dxsstis 'Wksfaniperg Eerste herfststorm over Zeeland ONDERHANDELINGEN OVER SCHELDE-RIJN-VERBINDING Contact hervat door de nieuwe gezichtspunten Zeeuwen schonken voor IVz ton aan noodgebieden HERV. VROUWENGROEPEN IN ZEELAND HADDEN GOED JAAR Ledental steeg tot 2563 EendrachtI-Sorry I 9-1 VIJFTIGDUIZENDSTE TELEFOON STUT IN DRIEWEGEN Raad Axel akkoord met gemeentebegroting 1960 URKER HARINGVLOOT OP WEG NAAR DE ZEEUWSE STROMEN WOENSDAG 28 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEÜWSE COURANT 5 (Advertentie) 2 bij Castella Wolwas en 3 bij Castella voor Nylon Vraag uw winkelier! Temeuzense schieting De Temeuzense handboogmaatschap- schappij „De Westerschelde" hield zondagmiddag haar laatste schieting in dit seizoen. Op het terrein aan de middensluis waren 48 schutters bij eengekomen, die streden om 15 kal koenen. De hoogvogel werd afge schoten door de heer E. Verhelst uit Westdorpe, de zijvogels door M. Goet- hals, Sas van Gent en R. Arbijn te Temse en de kallen door E. Kaas. Sas van Gent en J. de Clercq uit Terneuzen. (Slot van pag. 1) plus NAP uit. terwijl bij spring vloed 8.5 meter geen uitzondering is...... Vooral voor de schade aan do Zierikzeese dijltwering, was dit lage getij bijzonder gunstig En voor de rest van Zeeland beteken de deze lage waterstand zelfs zoveel voordeel, dat er .nergens schade van enige betekenis was. Zo was er zelfs geen duinafslag, omdat het water op vrijwel alle plaatsen niet eens de dui nen bereikte Consternatie Wind daarentegen was er voldoende. Met name in de ochtenduren, toen windkracht 8 en 9 de gemiddelde wa ren. Regelmatig kwamen er echter windstoten voor van rond 30 meter per seconde, hetgeen windkracht 11 is. En dat nu veroorzaakte gister morgen onder meer in de VJissïngse buitenhaven volop consternatie! De felle zuidwester storm deed het hoog boven het water uitto renende vrachtschip „Nicky" van zijn trossen slaan! Als een amok- makende wildeman ging dit vrachtschip pas overgebracht uit de Zandkreek waar het was opgelegd in de druk bezette buitenhaven „aan de zwier". Zes zeven onschuldige kustvaar-: ders moesten het ontgelden en met name de Nederlandse boten „Anna Elisabeth" en „Jacob Teekman", de Duitsers „Cremona II" en „Trotsen- burg" en de Spanjaard Mercadeel kregen het zwaar te verduren, door dat het logge schip er achterstevo ren opvoer. De meeste schepen had den schade aan bovenbouw en boeg. Eén kustvaarder de Nederlander Schippersgracht trachtte een goed heenkomen te zoeken, maar raakte in de verwarring een boeltje en beschadigde de schroef ernstig zo wees een later gehouden duiker- onderzoek uit. Tenslotte kwam de sleepboot Scaldis als een barse ordebewaarder de bui tenhaven binnen laveren om de Nicky tot de orde te roepen. Overigens duurde het even voor er nieuwe tros sen waren, maar de Scaldis hield in de tussentijd het schip gemakkelijk in bedwang. Vandaag zal precies worden nagegaan welke schepen schade en in welke mate heb ben opgelopen. Woelig Ook de Zeeuwse veerdiensten kregen uiteraard hun deel weer mee van dit klimatologische ongemakZo I waagde de Prinses Beatrix, die de dienst Vlissingen-Breskens onder houdt, zich 's ochtends na zeven uur niet meer op een inderdaad woelige Westerschelde. De kleinere Prins Hendrik, die aanmerkeiijK rnmuer natl van de wind, durfde het echter nog wel aan. Automobilisten waren daar echter niet mee gebaat, want liet veerbootje vervoerde alleen passagiers én wielrijders. Dit ook in verband met het feit, dat de Prins Hendrik niet terecht kon in de in reparatie-zijnde oude fuik in Breskens. Tegen half één, toen de wind plotseling