Eisenhower: Westelijk topoverleg wordt medio december gehouden Middelburgse leraar promoveerde aan Rijksuniversiteit te Leiden 16 NOG 23 BIJ RAMP VERWOESTE BOERDERIJEN NIET HERSTELD geurige tabakken KAMER VAN KOOPHANDEL WIL HERZIENING P.T.T.-TARIEVEN DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 TIJD EN PLAATS NOG NIET DEFINITIEF Adenauer aanwezig voor Duitse kwesties President Eisenhower lieeft woensdag op zijn persconferen tie gezegd, dat hij en de leiders van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland nu allen gereed zijn, om medio december naar een westelijke topconferentie te gaan. President De Gaulle van Frankrijk had gezegd om streeks midden december gereed te zijn. Maar de tijd en plaats van de topconferentie zijn nog niet definitief bepaald, aldus Eisenhower. De Amerikaanse president zei, zijn eigen overtui ging, dat het westelijke top overleg mogelijk nog wat eer der dan midden-december zou kunnen worden gehouden, niet verborgen gehouden te hebben. Nu iedereen gereed was voor een westelijke topbijeenkomst, aldus Ei senhower, is hij van oordeel, dat de diplomatieke machinerie in werking gesteld kan worden, zodat veel voor bereidend werk gedaan kan worden. Volgens Eisenhower zou het een zeer kwaad ding zijn om naar een bijeen komst met de Sowjet-Unie te gaan als de westelijke positie niet goed en sterk zou zijn. Naar aanleiding van de verkla ring van bondskanselier Adenauer dat een topbijeenkomst tussen oost en west zich uitsluitend met de ontwapeningskwestie moet be zighouden, werd aan Eisenhower de vraag gesteld of de Duitse kwestie op de agenda zou staan. De president zei niet te weten wat voor onderwerpen ter sprake zou den worden gebracht op een top conferentie van oost en west. Dat was een van de zaken waarover op de voorgenomen westelijke con ferentie gesproken zou moeten worden. De president meende, dat het niet mogelijk zou zijn van te voren precies uit te maken hoe de agenda moet Minister Korthals brengt bezoek aan Friesland Vergezeld van de staatssecretaris van zijn departement en de direc teur-generaal van rijkswaterstaat brengt de minister van verkeer en waterstaat, de heer H. A. Korthals, 'n tweedaags werkbezoek aan Fries land. Gisteren voerde do minister in het provinciehuis te Leeuwarden een bespreking met het provinciaal be stuur. Het grootste deel van de besprekin gen had betrekking op de mogelijk heid tot afsluiting van de Lauwers- zee, waarover de regering haar Btandpunt nog niet heeft bepaald. Soldaat na ongeluk met vrachtauto overleden J>e 19-jarige dpi. soldaat L. Mendels, die dinsdag met een gebroken borst been in zorgwekkende toestand in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn werd opgenomen is daar gisteren overleden. De soldaat werd uit een vrachtauto geslingerd toen dc chauffeur van de ze wagen in een bocht de macht over het stuur verloor. Burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg flinks) had gisteren veel lof voor de heer F. F. J. Drijkonin gen (midden), leraar Frans in de 'Zeeuwse hoofdstad, die woensdag promoveerde tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Leiden. Foto P.Z.C.). worden. Eisenhower zei het eens te zijn met Adenauer, met Kroesjtsjew en met generaal De Gaulle, en hij dacht hierover ook met premier Mac- millan gesproken, te hebben, dat een of andere stap naar ontwapening het beste zou zijn, dat thans zou kunnen worden bereikt met alle pogingen om de spanning te verminderen en een betere benadering tot stand te brengen van een rechtvaardige vrede. De Verenigde Staten staan op een ding: een ontwapeningsovereenkomst moet gepaard gaan met een doeltref fende inspectie en controle. De pre sident voegde er aan toe, niet te kim men inzien hoe over deze zaak ern stig gesproken zou kunnen worden