PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Duitsland verplicht zich tot kostbare zuivering van het Rijnwater Reeds 13.000 Zeeuwse zoutschade-verzoeken na 1 juli ingediend VERBETERING GRENSRIVIEREN DOOR AFSNIJDI Drievoudige moord in Antwerpen GEMATIGDE KONGOLEZEN WILLEN RONDE-TAFEL-GESPREK Vand aag. 202e jaargang - no. 259 Dagblad, ultgavo ran de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 nov. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per nun. Minim, p. advertentie J Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Nederlands-Duits verdrag voor eind november gereed (Van onze Haagse redacteur) Hoewel de laatste loodjes het zwaarst blijken te wegen, is het thans vrijwel zeker, dat de Nederlandse en Duitse onderhande laars, dr. H. R. van Houten en dr. R. Lahr, nog in de loop van deze maand een gemeenschappelijke tekst voor een veelomvat tend Nederlands-Duits verdrag aan hun regeringen zullen over leggen. Aangenomen wordt dat de Nederlandse regering in verband met vrij kritische geluiden welke de Tweede Kamer in het onlangs verschenen voorlopig verslag over de begroting van buitenlandse zaken heeft laten horen niet tot parafering van deze verdragstekst zal overgaan dan na raadpleging van de commissie van buitenlandse zaken van deze Kamer, maar het wordt wel waarschijnlijk geacht, dat deze parafering nog in 1959 zal kunnen geschieden. Doen zich geen moeilijkheden voor bij de parlementaire behandeling dan is ratificatie en inwerking treding van de vele Nederlands-Duitse overeenkomsten die in het verdrag worden vastgelegd in de loop van 1960 te ver wachten. Over de te verwachten inhoud van dit verdrag is in de loop der jaren al zeer veel bekend geworden. Wij vernemen van zeer betrouwbare zijde, dat de onderhandelingen boven dien hebben geleid tot een aantal voorzieningen in het verdrag die tot nu toe niet teveel aandacht hebben Rijbewijs Ruime bekendheid is destijds ge geven aan de geschiedenis van de dame, die een pension hield en die zo graag een rijbewijs voor een personenauto had. Ze legde ver scheidene malen examen voor dat rijbewijs af zonder te slagen. De examinator kreeg medelijden inet de dame, vooral toen ze hem vertelde, dat zo het rijbewijs eigenlijk alleen maar nodig had om pensiongasten een enkele maal van het station te halen of daarheen te brengen wanneer dat dringend nodig zou zijn. Bij de volgende examenpoging wa ren de resultaten wel niet schitte rend, maar het kon er misschien wel bij door en gezien het beperkte ge bruik, dat de dame van haar auto zou maken, liet de examinator haar slagen. Enkele weken later opende deze da me een rijschool tot diepe ontgoo cheling van de examinator! Nu is dit ongetwijfeld een extreem voorbeeld, maar het feit blijft bestaan, dat iedereen in Neder land een rijschool kan openen en dat men daarvoor niet meer behoeft te bezitten dan een normaal rijbewijs. En dat terwijl men toch van een leermeester een grotere kennis en een uitgebreider bekwaamheid zou moeten verlangen dan via de leer stof aan de (rijbewijs-)leerlingen wordt bijgebracht. Een leermeester hoort nu eenmaal boven zijn leerstof te staan. Het Centraal Bureau Rijbewijzen heeft getracht deze ongezonde toe stand te saneren. Het wilde een bre vet van bekwaamheid instellen voor de rijschoolhouders. De instructeurs, die zo'n brevet hadden behaald zou den dan het voorrecht krijgen bij het examen van hun leerlingen aan wezig te zijn. Er is over dit plan gesproken in en kele vergaderingen van rijschool- eigenaren o.a. te Amsterdam en nu is het merkwaardige, dat