Tweede Kamer was unaniem voor verlaging vrijgezellenbelasting Eenzaamheid had verscheidene wetenschapsmensen te pakken Vandaag... KLANKBORD KLEURLOZE OPENING VAN BRITS PARLEMENTAIRE JAAR WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERLAGING VAN FISCALE DRUK BEPLEIT Meerderheid voor verlenging van tijdelijke belastingverhogingen (Van onze parlementaire redacteur) Na een vooraf schriftelijk vragen-en-antwoordenspel ontmoetten de Twee de Kamer en de minister van financiën, prof. Zijlstra, elkaar dinsdag in het openbaar in 's lands vergaderzaal om er nogmaals de degens te krui sen over het financiële beleid van de regering, zoals dat in het jongste verleden is gevoerd en voor de naaste toekomst is uitgestippeld. Aan deze „algemene financiële beschouwingen" over de rijksbegroting voor 1960 was vastgekoppeld de behandeling van het wetsontwerp tot herziening van het tarief van de inkomstenbelasting en de loonbelasting voor ongehuwden en van het wetsontwerp tot verlenging van de tijdelijke belastingmaat regelen en tot het treffen van maatregelen in verband met fusies van ven nootschappen op aandelen. De discussies bewogen zich voornamelijk rondom deze belastingontwerpen. Tegen de verlaging van het vrijgezellentarief had niemand bezwaar. Men stelde het op prijs, dat minister Zijlstra eindelijk met dit wetsontwerp is gekomen en dat de ongehuwden uit de .strafklasse", zoals het lid mr. Van Leeuwen van de V.V.D. het eens genoemd heeft, worden gehaald. De heren Van der Mei (c.h.) en Van Leeuwen (v.v.d.) voegden er nog aan toe. dat zij niets voelden voor een budgetonderzoek onder de vrijgezellen, zoals van socialistische zijde was gesuggereerd. Voor het overige drongen de heren Lucas en Van Leeuwen aan op de bevordering van het sparen en bon den zij de regering op het hart ern stig te streven naar vermindering der overheidsuitgavendoor de toe passing van meer efficiency, een kreet, die bij andere leden volledige instemming vond. Over de financiële positie van Ne derland maakten deze financiële des kundigen van de K.V.P. en de V.V.D. zich geen zorgen. De heer Van Leeuwen maakte ernstig bezwaar tegen het samen stellen van het inkomen van de man Ook de fiscale vergemakkelijking van de fusie van ondernemingen had ieders instemming. De belastingont werpen zullen dus worden aangeno men, want ook de verlenging van de verhoging van enkele belastingen zal het fiat van de Kamer verwerven, zij het, dat althans twee afgevaardig den zich ertegen verklaard hebben. Dat waren de heren Welter van de K-V.P. en Van Dis van S.G.P. De grote meerderheid van de K.V.P. is ervoor. Dat bleek uit de redevoering van dr. Lucas, die zich voor het wetsontwerp verklaarde, maai- toch graag spoedig een belastingverlaging tegemoet zag. De heer Van Eysden van de A.R. achtte de verlenging onvoldoende ge motiveerd en vroeg om overtuigen der argumenten. De heer Van der Mei van de C.H.U. noemde de ver lenging met één jaar gerechtvaar digd o a. om de verlaging van de vrijgezellenbelasting mogelijk te ma ken en om conjuncturele redenen doch hij vreesde, dat de bewindsman over enige tijd opnieuw zal komen met een voorstel tot verdere verlen ging van enkele verhogingen. Mr. van Leeuwen van de V.V.D. wilde de tijdelijke verlenging met één jaar werkelijk als een tijdelijke zien en sprak zijn spijt erover uit, dat niet tegelijkertijd enige oneffenheden zijn glad gestreken. Dr. Lucas vroeg of do bewindsman, indien er geen ongunstige wijzigin gen in de conjunctuur optreden, voor de behandeling van de volgende be groting met een voorstel tot belas tingverlaging zal komen. In een pe riode van hoogconjunctuur moet