Crafe V&daSpets HESSEL JONGSMA VIT JVRY LANDJVWEEL van 3.ü)in Zeeuws» Almanak REEDS 13.000 ZEEUWSE ZOUTSCHADE-VERZOEKEN ARNEMUIDENS BURGEMEESTER BENOEMD TE BUNSCHOTEN SMIJTEGELDBRUGGETJE M 4 UUR SLOPERSGEWELD GEVELD Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 2 bij Castella Wolwas en 3 bij Castella voor Nylon Vraag uw winkelier! Universitair examen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het semi-arts examen de heer C. E. M. de Maat te Vogel waarde. *WW\*WN*VWW¥WWW* Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 8. GESPREK BIJ EEN AFSCHEID HESSEL JONGSMA afscheid van Zeeland merkwaardig voorval uit het eerste Landjuweel herinnert hij zich nog: dat was toen in een bepaalde scène een lijk in een bedstede voorkwam. Het lijk trok zelf de bedgordijntjes dicht'. Het Zeeuws 'Landjuweel zal liet dus voortaan zonder de gedegen rapporten van Hesscl Jougsnia moeten doen. Rapporten, die prompt drie dagen na een opvoe ring binnen waren. „Zulk werk moet je nooit uitstellen", meende de heer Jongsma. Hij heeft het ook nooit gedaaii. Naar wij nog vernamen, zal de jury voor het Zeeuws Landjuweel dit jaar worden gevormd door de heren O. A. Schilp, toneelcriticus te Utrecht, en P. van Neerven, secretaris van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel uit Hel mond. STRAAT Koewacht was tot voor kort een straat rijk, die de „Koestraat" heet te en dat was helemaal niet zo'n gek ke naam. Maar toch— er was een betere! In deze straat wonen name lijk zes families, die de naam Mat- thijs dragen. Nu heeft een raadslid van dezelfde naam in een vergade ring het voorstel gedaan „Koe straat" maar te veranderen in „Mat- thijsstraat". En waarom zou men in de raad van Koewacht bezwaar heb ben tegen een dergelijke wijziging? Er was niets op tegen en zo wonen de Mathijsses tegenwoordig in hun eigen Matthijsstraat.... KOE. Heeft men in Koewacht met opzet de koe „uitgebannen", minder fraai is het belicht over. een rund, dat plotseling en volkomen ongewild van een weiland in de Braakman polder verdween.... RECLAME „Hier heb ik gratis een pak wasmid- del voor U", sprak de mevrouw stra lend tot de Middelburger, die op haar bellen in de deuropening van zijn woning was verschenen. „Juist", antwoordde de inan somber. De vrouw verloor iets van haar to- verfee-achtige opgewektheid, maar lneld toch even vol. Voor de ge'zins- was", voegde ze er veelbelovend aan toe. ..O", antwoordde man afgemeten. 'De toverfee Werd onzeker, kreeg iets alledaags-menseUjks, toen ze be dremmeld vroeg: „Hier wóónde vroe ger toch een compleet gezin/". „Ja", antwoordde de man triest. Neemt U me dan niet kwalijk"sta melde de vrouw, het pak wasmiddel discreet wegbergend, waarop ze be leefd afscheid nam. Maar de man riep haar terug. Geef het toch maar", sprak hij er neerslachtig aan toevoegendfien vrijgezel wast ole wel es!". Op slag begon de menselijke toverfee yjeer te stralen. Alstublieftgratis!", jubelde ze Het rund behoorde aan een inwoner van Philippine, die het dier bij liet binnenhalen van zijn vee, dat deze zomer 'op de Braak'man-wei had ge graasd, miste. