School voor schipperskinderen en internaat in Temeuzen geopend urn i Lull DE KLERKeZN Iwin Zeeuwse Almanak EXOTISCHE VOGELS ZINGEN IN MIDDELBURGS STADHUIS 50 OESTER- EN MOSSELRAPPORT VAN PROFESSOR HACC0U Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 30 OKTOBER 1959 COMMISSARIS DER KONINGIN DRAAIDE SLEUTEL OM... Leerlingen hesen vlaggen voor de nieuwe gebouwen in top Tussen een paar venijnig: striemende regenvlagen door heelt de commis saris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, donder dagmiddag in Terneuzen de gemeentelijke school voor schipperskinderen en het daarbij behorend Koningin Juliana internaat, officieel geopend. Dit is na de school in Wemeldinge de tweede school voor schipperskin deren in Zeeland. Er was voor deze officiële ingebruikname een bijzonder grote belangstelling van kerkelijke- en overheidszijde, uit scheepvaart en onderwijskringen en van talrijke andere genodigden. In het internaat werden de bezoekers welkom geheten door de heer C. H. W. Smit, voor zitter van het schoolfonds voor schipperskinderen, van de Nederlands Hervormde Kerk. Deze sprak zijn dank uit aan Hare Majesteit de Koningin voor haar be reidheid, haar naam aan dit inter naat te willen geven, hetgeen hij „een erezaak" noemde, „die verplich tingen oplegt". In korte trekken gaf de heer Smit een uiteenzetting over het doel van het internaat. Daarna hees de oudste jongen van het in ternaat, Roel Schouten uit Rotter dam, de vlag van de synode der Ne derlands Hervormde Kerk in top. De leerlingen Gerda Dung uit Nijmegen en Francois de Jong uit Antwerpen verrichtten een soort gelijke ceremonie bij de school, waarna Maria van de Linde uit Terneuzen de sleutel aan de com missaris aanbood, om het school gebouw te openen. Na bezichti ging van deze school begaf het gehele gezelschap zich naar het jeugdgebomv waar niet minder dan veertien sprekers het woord voerden. Burgemeester mr. P. H. W. F. Tei legen yan Terneuzen opende de rij met een overzicht van de langdurige geschiedenis, die aan totstandko ming van school en internaat is voor af gegaan. Nadat tot de bouw van de school was besloten, heeft het heel wat voeten in de aarde gehad om een oplossing voor de huisves ting van de kinderen te vinden. De oplossing werd gevonden via het schoolfonds voor schipperskinderen, dat heeft gezorgd voor een behui zing, waarin de kinderen een veilig onderdak, uitstekende voeding en een goede geestelijke verzorging hebben. Lectuur De commissaris der koningin was dankbaar voor de voorlichtende lec- VAN TOI De leden van de Utrechtse eerste jaars-studentenclub „H.E.N-D.R.I.K." worden in de wandeling „Brave Hen- drïkken" genoemd. Dat het met die braafheid wel meevalt kunnen de in woners van 's-Heer Hendrikskinde ren vertellen, die hun dorp door dit eminente college zagen verheven tot „stamdorp". Binnenkort komen de Brave Hendrikken weer naar 's-Heer Hendrikskinderen, waar zij een bij eenkomst in het verenigingsgebouw hebben uitgeschreven. Hoe zij het feit, dat zij intussen tweedejaars studenten zijn geworden rijmen met de aanduiding „eerste- jaars-studentenclub" blijft voors hands een raadsel. Maar in de wereld der studenten is juist datgene moge- KLANT Een fieldjaclc wilde de man kopen, die in Middelburg een winkel betrad, waar men veldjakken (om het eens op zijn Nederlands te zeggen) en velerlei andere zogeheten Ameri kaanse legergoederen verkoopt. Op de toonbank lag een stapeltje van naar ruwe schatting vijftig veldjak ken. De man wilde ze allemaal aanpas sen. Ook