de mogelijkheid bestaan, zo vond hij, om voor later te reserveren. Wat in het algemeen het financiële beleid van de regering aangaat, kon- lags de heren Lankhorst ter C.P.N, en Van Dis S.G.P. geen reden tot juichen ont dekken. De heer Bakker, die des middags de rij van sprekers afsloot, stond om tien minuten voor. zes het woord te voeren met als enig toeho rend lid.... de voorzitster mevrouw Stoffels van Haaften. Alle banken van de afgevaardigden waren leeg. Ir. van Dis voelde zich diep teleurge steld door het financiële beleid van het ministerie-De Quay, omdat het de lijn van het kabinet-Drees door trekt. is het 200 jaar geleden, dat de omstreden Franse redenaar, en staatsman G. J. Danton, die (als schuldige aan de septem- H bermoorden in 1792 en wegens H malversaties) in 1794 op last van Robespierre zou worden onthoofd, te Arcis-sur-Aub M (Champagne) werd geboren. ....gedenkt de Nederlandse H schrijver van kinderboeken W. G. van der Hulst sr. te Utrecht pi zijn 80e verjaardag. ....is het 250 jaar geleden, dat te Amsterdam werd geboren de jp Nederlandse autodidactische pi Ëp geschiedschrijver Jan Wagenaar s die vooral bekendheid ver ss wierf door zijn eenentwintig- delige „Vaderlandsche Histo- s rie". waarvan alleen zijn eer- ste druk anoniem verscheen en welke ondanks de scherpe kri- tiek van Bilderdijk tot ver'in h de negentiende eeuw grote op- pi gang maakte. jlilllllllllllillllllllllllllllllllllilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DAMES GAAN VOOR OOK IN 'T VERKEER. Op een fabriek in Kitchener, Ontario, sukkelde men een tijdlang met een verkeerspro bleem. Talloze kleinere en grotere botsingen deden zich voor bij het overhaaste vertrek van de arbeiders, die na werktijd (te) snel met hun auto's het parkeerterrein van de fa briek wilden verlaten- Tenslotte riep de directie er brigadier van politie, Wilfred Henrich, bij, die na een on derzoek van één middag de oorzaak kon vaststellen. Henrich bewoog de directie de vrou welijke werknemers 15 minuten eer der naar huis te laten gaan dan de mannen. Resultaat Niet meer omkijken naar de meisjes, dus geen aanrijdingen meer, want de mannen werden heren in het verkeer! Reeds enkele jaren achtereen hebben da^een aanr'^'n»en meel' voor- en van zijn vrouw voor de bereke ning van de belasting die zij samen moeten betalen. Hij vroeg om een spoedige gunstiger regeling. De socialistische woordvoerder de heer Peschar, die des avonds, nadat de heer Kieft van de A.R. enige opmerkingen had gemaakt over de belastingtarieven voor de ongehuwden, het standpunt van de P.v.d.A. vertolkte, zeide met grote dankbaarheid kennis genomen te hebben van het dooi de regering ingediende wetsont- ontwerp. dat de belastingdruk voor vrijgezellen verlaagt. Dat behoeft niet te verwonderen, want hij is indertijd de indiener ge weest van de door de Tweede Ka mer unaniem aangenomen motie, die om deze verlaging vroeg. De heer Peschar was nu niet helemaal vol daan. Hij had namelijk de indruk, dat veel vrijgezellen van 45 a 50 jaar naar de maatschappelijke po sitie van de gehuwden toegroeien. Dat blijkt o.a- hieruit dat een groot aantal hunner een eigen woning heeft. De tarieven achtte hij daar mee nog niet in overeenstemming en een budgetonderzoek kwam hem nuttig voor. Hij hoopte dat de mi nister hieraan aandacht zou schen ken. Prof. Romine van de K.V.P. leverde het slot van liet debat met een speeehje, waarin hij de minister van financiën, prof. Zijlstra, voorhield, dat niet alleen de bewindsman zijn verantwoordelijkheid heeft bij de. sa menstelling van de begroting en bij het uitstippelen van het financieel beleid voor de komende jaren, maar