zonder de kwestie Duitsland aan te roeren. Eisenhower herinnerde aan de afspraak met premier Kroesjtsjew dat onderhandelingen over Berlijn niet onnodig gerekt zullen worden maar dat er ook geen tijdlimiet aan deze onderhandelingen gesteld wordt. Wat de westelijke topconferentie aangaat, zei president Eisenhower nog, dat bondskanselier Adenauer daar aanwezig zou zijn voor de be spreking van elke kwestie die Duits land raakt. Parijs Op grond van de bestaande afspra ken tussen de regeringsleiders van Engeland, Amerika, Frankrijk en West-Duitsland zijn gezaghebbende politieke waarnemers te Parijs tot de veronderstelling gekomen dat de westelijke topconferentie op of ver moedelijk 20 december zal worden bijeengeroepen. De vermoedelijke plaats zal volgens hen Parijs zijn. De agenda van de Grote Vier ziet er als volgt uit. 10 november persconfe rentie van president De Gaulle in Pa rijs. 11 en 12 officieel bezoek van mi nister Selwyn Lloyd aan Parijs. Tus sen 20 en 30 november: rondreis van De Gaulle door de Elzas; 19 en 20 november: officieel bezoek van bondskanselier dr. Adenauer aan Londen. 1 en 2 december Ade nauer in Parijs voor besprekingen met De Gaulle. Op 11 en 12 decem ber zijn president De Gaulle en een aantal ministers in St-Louis, hoofd stad van Senegal voor de bestuurs vergadering van de Franse landen- gemeenschap. Van 15 tot 17 decem ber vergadert de ministerraad van de Navo in Parijs. OP SCHOUW EN-DU IV ELAND Enkele gevallen wachten nog op herverkaveling XIit het memorie van antwoord van de minister van volkshuisvesting en bouwnijvf/heid op de rijksbegroting voor 1960 blijkt, dat van het totale aantal door watersnood verwoeste boerderijen 561 de herbouw van 23 nog niet; is gerealiseerd. De betrokken schadegevallen zijn vrij wel alle op Schonwen-Duiveland ge legen, waar de herbouw in enkele gevallen door herverkaveling vertra ging ondervindt. De minister merkte hierbij nog op, dat vele belanghebbenden naar elders en met name naar de Noord-Oostpol der zijn vertrokken: hun aanspraken op rijkssteun werden overgenomen door de stichting Beheer Landbouw gronden, met de bedoeling, deze na voltooiing van de herverkaveling te doen realiseren. Een gering aantal boerderijen zal niet worden her bouwd. Het aantal gevallen van; zoutsqh8.de, waarbij de claim tot vergoeding niet is overgegaan aan de huidige eige naar, is nog niet bekend. Intussen wordt onderzocht of ook in deze ge vallen een billijke regeling kan wor den bereikt. Voorts deelde de bewindsman in de memorie van antwoord mee, dat de uitvoering van de Delta werken mede getracht worden zo goed mogelijke voorwaarden te scheppen voor de recreatieve ont wikkeling. De ter zake gewenste planologische maatregelen zullen primair dienen te geschieden door streek- en uitbreidingsplannen. De minister is bereid aan de plan commissie Zuidwest (waarin naast leden van de vaste commissie ook de provinciale besturen van Zuidhol land en Noord-Brabant zijn verte genwoordigd) de vraag voor te leg gen of rechtstreeks planologische maatregelen van Rijkswege gewenst zijn. Het aantal werken in de sectoren handel en verkeer, gezondheidszorg en hygiëne, kerken, scholen, overige bijzondere gebouwen en overheids gebouwen. waarvan de rijksgoedkeu ring werd aangehouden bedroeg voor Zeeland per 1 oktober twintig, met als totale kosten 14% miljoen gulden. Per 1 januari 1959 was dit cijfer 17, met een bedrag van 13,2 miljoen. Uit het antwoord op de vraag om recente gegevens te verschaffen over de ontwikkeling van het prijspeil van woningwetwoningen aanne mingssommen en gemiddelde prijs per kubieke meter blijkt, dat in Zeeland in het tweede kwartaal de prijs per m3 46,34 bedroeg, met een bouwïnhoud van 287 m3 en een bedrag van 13.300 aan bouwkosten. Landelijk lagen deze cijfers in dit kwartaal respectievelijk 46,68 302 m3 en 14.100. Het derde kwar taal van i959 gaf in Zeeland de cijfers 46,02, 264 m3 en 12.150 te zien; dc landelijke cijfers waren toen 84.02, 278 m3 on 13.350. Bakkerspatroons protesteren tegen S.E.R.