Nieuwe garantieprijzen voor de landbouw vastgesteld KLANKBORD ROTTERDAMSE METROPLAN DOOR GED. STATEN GOEDGEKEURD IN ENGELAND NEGEN MENSEN DOOR NOODWEER GEDOOD DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GERINGE VERHOGINGEN Verhoging straatprijs melk tot maximaal 4 cent per liter De minister van landbouw en vis serij heeft de garantieprijzen voor tarwe, voedergranen en suiker bieten van de oogst 19G0 vastge steld. Deze prijzen, zijn reke ning houdend met de ontwikke ling der productiekosten enigs zins verhoogd. De garantieprijzen worden aangevuld met toeslagre gelingen voor de producenten van voedergranen op de lichte gron den en voor de telers van fabrieks aardappelen op de veenkoloniale en daarmee gelijk te stellen be drijven. De garantieprijs voor tarwe is af boerderij vastgesteld op f 3L per 100 kg bij 17 pet. vocht (vergelijk bare prijs 1959: f 30,95; adviesprijs Landbouwschap: f 31 per 100 kg bij gemiddeld vochtgehalte. De minimum-garantieprijzen voor gerst cn haver kleigebieden bedragen: voor gerst, doorsneekwa liteit, f 27 (vergelijkbare prijs 1959: 1 26.45; adviesprijs Landbouwschap f 28.45 bij gemiddeld vochtgehalte, echter met inbegrip van een naar de mening van de minister niet ge rechtvaardigde compensatie-toeslag van f 1.50 boven de kostprijs voor het feit, dat de toegestane vrije uit loop der prijzen "geen betekenis heeft)voor haver f 25.75 (vergelijk bare prijs 1959: f 24.65, adviesprijs Landbouwschap: f 26.60 bij gemid deld vochtgehalte, echter met. inbe. grip van dezelfde nict-aanvaardc eompensatiefactor) Suikerbieten De suikevbietenprijs, die voor oogst 1960 als basis zal dienen voor de suikerprijs, is vastgesteld op f 54 per 1000 kg met een suikergehalte van 16 pet. (Prijs 1959: f 53.40; adviesprijs Land- Sparen Slot van pag. 1 regelmatig om leningen en hulp aan kloppen bij de landen, die wel een spaarzame bevolking hebben. Dat vragen om hulp is voor een regering van een land een moei lijk ding. precies even moeilijk als het voor de gewone mens is, die door hulpeloosheid toch altijd een stuk van zijn menselijke waardig heid verliest. Het grote morele nut van het spaven is, dat het dit verlies aan waardigheid voorkomt. Het spa ren maakt het mogelijk, dat zowel het huisgezin als de (geldlenende) staat normaal kunnen voortbestaan óók als er plotseling omvangrijke uitgaven gedaan moeten worden. Het bezit van een spaarbanktcgoed weerstandskas geeft aan de be zitter (ster) een gevoel van zelfstan digheid, dat hem (haar) tot een vrij er mens maakt. Tot zover de morele kant van het sparen. Daarnaast is sparen ook een ge woon materieel ding. een nuch ter zakelijk verschijnsel en een kwestie van berekening. Het gezin functioneert beter, wan neer er gespaard wordt voor aan-' schaf van de kostbaardere verbruiks- goederen. De samenleving functio neert beter, wanneer er kapitaal is voor het verruimen van de werkge legenheid enz. De individuele spaar der profiteert tenslotte van het ren tevoordeel en verhoogt zijn persoon lijke welvaart. Wanneer we tenslotte tot de uit spraak komen, dat een sparend volk een welvarend volk is en dat een sparend gezin een welvarend gezin is. dan wordt daarmee de betekenis van de wereldspaardag duidelijk aangegeven. Het is niet de welvaart, die het sparen mogelijk maakte, maar het is de spaarzaamheid, die de welvaart deed geboren worden. Er zijn hele volkeren, die dat nog moeten begrijpen ONGEDULD. Omdat zij ontevreden waren over de traagheid, waarmee de gemeentelijke en kerkelijke auto riteiten het plan voor de bouw van een nieuwe parochiekerk uitvoerden, hebben de inwoners van Oriago een plaatsje op 20 km afstand van Venetië' hun oude kerk met be hulp van zware tractoren verwoest. Slechts een deel van de voorgevel, die een grote historische waarde heeft, kon gered worden. TWEEDE OPROEP. Carmelo Ce- leste moest dinsdag voor de tweede maal opkomen om in het- Italiaanse Jeger zijn dienstplicht te vervullen. De militaire autoriteiten moesten echter, na hem gezien te hebben, op nieuw erkennen dat de registratie verkeerd was. Carmelo is namelijk