PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Steiger Wolfaartsdijkse veer verhuist naar nieuwe veerhaven Regering onderhandelt over order van twee miljard voor vliegtuigen JAGERS WORDEN IN 1962 VERVANGEN RAMP IN MEXICO EIST HONDERDEN SLACHTOFFERS Vandaag... ZWENDEL MET NEDERLANDSE EIEREN IN ITALIË ONTDEKT 202e jaargang - no. 257 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. do Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 1 7-00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 31 okt. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. lag. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g 5 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Nog dit jaar zal keuze worden bepaald (Van onze Haagse redactie) Hoewel in de komende jaren geleide projectielen en ballistische raketten in steeds ruimer mate bij de koninklijke luchtmacht zullen worden ingevoerd, is tlians besloten dat nog eenmaal een nienw type bemande jager voor de luchtmacht zal worden in gevoerd. In bevoegde kringen wordt verwacht, dat minister Vis ser nog voor het einde van dit jaar met zijn Belgische collega de keuze zal bepalen. De toestellen waar tussen moet worden gekozen zijn: 1de Lockheed F 104 Starfigkter 2. de Northrop N 156 F Freedom Fighter; 3. de Republic F 105 Thunderbird en 4. de Franse Mirage. Al deze typen voldoen aan de eisen die de luchtmacht voor deze (vermoedelijk laatste) bemande jager stelt, namelijk: 1. dat hij zijn missies bij dag en bij nacht moet kunnen uitvoeren, dat wil zeggen dat hij „allweather"-capaciteit moet hebben en 2 dat hij behalve offensieve ook defensieve taken kan vervullen. jeleide cn ballistische projectielen Opdracht voor Nederlandse en Belgische industrie Het nieuwe type, dat naar een be voegd zegsman ons verklaarde in de jaren 1962 en 1963 in dienst moet kunnen worden gesteld zal namelijk zowel de Thunderstrealc tactische ja gers als de Hunter en Sabre F 86 D luchtverdedigingsjagers vervangen. Het accent bij het bepalen van de keuze zal liggen op de offensieve ta ken die op het ogenblik door - de Thunderstreaks worden vervuld, om dat verwacht wordt dat in de lucht verdediging do taken van het vlieg tuig sneller volledig door geleide projectielen zullen worden overgeno men dan bij de uitvoering van of fensieve operaties het geval zal zijn. In de laatste jaren van zijn dienst bij de K.L.LT. zal do thans aan te schaf fen jager vermoedelijk vrijwel uit sluitend voor offensieve taken be stemd zijn. Aangezien voor de koninklijke lucht macht 200 van deze jagers nodig zijn en de prijs zal liggen tussen 5 en 6 miljoen gulden per stuk, zal de hand tekening die minister Visser voor het eind van dit jaar zal zetten ruim 2 miljard gulden waarde zijn. Het staat wel vast dat België hetzelfde aantal zal bestellen. In principe staat vast, dat deze toestellen in licensie zullen worden gebouwd bij de Nederlandse en Bel gische vliegtuigindustrieën. Met de regering van de Verenigde Staten zijn thans besprekingen gaande over deelneming van do Verenigde Staten in de financiering van deze jagers. Op het besluit van de regering dat nog een nieuwe bemande jager van het gebruikelijke type zal worden aangeschaft is van beslissende in vloed geweest het feit dat de drin gend gewenste V.T.O.L. (Vertical take off and landing) of short take off toestellen, die de gevechtscapaci teit van de thans bestaande jagers zullen hebben, nog zeker 8 of 9 ja ren op zich zullen laten wachten. Daarop kon echter de luchtmacht niet meer wachten. Bovendien zijn Een beeld, van de overstromingen in Italic. In Castel Mei la bij Brescia, dat. overstroomd is door liet. buiten de oevers treden van de rivier De Mella, manoeuvreren redders met een rubberboot om door het water geïso leerde bewoners te redden. afgaande heeft de Lockheed F 104 Starfighter verreweg de beste