dagelijks verkiezingen! „GIJ ZULT NIET BEGEREN" NAAR O'NEILLS TONEELSTUK AMBONEES STOND TERECHT VOOR DOODSLAG OP KAMPOUDSTE uit de ETHER FRANK MUTS: nieuw geluid voor N.C.R.V. Motorontstoring wordt in 1960 voorgeschreven 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2S OKTOBER 1959 FILMS IN ZEELAND ,,De Vos van Parijs" met een goede rol van Hardy Krüger Eugene O'Neills beroemde toneel*- stuk „Desire under the elms" is tlians ook Verfilmd etl onder de titel „Gij zult niét begeren..»" in Neder land uitgebracht. Regisseur Delbert Mann is erin geslaagd één film van klasse le vervaardigen. De drié hoofdrollen, die van dé oude Ephra- int Cabot, van zijn zoon Eben en het emigrantenmeisje Anna zijn in han den van respectievelijk Burl Ives, die een bijzonder goede créatie geeft van de oude hebzuchtige boer. van Anthony Perkins en van Sophia Lo- ren, die toch wel blijk geeft over ac teertalent te beschikken. De film speelt zich af op een boerderij in Nieuw Engeland Verenigde Staten), waar de ondc Ephrnim Cabot de scepter zwaait. De muziek werd ge schreven door de componist; Elmer Bernstein. Dc film draait in AL- HAMBRA te Vlissingen- „Noodkreet" (LUXOR. Vlissingen) is de spannende geschiedenis rondom een nieuw soort bom. die door de technicus Jim Molner wórdt uitge vonden. Een oude vriend van hem maakt echter misbruik van de uit vinding en gebruikt de bom voor zijn misdadige praktijken. De hoofdrollen zijn in handen van James Mason, die weer goed acteert. Rod Steiger en het jonge sterretje Inger Stevens. Aan spanning én sensatie geen ge brek. De twee komieken Bud Abbout en Lou Costello vinden we deze. week terug bij de kannibalen in Afrika. Ze beleven weer de dolste avontu ren en komen tenslotte met een pracht van een gorilla in New York terug. De film speelt in ELECTRO tè Middelburg. „De grote bluf" (GRAND, Goes) is weer een ouderwetse vechtfilm van superman Eddie Constantine. Dit- maal is een oliebron de inzet van alle vechtpartijen en door zijn subliem vuistenwerk weet Eddie zich er woef prachtig uit te redden. Hij wordt dapper terzijde gestaan door Fran- goïse de Beaulieu. Donderdag-cyclus In de donderdag-cyclus vertoont ELECTRO, Middelburg deze week „De vos van Parijs", een spionage verhaal, dat zich tijdens dc Tweede Wereldoorlog in Parijs afspeelt. De rol van de jonge kapitein Fiirsteii- Sverth is een knappe creatie van de Duitse acteur Hardy Krüger. terwijl de rol van zijn oóm, generaal Quadè, in handen van Martin Held is. Mari anne Koch speelt voor de Francaisc Yvonne, die een liefdesgeschiedenis met Fürsteuwerth heeft. Frank Sinatra is deze week te zien in „Tussen tweè vrouwen", een tra gisch verhaal over de zanger Joe E. Lewis. Een rol, die geknipt is voor Sinatra. Mitzi Gayhor speelt voor het danseresje Martha Stewart on Jeanne Grain voor Letty Page, een meisje van goeden huize, die op Joe verliefd wordt. In deze film zingt Sinatra onder meer het liedje „All the way", dat in 1958 een Oscar ver wierf. „Een wereld van vrees" In GRAND, Goes, is een thriller van Hitchcock- fomiaat. Dominee David Collins doodt op 6en avond per ongeluk een inbreker, die zijn liuis binnendringt. De vader van de jeugdige misdadiger zweert wraak en achtervolgt het zoontje van Colüns, Michael (Tim Hovey). De film is Uitermate span- nend en vooral George Nader als do- minee Collins en de jeugdige Tim I Hovey als Michael komen tot uitste- l kend spel. U behoort toch hiefc tot hen. die tv öf ré.diö aanzetten