Verwoeste kademuur in Vlissingen verdwijnt G.S. hebben bezwaren tegen mammoet-wet fit jeei/e*f fjoodwill tochtband en strip „WESTERSCHELDETARIEVEN ZIJN EEN MOEILIJKE ZAAK" GRATIS Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 31 OKTOBER 195f Geen aanlegplaats maar glooiing... VIJFTIEN JAAR na de bevrij ding zijn de „kade-ruïnes" langs de VUssïngse buitenha ven er nog altijdThans ziet het echter eindelijk naar uit, dat binnen afzienbare tijd deze grondig vernielde muren zullen verdwijnen. Rijkswater staat te Vlissingen heeft name lijk definitief een plan opge steld voor het zwaarst verwoes te gedeelte, het stuk tussen de havengebouwen en de aanleg- fuïk van de veerdiensten. Dit plan omvat de aanleg van een glooiing Daarmee is dus voor dit gedeel- f Advertentie) BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED te waar vroeger de boten van de Maatschappij Zeeland meer den voorlopig de bouw van een kademuur van de baan. Ondertussen moet dit „glooiingsplan" nog goedgekeurd worden door de rijksinstanties in Den Haag. In 1960 hoopt men dan met de aanleg van deze glooiing te beginnen. Overigens is de aanleg van een ka demuur op deze plaats in een verde re toekomst niet uitgesloten. De \V\WVWVVNMWAWAW Herstel begint reeds in 1960 WW\^WWWV^\WVVWAV Vlissingse rijkswaterstaat heeft na melijk juist deze vorm van herstel een glooiing gekozen om voor de N.V. Haven van Vlissingen de mo gelijkheid open te houden later de bestaande kademuur door te trekken naar de veerhaven Ongetwijfeld echter zal deze mo gelijkheid jarenlang onbenut moe ten blijven, want er is immers nog niet eens een plan voor definitief herstel van de verzwakte kademu ren vóór de havengebouwen, waar de schepen meren'. Maar ook in dit plan komt thans schot. Rijkswaterstaat is ter plaatse namelijk onderzoekingen op grote schaal gaan verrichten. Zo zijn dui kers bezig te onderzoeken in welke toestand de kademuur zich onder de waterspiegel bevindt. Ook zal men met peilbuizen de meest zwakke plaatsen opsporen. Er moet echter nog veel voorbereidend werk wor den gedaan alvorens men het plan voor definitief herstel kan samen stellen. Deze onderzoekingen zullen ongeveer drie maanden in beslag nemen. Voor 1961 zal aan dit herstel zeker niet begonnen worden. Temeer ook daar de financiën ontbreken! Welis waar is voor „reconstructie van het westelijk gebied van de haven" één miljoen op de begroting van verkeer en waterstaat van 1960 uitgetrok ken, maar dit bedrag is zeker niet toereiken voor definitief herstel Zoals bekend heeft het rijk contrac tuele verplichtingen ten opzichte van deze kademuren. Nog lang heeft het rijk deze contractuele verplichtingen dus niet ten volle nagekomen. Zo is een groot gedeelte van de lange ka de, waaraan thans de schepen kun nen meren, provisorisch en dus zeer voorlopig hersteld. Dit gedeelte blijft onderspoeld, waardoor steeds ver zwakkingen blijven optreden. „Trieste begroting" van de provincie Zeeland Binnenkort zal de provinciale begro ting voor 1961 verschijnen. „Het is ditmaal een trieste begroting" ver klaarde de commissaris der konin gin gisteren tijdens een persconfe rentie. Over 1958 heeft men namelijk een te hoog voorschot op de uitke ring van het provincie-fonds gekre gen en dit bedrag (enkele tonnen) moet worden terugbetaald. „Deze te rugbetaling drukt op de begroting 1961 en dat betekent, dat we maar net.aan aan onze verplichtingen kun nen voldoen. Maar de post onvoor zien is derhalve bijzonder laag", al dus de commissaris. VAN tr<U)Ln STILTE. Het Is lang, heel lang stil geweest op de zolderkamertjes van Nieuw-' dorp op Zuid-Beveland. Met