pa pieren, omdat voor de Westduitse luchtmacht enkele maanden gele den de keuze reeds op dit type is bepaald. Dat heeft de keuze voor Nederland en België stellig moeilijker gemaakt, omdat ook de leverancier van de Starfighter wel weet dat zijn toestel zeer goede papieren heeft, als ge. volg van de wens tot standaardisatie. Prijzen spelen namelijk bij de beslis sing om de order vanzelfsprekend een aanzienlijke rol, en wat dat be treft zijn Northrop met z'n zeer hoog gekwalificeerde PYeedom Fighter en Republic met zijn Thunderbird strijdbaar op de markt, terwijl de Fransen niet alleen commercieel maar ook diplomatiek over de hele lijn in het geweer zijn gekomen. Bo vendien spelen overwegingen van na tionale economische aard, dat wil zeggen o.m. de betekenis van de or der voor de Nederlandse en Belgische luchtvaart-industrieën een beslissen de rol. De keuze zal vermoedelijk dan ook nog niet in voldoende mate en °°k n°£ e*keJ? Vfken °P laten vnirinonHc o-npH* Uumiif-pü- nm p,- ctp. wachten totdat de zekerheid is ver kregen dat de laatste troeven op ta fel zijn gelegd. voldoende goede kwaliteit om er heel op te kunnen overgaan, beschik baar. Coördinatie, die ook voortzetting verdient op het vlak van de stand aardisatie, treft men thans in ver re gaande mate aan tussen de luchtmachten van Nederland, België en West-Duitsland. Daarop ger zullen voordoen. Voor de lucht verdediging is met de aanstaande in voering van de Nike de weg al aan gegeven. Het wordt echter in bevoegde luchtvaartkringen niet onmogelijk geacht, dat Nederland en België zich op de duur meer en meer zul len gaan terugtrekken uit de luchtverdediging en zich zullen gaan specialiseren op de tactische dat wil zeggen offensieve taken. Dat valt naar men meent wellicht te bereiken langs de weg van een meer economische taakverdeling. Vandaar dat men in de kon. luchtmacht dan ook vooral belangstelling heeft voor ballistische projectielen voor de kor te en middebare afstand, van 400 tot 2000 km. Wanneer de invoering van deze wapens in de Kon. Luchtmacht mogelijk zal zijn is nog niet bekend, maar verwacht wordt dat dat niet veel later dan 1965 zal zijn. Geleide lijk aan zullen de bemande viegtui- gen in de luchtmacht in aantal ver minderen. Reeds op dit ogenblik komt dat tot uiting nu de plaats van ruim 400 tactische en luchtverdedi gingsjagers zal worden ingenomen door 200 Dual-Purpose jagers. Raketten Intussen houdt de koninklijke lucht macht zich reeds op dit ogenblik be zig met de bestudering van de moge lijkheden die zich na deze nieuwe ja- SCHADE GESCHAT OP 2S0 MILJOEN In Minatitlan 300 doden door schorpioenen Bij de storm in Mexico zijn meer dan duizend mensen om liet leven gekomen. Het lot van nog duizenden anderen in de overstroomde stad Zacoalpan in de noordelijke provin cie Colima is nog steeds onbekend. Een piloot die boven het getroffen gebied heeft gevlogen heeft ver klaard dat hij alleen nog maar het topje van de kerktoren boven het water heeft zien steken. Tien kleine kustplaatsjes zijn van de kaart ge veegd. Ooggetuigen verklaren dat de grote havenstad Manzanillo voor 90 procent is verwoest en er uitziet als of er een luchtbombardement heeft plaatsgehad. Driehonderd mensen zouden in deze stad zijn omgeko men. Volgens persberichten in Mexico- is het Wereldspaardag. viert prinses Marga- M retha van Zweden haar 25e H verjaardag. p is het Hervormingsdag H irp 800 mensen zijh omgekomen. Een groot aantal van hen zou door schorpioenen zijn gedood. Het nieuws zou zijn vertraagd doordat het plaatselijke garnizoen was omgeko men en de radio onbruikbaar was geworden. Naarmate de verbindingen met de getroffen gebieden geleidelijk wor den hersteld, wordt allengs de om vang van de ramp bekend. Behalve het steeds stijgende dodental zouden er vele duizenden gewonden zijn, terwijl nog ongeveer 75.000 mensen