nadat hij een exemplaar terzijde had gelegd, dat hem paste en dat hem beviel, ging hij door met passen. T-Iet viel de winkelier na enige tijd op, dat de klant bijzonder veel be langstelling toonde voor de samen stelling van de zakken in het jak. Die- werden stuk voor stuk grondig onderzocht. Tenslotte vroeg de winkelier naar de reden van die bijzondere belangstel ling en toen kwam er een levens grote aap uit de mouw van het veld- Een vrind van me heeft hier laatst 'ook zo'n jak gekocht", verklaarde de jaklcenmanidk, nog steeds ijverig passend. En in een van de zakken 'rond hij drie dollar", verduidelijkte hij, het laatste jdlc teleurgesteld weer uittrekkend lijk, wat do onwetende buitenstaan der door zijn beperkte waarneming voor onmogelijk houdt. WINTEKDIENST. De duisternis sluit zich al weer vroeg boven ZeelandOp de christelijke- en de openbare lage re scholen van Sint-Annaland houdt men daar geducht rekening mee: althans met het daarmee sa menhangende feit, dat ook de nachten zich verder uitstrekken. Met ingang van november begint de school namelijk 's morgens niet meer ort> kwart voor negen, maar om kwart over negen. Dit houdt verband met de kinderen, die van afgelegen boerderijen 's morgens vroeg de tocht naar het dorp moeten begin nen. De christelijke kleuterschool be gint eveneens 'een half uur later. Deze „winterdienst" blijft gehand haafd tot eind februari. WINTERDIENST (II). „Winterdienst" liecft ook weer de West-Zeeuws-Vlaamse accordeonver eniging „Flandria", die de eerste bonte avond van dit seizoen te IJzen- dijke gaf- Met „Einzug der Gladia toren" werd meteen voor een fors en opgewekt begin gezorgdfragmenten uit „In het witte paard" en Paul Lincke's ouverture „In het laud van de Indra" bewezen, dat „Flandria" ook in de zomermaanden niet heeft stilgezeten. Mej. G. Vermeulen bracht haar con coursnummer, waarmee zij in een landelijke wedstrijd tweede werd. De radio- en TV-zangeres Corrie Brok ken oogstte veel succes met haar liedjes, maar Rudy Carell confe rencier haalde zich het misnoegen van het publiek op de hals door voor het einde van dé avond de aftocht tc blazen. De commissaris der koningin in de provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot heeft donderdagmid dag in Terneuzen de nieuwe school voor schipperskinderen de tweede in Zeeland tezamen met het nieu we Koningin Juliana internaat, offi cieel geopend. Nadat het gezelschap in het internaat ivas verwelkomd door de voorzitter van het school fonds voor schipperskinderen, de heer C. H. W. Smit, hees d.e oudste leerling van de school, Roel Schou ten uit Rotterdam, de vlag van de synode der Nederlandse Hervormde Kerk in top. (Foto P.Z.C.). tuur over het schippersonderwijs, dat men hem had toegezonden. „Het mag dan zijn, dat door een misvatting op dit gebied de leerplicht tot nu toe niet gold voor schippers kinderen", aldus de commissaris, „toch is mijn ervaring, dat deze mensen, door hun leven in de natuur zich een zekere stijl, natuurlijke be schaving en levensbeschouwing heb ben eigen gemaakt, die vele anderen missen". Hij uitte in dit verband zijn bewondering voor kapiteins, stuur lieden en bemanningen der veerbo ten, die vaak begonnen als matroos op kleine binnenvaartuigjes, nu res pect afdwingen, voor de wijze, waar- (Zie slot pag. S kol. 5) ÓLMA VL 'n betrouwbaar Zwitsers Ranker horloge Prof. dr. A. de Buck in Leiden overleden Geboortig uit Oostkapelle Op 67-jarige leeftijd is gisteren in 1 Leiden overleden, professor dr. A. de Buck, gewoon hoogleraar aan de