op „hun zuil" - eh dan maar af wachten wat er komt u kiest toch zélf wat u wilt zien of horen. Doe dan wat- meer dan 150.000 •anderen uit deze kritische min derheid reeds doen raadpleeg hij de dagelijkse ver kiezing wan uw radio- of tv- pr ogramma Vrij e Geluiden het overzichtelijke, -volledige en objectieve radio-tv-blad. Vraag een proefnummer aan en u zult begrijpen waaróm zulk een koog percentage jonge men sen Vrije'Geluiden de voor keur geeft of nog beter: geef u dïrekt op als lid-abonné ad £2.50 per kwartaal» Het adres isVPRO - postbus 11 - Hilversum. Zeven willen onderhandelen met de zes In diplomatieke kringen in Parijs is dinsdag verklaard, dat Zwitserland ecu beroep op de Europese Economi sche Gemeenschap wil doen om dé besprekingen over een Europese Vrijhandelszone te hervatten. Dit be roep zou worden gedaan als de ze ven landen van de voorgenomen kléi ne vrijhandelszone (Engeland, Noor wegen, Zweden. Denemarken, Portu gal, Zwitserland en Oostenrijk) hun overeenkomst zouden hebben geslo ten. Men verwacht dat de oproep zal vra gen om heropening van de bespre kingen over een zelfde soort Euro pese vrijhandelszone als waarover men het in 1958 niet eens kon wor den. Volgens deze Parijse diploma tieke kringen zouden de „zeven" er de nadruk op willen leggen dat zij bereid zijn regelingen met de Euro- markt te treffen, op dezelfde manier als waarop zij de onderlinge practi- sche moeilijkheden hebben overwon nen. Zetel van Indonesische aardolie wordt verplaatst (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer Is dinsdag zonder hoofdelijke stemming akkoord ge gaan met het wetsontwerp houdende machtiging tot zetelverplaatsing van de in Den Haag gevestigde Indonesi sche aardoliemaatschappij naar de republiek Indonesië. Tijdens 'de aan de openbare behande ling voorafgegane schorsing van dè vergadering was dit wetsontwerp in de desbetreffende afdeling onder zocht, naar aanleiding waarvan een kort schriftelijk verslag was uitge bracht, dat na heropening van dé vergadering door mr, Kropman werd voorgelezen. In dit verslag werd ge zegd, dat de afdeling, ondanks de roehtsschendingen, die door Indone sië zijn en worden begaan tegenover Nederlandse onderdanen en eigen dommen. geen aanleiding ziet het wetsontwerp af te wijzen. Uitslag hoorspel- prijsvraag N.C.R.V. De eerste, besloten, afdeling van de hoorspelprijsvraag die de N.C.R.V. ter gelegenheid van haar 35-jarJg be staan lieeft uitgeschreven, is gewon nen door twee auteurs, Rob Ge- raerds te Amsterdam en Kees Borst lap te Rotterdam. Hun inzendingen, Rob Géracrds schreef „De Hand" on der motto .Controverse" en Kees Borstlap zond onder motto „Sextant" het hoorspel „Tweestrijd" in, werden gelijkwaardig geacht, Dc auteurs 1 vangen elk een geldprijs van f 1500. De besloten prijsvraag, waarvoor een bcpérkt aantal schrijvers Was uitge nodigd, levérde twaalf manuscripten op. Dé Jury, bestaande uit dc heren C. Rijnsdorp te Rotterdam, prof. dr. K. Heeroma te Groningen. Jacques Snoek te Arnhem en de beide hoor- spelreghiseUrs der N.C.R.V., de heren Joh. Bodegraven en W. F. Paauw, moest tot nadr spijt eenstemmig con stateren, dat het ingezonden mate riaal geen verrassingen heeft opgele verd en niet uitkwam boven hét: ai- gemeen gemiddelde. Voor de opeii prijsvraag zijn in to taal 322 inzendingen binnengekomen. De jury-beslissing hierover kan eerst begin 1960 tegemoet worden gezien. 