van de bewoonde wereld zijn afge sneden. De materiële schade wordt geschat op ruim 250 miljoen gulden. Soldaat tijdens veldloop in Breda overleden Tijdens een veldloop die donderdag in Breda werd gehouden is de 19-ja rige dienstplichtige soldaat J. A. Gras plotseling onwel geworden en overleden. Het stoffelijk overschot van de mi litair is overgebracht naar het Ig- natius-ziekenhuis te Breda. Er zal een onderzoek naar de doodsoorzaak worden ingesteld. Soldaat Gras be- hoorde tot het regiment veldartille- lllUnilllUIHIIIIIIIUininillllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllll rie Van Essen. DIRECTEUR VAN FIRMA GEARRESTEERD Nettowinst van 6000 gulden per dag De Italiaanse fiscale recherche heeft bekendgemaakt dat zij een grote zwarte handel in eieren op het spoor is gekomen, welke de illegale import van ongestempelde eieren, in hoofd zaak uit Nederland, betrof. Volgens de fiscale recherche heeft deze zwar te handel aan de betrokken firma een netto-winst van naar schatting een miljoen lire per dag (6000 gul den) opgeleverd. Italië heeft een speciale belasting voor import-eieren. De geïmporteer de eieren moeten voorzien zijn van gen onuitwisbaar stempel. Daardoor kan de consument ze onderscheiden van de verse eieren uit eigen omge ving. De bende die hier ontmaskerd is, paste het volgend systeem toe. Vrachtauto's werden uitgestuurd, in hoofdzaak naar Nederland, om eie ren op te halen. Wanneer de auto's die bestemming Turijn hadden aan de grens arriveerden, werden de eie ren aangegeven. De voor Turijn be stemde lading werd verzegeld, zonder inspectie. In Turijn moest een bij kantoor van de douane vast stellen dat de lading nog verzegeld was en dat de eieren een stempel hadden. Na het passeren van de grens stopte de auto op een afgesproken plaats. De douanezegels werden zorgvuldig ver broken en de Nederlandse of andere ongestempelde eieren werden ge lost. Ze werden dan vervangen door gestempelde eieren en de auto reed verder naar de douane in Turijn, waar alles in orde bleek. In dit systeem kon een partij gestempelde Zeven kinderen verbrand In een klein huis in de Amerikaanse E laats Ottumwa zijn vrijdag zeven inderen, van een tot negen jaar, omgekomen door brand. De brandweer trof alleen een der tienjarig meisje, dat op de kinderen moest letten, nog levend, maar ge wond aan. Oudere mensen waren niet aanwezig. eieren steeds weer benut worden om de impor t van talloze zendingen on gestempelde eieren te verhullen. Ernesto Gaudino, directeur van de firma is gearresteerd, op aan klacht van fraude. Het onderzoek duurt voort. De winst van de smokkelaars kwam uit het prijs verschil. Een geïmporteerd, ge stempeld ei kost in Italië 25 lire (15 cent), een Italiaans, onge stempeld ei brengt het tot 40 lire (24 cent). Koude lucht met opklaringen H (Van onze weerkundige jp medewerker)- In de laatste tien dagen is er M ook in Zeeland 40 tot 50 mm regen gevallen. Vrijdagmiddag =t bereikte ons van de Noordzee een kleine, maar actieve sto- H ring, die naar het zuiden trok f| H en in een groot deel van ons land langdurige regen bracht. H Op tal van plaatsen werd vrij- dagavond 10 tot 15 mm regen m =r gemeten. Hierdoor is de okto- M bermaand niet zo droog ge- H worden dan zich aanvankelijk liet aanzien. Op enkele plaatsen in het westen van ons land is H zelfs bijna 100 mm regen ge- vallen, hetgeen meer is, dan normaal in oktober. Een rug jp H van hoge luchtdruk nadert ons met opklaringen van de Noord zee. De wind draait weer van jp noord-west tot noord en voert te koude en onstabiele lucht aan, waarin enkele buien kun- H nen voorkomen. In dit weer- H type zal ook tijdens het week- end weinig verandering ko- men. In een groot deel van Duitsland is gisteren de eerste sneeuw gevallen. In het berg- gebied ligt plaatselijk meer dan 50 cm. sneeuw. Noord-Ita- lië kreeg in