PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bezoeken van staatslieden Spaak, Adenauer en Segni aan Engeland Vragen rond het „oester- en mosselrapport" van professor Haccoü VOOROVERLEG TOPCONFERENTIE IN PARIJS VIER BERGINGSSLEEPBOTEN TEVERGEEFS IN ACTIE GEWEEST OP NW.-GUINEA INDONESISCHE PROPAGANDISTEN GELAND Vandaag... 202e jaargang - no. 256 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS Sfl cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 oktober '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minun. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Ooslburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Selwyn Lloyd in Lagerhuis Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, lieeft donderdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat Spaak, de secre taris-generaal van de Navo, de volgende week een bezoek aan Engeland zal brengen. De Westduïtse bondskanselier, dr. Ade nauer, zou omstreeks 17 november naar Londen komen. Kort daarna zullen volgens Lloyd de Italiaanse premier en de Ita liaanse minister van buitenlandse zaken, Segni en Pella, Enge land bezoeken. Lloyd sprak in een debat over het regeringsprogram, dat dins dag in de troonrede is uiteengezet. Hoewel, aldus Lloyd, het er naar uitziet, dat het tijdstip voor een westelijke topconferentie waarschijnlijk in midden-december zal vallen, had Engeland de ze bijeenkomst eerder willen hebben. Maar het latere tijdstip had het voordeel, dat uitvoerige besprekingen met andere Navo- regeringen gevoerd zouden kunnen worden. moet voltooid zijn voor een ontwa pening op het gebied van kernwa pens en buitenlandse bases moeten zijn opgeheven voor het einde van de conventionele ontwapening. Deze nieu we gezichtspunten eisen nauwkeuri ge overweging, aldus Lloyd. Het westelijk vooroverleg op topni veau voor de oost-westtopconferentie zal omstreeks 15 december in Parijs worden gehouden, aldus een onthul ling van de Franse minister van bui tenlandse zaken, Couve de Murville, Kroesjtsjew voorjaar 1960 in Frankrijk Lloyd verklaarde, dat Engeland sinds februari bijna voortdurend voeling gehouden heeft met de Russische lei ders. Het zou verkeerd zijn te lang te wachten met een nieuwe reeks persoonlijke contacten, zo meende Lloyd. De Engelse minister sprak als zijn mening uit, dat een voltallige topbijeenkomst zo spoedig mogelijk gehouden moet worden. Hoewel er volgens Lloyd nog ern stige gevaren in het verschiet kunnen zijn, is de minister van oordeel, dat het gevoel van een afdrijven naar oorlog aanmerke lijk verminderd is. Gewagend van de conferentie in Ge- nève over het stopzetten van kern wapenproeven, zei Lloyd. dat de deel nemers do Verenigde Staten, Rus land en Engeland bijna meteen het er over eens kunnen worden, dat zij nooit meer proeven in de lucht of onder water zullen nemen. Dit waren de enige proeven, die gevaren voor de gezondheid veroorzaken. Er zijn volgens Lloyd een of twee punten van geschil over controleposten en inspectieploegen voor een overeen komst om de kernproeven te staken. Maar Lloyd meent, dat over deze za ken zeer spoedig een compromis kan worden bereikt. Ten aanzien van kernproeven onder de grond zei Lloyd, dat men moet trachten nog enkele wetenschappe lijke gegevens over deze kwestie te verkrijgen. Een mogelijke weg zou zijn, dat de Sowjet-Unie, de Verenig de Staten en Engeland gezamenlijk een reeks proeven onder de grond ne men om daarop een doeltreffend con trolestelsel te baseren. In premier Kroesjtsjews nieuwe ont wapeningsplannen schijnt de Sowjet- Unie enkele van haar vorige stand- Eunten gewijzigd te hebben, aldus loyd. De conventionele bewapening In Enschede wilde staking uitgebroken Bij de N.V. Spinnerij Roombeek te Enschede is een wilde staking uit gebroken. De arbeiders hebben het werk neergelegd, omdat Italiaanse arbeiders, die kortgeleden bij deze N.V. zijn tewerkgesteld, een hoger loon ontvangen. Hierbij is echter inbegrepen een kostgeldvergocding. Besprekingen tussen de directie en de betrokken arbeiders zijn gaande. De politie van Palermo i>» Italië heeft de Duitser Frans Georg Fle- cken gearresteerd. Flecken wordt er van beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de moord op het Duitse meisje Margarethe Ruring, wier stof felijk overschot bij de autobahn in de omgeving van Dusseldorp is ge