PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZWARE STORM BRACHT VELE SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN Gaten in Zierikzeese zeewering gedicht door dertig kantonniers... BILT Duits schip op rotsen geslagen: bemanning gered WESTDUITSER FLECKEN IN PALERMO GEARRESTEERD MINISTER STELDE GEDEELTE RIJKSWEG 13 IN GEBRUIK Windsnelheden van meer dan 100 km Over grote delen van de Atlantische Oceaan en de Noordzee heeft gisteren een storm geraasd, die tal van schepen in moei lijkheden heeft gebracht. De Nederlandse lichtschepen meldden gemiddelde windsnelheden van meer dan 100 km per uur. De eerste noodseinen in deze zeer zware storm waren afkomstig van een Noorse vissersboot, de „Süloy", die met zestien opva renden op de Oceaan tussen Ierland en IJsland op drift was ge raakt. Het Britse weerschip „Weather Recorder", de Deense treiler „Brestire" en een vliegtuig hebben getracht de Noor te berei ken. Op 330 mijl ten zuiden van IJsland werd het schip door het vliegtuig ontdekt. Kort na de ontdekking deelde het schip mee dat de machines weer op gang waren gekomen. blok gebotst, waarna de brug is doorgezakt. Brug en kraan zijn op de daaronder liggende loods gezakt, waarbij uiteindelijk de kraan is om gekanteld. Daar op bet ogenblik van het ongeval de kraanmachinist niet Op het eilandje Rum Island aan do Schotse westkust is het Duitse schip „Heinrich Sigliold" op de rotsen ge- loden. De machinekamer van het schip maakte water. De reddingboot Mailaig had tien van do 14 opvaren den van boord gehaald en bleef in de buurt om de vier die aan boord wa ren gebleven zonodig hulp te bieden. Gisteravond werden ook zij van boord gehaald. De Nederlandse kustvaarder „Friedi" liep in de Red Bay nabij-Rathlin ge vaar aan de grond te lopen. De kust vaarder „Hölwierde" uit Delfzijl is te Kirkwall in Schotland losgeslagen on op het strand terecht gekomen. De Poose „Olsztyn" seinde om hulp. De Pool was voor de kust voor anker gegaan, maar de ankers werkten zich los waardoor het schip begon af te drijven. Bij de kust van Anglesey (Noord-Wales) is een Grieks scliip „Essarone" in moeilijkheden geraakt. Er drong water in dè machinekamer, maar het lek is voorlopig gestopt. Het vlaggeschip van do Holland- Amciiknlijn, de Rotterdam, en het Amerikaanse passagiersschip United States raakten door het ruwe weer in het Kanaal over tijd. De Rotterdam die dinsdag morgen op de thuisreis van New York Southampton had moeten aandoen bleef op zee. De United States bleef in Le Havre. Bij Peterhaed (Schotland) werd gis teren een klein scheepje met vier man aan boord vermist. Delfzijl Ook over ons land lieeft de storm schade aangericht. De kraan, die zich middenop de brug F op 't haventer rein van Delfzijl bevond en waarmee op dat moment geen werkzaamheden werden verricht, is gisteren met ge blokkeerde wielen op de rails gaan schuiven, als gevolg van de bijzon der sterke wind. Aangezien de rails nat waren gewor den van de regen, is de kraan door gegleden naar het westelijk einde van de brug en daar tegen het stoot- Voor de géboren en getogen Vlissin- gers bood de Boulevard de Ruyter gister een zeer ongewoon beeld-: bij windkracht 8 10 geen overslaand waterDoor de lange glooiing be reiken de aanstormende rollers de kademuur slechts zelden en over slaand water kregen de in regenjas sen gehulde wandelaars hélemaal niet 'te zien. Ondertussen is er aan deze glooiing een klein mankementje ontdekt: er is tussen asfaltlaag en bazaltglooiing een kleine scheur of gleuf zo men wil te zien, die dl ruim een week geleden ontdekt ■werd. Tijdens de storm van gisteren bleek de onbeduidendheid van deze gleuf: de geringe opening bleef na melijk ongewijzigd (Foto P.Z.C.). in de cabine was. maar buiten op de brug stond, is hij ongedeerd geble ven. Amsterdam De wónd, die met een snelheid van ge middeld 34 knopen (windkracht 8) door