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Het is niet uitge sloten, dat het dier reeds clandes tien geslacht of uitgevoerd is. paarden! Minder goed ging het ook met de paarden van de landbouwér F. van den Berg uit Bruinisse. Toen hij met een span aan het ploegen was, be gon plotseling een in de nabijheid opgestelde Deltawerken-perszuiger zand uit te spuwen.... De paarden schrokken en sloegen op hol. Enkele Deltawerken-arbeiders wisten de hol lende dieren tot staan te brengen. rustiger. Rustiger behoort het toe te gaan oj) de traditionele jaarmarkt voor rundvee, paarden en varkens te Hulst, die dit jaar op maandag 16 november a.s. wordt gehouden. Het ziet er naar uit, dat hier fraaie col lecties rundvee zullen worden aan gevoerd. De Hulster jaarmarkt geniet ber kendheid tot buiten de grenzen: on ze zuiderburen zijn trouwe bezoe kers van deze markten. Vorige ja ren was er ook kooplustige be langstelling uit Italië. mysterie In Zuiddorpe staat men voor een mysterie. Een tachtigtal schut ters kwam er in de baan voor een forse kalkoenrschieting, maar er was slechts één Zuiddorpenaar, de heer P. Samijn, die zo goed schoot, dat hij daarvoor een kal koen in ontvangst mocht nemen. Evenwel: de heer Samijn kreeg het gevogelte in zijn bezit! Niet lang. Plots was de kalkoen weg. Verdwenen. Niemand in Zuiddoi-- pe, die er iets van begrijpt. De kalkoen is weg. Voorgoed....- diamant. Morgen, woensdag, viert het echt- Saar A. K. Hilleman-Kramer te Toordgouwe zijn 60-jarig huwelijks feest. De diamanten echtelieden zijn nog goed gezond; de heer Kramer, die de tachtig is gepasseerd, is zelfs nog nimmer onder doktersbehande- ling geweest. ER STOND gisteren 'n jongetje op een vlot dat in de Middelburgse Herengracht dreef. Hij zwaaide met een stuk hout, van het Smijte- geldbruggetje, dat nu ergens in Goes aan stukken geslagen op 'n hoop gegooid is. Want Middelburgs kleinste bruggetje, waarover jarenlang duizenden ingezetenen van de Penninghoeksingel naar de Herengracht of andersom liepen, is maandag afgebroken; in iets meer dan vier uur is het kreunend uit elkaar getrokken. Door Dit jaar C. A. Schilp uit Utrecht en P. van Neerven HESSEL JONGSMA, 71 jaar oud, mede-oprichter van de Ne derlandse Amateur Toneel Unie en in de vooroorlogse jaren ge ruime tijd voorzitter van de Bond van Arbeiders Toneelverenigingen, ruim veertig jaar in de journalis tiek (als toneelcriticus cn parle mentair redacteur) Hessel Jongsma heeft zijn taak neerge legd als jurylid van het Zeeuws Landjuweel. Het is een heel onof ficieel vertrek geworden slechts enkele goede vrienden namen af scheid van hem, toen hij zaterdag uit Zeeland naar zijn woonplaats Den Haag vertrok, na vrijdag in Oostburg de jubileumviering van de „Kamers van Rhetorica" te hebben bijgewoond. De heer Jonsma heeft in totaal vijf landjuwelen „uitgezeten" als jurylid, waarvan één als „inval ler", samen met als partner ach tereenvolgens de heren Lou Hoef nagels, Frits Bloemkolk en P. van Neerven. Daartoe aangezocht door het hoofdbestuur van de N.A.T.U, nam hij in 1953 zitting in de jury van het Zeeuws Landjuweel. Het was voor het eerst ,dat deze erva ren toneelman Zeeuwen op dó planken zag en bij die eerste voorstelling (waar dat was, doet er nu minder toe), vroeg hij zich wel af, waar hij verzeild was ge raakt! Hij vertelt dat nu spon taan, zonder enige terughouding, maar hij voegt er onmiddellijk aan toe: „Toch bleek ons in dat eerste jaar al, dat het amateur toneel in Zeeland niet merkbaar achter stond bij dat in andere de len van ons land en zeker niet bij dat. in het westen." Naar zijn mening ontbrak er des tijds vooral Veel aan de keuze van de stukken, maar dat is in de loop der jaren sterk verbeterd, zoals ook tot uiting kwam in het laatste eindrapport over het Land juweel. In de eerste jaren had de keus van het stuk grote fövloed op de puntenwaardering. „Bij 'n slecht stuk was men in feite.al bij voorbaat kansloos", verklaar