de laatste drie dagen zeer veel regen, op en- s j= kele plaatsen meer dan 200 nim. iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Vrijdagochtend is op de wekelijkse veemarkt te Leiden het vijf miljoen ste schaap sedert de instelling van de schapenmarkt aangevoerd. Het beestje werd door de gemeente Lei den aangekocht, die het tot in lengte van dagen een goed tehuis sal geven. Op de markt werd het schaap door de Leidse wethouder van bedrijven, mr. Drijber, een fraai lint omgebon den. HET LIGT in de bedoeling van het provinciaal bestuur van Zeeland de aanleginriehting van Wolfaartsdijkse Veer over te brengen naar de nieuwe veerhaven op Noord-Beveland. Te zijner tijd moeten weliswaar zowel hier als bij De Val aanleginrichtingen komen voor schepen met koplading, maar zolang nog met zijlading zal worden gevaren zal gebruik worden gemaakt van de „Wolfaartsdijkse" steiger. De koplading komt nadat de Grevelingendam en de Haringvlietbrug gereed zijn. Deze Wolfaartsdijkse steiger evenwel kan pas worden afgebroken als de dam naar Noord-Beveland bij Kats kant en klaar is, want eerst dan kan de veerdienst op Kortgene worden gestaakt. Dit houdt dus in, dat ge durende de tijd die nodig is voor het afbreken van de steiger en de op bouw daarvan bij de nieuwe veerhaven op Noord-Beveland, nog van Katse Veer af zal worden gevaren ook al is de dam daar reeds klaar. Er zijn twee mogelijkheden: ge bruiken als schip met name voor auto-vervoer op lie", veer Schou- wen-Duiveland, hetgeen bijvoor beeld in de zomermaanden attrac tief is omdat de Noord-Beve land" ook bussen kan vervoeren; de tweede mogelijkheid is verkoop van het schip. In het eerste ge val moet de provincie er rekening meehouden, dat de boot niet zon der meer op De Val kan worden ingelegd, doch dat dan de Inbouw van een tweede motor noodzake lijk wordt. Vervoerscijfers Wester- schelde blijven dalen Dit deelde de commissaris der konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot gisteren mede tijdens een persconfe rentie. Tijdens deze conferentie kwa men diverse problemen rond de Zeeuwse veren aan de orde. Zo werd de vraag gesteld wat er gebeuren zal met de veerboot „Noord-Beveland", die thans de dienst Wolfaartsdijkse veerKor tgene onderhoudt. De com. missaris verklaarde dat daarover nog geen beslissing ia gevallen. Het „ouwe bestje" van de provinciale vloot, de ^Zandkreek*, zal wei ver dwijnen. Het is niet mogelijk om dit schip nog te gebruiken in de nieuwe situatie na de totstandkoming van het Drie-eilandenplan. De vraag werd gesteld in hoeverre de veertarieven op het noordelijke veer in een nabije toekomst zullen worden aangepast aan die van de veerdiensten op de Westerschelde. Immers, het ziet er naar uit dat dooi de verkorting van de vaartijd en door de verbetering van de dienst (te zijner tijd koplading!), gevoegd nog bij ontwikkelingen als toeneming toe ristenverkeer enz. de aard van deze veerverbinding geheel wordt gewij zigd: het zal een primaire verbin ding worden. Dan zal het dus zaak zijn de tarieven van deze dienst en die van de Westerschelde aan elkaar aan te passen. Wanneer men «1e tarieven op dit ogenblik, vergelijkt, dan kan men zeggen, dat het autovervoer op Katse Veer-De Val te goedkoop is (wanneer men althans de Wes- lerscheldediensten als norm neemt) en het personenvervoer véél te duur, aldus de commissa ris, maar hij voegde pr aan toe: „Over deze kwestie is met nog géén woord gerept Is er al met de minister van Ver keer en Waterstaat over een even tuele rijksbijdrage aan dit noordelijk veer gesproken?, zo luidde een vol gende vraag. „Er is wel op gezinspeeld" zei de commissaris, „maar we hébben-de indruk, dat het een moeilijke zaak zal worden Gevraagd werd ook wat nu in feite het resultaat is geweest van de be spreking, die deze zomer is gehou den tussen minister Korthals en het