de straten van Amsterdam joeg en af en toe windstoten van nog veel meer kracht voortbracht, verbrijzel de honderden ruiten en dakpannen. Enkele tientallen bomen, waarbij he le grote, werden ontworteld, b.v. aan de Keizersgracht tegenover nr. 30, waar een reus bovenop een woon schip terecht kwam en dit licht be schadigde. Ook op het Thorbeeke- plein kantelde met krakend geweld plotseling een hoge hoorn en verplet terde in zijn val niet minder dan vier aldaar geparkeerde auto's. In diver se grachten en in de havens werden woonschepen losgeslagen. Het luchtverkeer ondervond geen vertraging van de ongunstige weers omstandigheden. Hoewel de winden voor de vliegtuigen die uit New York over de Oceaan, naar Schiphob vlogen niet op alle gedeelten even gunstig waren, noteerde men toch gemid deld een uur voorsprong op het vast gestelde schema voor elk toestel. MARGARETE RVHRIG VERMOORD Politie verdenkt arrestant van nog twee moorden De Italiaanse politie heeft in Paler mo op Sicilië de Westduitser Hans Gcorg Flecken uit Leverkussen bij Keulen gearresteerd. Flecken wordt verdacht van moord op de, zestien jarige Margarete Rührig. Margarete was 2 oktober verdwenen met ongeveer 13.000 gulden die zij voor haar baas naar de bank moest brengen. Op hetzelfde tijdstip ver dween ook Flecken en een vriend, de radiohandelaar Heinz Monshausen. Monshausen werd later herkend bij een poging de Nederlandse grens te passeren. Voor de politie hem kon arresteren schoot hij zichzelf dood. Hij had echter een zakboekje bij zich waarin stond dat Flecken Margarete had doodgeschoten in een bos bij de Belgische grens. Flecken slaagde erin het land te ver laten. Zijn auto werd teruggevonden bij Berchtesgaden en in het nabije Salzburg in Oostenrijk herinnerden mensen zich dat zij een man die op Flecken geleek in de trein naar We nen hadden zien stappen. Later ver telde een boerenvrouw in Oostenrijk, dat zij ondei'dak had verleend aan een man die zei dat hij landbouwstu- dent was, maar die de volgende dag was verdwenen met de identificatie papieren van haar zoon. Zijn spoor leidde toen naar Sicilië, waar de po litie hem tenslotte onder arrest stel de, voorlopig op beschuldiging van het in het bezit van valse Oostenrijk se papieren. De Duitse politie wil Flecken ook nog ondervragen over de dood van de 30-jarige Otto Gischer en de 19- jarige Ursula Hallman in februari 1958. Makkumerwaard overstroomd Muizen en ratten zaten in toppen van jonge boompjes I Tengevolge van de opstuwing van het IJselmeerwater door de zuidwesterstorm is dinsdag- IJselmeerkust overstroomd. Het water sloeg in grote gol- ven over de zomerkaden heen, die rond de als wei- en hooi- M land in gebruik zijnde waard ligt. Het was niet de eerste keer, dat dit buitendijkse land overstroomd werd, maar nog nooit steeg het water zo hoog. Boeren, die schapen en jong- i§ vee op de Makkumerwaard hadden grazen, hebben dit in de vroege morgen met veel moeite in veiligheid gebracht. In zeer korte tijd was de waard veranderd in een wild schuimende watermassa. Hooi- ee mijten werden weggespoeld en m tientallen hazen zochten een toevlucht op deze drijvende hooi-eilandjes. In de loop van n do dag spoelde veel dood en versufd wild aan de kust aan. Landbouwmachines, wagens, s melkmachines en gereedschap- n pen werden in de loop van de middag, toen het water begon f| te zakken, door de boeren op- n gevist. Honderden muizen, ratten en ander ongedierte hebben de dood in de golven gevonden. Langs de rand van de waard kon men zelfs vele muizen en ratten in de topjes m van het jonge geboomte zien zitten. lllllllllllllllllllllllOllllfip Adenauer op 1 en 2 december in Parijs Het Westduitse regeringsbureau voor perszakon heeft medegedeeld dat bondskanselier <lr. Konrnri Adenauer Parijs een en twee december zal be zoeken. In de Duitse bekendmaking wordt gezegd dat de bondskanselier op