er tegen dit plan verzet is gerezen. De meerderheid van de rijschoolhou ders wil zich niet onderwerpen aan een instructeurs-examen, dat door of vanwege het C.B.R. zou worden af genomen. Zij beweren, dat er dan gevaar voor willekeur zal ontstaan. Het C.B.R. behoort zich, zo zeiden de heren, alleen te bemoeien met het examen en niet met de opleiding. Dit is een uiterst zwakke argu mentatie. Het kan alleen maar toegejuicht worden, dat het C.BR. iets heeft willen doen om or de te scheppen in dc tamelijk ver warde vijschoolwcrcld. Dat is nodig in het belang van de leerlingen en in het belang van de verkeersveiligheid. Het gaat immers niet aan, dat ieder een maar een rijschool kan openen en leerlingen opleiden met tot ge volg, dat slecht-opgeleide leerlingen soms nog door het examen glippen en dan ernstig afbreuk doen aan de verkeersveiligheid. Hier kan alleen een goed samenspel tussen bevoegde instructeurs en be kwame examinators de nodige ze kerheid bieden. Dat behoorden alle rijschoolhouders 7- voorzover ze vertrouwen hebben in hun eigen vakbekwaamheid te erkennen. Helaas hebben velen zich niet aan de huidige bandeloosheid kunnen ont worstelen en zijn ze tegen dat bete re samenspel! Gehoopt moet worden, dat dit voor het CJ3.R. geen aanlei ding zal zijn om de plannen voor het instructeurscxamen te laten varen. Er staan hier groter belangen op liet spel dan enkel die van een groep al te vrijheidslievende rij-instruc- teurs! gehad, doch die op de duur van grote praktische betekenis kunnen blijken te zijn. Een van de wellicht belangrijkste aspecten van liet verdrag zal zijn dat de Duitse regering zich in dit verdrag zal verplichten verregaan- do maatregelen te nemen tot be strijding van de watervervuiling van de rivieren en met name van de Rijn. De vervuiling van het Rijnwater is in de laatste jaren zo aanzienlijk toegenomen, dat daarin grote gevaren voor de Nederlandse waterhuishouding liggen. Duits land zelf heeft er trouwens ook al ernstige zorgen over» en dat zal vermoedelijk de reden zijn, waar om de Dnitse onderhandelaar die evenals zijn Nederlandse col lega in nauw overleg met zijn re gering is opgetreden bereid is geweest deze voor Duitsland kost bare en ingrijpende verplichting in de verdragtekst op te nemen. Ver wacht wordt dat als gevolg van deze bepaling talrijke industrieën in Duitsland verplicht zullen wor den ingrijpende maatregelen te ne men om de vervuiling van het Rijnwater met hun afvalstoffen, te voorkomen. Verlegging beken Een andere, vooral voor oostelijk Ne derland belangrijke voorziening in de verdragstekst zal bestaan uit een re geling voor de verbetering van de loop van talrijke grensoverschrijden de stroompjes en stromen. Naar wij vernemen zal deze waterloopverbete ring, die onder meer Vecht, Dinkel, Berkel en Oude IJsel zal omvatten, voor een belangrijk deel worden uit gevoerd door uitdieping en het af snijden van bochten, zodat een regel matiger verloop van de stroom kan worden bereikt. Voorts, zo vernemen wij, heeft het langdurig gesprek over de teruggave van grenscorrectiegebieden aan de bondsrepubliek, dat bemoeilijkt werd omdat Duitsland niet alleen Elten en Tudderen, maar 'ook alle andere ge biedjes waar Duitsers wonen, terug wilde hebben, ertoe geleid, dat in het verdrag een aantal bepalingen zal worden opgenomen, dat een verbete ring van de grens op een hele reeks van punten van noord tot zuid zal in houden. Als gevolg daarvan kunnen voor beiden van belang zijnde grens- verbeteringen worden uitgevoerd. Akte Van Mannheim Een van de punten die