RAAD ARNEMUIDEN GAF FIAT AAN GEMEENTEBEGROTING 1960 WITTE KRUIS SPORT EN WEDSTRIJDEN KANDIDATENSCHAAKTOERNOOI EEN SPECTACULAIR AVONTUUR IE lilMPÜI PROVINCIALE ZEEUWSE COÜ RAN T ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 NIEUW BRANDWEERMATERIAAL De gemeenteraad van Arnemuiden Iiegft in de vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering zijn fiat gegeven aan de gemeentebegroting voor I960, die een tekort aangeeft van f 22.000De gewone dienst, sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 874-315,88 met een post onvoor zien van f 2831.De kapitaaldienst geeft met f 2.032.939,43 aan in komsten en f 2.183.115,17 aan uitgaven een tekort van f 90.175,74. In een toelichting op deze begroting sprak burgemeester W. H. van der Heide er zijn teleurstelling over uit, dat de financiële regeling rijk-gemeenten nog op zich laat wachten. Dit noemde hij een van de redenen, dat het tekort van f 22.000.groter was dan men aanvankelijk had verwacht. Burgemeester Ondanks tekort zit er „muziek" in Uitgebreide beschouwingen hield geen der raadsleden over de begro ting. Alleen over enkele onderge schikte punten werden opmerkingen gemaakt, zoals bij de verhoging van de kosten van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, waardoor de commissie van onder zoek van de begroting bij monde van het raadslid K. J. Steketee (a. r.) een toelichting werd gevraagd. De burgemeester zei naar aanleiding hiervan dat dit te wijten is aan een verhoging van de lasten. Het raadslid J. L- Joossc (s.g.p.) maakte zich zorgen over de ge stegen uitgaven, speciaal de tele foonrekening vond hij aan de ho ge kant. „In het afgelopen jaar werd toegezegd, dat hierop bezui- Advertentie) DE £Ckte PIJNSTILLER Schouderpijn...,, maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets 1 nigd zou worden en in plaats hiervan vertoont deze post een stijging", aldus de heer Joosse, die hier allerminst over te spre ken was. Subsidies Ditzelfde raadslid maakte ook be zwaren tegen de uitgetrokken sub sidie-bedragen gezien het flinke be grotingstekort. „Waarom moeten wij zulke hoge subsidies geven" vroeg hij zich af. „Dit geld zou toch beter gebruikt kunnen worden". Hierbij doelde de heer Joosse o.a. op de jaar lijkse subsidie van f 600.aan de muziekvereniging „Arne's Genoe gen". De burgemeester schertste hierop „wij hebben dit met zo'n tekort als een zeer onplezierige begro- ting gezien, maar er zit toch „muziek" in. De heer G. Siereveld fg.h.) wilde weten of van de post onderhoud stra ten van f 4000.ook de Walstraat opnieuw geplaveid kan worden, waarop de burgemeester bevestigend antwoordde. Op het verzoek van do voetbalvere niging „Arnemuiden" om één avond per week gebruik te mogen maken van een lokaal in de oude o.l.-school werd gunstig beschikt. Hieraan werd echter de voorwaarde verbonden, dat het slechts als kleed- en instructie lokaal mag worden gebruikt en er niet in getraind mag worden. Bij de ïlini behandeli: de Walcherse boeren gaven voer voor Limburg Donderdagmiddag vertrok van de Middelburgse Markt een colonne voertuigen van de 107e kiepauto- compagnie van de Genie uit Wezep met bietenblaren naar liet plaatsje Horst in Limburg. Dit was de tweede zending voer, die vanuit Walcheren naar de „droge" gebieden werd ge zonden. De colonne," die bestond uit twaalf vrachtwagens, was woensdag al van uit Wezep in Middelburg aangeko men waar de