de de heer Jongsma. Vanzelfsprër kend heeft deze factor ook geleid tot'verbetering van het repertoire. MET HART EN ZIEL heeft de heer Jongsma zich altijd aan zijn taak als jurylid gegeven. Geen tocht was hem te ver; weersom standigheden ,al waren ze nog zo slecht, schrikten hem nooit af en zo is hij eens naar Breda gereisd om via Antwerpen naar Sluiskil te gaan. In Breda bleek echter, dat de bus te laat zou zijn. De heer Jongsma nam onmiddellijk de trein naar Kruiningen en via Perkpolder arriveerde hij toch nog klokslag acht uur in de to neelzaal te Sluiskil Het amateurtoneel in Zeeland had zijn warme belangstelling. Hij was het ook, die in een juryrap port én in -een artikel in het Zeeuws Tijdschrift aandrongop het aanstellen van een toneeladvï- seur in onze provincie. En nu nog sprak hij zijn grote bewondering uit voor het enthousiasme, waar mee de verenigingen aan 'tLand juweel deelnemen. „Zij doen hun uiterste best om z'o goed mogelijk voor de dag te komen, ook wat décors en aankleding betreft. Ge zien de vaak primitieve omstan digheden, waaronder gespeeld moet worden, heeft dat mijn frootste respect", aldus dc heer ongsma. Op de gebruikelijke vraag of hij wel eens „gekke .dingen" beleefd heeft tijdens de opvoe ringen, antwoordde hij perti nent 'ontkennend. Alleen één Hotelbouw te Kamperland werd aanbesteed In „de Korenbeurs" te Kortgenc heeft de heer J. P. de Regt maan dagmorgen aanbesteed de bouw van een hotel („Duinlust") aan de voet van de duinen te Kamperland. Half november hoopt men met het werk te beginnen. De capaciteit van het hotel zal aanvankelijk 10 kamers en 20 bedden zijn, maar het is zo ontworpen, dat uitbreiding zonder veel moeite mogelijk is. Er werd als volgt ingeschreven: M. Verburg, Wolfaartsdijk 109.500; J. Verhage, Vlissingen, 110.500; Blan- kenburgh, Nieuwdorp 110-550; Fa. I. H. Nonnekes en Zn., Goes, 112.800; M. H. Kiviet, Colijnsplaat, 116.115; Joh. Bayens, Kapelle 118.350; Fa. J. Pagter en v. Sluys, te Domburg, 123.458; L. de Jong, Vlissingen, 124850; C. A. Prince te Haamstede, 129.100; R. Slotema, Wissenkerke, 130.385; P. Wijsman, Zierikzee 130.670; J. Vreelce te Domburg, 130.716 en A. C. van Hee, Kamperland, 131.702. De gun ning is aangehouden. (Slot van pag. 1) de landoppervlakte afzonderlijk ge meten, waarna de hierdoor verkregen oppervlakte vermenigvuldigd met de afkoop-eenheidsprijs (voor oorlogs- zoutschade 7,50 per vierkante me ter en voor stormvloed-schade 5,75 per vierkante nieter) het bedrag vormt, dat aan de aanvrager uitbe taald kan worden. Het meetteani zal in ongeveer een half jaar met zijn werkzaamheden gereedkomen. Het heeft thans in verschillende delen van Zeeland reeds 1600 panden opgemeten. 30 miljoen Van de 20.000 panden, die in 1944 en 1945 en in februari 1953 in het water hebben gestaan, is vanzelfsprekend het grootste deel afkomstig uit Wal cheren en Schouwen-Duiveland. Ver der komen, er nog enkele honderden panden voor in Zeeuwsch-Vlaanderen, en op Noord-Beveland. Op de begro ting is voor de vergoeding van zout- schade een bedrag van 30 miljoen uitgetrokken, waarvan 20 miljoen voor de watersn'oodschade en de res terende 10 miljoën voor de oorlogs schade. Zoals bekend kan een hogere af koopsom worden toegekend, wan neer er aan het pand ingrijpende voorzieningen getroffen zijn, die naar het oordeel van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid nood zakelijk waren. In die gevallen wordt een afkoopsom gegeven van 75% van de goedgekeurde kosten, met voor de schadegevallen uit 