-advies Duizend bakkerspatroons, die bijeen waren in het groothandelsgebouw te Rotterdam, hebben zich met tele grammen gewend tot de staatssecre tarissen van sociale en economische zaken, omdat zij het niet eens zijn met het onlangs gepubliceerde rap port van de sociaal-economische raad dat handelt over een eventuele wijzi ging van de z.g. bakkerijparagraaf In de arbeidswet van 1919. Door deze wijziging, zo zeggen de bakkers in het telegram, zien zij het voortbestaan van hun bedrijven ernstig bedreigd. Zij zijn verder van mening dat nachtarbeid tot het ui terste beperkt móet blijven en wij zigingen gericht moeten zijn op dag- arbeid, aldus het telegram. De bakkerspatroons hielden in Rot terdam de eerste van een reeks ver gaderingen, die belegd was door de gezamenlijke bakkerspatroonsbon den." Onder de aanwezigen bevonden zich ook drie leden van de vaste commissie voor de midenstand in de Tweede Kamer. Nederlandse zeeman na gevecht overleden In een ziekenhuis in het Deense plaatsje Koege is woensdag de twin tigjarige Nederlandse zeeman, de heèr H. A. Schols, wonende in Groningen overleden. De jonge matroos maakte doel uit van de bemanning van de „Velox", een schip dat het eigendom is van de rederij Beck's Shipping te Groningen. De Nederlander is overleden, nadat hij dinsdagavond in een' gevecht ge wikkeld geweest was met éen matroos van de Deense marine. De. Deen, wïéns naam niet bekend geworden'is, heeft verklaard dat het geveehit;' ontstaan was, nadat de Nederlander tezamen •met een kameraad de méisjès had den lastig gevallen, mét'wie :.<lja Deen en enkele vrienden 'uit warén. Nadat de vechtenden warén geschei den, bleef, de Nederlander liggen. Men dacht eerst dat hij simuleerde, omdat hij geen tekenen wan verwon ding vertoonde. Later bracht men hem toch over naar een 'ziekenhuis, waar hij bij aankomst echter reeds bleek te zijn overleden. Er zal' eén onder zoek worden ingesteldngar cle doods oorzaak. (Advertentie) Niemeijer kent de HANDTEKENING IN ZWEETKAMERTJE Bijdrage van de heer F. F. J. Drijkoningen tot kennis van de Franse literatuur Leerlingen van het gemeentelijk gymnasium en de rijks li.b.sV te Middel burg keken gistermiddag met enig genoegen naar hun leraar, de heer F. F. J. Drijkoningen, die ongemakkelijk gezeten was op een stoel in het be faamde en door Beets reeds beschreven Zweetkamertje der aloude Leidse universiteit. Met zichtbaar genoegen, omdat zij thans hun leraar zagen in een situatie, waarin zijzelf zo vaak verkeerd hadden, met betrekking tot deze docent, die aan beide voornoemde onderwijsinstellingen Frans loceert. Maar ook met genoegen omdat het gisteren de dag waS, waarop de beer Drijkoningen promoveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden op een proefschrift over „Temps et journal intime", bij welke plechtigheid prof. dr. S. Dresden, hoogleraar in de Franse taal- en letterkunde, optrad als promotor. En sinds gistermiddag 5 uur prijkt de handtekening van de Middelburgse leraar temidden van de duizend andere, op een van de wanden van het Zweetkamertje, waar o.a. ook Churchill en Smuts, als ere-doctores der universiteit hun naam gezet hebben. Bij deze gebeurtenis waren onder meer aanwezig de rector van het gymnasium, dr- H. W. Fortgens, de directeur van de h.b.s., de heer E. Kuiper, de burgemeester van Middel burg, mr. J. de Widt, enkele collega's van de heer Drijkoningen, familiele den en vrienden, bij wie prof. ïr. J. van Lier, hoogleraar te Delft, en ve le andere belangstellenden. Als para- nymphen fungeerden de heren