9 BürggraafveldftiaafschalK Montgomery zal, op uitnodiging van premier Nèhroe, m januari een béioek aan India bren- cii. Montgomery zal vier januari uit •nden naar Nieuw Delhi vertrekken, Vijf dagen later aanvaardt hij de terug» rei*. SCHULDGEVOEL MOEILIJK VAST TE STELLEN Verdachte liet zich leiden door bijgeloof Voor de rechtbank te Arnhem lieeft gisteren terecht gestaan dc 33-jari- ge F. H., een als fabrieksarbeider werkzaam zijnde Ambonees, die er van wordt verdacht oi* 22 juni een medebewoner van het kamp te Rand wijk van het leven te hebben willen beroven door hem niet een groot slachtmes aan te vallen. De aangevallene, de kampoudste Par- tipuluhu kon de slag ontwijken, waarop verdachte hét mes liet val len. Het ging hier om eun liefdes drama, waarmede P. overigens niets te maken had. De vrouw van ver dachte zou een verhouding hebben gehad met een andere kampbewoner, een zekere I. en deze had van de vrouw een kledingstuk, oen foto en eên haarlok in bezit gekregen. Vol gens Ambonese opvattingen en ook volgens die van verdachte, ofschoon deze christen is, kon de bezitter van deze attributen macht uitoefenen over de vrouw door middel van zwar te kunst. Zolang de man de voorwer pen' niet had teruggeven kon ver dachte bovendien nooit in het reine komen met zijn vrouw. Verdachte vernam van andere Ambonezen, dat I. de voorwerpen aan de kampoudste P. had gegeven. De macht over zijn vróuw zou nu, volgens het bijgeloof, van I. op deze kampoudste zijn over gegaan. Verdachte was van plan met P., die een vriend is van I.. te gaan praten, doch hij kon zich niet beheer sen en viel hem met het mes aan. De officier van justitie mr. A. J. J. Pfeil zeide in zijn requisitoir, dat hij zldh kon indenken, dat verdachte ver- Veroordeeld voor oplichting van banken voor 30 mille j De rechtbank te Amsterdam heeft dinsdag de 58-jarige gedetineerde Amsterdammer A. Z. veroordeeld tot tien maanden met aftrek. Zij achtto bewezen dat verdachte de Nationale Handelsbank N.V". vöor 20,000 gul den en de Nederlandseho Handel maatschappij voor 10.000 gulden had opgelicht. Do officier van justitie eiste veertien dagen geleden ander half jaar gevangenisstraf plus voor waardelijke terbeschikkingstelling eveneens wegens oplichting meerma len gepleegd. De verdachte had een der directeu ren van de Nationale Handelsbank verteld dat hij voör de. oorlog sche pen exploiteerde en dat er thans vier in Oost-Duitsland waren teruggevon den, waarvan hij ei' twee wilde ver kopen en twee andére verhuren. De. transacties wilde hij via déze bank laten lopen. Hij bad voor de, revisie 10.000 nodig dié hij snel zou terug betalen. Gézfcn de papieren die de man bij dit verhaal toonde, werd hem 10 mille ter beschikking gesteld. Twee niaanden later nam hij nog eens 10 mille op niet het verhaal dat hij alle vier schepen inmiddels voör een kwart miljoen had verkocht. Ter •terechtzitting verklaarde de man' dat hij in het geheel geen schip had ver kocht. De Russen wilden de vaartui- gen niet Vrijgeven. juni jl. nam hij 10.000 op bij de Nederlandseho Handelmaatschappij, nadat hij verteld had chef van de B.P.M. in Suriname te zijn geweest. Ook hier volgde eèn verhaal van schepen en van een aantal rijnaken waarvan hij eigenaar zou zijn Met dit bèdrag Wilde hij naar België uit wijken, doch bij Roozendaal werd hij aan de grens gearresteerd. Vólgens de officier was verdachte toen op weg naar de roulettetafel in Oosten de, waar hij een deel van de eerste twintig mille reed» had verspeeld. ontwaardigd was. Hij heeft zich ih