Leidse universiteit in de geschiedenis van de antieke godsdiensten. Profes sor de Buck was sinds 1929 lector, werd in mei 3939 buitengewoon hoogleraar en bij tie aanvang van '49 gewoon hoogleraar in de theologi sche faculteit. Hij was voorts lid van de Koninklijke Academie van Weten schappen. De begrafenis zal maan dag om 1 uur plaatsvinden op de be graafplaats „Rhijnhof" te Oegst- geest. Professor de Buck werd op 22 september 1892 uit een oud Zeeuws geslacht te Oostkapelle ge boren. Met genoegen ging hij in de vakantie vele malen naar zijn ge boortedorp terug. In 1911 begon hij zijn theologische studie, waarbij hij zich reeds dade lijk in het bijzonder toelegde op de studie van de godsdienstgeschiedenis en de Egyptologie. In verband daar mee rondde hij zijn wetenschappelij ke vorming af met studies te Berlijn. In 1922 promoveerde hij aan de Leid se universiteit tot doctor in de theo logie op een proefschrift „De Egyp tische voorstellingen betreffende de Oerheuvel". Twee jaar heeft doctor De Buck nadien gewerkt, als her vormd predikant in Ursem in Noord- Holland, waax-na hij op uitnodiging van de universiteit van Chicago een studiereis naar Egypte maakte in verband met de uitgave van Egypti sche teksten. In 1928 werd hij be noemd tot lector aan de universiteit te Leiden, welk ambt hij op 5 juni 1929 aanvaardde. Hij was als lector opvolger van de bekende doctor Boe- ser. In 1937 kreeg hij tevens onder- wijs-opdracht voor de geschiedenis van de antieke, niet bijbelse gods diensten. Bij K.B. van 2 mei 1939 werd dit lectoraat omgezet in een buitengewone leerstoel voor de Egyp tologie en de antieke godsdiensten, welk ambt hij op 20 oktober 1939 aanvaardde, met een oratie over „Godsdienstige opvatting van de slaap in het oude Egypte". Deze bui tengewone leerstoel werd met ingang van 1 januari 1949 in een gewone leerstoel omgezet. Professor Dc Buck heeft vele publicaties op zijn naam staan, zowel in de vorm van zelf standige uitgaven als in de vorm van tijdschrift-artikelen. Mr. C. M. Kegge te Goes legt advocatuur neer Mr. F. W. Adriaanse thans deken van Orde van Advocaten Wegens het bereiken van <le daar voor gestelde leeftijdsgrens zal mr. C. M. Kegge uit Goes zijn advoca tuur neerleggen. Sinds 1916 oefent hij zijn praktijk in Goes uit. Tijdens de jongste vergadering van de Orde van Advocaten in het arron dissement Middelbui'g is mr. Kegge afgetreden als deken, welke functie hij S jaar uitgeoefend heeft. In Zijn plaats werd mr. F. W. Adriaanse te Middelburg tot deken gekozen. In de plaats van mr. Adriaanse werd mr. G. Tichelman uit Terneuzen tot lid van de raad van toezicht be noemd. Veerboot „Zuidviiet" bij Kamperland aan de grond De veerboot „Zuidviiet" die do dienst tussen Kamperland en Veere onder houdt, is donderdagavond op haar laatste tocht, even buiten de haven van Kamperland door de sterke wind en de stroming aan de grond gelopen. De reddingboot „Maria Blanken- heim" voer vanuit Veere ter assis tentie uit en slaagde erin de „Zuid- vliet" vlot te slepen, die daarna op eigen kracht verder voer naar Veere. In de stijlvolle hal van het Middelburgse stadhuis en in de aan grenzende Vleeshal weerklinkt deze dagen temidden van een uit zonderlijke bloemen pracht het vrolijke ge kwetter van tientallen vogeltjes, klatert een kleine waterval en zwemmen eenden lus tig in een vijver, ter wijl enkele apen met- grote behendigheid door hun kooi zwieren. Al deze flora en fauna maken deel uit van een grote vogel- en bloemententoonstel ling, die in beide