zes jaar oud. Zijn eerste oproep voor vervulling van zijn militaire dienst plicht ontving hij op driejarige leef- SNERTMANIEït. In San Francisco loopt, een gewapende dief rond die geen liefde heeft voor zijn vak. De man beroofde een supermarkt van duizend dollar en vertrouwde de winkelchef en twee bedienden in het voorbijgaan toe: „Wat is dit een snertmanier om aan geld te konten". bouwschap: f 53.85). De hiermede samenhangende garantieprijs voor suiker zal slechts gelden voor dat gedeelte van de totale produktie, dat in het binnenland kan worden afgezet. Rekening houdend met' het feit dat de suikerbietenteelt-zeer arbeidsinten sief is en derhalve sterker dan de meeste akkerbouwprodukten beïn vloed zal worden door de verwachte loonontwikkeling, is de garantieprijs bij wijze van afronding iets meer verhoogd dan overeenkomt met de stijging van de kostprijs. Met een bijzondere garantieregeling voor de varkenshouderij beoogt de minister van landbouw het markt- ordenend beleid te steunen. De varkenshouderij kan beschikken over haar.aandeel in de restituties van de egalisatieheffingen op voe dergranen. Zouden deze gelden niet voldoende zijn: voor een verantwoord marktordenend beleid, dan zal de re gering voor 1960 maximaal f 10 mil joen ter beschikking stellen. Daar naast is de regering in beginsel be reid verdergaande maatregelen te nemen, indien de marktprijs voor varkens geruime tijd aanmerkelijk beneden de kostprijs zou komen te liggen. In dat geval zullen de gel delijke consequenties aan een maxi mum van f 2(5 miljoen gebonden zijn, een bedrag dat in voorafgaande ja ren niet is aangesproken. Melk Mede gelet op de ernstige gevol gen van de langdurige droogte periode voor vele melkveehou ders, heeft de regering besloten bij wijze van beslissing ad hoe geen wijziging te brengen in het niveau van de garantieprijs en de hoeveelheid gegarandeerde melk ongewijzigd te laten. De k landelijk geldende minimumga rantieprijs is voor november 1959 november 1960 vastgesteld op f 28.90 per 100 kg melk met 3.7 procent vet voor een gegarandeerd produktiekwantum van vijf mil jard kg. (Adviesprijs Landbouw schap: f 29.65 voor 5.24 miljard kg). Rekening houdende met de minder straffe binding van het garantieni veau aan de kostprijs, zal de rege ring de beperking van het zg. ge deelde marktrisico niet meer aan de garantie verbinden. De zg. verrekenprijs voor de con- sumptiemelk en aanverwante pro- dukten, die boven de garantieprijs een winstmarge toekent aan de melkveehouders, is vastgesteld op f 30.60 per 100 kg melk met 3.7 pro cent vet (oude prijs: f 31.10, ad viesprijs Landbouwschap, uitgaande van een garantieprijs van f 29.65, eveneens f 31.10). De verlaging van de verreken prijs met 0.5 cent per kg zal met de hogere waarde dank zij de verbeterde zuivelsituatie van het bij standaardisatie van de melk vrijkomende melkvet, de ko. mende verhoging van de straat- prijs van de consumptiemelk als gevolg van de afschaffing van de consumentensubsidie momen teel nog gemiddeld per liter onge veer zes cent beperken tot maximaal vier cent per liter. Als gevolg van de nieuwe opzet van het loonbeleid zullen in overeen stemming met het Landbouwschap in de veranderde situatie produk- tiviteitsstijgingen niet meer leiden tot verlaging der garantieprijzen, maar als „ruimte" voor eventuele verbetering van de lonen en/of an dere arbeidsyoorwaarden in de ga rantieprijzen worden opgenomen. Dit betekent "ook, dat kostprijsstijgingen, die het gevolg zijn van verbeterin gen der arbeidsvoorwaarden, met meer zullen leiden tot herziening van het garantiepeil. Het is dan ook no dig de L.E.I.