heel duidelijk ook de volksvertegen woordiging; Vandaag antwoordt de minister de sprekers. KONINGIN WAS NIET AANWEZIG Macmillan wil zo snel mogelijk topconferentie De opening- van het nieuwe Britse parlementaire jaar was dit jaar kleurlozer dan anders doordat konin gin Elizabeth de plechtigheid niet met haar aanwezigheid kon opluiste ren en de troonrede door een ander moest laten uitspreken. De Britse vorstin verwacht in februari een kind. Bij haar ontstentenis sprak burg graaf Kilmuir, voorzitter van het Ho gerhuis de troonrede uit waarin de koningin o.m. verklaart dat de nieu we conservatieve regering zal blij ven streven naar een verbetering van de verhouding tussen oost en west. Wat de buitenlandse politiek betreft kondigde de koningin een modernise ring van de Engelse wet op gokken aan en een nieuwe wet om doelmati ger te kunnen optreden tegen jeug dige baldadige elementen. Premier Harold Macmillan heeft dinsdag in zijn eerste toespraak in Het was voor de heer I. de Jonge, commies op de afdeling Algemene Zalcen van het Vlissingse gemeente huis, dinsdagmorgen een heuglijk moment, toen burgemeester mr. B. Kolff hem, in het bijzijn van de drie wethouders en de waarnemend ge meentesecretaris, de heer I. van Frans eredoctoraat voor prof. Tinbergen De senaat van de universiteit te Straatsburg heeft besloten aan prof. dr. J. Tinbergen het eredoctoraat der universiteit te verlenen. het nieuw gekozen Lagerhuis ver klaard dat Engeland voorstander is van een topconferentie „op het vroegst verwezenlijkbare tijdstip". „De algemene toestand is verbeterd en wij moeten waken voor een terug gang. Een hernieuwing van de koude oorlog dient tot elke prijs te worden vermeden", aldus Macmillan. De Britse premier sprak zich uit voor een reeks besprekingen tussen de leidende staatslieden terowereld. „De topconferentie moet niet zoiets worden als de conferentie van We nen, waarop men alle aan de orde zijnde belangrijke vraagstukken wil de oplossen. Het is in onze moderne wereld onmo gelijk dat'de staatslieden de tijd zou den vinden om zo lang bijeen tc blij ven. Daarom moeten de onderhande lingen gedurende geruime tijd wor den YP°rigezet, met als hoogtepun ten reeksen bijeenkomsten van de re geringsleiders", aldus Macmillan. TERUGBLIK OP NIEUW-GUINEA Overste Venema en dr. Brongersma schrijven samen een boek (Van onze speciale correspondent) De onderzoekingen in de Antares hebben in het algemeen de beste resul taten opgeleverd. Elke tak van wetenschap is in dit gebergte goed aan zijn trekken gekomen en iedereen heeft er met veel enthousiasme ge werkt- In physiek opzicht waren de beklimming van de Julianatop en de doorsteek naar Hollandia topprestaties. De eerste onderneming nam zes enveertig dagen in beslag, de tweede zelfs zesenvijftig dagen. De Franse ontdekkingsreiziger en cineast Dominique, die naar Hollandia was geko men om de bovenloop van de A-rivier te verkennen, hebben we eigenlijk het gras voor de voeten weggemaaid. Hij is nu ergens in het zuiden bezig, daar Bar en Dasselaar door een toevallige samenloop van omstandighe den de oorspong van deze stroom ontdekten. De geruchten als zou er tussen dr. Brongersma en overste Venema, technisch leider van de expeditie, on enigheid en verwijdering zijn ont staan, wijst overste Venema met klem van de hand. We hebben wel eens meningsverschillen gehad, zegt de heer Venema. Toen er geen geld meer was, meende ik me aan een schema te moeten houden, dat bin nen het kader van de financiële mo gelijkheden bleef. Als onderzoeker wilde dr. Brongersma echter de we tenschappelijke belangen voor de kasmiddelen schuiven, wat zijn goed recht