zijn drift échter te veel laten gaan. I-Iet gebeurde is het gevolg van het bijgeloof, voor zover wij de Zo an dere mentaliteit van deze verdachte kunnen begrijpen, aldus dé officier. Hoever het schuldgevoel van een Ambonees gaat is moeilijk vast té stellen en daarom is ook het bepalen van een strafmaat moei lijk. Er moet echter ook rekening mee worden gehóuden, dat de man êen inbreuk op ónze maat schappij heeft gepleegd, aldus de officier. Hij mag niet uit het oog verliezen, dat hij hier niet straffe loos: een medemens met een nies mag. aanvallen. Het bijgeloof wilde de officier echter wel incalculeren als een verzachten de omstandigheid. De cis tegen de Ambonees luidde wegens poging tot doodsla^ acht muandeh gevangenis straf, waarvan vief maanden voor waardelijk met een proeftijd vau drie jaar. Uitspraak over veertien gen. DONDERDAG 29 OKTOBER. HILVERSUM I. 402 Jh 740 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.Ó0 NWs. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gewijde hiliz. 7.45 Morgenge bed éh overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Vöor de huisvrouw 9.35 Wètérst. 9-40 Gram. NCRV: 10,00 Gram. 10.30 Morgen' dienst KRO: 11.00 Voor de zieken 11.45 Gewijde müz. 12.00 Middagklok nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boereii. 12.35 Land- en luüibouwmeded. 12.38 Gr- 1250 Act, 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer, 13.20 Lichte muz.' 13.40 G.evar, muziek. NCRV: 14.00 Gram. 14.30 Avondrust, hoor spel. 15.00 Gram. 15.35 Kamerrrui/., 10.00 Verkenningen in de bijbel. 16.20 Hol land Festival 1959: Kamermuz. 16.50 Gr, 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17 43 Lichte muz. 18.15 Sport- rubriek. 18;30 Meisjéskoor- 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. cn weerber. 19.10 Op de man a£, eaus. li).15 Vocaal ens. 19,30 Radiokrant. 19.50 Pol. eaus. 20.00 Gèvar, progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken pa- ade. 22.10 Kamermuz. 22.30Nws, 22.40' Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Or gelcone. 23 30 Gram. 23.55—24.00 Nws, HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 AV'ftO. 7.30 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nws: 7.10 Gym. 7.20 Gram VPRO: 7 j0 Dagopening. AVRÖ: 8.0Ó Nws, 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De gi'oenieman. 9.15 Gram- 940 Morgenwijding. 10.00 Gram-. 10.so Voor de.kleuters. 11.00 TueseiV de wal en hét schip. caus. 11.15 Kamer-' k. i2.ÓÖ Métr.-órk. en sol. 12.30 Land- i tulpbouwmeded. 12.33 Melr.-ork (vei1* iig). 12,50 Uit het bedrijfsleven, caus. 00 Nws. 1315 Medêd. of gram. 13.20 Prom. ork. en koor. 13.35 Beursber, 14.00 Kamermuz. J4 25 Gram. 14,30 Doe dit óók zelf, caus. 14.50 Gram. 15.05 Paul Vlaanderen en het Conrad-mysterie, hoorsp. 15.43 Gram, 16 00 Gevar. progr. 17.00 Gram. n.is Voor, de Jeugd. 17.43 Lichtemuz, 18.00. Nws. 1845 Gèvar. muz. 18.30 vooi- de jeugd. 18.45 Sportpraatje. .55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Gev'ar. progr, 20 00 Nws, 20.03 ómr: ork. en soliste. 21.20 Vóórdr. 21.50 Muz. caus. 22.30 Nws. en beursber. uit New York. 22.40 Act. 22.55 Sportaot. 23.05 Nwe gram. 2345—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzlclit. vABa: 20.20 Pol. caus. 20.30 Qevar. pro gramma, VLAAMS-BELG. TYV.-PROGRAMMA. 19,00 T.v-album. 19,05 Zalig en daiitf. 19,30 Nieuws, 204)0' Filinrep. 20,25 Progr.. over levende kunst. 21.00 T.V.'&pel (Over name van de N.T.S.). 