1944-1945 tot een maximum van f 15 per vierkante meter en voor de stormvloedschadegevallen tot 'n maximum van 9,50 per vierkante meter. De rechthebbende moet evenwel voor 1 juli 1961 om de toe kenning van een hogere afkoopsom verzoeken, terwijl hij eveneens voor die datum rekeningen dient te overleggen. Indien dc zoutschade op 1 juli j.l. niet was hersteld en het pand in verband met economische t>f technische om standigheden niet in aanmerking komt om er een hoger bedrag dan 10 of 7,50 voor resp. de oorlogs- en de .stormrampschadegevallen aan te besteden, kan de afkoopsom worden bepaald op een bedrag, dat overeenkomt met de waardeverminde ring van het pand als gevolg van de zoutschade. Wanneer een pand zoutschade gekre gen heeft door de oorlogshandeling én door de ramp, clan wordt niettemin slechts één afkoopsom toegekend en wel die, welke de gunstigste uitkomst voor de aanvrager oplevert. Tot 19 januari Tot 19 januari van het volgend jaar kunnen de verzoeken om toekenning van een afkoopsom dus toegekend worden. Komen do verzoeken later dan die datum, dan worden ze onher roepelijk terzijde gelegd; dat geldt eveneens voor de verzoeken om een hogere afkoopsom, die na 30 juni 1961 binnenkomen. Daar nu echter reeds het grootste deel van de verzoeken binnen is, is liet niet aan té nemen, dat veie bij deze belangrijke zaak be trokken Zeeuwen de sluitingsdatum voorbij zullen zien. Twee vrachtschepen op Westerschelde in botsing Dichte mist oorzaak In het nauw van Bath ter hoogte van de rode gasboei 60 (de zogenaamde Overloop van Valkenis.se) is maan dagmiddag rond vijf uur het Engelse vrachtschip „Shaftesbury" in een dichte mist aan de grond gelopen. Dit gebeurde nadat het schip in aan varing was gekomen met liet Duitse 6345 groston metende vrachtschip „Wiesbaden". Vijf sleepboten voeren ter assistentie uit. Drie schepen van Letzer uit Ant werpen kwamen te hulp, terwijl ook de sleepboot „Schelde" van Muller uit Terneuzen de. Westerschelde. opvoer, De sleepboot „Scaldis" uit vlissin gen heeft eveneens naar Bath koers gezet. Of de schepen, schade hebben opgelo pen is nog niet bekend. Het Duitse schip „Christianna Pikuritz" is ter hoogte van boei 81 aan de grond gelo pen. Drie sleepboten uit Antwerpen kwamen het schip te hulp, maar het kwam op eigen kracht weer vlot,. Het Nederlandse schip „Eemdijlc" van de Holland-Amerikalijn heeft boei 65 aangevaren, die daardoor is ge zonken. Dc „Eemdijk" is doorgevar ren. Het scheepvaartverkeer op de Schel de is vanaf ongeveer kwart voor elf gisteravond volledig gestremd. Dit is het gevolg van het feit, dat de „Shaftesbury", die in het Nauw van Bath aan de grond geraakt is, nog niet is vlot gekomen en gevaar voor de scheepvaart oplevert. Dit gevaar wordt nog verhoogd doordat er op dat punt boven dc Schelde een vrij dikke mist hangt. NA 12 „ZEEUWSE JAREN.. Per 16 november a.s. Burgemeester W. H. van der Heide van Arnemuideu zal Zee land verlaten. Met ingang van 16 november a.s. is de 46-jarige lieer Van der Heide namelijk benoemd tot burgemeester van Bunschoten, een ongeveer 8500 zielen tellende gemeente in de provincie Utrecht. De „Zeeuwse periode" van deze bur gemeester duurt tot op de dag af twaalf jaar. Met ingang van 16 no vember 1959 verlaat hij Zeeland en op 17 november 1947 deed hij in deze provincie zijn intrede... Overigens nog niet als eerste burger van een gemeente, maar als ambtenaar-ont vanger in Meliskerkc, waai- hij op klom tot secretaris-ontvanger. Burgemeester Van der Heide en zijn vrouw hebben uitstekende