Arbeiders stoffeerden bank met kranten voor koning Paul Farah Dibah, derde uitverkorene van sjah, charmant en intelligent IN HET BRITSE LAGERHUIS HEBBEN 3 MACMILLANS ZITTING DONDERDAG 29 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT js Bezoeken staan in teken van eenvoud De bezoeken van het GRIEKSE koningspaar aan steden en dorpen staan altijd in het teken van de eenvoud en zijn rijk aan kleine gebeurtenis sen van grote betekenis. Eens tijdens een tocht door het zuiden van Griekenland wachtte het koninklijk paar tevergeefs op de komst van zijn auto, aan gezien de chauffeur op een dwaalspoor was gebracht door orders en tegenorders. Moe van het wachten 't was midden op het platteland begaven de vorstelijke personen zich naar een groep grondwerkers, die bezig was met herstelwerk zaamheden aan de weg. Er ontspon zich een levendig ge sprek tussen de hoge bezoekers en hun eenvoudige medeburgers. Men sprak over zijn familie en over de dagelijkse bezigheden. Plotseling zei een van de arbei ders: „Wij zouden U gaarne een wagen hebben aangeboden, maar we beschikken helaas slechts over in slechte staat verkerende kar ren". Maar de koningin antwoord de: „Een kar, dat zou prachtig zijn". De arbeiders klommen toen op het voertuig en haalden de ste nen, waarmee 't vehikel geladen was, eraf. Met hun zakdoeken sloegen ze het stof van de zit bank, waar ze zorgvuldig uitge vouwen kranten overheen spreid den. De koning schaterde het uit: „Wel vrienden, het is zo gloeiend warm dat jullie, als ik op die kranten ga zitten, het laatste nieuws op de achterkant van mijn pantalon zullen kunnen lezen, als ik opsta." Onder luide toejuichin gen lieten de vorstelijke personen zich wegrijden op de kar met de Eiepende wielen, na allen de hand e hebben geschud. De reden van dergelijke bezoeken? Steun en troost te brengen aan het door de oorlog of door de aardbevin gen getroffen volk, het inspecte ren van verzamelplaatsen, waken over misdeelden en vluchtelingen, het inwijden van scholen en in richtingen van weldadigheid, het bevorderen van de stichting van sociale instellingen. 700.000 vluchtelingen Het Griekse koningspaar laat het welzijn van zijn volk voor alles gaan. Het weet dat nood en ellende die nog al tijd groot is in weerwil van de schijn andere ongewenste toe standen oproept en de beste voe dingsbodem is voor de zaaiers van tweedracht en onlusten. De Ame rikaanse hulp is voor Griekenland veel waard geweest en het Marsh all-plan heeft er wonderen kun nen doen. Maar het is vooral ook de onophoudelijke activiteit van het vorstelijke paar en hun voort durende zorg om te helpen, waar aan de vooruitgang van de laatste jaren, toegeschreven moet worden. Het is onmogelijk om die dage- lijkse activiteit in details weer te geven. Maar overal wordt in Grie kenland erkend, dat koningin Frederika, alleen, 100.000 kinde ren heeft gered. Het woord „red ding" krijgt hier zijn volle men- met minder werk de mooiste glans KONINGIN FREDERIKA selijke betekenis, want het is van toepassing op een bevolking die zonder overgang van de oorlog naar de vreemde bezetting en naar de burgeroorlog werd ge dreven. Tienduïzende kinderen worden uit hun omgeving verdre ven door gevechten (velen verlo ren hun ouders), door de honger, de ellende en de angst. Aan die kleine slachtoffers van de oorlogs gebeurtenissen werden vervolgens nog dife van de aardbevingsram pen toegevoegd. Honderdduizend Kinderen! De koningin nam per soonlijk de zorg daarvoor op zich. Zij gaf niet alleen een deel van haar middelen, doch tevens al haar tijd aan dit werk, waarmee ze nooit is opgehouden. In augustus 1949, na de rode ne derlaag, werden de Griekse sou- vereinen voor een probleem van ontstellende omvang geplaatst: dat van de 700.000 vluchtelingen tien procent van de bevolking die niets meer bezaten. Men zou ze naar hun eigen om geving naar hun woningen willen hebben terugbrengen. Maar welke woningen? Alles was verwoest. Op 14 oktober 1949 deed de koning een ernstig beroep op de edelmoe digheid van de Grieken, die voor rampen gespaard waren geble ven: „Geeft alles wat ge kunt. Ontzeg U zoveel mogelijk". De koning zelf kondigde officieel aan, dat hij zes maanden van zijn inkomen zou