vonden. donderdag in de commissie voor bui tenlandse aangelegenheden van de nationale vergadering. Couve voegde eraan toe dat Kroesj tsjews bezoek aan Parijs in het eer ste kwartaal van 1960 zal vallen. De Russische premier zal dan „verschei dene dagen" in Parijs en elders in het land vertoeven. Voor het einde van 1959 zal Frankrijk dezelfde soort contac ten met Italië leggen als op de aanstaande bezoeken van Ade nauer en Selwyn Lloyd aan Parijs zal gebeuren, aldus de minister. De perssecretaris van het Witte Huis Hagerty, heeft donderdag verklaard dat de datum voor het westelijk overleg nog niet definitief was be paald. Hij zei dat via diplomatieke kanalen nog verder overlegd zal wor den. In gezaghebbende kringen in Wash ington stemde men echter in met de verklaring van de Franse minister van buitenlandse zaken dat de weste lijke topconferentie omstreeks vijf tien december in Parijs zal worden gehouden. De aarzeling van Hager ty om een directe bevestiging te ge ven zou berusten op de wens van bet Witte Huis om eerst het overleg via de diplomatieke kanalen af te slui ten. Hagerty zei te menen dat de kwestie spoedig in bijzonderheden zal zijn geregeld. SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN „Twente" aanvaardde dure hulp van Brit Vier Nederlandse bergingssleepboten zijn gisteren de gehele dag op de Noordzee In stormweer in actie ge weest om assistentie te verlenen aan twee schepen, die in de ochtend in moeilijkheden waren geraakt. Het viertal is na honderden mijlen varen gisteravond onverrichter zake in de thuishaven teruggekeerd, omdat één schip het zelf kon klaren en het an dere de assistentie van een Engelse sleepboot aannam. Toen de Franse „Aristee" (2174 brt) bij het Cromer lichtschip (voor de Engelse oostkust) in moeilijkheden kwam door machineschade, voeren de „Gele Zee" uit Hoek van Holland, de „Titan" uit IJmuiden en de „Hol land" van Terschelling uit. Op het ogenblik dat de „Aristee" meldde dat men de reis op eigen kracht kon vervolgen daar de schade was hersteld, kwam de Nederlandse kustvaarder „Twente" (262 brt) op 30 mijl ten westen van IJmuiden met machineschade te drijven. De drie sleepboten zetten toen koers naar de „Twente" en uit IJmuiden vertrok nog een vierde sleepboot, de „Sim- son". De vier schepen boden alle hun diensten aan op basis van Lloyd's open form. Dit houdt in dat alleen indien de berging goed verloopt, ook betaling volgt, hetzij door vriend schappelijk overleg, hetzij door be oordeling van een arbiter. De kapi tein en de rederij van de „Twente" weigerden de assistentie volgens dit contract en accepteerden de Britse sleepboot „Superman" uit Hull, die niet onder deze voorwaarden werkt. Deze was bereid de „Twente" voor een vast bedrag naar Goole te sle pen. Gisteravond is het gebleken dat het contract Loyd's open fom voor kapitein en reder voordeliger zou zijn geweest, want in de loop van de dag heeft de „Twente" de schade hersteld en is op eigen kracht, begeleid door de „Super- man", onderweg gegaan naar Goole. De huur van de Engelse seepboot zal nu toch betaald moe ten worden, terwijl het de rederij, wanneer men een van de Neder landse slepers zou hebben aange nomen, niets had gekost. Mr. H. Wilton, financier Moutarde van Sonaansee, bij botsing gedood De 38-jarige inr. H. Wilton, uit Voor burg, de financier van de onlangs door Toon Hermans Uitgebrachte film „Moutarde van Sonaansee" is giste ren om liet leven gekomen bij een autobotsing. Hij reed met zijn wagen op de rijksweg Den Haag-Amster dam, en wilde op de driebaansweg bij Oegstgeest een voor hem rij dende auto inhalen, toen hij frontaal werd aangereden door een hem tegemoetkomende grote perso nenauto uit Denemarken. Ook deze auto was juist met een in haalmanoeuvre bezig. Er waren bij dit ongeluk nog vijf andere mensen, van wie er drié werden gewond, en twee personenauto's betrokken. De heer Wilton was onderweg naar de N.V. Standardfilms te Amsterdam voor een bespreking. De heer Wilton, die in Voorburg woonde, was directeur van het „City concern" welke onderneming de film „Moutarde van Sonaansee" van Toon Hermans financierde. Hij is voorts voorzitter geweest van de Koninklij ke Nederlandse Lawntennisbond. een functie die hij van 1954 tot 1957 vervulde cn toen neerlegde omdat zijn werk hem teveel in beslag nam. Op zijn naam staan diverse kam