herinneringen aan Meliskerke, naar zij eerst drie maanden in liet gehucht Mariekerke woonden. „Wij kwamen uit Leiden", vertel de mevrouw Van der Heide ons, „en het was een bijzonder schrille, tegenstelling: eerst de grote stad en toen het gehucht Mariekerke". Met vreugde herinnert zij zich echter nog, hoe gastvrij en hartelijk zij toen door de bevolking van Melis kerke en Mariekerke werden ont vangen en opgenomen in de plaatse lijke kring. Ook Arnemuiden, waar burgemeester Van der Heide met ingang van 16 maart 1945 kwam, zal altijd een ge lukkige herinnering blijven voor dit burgemeestèrsgezin, zo verzekerde de heer Van der Heide ons. „Ut geloof dat het speciale karakter van dezo vissersbevolking mij wel ligt", zo zei hij, „en daarom verheugt het k mij, dat Bunschoten eveneens een' vissersbevolking heeft, die in karakter en geaardheid ongeveer de zelfde is nLs die in Arnemuiden". Voor burgemeester Van der Heide valt daarom het afscheid van Arne muiden minder zwaar. „Maar de lan delijke schoonheid van Zeeland zal ik altijd blijven missen", zo weet hij zeker. Burgemeester Van der Heide, die na zijn h.b.s.-tijd in zijn geboorteplaats Leiden aanvankelijk voor scheeps bouwkundige in Haarlem studeerde, maar door de vooroorlogse crisistijd in de gemeente-administratie terecht kwam, is lid van de Anti-Revolutio naire Partij en behoort tot de gere formeerde Kerk (synodaal). Hij heeft zeven kinderen, waarvan de oudste 18 en de jongste 7 jaar is. de mannen van dé Goe- se slopersfirma C. Westdorp en Zn., die 's morgens om half 7 besloten in verband met het goede weer het Middelburgs karweitje éven op te knappen... En om 8 uur stonden ze bij het bruggetje, dat zich toen nog spie gelde in het rimpelloze Herengracht-water. Maar dat duurde niet lang... Als een zwerm ijverige mieren viel 't sloperskorps van de Goese firma op het ar me bruggetje aan, dat onder het geweld van snijbranders, luchtha. mers, een dragline, ha mers, houwelen en schoppen ineenschrom pelde. De snijbranders haalden de leuningen eraf, toen volgden de vlonders en met lucht» hamers werden er ver volgens de kopstukken van do brug „afgejak kerd". Toen was het al geen bruggetje meer en nadat de sterke dragline twee jukken uit het water getrok ken had, stortte het overschot van 't Smij- tegeldbruggetjo kra kend het water in. In vier uur was het ge beurd en toen het avond was, hadden de mannen van de firma Westdorp geen herin nering meer aan het bruggetje in Middel burg achtergelaten. De stenen landhoofden waren als brokken puin naar Goes ver voerd, tezamen met de als bloemstengels uit de grond getrokken leuningen langs de wa terkant. Het zal in de eerste weken wel vreemd zijn, dat het uitzicht over het water van de watertoren tot aan de Herengracht niet meer belemmerd wordt. L(Foto P.Z.C.), VANDAAG. Middelburg Electro: „Ontembare hartstocht, 19 en 21.15 uur, lö jaar; Schouwburg: Lede» vergadering st.- Paulus, 20 uur; Stadhuishallen: Vogel en bloemententoonstelling, 10—22.30 uur, Vlissingen Luxor: „Mannon zonder wet", 20 uur, 14 jaar; Albambra: „Ik wil leven", 20 uur, is jaar; Schelde- kwartler: Muziekavond Arbeiders- kunstkring, 20 uur; Herv. Vereni gingsgebouw: Ledenvergadering Die renbescherming, 20 uur. Goes Grand: „Abbott en Costello bij de kannibalen", 20 uur, a.l.; Prins van Oranje: „Door hot land van Berbers en Arabieren". Lezing van Lode van Gent voor Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afd. Zuid-Beve land West, 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2