-kostprijzen te verho gen met de berekende produktlvi- teitsstijglng ten opzichte van het voorafgaande jaar. UURCAPACITEIT VAN 30.000 MENSEN Rijtuig, 28 m lang, krijgt twaalf deuropeningen Het besluit van de gemeenteraad van Rotterdam inzake het z.g. metroplan heeft de goedkeuring van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland ge kregen. Het plan is woensdag het onderwerp geweest en uitvoerig be sproken op een vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, die in de Flevozaal te Rotterdam is gehouden. De directeur van de Rotterdamse Electrische Tram, ir. N. A. Eogtstra, ging uitvoerig in op de moeilijkheden van het huidige verkeer. Het ligt in de bedoeling een automatisch blok- stelsel in te voeren met in de rails een automatische apparatuur, die buiten de bestuurder om in geval van onveiligheid van het volgend tunnel gedeelte de trein kan doen stoppen. De uurcapaciteit van 30.000 personen kan zo nodig nog vergroot worden door lrct eventueel opvoeren van de frequentie tot anderhalve minuut. De gehele rijtijd zal slechts tien minuten bedragen. Men heeft, zo vervolgde ir. Eogt stra, bij grondige bestudering de keuze laten vallen op het z.g. ge lede rijtuig. Dat wordt 28 meter lang en heeft aan beide zijkanten zes deuropeningen, zodat er vlug in- en uitgestapt kan worden. Ie der rijtuig krijgt 74 zit- en 240 staanplaatsen. De stroomvoering zal geschieden door een derde rail. 'Voorts zal het z.g. schrijfrem- systeem toepassing vinden. Na de inleidingen kwamen uit de ver gadering vele vragen los. Uit de ant woorden konden de volgende conclu sies worden getrokken: aan de me trostations zal de gelegenheid tot parkeren voor auto's en rijwielen zijn en daar zullen ook aansluitende bus- of tramverbindingen staan. Voor enkele stations, zoals bv. op het plein waarvoor de oude Bijenkorf het veld moet ruimen, wordt reeds rekening gehouden met de mogelijkheid van uitbreiding, o.a. voor de verbinding oost-west. Wanneer men de civiel technische werken buiten beschou wing laat, rekent men erop met de metro een sluitende exploitatie te kunnen bereiken. Teneinde het lawaai in de tunnels zo veel mogelijk te beperken zullen de tunnelwanden met geluidwerendc stof worden bespoten. In de onderwa tertunnels zijn grole schuifdeuren gedacht, waardoor, wanneer bv. bij een bombardement bet water zou binnendringen, de polders, waarin de tunnelbuis uitmondt, hierdoor niet kunnen onderlopen. I I Het Wereldgebeuren Zoeker Gouvernementsmarine contra Nederlandse staat Honderdvier leden van de voorma lige gouvernementsmarine in Ne- derlands-Indië hebben bij de recht bank te 's-Gravenhage een vorde ring ingesteld tegen de staat der Nederlanden. Eisers vragen uitbe taling van hun salaris over de tijd, dat zij door de Japanners geïnter neerd zijn geweest. In eerste aanleg heeft deze zaak ge diend voor het ambtenarengerecht Voor dit college betoogden klagers, die op 12 september 1939 zijn gemi litariseerd, dat zij. evenals het an dere in Indonesië door de Japanners geïnterneerde marinepersoneel, recht hadden op doorbetaling van trakte ment. Weliswaar heeft admiraal Hel- frich de betrokkenen op 1 maart 1942 telegrafisch gedemobiliseerd, maar dit telegram heeft velen niet bereikt. Bovendien heeftadmiraal Helfrich later aan de raadsman van klagers meegedeeld, dat zijn tele gram bedoeld was om krijgsgevan genschap voor de leden van de gou vernementsmarine te voorkomen. Een aantal leden van de gouverne mentsmarine, die het telegram van admiraal Helfrich niet hebben ont vangen en zijn blijven doorstrijden, zijn zelfs gesneuveld. Het ambtenarengerecht heeft op 12 maart 1956 uitgesproken, dat het in deze zaak niet bevoegd was, omdat er nimmer sprake is geweest van 'n aanstelling at benoeming van de be trokkenen bij de Nederlandse marine door de Kroon. Overigens vond het ambtenarengerecht wel onbetwist baar vaststaan, dat de klagers mili taire diensten hadden verricht. Premier MaemiLlan van Groot-BriUan nië Is uitgenodigd voor een bezoek aan Argentinië, zo heeft he: „Foreign Office" bekendgemaakt. Het wordt onwaarschijn lijk geacht jjat de eerste-minister in de nabije toekomst naar Zuid-Amerika zal kunnen gaan. Temidden van vele familieleden en kennissen heeft het echtpaar W. J. Petiet-Roth uit de Nieuwe Poort straat te Middelburg woensdag het 55-jarig huwelijksfeest gevierd. On danks zijn 77 jaren is de heer Pe tiet nog kerngezond. Hij doet nog ochtendgymnastiekterwijl hij ook niet tegen een flinke wandeling op ziet. Het is dan ook herhaalde malen