die stilte bedoelen wij, dat de geluiden van ijverig repeterende muzikanten ontbraken. Het dorp telt weliswaar een muziekvereniging, „O.NJD.A." maar deze was acht jaar geleden aan een wat langdurige winterslaap begonnen. Een gedwongen rust periode „O.N.DA." steekt echter de kop weer op! En het ziet er naar uit, dat de immers uog altijd bestaande mu ziekvereniging de inzinking te boven zal komen. Er is al een bijeenkomst gehouden, waarin zich twintig leden opgaven. Het oude bestuur blijft voorlopig aan. Een werkcommissie zal dit col- lege bijstaan. Er zal worden ge tracht, nog meer nieuwe leden te werven en zo mogelijk ook begunsti gers. Dan zullen er in Nieuwdorp op stille, donkere winteravonden, weer geiuiden van saxofoon, tuba en bas uit de zolderkamertjes klinken... "UITNODIGING. Van geheel andere, maar ook van muzikale aard is de bijdrage, die de Goese stadsbeiaardier. de heer W. L. Harthoom. vandaag aan deze rubriek levert. Hij heeft na melijk een uitnodiging ontvangen TOT rS.ij^c NOG EVEN Nu is het toch definitief zo ver. De bladeren vallen bij bosjes van de bo men, de dagen korten en de nachten lengen de regen valt zo nu en dan bij stromen en nog even, dan schijnt oolc de maan weer door de bomen. Juist, daar wilden ivij heen. Naar het heerlijk avondje. Nog een goeie maand en we zitten xoeer allemaal rond de schoorsteen, de centrale ver warming, de elektrische straalkachel, de olie- of de gashaard. Luidkeels zingend of Sinterklaasje maar wil binnenkomen. Met zijn knecht. Want we zitten toch zo keurig recht. Jawel zo zal dat allemaal weer zijn. Na zeven zonnige maanden is het nauwelijks te geloven, maar de knaapjes, die wij in het Vlissingse Bellamy park uit volle borst Sinter klaasliederen hoorden zingen die geloven er bepaald wél in. Reken maar. Trouwens U niet f om op dinsdag 3 november a.s. een concert te geven te Amster dam, op de carillons van de Wes tertoren en de Munttoren. Deze concerten zullen respectievelijk van 12 tot 13 en van 18.30 tot 19 uur duren. Ine Bierens en Sjoerd Tamminga zullen in Goes waar nemen. REUZEBIET. Een suikerbiet van gigantische af metingen is op het land van de heer J. Bruinooge te Borssele geoogst. Onze plaatselijke correspondent trok er gewapend met een centimeter op uit om de lengte te registreren. Zijn opgave komt overeen met die van de landeigenaar: één meter en zeventien centimeter. Daarmee worden, zo werd daar vanuit Borssele nog aan toegevoegd, de bieten van 1.05 en 1.08 m verre overtroffen. „Nu één van 1.17 meter!" zo schreef men half opgewekt, half uitdagend VOGEL. Een felicitatie verdient de IJzcn- dijltse vogelliefhebber J. van de Bun der, die op de internationale vogel tentoonstelling te Brussel met zijn Zilver Isabel mankanarie voor de beste buitenlandse vogel van de ten toonstelling zorgde. Hij ontving de grote ereprijs der provincie Brabant, een door do gouverneur van Vlaan deren geschonken bronzen plaquette. GOUD. Tenslotte een gouden echtpaar: vijf tig jaar getrouwd zijn op 5 novem ber a.s. te Vlissingen de heer W. H. Sandifort en mevrouw C. J. Sandi- fortKesteloo. (Advertentie) COMMISSARIS DER KONINGIN: (Slot van pag. 1) uit viel af te leiden dat op de be langrijkste veren de na de invoering der tarieven ingezette daling zich ook in 1959 heeft doorgezet. Zo werden in 1957 op Vlissingen- Breskens in totaal 2.236.953 pas sagiers overgezet en in 1958 slechts 2.046.385. De eerste negen maanden van 1959 geven even eens weer een daling te zien ver geleken bij de overeenkomstige periode van 1958, namelijk van 1.765.865 (1958) op 1.732.856 (1959). Kruiningen-Perkpolder zette in 1958 