Genisten voor de nacht onderdak kregen bij de C.O.A.K. Donderdagochtend maakte de colon ne een ournee langs de Walcherse boeren, die blaren voor de bedreig de gebieden hadden beschikbaar ge steld. Tegen het middaguur verzamel den de wagens op de Middelburgse Markt waar de colonne veel bekijks trok. Van hieruit had men nog de lange reis voor de boeg naar Lim burg waar men reikhalzend uitkijkt naar deze Walcherse bijrage in het voedselprobleem. Deze, voedseltoclit, die onder super visie stond van kapitein J. Drent, zal gevolgd worden door nog en kele reizen met o.a. een lading stro. Kerkbouwactie bracht in Aagtekerke 2000 op De hervormde kerkbouwactie die beoogt zestien miljoen gulden bijeen te brengen voor de bouw van nieu we kerken in Nederland heeft in de gemeente Aagtekerke rond 2000,opgebracht, wat neerkomt op ongeveer zeven gulden per ge meentelid. Aagtekerke heeft zich hiermee in de rij van hervormde ge meenten met het hoogste gemiddel de geschaard. A. Vingerling te Goes bij C.J.B.T.B. in Ede benoemd De heer A. Vingerling, assistent-se- eretaris van de Zeeuwse C.B.T.B. te Goes, is met ingang van 1 januari 1960 benoemd aan het bondsbureau van de C.J.B.T.B. te Eede. Hij krijgt een functie op organisatorisch ge bied. De heer Vingerling, die per 1 mei 1955 in dienst trad van de C.B. T.B.-Zeeland bekleedt diverse func ties in het verenigingsleven. Hij is o.a. regisseur van de toneelgroep van de C.J.B.T.B. op Zuid-Beveland. Als secretaris van de Provinciale Regelingscommissie heeft hij ieder jaar weer een groot aandeel gehad in de organisatie van de Zeeuwse ploegkampioenschappen. Kamerfractie C.H.U. wil over herindelingen praten Met gemeentebesturen De Tweede Kamerfractie van de C. H.U. wil met de gemeentebesturen op Walcheren van gedachten wisse len over de gemeentelijke herinde ling van bet eiland. Zij heeft zich daartoe tot de vereni ging van B. en W. op Walcheren ge wend met het verzoek te willen na gaan of de gemeentebesturen daar toe behoefte gevoelen. De vereniging van B. en W. heeft zich bereid ver klaard medewerking te verlenen en heeft thans de v. gemeentebesturen schriftelijk om hun mening ge vraagd. tg van dit punt zei burgemeester, dat Arnemuiden een tekort heeft aan vergaderruimte! Er wordt evenwel aan gewerkt om hier in verandering te brengen. Er zijn plannen om door restau ratie en nieuwbouw van de oude o.l. school een verenigingsgebouw te maken. Van het Rampenfonds is reeds toezegging gekregen, dat men hierin zal bijdragen. Brandweer Verder stelde de raad zonder discus sie een bedrag van f 27.500.be schikbaar voor de aanschaf van een trekker-manschappenwagen, een ba byspuit en nieuwe slangen. De af schrijving kan geschieden in tien ja ren. Dit nieuwe materiaal is ter ver vanging van de onlangs verongelukte brandweerauto. Voorts werd besloten tot een bedrag van f 899.aan leermiddelen voor gymnastiekonderwijs aan te kopen, dat in bruikleen zal worden gegeven aan de beide scholen. Burgemeester Van der Heide stipte hierbij aan, dat er plannen in voorbereiding zijn voor de bouw van een nieuw gymnastiek lokaal. Wanneer dit gebouw verwe zenlijkt zal zijn zal het aangekochte gymnastiekmateriaal hier een plaats je krijgen. Zeeuws hard fruit heeft nog steeds vlotte afzet De vlotte manier waarop het bard- fruit dit seizoen is afgezet, duurde ook de laatste veertien dagen onver minderd voort. De ondertoon blijft