college van Ged. Staten onder andere over de veertarieven op de Wester schelde. Dit gesprek was destijds al door minister Algera aangekondigd. Het resultaat is tot dusver nihil geweest zo viel uit het antwoord van de commissaris op te maken. „Het blijft een onverkwikkelijke zaak", zei liij. „Vanzelfsprekend hebben ook wij de bewindsman herinnerd aan de moties Van den Heuvel en Westerhout". Deze mo ties bepleitten, zoals men weet, ee nvrijstelling van voetgangers en fietsers, terwijl de in augustus vorig jaar ingevoerde tarieven slechts een tijdelijk karakter zouden dragen. Het provinciaal bestuur van Zeeland wacht nu ook af wat de komende beraadslagin gen in liet parlement bij de be handeling van de begroting Ver keer en Waterstaat zullen opleve ren. Daling cijfers In dit verband is het instructief na te gaan hoe het verloop van de ver voerscijfers i3 sinds de invoering van de veertarieven. Daarover heeft de commissaris der koningin gisteren een aantal gegevens verstrekt, waar. (Zie dot pag. 2 kol. 3) KORTE PREDIKATIE Door het geloof alleen itom. 1 17. SI oktober is wel een merkwaardige dag! De ene kerk viert hem als een feestdag en herdenkt met grote dankbaarheid hetgeen God aan de wereld gaf in de persoon van Maar ten Luther; een andere kerk denkt bij de hervorming met droefheid aan de scheiding der^chr. kerk op aarde. De diepgaande breuk die er sinds Luther in de westerse kerk kwam. werd door de arbeid van sending en missie tot een tweedeling der kerk in heel de wereld. Het moet dus wel om hoogstbelangrijke verschillen gaan als de Hervorming de eenheid der ge lovigen voor eeuiben blijkt te verbre ken, Het ging Luther inderdaad om veel meer dan om al of niet gehoor zaam zijn aan de pauselijke Stoel te Rome, waarom het in feite bij de eerste kerksplitsing in 1051/ ging. Luther was een man die gebukt ging onder de last van zijn zonden. Zijn grote vraag werd: „Hoe wordt ik rechtvaardig voor God?" ,Hoe komt het tussen mij en God in orde?" En hij vond na jaren van innerlijke strijd het antwoord: de genadige God spreekt om Christus' wil de zon daar vrij! Luthers ogen gingen open voor dat grote geheim, toen hij Rom. 1 17 verstond ,JDe rechtvaardige zal door het geloof leven". Vanaf dat moment werd deze grote in de wereldgeschiedenis een prediker, die niet moede werd het in allerlei toon aarden te herhalen: „een mens wordt behouden, alleen door genade, door geloof in Gods genade". 30 jaar na „de Hervormingsdaq31 okt. 1517 n.l. op 31 jan. 151,7 verklaarde het Concilie van Trente dat de rechtvaardigmakinq van de zondaar plaatsheeft door 'de Godde lijke genade en door de eigen inspan ning van de mens. Hier ligt nu het principiële verschil tussende beide chr. groeperingen: genade alléén óf: genade en nog iets anders. Natuurlijk beweert geen enkele goe de protestant dat goede werken on belangrijk zijn! Maar wél. dat het niet in de eerste plaats gaat om de eigen zaligheid, doch om de eer van God. Waar dat geen theorie is. doet het er juist alles toe, hoe wij leven. Dat betekent dan: hoe kunnen wij die onverdiende liefde van God be antwoorden met wederliefde tot Hem en tot de naaste? Een leerling der Hervorming ver staat het bijbels vermaan in Royn. 12 2: „Wordt hervormd door de ver nieuwing van uw denken uw per soonlijkheid)". En dat is een groei end proces in het leven van hem bij wie godsdienst niet maar een aan vaarden van een kerkleer is. doch een levende band met God betekent. 'f Zand. E. DURKSTRA Geldig tot hedenavond ZONNIGE PERIODEN Nu en dan zon, maar voornamelijk aan de kust ook af en toe een bui. Krachtige tot matige noordelijke wind. Middagtemperaturen van 10 tot 12 graden. ZON EN MAAN 1 november Zon op Maan op 2 november Zon op 7.33 onder 17.14 7.55 onder 17.55 7.35 onder 17.12 Maan op 9-14 onder 18^39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1