ruim 1 miljoen passagiers over tegen 1.2 miljoen in 1957. De eerste negen maanden van 1959 geven een passagiersvervoer van 731.014 tegen 855.549 in de over eenkomstige periode van 1958. Terneuzen-Hoedekenskerke zette in 1958 310.614 passagiers over tegen 321.041 in 1957. De eerste negen maanden van 1959 op dit veer geven een passagiersvervoer van 223.523 tegen 252.426 in de eerste negen maanden van 1958. Ook het aantal vervoerde auto's nam verder af: eerste negen maanden 1959 Vlissingen-Bres- kens 279.436 tegen 288.146 in de zelfde periode van 1958. Op Krui ningen-Perkpolder werden in de eerste negen maanden van 1959 220.980 auto's overgezet tegen 242.107 in dezelfde periode van '58. Deze daling over de gehele linie een voortgezette daling dus sinds de invoering der tarieven is opmer kelijk wanneer men in aanmerking neemt dat 1959 een voortreffelijk toeristenjaar is geweest. Deze cijfers logenstraffen in dit ge val dus duidelijk het veelgehoorde gezegde: „verkeer schept vervoer". Er werd weliswaar een betere ver binding gecreëerd, maar het vervoer zowel in de passagierssector als bij de auto's nam af. De oorzaak moet Nog geen beslissingen over vorm Sioeprojeri Over liet Sloeplan vindt overleg plaats tussen de betrokken departe menten, terwijl een provinciale com missie in hoofdzaak de bestuurlijke aspecten van het plan bestudeert, zo verklaart de minister van econo mische zaken in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op vragen over de begroting van zijn departement. De minister en zijn betrokken ambt genoten hebben ermee ingestemd, dat deze commissie een beroep doet op de medewerking van enkele rijks ambtenaren, die terzake kundig zijn. De tijd is nog niet rijp voor beslis singen ten aanzien van de uiteinde lijke vorm van het Sloeproject, daar het Waterloopkundig Laboratorium nog bezig is met proefnemingen. Er bestaan evenwel reeds enkele projec ten, waarvan realisatie mogelijk is, ook voordat de dijk tot stand is ge komen, aldus de memorie van ant woord. men dan wel bij de tarieven zoe ken De bouw van liet nieuwe veerschip „Prinses Irene" de toestemming om deze naam aan deze boot te ge ven is inmiddels afgekomen ver loopt uitstekend. Vergeleken bij de „Prinses Beatrix" zullen slechts klei ne detailwijzigingen worden aange bracht, aldus verklaarde de commis saris. Zo wordt overwogen de rooksalon naar boven te doen verhuizen, ter wijl ook nog nagegaan wordt of de verkeerslichtinstallatie op het auto- dek wel noodzakelijk is. 1 Kwatta Manoeuvre ets reep voor 10 Kwatta-soldaat) es bij Uw winkelier... Wijziging telefoonnummer kantoor P.Z.C. Goes Met ingang van heden, zaterdagmor gen half negen, is het P.Z.C.-kantoor, Grote Markt, Goes, telefonisch bereik baar uitsluitend onder no. 4254 (2 lijnen). Hollandse Stoomboot opent dienst Vlissingen-Shoreham De N.V. Hollandsehe Stoomboot Maatschappij, die geregelde lijndiens ten tussen Amsterdam en de belang rijkste Britse kustplaatsen onder houdt, zal haar dienst uitbreiden met een wekelijkse afvaart van Vlissin gen naar Shoreham. Dit met name ten gerieve van de verschepers op de Zeeuwse eilanden, Zeeuwsch-Vlaan- deren en Brabant. Het vertrek uit Vlissingen is bepaald op woensdag, de aankomst te Shore ham op donderdag, speciaal met het oog op het transport van groenten, fruit en aardappelen naar de vrijdag- ochtendmarkten in Zuid-Engeland. Het m.s. „Amstelstroom" zal de dienst op 11 november openen. Curiositeitshalve kan nog worden medegedeeld dat in november 1944 het toenmalige m.s. „Amstelstroom" bijna op de dag af vijftien jaar ge leden als eerste koopvaardijschip Vlissingen