pioenschappen. De foto toont de totaal verwoeste wagen van de heer Wilton. Grieks vliegtuig neergestort18 doden Een Dakota van de Griekse maat schappij „Olympic Airways" die met 15 passagiers en een bemanning van drie leden van Athene op weg was naar Saloniki, is op veertig km ten noorden van de Griekse hoofd stad neergestort en uitgebrand. Alle inzittenden kwamen om het leven. Volgens ooggetuigen kwam het toestel brandend naar beneden. Een vleugel kwam enige honderden me ters van de romp terecht. In het ge bied waar het ongeluk zich voordeed, was het slecht weer. VOLGENS RAPPORT UIT HOLLANDIA Infiltranten waren ongewapend (Van onze Haagse redactie) Volgens een uit Hollandia te Den Haag ontvangen officieel rapport zijn in het begin van de vorige maand, met enkele dagen tussen ruimte bij Fak-Fak op Nederlands Nieuw-Guinea twee prauwen geland, die elk bemand waren met vijf In donesiërs. De mannen waren ongewapend, maar hadden wel propagandamate riaal bij zich, kennelijk met het doel daarmee onrust te zaaien onder de Papoea-bevolking. Daar het hen ont brak aan voldoende voedsel, waren de Indonesiërs a.1 spoedig gedwon gen. zich te meldéö bij de politie, die hen kort daarop weer met hun prau wen liet vertrekken. organiseert de Beweging i§ ee van Europese Federalisten te §f H Scheveningen een studieconfe- rentie over de Europese ver- kiëzingen. H is het 200 jaar geleden, dat Syrië door een geweldige M aardbeving werd geteisterd, H ee waardoor o.m. Baalbek werd verwoest en waarbij 20.000 H personen om het leven zouden H zijn gekomen. H begint te Paramaribo ter gelegenheid van het vijfjarig |f H bestaan van het Statuut een tentoonstelling, terwijl tege- m lijkertijd een jaarbeurs wordt H gehouden. :iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiii]iiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiii!iiii ROND HET deze week officieel verschenen rapport-Haccoü over de schaal- en schelpdieren cultuur en de afsluiting van de zeegaten rijzen enkele vragen. Eerst en vooral deze: kan dit rapport enig effect hebben ten aanzien van de uitvoering van de Deltawerken? Formeel ge sproken moet het antwoord lui den: neen. De aanvaarding van de Deltawet betekende in 1958 de principiële uitspraak van de Staten-Generaal, dat het Delta plan móet worden uitgevoerd. De volksvertegenwoordiging was daarin liéél duidelijk: voor zitter Kortenhorst sprak in de Tweede Kamer na de aanvaar ding der wet over „een groot scheeps werk, dat tot in verre geslachten zal worden betiteld als vooruitziend, ingenieus, ge durfd en doortastend". Zo gezien verschijnt dus bel rap- port-Haecott te laat. Evenwel, liet is denkbaar, dat de conclusies van het rapport zodanig zijn, dat re gering en parlement wel tot de slotsom moeten komen dat met name de afsluiting van do Oos- terschelde opnieuw aan do orde dient te worden gesteld. En in dit verband is een tweede vraag van belang, numclijk deze: zijn de conclusies van professor Haccoü aanzienlijk afwijkend van de cij fers, mede op grond waarvan het parlement in 1957 «n.J.958 een be- slissing heeft genomen. Het ant woord daarop willen «ij bieron der trachten te benaderen. De regering heeft destijds bij het ontwerp-Deltawet een economische balans aangeboden, waarin onder de post „gekapitaliseerde renteverlie zen en schadebedragen", een totaal bedrag van 175 miljoen, de nadelen van de afsluiting voor visserij en schaal- en schelpdieren-cultures wa ren opgenomen. Daarbij werd uitge gaan van de veronderstelling, dat de oestercultuur geheel verloren zou gaan, terwijl de mosselcultuur zou worden verplaatst. Voor de overige visserij in het deltagebied werd aan genomen, dat de opbrengst een ze kere terugslag zou ondervinden. De 175 miljoen op de regerings balans en de thans berekende ruim 140 miljoen van professor Haccoü zouden dus met elkaar vergeleken moeten worden. Maar dat kan niet zonder meer, omdat de regering in haar 175 miljoen niet alleen de schade heeft opge nomen, maar tevens de gekapita liseerde renteverliezen van de Deltawerken. Deze bedragen wer den opgenomen, omdat de Delta werken pas na hun voltooiing als geheel rendabel worden be schouwd. zodat voordien rente verlies optreedt van de in de wer ken geïnvesteerde bedragen. Hoe groot de legering de gekapitali seerde schade heeft begroot, valt dus niet te zoggen. Dan zou men over