Achterzijde van de maan wordt niet beschermd tegen meteorieten ITALIANO KOU n GEVAT VERSCHIL TUSSEN VOOR- EN ACHTERKANT MAAN NIET GROOT W de lekkere OPRICHTING PERMANENTE ARTSENCOMMISSIE IN E.E.G. WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 RUSSISCHE STERRENKUNDIGE Advertentie Foto's van Loenik III prachtige prestatie De Russische sterrenkundige Aleksander Markow, die aan het hoofd staat van een groep on derzoekers van het observato rium te Foekovo nabij Lenin grad, heeft enige factoren opge somd, die er toe zouden hebben bijgedragen dat de achterzijde van de maan verschilt van het stuk dat van de aarde zichtbaar is. Hij zei dat de achterkant van de maan niet door de aarde wordt be schermd tegen meteorieten. Voorts zouden door de aantrekkingskracht van de aarde de vloedgolven in de maankorst aan de voorzijde sterker zijn dan aan de achterkant. Tenslot te zouden er op de voorzijde van de maan grotere temperatuursverschil len voorkomen tijdens maansver duisteringen, waardoor grote scheu ren in het oppervlak zouden ont staan. Markow wees er ook op, dat de Rus sische foto's hebben aangetoond dat de achterzijde van de maan er vol komen anders uitziet dan de kaart, die Duitser Franz en de Brit Wil- kins op grond van veronderstellingen hadden gemaakt. In de Verenigde Staten hebben de maanfoto's van Loenik III veel bewondering gewekt. De directeur In Loenik III zijn twee camera's gebouwd Het Russische persbureau „Tass" heeft enkele technische gegevens verstrekt over de foto's welke de „Loenik II', of zoals de Russische geleerden zeggen het automatisch interplanetair ruimtestation, ge maakt heeft van de achterzijde van de maan. In de Loenik waren twee 35 mm. camera's gebouwd, die lenzen had den, met een brandpuntafstand van 20 cm, en met een van 50 cm. De lenzen maakten gelijktijdige opnamen op twee formaten moge lijk: de 20 cm lens gaf een pano rama, de 50 cm lens (f 20 en f 50) maakte vergrote beelden. Veertig minuten lang hebben de camera's gewerkt. De belichtings tijd en de diafragmering werden automatisch geregeld. Het door de camera opgevangen beid werd door een in de Loenik gebouwde televisiezender, die met maximaal 1000 beeldlijnen werkte, naar de aarde uitgezonden, maxi maal van een afstand van 470.000 kilometer. De zon heeft voor de camera's als de lichtbron gefun geerd, cn maximaal 70 percent van het gefotografeerde maanopper vlak belicht. 4 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen 1 Bij pijn, griep of „landerig" ge voel zorgt een enkel tablet dat U met plezier Uw werk kunt doen I van de N.A.S.A. (National Aero nautics and Space Administra tion, bureau voor aeronautic!), dr. John P. Hagen zeide: „Het is een prachtige prestatie. Maar deze fo to geeft geen antwoord op onze vragen over de werkelijke aard van de van ons afgekeerde zijde van de maan". Overigens zeide hij te betwijfelen of de foto, gezien het feit dat hij onder moeilijke omstandigheden is gemaakt en overgebracht, meer gegevens kan verstrekken. Een andere Amerikaanse astronoom merkte op dat het nutiig zou zijn onder dezelfde omstandigheden vanuit een raket, radiografische overbrenging naar de aarde een foto te maken van de bekende zijde van de maan en beide afdrukken te vergelijken. 1-Iij noemde de foto's Be achterzijde van de maan zoals deze door de camera's van Loenik III werd gefotografeerd. De voornaamste ontdekkin gen zijn door de Russen van de volgende namen voorzien: 1. Zee van Moskou, een krater met een middel lijn van 300 km; 2. Baai der Astronauten, gele gen in de zee van Mos kou; 3. Voortzetting van de Zuidelijke Zee, die ook op de voorzijde van de maan zichtbaar is; Tsjolkowski-krater genoemd naar de „va der" van het Russische raketonderzoek; 5. Lo- monosowkrater, ge noemd naar een beroemd Russisch letterkundige en geleerde uit de acht tiende eeuw; 6. Joliot- Curie-krater, genoemd