aanliep met een lading stukgoed, bestemd voor de hulpver lening. Deze lading is toen met zeer veel moeite in lichters overgeslagen. Dienst op Canada Volgens het vaartschema' van de Ita liaanse scheepvaartmaatschappij „Home Lines" zal deze rederij, bij voldoende aanbod van passagiers, twee van haar grote passagierssche pen de „Homeric" en de „Italia", vol gend jaar op de lijn DuitslandCa nada, ook Vlissingen laten aanlopen. Als mogelijke data van afvaart van uit Vlissingen zijn genoemd voor de „Homeric" 5 en 24 mei en 14 oktober en voor de „Italia" 21 juni en 20 juli. Ministerraad akkoord met haven Colijnsplaat Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft bericht ontvangen* dat thans ook de ministerraad akkoord gaat met de aanleg van de haven van Co lijnsplaat. Deze haven waarvoor een post is uitgetrokken op de begro ting van Verkeer en Waterstaat is zoals bekend nodig omdat de vis sers uit Veere niet meer van de Veer- se haven gebruik kunnen maken. Universitair examen Voor het kandidaatsexamen natuur kundig ingenieur slaagde aan de Tech nische Hogeschool te Delft de heer W. van Witzenburg te Goes. KUNST Voortreffelijk concert van Kunstmaandorkest Britannia te Vlissingen. Het Amsterdamse Kunstmaandor kest, dat tijdens het vorig seizoen voor het eerst in Zeeland optrad en daarbij zulk een voortreffelijke in druk maakte, was gisteren terugge keerd naar Zeeland om er opnieuw onder leiding van Anton Kersjes te musiceren. En weer kon men in het Vlissingse Britannia genieten van dit spontane spel, opnieuw kon men vaststellen, dat het Kunstmaandor kest een magnifieke groep is, op nieuw mag men concluderen, dat dit orkest een graag gehoorde gast is in dit gewest. Van het programma, dat gister avond werd uitgevoerd, willen wij twee delen met name noemen en roe men: de „Kuhnau-variaties" van An- driessen en de „Italiaanse" van Men delssohn. De strijkers van het or kest hebben met name de boeiende compositie van Andriessen aange grepen om te laten horen tot welk een select werk zij in staat zijn, zich daarbij overtuigde pleibe- zorgers tonend voor dit werk. Het is een kostelijk stuk muziek: An driessen heeft met een in wezen tuigende wijze duidelijk gemaakt, puur-Duits thema zijn affiniteit je gens de Franse toonkunst op over- slechts in de slotfuga herkent men de afkomst van het motief. Het Kunstmaandorkest heeft dit werk sensitief en met prachtige nuances gespeeld. Alle lof, met name voor dirigent Anton Kersjes! Mendelsohns Italiaanse symfonie, dit bruisende en stralende wérk, kreeg eveneens een voortreffelijke vertolking, evenwichtig, vitaal, spon taan. Het ovationele applaus van het publiek aan het slot was volkomen verdiend. En wat zelden gebeurt met een symfonie-orkest: het speelde een toegift, briljant uitgevoerde Roe meense dansen van Bartok. Na al deze enthousiaste bewoordin gen dienen wij met aanzienlijk min der geestdrift melding te maken van de vertolking door Jan Huckriede, van het pianoconcert in A van Mo zart- Huckriede speelde het werk ui termate degelijk en verdienstelijk, maar zijn spel klonk toch wel erg zwaav-op-de-nand, vooral vergeleken bij de Mozartiaans klinkende bege leiding door het orkest. Jammer! De belangstelling voor dit overigens zo geslaagde concert was te klein: er waren nog vele lege stoelen.... Ver meld dient tenslotte te worden, dat 's middags een jeugdconcert was ge geven. Het geheel was georgani seerd door de Z.V.U. en de Stichting Arbeiderskunstkring Vlissingen. Brief aan minister en Staten-Generaal Ged. Staten hebben zich met een brief tot minister Cals en tot de Staten-Generaal gewend over de