willig' en de prijzen die er konden worden besteed ondergingen eerder een lichte stijging dan dat er van een daling sprake is geweest. Naast het binnenland blijft West- Duitsland goed aan de markt. Voor het geringe aanbod van stoofperen had ook België interesse. De eerste partij Jonathan zijn nu ook verla den voor Frankrijk, dat dit seizoen de invoer uit ons land aanmerkelijk vroeger toestaat dan voorgaande ja ren. Niet alleen de goede kwaliteiten ondervinden een goede belangstelling, ook de mindere kwaliteiten weten 't tot goed noteringen te brengen. Nu de 'oogst is binnengehaald en men het bewaarfruit in de koelhuizen heeft gebracht, is men volop aan 'het rui men geweest. Mede ook door de goede prijzen heb ben de kwekers er kort achteraan gezeten. Momenteel wordt het aanbod lan ook al heel wat geringer. In Goes komen er volgende week enkele vei lingen te vervallen, terwijl ook Krab- bendijke en Kapelle al tot inkrimping van het aantal vcilingdagen is over gegaan. De hoofdmoot in het appel sortiment is bij het aanbod nu de Jo nathan. Voor de goede sortering en grove maten loopt de prijs van 48 tot 53 cent, terwijl ook de mindere kwa liteit (1165 mm en op) vast ligt op een prijs van rond 46 cent. Zelfs de kwaliteit IHgrof is goed betaald op 36 cent. Het aanbod Goudreinette neemt geleidelijk aan af, maar ook hiervoor varieert de prijs voor de grove sorteringen van 33 tot 45 cent, waarhij de goed geel gekleurde iets hogere noteringen krijgen dan de groen gekleurde. De Golden Delicious waarvan het aanbod nog klein is, doch waarvan momenteel partijen prachtig geel gekleurd worden aan geboden, varieert voor de grove ma ten in een prijs van 53 tot 77 cent. Bij de peren doet ook dit jaar de Comtesse het goed op prijzen die lo pen voor de goede kwaliteiten tussen de 30 en 45 cent. De Saint Remy ten slotte noteert rond 25 cent. De komen de weken moet er niet meer op een groot aanbod gerekend worden, daar verwacht mag worden dat de koelhui zen nog wel even gesloten zullen blij ven en de voorraden thuis bij do kwe kers hard aan het teruglopen zijn. Slaapt men beier op zijn rug Da meningen verschillen, maar één ding is zeker: u slaapt pas goed op een EPEDA matras. Iv.a. {74.50 Waaemans van Tulnon NV Mirlkanto van Artlfort maubolen en Epcdo matrasson Hockey Middelburgs hockeyteam moet naar Breda n en er zit voor de hoofd stedelingen een kans op een gelijk spel in. Het volledige programma ziet er als volgt uit PROMOTIEKLAS A Oranje ZwartMEP (1), Tilburg II Forward (3), Breda IIMiddel burg (3), Eindhoven IIZwart Wit (2). TWEEDE KLAS A (dames) Were Di IIPelikaan (1), Tilburg H—HOCO (1), Waalwijk II—Mid delburg (1), DES—Tilburg UI (1). ZUID-NEDERLAND Middelburg HRapide II (1). Mid delburg IVMiddelburg III (1), Tempo IITempo (2). JEUGD Meisjes BredaMiddelburg en PushMiddelburg. Jongens Middelburg A-Middelburg B, Pelikaan—Middelburg C. Afgelaste wedstrijden in het betaalde voetbal In. verband met het feest van Aller heiligen op zondag a.s. zijn in de sectie betaald voetbal van .de K.N. V.B. de volgende wedstrijden uitge steld: Fortuna-Blauw Wit, Limbur- gia-RBC en Rode Sport-De Baronie. Alle andere wedstrijden van het. be taalde voetbal gaan door. Zeeuwse damcompetitie begint 2 november weer Jhr. De Casembroot opent nieuwe Zuidsingelschool De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, zal vrijdagmiddag 13 no vember a.s. om 3 uur