naar de Frame natuur kundige; 7. Sowjet-berg- keten en 8, Broomzee. De Romeinse cijfers ge ven onderdelen van de maan aan, die reeds be kend waren van de be studering van de voor zijde, namelijk1. Hurn- boldt-Zee; II. Zee der crises; III. Regionale Zee; IV. Zee der Golven; V. Smith-Zee; VI. Zee- der Vruchtbaarheid en VII. Zuidelijke Zee. „een bijzonder grote prestatie uit technisch, maar niet uit wetenschap pelijk oogpunt". Hij achtte liet prematuur op grond van de foto te concluderen dat de van ons afgekeerde zijde van de maan aanzienlijk vlakker is dan de bekende. Dit is een doorsneetekening van het Russische ruimtestation „Loenik III" dat foto's heeft gemaakt van de achterzijde van de maan. No. 1 is de lensopening van de camera's; 2. oriëntatie-systeem van de motor; 3. zonne-monitor; J/. afdeling voor zon- nebatterijen;' 5. sluiters voor het thernio-regulatie-systeem; 6. warm- te-schermen; 7. antennes; 8. appara ten voor wetenschappelijke waarne mingen. VERWACHTING VAN ASTRONOMEN Geen twijfel aan authenticiteit van foto's (Van een onzer verslaggevers) „Eigenlijk verwachten de astrono men" niet veel verschil tussen de achterkant van de maan en de zicht bare zijde", aldus do heer S. C. T. J. van Agt, assistent van de sterren wacht te Leiden naar aanleiding van de eerste gepubliceerde foto's van de achterzijde van de maan. „Wel zijn wij algemeen ervan over tuigd dat de foto's authentiek zijn, zoals we ook niet twijfelen aan de inslag van de Russische raket „Loe nik II". De reden dat wij geen gro te verschillen verwachten is dat er geen reden is waarom er bij het ont staan van de kraters voorkeur voor „onze kant" van de maan zou zijn geweest. Dit heeft zich in een zeer ver verleden afgespeeld. Er zijn twee theorieën, ten eerste dat de 'kraters op de maan inderdaad uitgedoofde kraters van vulkanen zijn, ten tweede dat zij ontstaan zijn door inslagen van meteorieten. Vermoedelijk ech ter, hebben beide processen meege werkt aan het ontstaan van het op pervlak van de maan, zoals wij dat kennen. Maar in beide gevallen geldt dezelfde vraag: waarom zou hier een voorkeur geweest zijn?" aldus deze astronoom. „Zou er toch een verschil zijn tus sen de voorzijde en de achterzijde van de maan, dan ligt hier èen zeer Interessante onbegrepen pro bleem. Zijn we in staat dit op te lossen, dan betekent dit een grote stap vooruit van de wetenschap. De tot nu toe gepubliceerde foto s laten niet veel details zien. „Ik schrijf dit toe aan de zwakke ver lichting en de primitieve apparatuur in de ruimteraket, die niet vergele ken kan worden met de moderne kij- kers die wij op aarde gebruiken om de maan te fotograferen". Professor Michailow heeft verklaard, dat er wel degelijk een groot ver schil is tussen de voorzijde en de achterzijde van de maan. Maar hij is ook de man die beweert erupties op de maan te hebben waargenomen en die op dit punt fel bestreden is, al dus de heer Van Agt, die meende dat men de uitlatingen van prof. Michai low dus zeer voorzichtig moet be handelen. Ofschoon het maanonderzoek tot voor kort wat in een vergeetboek was geraakt, is de maan zeker geen afgedaan onderwerp. Met grote kijkers is een groot aantal onbegrepen zaken ontdekt. Men bestudeert nog altijd de bewe gingen van de maan en o"ok de bewe gingen van de maan ten opzichte van de aarde. Men gaat na, of er misschien toch nog, diep in de kra ters, een zeer ij'.c dampkring op de maan bestaat. Deze onderzoekingen worden niet alleen verricht door middel van het maken van foto's in verschillende kleuren met de normale kijkers, doch ook wordt daarbij ge bruikt gemaakt van radioastronomie. Dit geschiedt voornamelijk door de universiteit van Cambridge, die de scoop te Jodrelhe eenev-fijqo. xx beschikking heeft over de radiotele scoop te Jodrell bank bij Manches ter. Men tast hier o.m. met radar de maan af. Dit is uiteraard een zuiver