PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOLGEND JAAR BELASTINGVERLAGING Als conjunctuur gunstig blijft en overheidsuitgaven redelijk zijn Burgemeester Willemsen: opnieuw fel verzet tegen afsluiting Oosterschelde BILT ENGELAND GETROFFEN DOOR REEKS ONOFFICIËLE STAKINGEN EERSTE NIKE-EENHEID VAN LUCHTMACHT OPGELEID Vand aag. 202e jaargang - no. 255 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. ky.; fr. p. p. 7.23 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 okt. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 2$ cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. ,3rieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Thans moeten teugels nog strak worden gehouden (Van onze parlementaire redacteur) VOLGEND JAAR ZAL WELLICHT TOT BELASTINGVER LAGING KUNNEN WORDEN OVERGEGAAN. Dit deelde de minister van financiën, prof. Zijlstra, woensdag in de Tweede Kamer mee. De overheidsuitgaven zullen dan binnen redelijke grenzen gehouden moeten worden en er mogen zich dan geen onverwachte conjuncturele ontwikkelingen voordoen. De financiële expert van de K.V.P. dr. Lucas, vroeg bij de re plieken op de algemene financiële beschouwingen nog eens aan de minister, of deze duidelijk met ja of nee wilde antwoorden op zijn vraag, of de volgende miljoenennota op de derde dinsdag van september in 1960 de aankondiging zal bevatten van con crete voorstellen tot belastingverlaging, tenzij de sociaal-econo mische situatie dit onmogelijk zou maken. Prof. Zijlstra ant woordde hierop: „Ik zal overwegen of in het licht van de con juncturele ontwikkeling in 1960 en daarna en van het beeld van de rijksuitgaven in 1961 belastingverlaging mogelijk is". De bewindsman had geen bezwaar om bevestigend op de preciese vraag van dr. Lucas te antwoorden, doch hij zei er wel nadruk kelijk bij, dat de conjuncturele situatie de verlaging mogelijk moet maken, 's Ministers mededeling was een belangrijk resul taat van de algemene financiële beschouwingen over de rijks begroting voor 1961. De staatssecretaris van financiëD, dr. v. d. Berge, deelde o.a. mee, dat de kwestie van de hoge belasting van het inkomen van een echtpaar, waar van zowel de man als do vrouw ei gen verdienste heeft de beide in komens worden bij elkaar geteld, waardoor de sterke progressie in de belastingheffing gaat werken in studie is. Bij de beantwoording van de af gevaardigden, die beschouwingen aan het financiële beleid van dc regering hadden gewijd, betoogde minister Zijlstra o.a. dat de mo gelijkheid tot reële belastingver laging is geschapen, als in ge meen overleg tussen de regering Voorts leverde het debat de goedkeu ring zonder hoofdelijke stemming op van het wetsontwerp tot verlaging van de inkomsten- en de loonbelas ting voor vrijgezellen. Ook verenigde de Kamer zich met het wetsontwerp tot verlenging van een aantal tijdelij ke belastingverhogingen en tot fis cale vergemakkelijking van de fusie van ondernemingen. De heren Weiter (k.v.p.) en Bakker (c.p.n.) kregen aantekening, dat zij tegen dit ont werp waren. Ir. Witte geïnstalleerd als burgemeester van Eindhoven In een buitengewone gemeenteraads vergadering in het stedelijk van Ab- bemuseum is gister oud-minister ir. H. B. J. Witte geïnstalleerd als burge meester van Eindhoven. De plechtigheid werd, behalve door de uitgebreide familie van de nieuwe burgervader, onder meer bijgewoond door oud-minister Staf, mr. Van Doom, voorzitter van de K.V.P., de heer Philippart namens het provin ciaal bestuuT, de burgemeesters van een groot aantal Brabantse gemeen ten en tal van vooraanstaande figuren uit het Eindhovense maatschappelijke en industriële