de nieuwe school van de hervormde gemeente aan de Zuidsingel te Middelburg of ficieel openen. Mr. C. M. Kegge te Goes legt advocatuur niet neer Door een misverstand meldden wij gisteren, dat mr. C. M. Kegge uit Goes zijn advocatuur zal neerleg gen. Dit is echter niet het geval. Wel heeft hij zijn functie als deken van de Órde van Advocaten in het arrondissement Middelburg moeten neerleggen en overgedragen aan mr. F. W. Adriaanse te Middelburg. Goese wethouder J. J. van Melle jubileerde Wethouder J. J. van Melle te Goes heeft vrijdag van vele vrienden, be kenden en relaties gelukwensen in ontvangst mogen nemen in verband met het feit, cïat hij die dag 15 jaar wethouder was van de gemeente. Onder de bezoekers waren het col lege van 'B. en W. en de gemeente secretaris en verscheidene raadsle den. De heer Van Melle ontving voorts vele bloemstukken. Hier ben ik weer. Dit keer zou ik graag wat vertellen over het be schermen en activeren van. de huid. Activerendat doet U 's morgens met Vitamol Tonic, een heerlijk ver frissend begin van de dag- Een wei nig Vitamol Tonic op een propje wat ten en daarmee het gezicht 'luchtig bekloppen, Uw huid is er U dank baar voor. Dan is de bescherming aan de beurt, want Uw gezicht staat overdag bloot aan allerlei invloeden zowel thuis als buiten in weer en wind. Hiervoor zorgt de Vitamol dag crème. Deze kan zonder meer op het gezicht worden aangebracht, zonder te masseren. Hebt U een moeilijke huid? Neem dan eens proef met de nieuwe Vitamol vochtinbrengende dagcrème, de Vitamol dagcrème Hy dratante. Deze crème zorgt ervoor, dat Uw huid niet te droog kan wor den, want ook vocht is een voedings stof. Het vochtgehalte van het huid weefsel wordt hierdoor op peil ge bracht, resp. op peil gehouden. Is Uw huid erg vet. dan kunnen deze beide dagcrèmes ook als nachtcrème worden gebruikt. Huidverzorging met Vitamolde Zwitserse vitaminecrème is dus wer kelijk ideaal: eenvoudig, dus niet tijdrovend en.... voor iedere beurs be taalbaar. Komt U eens met ons gra ten? Wij staan U gaarne met des kundig advies terzijde. in Goes uitsluitend verkrijgbaar bij Parfumerie VAN BIEMEN, Klokstraat 4, telefoon 2935 DAMKAMPIOENSCHAPPEN Jeugdige Louwersewint met subliem eindspel van de Smet Om het persoonlijk kampioenschap van Zeeland werden de volgende par tijen gespeeld: HOOFDKLAS A. v. d. Schvaaf—Joh. Lere 02, J. LouwerseJoh. de Smet 20; J. J. EngelvaartA. van Sorgen 20; A. v. d. SchraafL. Anderson 11, G. BlomW. Heijdra 02. J. Sinke J. Blom 20, C. van Rijswijk Joh. de Smet 0—2. Zoals uit bovenstaande blijkt heeft de jeugdige deelnemer Louwerse zijn te genspeler De Smet, in een subliem gespeeld eindspel waarna het ten slotte na 70 zetten in een 4 om 1 kwam te staan, zijn eerste nederlaag bezorgd. EERSTE KLAS Afdeling Walcheren'; J. A. Veenstra J. Blaas 02; R. DuseboutP. van Sorgen 20, J. C. NijssenA. A. v. d. Marko 02; E- L. Ver schoorF. Blaas 11. Door het ver liezen van Nijsse en het remise spe len van F. Blaas, is de spanning nog groter geworden in deze groep, en zal in de laatste ronde elk puntje goud waard worden. Afdeling Beveland: Iz. op 't HofW. de Leeuw 20, J. J. GansemanO. Scherp 20, C. J. HollestelleIz op 't Hof 11. W. de LeeuwH. Meerman 11. Deze groep is uitge speeld en door het verlies van Scherp zijn de volgende spelers aan gewezen om in de finale uit te ko men: C. J. Hollestelle met 8 punten, Iz. op 't