23.4)0 N\v*. *n:joui;n. Wellicht zou men het een tiental jaren geleden nog niét en nooit voor mogelijk hebben gehóuden, maar ook de N.C.R.V. heeft het ritme van de moderne amuse mentsmuziek in haar program ma's gekregen. Niet geheim, via do studio-achterdeur, maar open lijk gelanceerd» Onder meer met een gloednieuw orkest, dat maan dagavond voor de tweede maal in het N.C.R.V.-programma te be luisteren was, namelijk Frank Mijts en zijn ritmisch koper or kest. Frank Mijts is waarschijnlijk dc jongste orkestleider bij dé Neder landse fadio. Vader Mijts had an dere plannen dan zijn zoon trom- Setist te laten worden. Vader lijts zag hem liever als apothe ker of garagehouder of auto monteur of elektricien. Frank heeft dat allemaal wel min of meer serieus geprobeerd. Maar op een gegeven moment zettê hij door en werd trompetist. Zo speelde hij eens in het Gooise La ren, hij zal toen zo'n jaar of vijftien zijn geweest óp een mooie zomeravond zachtjes trom pet mee met èen...... circusartiest die hoog op een meterslange paal gezeten „O, mêin papa" blies Frank improviseerde buiten do circustent een soort tegenmelodio, maar dat bleef niet onopgemerkt. Er kwam iemand van het circus, die iemand Was meneer Althoff. En Frank kreeg de uitnodiging of hij tijdens een cifcustournee door Nederland niet als trompetist- wilde optreden in de... leeuwen- kooi. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Frank heeft het gedaan. „Ik be sefte niet hoe gevaarlijk het zou kunnen zijn. Dat doö je niet als je zo jong bent. Frank heeft een tournee lang avond aan avond tus sen du leeuwen gespeeld. „Soms deed de dompteur de gang naar de hokken te vroeg open, en dan renden die leeuwen ineens op mij af. Zo liepen alleen vlak langs me heen om zo Vlug mogelijk weg to komen. De eerste keef schrok ik natuurlijk enorm, maar later was ik ook daaraan gewend. Ik zou het nu misschien, toch niet meer durven". Zijn orkest van dertien hoo# hij zeer binnenkort té laten uitbrei den tot zelfs zeventien musici. Een nieuwe winter, een niéuw ge luid voor de N.C.R.V. Weekend-show In haar „Weekend Show", voor de tweede maal geregisseerd door jef do Groot, laat do AVRO de kijkers op zaterdag 31 oktober genieten van hét optreden van een keur van binnen-, en buitenlandse artiesten. Van de Nederlandse medewerken den kunnen onder jmeer worden genoemd hét Trio Thom Keiling, Nico Bohemen,. „The Doré Sis ters" cn „Tho Blue Diamonds". Uit Duitsland komt het zeventien jarige filmèterretjó Heidi Brühl, uit Engoland hot „Hedley Ward Trio", dat sinds 1953 zijn komi sche talent niet moer ln ons land heeft gedemonstreerd, uit Frank rijk hot zangduo „Les Pigalies" en illt Argentinië de bongöïst Jor ge Souto. Gastheer is óok ditmaal Johnny Kraaykamp. Eerste uitzending: lUijlpalen in het werk van WILLEM PIJPER Willem Pijper gebruikte als uit gangspunt voor zijn „Zes symfo- nischo epigrammen" van 1928 een motief uit „O Nederland, let op u saeck", Hij koos deze verma ning om het besef levend te hou den, dat een Nederland een waar devolle eigen toonkunst bezit, die niet mag worden veronachtzaamd. In engere zin kan Pijpci's waar schuwing op zijn eigen oeuvre worden betrokken. Nederland be zat immers in Pijper een compo nist van groot formaat, maar zijn werken worden weinig gehoord, laat staan gekend. Deze overwe ging gaf dc A.V.R.