VLISSINGER HAD NA TWAALF UUR NOG GASTEN IN CAFÉ ^Bolletje: CHR. LANDBOUWSCHOOL TE MIDDELBURG UITGEBREID MARKTBERICHTEN ADVIESRAAD SPORTBELANGEN BESPRAK SUBSIDIEVERDELING DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 PROVINCIALE) ZEEUWSE COURANT 5 KANTONRECHTER MIDDELBURG „Mij maken jullie niets", lind <jo Vlissingse caié-hotelbouder J. Z, op 20 september met veel bravour tegen de politieagent gezegd, die 's nachts tien voor half één proces-verbaal opmaakte, omdat er na het sluitingsuur nog gasten in het café waren. „Mij maken jullie niets. Deze mensen heb ben goed verteerd. Ik was niet van plan ze eruit te zetten en daar heb ik ook niet de politie voor nodig- Ik zal tegen de rechter mijn woordje wel doen". Voor dit laatste kreeg Z. woensdagochtend voor de Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, ruimschoots gelegenheid. de tot f 3.subs. 1 dag. De Middel burger J. R. had te hard door Vlis singen „gebromd". De eis van f 20. subs. 4 dagen verminderde de kan tonrechter tot f 15.— subs. 3 da gen. De Souburger C. S., conducteur bij de Nederlandse Spoorwegen, had niet met zijn rijwiel op het fietspad gere den. De eis was f 4.subs. 1 dag. Het vonnis luidde f 2.De landbouwer S. de N. uit Grijpskerke had met zijn rijwiel op de rijbaan gereden, waar voor hij conform werd beboet met f 4.subs. 1 dag. Bediende liep zingend door slapend Arnemuiden Nu deze zaak in een veel rustiger sfeer behandeld werd keurde ver dachte zijn uitlatingen tegen de ver balisant af. Hij begreep, dat hij fout was geweest. De kantonrechter was van mening, dat aan de sluitingstijd van twaalf uur streng de hand moet worden ge houden en vonniste conform de eis met f 15.subs. 3 dagen. Een wel zeer govaarlijlie situatie ontstond op 25 augustus bij een wegopbreking in de buurt van Zouteiande, toen een van de lan taarns 's nachts niet brandde waarvoor de Souburgse onderaan nemer A. O. zich moest verant woorden. Deze had de petroleum lampen aan de zijde van Zou teiande en aan de kant van 'Big- gekerke voor zijn vertrek naar huis nog gecontroleerd en alles in orde bevonden! Lantaarn Dat de lantaarn aan de kant van Zouteiande was uitgegaan weet ver dachte aan kwajongenswerk Hierin werd hij nog gesterkt, omdat de daarop volgende dag een van de lan taarns was verwijderd. Deze werd later een eind verder in de berm te ruggevonden. De officier van justitie mr. J. L. Andreae, achtte het niet bewezen, dat het tenlaste gelegde geweten kan worden aan een nala tigheid van verdachte en vroeg schuldigverklaring zonder opleg ging van straf wat de kantonrechter in zijn vonnis aanhield. De 19-jarige magazijnbediende J. van B. uit Arnemuiden had op 3 ok tober op de Zuidwal in zijn woon plaats 's avonds kwart over elf luid gezongen en geschreeuwd, waarover de kantonrechter allerminst te Opre ken was. „In Arnemuiden ligt men dan niet alleen in bed, maar slaapt dan zeker al drie kwartier", hield hij B. voor, die toegaf dat hij go- zongen had. Schreeuwen was er vol gens hem evenwel niet aan te pas ge komen. „En welk liedje zong je dan wel?", wilde de kantonrechter weten. „Dat interesseert me nogal. „Met enige schroom vertelde verdachte, dat het hier ging om: „Mooi is je spijker broek", een nieuwe tophit. De offi cier was overtuigd, dat het wel gor tig was geweest, anders had de po litie geen proces-verbaal opgemaakt. De eis van f 7.50 subs. 2 dagen hield de kantonrechter in zijn vonnis aan. Parkeerperikelen De Vlissingse