tot het laatst moeilijkheden oplevert, en ook thans nog onderwerp van onderhandelingen vormt, is volgens onze inlichtingen de oude tere kwestie van de vrije vaart op de Rijn, waarvoor Nederland dc aanspraken ontleent aan de akte van Mannheim. De twee delegaties zijn reeds thans overeengekomen, dat in het verdrag de bepaling zal worden opgenomen, dat Nederland en Duits land dit geschil thans gezamenlijk zullen voorleggen aan het bindend Zie slot pag. 3 kol. 3) Een drievoudige moord, in een wo ning aan de Rubenslel te Antwerpen gepleegd, heeft maandag het gehele Belgische politie-apparaat in span ning gehouden. Twaalf nur nadat aangifte was gedaan van de ontdek king van het gruwelijk misdrijf, werd de vermoedelijke dader, een achttienjarige soldaat, te Bornem aangehouden. Volgens de laatste be richten heeft hij reeds een gedeelte lijke bekentenis afgelegd. Toen de huishoudster van de Sl-ja. rige weduwe Goublomme, die met haar man de kelderverdieping van het huis Rubenslei 9 bewoont, haar arbeid wilde beginnen, vond zij in 'n kamer op de eerste verdieping de deerlijk verminkte lichamen van de vrouw des huizes, de 48-jarige doch ter en de 45-jarige zoon, pater Jo seph Goublomme, een priesterleraar aan de rijksmiddelbare school te Me- chelen. De slachtoffers waren met messteken gedood. De huishoudster en haar echtgenoot waren pas diep in de nacht thuisge komen. Het had hen toen verbaasd, dat de deur niet op het nachtslot- was, maar voor het overige scheen alles normaal. Zodra de politie vernam, dat de zoon van de huisbewaarders, een achttien jarige dienstplichtig soldaat, met verlof uit Duitsland was, stelde zij een onderzoek in naar de wijze waar op hij de nacht had doorgebracht. Het bleek, dat hij aan de boemel was geweest met drie vrienden. Hij had alle verteringen betaald. Ook was hij in het bezit geweest van een auto, die hij gekocht had „van een pas ontvangen erfenis", naar hij zijn vrienden vertelde. De auto van pater Goublomme was verdwenen. Terwijl de drie vrienden voor nadere onder vraging werden aangehouden, zette de politie de achtervolging van de achttienjarige soldaat in. Hij werd tenslotte gearresteerd te Bornem, vanwaar hij, verdacht van drievou dige; roofmoord, naar Antwerpen WBra overgebracht. VOORWAARDE VOOR VERKIEZINGEN Belgen in Kongo zouden niet mee mogen stemmen De gematigde vlengel van de Kongolese Nationale Beweging heeft maandag in Elizabetlistad besloten deel te nemen aan de verkiezingen van december op voorwaarde dat voordien een ronde-tafelconferentie zal wor den gehonden van Kongolese en Belgische politieke partijen. Op het nationaal congres dat de ge matigde vleugel maandag hield, zijn de drie volgende resoluties aanvaard: In beginsel wordt ingestemd met het houden van verkiezingen voor de plaatselijke en regionale raden in december maar deze moeten worden voorafgegaan door een ronde-tafelconferentie in België. Deze R.T.C. mag niet in Kongo worden gehouden om te voorko men dat er „kolonialistische in vloeden" zullen worden uitge oefend. Men verzet zich ertegen dat Bel gen die in Kongo wonen, aan de verkiezingen deelnemen. Gevraagd wordt alle voorgestelde verkiezingen te doen houden op basis van algemeen stemrecht. Dit geldt dus ook voor de verkie zingen voor de provinciale raden en de wetgevende vergaderingen. De kandidaten mogen niet worden aangewezen of gecoöpteerd. Stanley stad rustig In Stanleystad was het maandag aan de vooravond van het parlemen tair debat in Brussel over de toe komst van Kongo rustig. Maar volgens berichten uit de omgeving hebben