leven. Burgemeester Witte zette in zijn re de uiteen, waarom hij lan>g geaarzeld had een kandidatuur voor het bur gemeesterschap van Eindhoven te aan vaarden. Het afscheid van het poli tieke leven had de keuze voor hem zeer moeilijk gemaakt. Maar toen de keuze eenmaal gevallen was werkte zij als een bevrijding. Sparen Morgen wordt de wereldspaardag gehouden. Dat is dan éen in de reeks van de vele „speciale dagen", waarmee handige propagan disten de twintigste eeuwse mens heid hebben opgeknapt, maar het is wel een heel bijzondere dag. Bijzon der, omdat die dag nu eens niet is fericht op het uitgeven van geld, het etalen van bijdragen of het geven van geschenken, zoals de vaderdag, moederdag enz., maar op het bewa ren van geld. Een wijs man heeft eens gezegd, dat wie spaart zijn onafhankelijkheid bewaart. Deze woorden hebben een diepe zin. Zij gelden niet slechts voor de mens, maar ook voor de sa menleving en voor de staten. Een samenleving, waar niet gespaard wordt, is vrijwel altijd een noodlij dende, zwakke samenleving en een staat, die een niet-sparende bevol king heeft, kan zijn onafhankelijk heid nauwelijks handhaven. Morgen is het wereldspaardag en dat is het gelukkig niet in de eerste plaats voor Nederland. De bevolking van ons land is met meer dan 3 miljoen ingeschreven spaarders (kapitaal 2,4 miljard gul den) een mooi voorbeeld van een sa menleving, die het nut van sparen beseft. Die bevolking heeft eigenlijk geen bijzondere aansporing tot spaarzaamheid meer nodig. De we reldspaardag wordt dan ook in de eerste plaats gehouden voor hen, die leven in landen, waar armoede en onvrijheid heersen, omdat men er de deugd van het sparen en reserveren met beoefent. Dat zijn de landen waar men leeft van de ene dag in de andere, zonder veel zorg voor de toekomst en waar men niet gewoon is „reserves" te scheppen om onverwachte tegensla gen op te vangen Vele van deze landen moeten thans (Zie slot pag. 3 kol. 1 Minister Zijlstra volgend jaar en de Staten Generaal een gezond uitgavenbeleid kan worden ge voerd. Tegelijkertijd zal de con junctuur gunstig moeten verlopen. De conjunctuurpolitiek achtte de bewindsman zeer belangrijk. Hij wilde ernaar streven, o.a. door een anti-cyclische budgettering de conjunctuur zoveel mogelijk in de hand te houden, niet alleen met het oog op een evenwichtige eco nomische expansie, maar ook om te kunnen komen tot een redelij ke belasting druk. Tijdelijk Aangezien zich in de naaste toe komst nog te veel onzekerheden voordoen en zich een inflatietendens demonstreert, achtte hij het noodza kelijk de tijdelijke belastingverho gingen nog, met een jaar te verlen gen. In 1960 zullen de teugels nog strak gehouden moeten worden, waarschuwde hij. Als we 1960 zon der schokken doorkomen dan ope nen zich perspectieven voor een ver laging van de belastingen. Als voor zichtig staatsman onthield de mi nister zich van concrete toezeggin gen. Hij hoopte in de miljoenennota in 1960 door de conjunctuur verant woorde voorstellen te kunnen neer leggen. Wat de beperking van de staatsuit gaven betreft, betoogde prof. Zijlstra dat bij een opgaande conjunctuur, hij een stijging van de particuliere in vesteringen en een toenemende be volking tegen een absolute verhoging der staatsuitgaven geen bezwaar ge maakt kan worden. Daar zit ook niets verontrustends in. Relatief mo- gën zij echter niet stijgen. Over de personeelsformatie bij het rijk, pleegt de minister geregeld overleg met zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, zo deelde hij mee. De socialistische afgevaardigde drs. Peschar had zich er verheugd over getoond, dat de minister in het ver leden