agent-bezorger J. H.. die zijn auto te dicht hij een autohus- lialte had geparkeerd, hoorde f 4. subs. 1 dag tegen zich eiseq wat mr. Moolenburgh In zijn vonnis verlaag- Boerenleenbank Haamstede besloot tot nieuwbouw Veel belangstelling bij viering van vijftigjarig bestaan Maandagmiddag hield de Boeren leenbank Haamstede ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan een receptie in hotel Bom te Haamstede, waar naast het hestuur en dc raad van toe zicht, personeel en hun dames aan wezig waren onder andere de heren A. Oudkerk, inspecteur van de Cen traio Raiffeisenbank, J. A. van Nieu- wenhuize, secretaris van de ring, O. Padmos, bestuurslid ran de ring, P. G. Boot, voorzitter van dc zustcr- bank uit Noordwelle. Ook waren B. en W. van Burgh cn Haamstede aan wezig. Ook mede-oprichter W. G. Boot Gz. gaf van zijn belangstelling blijk. Namens het bestuur en de raad van toezicht heette de heer H. van Toledo de aanwezigen welkom. Hij deelde mede, dat in de be stuursvergadering was besloten, om een nieuw bankgebouw te plaatsen aan de Burgsche weg tussen Haamstede en Burgh. Dit gebouw zou al gereed zijn ge weest, als de Tweede Wereldoor log de bouw niet had verhinderd. Namens de Raiffeisenbank bood in specteur Oudkerk zijn gelukwensen en een enveloppe met inhoud aan. De '-eer Padmos vertegenwoordigde in -'In toespraak de ring. Hij bood een 'ok aan die de dierenriem voorstel- 'e. De heer Van Nieuwenhulze sprak imens het Landbouw Coöperatie- centrum. Ook notaris M. C. van den Bout bood zijn gelukwensen aan. Het oudste nog in leven zijnde bestuurs lid van de bank, de heer E. G. Boot Jz. hieldeen geestige toespraak, waarin hij de voorafgaande jaren de revue liet passeren. Tijdens de maaltijd sprak Haaraste- de'8 burgemeester jhr. R. J. H. Q. RÖ11 die meende dat de bank de bevolking heeft leren sparen. Hij vertegenwoordigde ook „Het Groene- Kruis" uit Haamstede, "•e burgemeester van Burgh, jhr. A. "m Citters memoreerde de moeilijke 'Jd van de bank en overhandigde venals 1hr. Röell. een antieke wand- 'laat. De heer Toledo dankte tenslot te dc sprekers 's Avonds verzorgde het gezelschap Jaap Meijderwljk een feestavond in „Het wapen van Burgh". Advertentie de echte eierbeschuit MECHAN1SATIELOKAAL IN AANBOUW Practicumlokaal werd reeds in gebruik genomen De Christelijke Middelbare Land bouwschool te Middelburg, die al sinds tien jaren in het statige buiten huis „Toorenvliedt" aan de Koude- kerkseweg is ondergebracht, onder gaat een kleine, zij het voor deze school zeer belangrijke uitbreiding- Een van de gebouwtjes, die de poort bij de oprijlaan flankeren, wordt uit gebroken, 'terwijl er tevens een stuk wordt aangebouwd, waardoor hier over niet al te lange tijd het lang verbeide mechanisatïelokaal kan wor den ondergebracht. Reeds jaren heeft directeur ir. H. Steur zich voor deze uitbreiding be- Jaarvergadering Algemeen Middelburgs Ziekenfonds In restaurant Wöhler te Middelburg werd woensdag de algemene jaarver gadering van het A.M.Z. gehouden, die werd bijgewoond door medewer kers en vertegenwoordigers van de verzekerden. De voorzitter, mr. P. van Empel, sprak er in zijn ope ningswoord zijn voldoening over uit, dat liet fonds in het afgelopen jaar zijn taak op normale -wijze heeft kunnen volbrengen en dat er van een gezonde financiële positie gesproken kan worden. Daar de ver- „Ziekenhuisverpleging op Walcheren" besloten heeft een eigen kantoor te vestigen, zal er aan de jarenlange