Ö. aanleiding een reeks uitzendingen uan het werk en de persoon van Pijper té gaan wijden. Ton dc Leeuw werd bereid gevonden de uitwerking van deze gedachte op zich te ne men. Onder de titel „Mijlpalen in het werk van Willem Pijper" steldo hij een reeks programma's samen, waarvan het eerste op donderdag zal worden uitgezon-- den. Niet alleen door zijn composities, maar evenzeer door zijn vodzijdi* ge invloed werd Pijper de belang-, rijke figuur in de Nederlandse toonkunst van dc twintigste eeuw. Hoewel déze stelling algemeen/ Wöfdt aanvaard cn hét begrip voor Pijpers betekenis als compo nist na zijn dood sterk is toege nomen, is het aantal uitvoeringen van zijn werken niet in evenredige verhouding hiertoe gestegen. En kele stukken zijn overbekend, an- dero worden nauwelijks óf nooit gespoeld. Een overzicht van zijn,, belangrijkste composities kan., daarom van groot nut zijh. Qök zijn rol in net toenmalige mu ziekleven is van groot belang. Want dè waarden, waarvoor Pij-: per heeft gestreden, zijn op velé punten nog altijd actueel. <)\oY<zwt 310M CM.... ScllTIJVCU Jeugdwerk in „De Notedop" Er wordt op het ogenblik veel, wellicht te veel aandacht besteed aan de problemen van de jeugd. A.VJR.O.'s „Notedop"-programmu voor donderdag behandelt daarom eens niet dc problemen, maar het werk der jongeren. Emile Kelle- naers en Ypo Höwèler stelden cén programma, samen van werken, die op jeugdige leeftijd geschre ven of gecomponeerd werden. Men hoort muziek van Mozart, Schu bert en Benjamin Britten. Het hoorspel is een moderne een akter, opgeschreven in de heden daagse conversatietoon van jon- fc mensen door Bep Julia van chaïk. „De koffie moet heet ge dronken worden" Wórdt onder re gie van Emilo Kellenaers gespeeld door Eva Janssen, Huil) Orizand en Thom Hakker. De journaliste Bep Julia van Schaik debuteerde als schrijfster van hoorspelen met liet kinder hoorspel „Koning Leut en hofnar Dolledaas", dat met veel succes werd uitgezonden in A.V.R.O.'s jeugdprogramma „De Tovercir kel". ,,De koffie moet heet ge dronken worden" is haar eerste stuk voor volwassenen. Cor Wltschrje, bij duizenden Nederlandse kinderen bekend als .Pipo de clown", maakt zicli op om zijn avonturen vanmiddag voor de T.V. te- vervolgen. Vrijdag 13 november treedt hij op voor de Vlissingse Bestuur- dersbond in Britannia te Vlis singen. Met ingang van juni 1960 zal ie dere eigenaar van een bromfiets, scooter, motor oi' auto verplicht zijn zodanige ontstoringsmiddelen op zijn voertuig aan té brengen, dat voldaan wordt aan de in de wet gestelde eis. Vele televisie-kiJ- kers zullen dit tijdstip met vreug de begroeten, omdat zij dan ver lost zullen zijn van do strepen, spikkels en flarden op hun televi siescherm (soms nog gepaard gaand met hét verspringen van het beeld), wanneer auto's of bromfietsen passeren. Vooral voor lien, die in dichtbevolkte steden wonen of aan èen drukke ver keersweg, zal liet êen grote ver ademing betekenen, wanneer zij voor het eerst „ongestoord" van bet programma zullen kunnen ge meten. b Ook voor de.vele radio-luisteraars die naar F.M.-zênders luisteren zal dc ontstoring éêtt grote verbe tering betekenen, evenals voor in stanties als PTT, Rijksluchtvaart dienst e.d. Hét is niét algemeen békend, dat dok de wetenschaps mensen van de radiotelescoop in Dwiiigelo veel laêt ondervinden van de bromfietsen in dc omge ving, De eigenaars van bromfietsen en auto's e.d, zien déze dag misschien weer met andere gevoelens tege moet en mogelijk vragen Zij zich at waarin deze Ontstoring hu ei. gottlijk bestaat. Teneinde een doeltreffende ontsto ring te verkrijgen is door