de gedachte van een belasting op de winsten niet geheel heeft ver worpen. Prof. Zijlstra zette nu de domper op deze vreugde door mee te delen, dat „zijn instelling tegenover deze belasting geen gunstige is". Hij ontkende tegenover deze afgevaar digde, dat de belastingverlaging bij de regering hoge prioriteit heeft. Zij speelt geleidelijk mee met andere wensen. De staatssecretaris deelde mee, dat de hoogte van de directe belastingen op het ogenblik de speciale aandacht van de regering heeft. Ten aanzien van een belastingvrije conjunctuur- reserve was hij sceptisch gestemd. Binnenkort hoopte hij hierover uit sluitsel te kunnen geven. DAGORDER VAN DE GAULLE Generaal De Gaulle zegt in een boodschap aan de Franse ambtena ren cn militairen in Algerije, dat hij rekent op hun „toewijding en disci pline" bij de uitvoering van zijn vre desplan voor Algerije. Het is onze taak, zegt de Gaulle, het land te pacificeren, de economi sche en sociale ontwikkeling te be vorderen en alle delen van de Alge rijnse bevolking alle mogelijke mo rele en materiële redenen te geven om een vereniging met Frankrijk te verkiezen. Na een periode van vermoedelijk versbheidene jaren zouden er in vrij heid en waardigheid verkiezingen moeten worden gehouden waarbij het Algerijnse volk zich over zijn toekomst uitspreekt. Om dit plan te doen slagen, aldus De Gaulle, is de loyale medewerking van ambtena ren en militairen vereist. NIET ROKEN, NIET WERKEN Brits vakverbond stelt onderzoek in Ongeveer 4000 havenarbeiders te Li verpool hebben woensdag niet kun nen werken door een onofficiële sta king van sleepbootpersoneel op de Mersey. De staking heeft zich woens dag uitgebreid tot alle 600 opvaren den van sleepboten. De eersten leg den vrijdag het werk neer omdat één bemanningslid van de sleepboot in moeilijkheden was geraakt omdat hij had gerookt toen zijn sleepboot een tankschip sleepte. Ook gingen woensdag te Liverpool 300 scheepsbouwarbeiders aan boord van het 26.000 ton metende passa giersschip „Oransay" in staking om dat enkele arbeiders die te laat op hun werk kwamen, de helft van hun dagloon werd ontzegd. Twee honderd arbeiders van een fa briek te Birmingham waar autocar burateurs worden gemaakt, zijn woensdag in staking gegaan om hun looneisen kracht bij te zetten. Zevenhonderd treinkelners op het westelijke net van de Britse spoor wegen hebben woensdag bekendge maakt dat zij zich aansluiten bij de staking van hun collega's op de spoorlijnen naar Schotland en het noorden van Engeland. Deze kelners protesteren tegen de in voering van luxueuze rijtuigen op de spoorlijnen van een maatschappij met eigen personeel. De leiding van het Britse vakverbond heeft woens dag besloten 'n onderzoek in te stel len naar deze onofficiële stakingen. In het gebied van Tsjandigarh, de hoofdstad van de Penselsjaab, zijn in la gen uit het piloceen een van de jong ste tijdperken uit het tertiair- vele over blijfselen gevonden van het dierenleven van ongeveer een miljoen jaar geleden. Er zijn resten aangetroffen van tijgers, olifanten, knaagdieren, varkens, apen en zelfs van giraffes, die thans uitslui tend in Afrika voorkomen. TERUG UIT AMERIKA Manschappen worden in Eibergen gestationeerd Aan boord van bet s.s. „Rotterdam" van de Holland-Amerika Lijn, dat woensdag uit New York in Rotterdam is aangekomen, bevonden zich 170 offi cieren en onder-officieren van de koninklijke luchtmacht. Zij vormen de eerste groep personeel, dat in de Ver enigde Staten is opgeleid voor het be dienen en onderhouden van het ge leide afweerwapen „Nike" tegen vlieg tuigen zowel als tegen gronddoelen. De commandant, luitenant-kolonel