praktische samenwer king in één gebouw een einde ko men. Het fondskantoor blijft zelf standig gevestigd in de Wagenaar- straat 12. Bij de behandeling van. het door de directeur, de heer W. HeijUger, uit gebrachte jaarverslag over 1958 werd geconstateerd, dat de kosten stijging zich nog steeds voortzet. De verstrekking ziekenhuisverpleging vergde ruim 30 van de totale uit gaven. Op een voortgaande verho ging der uitgaven zal in de naaste toekomst zeker gerekend moeten worden. Door het bestuur van de ledenraad werd mededeling gedaan, dat de aan wijzing van verzekerden, die zitting zullen hebben in de raad thans vol gens een nieuwe regeling is geschied. De diverse erkende vakcentrales en middenstandsgroepen hebben in to taal 31 leden en evenzoveel plaats vervangers aangewezen. Het bestuur telt thans vijf leden waarvan de he ren A. Jeras voorzitter werd en de heer J. Overweel secretaris. In het fondsbestuur werden de heren A. Filpse, J. C. Wisse, P J. den Boeft en J. C. Kort afgevaardigd. Aan de heren J. D. de Visser en J. Goossen, die zich niet meer beschikbaar heb ben gesteld voor de bestuursfuncties werd dank gebracht voor de goede samenwerking. In een daarna gehouden vergadering van het fondsbestuur werd de heer P. J. den Boeft tot secretaris geko zen. Dr. D. Burger sprak voor natuurkundig gezelschap Het Natuurkundig Gezelschap te Mid delburg opende zijn lezingencyclus in het Schuttershof met een voordracht door dr. D. Burger uit Zeist over „Renaissance en evolutie in de fysi ca". Aan de hand van lantaarnplaat jes schetste dr- Burger in een duide lijk en boeiend betoog de geschiedenis van de natuurwetenschappen vanaf het begin onzer jaartelling tot op he den; van de natuurvorser in de oud heid, die nauwkeurig de '-erschijnse- len in de natuur waarnam, via de middeleeuwen, waarin de wetenschap niet slechts een stilstand bereikte, maar zelfs een duidelijke achteruit gang toonde, naar de renaissance. De wedergeboorte van de fysica valt iets later dan die van de cultuurweten schappen en is ook niet zozeer het teruggrijpen naar de ouden als wel het zelf onderzoeken van de objecten. In de 16e eeuw is op medisch gebied Vesalius een prototype van de onder zoeker die alles zelf ontleende en waarnam. Naar aanleiding van de proeven van Michelson werden enkele aspecten van de relativiteitstheorie behandeld Wal de toekomst van de fysica be treft mogen we, zo zei di Burger niet vergeten dat in het jongste ver leden, omstreeks 1880, een stilstand in de natuurwetenschap is geweest. Aan het einde van zijn interessante lezing beantwoordde dr. Burger nog verscheidene vragen. ijverd. Een van de plannen was om bij het grote buiten een geheel nieuw lokaal op te trekken, doch dit kon geen doorgang vinden. Hierop is het plan gekomen om de wagenschuur naast de hoofdingang te verbouwen. Door het wegbreken van een bin nenmuur en het in de lengte aanbou wen van een nieuw stuk waarmee reeds een begin is gemaakt krijgt men een lokaal van vijftien bij elf meter. Voor het voldoende buiten licht worden in de muur van het oude gedeelte enkele ramen aange bracht. Deze uitbreiding en verbouwing ge schiedt zonder dat het aanzicht van de karakteristieke poort met twee bijgebouwtjes wordt geschonden. Het stukje nieuwbouw, dat aan de Ivoudekerkseweg achter de grote tuinmuur ligt, is alleen vanuit (le tuin zichtbaar. Anders was er waar schijnlijk ook geen toestemming tot deze uitbreiding verkregen, verklaar de de