zalen voor de duur van een week wordt gehouden. Het initiatief tot deze expositie komt van de vereniging „De Mid- delburgse Vogelvrien den", die in samen werking met een grote kwekerij en een vogel- handel deze tentoon stelling inrichtte, die Middelburgs burge meester, xxir- Joh. de Widt, vanavond (vrij dag) om acht uur offi cieel zal openstellen. Voor het zover was moest er .echter heel wat wetrk verzet wor den. Een week lang hebben een vijftiental Vogelvrienden avond aan avond in dc Vlees hal waar het meren deel der- vogels wordt geëxposeerd ge werkt om alles op tijd klaar te krijgen. Lustoord In deze week heeft dit kleine groepje vogel liefhebbers liet gepres teerd om de grote zaal tot een waar lustoord om te toveren, waar het plezierig toeven is tussen de. tientallen grote volières met de prachtig gekleurde vo gels, die onophoudelijk heen en weer vliegen. Honderd denneb omen, vijftien ton stenen die bij de Deltawerken werden geleend een paar vrachtwagens zand, turfmolm en en kele reusachtige boom stronken met een ge wicht van honderden kilo's werden voor de aankleding gebruikt. Temidden hiervan ze telen de tientallen ka naries, eenden, sierdul- ven- en kippetjes, ver schillende soorten fa zanten, terwijl ook een witte kalkoen van de partij zal zijn. Boven dien staan er 35 kleine vitrines opgesteld met allerlei soorten tropi sche vogels, die een vo gelliefhebber in extase brengen. Het hoogtepunt van deze expositie wordt gevormd door twee grote volières met uit zonderlijke vogels, dit de meeste bezoekers alleen vanuit de die rentuin kennen: de van hun waardigheid be wuste flamingo's, kroonkranen, kakatoes ara's en verschillende andere bijzondere soor ten, die voor de duur van de tentoonstelling „geleend" zijn. Speci aal voor de jeugdige bezoekers zijn ook de apen in dit gevleugelde gezelschap met enkele exemplaren vertegen woordigd. Flora In dc stadhuishal wordt de nadruk ge legd op de flora. In de ze prachtige ruimte heeft do kwekerij Dek ker uit Middelburg een tentoonstelling inge richt waar getoond wordt wat bloemen in ons leven betekenen. Verder worden hier verschillende tropische planten geëxposeerd. Ook de vogelhandcl „De Edelzanger" uit Goes heeft een aandeel in deze tentoonstelling,, die vanavond om acht uur officieel wordt ge opend, Dc expositie blijft tot en met zeven november dagelijks ge opend van 10 tot 22.30 uur. (Advertentie) A^WW<WWVWWVWW^A Voor Zeeuws nieuws zie ook dc pagina's 5, 7 en 12. VVVVVWVVWVVVVVVVVVVVW (Advertentie) Gezellige TEAKHOUTEN EETKAMER: ruim dressoir met lade en barkastje, royale ronde tafel, 4 comfortabele stoelen met gestoffeerde zitting Origineel DEENS BANKSTEL uitgevoerd jsn In teak met geloogd eiken, bestaande uit HjTfia m 2-zIts bank en 2 fauteuils met losse ve- HP rende 'kussens. Hetzelfde bankstel met 3-xits bank 635- 98.5 Leuke, zeer gemakkelijk zittende fauteuil, uitgevoerd in teak of ahorn Laag model Hoog model Rij Uw grotere aankopen op al onxe afdelingen kunt U gebruik maken van onxe'aantrekkelijke C RED IET-SERVICE BELLAMYPARK VLISSINGEN ROTTERDAM DEN HAAG - UTRECHT - VLISSINGEN (Slot van pag. 1) andere woorden, 80 miljoen gulden nadeliger hebben uitgezien, d-w.z. ruim 3 miljoen per jaar..... Deze conclusie, zo menen wij, het antwoord op de vraag of de resulta ten van het rapport Haccoii achter af de besluiten van regering en par lement aanvechtbaar maken. Het lijkt ons namelijk uiterst twijfelach tig of de Staten-Generaal wel een andere beslissing zouden hebben ge nomen óók wanneer zij zoudexi