H. F. Zeylemaker, en enige van zijn offi cieren, vertelde clat de mannen, zes tot twintig maanden zijn weggeweest. Zij zijn in twee groepen opgeleid: de ene in fort Bliss, dat op de grens van Texas, Nieuw Mexico en Mexico ligt, de andere in Huntsville (Alabama), het Amerikaanse ontwikkelingscen trum op het gebied van geleide pro jectielen, waaraan een ook door de Nederlanders bezochte school is ver bonden. Hier wordt onderwezen in de technische gegevens van deze wapens, nadat het laboratoriumonderzoek is afgelopen. De „Nike" opereert zo,wel in de lucht, 150 km ver en 60.000 voet hoog, als tegen doelen op de grond, tot „Willem Barendsz" vertrekt 4 dagen later Het vertrek van de walvisvaarder „Willem Barendsz" uit Amsterdam naar Kaapstad zal vier dagen moe ten worden uitgesteld. Inplaats van zaterdag 31 oktober zal het schip woensdagochtend 4 november uitva ren. De oorzaak hiervan is gelegen in de vertraging welke de aanbren ging van de vriesinstallatïe heeft op geleverd. PROF. HACCOU TAXEERDE SCHADE OP 142 MILJOEN Persconferentie in Amsterdam MET EEN persconferentie ïn 't Amsterdamse Krasnapolsky heeft de Commissie van Dertien het langverwachte rapport- Haccaü over de economische be tekenis van de oester- en mos selcultures in de Zeeuwse stro men definitief in de openbaar heid gebracht. Uit dit rapport hebben wij reeds enkele maan den geleden diverse gegevens .epubliceerd. Zoals toen reeds werd medegedeeld heeft profes sor Haccoü becijferd, dat door de afsluiting van de Ooster schelde aan de nationale econo mie een schade zal worden toe gebracht gekapitaliseerd in guldens met de koopkracht van 1955, van rond 143 miljoen gul den. Burgemeester A. C. Wil lemsen verklaarde gisteren bij de aanbieding van het rapport, dat thans „de juiste cijfers op tafel liggen en de verantwoor delijkheid voor de afsluiting van de zeegaten nu gehéél bij de overheid ligt". De samensteller van het rapport heeft de 142 miljoen gulden als volgt onderverdeeld: oester- en mosselcultuur, kreef tenwinning etc. in totaal 117.100.000, overige visserijen 4.800.000, leveranciers in pro- duktieve sfeer 1.100.00 consump tieve sector (vreemdelingenver keer), 500.000, herscholing en verplaatsing 9.400.000. waarde vermindering onroerend goed 9.200.000. Het voornaamste bedrag (oesters en mossels 117 miljoen) is eveneens weer gespecificeerd, namelijk als volgt: oestercultuur en oesterhandel 40.500.000, mosselcultuur 17.700.000, mosselhandel 11.000.000, mosselconserven- industrie 5.300.000, kreeftenhan- del 6.000.000 kwekers wadden mosselen (ontbreken verwate ring) 36.400.000 en handel in overige schaal- en schelpdieren 100.000. Deze uitkomsten geven de orde van grootte aan van de materiële gevol gen, welke het uitvallen der visserij als gevolg van de uitvoering der Del tawerken in de Zeeuwse stromen zal hebben voor de nationale economie. Deze gevolgen zijn becijferd door uit te gaan van de bedrijfstakken als geheel, waardoor verliezen van indi viduele ondernemers in mindering zijn gebracht van de winsten der ove rige. Voorts is uitgangspunt geweest de gedachte, dat indien sprake zal zijn van een integrale schadevergoe ding, een structurele wijziging in de nationale economie zal optreden, welke tegenover bepaalde verliezen op de ene plaats of in de ene sector elders baten zal doen ontstaan, wel ke van het standpunt der gemeen schap gezien deze schade weer ge deeltelijk teniet doen. Het onderzoek, dat ten dienste van het rapport is verricht, werd steekproefsgewijze uitgevoerd in een aantal representatieve bedrij ven over de jaren 1946 t/m 1955. Voor da kapitalisatie werd uitge- gaan van de factor, die voor