mammoet-wet. Zoals bekend bevat dit wetsontwerp een nadere regeling van het voortgezet onderwijs. In huh brief zetten Gedeputeerden uit een, dat een strikte toepassing van deze wet, met name van de leerlïngennormen uit artikel 63, voor het voortgezet onderwijs in Zeeland funest zou zijn. Deze toepassing zou namelijk betekenen, dat alle zeven mid delbare meisjesscholen in Zee land, alsmede de zes gymnasiale afdelingen aan de Zeeuwse ly cea en tenslotte ook het Middel burgse gymnasium gedoemd zouden zijn te verdwijnen. Wel iswaar laat artikel 102 van de wet de mogelijkheid open om van deze normen af te wijken, maar deze mogelijkheid is niet aan vaste regels gebonden en afhankelijk van de inzichten van de aan het bewind zijnde minister. Zoals bekend hebben de noordelijke provincies zich onlangs ook tot de minister gewend over deze zaak, doch het provinciaal bestuur van Zeeland hoewel men het met de opvattingen van het noorden eens is heeft ge meend hieraan geen adhesie te moeten betuigen. De geo grafische omstandigheden maken de situatie voor Zee land namelijk nog veel moei lijker: elk eiland fungeert als het ware als een eigen voorzieningsgebied. Het lid van Ged. Staten voor onderwijszaken, de heer A. Schout, heeft gisteren tijdens een persconferentie mededelin gen gedaan over de stap van het provinciaal bestuur. „Als deze mammoet-wet in Zeeland zou worden toegepast, dan zou dit bijzonder ernstig zijn. Na de oorlog hebben wij de kans gekregen ons middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs uit te bouwen, doch dit werk zou nu plotseling ongedaan worden gemaakt, ja zelfs zou men vergeleken bij 1940 nog een stap terug moeten doen, want ook het Middelburgse Gymnasium blijft onder de nor men van minister Cals", aldus de heer Schout. Hij wees er nog op, dat deze naoorlogse uitbouw tot gevolg heeft gehad dat vele leerlingen uit onderscheiden bevolkings groepen in Zeeland voortgezet onderwijs konden volgen. De heer Schout wees er nog op, dat de bestaande h.b.s.-en geen na deel van de nieuwe wet-Cals zullen ondervinden. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5 en 8. Een landman uit 't dorpje Wolfheze, Had vaak over TIP al gelezen. Ook hij kocht een fles.. En 't werd een succes, Want ook hij vond de TIP onvolprezen! 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. B. S., Groningen ontv. 1 a. TIP l Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. lime ricks Inz. aan H. Bootz Amsterdam. VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „Jerry maakt weer herrie", 20 uur. 18 jaar. Electro: „St. Louis Blues". 19, 31.15 uur, a.I. Schuttershof: uitvoering „De kleine Stem", 20 uur. Vleeshal: vogel en bloemententoonstelling, 10—22.30 uur. Suisse: Drents-OveriJsels-Galder- sc vereniging, 20 uur. Vlissingen Alhambra: „Rivalen zien niet om", 13 en 21 uur, 14 jaar. Luxor: „Sluipvaart ln de Pacific", r en 21 uur, 14 jaar. Britannia: HuldJglngs- avond A.N.M.B. Optreden Bert Brug- mans, 20 uur. A .N .M .B -gebouw Coöp. De Broederband, 1518 uur. Goes Grand: „Ik wil leven", Is en 21 uur, 18 jaar. Prins van Cranje: Voor congres Zeeland van de P. v. d. A., 10 uur. MORGEN. Middelburg Schouwburg: „Jerry maakt weer herrie", 14.30 en 20 uur, 18 jaar. Electro: „St. Louis Blues". 19 en 21.15 uur, al. Vleeshal: Vogel en bloemententoonstelling, 14—22.30 uur. Vlissingen Alhambra: „Rivalen zien niet om", 15 uur, 14 Jaar. Luxor: Sluipvaart to de Pacific", 15, 19 en 21 uur, 14 jaar. Goes Grand: „Abbot en CosteMo bij dé de kannibalen", 15 uur, a.I. Grand: ,j3c wil leven", 1» en 31 uur, 13 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2