heb ben beschikt over de thans gepubli- ceerdo cijfers van professor Iïac- coft. Vooral omdat in bovenstaande beschouwing géén rekening is ge houden met bijkomende voordelen van het Deltaplan (opheffing van verdroging, verzilting, landaanwin ning, vcx-keer, recreatie enz.). En het gekapitaliseerde saklo van die voordelen is op niet minder dan 825 miljoen begroot Voorts moet er in dit verband op worden gewezen, dat de regering in de memorie van antwoord bij de Deltawet alsnog de gekapitaliseerde bruto-opbi'engsten van o.a. de oes tercultuur heeft genoemd. En deze bedragen en die van professor Hac- coü ontlopen elkaar niet zo heel veel. l'n dit opzicht zou men dus kunnen stellen, dat het i'apport geen nieu we gezichtspunten heeft gebracht. Geen individuele formule Een andere vraag vond liet pas ver schenen rapport js: kan de individu ele kweker iets met de hier aange boden berekeningen doen Hij zal immers met de realiteit van de af sluiting te maken hebben en voor hem is van belang welke methode zal worden gebruikt voor de scha- deberekening. In dit opzicht is het rapport minder bruikbaar, omdat professor Haccoü de nationale eco nomie als uitgangspunt heeft geno men en niet de individuele schaden. Toch is er op dit gebied al werk ver- i'icht: de provinciale commissie on- dernemersschade schaal- en schelp- diei'encultures beeft reeds een for mule vastgesteld en ook het L.E.I. is in deze richting werkzaam. Na deze opmerkingen konxt als van zelf een slotvraag: heeft dit rap port clan géén nut Dat heeft het wel. Het wijst nog eens op een be langrijke zaak, namelijk het drei gend verlies van unieke bedrijfstak ken, het heeft voorts een verfijnde methode naar voren gebracht om de totale schade daarvan voor onze na tionale economie vast te stellen, en tenslotte herinnert het regering en volksvertegenwoordiging er nog eens nadrukkelijk aan, dat niet lichtvaar dig mag worden omgesprongen met de belangen van de door het Delta plan gedupeerden. Helaas bestaat er onvoldoende zekerheid, dat deze be langen bij de regering veilig zijn..... De commissie van Dex'tien zal er evenwel goed aan doen dit rapport niet als een eindfase in haar werk te beschouwen. Zij zal uitgaande van de werkelijkheid dienen te be seffen, dat zij niet alles op de kaart van een mogelijke niet-afsluiting van de Oosterschelde kan stellen, doch dat zij met inzet van alle krachten moet vechten voor het be houd van eexx schelpdierencultuur ook na afsluiting. Biologisch is dat mogelijk, zo heeft dr. Korringa de ze week nog verzekerd. Welnu, laat men de geesten er rijp voor maken! Advertentie Kruschen Salts - de kleine dagelijkse dosis, kan ook voor U wonderen doen. Duizenden werden verlost van hun rheumatische pijnen. Waarom zoudt U dan ïxog langer lijden. Néém Kruschen - hoe eerder hoe beter. De gunstige werking op uw bloedzuiverende organen blijkt al gauw. Pijnen verdwijnen, naarma te Kruschen uw bloed vrij maakt van de onzuiverheden, die nu uw pijnen verwekken. Als U vandaag met Kruschen begint - iedere dag de kleine dosis - ondervindt U die wel dadige verlossing al gauw. VANDAAG. Middelburg Electro: „Sfc. Louis Blues". 19 en 21.15 uur. a.l. Schouwburg: „Jerry maakt weer herrie", 20 uur. 18 Jaar. Vlisslngcn Alhambi-a: „Rivalen zien niet om", 19 en 21 uur. 14 jaar Luxor: „Sluipvaart In de Pacific". 20 uur. J4 jaar. Brlttannla: Kunstmaandor- kest, 20 uur. A.N.M.B -gebouw: Vrou wenbond P. v. d. A., 20 uur. Goes Grand: „Ik wil leven", 20 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2