Bisschop Otto Dibelius wordt in Oost-Rerlijn uitgerangeerd Regering helpt door droogte getroffen boerenbedrijven KLANKBORD BEZWAREN BOUWONDERNEMERS TEGEN PREMIEREGELING COMMERCIËLE ZENDER VOOR 5 DECEMBER IN DE LUCHT VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 INTERPELLATIE DOOR MR.BIESHEUVEL (A.R.) Beschikbaarstelling veevoeder, financiële steun voor gedupeerden (Van onze parlementaire redacteur) De overheid is niet ongenegen haar medewerking te geven aan een be paalde hulpverlening van de door de droogte getroffen agrarische bedrij ven, hoewel naar haar oordeel de droogte van de afgelopen zomer tot de risico's van het landbouwbedrijf moet worden gerekend. De minister van landbouw en visserij, mr. Marijnen, heeft dit donderdag in de Tweede Kamer meegedeeld, in antwoord op vragen, die mr. Biesheuvel (a.r.) hem tijdens een interpellatie had gesteld. Die hulp zal o.a. bestaan in activiteiten, die de ruwvoederposïtie verbete ren en daardoor tevens prijsstijgingen van het ruwvoeder beperken. De ovei'heid heeft op dit gebied reeds het een en ander gedaan en zal nagaan wat verder kan geschieden. Voor de getroffen bedrijven zal krachtvocder beschikbaar worden gesteld tegen gereduceerde prijzen. Dit is een vorm van gerichte financiële hulp, die de overheid bereid is in samenwerking met het landbouwschap uit te werken. Mr. Marijnen, verklaarde dat de overheid bereid is financiële hulp te verschaffen a fonds perdu voor de slachtoffers van de langdurige droog te. De regering sluit daarbij niet de mogelijkheid uit om dit ook te doen in de vorm van een compensatictoe- slag per hectare, maar alleen in ge richte vorm. In overleg met het be drijfsleven hoopte de bewindsman daarvoor de doelmatigste methode te vinden. Ter toelichting deelde de bewinds man mee, dat op een belangrijk deel van de lichte gronden de schade vrij ernstig is, voor een aantal be drijven zelfs zeer ernstig- Door de langdurige droogte is niet alleen de opbrengst van een aantal landbouw- produkten sterk teruggelopen, maar zijn ook de veeboeren in grote moei lijkheden geraakt. Wel staat hiertegenover dat op de betere gronden in vele geval len de opbrengsten uitstekend zijn geweest de minister noem de de uitzonderlijke goede tarwe- opbrengst terwijl de prijzen van vele akkerbouwprodukten, zo als bijvoorbeeld stro en aardappe len, als gevolg van de droogte bij zonder gunstig mogen worden ge noemd. Deze verbetering van de prijzen en de goede produktie ook de melk- produktie ligt nog steeds hoger dan liet vorig jaar maakt dat de eco nomische resultaten van de land bouw in zijn geheël zeker niet bij zonder ongunstig zijn. De getroffen bedrijven op de lichte gronden heb ben hiervan echter in het algemeen niet kunnen profiteren. Zij hadden immers minder te verkopen en moes ten zelfs tegen hogere prijzen voe der aankopen. In het algemeen mag men wel aan nemen dat de schade op de ernstig getroffen bedrijven zeker op enkele honderden guldens per hectare mag worden geraamd. Ter verruiming van de veevoeder- markt heeft de overheid in grote ma te suikerbieten vrijgemaakt voor veevoederdoelcinden. De beschikbaarstelling van 'n belang rijke hoeveelheid extra ruwvoeder zal naar mag worden aangenomen, rem mend werken op het oplopen van de prijzen van ruwvoedermiddelen. Bij een rantsoen van 10 kg. suikerbieten per dag per stuk grootvee kunnen Zege voor Moro en Segni bij Italiaanse chr. democraten De centraal-rechtse stroming Moro- Segni heeft op het Florentijnse par tijcongres van de Italiaanse christen democratische partij de meerderheid behaald op de machtige linkse stro ming van oud-premier Fanfani. Mo ro en Scgni zijn met resp. 1.009.800 en 915.000 stemmen in de partijraad gekozen. Ook Fanfani, die met 731.800 stemmen op de derde plaats kwam, neemt zitting in de