gebeurd, dat, de heer Petiet naar Vlissingen tippeldewanneer zijn favoriete voetbalclub in de Schélde- stad speelde. Ook zijn 7Jf-jarige echt genote mag zich in een goede ge zondheid verheugen. Het echtpaar heeft zeven kinderen en 21 kleinkin deren, die zich op deze feestdag niet onbetuigd lieten. (Foto P.Z.C.). Murphy gaat heen De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, belast met po litieke aangelegenheden, Robert Murphy, heeft besloten af te treden ondanks een persoonlijk beroep van Eisenhower om aan te blijven. Dit is woensdag van gezaghebbende zij de in Washington meegedeeld. Murphy aan wiens opvattingen veel waarde werd gehecht, was een van de belangrijkste adviseurs van pre sident Eisenhower en de minister van buitenlandse zaken, Herter, in de Berlijnse en Duitse crises. Hij heeft bijgedragen tot vrijwel elk be langrijk besluit dat in de afgelopen vijftien jaar werd genomen. Sedert de eerste dagen van de jong ste wereldoorlog werkte hij nauw samen met Eisenhower. Hij nam 'n vooraanstaande plaats in bij de ge allieerde landingen in Noord-Afrika in 1942. Hij nam deel aan de Itali aanse wapénstilstandsonderhandelin- gen en werd aan het eind van de oorlog benoemd tot Amerikaans po litiek adviseur voor West-Duitsland met de rang van ambassadeur. Deze functie behield hij tot 1949. Murphy keerde toen terug naar de Verenigde Staten waar hij sedartdien verschil lende functies bekleed heeft. In juli vorig jaar trad hij op als persoon lijk vertegenwoordiger van president Eisenhower in Libanon. RAMP IN MEXICO Zwitserse passen door sneeuw geblokkeerd r In België kwamen viei liet leven. mensen om In een interview dat C. L. Sulzber ger van The New-York Times en kele jaren geleden met hem had. zei de Indiase premier Jawabarlal Nehroe over zijn ideologie onder meer „Het marxisme of communis me of leninisme noem het zoals U wilt trof mij direct na de Rus sische revolutie. Ik ging natuurlijk helemaal op in de leer van Gandhi en onze beweging. Wij verwelkom den de Russische revolutie en vonden die een goed ding- Maar later, toen ik in de gevangenis zat. las ik Marx. Met belangstelling volgde ik zijn bril jante analyse van de veranderingen die het gevolg waren van de indus triële revolutie in Engeland. Maar wij bleven vooral onder de indruk van Gandhi; wij dachten dat zijn weg een juistere was dan die van Marx en Lenin - en even later: „Het is ongelukkig, maar misschien onvermijdelijk dat het communisme steeds in verband gebracht moet woi - den met geweld en onderdrukking". Nehroe is voor „politieke waarne mers" altijd een raadsel geble ven. Terwijl men er vlot ift slaagde, van Eisenhower, Mao-tse- Toeng, Tito, Kroesjtsjew of Nasser een politiek karakteristiek te geven, bleef de Indiase premier in een waas gehuld. Men wist. dat hij binnen slands de geweldloze verwezenlijking van een vorm van socialisme na streeft, die niet door marxistische doctrines wordt gekenmerkt, maar door algemene idealen, zoals het scheppen van gelijke kansen voor ie dereen, waarbij hij openlijk erkent dat er van zulke gelijke kansen mo menteel geen sprake is. Maar vooral zijn handelen op het gebied van de buitenlandse politiek bleef in het va ge. Iemand heeft eens geschreven, dat de oorzaak daarvan voor de hand lag: Nehroe was zelf nog steeds een zoeker. Hij was nog steeds bezig met het ontwarren van allerlei kno pen politieke, economische en et hische en was er niet de man naar om ze door te hakken. De im- Eroviserende manier waarop hij tel- ens nieuwe kwesties tegemoet trad, was tegelijk zijn zwakte en zijn kracht. Wel was er één feit dat altijd vast stond: hij zou hoe dan ook in neutralistisch vaarwater willen blij ven Evenals Joegoslavië's president Tito en diens collega va.n de Verenigde Arabische Republiek, Nasser, heeft Nehroe zich jarenlang laten leiden door de gedachte, dat men door neutralisme ervoor kon zorgen, dat men in allerlei conflic ten tussende wereldmachten met rust zou worden gelaten; dat men door buiten militaire allianties te blijven de koude oorlog kon bestrij den en dat er wellicht een kans