Hof en H. Meerman, heiden 6 punten, terwijl O. Scherp 4 punten en W. G." de Leeuw en J. J. Ganse man beiden 3 punten behaalden. JEUGDKLAS N. van EenennaamS. de Visser I 1. A. J. v. d. BroekeJ. Maranus 0 —2, C. van EenennaamA. Walra ven 11 en C. van RijswijkJ. Kriekaart 02. Krlekaart is in deze strijd wel de toonaangevende deel nemer, daar hij 8 punten bezit uit 4 partijen en Walraven 8 punten uit 5 partijen heeft, zodat in de eerst volgende ronde de partij Walrave Kriekaart van uiterst groot belang is.. Volleybal Volleybalprogramma afd. Walcheren le klas: Matador II—E.V.V.C. II (2) Matador IJong Ambon (1); Zuid westersMatador I (2); Jong Am- bonE.V.V.C. III (3); Zuidwesters Matador I (2). 2e klas: E.V.V.C. IV—Marathon II (3); Marathon II—H.T.S. (1). Hoofdklas Zuid dames: Olympia-E.V. V.C. (3); V.C. Den Bosch—E.V.V.C. (1): Heren: V.C. Den Bosch—E.V.V. C. (1); Ever Ready—E.V.V.C. (2). Overgangsklas Zuid A: Blauw Wit Marathon (2); J. B. UloMarathon (2); OlympiaAstra (3). De provinciale Zeeuwse Dambond zal op maandag 2 november weer met haar clubcompetitie beginnen. Ook de bekende damvereniging D.O. S. „Vrederust" uit Bergen op Zoom heeft weer met 2 tientallen voor deze competitie ingeschreven. Op de na jaarsvergadering van de Z.DJB. werd besloten deze compeitie to verdelen in een hoofdklasse en een eerste klasse. De indeling is als volgt: hoofdklasse: Vlissingen, Souburg, Middelburg, Aagtekerke, Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Yerseke en D.O.S. Eerste klas: Vlissingen II, Lamme- renburg, Souburg II, Middelburg II, Sint-Laurens, Aagtekerke IH, Goes H, 's Gravenpolder II, Oostdijk, Yerseke II en D.O.S. II. Verder is voor de verenigingen, die naast hun vaste tientallen een overschot van 50 of meer leden hebben, de mogelijk heid opengesteld een onderlinge com petitie te organiseren, wanneer na overleg van de betrokken verenigin gen toestemming is verkregen. Daar nog geen enkele vereniging de sa menstelling van een tiental neeft be kendgemaakt is het uiteraard niet mogelijk reeds voorspellingen te doen. Het programma voor de eerste competitiedag, maandag a.s., luidt: SouburgVlissingen, Aagtekerke 's Gravenpolder en MiddelburgKa pelle. Voor dinsdag zijn vastgesteld: Sint- Laurens—Aagtekerke II en Oost- dijkYerseke II. Op woensdag zullen worden gespeeld: Lammerenbm-g Vlissingen ÏI en D.O.S. II's Gra venpolder II (Advertentie) Ons depot te Goes, West- havendijk 4, tel2523, zal U desgewenst gaarne hef adres van een Esso haard- oliehandelaar geven. Bezorgdheid over de on der wij zer ssituatie Ged. Staten maken zich ernstig be. zorgd over de onderwijzerssituatie in Zeeland, zo deelde gisteren gedepu teerde A. Schout tijdens een perscon ferentie mede. Het is vrijwel onmo gelijk om in vacatures tc voorzien voor schooi- en gemeentebesturen, zodat het aantal gepensioneerden voor de klas nog steeds toeneemt. Visaanvoer in september in de Zeeuwse stromen In de maand sept. bedroeg de to tale visaanvoer van de Zeeuwse Stro men 5.175.289 kg ter waarde van 1.433.618, tegen vorig jaar in deze maand 2.397.032 kg ter waarde van 874.997. Daarvan was 7.845 kg tong voor 20.368 f5.139 kg - 14.996) en 300.468 kg consumptiegarnalen voor 425.493 (159.422 kg - 188.252) en 800.461 kg garnalen voor garnaalnest voor 55.233 (440.768 kg - 26.197). 3.358.500 kg mosselen voor 375.887 (1.460. 300kg - 3 64.428). Aan oesters werden aangevoerd 2.296.SS1 stuks. 