partijraad. Algemeen is men van mening dat deze overwinning vooral toe te schrijven is aan Segni's verdiensten als Italiaans premier en aan Moro's populariteit. Bert Haanstra's film „Rembrandt" bekroond De film „Rembrandt" van Bert Haanstra is donderdag bekroond met de eremedaille van het interna tionale centrum voor onderwijs- en cultuurfilms. De film werd vertoond op de negende internationale ..week van de toeristische en folkloristische film", die van 22 tot 29 oktober in Brussel is gehouden. ONVERSTAANBAAR. Boze men sen uit de omgeving van de Kopen- haagsc vlieghaven Kastrup op het eiland Amager kwamen wonsdag bij een om te protesteren tegen het la waai van binnenkomende en vertrek kende straalvliegtuigen. De vergade ring moest worden opgebroken om dat de sprekers zich niet verstaan baar konden maken door overvlie gende straalvliegtuigen. DE WITTE. Over oud-minister B. H. J. Witte's besluit om het burgemees terschap van Eindhoven te aanvaar den, zei ir. T. P. Tromp woensdag tijdens de inhuldiging: „Da ge be dankt zijt Witte, dat witte": In «zijn antwoord zei de burgemeester: „Als ge van Eindhoven wit wa Witte wit, dan witte ge nog niet veul". hiermede 200.000 stuks grootvee twee maanden worden geholpen. Het feit, dat een groter rantsoen voeder- technische bezwaren heeft en boven dien na begin december geen suiker bieten meer beschikbaar zijn, bete kent dat de te beschikbaar te stellen hoeveelheid aan een grens is gebon den. Omstreeks half november zullen de aangevraagde en toegewezen hoe veelheden bekend zijn. De minister zal dan verder bezien in hoeverre nog voorzieningen mogelijk zijn. BELASTINGBETALING Mr. Marijnen heeft met zijn ambtge noot van financiën overleg gepleegd over de mogelijkheid verzoeken om uitstel van betaling van belasting aanslagen van door de droogte ge troffen boeren, met soepelheid te be handelen. Inderdaad heeft prof. Zijl stra de grootst mogelijke soepelheid toegezegd. Tenslotte deelde minister Marijnen die begonnen was met het betuigen van zijn deelneming met de gedu peerde boeren, mee dat hij aan het landbouwschap in overweging had gegeven een klein deel van de f 25.000.000 uit het landbouwegalisa- tiefonds, beschikbaar gesteld voor toeslagen op de produktie van voe- dergranen rogge en haver op de schrale gronden, te bestemmen voor taken, die het bedrijfsleven en de overheid wachten in de rampge bieden. Het Landbouwschap heeft daarop een aantal adviezen verstrekt die in de lijn liggen van de maatre gelen, die de regering zich al had voorgesteld te treffen. Aan het debat namen behalve de in- terpellant mr. Biesheuvel en minister Marijnen deel de heren Zegering Hadders (v.v.d.), de Ruiter (c.h.), Droesen (k v.p.), Borst (c.p.n.), Kod de (s.g.p.) en Egas (p.v.d.a.). ADRES AAN TWEEDE KAMER Stimulans ontbreekt voor Het Wereldgebeuren Koning Boudcuijn van liv.lgiii b,\ egt op het ogenblik een driedaags be- zoek aan de Belgische troepen in West-Duitsland. De foto toont: de ko- 1 mng in t als toeschouwer bij een oefening in het snel opstellen van een batterij Hou witsers. NOG GEEN BESLISSING OVER SCHIP rendabele bouw (Van onze Haagse redacteur) Het bestuur van de Nederlandse bond van bouwondernemers heeft in een brief aan de Tweede Kamer een aantal bezwaren kenbaar gemaakt tegen de nieuwe premieregeling, zo als minister van Aartsen zich thans voorstelt. De bouwondernemers ach ten de inkomensgrens van 6900 gul den voor bewoners van woningwet woningen te hoog en in strijd met de doelstelling om in de particuliere sector arbeiderswoningen te bouwen. Hierdoor vallen immers vrijwel alle arbeiders, evenals doorheen, uitslui tend onder de woriingwetbouw. „Op deze wijze", aldus het schrijven van het bestuur, „zal er van enige stimulering van particuliere arbei derswoningbouw geen sprake kun nen