praktische toepassing van de radio techniek. „Naarmate de foto's van de ach terkant van de maan beter wor den zullen we ook een beter to taalbeeld krijgen. Dit Is weten schappelijk belangrijk. Het kan ook van grote waarde zijn als er nog eens een man naar de maan wordt gezonden in een ruimte capsule. Als astronomen hebben wij overigen» geen mannetje op EEN PRODUKT VAN KING. EN RANGFABR1EKEN TONNEMA N.V. SNEEK Proef met telefoonposten op auto-snelwegen Ees proef met telefoonposten voor hulpverlening langs rijkswegen be gint in maart I960. Op rijksweg 33 tussen Rotterdam en Den Haag zul len vijf tegen over elkaar gelegen te lefoonposten worden opgesteld in het gedeelte, dat op Delfts gebied ligt. Deze posten worden doorverbonden met het eerste „wegenwachtstation", dat bij de Pauwmolen onder Delft wordt gebouwd. Van daar uit zal ge organiseerde hulpverlening snel mo gelijk zijn. De op de weg patrouille rende wegenwachten zullen van mo bilofoons worden voorzien. De met mobilofoons uitgeruste technische patrouillewagens (T.P.W.) van de rijkspolitie, de Delftse gemeentepoli tie, ambulances, takelwagens enzo voorts worden op deze manier ge makkelijk en vlug bereikbaar. Bij on gelukken zullen gewonden op zo kort mogelijke termijn medische en gees telijke bijstand kunnen krijgen als ook vervoer. Deze proefneming wordt door de Kon. toeristenbond A. N.W.B. met hartelijke medewerking van P.T.T., rijks- en gemeentepolitie en de ministeries van verkeer en wa terstaat, justitie, defensie en binnen landse zaken genomen. Brits beroep op De Gaulle Uit gewoonlijk welingelichte bron te Londen is vernomen, dat Enge land een beroep zal doen op de Franse president De Gaulle, toe te stemmen in een vroegtijdige weste lijke topconferentie in Parijs. Volgens Britse functionarissen hoopt Engeland, dat het begin van dit over leg een kwestie van weken zal zijn. Nieuwe economische plannen van Sowjet-Unie Verstrekkende nieuwe plannen om de Russen volgend jaar betere wo ningen, hogere lonen en een werkdag van 7 uur te geven, zijn dinsdag in de opperste Sovvjet (parlement) be kendgemaakt. De Russische buiten landse handel zal in 1960 met 25 pro cent uitgebreid worden en een pro gram voor hulp aan het buitenland voorziet in de bouw van 383 fabrie ken in 22 landen. Het volgend jaar zullen tien miljoen Russen in nieuwe woningen trekken, aldus werd mede gedeeld. De directe belasting zal in de komen de paar jaren afgeschaft worden. Gezegd werd, dat de Russische in dustrie zich veel sneller ontwikkelt dan die van de Verenigde Staten en in betrekkelijk korte tijd de Ameri kaanse zal overvleugelen. Premier Kroesjtsjew kreeg een ova tie toen hij binnenkwam. Alexei Ko- sigin, vice-premier en voorzitter van de staatsplancommissie, zei, dat de ongekende verrichtingen van de Rus sische wetenschap en techniek alle redenen geven om het huidige jaar als hét begin van een nieuw tijdperk m de verovering van de ruimte door de mens te beschouwen. Voor 1960 is voor de defensie een bedrag van 96.1 miljard roebel uit getrokken, evenveel als in 1959. Het eindbedrag van de begroting voor 1960 is evenwel groter dan dat van 1959. Voor de zware en de lichte in dustrie zijn de begrotingsbedragen vergeleken met 1959 met respectie velijk 8.8 procent en 6.4 procent ver hoogd. Wereldspaardag 1 Van 24-31 oktober houden de ff M spaarbanken, aangesloten bij ff de Nederlandse Spaarbank- bond. weer hun jaarlijkse H Spaarbankweek, met als hoog- ff tepunt daarin de Wereldspaar- dag op 30 oktober. Die dag is een hoogtepunt omdat niet al- ff leen de spaarbanken in óns land, sterker nog dan anders, de aandacht vestigen op het M -paren, maar ook omdat dit lan tegelijkertijd in nog tien- tallen andere landen, ver- f§ spreid over de gehele wereld, eveneens gebeurt. f| Bij de Nederlandse Spaar- bankbond zijn nu 268 spaar- banken aangesloten. Tezamen ff beschikken