soldaten een aantal plunde raars gearresteerd en enkele benden opgerold zonder gebruikmaking van vuurwapens. In het district van Kaparta heeft een groep van 300 Afrikanen, met speren gewapend, Europeanen uitgedaagd, Koningin Juliana brengt bezoek aan Eindhoven Koningin Juliana is voornemens op woensdag 10 november a.s. in de och tend een bezoek te brengen aan de rijks psychiatrische inrichting Woen sel te Eindhoven en in dc middag aan de rij- en tractieschool van de Koninklijke Landmacht aldaar. maar er zijn geen incidenten gemeld. Drie Afrikanen die gezegd hadden vrijdag de Belgische luitenant Poncelet een speersteek in de borst te hebben toegebracht, wer den gearresteerd. De gouverneur-generaal van Belgisch Kongo, Comelis, heeft maandag voor de radio verklaard dat de doden In Stanleystad slachtoffers zijn „van de agitatie van onverantwoordelijke eer- zuchtigen, die in hun krankzinnige wedloop naar de macht ziph door niets willen laten tegenhouden". Deze mensen willen volgens Cornells de verkiezingen verhinderen en de macht in handen nemen zonder raad pleging van het volk. België voert geen politiek van onder drukking, aldus de gouverneur-gene raal, maar het is verantwoordelijk voor de orde en die zal worden ge handhaafd. Om het verkeer tijdig attent te maken op eventuele stremming van de veerdiensten over de Westerschelde zijn kortgeleden waarschuwingsborden geplaatst bij de splitsing van de wegen Bergen op ZoomAntwerpen en Bergen op ZoomVlissingen. De borden, die worden bediend door het personeel van een naburig benzinestation, dat zijn gegevens telefonisch krijgt van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland, geven aan of de veerdienst is gestremd, en zo ja welke. Dit voorkomt dat weggebruikers pas bij de veerhavens ontdekken dat de- veerponten niet varen en dan tientallen kilometers terug moe ten rijden om eventueel via de tunnel in Antiverpcn Zeeuwsch- Vlaanderen te bereikeru De bovenste foto toont het voor-waarschuwingsbord, dat naar believen in- en uitgeklapt kan worden om- een stremming aan te kondigen. Op de onderste foto het hoofdborddat op vrij wel dezelfde wijze wordt bediend. VVVWWW»AWA^WVVV\\fVVWVVVWVVVW/W/ Ver reizen met verlopen pas Nederlanders die een paspoort bezitten dat nog geen vijf jaar verlopen is, kunnen voortaan op dit paspoort in Italië en Mona co, België, Luxemburg, Zwit serland en de bondsrepubliek Duitsland (met uitzondering van West-Berlijn) toegelaten worden. Italianen kunnen in Nederland toe gelaten worden op vertoon vaii een geldige officiële identiteitskaart en Monagasken op een nationaal pas poort, waarvan de geldigheidsduur ten hoogste sedert vijf jaren is ver streken, of een geldige officiële iden titeitskaart. Dit blijkt uit een be schikking van de minister van justi tie, zoals deze gisteren in de staats courant is gepubliceerd. AFWERKING ZAL ONGEVEER 2 JAAR DUREN Wellicht begint in december uitbetaling afkoopsommen DERTIENDUIZEND „Zeenw- se" enveloppen, die met evenzo- vele zoutschade-aangifte for mulieren waren gevuld, zijn tot nu toe het kantoor van de scha de-enquêtecommissie en het rampschadebureau te Rotter dam binnengestroomd en ver volgens doorgestuurd naar hui ze „De Sprenck" in Middelburg, waar de ambtenaren van de Zeeuwse directie voor Volks huisvesting en Bouwnijverheid zetelen, die zich verder over de duizenden formulieren ontfer men. Hieruit blijkt dus wel, dat sinds de inwerkingtreding van de twee regelingen de rege ling afkoop zoutschade oorlogs schade en de regeling afkoop zoutschade watersnoodramp 1953 op 1 