uitnodiging van de Franse rege ring naar Parijs gaat. De besprekingen in Parijs zullen het de Westduitse en de Franse regering mogelijk maken hun gedachtenwisse- ling over de ontwikkeling.van de in ternationale toestand voort te zet ten. aldus deze bekendmaking. Woordvoerder van de bondsre gering zei te Bonn dat Adenauer zo wel met president De Gaulle als met minister-president Debré zal spre ken. Minder manschappen bij Amerikaanse luchtmacht De Amerikaanse minister van de luchtmacht, Douglas, heeft maandag avond in Dayton, Ohio, meegedeeld dat de mankracht van de luchtmacht het volgende jaar als bezuinigings maatregel met 20.000 man zal worden Ingeperkt. Staande op een podium, dat bij de Doenkadc op rijksweg dertien stond, regen en storm trotserend, heeft de minister van verkeer en waterstaat, dè lieer II. A. Korthals, het gedeelte DelftOvcrschie van de weg 's-Gra- venliagc—Rotterdam (rijksweg 13) weer voor het verkeer opengesteld. Hij deed dit door op een knop te drukken, waardoor een sirene ging loeien, (zie foto boven). Dit. was weer het teken voor al het rijdende materieel van de aannemer, dat deze aan weerszijden van het viaduct Doenkade op de rijksweg had opgesteld, de rijbanen vrij te maken. Nadat de bulldozer de laatste van de gebate afsluitbomen aan de kant had gezet (zie foto onder), kon het gemo toriseerde verkeer zich weer over de weg ontfermen- Voorlopig zal het verkeer rijden op een weg, waarop de definitieve dek- EERSTE HERFSTSTORM RAASDE WEER OVER ZEELAND Losgeslagen vrachtschip ging tekeer als wildeman in Vlissingse haven DE EERSTE HERFSTSTORM, die dit jaar over Zeeland trok, heeft gis ter onmiddellijk en onverbïddellïjk toegeslagen: in Zierïkzee moes ten dertig kantonniers in het geweer komen om een bedreigde zeewering te versterken. Vier steeds dieper in vallende gaten waren door een ver raderlijke onder-uitholling in de glooiing van de zeedijk ontstaan en dat dertig man sterke „dijkleger" had er vele basaltblokken voor nodig om de gaten te vullen. De kanton niers deden dat werk echter zo snel en degelijk, dat dijkgraaf A. M. Ge- lak van het waterschap Schouwen- Duiveland gisteravond kon vaststel len: „Er is niets verontrustends aan de hand Een naar onraad speurende kanton nier De Bruin had 's middags tegen drie uur ontdekt, dat in de zeedijk ten westen van de Zierikzeese veer haven De Val op verschillende plaat sen de bazaltglooiing wegbrokkelde! Hij sloeg onmiddellijk alarm Toen de kantonniers op volle sterkte aanwezig waren, bleek dat met name één gat zorgen baarde: een 10 me ter lange uitholling, waarin de met beton gelaste bazaltblokken afge brokkeld waren weggezonken. De drie overige gaten waren minder verontrustend. In totaal was er van verzakking sprake over een opper vlakte van ruim zeventig vierkante meter. V'jf uur lang hebben de Schomve- naren op dit kritieke punt ge- zwoegd: niet alleen verdwenen honderden bazaltblokken in de gaten, maar ook werden tientallen palen de grond ingedreven om de nog steeds aanrollende stroom zijn kracht te ontnemen. Tenslot te kon men tegen half negen het werk staken: het gevaar was be zworen. Vanmorgen om zes uur bij laag water zou het werk voortgezet worden. Waakzaam Dijkgraaf Geluk verklaarde ons de oorzaak van de plotseling enigszins kritieke situatie: „De zware rollers stonden pal op de zeedijk en boven dien was de zuidwesterstorm af en toe van uitzonderlijke kracht. Soms was er zelfs windkracht 11, dus om en nabij dertig meter per seconde". Overigens zag hij in het geheel geen reden om zich ongerust te maken: „Als er zo-iets voor 1953 gebeurd zou zijn, was dit buiten het eiland zeker niet in de belangstelling geko men. Bovendien zijn we nu voortdu rend waakzaam, zoals dit wel heeft bewezen", zei hij om duidelijk te ma ken, dat het Jndeedaad geen veronfc- Klein drama in Vlissingen In het leven-van-alle-dag van H M een