deze spaarbanken over rond 450 kantoren, waar- bij aan het begin van dit jaar in totaal 3.277.000 spaarders ff waren ingeschreven, die met elkaar een spaartegoed van ff 2,4 miljard gulden bezaten. m Met een dergelijk gigantisch kapitaal onder hun beheer zijn de spaarbanken een rol van H betekenis gaan vervullen in de m economie van ons land. Het spaargeld van ai deze kleine spaarders zelfs de kwartjes ff die kleine Annie en Jan weke- lijks bij het schoolsparen in- leveren dient mede tot het ff financieren van grote en be- langrijke werken. Spaargeld M helpt daarom mee aan het spi da I SJ?" 'die „.gemene welvaart. M Daarom is een sparend volk M een welvarend volk, zoals een sparend gezin een welvarend gezin is. §f Het publiek hiervan te door- M dringen, is de bedoeling van de H Wereldspaardag hier en overal elders ter wereld waar ff deze dag wordt gevierd. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin de maan nodig om haar te onder zoeken. Moderne robots en satel lieten kunnen ons heel veel ver tellen. Deze foto's zijn niet alleen belangrijk voor de maan maar ook voor de aarde. Zo zou bijv. de meteorologie zeker voordeel kun nen hebben van een satelliet die voortdurend om de aarde draait en gegevens uitzendt over het wol kendek dat de aarde over het al gemeen voor 52 procent dekt". Aldus deze zegsman van de Leid- se sterrenwacht. Streven naar vrije vestiging in de zes landen Ruim dertig medici uit de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap, vertegenwoordigers van de nationale artsenorganisatie, heb ben op een tweedaags congres in Amsterdam besloten een permanente commissie van artsen van de E.E.G. op te richten. Het doel is het bestuderen van: 1. De voorwaarden om de genees kunde uit te oefenen in de bij de E.E.G- aangesloten landen. 2. Het functioneren van de instel lingen van sociale zekerheid en in het bijzonder van de ziekteverze kering in die landen. 3. De mogelijke voorbereiding van de harmonisatie dezer instellin gen. _j. 4. De mogelijke voorbereiding van de vrije uitwisseling van diensten en personen in het kader van de gemeenschappelijke markt, voor zover dit principe de uitoefening van het medische beroep raakt. 5. De vertegenwoordiging van het medische beroep bij de verschei dene bevoegde instanties van de E.E.G. Men wil trachten te komen tot vrije vestiging van artsen en de erkenning Deze montagefoto laat zien hoe de positie van Loenik 111" ten op zichte van de maan was, toen de foto's van de achterzijde iverden ge maakt. De pijlen, rechts, geven de richting van het zonlicht aan. van de doktersdiploma's in de zes landen. Deze vrije uitwisseling van artsen acht men vooral van belang voor landen die met een tekort te kampen hebben- Daar zouden zich artsen kunnen vestigen uit landen, waar zij in groten getale aanwezig zijn. Een ander punt van de besprekingen was de wens dat de verschillende E.E.G.-raden in bepaalde zaken ook medici raadplegen. De congressisten wensen ook vertegenwoordigd te zijn in alle nationale en internationale organisaties, die medische problemen behandelen. De leden van de commis sie achten het van belang dat er een Europese medische universiteit wordt gesticht. In de zes E.E.G.-landen wonen onge veer 200.000 artsen. Man terechtgesteld in Verenigde Staten De 41-jarige Frank Wojculewicz is maandagavond te Wethersfield in Connecticut op de elektrische stoel terecht gesteld. Hij was ter dood veroordeeld voor de moord op een po- lietieman enc ni voorbijganger, die hem trachten te arresteren toen hij in 1951 -in New Britain een inbraak had gepleegd. Hij werd door een ko gel in de ruggegraat getroffen, die op hem was afgevuurd door een an dere politieman en bleef dientenge volge verlamd. Wojculewicz werd in 1952 veroordeeld en heeft dus zeven jaar op zijn terechtstelling moeten wachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5