luwde, kon de Prin ses Beatrix „de poort" echter weer uit. Ook in de vooravond moest de Prins Hendrik het nog weer even overnemen, maar de laatste reizen werden toch weer gemaakt door de nieuwe, maar hoog-gebouwde Prin ses Beatrix. veerponten op de lijnen Ter- del Ook neuzen-Hoedekenskerke en Zierik- zee-Katseveer moesten in de ochtend hun nuttig werk staken, maar 's mid dags en 's avonds voeren zij weer af en aan. Kruiningen-Perkpolder func tioneerde de gehele dag zelfs nor maal. Uiteraard werden ook de loodsdiensten in de Wielingen ge staakt. Kippen dakloos Hevige consternatie veroorzaakte de storm ook in Biervliet, hier onder een legertje kippen...... Ruim 400 dicht bij elkaar gekropen kippen van de pluimveehouder W, de Jonge kregen namelijk plotseling de schrik van hun leven, toen boven hun hoofd het lange kippenhok omwoeiTien tallen kippen schoten er het leven bij in! In Goes was de storm bepaald hinderlijk voor de huisvrouwen: de wekelijkse diusdagmarkt kon niet doorgaan, omdat 80 stand houders het niet aandurfden hun kraam op te zetten. Slechts twee fruitkooplieden stalden - toen de wind enigszins was afgenomen hun koopwaar uit. Overigens was er in de Goese Lange Vorststraat nog een donderend ge raas te horen, toen een krachtige windstoot de schoorsteen van het in- terlockhuis deed omslaanGevolg: een gat van vijf meter in het dak, een panische schrik onder de bewo ners. maar geen persoonlijke onge lukken! In Zierikzee werden enkele auto's dakloos, doordat aan de Schuurbe- que-Boeyestraat de wind eerst vat kreeg op de luifel van een auto-box en vervolgens op 't dak, dat dan ook weggerukt en achter de boxen op de grond kwam En voor de rest? Talrijke omge waaide T.V.-antennes, veel afge waaide dakpannen en wat minder omgewaaide bomen. Tegen de avond SPOEDIG TUSSEN BELGIË EN NEDERLAND Do Nederlandse regering zal zeer spoedig contact opnemen met dc Bel gische regering ter hervatting van de onderhandelingen over een nieuwe Schelde-Kijn verbinding zo meldt Het Parool. In juli had do Belgische minister van buitenlandse zaken, de heer Wigny, de Nederlandse zaakgelas tigde in België, baron van Lynden, al in een officiële nota namens de Belgische regering aan de Neder landse regering laten vragen de ge sprekken over d:t onderwerp voort i zetten. Naar verluidt zal dan nu sedert juli weer voor de eerste maal worden ge sproken over deze zaak. Destijds had de minister van openbare werken in België, de heer Van Audenhovc, in dc Belgische kamer verklaard dat alle oude argumenten voor een be tere verbinding van Antwerpen met de Rijn hun volle kracht behouden. Deze argumenten werden al ge ruime tijd geleden uiteengezet in het bekende rapport van Cauwe- laert-Steenberghe, maar inmid dels zijn er enkele nieuwe ge zichtspunten bij gekomen, zoals de dmvvaart en de voor België zo belangrijke consequenties van het Deltaplan. In Nederland heeft intussen overleg E laats gehad tussen buitenlandse za- en en verkeer en waterstaat, waar bij ook de nieuwe staatssecretaris, de heer E- G. Stijkel betrokken is geweest Het ligt in de lijn der ver wachtingen dat deze functionaris, wiens werkzaamheden ln het bijzon der op het terrein van de internatio nale vervoersaangelegenheden lig gen, mede de ondei'handelingen met de Belgische autoriteiten zal gaan voeren. v uui uycaluwu. aoor. ccn vj.spcaurige zuidwesterstorm is gister het vracht schip Nicky in de Vlissingse buiten haven van zijn trossen geslagen en aan de rol gegaan. Verschillende kustvaarders móesten het ontgel denLater werd dit vrachtschip door de Scaldis en de Prins Hen drik tot de orde geroepen. Daarna