was. Ik was dan ook blij te horen, dat scheepsbouwer Verolme bijsprong, waardoor de plannen van Brongersma en niet die van mij kon den worden uitgevoerd. Als bewijs, dat er tussen dr. Bron gersma en hem totaal niets bestaat, voert de heer Venema aan, dat ze samen bezig zijn een boek over de expeditie te schrijven. Het zou nog voor het einde van dit jaar onder de titel „Het witte hart van Nieuw- Guinea" moeten uitkomen en ver schillende vertalingen zouden reeds op stapel staan. De eenzaamheid, welke gedurende een half jaar moest worden door staan, is volgens de overste de voor naamste oorzaak der perikelen ge weest. Onder de niet-militair gedis ciplineerde mannen bestond verder een zekere mate van eigengereidheid en ook een vasthouden aan de ver houdingen, zoals deze in de normale burgermaatschappij bestaan. KINDERACHTIG Het geklaag over het eten was rond weg kinderachtig. Goed. er waren rantsoenen, maar dat moest wel, als men bedenkt, dat bij sommige we tenschapsmensen de zelf-discipline totaal ontbrak. De groep, die in het Antares-geberg- to werkte, speelde het klaar binnen een week alle levensmiddelen te ver orberen, welke voor een periode van twintig dagen waren bestemd. Som mige mensen zagen er geen gat in hun eigen terugtocht ..op tc eten", waardoor de opvoer steeds weer in moeilijkheden dreigde te raken. De maaltijden waven eentonig ge weest. maar kan men, midden in de rimboe, iets anders verwachten? Ze waren niet volgens de opvattingen van een cuisinier toebereid, maar de kok in het basiskamp was ook weg gelopen en zijn plaats was door een volkomen onvoorbereide marinier in genomen. De voedingswaarde was, ondanks bet gezeur, ruim voldoende geweest, daar alle menu's de ogen van diverse specialisten waren ge passeerd. In het tot zich nemen van calorieën was dan ook niemand te- .kort gekomen, getuige onder meer het feit dat er zeer weinig ziektege vallen zijn geweest. In de aanpassing aan de omstandig heden. aldus de heer Venema, faalde De dagen van de oude kleutersckool aan de Middelbnrgsestraat in Kou- dekerke zijn geteld. Vaardige slo pershanden sullen het getrouw wel dra met de grond geïijk gemaakt hebben.... (Fotö P.Z.C.) Waarde, de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau op de borst speldde. De heer De Jonge was vorige week veertig jaar in gemeentedienst werk zaam In-zijn toespraak memoreerde bur gemeester Kolff de loopbaan van de jubilaris, die in 1919 begon als klerk tweede klas. Sindsdien heeft hij alle rangen tot commies doorlo pen. De burgemeester gewaagde ver der van de ijver en de toewijding die de jubilaris steeds aan de dag heeft gelegd. Daarbij somde hij ook de verschillende andere functies van de heer De Jonge op, zoals compta bel. ambtenaar van het gemeentelijk badbedrijf en secretaris van de Vlis singse ouderraad. Tenslotte overhandigde hij nog de gebruikelijke gift onder couvert aan de jubilaris. Het personeel van de afdeling alge mene zaken kwam 's morgens ook bij elkaar om de heer De Jonge ge luk te wensen, waarbij het hoofd van de afdeling, de heer Van Waar de, hem op hartelijke wijze toesprak. Namens de naaste medewerkers werd als geschenk een elektrische klok aangeboden. (Foto P.Z.C.) Storm luwt (Van onze weerkundige medewerker) Vrijwel de gehele dag heeft er f| gisteren ook boven Zeeland een zuidwester storm gewoed. In de morgenürèn af en- toe n 'n zware zuidwesterstorm met in Vlissingen windstoten van 108 km. per uur. De zwaarste M windstoot werd in Den Helder n waargenomen en bedroeg ruim 130 km. De stormdepres- sie nadert nu de zuidwestpunt van Noorwegen waardoor in de afgelopen nacht de wind m naar west tot