zijn. Het bestuur bepleit daarom een zodanige verlaging van de grens, dat de normale arbeider een normale in de particuliere sector gebouwde woning kan betrekken. Ten aanzien van de subsidie regeling voor parti culiere huurwoningen wensen de bouwondernemers een verhoging van het premiebedrag en een verlaging van de jaarlijkse bijdrage. Het uitgangspunt voor dé huurprijs bepaling, namelijk een bruto-rencle- ment van 7% procent van de netto- stichtingskosten, willen ze laten ver vallen. Naar hun mening ontbreekt namelijk een stimulans om rendabel te kunnen bouwen. Bovendien ver wachten zij, dat de beleggers in het algemeen huiverig zullen zijn om be legging te zoeken in deze woningen, gezien de grote onzekerheid en risi co's met betrekking tot de toekom stige huurprijzen en de vermindering der bijdragen. Tenslotte wordt het onjuist ge noemd, dat de premie voor eigen woningen in het vervolg aan de eigenaar in plaats van aan de bouwer zal worden uitgekeerd. Het bestuur van de N.B.B. wil de bestaande regeling handhaven. Bij kettingbotsing 35 auto's betrokken Op rijksweg 13 (Den Haag-Rotter dam) hebben zich gisteren op 't nog niet vernieuwde traject tussen de Pnuwmolen en de Brasserkade te Delft vijf kettingaanrijdingen voorge daan, waarbij volgens de telling van de politie 35 wagens min of meer ernstig werden beschadigd. Het aantal auto's, dat na een aanrij ding doorreed maakt het totaal bij de botsing betrokken wagens waar schijnlijk aanzienlijk hoger. Enkele auto's moesten met een kraanwagen worden weggesleept, slechts één be stuurder werd met verwondingen in een Delfts ziekenhuis opgenomen. De verkeerschaos begon, toen het baanvak RotterdamDen Haag een remmende automobilist tegen een voorligger aanreed. Op beide baan vakken deden zich daarna slippar tijen en botsingen voor, die de politie handenvol werk bezorgden. Het ver keer over de rijksweg moest door al deze ongevallen door een der Delftse de doortocht van de verkeersstoet buitenwijken worden geleid, waar de doortocht van de verkeersstoet i ook weer speciale voorzieningen van de politie eiste. Twee doden, drie gewonden bij ritueel op Nw.-Guinea Volgens berichten uit Port Moresby i in Australisch Nïeuw-Guinea zijn twee inlandse vrouwen gedood en drie Bisschop Otto Dibelïus, de evange- niMnrwn nnrfer wie twee Enrooese i, Officiële aanvraag voor zendtijd en golflengte (Van onze speciale verslaggever) De Vrije Radio Omroep Nederland (V.R.O.N.) zal de Nederlandse rege ring officieel om zendtijd en om golf lengte-toewijzing vragen voor de commerciële uitzendingen die men beslist, vóór St.-Nicolaas zal begin nen. Wanneer er vóór 1 december wellicht een afwijzende beslissing ontvangen zal zijn, zal de vijf kilo wattzender, die reeds in Duitsland werd gekocht, op een schip worden geplaatst buiten de territoriale wa teren. Dan zal men zenden op een dertig meterband cn tevens op de F.M. Dat ook Schiphol op de 30 me terband zit acht het bestuur van de V.R.O.N. geen bezwaar. Op dit ogenblik is er nog geen be slissing genomen of er een schip ge kocht of gehuurd zal worden, noch definitief besloten welk schip dit zal zijn. Vast staat alleen dat men het eventuele schip onder Panamese vlag zal brengen. Dat dit vlagvraagstuk echter geen grote moeilijkheden zal opleveren, leidt men af uit de staat van de Deense commerciële radio Mercur". Deze zender, die al meer dan een jaar in de lucht is, is even eens geplaatst op een schip onder Panamese vlag. Het heeft ligplaats in de Sont. De V.R.O.N. zal zich onthouden van elke vorm van politiek en zich uitsluitend bezighouden met commerciële uitzendingen. Het wordt een populair program, waarin speciale aandacht besteed zal worden aan Nederlandse liede ren van Nederlandse tekstdichters en componisten. Met de propagan da en de perszaken werd