een specificatie moeten be schikken. In de discussie met de Kamer heeft de regering echter geweigerd deze post van 175 miljoen nader te speci ficeren, omdat zij het gevaar aan wezig achtte dat dan verband zou worden gelegd tussen deze bedragen en de eventuele scha dei, die in de. pri vate sfeer zal worden geleden. De bedragen op de economische balans gaven namelijk de voor- en nadelen van de afsluiting uitsluitend gezien vanuit een nationaal-economisch standpunt en die liggen geheel an ders dan in de private sfeer. Een zelfde gedachtengang vindt men ove rigens ook bij professor Haccoü, die de nadelen eveneens berekende van uit een nationaal-economisch stand punt. Het enige wat nu vaststaat is. dat een deel van de 175 miljoen (rege ring) vergeleken moet worden met de 140 miljoen (Haccoü). Nu kan men er daarbij van uitgaan, dat de regering dit „schade-deel", van de 175 miljoen ïn elk geval lager dan professor Haccoü heeft geraamd. Deze houding neemt de commis sie van Dertien aan. die bij de regering een raming veronderstelt van slechts 60 miljoen. De com missie baseert zich daarbij op het lid van de Deltacommissie professor Tinbergen, die in zijn preadvies voor het Deltacongres van Nijverheid en Handel dit be drag inderdaad heeft genoemd. Hetgeen dus een verschil met pro fessor Haccoü betekent van 80 miljoen..... Gesteld nu. dat de legering inder daad van die 60 miljoen is uitge gaan en gesteld verder, dat de bere keningen van professor Haccoü zo sluitend zijn, dat er geen speld tussen te krijgen is, dan komt dit er in fei te op neer, dat dit verschil tussen de hooggeleerden Haccoü en Tinber gen een verschil van 80 miljoen de verhoging betekent van het „nationale offer" te brengen voor het Deltaplan. De economische ba lans van dc regering zou er dus, met (Zie slot pag.2 kol. 5) Bevoegde kringen te Den Haag wij zen erop dat regelmatig kleine groep jes Indonesiërs per prauw op Nieuw- Guinea aankomen. Soms zijn deze mensen door stormachtig weer af gedreven en hebben niets kwaads in de zin. Daar de Indonesiërs in de regel ongewapend zijn en het hier slechts kleine groepjes betreft, zijn deze bevoegde kringen van oordeel, dat het misplaatst zou zijn in deze landingen ernstige infiltratiepogin gen te zien. De laatste infiltratiepoging dateert van 1954 toen een vrij grote groep bewapende Indonesiërs op een stille plek aan de kust aan land werd ge zet. Hun komst werd toen vrij snel gerapporteerd door de plaatselijke bevolking. Militairen cn patrouilles hebben toen alle infiltranten Jcunnen op sporen. Ze werden door een recht bank in Hollandia veroordeeld. Ook het feit dat men de recentelijk on bewapende Indonesiërs zonder vorm van proces heeft terugge stuurd duidt erop. dat dit niet als een ernstige infiltratiezaak wordt beschouwd. In Den Haag viel natte sneeuw In Den Haag is donderdagochtend de eerste natte sneeuw van liet seizoen gevallen. Ook uit Nieuwpoort in Bel gië en de Ardennen is sneeuwval ge meld. Ook uit Zwitserland met name het wintersportgebied van het Berner Oberland is de eerste zware sneeuwval van het seizoen gemeld. Verscheidene bergtoppen zijn geïso leerd en spoorwegverbindingen ver broken. Muren, waar een vacht sneeuw van 75 cm ligt, is van het dal uit onbereikbaar en de spoorwegver binding tussen Lauterbrunnen en In terlaken is tijdelijk gestremd. Twee meisjes in Soest bij ongeluk omgekomen Te Soest zijn gisteren twee dochter tjes van de familie Verwoerd veron gelukt. Het oudste meisje, dat der tien jaar was, fietste met haar twee jarig zusje achterop over de Nieuwe- weg te Soest. Op zeker moment keerde zij op de rijweg om terug te gaan. Een achter de kinderen rij dende bestelauto wist op het laatste moment nog een botsing te voorko men. De meisjes werden echter overreden door een bestelauto die uit tegen overgestelde richting kwam. Beide meisjes werden zo ernstig gewond, dat zij tijdens vervoer naar het St. Elizabethziekenhuis te Amersfoort overleden. WEINIG VERANDERING TEMPERATUUR Wisselende bewolking met plaatse lijk een bui. Aanvankelijk matige tot krachtige en langs de kust af en toe nog harde noordelijke wind, later afnemend tot overwegend matige wind tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 31. oktober Zon op 7.31 onder 37.16 Maan>op - 6.35 onder -17*18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1