juli j.l. de uitvoe ring ervan op volle toeren draait. De Zeeuwse directie voor Volhuisvesting en Bouw nijverheid verwacht, dat zij be gin december met de uitbetaling van toegekende afkoopsommen kan beginnen. Men mag echter niet verwach ten, dat binnen korte tijd op alle aanvragen, waarbij het thans ontvangen aantal van 13.000 donderdagmorgen be- reikte het Middelburgse bureau deze „mijlpaal" nog met 7000 formulieren vermeerderd kan worden, zal worden beslist. Hoewel noch de heer M. D. A. Glerum, hoofdingenieur-direc teur, noch de heer E. Cli. Keus, het hoofd van de administratie van de Zeeuwse directie, ver wacht dat alle eigenaars en huurders van de in 1944-1945 en 1953 geïnundeerde 20.000 panden in Zeeland een aanvrage zullen indienen, moet er niette min rekening mee worden ge houden, dat de afwerking onge veer twee jaar in beslag zal ne men. Voor ieder pand moet een afzonderlij ke aangifte gedaan worden en dit kan gebeuren tot en met 19 januari 1960, dus nog 2 maanden langer, dan in de Staatscourant werd gepubliceerd. Het wordt de betrokkenen zo gemak kelijk mogelijk gemaakt, want de formulieren kunnen kant en klaar op *\i\WVVWVVVV*\WV\>*^*% Totaal kunn 20.000 S aangiften binnenkomen de gemeentesecretarieën afgehaald worden. Elk gebied heeft een eigen adreskleur op de enveloppe: voor Zee land is dat een blauwe druk. Ziin de aangifteformulieren dus ingevuld wie de rechthebbende is, de inundatie- periode(n), datum openbaring zout schade, enz. dan gaat de „blauwe" Zeeuwse enveloppe naar Rotterdam, waar ook de van een andere kleurdruk voorziene enveloppen uit Zuid-Holland en Noord-Brabant heengestuurd wor den. De betreffende bureaus, de- S.E.C. of het Rampschade-bureau, voorzien hier alle formulieren van een registratienummer. Meetteam Hierop worden de formulieren door gestuurd naar Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Middelburg. En dan is het de beurt aan het uit uit voerders en oud-aannemers samenge stelde meetteam om in actie te komen. Van elke geïnundeerde ruimte wordt (Zie slot pag. 2 kol. 5) Sowjet-Unie voert eerste deel Assoean-plan uit De Egyptische minister van open bare werken, Moussa Arafa, heeft gisteren medegedeeld dat Egypte met de Sowjet-Unie een contract heeft gesloten voor de bouw van het eerste stadium van de Assoean.dam. Arafa voegde hieraan toe, dat tot dusver nog niets is besproken over de bouw van het tweede deel, waar- i elk land zal kunnen deelnemen. Volgens de „New York Times" zou de Egyptische ingenieur, die de lei ding heeft bij de uitvoering van het project, Ahmed, hebben verklaard dat de Sowjet-Unie zich met de bouw van de gehele dam zou willen belas ten. ...worden in Israël de parle- p mentsverkiezingen gehouden. M ...gedenkt ex-koning Leopold M III van België zijn 58e ver- jaardag. ee ...valt de beslissing in welke ee M stad de eerstvolgende wereld- tentoonstelling zal worden ge- ee houden, voor het inrichten van m H welke expositie Frankrijk, de Verenigde Staten, Canada, Ve- ee nezuela en Oostenrijk zich ee ee kandidaat hebben gesteld. Geldig tot hedenavond WEINIG VERANDERING Aanvankelijk nog op vele plaatsen mist. Overigens half tot zwaar be wolkt met in de middag plaatselijk wat regen of motregen. Zwakke tot matige, langs de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuid west, in de middag ruimend naar west. In de zuidelijke provincies iets hogere, elders ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 4 november Zon op 7.3S onder .1T.08 Maas op JL32 ondec 20.31.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1