directeur. Praktijk In dit lokaal krijgen de toekomstige landbouwers praktisch onderricht in het gebruik van tractor en motor, die reeds op de school in gebruik zijn. Reeds eerder werd met deze werk tuigen in de schuup les gegeven, doch dit gebeurde slechts sporadisch. Het gebouw leende zich er toen niet voor. Verder worden de leerlingen vertrouwd gemaald met de zaai-, schoffelmachines, ploegen, eggen, gras- en graanmaaiefs De tractor moet de 41 scholieren voornamelijk wegwijs maken met het motorische gedeelte, waar men kleine storingen in aan kan brengen. Een andere belangrijke uitbrei ding werd reed in het voorjaar in het eigenlijke schoolgebouw ingebrnik genomen; een geheel nieuw, modern ingericht prakti- cumlokaal. Hier kunnen do leer lingen onder leiding van hun le raren proeven nemen naar aan leiding van de behandelde leerstof „Op de bedrijven heeft men dit niet nodig", aldus verklaarde ir. Stenr, „maar het verdiept de ken nis. terwijl de leerlingen boven dien een beter inzicht krijgen In de besproken stof". P.I.T.-collecfe De opbrengst der gehouden P.I.T.- collecte te Oostkapelle bedraagt 42,50. ZOUTELANDE Voor de NOVIB De meisjesclub „Martha" te Zoute- landse heeft in oktober 21,80 voor de N.O.VJ.B. bijeengebracht. Zweden gaf Engeland een voeiballesje Voor 80.000 toeschouwers heeft het Zweedse nationale elftal woensdag in het stadion van Wembley Engeland een voetballes gegeven. Bij de rust stonden do Engelsen voor (10), maar nun het eind was de stand 3 2 in het voordeel van de Zweden. Voor de Britten was het een karige troost dat het Engelse elftal, dat woensdagmiddag op het gewijde veld van Wembley aantrad, de slechtste combinatie was die ooit een voet zette in het stadion. Aan het begin van de match zetten de Britten de bezoekers onder druk. Maar met een doelpunt tegen wisten dc Zweden zich beheerst uit de moei lijkheden te spelen en in de 52ste minuut bracht Simonsson het teken aan de wand. Vijf minuten later schoot hij nog eens raak. Maar toen hadden de Zweden al getoond dat zij de Britten de baas waren. Doelman Hopkinson heeft een con stante nachtmerrie doorgemaakt. Minstens vier keer heeft vrouwe For tune hem de hand boven het hoofd gehouden. De derde goal voor Zwe den, die Salomonsson in de 76ste mi nuut scoorde, zou voor geen enkele keeper hoopvol zijn geweest. Maar Honkinson werd telkens weer over vallen terwijl hij helemaal buiten po sitie stond. Nederlandse jeugdploeg weerstond Tsjechen, 3-3 Eindstand was reeds bij de rust bereikt De semic-fnterland tussen de jeugd beneden 23 jaar van Tsjecho-Slowa- kije en Nederland in het Olympisch Stadion te Amsterdam had een over rompelend begin. Want direct na de aftrap door Nederland brak midvoor Janssen in combinatie met Henk Groot door, maar schoot van dichtbij over. De nauwelijks 9000 toeschou wers waren nog niet van deze sensa tie bekomen toen Nederland de lei ding nam. Op een ogenschijnlijk ongevaarlijke boogbal van Janssen liep De Vries door en scoorde over de uitvallende keeper Kouba heen 1-0. De Tsjechen ileten het er niet bij zitten. Een mi nuut later ai was het 1-1 door mid voor Chrudimski uit een voorzet van linksbuiten Masny. Bij een misver stand in de Nederlandse verdediging bracht linksbinnen Kopanicky uit een voorzet van Kolacek de stand even later op 1-2. Weer een minuut later was het opnieuw gelijk. Uit een lastig door Muller genomen vrije trap schoot Bouwmeester vla de bip- nenkant van de paal de