noord-west is =E geruimd. Er stroomt nu wat H koudere lucht binnen, die on- stabiel van opbouw is. Hier- door komen er enkele regen- H en hagelbuien voor. Gister- avond meldde het lichtschip Noordhlnder ook onweer. Bij pi H de zuidpunt van Groenland komt een nieuwe depressie tot ontwikkeling, die met de ster- H ke hoogte-stroming vrijdag dicht bij de Noordzee kan aan- komen. Hierdoor houdt het ff weer de komende dagen een sterk wisselvallig karakter p= ËZ met een kans op een nieuwe ff en actieve depressie. illl!l!llllllllll!lll!lllll!llllllllllllinillllllllllllllllllllllllt!l!llll||||||||||||ll een deel van de wetenschappelijke staf bij voortduur. Sommigen dach ten, dat de twintig toegevoegde ma riniers boodschappenjongens waren, dat ze bij het toespreken in de hou ding zouden gaan staan en dat or ders individueel konden worden ge geven- Anderen waren weer niet in staat aan het gemeenschapsleven deel te nemen, waardoor in het klein ste bivak vaak twee. totaal geïsoleer de groepen ontstonden. Derden ten slotte voelden zich op hun eigen ter rein ten achter gesteld en weigerden zelfs hun onderzoekingen te staken of terug te komen, als dit door de leiding bevolen werd. Ondanks dit alles hebben we toch niemand het veld uitgestuurd, ver klaart de overste. Volgens de regle menten konden we dit wel. daar ge schiktheid en gehoorzaamheid tot de eisen voor de leden van een expedi tie behoren. Het terugsturen gaat als maatregel echter tamelijk ver en kan zeker van invloed zijn on de verdere carrière van de betrokkene. Niets dan lof heeft de technische lei der van de expeditie naar het Ster rengebergte voor de mariniers, die ter beveiliging en ter regeling van de opvoer waren toegevoegd en die later ook de verdeling der rantsoe nen in de bivaks ter hand hébben ge nomen. Ofschoon meer dan de helft van hen milicien was, hadden ze de eenzaamheid als pioniers van een hoog gehalte doorstaan, terwijl ze elke dag weer even opgewekt wa ren geweest. Ze hadden dan ook het voordeel van een aangeleerde discipline, welke bij een deel van de wetenschapsmensen totaal ont brak; Over de wetenschappelijke resulta ten van de expeditie kan overste Ve nema weinig vertellen. „Het zal ja ren duren", zegt hij, „voordat deze in hun totaliteit bekend kunnen wor den gemaakt. Ik weet echter wel, dat er een massa verzamelingen zijn aangelegd, die tezamen een inhoud van tweeëntwintig kubieke meter hebben. Alleen de insecten zijn hier bij met vijftienduizend exemplaren vertegenwoordigd-" Het Wereldgebeuren Ei V .oorzien met twee camera's, een voor totaalopnamen en een I voor details, neeft hij naar gisteren bleek een belangrijke pri meur behaald. Hij slaagde erin, ach ter de maan om te draaien en zo de f onbekende maankant op verschcidc- ne gevoelige platen vast te leggen. Dank zij zijn uitgebreide bagage, wartoe ook een televisie-zendappa- ratuur behoorde, kon hij de door hem zelf ontwikkelde en afgedrukte beel den (hij had daarvoor „de ruimte") I naar zijn land van herkomst over brengen. En zo kon de Sowjet-Unie maandagavond per televisie vol trots het resultaat bekendmaken van de verrichtingen van deze onpersoonlijke maar zeer „begaafde" ruimte-robot fotograaf: de Loenik III. Men zou in zijn ei-achtige uiter lijk een symbool kunnen zien- In Amerika, dat zich nu door dé Sowjet-Unie weer de loef afgesto ken weet. heeft men vooral in de pe riode tussen 1935 en 1945 weinig of niets ondernomen tegen de onrecht- i vaardige geringschatting waarmee men daar intellectuelen bejegende. Advocaat Adlai Stevenson, tot twee maal toe verslagen in de strijd ora het Amerikaanse presidentschap, moest zijn verlies nog in 