmaal zonder veel moeite kan worden overwonnen, maar dat de Noren in voetbalkunde heel wat onder doen voor de Duitsers, zoals die Op genoemde datum speelden, is nauwe lijks voor discussie vatbaar. En.... het Nederlands elftal kan gelukkig in sterker formatie verschijnen dan toen het geval was. En al zou men dus, na onze achteraf wel bijzonder stout moedige voorspelling voor Keulen, geneigd zijn het enigszins gebruikelijke optimisme wat achterwege te laten, men kan ons niet i|it liet hoofd praten dat Nederland woensdagavond in het prachtig verlichte stadion Feijenoord als favoriet start. Zou onze ploeg werkelijk tot herstel I komen van de Keulse debacle en ook 1 maar iets van de tegen België ver toonde vorm kunnen vertonen, dan zou de balans van deze interland serie eindelijk in evenwicht komen. Noorwegen won tot dusver driemaal, tegen Nederland slechts twee keer en vier ontmoetingen eindigden in gelijk spel. Dat de Noren daarbij vier doelpunten meer scoorden dan de Nederlanders moge een aanwijzing betekenen dat het volkomen gelijk trekken van de balans niet erg waar schijnlijk is. Tenzijde voorhoede ineens weer in een uitermate produk- tieve vorm zou zijn. W anhoopssprong Nu zou, dat dient vooropgesteld, on derschatting van deze tegenpartij volkomen funest kunnen zijn. Noor wegen verkeert in een opvallend slechte periode, werd laatstelijk met 6-2 door Zweden verslagen en heeft nadien maar liefst vijf spelers ver vangen, o.a. door twee debutanten: de doelman Weltz en de reeds 34-ja- rige linkaacliter Saksvik. Ken wanhoopssprong dus. die wel licht- lietelftal nog heeft verzwakt maar aan de andere kant moge lijk tot- grote verrassingen kan leiden. Het Oranje-elftal zij er derhalve op bedacht van begin tot eind op volle kracht te spelen. Het zul daartoe naar onze stellige overtuiging maar al te zeer ge neigd zijn, teneinde te pogen de in Keulen opgelopen smaad uit te wissen. Geheel en al kan dat natuurlijk niet, omdat men internationaal de Noren als tweederangs-voetballers be schouwt, maar een duidelijke zege zou althans, met de herinnering aan de 9-1 op België, de indruk kunnen vestigen, dat Keulen een vergissing is geweest. Het Nederlands elftal behoeft nu, naar wij opmerkten, niet verzwakt aan te treden. Alleen als Kuijs niet voldoende hersteld zou blijken van zondag opgelopen hoofdblessure toch weer pech voor één onze topfi guren! zou de defensie stellig een zekere verzwakking ondergaan, wie men ook in de plaats van de N A. C.-er zou opstellen. Maar d© te Keu len ontbrekende cracks Roel Wier- sma, Kees Rijvers en Coen Moulijn zijn gelukkig geheel hersteld van de partij en dat betekent in ieder geval een enorme versterking van de voor hoede, welker Feijenoordse linker- wing alleszins in staat moet zijn het voetballeven van de Noorse verdedi gers zuur te maken. De ploeg heeft verder een duidelijke versterking ondergaan door de we- deropstelling na negen lange ja ren van Piet Kraak. Wij weten het wel: onder normale omstandig heden zou deze bijna 39-jarige doel man niet meer in aanmerking zijn gekomen. Het toeval heeft ertoe bij gedragen dat Elek Schwartz aan de ze sensationele rentree heeft moeten meewerken. De Munck is (tijdelijk?) uitgescha keld, Pieters Graafland is gebles seerd, de Sparta-keeper Van Dijk is van een beenbreuk hersteld en wij kunnen ons toch wel levendig voor stellen. dat Schwartz het debuut van de G.V.A.V.