gelijkmaker in het net. (2-2). De doelpunten-iawine was even tot stilstand gekomen. Beide voor hoedes kregen talrijke kansen, maar het duurde toch tot de 23ste minuut voordat rechtsback Ru- zicka van een fout in de Neder landse verdediging kon profiteren. Uit een onvoldoend weggewerkte corner van Stibranyi kreeg Ru- zicka via Kolacek de bal even bui ten het strafschopgebied en hij kon ongehinderd aanleggen voor dc treffer, die de stand op 2-3 bracht Keeper Van Heeswljk werd daarna door bondscoach Elek Schwartz ver vangen door Hoogerman (Ajax). In de 36ste minuut schoot Henk Groot na een fraaie combinatie met Jans sen de ruststand op 3-3. Verder dan die 3-3 ruststand zijn de ploegen niet gekomen. OUTDOOR GIRL'S fffST* 2,50 Gemeenteraad Arnemuiden behandelt begroting 1960 De gemeenteraad van Arnemuiden houdt vrijdagmiddag a.s. zijn begro tingszitting. Tijdens deze vergadering, die om 2 uur begint, zal de raad ook moeten beslissen over een voorstel van B en W. om een krediet van f 27.500 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een trekker-manschap- penwagen, een babyspuit en nieuwe slangen voor de brandweer- Ook wordt voorgesteld over te gaan tot aanschaffing van leermiddelen voor het gymnastiekonderwijs tot een bedrag van f 899. JAARVERGADERING IN VLISS1NGEN In richtlijnen wordt een aanvulling aangebracht Tijdens de woensdagavond in café restaurant „Delta" te Vlissingen ge houden jaarvergadering van de ad viesraad stichting Sportbelangen zijn onder meer de nieuwe richtlijnen voor de verdeling van de jeugdsport- subsidie vastgesteld. Hierin wordt onder meer bepaald, dat verenigin gen, die in dc adviesraad zijn verte genwoordigd, in aanmerking kunnen komen voor subsidies om mede de kosten te bestrijden van zaal-, bad en terreinhuur, materiaal voor sport beoefening, trainers en/of leiders, in dien deze in 't bezit zijn van 'n er kend diploma, wedstrijden, vaardfg- heidsproeven of andere activiteiten, indien de gemaakte kosten alleen be steed worden voor jeugdsportbeocfe- ning. Voorts ook voor de bestrijding van de kosten van nevenactiviteiten, als lezingen, jeugddagen, kampen en op leiding voor jeugdsportleiders. Daar vele verenigingen niet, of ten minste niet over voldoende, gediplo meerde jeugdleiders beschikken ont stond hieromtrent nog al enige dis cussie voornamelijk omdat de be trokken verenigingen het dan vol gens de richtlijnen zonder subsidie zouden moeten doen. Daarbij komt ook de bepaling van gemeentewege, dat zalen alleen voor verenigingen toegankelijk zullen worden, indien ze over gediplomeerde leiders beschik ken. Het bestuur besloot dan ook om de stichting voor te stellen in deze richtlijnen een uitwijkmogelijk heid aan te brengen. De leiders die in de loop der jaren blijk hebben ge geven over voldoende capaciteiten en ervaring te beschikken om op ver antwoorde wijze les te geven zou den van deze bepaling vrijgesteld kunnen worden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren M. F. Hijfte (voetbal), A. C. de Vos (handbal en atletiek) D. P. Weststrate (gymnastiek) en A. Knol en J. A. Smits (overige sporten) gekozen. De heer J. A. Smits werd tevens herkozen als voorzitter. In zijn openingswoord aan het begin van de vergadering had voorzitter J. A. Smits reeds medegedeeld, dat de zaalruimte nog altijd onvoldoende is. Van de jeugdsportsubsidie zal een bedrag worden gereserveerd voor de genen, die zich aan de medische sportkeuring