zou zijn om van deze positie uit een be middelende rol te spelen. Misverstan den bleven niet uit; de Russen toon den zich - - behalve wat Joego-Sla- vië betreft enthousiast over het neutralisme omdat het zich voordeed in gebieden die vroeger tot de wes telijke invloedssfeer behoorden. In de westelijke landen praatte men er behalve wat Joego-Slavië be treft minder vriendelijk over om dat men het gevaar zag. dat het ontbreken van westelijke bases licht tot het „opvullen van leemten in het machtsevenwicht" door de com munistische machthebbers zou kun nen leiden. Het gevolg van dit vel schil in bejegeningen was weer, dat de neutralisten zich niet zelden in politieke strijdvragen aan de zijde van de communistische mogendheden schaarden, en dat omgekeerd de Rus sen van hun sympathie voor het neu tralisme lieten blijken door van hun kant de betrokken neutralistische landen te steunen. Maar toen behal ve Joego-Slavië ook Hongarije in „neutralistische" sferen dreigde te recht te komen, grepen de Russen hardhandig in, waarbij Nehroe de oude constatering bevestigd kon De storm over Engeland en Schot- laud was gisteren nog niet geluwd. In Schotland en sommige delen van Engeland viel ook sneeuw. Negen mensen werden door de storm ge dood. zien, dat het communisme blijkbaar altijd met geweld en onderdrükkin; Zware sneeuwval heeft de belang rijkste passen in Zwitserland geblok- keerd. De St. Gothard, de Splügen, 1 gepaard moet gaan. de grote St. Bernhard, de Furka, de i Grimsel, de Slisten en de Oberalpas zijn onbegaanbaar geworden. Zij zul- j len voor het volgend voorjaar wel niet meer open gaan. Italië Gisteren kwam er plotseling een ein- de aan de „zomer" in Italië. Regen 1 en storm verspreidden zich over het hele land. Tot gisteren baaddde een groot deel van Zuid-Italië nog in een heerlijk zonnetje. De dag in Rome i begon met prachtig en warm zo- merweer. maar na een paar uur goot het van de regen en kliefden de blik semstralen door de lucht. Zware regen viel ook in Genua, Tren- to en Rapallo. Denemarken De kracht van de storm in Denemar- ken was gisteren iets afgenomen, j Aan de westkust van Jutland zijn 1 overstromingen voorgekomen en 600 j schapen en 100 stuks ander vee moesten met reddingboten in de buurt van Esbjerg worden gered Cycloon Langs de kust van de Stille Oce aan is Mexico geteisterd door een cycloon. Uitgestrekte gebieden staan onder water, de schade in liet getroffen gebied is zeer groot en tot dusver zijn twintig doden geteld. De gouverneur van de staat Colima heeft gemeld dat het dorpje Cuyutlan, dat 800 inwoners heeft, van de aardbodem is ge vaagd. Het dorp Agua de La Vir- gen is door de overstroming van de Coaguyana-rïvier eveneens ge heel vernield. Uit beide dorpen zijn nog geen ramingen van de aantallen slachtoffers ontvangen. Het ziet er nu naar uit dat de tot geen enkel blok behorende Nehroe. thans door de militai re incidenten aan zijn grenzen met communistisch-China genoopt, het neutralistische principe nog eens op zijn deugdelijkheid zal onderzoeken. Hij heeft zelfs zoals de Londer.se Ti mes constateert, de mogelijkheid van een oorlog met China onder ogen moeten zien al heeft hij die ge dachte dan als een „wonderlijke dwaasheid" van de hand gewezen. Terwijl de Russische premier premier Kroesjtsjew de indruk wekt dat hij zijn best doet. dooi te bren gen in de koude oorlog (en aldus on der meer het hem welgevallige neu tralisme te bevorderen) doen de Chi nezen situaties ontstaan die soms aan het spelen met het idee van een „warme" oorlog doen denken. Het gevolg van al deze bevindingen'' zal niet anders kunnen zijn. dan dat Nehroe en de zijnen minder als „eeu wige zoekers" 'en tegelijk minder als neutralisten optreden Op een school voor schipperskinde ren maakt men de jongelui al vroeg vertrouwd met allerlei kneepjes van het vak... Zo ziet men hier de leerlin gen van de school in Wemeldinge onder het toeziend oog van de „mees ter" met touwwerk bezig! i (Foto P._Z.C.)a JAWAHA..LAL NEIIROE ^aeutraiistische zee toch woelig.,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5