voorlo pig belast de cabaretier Kees Manders, de exploitant van het etablissement „Het Uiltje" op het Thövbeckeplein in Amsterdam. Wat tot nog toe door het bestuur aan initiatief ontplooid werd, kon de vol ledige goedkeuring van de aandeel houders verwerven. Van onenigheid in de groep is dan ook geen sprake. De V.R.O.N. is een organisatie die volkomen los staat van de bond van Vrije Radiohandelaren en impor teurs, toeval is dat er leden van deze bond ook in de V.R.O.N. zitten. Een aantal nieuwe léden is aangetrokken uit de Haagse groep, die eveneens plannen had een commerciële zender op zee te exploiteren. Met de B.U.M.A. wordt onderhan deld over de bijdrage die betaald zal worden aan muziekauteursrechten. Binnenkort zal er naast de commer ciële leiding een artistieke leiding en programmaleiding gekozen worden. Opgeroepen Thomas ligt nog in de wieg Thomas Schumann uit Gelsen- kirchen barstte in tranen uit op het moment dat zijn mil'i- taire oproep door zijn vader werd voorgelezen. Er is echter M geen oorzakelijk verband, want H evenmin als de zesjarige Car- melo Celeste uit Syracuse, die s woensdag onder de wapenen H werd geroepen nadat dit al eerder was gebeurd toen hij |f drie jaar was,- heeft Thomas zr de dienstplichtige leeftijd be- reikt. Thomas ligt nu nog in M s de wieg en is zeven maanden. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll/ Kind uit raam gevallen De 2%-jarige S. H. uit de Genemui- denstraat te 's-Gravenhage is woens dag uit een geopend tuimelraam van de derde etage gevallen. Het kind viel van een hoogte van ongeveer 12 meter en kwam terecht in enige ro zenstruiken. Het is met onbekend letsel ter observatie in het zieken huis Westeinde opgenomen. Nummer drie Professor Aldo Moro is woensdag avond bij de verkiezing van 'n partijraad door de Italiaanse christendemocraten met de meeste stemmen uit de bus gekomen. Hij I kreeg er niet minder dan 1.009.800, I terwijl voor de huidige Italiaanse I premier Antonio Segni 915.000 en voor nummer drie. Amintore Fanfa- I ni, 721.300 stemmen werden geteld, j Dit betekeht. dat na het Florentijn- se congres, dat vorige week vrijdag begon, wat de bestuurssamenstelling i betreft alles ongeveer blijft zoals "t was. Moro. die aan de universiteit van Bari strafrecht doceert. *vervul- de de belangrijke functie van partij secretaris ai sedert februari, toen Fanfani niet alleen aan het premier schap, maar ook aan het secretaris- j schap de brui gaf. Over het congres hingen de donkere wolken met on- I weersdreïging en velen waren erheen getogen met de vrees dat de bliksem zou inslaan en dat een splijting van de partijbui c'nt het gevolg zou zijn. Maar het blijkt, dat het onweer niet tot zulke opzienbarende gevolgen heeft geleid. Fanfani, de grote man van de lin kervleugel, heeft sinds zijn ont slagneming niet stil gezeten. Hij voorzag net als Moro in zijn on derhoud met een professoraat, en wel op de leerstoel voor economische geschiedenis aan de Romeinse uni versiteit. Een groot deel van zijn tijd besteedde hij de laatste maanden aan een tournee langs de diverse distvicts- besturen van de partij, waar hij als verdediger optrad van de denk beelden, die in januari tot het mis hagen van de rechtervleugel en ten slotte tot zijn heengaan hadden ge leid. Hij deed kennelijk zijn best om na even te zijn geweken, met groter kracht in het secretariaat terug te springen. Zoals bekend, heeft het premierschap van Fanfani (die tevo ren al verscheidene ministerposten had bezet) maar een half jaar ge duurd. Hij deed aanzienlijke con cessies aan de sociaal-democraten om hun steun te verkrijgen. Door in het algemeen een „ruk naar links" te geven, wilde hij het land uit de grote spanningen en tegenstellingen leiden en aan de socialistische kie- zersschare bewijzen, dat ook hij in