onderwerpen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Bilius. bleek dat het aantal vertegenwoordigde verenigingen tot 25 was gestegen. Uit zijn verslag bleek tevens dat de samenwerking met de stichting en de verenigingen weer bevredigend was geweest. Het nieuwe reglement voor de advies raad werd In enigszins gewijzigde vorm met 12 tegen stemmen goed gekeurd. Als kandidaten voor het stichtingsbestuur ten behoeve van de voetbalverenigingen werden de heren L. Jacobs en L. Buts aangewezen. VEILING „WALCHEREN" GA. MIDDELBURG 28 oktober. Aardappelen Furore, bon ken 20. grote 19. FruitFrankenthaler 118. Black AÜcante 177—185. Tomaten A 29—81, idem B 36— 58, idem C 21—55. Appelen Goudreinetten 2 D 32—33. 3 25 —34. Jonathan 1 en 2 70-75 36, 65-70 38, 60- 65 27—40, 2 D 32, 3 23—40. COX'S Orange Pippin 2 D 4365. 3 58. Golden Delicious 1 en 2 65-70 49. 3 34—55. Appelen, val en kroet 12—26. Peren Doyenne du Cornice 1 en 1 65-70 85, 70 en op 93. Conference 1 en 1 60-65 65, 55-60 54, 2 D 38- Gleser Wildeman 1 en 2 60 en op 57, 2 D 44, 3 4345. Zwijndrechr se Wijnpeer l en 2 65-70 27-39. 3 19-30 Saint Remy 3 24—26. Peren, val en kroet 9-32. Groenten Kropsla 313. Bloemkool 3 stuks per kist 30—48, idem 4 stuks per kist 1541, Idem 6 stuks per kirt 10—35. idem 8 stuks per kist 10—31 Prei 21— 46. Andijvie 8—21. Savoolekool 11—25 Ro- dekooi 30—37 Wittekool 2432 Boeren kool 21—30. Snijbonen 95—144. Dubbele prinsessen 102—133. Spinazie 63—75. Was- peen 21—42. Breekpeen 31—32. Uien per kg 20-27. Veldsla 17-31. Bospeen 22—51 Boskroten 13—19. Radijs 11—15. Spruiten 30. Knolselderij A 31. VEILING ZUID-BEVELAND, GOES. 23 oktober- Export- en tndustrievelling. Goudrelnette I 95-105 47. 85-95 46. 75-85 41. 65-75 34, n d 23—24; II 85-95 41. 75-85 39. 65-75 33. n d 21, grof 29—30, fijn 24, kroet 21; Jonathan I 80-85 47, 75-80 49. 70-75 51. 65-70 48. 60-65 43. II 4 28; H 80-85 42. 75-80 45. 7' 75 46, 65-70 45. 60-65 39, II d 24, kroet 15; Comtesse de Paris I 75-85 44. 65-75 42. 55-05 33, II d 9.50; St.Remy I 75-85 25, 65-75 26, Izl d 22; div. appels kroet 19. Gewone veiling: Cox's Orange Pippin grof 56, fijn 21—23; Golden Delicious II 80-85 55, 75-85 53—58, 70-75 49—52. 63-70 45— 46, 60-65 37—48, grof 21—35. fijn 13—25: Goudreinette grof 23—31. fijn 22—25; Jo nathan grof 31—40, fijn 25—28. Comtesse de Parts grof 20—28. fijn 12—15; Gleser Wildeman grof 85—37, fijn 23—29. 6-70 45— 46, 55-60 38—40, II d 22—24: St..Remy grof 22—23. Groenten: per stuk kropsla I 8—7, bloem kool A I 3749, A II 22—43, afw. 12—37. knolselderij 23; per bos: kroten 15 sel derij 10—11; per kg: tomaten A 70—92, b 62, spruiten ^43—45, dubb pr. bonen 88— 145; gr- savlïool 22—29, rodekool 24—29. wittekool 21, prei 36, andijvie 20—29, uien 7—13, bc.renkool 20—24. koolrapen 5—3. Werk in 't Trefpunt begint met boekenprijsvraag Het jeugdwerk in het clubhuis „*t Trefpunt" te Middelburg begint weer op gang te komen. Nu de nieuwe jeugdleider van het clubhuis, de heer P. Hooyer, die in Rotterdam tot zijn komst naar Middelburg de leiding had van één der jeugdhuizen van het „Instituut voor de rijpere jeugd", zich in do afgelopen weken wat ge oriënteerd heeft, kan hij met de uit werking van zi jn plannen beginnen. Zol zal van vrijdag 30 oktober tot en met dinsdag 3 november a.s. in het kader van de kinderboekenweek een boekenprijsvraag in het clubhuis worden gehouden. De heer Hooyer heeft, dank zij de medewerking van het bureau Boek en Jeugd te Sche- veningen de