Philips een nieuw bougiefilter ontwikkeld, speciaal voor bromfictesn, auto's, scooters e.d.. dat voldoet aan do wettelijke eis en dat op eenvoudi ge manier aangebracht kan wor den. Mèh knipt daartoe bij de tWeöWiélérs dé isolatiêdop van de bóügïekabèl af, schroeft het bou- giofiltèr eraan en schuift dit zo ver hiogèlljk over dè bóügie. Een Wérkjc waarmee sléchts enkele minuten gemoeid zijn. Voor auto's gaat men op overeenkomstige wij ze tewerk vóór elke bougie en ver der brengt men op de stroomver- deler nog z.g. verdelerssuppres- sors.aan. Velo auto-eigenaren zullen zich verder afvragen of zij met de ont- storingsmiddelen die in de wagen aanwezig Zijn vóór ontstoring van de autoradio, voldoen aan de wet telijke eisen. Uit de metingen is gebleken, dat men met de normale ontstoring voor autoradio (meest al bestaande uit eên enkele sup- pressor-weerstarid in de centrale verdeïerleldi.ng) niet aan de wet telijke eisen voidoét. Omgekeerd geeft dé ontstoring met bougiefll» tei's en verdélersuppressors een bijzónder goede ontstoring voor de autoradio. Behalve do bezitters van radio- en tclcvisieapparoten e.a. hebben ook dc eigom'fen van do voertuigen zelf voordeel van het aanbrengen van do lietreffcndé ontstorings- mlddelon 011 Wel hierdoor, dat niet alleen do bougie-slijtagc afneemt, doch ook de kans op oütstékings- storlngen door vuilo bougies (sto ringen hier nu ln andere zin be doeld!) vermindert. Gronings streekprogramma over het garnalenbedrijf In vergelijking met vroeger is cle garnalenvisserij ^pellerij enz. te genwoordig een zeer lonend be drijf, dat vooral in het noorden van Groningen, met Tcvmunterzijl als centrum, wordt uitgeoefend. Daar breidt het zich ook uit, o.a. door vestiging vatt vaklieden uit Zeeland. Dat zal blijken in een strêekuit- zending van de VARA, in het Gronings, op zaterdagmiddag on der dé titel Génöatjèdërij. Daarin zijn o.a. gesprekken Opgenomen niet vissers, pellers, een droger en oen handelaar üit Tcrmuntérzijl. Thalia onder de wapenen Dc televisiekijkers zullen, op donderdagavond 29 oktober bij de uitzending van de Vara, ander half uur meemaken uit het leven van een groepje artiesten, dat ge regeld optreedt voor Nederlandse militairen. Men zal dan een deel' bijivonen van eên voorstelling van Dos Dreimiidlerhaus door de Haagse Operettezangers ouder leiding van Cor Wijgers, in een legerplaats te Ernielo. Tussen de bedrijven door zal men wat meer vernemen over de acti viteiten van de Dienst Welzijns zorg, die tot taak heeft te zorgen voor een verantwoorde vlije-tijds- besteding van dienstplichtige mi litairen. De samenstelling van het programma is Van Willy van He- mert, die ook de camerai'egie voert. Voor dit programma, dat onder de naam „Thalia onder de Wapenen" voor de camera's komt, zal men dr. L. dc Jong kunnen zien en horen in een toelichting op de laatsto ontwikkelingen in dc internationale politiek. Gesproken portret van Willy Hagenbeek Willy Hagenbeek, de nestor van de dompteurs, in do laatsto halve eeuw de grootste figuur ouder de beren temmers, wordt dezer dagen 75 jaar. Aan die beroemde circus- figuur, die nog steeds lussen de dieren wil leven, zal hel Gesproken Portret gewijd zijn, dat de Vara vandaag in het middaguur zül uitzenden. Een circuskenner bij uitstek, Jo van Doveren, auteur van vele boe ken êri artikelen over het circus, heeft de tekst geschreven, die door Joop Koopman zal worden uitge sproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6