-er Roffel niet aandurft. Maar nu good old Piet in het doel verschijnt, dat hij vroeger op zo eminente wijze 32 maal heeft verdedigd, durven v»ij gerust zeg gen, dat zijn optreden inplaats van Pieters Graafland een ver sterking betekent. Wij zeggen het met alle respect voor de capaciteiten van de nog jonge Feijenoorder, die echter de klasse Kraak (en De Munck) niet bezit. En aangezien Piet Kraak getoond heeft juist dit seizoen in bijzonder goede vorm te zijn, kunnen wij zijn verkie zing slechts toejuichen Wij hebben vertrouwen in ons ploeg. Wij weten zeker dat Van der Hart, Kotermans, Van der Kuil en Van der Linden beter kunnen zijn dan zij tegen Duitsland lieten zièu Klaas- sens speelde toen zelfs goed. Wij zijn er verder van overtuigd, dat de ster van Wilkes nu wat sterker kan stralen, waarbij zelfs de kans bestaat dat hij door het scoren van twee doelpunten boven het record van Abo Lenstra (33 stuks) zal komen. Het besef voorts dat ccn nederlaag nu een blamage van de eerste orde zou betekenen, zal ertoe kunnen lei den dat alle spelers met een enorme geestdrift van leer zullen trekken. ROOLVINK IN BRIEF AAN N.V.V.: Geen reden voor andere loonregels De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rool- vïnk, heeft het N.V.V. schriftelijk ge antwoord op zijn brief van 19 okto ber j.l., waarin het verbond zijn van de meerderheid in de Stichting van de Arbeid afwijkend standpunt ter zake van de nadere verduidelijking van de spelregels voor liet gediffe rentieerde ltfonbeleid bekendmaakte. De staatssecretaris verwijst de adres sant vooreerst naar de behandeling van deze materie, met name zijn ant woord, in de Tweede Kamer op 22 oktober j.l. Vervolgens herhaalt hij (wat hij reeds in een brief aan de Stichting van de Arbeid heeft ge steld) „dat de thans geldende richt lijnen beleidvol dienen te worden toe gepast". Het antwoord vervolgt: „Tot het bevorderen van een wijziging van deze richtlijnen zelve geeft ook uw brief mij geen aanleiding om dat de regering deze richtlijnen in overeenstemming acht met de aan het slot van de brief aan de stich ting vermelde uitgangspunten". In zijn brief constateert de heer Roolvink voorts, dat het N.V.V. „het niet in overeenstemming met zijn verantwoordelijkheid acht 'n door de regering ingenomen standpunt te volgen: een stand punt dat door de meerderheid van de Tweede Kamer is aanvaard" In een kort communiqué dat het da gelijks bestuur van het N.V.V. met een afschrift van deze brief aan de pers heeft verstrekt, „vestigt dit er de aandacht op, dat het N.V.V. zijn brief van 19 oktober aan de staats secretaris heeft doen toekomen als deel van de Stichting van de Arbeid. Het is het dagelijks verbondsbestuur niet bekend dat volgens de Neder landse rechtsorde geen adviezen zouden kunnen worden uitgebracht, die afwijken van standpunten van de regering of van de meerderheid van de volksvertegenwoordiging" en be sluit: „Voor het overige heeft het dagelijks verbondsbestuur cr geen behoefte aan verder commentaar op deze brief te leveren". Bij vissersopstand op Kioesjioe 130 gewonden Honderddertig Japanse vissers en po litiemannen zijn in Minamata op het eiland Kioesjioe gewond geraakt bij ongeregeldheden na het optreden van een geheimzinnige ziekte, die in het hele gebied paniek veroorzaakte. De oproerlingen beschuldigden de di rectie van een kunstmestfabriek er van dat zij verantwoordelijk is voor de dood van 32 vissers die veroor zaakt zou zijn door het storten van fabrieksafval in zee. De artsen heb ben de juiste doodsoorzaak nog niet kunnen vaststellen. Tweeduizend vis sers plunderden de fabriek en cisten sluiting daarvan. Dc directie van de fabriek verklaarde dat het water tij dens de oorlog verontreinigd werd door -da Japans© ylooG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7