beschikking gekregen over een aantal voor dit doel ge schikte boeken. Ook een Middel burgse boekhandel leverde een aantal boeken. Deze prijsvraag geldt voor de jon gens en meisjes van 10 tot 14 jaar, die tien vragen zullen moeten be antwoorden. De prijswinnaar wordt op 11 november bekend gemaakt tijdens een middag, waarop tevens een film voor de deelnemers ge draaid wordt. VLISSINGEN Secretaris N.V.V. besprak loon- en prijspolitiek In het Nederlands Hervormd Vere nigingsgebouw aan de Noordstraat te Vlissingen hield de Vlissingse Bo- stuurdersbond woensdagavond een bijeenkomst ter bespreking van de loon- en prijspolitiek. De secretaris van het N.V.V., de heer W. F van Tilburg, behandelde voor een aan dachtig gehoor de situatie en oorza ken van het loon- en prijsbeleid van de tegenwoordige regering en de moeilijkheden, die hierbij tot uiting kwamen. Het afsluiten van de diver se C.A.O.'s kwam daardoor in 't ge drang. In een uitvoerig betoog, toe gelicht met gedocumenteerde gege vens, nam de heer van Tilburg de oorzaken die tot dit prijsbeleid heb ben geleid, onder de loep. Hij behan delde het standpunt, dat de drie vak centrales KA.B., C.N V., en N.V.V. innamen en het conflict, dat daar door is ontstaan met staatssecretaris mr. Roolvink. In zijn openingswoord had de voor zitter herinnerd aan het morgen avond te geven concert van het „Kunstmaand Orkest" onder auspi ciën van de Z.V.U. en de Stichting Arbeiderskunstkring en op de bijzon dere avond op 13 november, waar een pseudo-televisieavond wordt Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 27-10: Stokk- vikk van Vlissingen rede; Solhavn van Antwerpen; Horst van Antwerpen; 2S-J0; Karin Bomtioxen van Antwerpen; Lely stad van Antwerpen; La Paloma van Ant werpen. Vlissingen vertrokken op 28-10: Solhavn naar Sauds Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 27-10: Donan van zee; 23-10: Hilda van Brunsbuttel; Abbedijk van New York. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 27-10; Schle naar Rotterdam; Osiris naar Amsterdam. VISMIJN VEERE 28 oktober 5490 kg exportgarnalen 190— 265 36 kg schar 69—93. 23 kg bot 85—106. 663 kg Wijting 34—42. 17 kg tong 244—463. 3 kg tarbot 166. 19 kg kabeljauw «8—81. 119 kg ongesorteerde vis 51—143. VEHUING DER Z.H. EILANDEN G.A. BOTTERDAM-ZUID. 27 oktober Aardappelen gr 13—18; Aard appelen P 10—12; Andijvie 10—25: Bloem kool 16—49: Dubb bonen 76—1.52; Kom kommers I 42—69, H 16—41; Sla 5—11; Sla 16—24; Kroten 16—28; Spinazie 40—69; Kassnljbonen 1.33—1.61; Pronkbonen 24— 67; Selderij 5—8; Peterselie 7—10: Was- peen 2430; Geschilde uien 37; Prei 24— 33: Uien 6—31; Knolselderij 8—31; Rode kool 21—32: Gelekool 17—31; Groenekool 16—29: Spruiten 31—31; Peen B 1—31, C 18—25 D 19—21; Witlof A 1.15-147. B 100 —1.09; Tomaten export 1.04. binnenland 28-89: B 95. 26-86: C UW. 25-06; CC 48, 28—39; Allcanten 1 42—1.35: Gros Marco 1.49—1.68; Glorie van Holland Klasse ex tra 51—53. I 45—51, II 38—45; Jonathan klasse extra 48—52, I 40-51. II 25—43; Goudreinette I 29—48. D 24—44; Sterappel I 42—56. n 23—49; Coxs Orange P. I 57— 76, II 41—74; Alimgton II 34—44; eglpont I 60—71, II 60—58; Zwijndr wijnpeer I 4'—35, n 26—41; Conference I 50—63, II 34—43: Comtesse de Parts 1 4016. II 17 —28: Doyenne de C. I 80—94; Golden De licious I 31—65; Laxton Sup I 35—42. Provinciale Kerkvergadering Ned. Herv. Kerk bijeen Woensdag heeft de provinciale kerk vergadering van de Nederlands Her vormde Kerk In