afstaan. De vorsten wijdden ook bijzon dere zorg aan het tragische lot van ongeveer 1200 jongens van 14 tot 18 jaar, die door de ro den gevangen waren gemaakt en werden genoodzaakt om te gen hun landgenoten te strijden. Men moest deze beklagenswaar dige jongeheden weer hun plaats in het Griekse vaderland geven. Hen te straffen zou in de meeste gevallen onrechtvaar dig zijn geweest. Koning Paul gaf de voorkeur aan deze jon gens opnieuw op te voeden. Op zijn initiatief werden te Leros de befaamde ambachtsscholen opgericht, die overal als model instituten worden beschouwd. Steeds weer: de kinderen Frederika had niet verwacht koningin te zijn om haar hart te laten spreken ten gunste van dat volk dat ze lief had, al voor ze zijn lot deelde. Tijdens de Italiaanse aanval op de grenzen in het noorden gaf ze zich rekenschap van de ernstige te korten, waarmee het Griekse le ger te kampen had en ze organi seerde een grote campagne ten behoeve van de verdedigers van het land. Zij organiseerde een vrouwenbeweging die zich geheel wijdde aan de vervaardiging van uniformen en warme kleding. Zij behaalde haar eers'te grote succes op het ogenblik, dat het Griekse leger er in slaagde om de fascis tische overweldiger tot staan te brengen. Rust gunde de koningin zich niet. Iedere dag kon men haar zien in een ziekenhuis of in een vrouwengevangenis, op scho len of in weeshuizen. En voortdurend wendde zij zich weer tot haar voornaamste bezig heid: de kinderen. Achtduizend kinderen vonden onderdak en be scherming in twee en vijftig plaatsen, die speciaal voor hen werden gebouwd. Als ze die plaat sen bezocht zag Frederika zich beloond door de glimlach van al die kinderen, die aan ellende, ziek te en wanhoop waren ontrukt. Haar moederhart kromp ineen wanneer ze dacht aan het tra gische lot van 28000 kinderen, die de communisten uit hun land weghaalden eii transporteerden naar plaatsen achter het IJze ren Gordijn. Volgende keer: De sergeant en de koningin VV\\VVVV\VSAA*VVVWVVV Advertentie J MONACO MEESTE LEDEN ZIJN JURIST (Van een speciale correspondent) Niet alleen de bekende gezichten van de ministers zal men in de regerings- bank zien in het nieuwe Britse La gerhuis, maar ook drie Maciuillans, Harold, Malcolm en Maurice in volgorde van hun politieke beteke nis. TELG VAN VOORNAME IRAANSE FAMILIE Xroca doos 58 ct 'n Erd.il produkt, dus goed! Het Nederlands studentenhuis in Parijs kan de kleine kamer, die het had vrijgehouden voor een charmante Iraakse studente, nu aan een ander verhuren. De jon ge studente, die enkere maanden geleden nog onopvallend, met meer ijver en ook meer succes dan men van rijke buitenlandse studenten gewend is, de lessen volgde aan de school voor archi tectuur, huist nu in een van de deftigste hotels van de stad, be zoekt de meest exclusieve mode hotels en wordt omzwermd door journalisten en fotograffen. De donker-ogige oosterse schone is de 21-jarige Farah Dibah, van wie binnenkort naar de meest stellige verwachtingen de verloving met de sjah van Iran bekendgemaakt zal worden. Deze zomer sloot zij de eerste twee jaar van haar architectuur studie af met een moeilijk exa men (als twintigste van de 158 kandidaten) en vertelde haar vele vrienden enthousiast, dat zij nu nog drie jaar door zou studeren om dan als gediplomeerde archi- tecte moderne huizen te bouwen in haar vaderland. Zij wist toen niet, of was er zich niet van be wust, dat de sjah aller Perzen haar op de receptie, die hij de Iraanse kolonie kort tevoren bij zijn bezoek aan Parijs had aange boden, met nauwe oplettendheid had gadegeslagen. Tijdens de vakantie liet de ko ningin-moeder van de sjah haar naar het paleis komen, waar zij de sjah opnieuw ontmoette en dit betekende het einde van haar studie-idealen. Nog deze winter zal zij, volgens ingewijden, de plaats innemen van ex-keizerin Soraya aan de zijde van de veer. tigjarige sjah, wiens derde echt genote zij zal zijn. Zij was overi gens geen onbekende in de krin gen van het keizerlijk hof, want zij was nauw bevriend met prin ses Sjahnae, dochter uit het eerste huwelijk van de sjah met prinses Fawzia, de zuster van ex-ko ning Faroek van Egypte. FARAH DIBAH ...snel ingeleefd in nieuwe rol... Farah Dibah werd op 