Vlissingse postbode heeft zich gisteren een klein drama afgespeeld, ook al veroorzaakt door het brute geweld van de li stormOpgewekt peddelde deze postbode, voortgestuwd =j door bijzonder krachtige windstoten, naar zijn wijk. Hij is er helaas niet zonder onge- H lukken gekomen..., want plot- seling kreeg een wel zeer wis- pelturige windvlaag vkt op H zijn bestelbundels en floep, daar gingen ze, her en der, m verspreid door een toen wel zeer speelse wind. Vertwijfeld is die postbode van de ene e§ straathoek naar de andere ge- H rend en met de hulp van wat vriendelijke passanten kreeg M hij het meeste toch weer bij elkaar... In datzelfde Vlissin- gen had de „bereden politie" L het ondertussen ook druk. In vele straten woeien namelijk H vele reeds geledigde vuilnis- emmers om en holderdebol- derden over het trottoir. De H politiemannen maakten zich §f IjE toen bijzonder verdienstelijk door uit hun autootje te stap- H pen en alle vuilnisemmers ste- EE :-e; vig tegen de muren te zet- H ten... nj Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll rustende gebeurtenis was. De heer Geluk vertelde nog, dat dit dé eerste maal is. dat in dit dijkvak gaten ge vallen zijn Een bijzonder gelukkige omstandig heid was ondertussen, dat we deze dagen het zogenaamd „dode tij" be leven, opvallend lage waterstanden dus. De hoogste waterstand in Zee land kwam gistermorgen slechts en kele centimeters boven één meter (Zie slot pag. S kol. 1 laag van asfaltbeton nog niet is aan gebracht. Optredende verzakkingen in het wegdek kunnen dan nog worden weggewerkt in de dikte van de defi nitieve deklaag. Veel ingrijpender voor het verkeer zal de verbreding van het viaduct te Overschie zijn. Voorts zal het gedeel te tussen dit viaduct en Rotterdam nog onderhanden moeten worden ge nomen. Ook tussen rijksweg en Delft is een groot werk in uitvoering. n.l. de aanleg van het verkeersplein Ypen- burg en de daarop aansluitende weggedeelten. Ook het gedeelte be oosten Delft, weliswaar het vak van rijksweg dertien met het minste verkeer, zal mettertijd eveneens drie rijstroken in elke rijbaan moeten verkrijgen. Dood van baby's veroorzaakt Tegen poederfabrikant twee jaar geëist Het openbaar ministerie van de rechtbank te Bordeaux heeft twee jaar gevangenisstraf geëist voor de fabrikant van farmaceutische arti kelen Cazenave die terechtstaat op beschuldiging van het veroorzaken van de dood van 73 jonge kinderen door een babypoeder. Het poeder zou een zwaar vergift hebben bevat. Verder wordt de 59-jarlge fabrikant beschuldigd van het toebrengen van letsel aan 290 kinderen door onacht zaamheid en het niet regelmatig controleren van zijn materiaal en produkten. Er kan, aldus de openbare aankle- ger, in dit geval geen sprake zijn van vergiffenis, al is het noodzake lijk rekening te houden met de goede reputatie die de fabrikant tevoren genoot. Cazenaves verdedigers zullen don derdag aan het woord komen. Te Mercallo, In de omgeving van Mt- laan; zijn in een zandgroeve kostbare kunstvoorwerpen uit de eerste eeuw voor Christus gevonden, waaronder een beeld van een zittend kind, een vaas uit één stuk kwarts en een gouden ring met een agaat. VERWACHT. Geldig tot hedenavond ENKELE BUIEN Aanvankelijk krachtige tot storm achtige wind uit richtingen tussen west en noordwest, in de loop van de dag iets afnemend. Guur weer met wisselende bewolking en nu en dan buien. ZON EN MAAN 29 oktober Zon op 7.27 onder 3.7:39 Maan op 3.58 onder 16.1T 202e jaargang - no. 254 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F- ?an de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7 00 p. kw.; tr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 28 okt. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van f 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3341; Goes, Grote Markt 2, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1