195.574 kg voor 519.549 (1.907.479 stuks - 164.047 kg - 441,915). Nederlands herv. kerk te Borssele gerestaureerd De Nederlands hervormde kerk aan het Plein te Borssele heeft een uit gebreide restauratie ondergaan. In net kerkgebouw, dat in 1851 door A. A. de Muijuck uit Borssele is ge bouwd, zijn vele vernieuwingen aan gebracht. Zo zijn dc dakgebinten verstevigd en is een nieuwe zoldering met 13 ingebouwde lampen aangebracht. De binnenmuren zijn opnieuw opge trokken en bepleisterd, terwijl ook alle banken zijn geschilderd. Het ge bouw heeft voorts een nieuwe be tonnen vloer gekregen. Boven de nieuwe preekstoel is een ebbenhou ten kruis aangebracht, dat is ge schonken door de heer Wirtz uit Heinkenszand, die de restauratie ook heeft uitgevoerd. BIJZONDERE GELUKSFACTOR Tal en Keres waren veel sterker dan de overigen (Red. drs. M. C. Verburg) tenschaaktoernooi met kop en schou ders boven de rost uitgestoken. Een voorsprong van 3 41/2 punt opbou wen, in een zo sterk bezet veld, is Jn unicum. Echte inzinkingen hebben zij niet geliad. Behalve dat Tal slecht startte, met I uit 3 en Keres met 2 uit 4, hebben beiden zich van hun weinige nederlagen direct hersteld. Tal kreeg 4 nullen in totaal, Keres zes. Beiden boekten tweemaal 4 overwinningen achter elkaar. Strikt genomen heeft Fisher Keres de das omgedaan. Keres liep in zijn wed strijden tegen Tal twee punten op hem uit, en behaalde tegen Benkoe een halve punt meer. Tal kreeg tegen Smyslow, Gligoric, Olafsson en Pe trosjan een halve punt meer. Het voordeel van een halve punt, hier door ontstaan, verspeelde Keres te- gén Fishér, tegen wie Tal 40 en Keres 22 haalde. Er is tussen de twee topspelers dus wel zeer weinig verschil geweest. Slechts de stijl is geheel anders: Tal, de avonturier, die het geluk wel iets meer mee had, tegen Keres, de even wichtige. Maakt Tal tegen Botwimiik meer kans? Het lijlct wel zo, vooral daar Keres de stijl van de wereld kampioen nooit goed heeft aan gekund en psychologisch tegen hem nooit los kon komen. Wat het geluk betreft, bij Tal heeft het de sterke geholpen. Vele criti ci ook in Zuid-Slavië, vonden zijn geluk, vooral tegen Fisher tegen wie hij 3 maal in het nadeel kwam, maar tenslotte toch 40 scoorde te groot Zij vergeten, dat het mak kelijk is, bij huisanalyse, achteraf, te winnen. Wie kan echter tijdens de partij de complicaties aan? En com plicaties scheppen kan Tal, als nooit iemand tevoren, of het moest Morphy zijn. Alleen tegen Keres zelf misluk te deze stijl en dit zou men dan weer pech kunnen noemen Een strop Smyslow had eigenlijk de derde plaats wel verdiend. Zijn vorm se dert de vijftiende ronde deed niet on der voor die van de nummers 1 en 2. Hij haalde daarna 9 uit 14, Keres 8% én Tal 10Va. Het duurde zeer lang voordat hij was ingespeeld, ge tuige zijn start van 6 uit 14, Alleen de laatste partij die hij van Fisher verloor hield hem van dé der de plaats af, een strop, want nu wordt Petrosjan met Keres zonder meer in het kandidatentoernooi 1962 geplaatst. Petrosjan is na zijn goede start te gengevallen. Na de zesde ronde die hem met de zevende ronde een ne derlaag bracht, heeft hij weinig op vallends meer gedaan. In totaal boekte hij 17 remises uit 42. waar van 14 in de laatste 19 ronden. Tot zover de Russen, die dus de boven ste vier plaatsen bezetten. De eerste niet-Russen zijn de Zuidslaaf Gligoric en de Ameri