staat was, aanzienlijke sociale her vormingen door te voeren. De drup pel die bij de rechtergroep in de partij de emmer der kilte deed over lopen, was Fanfani's beroep op de linkse socialist Nenni,. zich eveneens achter het door hem ontwikkelde stelsel van drastische sociale her vormingen te stellen. Nenni liet hem i overigens een politiek blauwtje lo pen. I Sègni heeft nadat Fanfani door de conservatieve vleugel van zijn partij tot aftreden gedwon gen, een nieuwe regering gevormd, (lie een gematigd rechts karakter I droeg en in het parlement op de steun van monarchisten en neo-fas- cisten was aangewezen. En de „mid denfiguur" Moro, die partijpenne- voerder werd, was daarna de aange wezen man om te trachten, de een heid te bewaren. Hij was het onder de gegeven omstandigheden in zover re met Fanfani oneens, dat hij voor de anti.Fanfanigroepen in de partij aanvaardbaar was, maar hij kon ook begrip hebben voor het streven van de afgetreden premier: is hij niet zelf lid geweest van de Inizia- tiva Democratica, de groep door so- ciale "vernieuwingsideeën gegrepen j volgelingen van Fanfani „ZICHZELF BASIS VOOR VERDERE ACTIVITEIT ONTZEGD" Hij kritiseerde Oostduits regime Geen overheid in zin van Rom, 13" mannen onde, patrouille officieren, gewond als ge volg van een heidense ritueel op het Frederik Hendrik Eiland (Nederlands Nieuw-Guinea). Het incident moet zijn voorgevallen op 4 oktober, toen de patrouille werd aangevallen door met speren gewa pende inwoners van het dorp Sabon, waar enkele inheemsen waren gear- resterd. Twee officieren en een in lander werden gewond. Er waven arrestaties verricht, nadat de patrouille had bevonden dat tij dens het ritueel twee wouwen met knuppels waven doodgeslagen. Weer twee arbeiders te Spijkenisse gedood De werkzaamheden op de in aan bouw zijnde Esso-raffinaderïj te Spij kenisse hebben gister weer twee le vens gekost. Woensdagmorgen wer den twee schoorsteenbouwers ge dood bij een ongeluk. Nu zijn twee arbeiders van de firma Van Riet schoten en Houwens omgekomen doordat de giek van een kraan, door nog onbekende oorzaak, naar bene den sloeg. Het zijn de 26-jarige A. N. van Waas uit Roosendaal en de 22-jarige Th. J. Pollemans uit Oude Tonge. Twee andere arbeiders werden ern stig gewond in het ziekenhuis Berg weg te Rotterdam opgenomen, voor het leven van een van hen wordt gevreesd. Een derde arbeider werd licht gewond. De drie gewonde arbei- twee Europese Usche bisschop van Berlijn, heeft van i i „».- waarnemend burgemeester Schmidt I van Oost-Berlijn te horen gekregen, dat liij zichzelf „de basis voor ver- I de-re activiteit in Oost-Berlijn heeft ontzegd", zo kon men donderdagmor gen in liet Oostberlijnse blad Berliner Zeitung lezen. Reden hiervoor was volgens liet blad Dibelïus' recente uit lating dat bevelen van totalitaire re gimes voor het christelijk geweten geen bindende kracht hebben. Dibelius is bisschop van geheel Ber lijn en de Oostduitse provincie Brandenburg, en voorzitter van de raad van de Evangelische Kerk in 1 (geheel) Duitsland. Reeds eerder was hem een verbod opgelegd Oostduits grondgebied te betreden. Dit verbod gold echter niet voor Oost-Berlijn, en zondag zou hij in de Maricnkirche preken. Dibelius heeft onlangs in een brief aan de bisschop van Hannover, Hans Lilje, ontkend dat een totalitair re gime (in dit geval het Oostduitse) een overheid kan zijn in de zin van Paulus' brief aan de Romeinen, hoofdstuk 13. dat begint met de woorden: „Ieder mens moet zich on derwerpen aan de overheden, die bo ven hem staan Want er is geen over heid dan door God en die er zijn, zijn door God gesteld". Dibelius' opvatting, tlie erop neer komt. dat de Oostduitsers ook in we reldse zaken geen gehoorzaamheid meer zijn verschuldigd aan Ulbricht en de zijnen, heeft onder de lutherse