C. H. Drijkoningen, een broer van de pro movendus. en F. Tichelman, een col lega van het gymnasium. Tijdens het judicium werd het proef schrift geprezen om zijn doorwrocht heid, en in het bijzonder de promo tor, prof dr. S. Dresden, bracht hul de aan de heer Drijkoningen voor zijn bijdrage tot de kennis van de Franse literatuur. Xa afloop van de plechtigheid, die werd voorgezeten door de rector magnificus der universiteit, prof. mr. J. E. Jonkers, vond izt.de ontvangst kamer van het academiegebouw een receptie plaats, waarvan velen ge bruik maakten. Tenslotte zij vermeld dat de heer Drijkoningen in 1928 te Rotterdam werd gebörpn, het Aloisius college (gymnasium) in Den Haag doorliep en vervolgens Franse letteren stu deerde aan de Leidse universiteit. Hij ving deze studie aan in 1946. deed zijn doctoraal in 1951 en was sinds 1956 leraar Frans aan het gemeente- gymnasium en de rijks h.b.s. tc Mid delburg. Essay Het proefschrift: „Temps et Journal Intime" is een essay over het werk I van Maurice de Guérin. zoon van een verarmde Franse landjonker, gebo ren in 1810 te Cayla (Departement Tarn) en aldaar in 1839 Overleden aan de longtuberculose die zich reeds in 1831 aankondigde. Dit korte leven verliep onopvallend. De Guérin stond sterk onder de invloed van zijn vier jaar oudere zuster Eugénie, wier „Journal intime", na haar dood uit gegeven, zeer bekend werd. Maurice, de Guérin studeerde rechten te Pa rijs. gaf die studie op en ging in de journalistiek. I.ater, onder invloed van Lamcnnais en Barbey d' Aurc- i villy komt hij enige tijd te verkeren in het mondaine leven. Behalve zijn groene schrift, het „Cahier Vert" j dat zijn journal intime bevat, schreef hij vooral do prozagedichten „Le Centaure" en „La Bacchante" die het meest worden gewaardeerd. •Dr. Drijkoningen begint met iets te vertellen over dc ontwikkelingsge- I schiedenis van hel dagboek in het al gemeen. een gebied van de literatuur geschiedenis waarop nog vele ont dekkingen zijn te doen. In de oudste tijden dateerde men zijn notities niet. Typerend is bijvoorbeeld dat de be kende „Perègrenatio Aetheriai ad loca sancta", een reisjournaal, slechts na zeer veel onderzoekingen ten ruwstt als ongeveer vierde-eeuws gedateerd kon worden. Het dagboek veronderstelt het gebruik van de ka lender. In de Middeleeuwen vindt men enkelé gedateerde notities, maar pas in de Renaissance wordt de ka lender te dezen behoeve veelvuldig gebruikt, bijvoorbeeld door Sahuto, die van 1494 tot 1533 noteert wat er elke dag in Venetië gebeurt. Toch vindt men in de Renaissance nog niet ivat wij thans onder „Journal inti me" verstaan. Dit literaire genre komt voornamelijk in bloei in de ne-. gentiende eeuw, ten tijde van de ro mantiek. Het oeuvre van Maurice de Guérin, is volgens dr. Drijkoningen het karakteristiekste voorbeeld van de ontwikkeling van het Journal intime. Na uitvoerig te zijn ingegaan op de instelling van de „diarïste" (Dr. Drijkoningen volgt kortheidshalve deze door mej. Leleu gebruikte term) in het algemeen (hij volgt de boeiende tegenstelling: analyse ka rakteristiek voor diarïste isole ment, en synthese karakteristiek voor artiest eenzaamheid) en bo venal op zijn verhouding tot de tijd, gaat hij heel uitvoerig in op het oeuvre van Maurice de Guérin. Het Journal intime van deze auteur, het „Cahier vert" werd op 10 juli 1832 begonnen. Dr. Drijkoningen wijst er op dat het geenszins vaststaat dat de aanleiding tot dit dagboek De Guérins onbeantwoorde liefde voor Louise de Bayne is geweest, zoals Decahors meent, doch eerder het verlane/n en vooral de wil, zich met de geliefde een nieuw bestaan te scheppen. Mede aanleiding was een hernieuwd contact met de natuur, die zeer veel voor de schrijver bete kende. In elk geval ontstond het dag boek, dat een radicale