kaan Fisher. Gligoric speelde aanvankelijk zeer sterk en hield Keres bijna bij, maar 11a, de acht tiende ronde stortte hij in. E11 al dus .haalde hij uit 10 partijen slechts 21/2 punt. De eerste „westerling" is de Ameri kaan Fisher, die zich fantastisch heeft geweerd en van wie men, ge zien ook zijn sterk fluctuerende re sultaten, alleen maar kan zeggen, dat hij nog onvoldoende rijp is, wat ove rigens voor een jongen van 16 toch wel pielt. Zijn stijl is zeer gedurfd, in zo'n gezelschap en menig tegen stander stond eerst op verlies, voor dat de Benjamin onbezonnen te werk ging of blunderde. Hij besloot met een onverwachte overwinning op de sterke Smyslow. De IJslander Olafsson is tegengeval- cn ofiflt Inleiding tot het social casework Bij uitgeverij Foreholte, Voorhout, verscheen „Inleiding tot het social casework" van drs. mr. F. M. Raeven. In zijn algemeenheid kan men het uit Amerika geïmporteerde systeem van maatschappelijk werk dat met „social casework'' wordt aangeduid en dat ook hier meer en meer wordt toege past, omschrijven als „een vorm van hulpverlening, waarbij de helper op basis van een individuele relatie met degene die om hulp komt vragen, deze zodanig bijstaat, dat hij uiteindelijk zelf in staat is, zich verder door het leven te slaan." De schrijver heeft in dit leerzame boekje onder meer de ervaringen verwerkt, die hij tijdens een studiereis opdeed in do Verenigde Staten. Zeilend zwerven In de Meulenhoff-pocket-reeks ver scheen „Zeilend Zwerven" van C. La kens Douwes. Hoewel ook de zeilspoi t zich niet uit een hoekje laat leren, is deze vlotte handleiding toch nuttig voor een ieder, die zich met de zeil- sport bezighoudt. De schrijver geeft onder ander bijzonder praktische aan wijzingen over: ongunstige wind, sle pen, sluizen, paddelen, boegseren, pro viandering, stroom en tij, seinen èri signalen, aanlopen van havens en meer van dergelijke zaken, die in het leven van een zeiler belangrijk zijn. Wie het boekje met aandacht door leest, vergaart dan ook een ruime pa rate kennis van het zeilen en wat er mee te maken heeft. len, vooral in het begin (3% uit 14). Later raakte hij ingespeeld en in de 23e ronde slaagde hij erin, de laat ste plaats over te doen aan de sta tenloze „Amerikaan" Benkoe, die goed startte, maar sedert de 17e ron de in 11 partijen slechts IV2 punt boekte. Olafsson eindigde met oen overwinning op Keres Wanneer wij spraken van zwak spel, 1 dan be doelden wij de zwakte van do Olym piërs. De 1.1.2 partijen stonden meestal op zeer en noog boeiend peil. Vijfender tig partijen werden met wit, en even eons vijfendertig partijen niet zwart gewonnen. Een remiseperoentage (dankzij Petros jan) dan liog van ruim 36 is bepaald gering. Men mag met spanning uitzien naar het toernooiboek, dat do beschrijving zal zijn van een spectaculair avontuur. De Rus Keres heeft zijn afgebroken partij tegen Olafsson 'zonder verder spelen gewonnen gegeven. De afgebroken partij tussen Petros jan en Gligoric werd vrijdagmiddag uitgespeeld. De winst ging, na 46 zetten, naar Petrosjan. De eindstand van dit kandidatentoer nooi is: 1. Tal (Rusland) 20 punten; 2. Kerc (Rusland) ISV2 punt; 3. Petrosia: (Rusland) 15V2 punt; 4. Smyslow (Rusland) 15 punt; 5. ex aequo: Fi sher (V.S) en Gligoric (Zd. SI.) 12]A punt; 7. Olafsson (IJsland) 10 punt; 8. Benkoe (Statenloos) S punt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 4