de tuinbouw geldt. Dit bovenstaande is een summiere sa menvatting van het keurig bij Sten- fert Kroese, Leiden, uitgegeven rap port, dat in totaal 196 pagina's druk beslaat, waarvan 73 het eigenlijke rapport uitmaken en de overige de bijlagen vullen. Bijzondere gebeurtenis Burgemeester Willemsen van Yerse- ke, die de persconferentie presideer de, noemde de openbaarmaking van het rapport een „bijzondere gebeur tenis". De opdracht aan professor Haccoü, zo zette de burgemeester uiteen, was een gevolg van de bere kening, enige jaren geleden in een preadvies voor de Mij Nijverheid en Handel opgesteld door prof. Tinber gen, die de schade aan de oester- en mosseleultures op slechts 60 miljoen had getaxeerd. Thans blijkt, dat dit bedrag 142 miljoen is, aldus de bur gemeester. „Ik mag niet nalaten er op te wij zen, dat thans een grote verant woordelijkheid bij de overheid be rust: zal men de Oosterschelde afsluiten of niet? Die overheid zal nu antwoord moeten geven op de vraag of de kleine, maar nijve re bevolkingsgroep, die een be staan vindt in de cultures, moet worden opgeofferd aan het Delta plan. Tot dusver heeft men onze suggesties: dijksverhoging langs de Oosterschelde of een geperfo- (Zie slot pag. 2 kot. 3) j afstanden van wederom 150 km. De trefkans noemden zij zeer hoog- Dit is het eerste geleide projectiel, waar mee onze strijdkrachten zijn uitge rust. Het werd onder meer ontworpen om trans- en supersonische vijandelij ke bommenwerpers te vernietigen, die op grote hoogte vliegen. De nu opgeleide mannen worden in Eibergen gestationeerd, in afwach ting van de aankomst van al het be nodigde materieel. Zij zullen tevens aan hen toegevoegde manschappen verder opleiden en begin volgend jaar, aldus werd ons verteld, gaat de gehele groep met het materiaal naar West- Duitsland als onderdeel van een NAVO-verdedigingsgordel. Foto: aan de kleintjes voorat wax duidelijk te zien in welk land zij hun verre reis naar Rotterdam begonnen waren. Twee arbeiders van schoorsteen gevallen Op het Esso-terreiu in het Botlekge- bied in Spijkenisse zijn woensdag de 21-jarige A. Wolters en de 22-jarige P. de Vries, beiden uit Rotterdam, tij dens hun werk om het leven geko men. Zij waren bezig aan de bouw van een 35 meter hoge schoorsteen. Het onge luk gebeurde, toen de arbeiders enke le gereedschappen in een emmer, die aan een takel was bevestigd, moesten deponeren. Plotseling vielen beide ar beiders, die op een hoogte van twee endertig en een halve meter stonden door de schoorsteen raar beneden. Beide slachtoffers waren ongehuwd. herdenkt Turkije de uitroe- H ping van de republiek (1921); is het 25 jaar geleden, dat f§ in het Italiaanse tijdschrift M H „Ricerca Scientifica" de uit- vinding werd gepubliceerd van de atoomsplitsing door Eduar- do. Amaldi, Franco Rasetta, Emilia Segré en Bruno Ponte- corva tezamen onder leiding M van de in 1954 overleden No- belprijswinnaar Enrico Fermi. is het 250 jaar geleden, dat M in Den Haag tussen de Gene- rale Staten en Engeland een m „tractaat van successie en barrière" werd gesloten waar- bij aan de Verenigde Provin- ciën door Engeland als bar- rière tegen het Franse Impe- rialisme het bezettingsrecht werd toegezegd o.a. in Nieuw- poort, het fort Knokke, Rijsel, Charleroi en Namen. VERWACHT. Geldig tot hedenavond VOORAL LANGS DE KUST BUIEN Wisselende bewolking met enkele buien, voornamelijk in de kustpro vincies. Weinig verandering in tem peratuur. Overwegend matige wind In hoofdzaak uit richtingen tussen west en noord. ZON EN MAAN 30 oktober Zon op 7.29 onder 17.18 Maan op 5.15 onder 16.4d

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1