theologen in Duitsland, voor wie juist dit hoofdstuk van Romeinen altijd tot onderdanigheid voor diverse soor ten overheden heeft geleid, een ware ders waren in dienst van Werkspoor, storm doen opsteken. BISSCHOP DEBELIUS toch poging De Kirchenleitung- van Berlijn-Brau- denburg heeft intussen laten weten van mening te zijn dat „de ons door de Heilige Schrift geboden gehoor zaamheid tegenover elke overheid ook nu geldt tegenover de bestaan de regeringen". Dibelius betoogde in zijn blief onder meer: „Wat in de periode van de vorsten bij genade Gods de overheid was, is in de democratie het volk zelf en zijn afgeleid daarvan de voor een bepaalde tijd de maclit uit oefenende partijen. De machthebbers in een totalitaire staat zijn echter niet als overheid in de zin van Ro- j meinen 13 te beschouwen, omdat er I onder totalitaire regimes geen recht j is in de christelijke betekenis van liet woord: „Het g« belonen en i het kwade straffen Een christen xan Paulus' woorden niet toepassen op een staat „die God welbewust uit- I siuit". Voorbeeld uit verkeer Met een voorbeeld verduidelijkte J hij wat hij bedoelde. Dat voorbeeld I kwam neer op het volgende: Wan neer ik in het Westen een ver keersbord langs de weg vind .dat de snelheid beperkt tot 15 kilome- ter per uur, dan kan ik dat dwaas 1 vinden, maar ik zal mij eraan hou- I den, omdat het voor allen geldt, j Als ik echter in de Russische zone een dergelijk bord tegenkom i en een auto van de machtsheb- bers rijdt mij in volle vaart voor bij. dan is er geen sprake van recht, maar van willekeur. Voer ik dan ook zelf mijn snelheid op en moet ik daarvoor een boete be talen, dan zal ik dat zonder mor ren doen. maar mijn geweten is niet belast. Getolereerd Tot nu toe wordt in Oost-Duitsland de kerk „getolereerd", maar men werkt haar zowel via de staatspro- paganda als op praktisch gebied te gen: geen brandstof toewijzing, een verbod de dieust aan te kondigen en «le tijden voor sterilisaties waar de catechisanten te bereiken zijn, (in de scholen). Godsdienstonderwijs mag wel in de schoolgebouwen worden gegeven maar niet in aansluiting op of tijdens de lesuren. Twee uur na sluiting van de school mag het godsdienstonderwijs beginnen. Een woordvoerder van de. Duitse Evangelische Kerk heeft medege deeld, dat bisschop Debelius ondanks het verbod van de Oostduitse auto riteiten een poging zal doen zondag i in de Mavienkirch te Oost-Berlijn te i preken. Vurig was het pleidooi voor be houd van de eenheid dat Moro bij de opening, van het congres hield. Hij hekelde degenen die zich destijds bij geheime stemmingen te gen Fanfani keerden en daarmee „een bewijs leverden van hun trou weloosheid, kleinheid en gebrek aan politiek verantwoordelijkheidsbesef", j op welke woorden een staande ova tie voor Fanfani volgde. Even later zorgde hij voor een staand applaus i voor Segni: „Zijn optreden stelde on3 j in staat, een ernstige crisis op te Ios- sen en de partij om haar positieve j leidersrol in het land voort te zet- ten." r anfani .beloofde woensdag vóór de i stemming aan deze ..evenwichtige" secretaris van „het midden" dat hij het ook in geval van verlies niet tot een breuk zou laten komen. Segni van zijn kant vezzekerde, dat hij geen concessies zal doen aan de mo narchisten en neo-faseïsten en deelde mee dat het streven onder meer zou zijn gericht op „speciale erkenning van de drie kleine democratische partijen, liberalen, sociaal-democra ten en republikeinen." Al kreeg Fanfanis groep niet een meerderheid, zij behaalde toch nog altijd 46 van de 120 zetels waarover werd gestemd en dit betekent; dat zijn invloed op het partijbeleid die op dit congres zo goed voelbaar was, zeker ook in de toekomst merkbaar zal zijn. AMINTORE FANFANI geen scheiding

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3