15 oktober 1938 geboren als telg van een voorname Iraanse familie, van moederszijde stamt zij af van de zestiende eeuwse Perzische sjah Abbas de Grote en behoort zij tot de Safavid-dynastie die nog steeds réchten heeft op de keizerlijke troon. Haar grootvader was am bassadeur in Den Haag, haar, nu gestorven vader, was officier in het leger na een opleiding aan de Franse militaire akademlo van Saint Cyr. Farah Dibah studeerde eerst op het Franse college in Teheran en ging daarna in november 1957 naar de school voor architectuur in Parijs. Onder haar medestuden ten daar was zij zeer populair. Zij werd captain van de basket- ballplocgen „massièi-e", vertegen woordigster van de studenten bij de professoren en directie van de school. „Het spijt ons dat we haar verliezen", zei de secretaris van de schooldirectie, Jean Heran. „Zij is begaafd op alle gebied. Zij is knap, charmant en intelligent. Zij is prettig om mee om te gaan, eenvoudig en een briljante stu dente". Haar vrienden en vriendinnen zijn ervan overtuigd, dat zij de beste vrouw zal zijn die de sjah zich kan wensen. In haar studietijd was zij altijd bereid anderen te helpen. Behalve voor architectuur heeft Farah Dibah ook grote belang stelling voor muziek. Zij heeft tien jaar pianoles gehacl en speelt bij voorkeur Chopin en Beetho ven. Haar medestudenten herinneren zich nu, dat zij op hpt slotbal van deze zomer verkleed was als Ro-' meinse keizerin en die rol vol maakt speelde. Nu deze rol wer kelijkheid schijnt te worden, heeft Farah Dibah zich ook snel inge leefd. Toen zij dezer dagen in Parijs aankwam en daar, onverwacht voor haar, een grote menigte journalisten aantrof, was zij eerst verlegen en sprongen tranen in de ogen. Nu heeft zij echter haar zelfbeheersing herwonnen en neemt al de drukte om haar heen met een glimlach. Bij baar aankomst was zij nog gekleed en gekapt als een stu dente. Nu heeft de bekende Ca- rita haar een apart kapsel gege ven, heeft St. Laurent persoon lijk haar de gehele wintercollectie van huize Dior laten zien en haar geadviseerd bij het kopen van vijftien japonnen. Ook bij andere huizen heeft zij afspraken. Hoe haar bruidsjapon er echter uit zal zien, is-nog niet bekend. De eerste is sedert 12 januari 1957 de leider van de regering. De twee de, 47 jaar oud, journalist en sedert 1935 parlementariër, is geen familie van de premier en behoort tot de leidende socialisten in Schotland. De derde, 38 jaar oud en directeur van een uitgeverij, staat in de schaduw van zijn regerende vader. Hij werkt in de uitgeverijen van zijn vader, die de Britse regeringschef de zekerheid verschaffen van een meervoudig miljonairschap. Ook van de uitgeverij „The Globe", de Mono type-Corporation, het Nieuwsagent schap voor het Nabije- en Verre Oos ten en twee Arabische nieuwsagent schappen is Macmillan jr. directeur. Elke tiende afgevaardigde in het nieuwe Lagerhuis is journalist of schrijver. De juristen vormen met 124 van de 630 parlementair ërs het sterkste contingent, gevolgd door di recteuren van handelsondernemingen, die men vrijwel uitsluitend in het conservatieve kamp vinden kan. De landbouw is. vertegenwoordigd met 40 conservatieven en drie socia listen. Mijnwerkers, vakbondsfunetio- narissen, leraren en onderwijzers ko men op de volgende plaats. Waren de „zeer eerbiedwaardige Gentlemen van het Lagerhuis" tot dusverre ver ontwaardigd, wanneer zij er colle ga's bijkregen, die besmet waren met het fluïdum van de massapopulari- teit, na de laatste verkiezingen zul len zij wel eieren voor hun geld moeten kiezen: drie televisiesterren kwamen de rijen der afgevaardigden versterken- De partijen zijn zich be wust geworden van de voordelen, die geboden worden door de gave, de eigen doelstellingen zo goed moge lijk voor een groot publiek op te dienen. En toch... het vrouwelijk aandeel in het parlement is terugge lopen van 28 tot 25 zetels! Schraletroost bij herfststormen Dit plaatje als troost voor allen die dezer dagen worden ge teisterd door de keKtstormen over West-Europa. Denkt U zich even in de plaats van deze ballonnenkoopman in Milaan die met zijn-omvangrijke koopwaar door de storm moet trek ken....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13