Zeeland vergaderd onder voorzitterschap van ds. F. Kloosterman uit Vlissingen. Tot lid van de provinciale commissie voor kerk cn theologie zijn benoemd ds. K W. Slik te Wcmcldinge en vicaris S. den Blaauwen te Axel. Aan de orde zijn gekomen de begro ting I960 van het kerkcentrum, waaronder, sinds de nieuwe regeling van de Generale Financiële Raad van de Generale Synode, heel het provin ciale kerkewerk valt en het laarver- slag van de Provinciale Diaconale Commissie. Vooral dit laatste jaar verslag. waarin ook dat van het kerkelijk maatschappelijk werk is Inbegrepen, gaf aanleiding tot een brede bespreking. tn de namiddagvergadering hebben de leden, als voortzetting van de Koebel-conferentie, die in mei ge houden is, zich verdiept in het func tioneren van de provinciale kerkver gadering en haar organen. De loden zullen meer bij het provinciale ker kewerk betrokken moeten worden en van hetgeen er in de provinciale Kerkvergadering besproken wordt zal er een meerdere doorstroming moeten zijn naar het vlak van de ge meente. Stijging van boterprijs legt smokkelhandel stil Na de Nederlandse roomboter 7.0 aanmerkelijk in prijs is gestegen, is de smokkelhandel aan de grens tus sen België en Nederland vrijwel stil komen te liggen. Voor een paar francs verschil neemt men hier geen risico meer. Ook de verkoop in deze gebieden en bij de coöperatieve melkfabrieken die hun produkten in de grensplaat sen afzetten is sterk teruggelopen. De terugslag wordt minstens op 75% geschat. Fabrieken, die in de grens streek vrij veel boter verkochten merkten het vorige week reeds toen de prijs al omhoog liep. Nu de room boter f 6.16 per kilo kost, komen de Belgen niet meer voor een paar francs verschil de grens over. win keliers, die voorheen 100 kilo per dag omzetten, doen daarover thans bijna een gehele week. Nig geen beslissing voor Kamermuziekgezelschap Over enige tijd wordt tweede vergadering gehouden Woensdagmiddag is in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg een bij eenkomst gehouden, waarop de wen selijkheid en de mogelijkheid van een Zeeuws Hamei-muziekgezelschap werd besproken. Men kon hierover tijdens deze vergadering nog niet tot een beslissing komen, zodat de heer M. J. van Poelje, die in zijn kwali teit van vice-voorzltter van de Zeeuwse Culturele Adviesraad de lei ding had, besloot om nog een tweede vergadering aan dit onderwerp te wijden. De bijeenkomst werd ondermeer bij gewoond door vertegenwoordigers van de Zeeuwse Volksuniversiteit, de Nutsdepartementen in Zeeland, de bond van plattelandsvrouwen, de di recteur van de Zeeuwse Muziek school, de heer H. G Stam. en de heer A. L A Borst de adiunct-di- recteur van de stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk. Als uitgangspunten voor de bespre kingen dienden ondermeer enkele ge dachten, die één der leden van het reeds werkzame Zeeuws instrumen taal trio in een ontwerp voor een dergelijk Kamermuziekgezelschap had geopperd. Bij de besprekingen kwam als voornaamste punt naar vo ren of op grond van ervaringen be hoefte bestaat aan een Zeeuws Ka- mermuziekgezelschap. of dat de be hoefte gewekt mo<~t worden. Daar men ten aanzien hiervan nog niet tot volledige overeenstemminp kon geraken, zullen de verschillen de instanties en verenigingen zich nogmaals over deze kwestie hera men, zodat zij wellicht een volgende maal meer beslagen ten Ijs en tot een beslissing kunnen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3