wijziging in ae literaire activiteiten van de schrijver betekent, na een crisis, die Dr. Drij koningen, uiteraard met talloze res tricties, vergelijkt met de crises van Pascal en Augustinus. Journal intime Dr. Drijkoningen verwijltdan ge ruime tijd, steeds uitgaand van net' „Cahier Vert" en De Guérin, bij het journal intime als verschijnsel: zijn mogelijkheden en onmogelijkheden, in het bijzonder en in verband met de tijd, en bij de kenmerken die deze literaire uitingsvorm van alle ande re genres onderscheiden. Hij gaat ook diep in op de aspecten van de tijd zelf, de tijd van de kalender en die van het innerlijke leven. Hij wijst er herhaaldelijk op dat de „diariste" voor de toekomst werk, het moment dat hij zich zal kunnen herlezen. (Het doel van de diariste: een voor raad toekomstige herinneringen aan te leggen). Het „Cahier Vert" leidde tot de „Meditation sur la mort de Marie", de Pages sans tire, daarop volgden nog als bekroning van deze ontwik kelingsgang de „Poèmes en Prose", dié door Decahors terecht „Poèmes personnels" genoemd zijn, wat men zou kunnen vertalen door autobiogra fische gedichten. Dr. Drijkoningen maakt Tiet duidelijk dat dit g<shele werk één lijn volgt, dat De Guérin, al noterend en „oefenend" in zijn journaal, werkt aan de toekomst, ook de literaire. Aanvankelijk ana lyserend. komt hij later, in zijn rijpste werken „Le Centaure" en „La Bacchante" tot de synthese. Aan het proefschrift zijn o.m. de volgende stellingen toegevoegd: Het is noodzakelijk, dat de volzin betref fende de vervulling van vacatures, waarin niet terstond kan worden voorzien door de benoeming van een leraar, die aan de <°stelde eisen vol doet, uit het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onder wijs, verwijderd wordt. Voorts acht dr. Drijkoningen het gewenst, dat voor de eindexamenvertalingen van de h.b.s. een nauwkeurige, op fre quentie-tabellen gebaseerde norm betreffende de vereiste woordenken nis wordt vastgesteld. Het proefschrift werd uitgevoerd door Van Gorcum en Comp. Assen. Dc Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier, die het vorige jaar mede uit naam van een groot aantal andere Kamers van Koophandel bezwaar had gemaakt te gen de verhoging van de telefoonta rieven. heeft zich opnieuw met een adres tot de minister van verkeer cn waterstaat gewend. In dit adres verzoekt de Kamer de minister dringend de per 1 juli 1958 ingevoerde verhogingen van de tele foontarieven. waarvan de baten op 10 miljoen guiden worden begroot, on gedaan te maken en voorts over te gaan tot een ingrijpende herziening van de posttarieven, met name het briefporto in hei binnenlands ver keer en de drukwerktarieven, die, el- dus de Kamer, in 1957 op rigoureuze wijze zijn verhoogd. Aan de hand van de exploitatiere kening over 1958 van her. P.T.T.-be- drijf heeft de Kamer becijferd, dat d«t jaar e«n het rijte t uitgekeerd van 79.9 miljoen guiden, hetgeen 38 miljoen gulden meer was dan geraamd werd. De Kamer stelt, dat de verwerking van de financiële gegevens in de ex ploitatierekeningen van het bedrijf een onjuiste indruk van de werkelijk-, heid geeft en dat de financiering van de investeringen, mede uit de winsten voor dit staatsbedrijf, onaanvaardbaar Ten aanzien van de begroting 19fiH van het bedrijf acht de Kamer dr dotatie aan hel vernieuwingsfonds ad 37.5 miljoen gulden cn dc dotatie aan de reserve koersverschillen bij dc postcheque en girodienst ad 3,4' mil joen gulden onaanvaardbaar. Met de 21,9 miljoen gulden van de 3^4 pet. uitkering over de verkeers- baten inbegrepen, zou, volgens de Kamer, een bedrag van 62.8 miï- - joen gulden niét meer aan het rijk - behoeven te worden uitgekeerd. Dit bedrag zou dan vrijkomen voor ta- rielsverifuringwtn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7