1952 en 1956 niet alleen toeschrijven aan het feit dat de populariteit van Eisen hower alle andere factoren overtrof, maar ook aan de laatdunkendheid waarmee „grote" en „kleine" lieden hem, de intellectueel op verkiezings pad, als een egghead", een ei-hoofd, betitelden. In dezelfde periode dat in de Ver enigde Staten de opleiding van ge leerden verwaarloosd werd, was in de Sowjet-Unie de aandacht van de genen 'die dictator Stalins wil uit voerden juist gericht op voorziening in de toekomstige grote personeels behoefte van de laboratoria. Het moc-t voor de Amerikanen een blaam zijn, nu te zien dat de eerste opnamen van de maan-achterzijde, voorbereid in degelijk getrainde wetenschappe lijke breinen, uit een ruimte „ei- hoofd" voortgekomen zijn. Sportief weten de Amerikanen hun verlies te incasseren. De com mentaren uit wetenschappelijke kring waren gisteren zonder uitzon dering in prijzende zin gesteld. En men gaf toe, dat de Russen uit ei - hoofde van de traditie der weten schappelijke wereld volledig gerech tigd zijn de ontdekte bergen, kraters en zeeën op de maan namen te ge ven. De Engelse maandeskundige Pa trick Moore die verwacht dat de Sowjetgeleerden in de zeer nabije toekomst een raket met instrumen ten een landing op de maan zullen doen maken, heeft overigens zijn Sowjet-collega's geadviseerd, enkele kraters, zeeën en bergen op de zijde van de maan die zij hebben ontdekt naar westelijke geleerden te noemen. Moore, die de laatste tijd in nauw contact staat met Sowjet-collega's, zou het kennelijk een wat te „eenzij dige" vertoning vinden, wanneer de Russen voor de nu door hen ont dekte zijde van de maan alleen maar namen bedachten zoals de reeds ge publiceerde: Zee van Moskou. Sow- jet-bergketen, Tsjolkowski krater, Lomonosow-krater enzovoort, waar bij uit de westelijke wereld alleen de vórig jaar overleden communistische natuurkundige Frederic Joliot-Curie in een krater werd „vernoemd". De Engelsman herinnerde er. in dit op zicht aan, dat Duitse en Italiaanse astronomen markante punten op de zijde van de maan die reeds lang bekend was naar Russische geleerden hebben genoemd, zoals de Otto Stru- ve-krater en de Boguslawski-krater. Van de sportiviteit der Russen zal het afhangen, of aan dit advies gevolg wordt gegeven. En intus sen zullen de Russische politici in ruime mate profiteren van het ont zag voor „hun" geleerden dat overal toeneemt. Zij zullen trachten uit de ze ontwikkeling munt te slaan voor propagering van hun systeem, waar in de staat ook aan de wetenschap richting geeft en naar believen dit of dat project boven alle andere voor trekt. ook wanneer dat ten koste van het algemene levenspeil gaat. Vanzelfsprekend zal het westen het ideaal van de vrijheid en van de eigen verantwoordelijkheid blijven verkiezen boven de in Rusland heer sende straffe discipline. Maar in Amerika zal men beter nog dan in de laatste jaren reeds het ge val was, moeten inzien dat stimule ren van bepaalde ontwikkelingen door ruimer te subsidiëren geen kwaad zou kunnen. En men zal er zijn opvatting over „ei-hoofden" die nen te herzien nu er een ei achter de maan aan het fotograferen is ge weest. Maanrug ...in lens van Loenik Zuid-Afrika gaat over tot decimaal muntstelsel Zuid-Afrika gaat met ingang van 2 februari 1961 over op een decimaal muntstelsel. In plaats van het pond sterling komt de „rand", die in hon derd centen is verdeeld. De rand krijgt een waarde van tien shilling (ruim vijf gulden). Alle bankbiljeten en zilveren munten, met uitzondering van de halve kroon, blijven in circulatie tegen ongewij zigde waarden,,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3