Icon het schip opnieuw aan de tros sen worden gelegd. (Foto P.Z.C.). had de wind, die 's middags al was geluwd tot windkracht 3, er schoon genoeg van en wenste zich zelfs niet meer aan de weersverwachting op nieuw windkracht 9 te houden... Het werd 's avonds weinig meer dan een fris briesje.! Verhouding industrie tot landbouw In het artikel over het „Jaarlijks in komen van Zeeland" (zie P.Z.C. van gisteren) zijn enkele zetfouten ge slopen, waarvan de meest hinderlijke hier wordt hersteld. De groep perso nen, die van nijverheid en industrie bestaat, omvat 34.500 personen, en niet 345.000 zoals in het bewuste ar tikel vermeld stond. De landbouw- groep omvat „slechts" 25.300 belas tingplichtigen (ook daar had men er een nul bijgegoocheld). Onze veront schuldiging aan de goedwillende le zer!!!!! Actie Landbouwschap verloopt goed De Zeeuwse land- en tuinbouwers hebben hun door de droogte zo zwaar getroffen collega's in andere delen van het land tot nu toe op voortreffelijke wijze geholpen. De stand van de door de gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap ingestelde hulpactie was dinsdag als volgt: In natura: 1623 ton .bietenkoppen en blad, 517 ton stro, 48 ton hooi, 75 ton voederaardappelen, f 85.000. In geld waren bijdragen ontvangen tot een totaalbedrag van rond Met de giften in natura meegerekend is thans voor een geldswaarde van meer dan IVz ton binnen, verder is logies aangeboden voor 130 stuks jongvee. Aan de land- en tuin bouwers die, door onvoorziene om standigheden, niet zijn bezocht voor het ophalen van de antwoordstrook wordt beleefd verzocht hun opgave rechtstreeks te zenden aan. het secre tariaat van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap te Goes. Collecte De collecte ten bate van de r.-k. ge nootschappen ter Voortplanting des Geloofs bracht te Hulst niet minder dan f 1500.39 op. Examen Voor het examen schoonheidsspe cialiste, deel I, slaagde te Breda, mej. Gonny v. d. Walle te Hulst. BESTURENDAG IN GOES Tijdens de dinsdag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden besturen dag van de hervormde vrouwengroe pen C.J.V.F. heeft do secretaresse, mevrouw N. Reijnhoudt-van der Ha- ge, enkele mededelingen gedaan over de stand van zaken in de provincie. Aangesloten zijn thans 84 afdelingen. Het afgelopen jaar schaarden de groepen Retranchement en Othene zich onder de vlag van de C.J.V.F. in Zeeland. Het aantal leden steeg met 42 tot 2563. Het gemiddelde verga- derbezoek bedraagt rond 77/z%, zo deelde mevrouw Reijnhondt de ver gadering mede. In verband met de storm was slechts de helft van het aantal dames aan wezig, dat zich voor deze bijeen komst had opgegeven. Niettemin hadden nog rond 150 dames het bar re weer getrotseerd en de reis naar Goes aanvaard. De ochtendbijeen komst werd na het zingen van enke le gezangen geopend door de provin ciaal vertegenwoordigster, mevrouw I. A. Jebbink-Paap te Kapelle. Na haar liturgisch openingswoord, waar in zij naar aanleiding van de brief van de apostel Paulus aan de Filip- penzen wees op de taak van de her vormde vrouwen, voerde de vrouwe lijke predikant uit Den Haag, ds. J. H. Stegeman het woord. Zij behandelde het onderwerp: „Kleur en fleur in het leven van de vrouw". Spreekster stelde, dat waar er allerlei spanningen zijn in het leven en men veel praat over verantwoordelijkheid, plich ten en de nood van de wereld, het Voor de vierde wedstrijd in de over- gangsklascompetitie moest Sorry I naar het sterke Eendracht. Geheel volgens de verwachting kreeg Sorry geen voet aan de grond tegen de pri ma spelende Rotterdammers. Aleen Frans Haarsma zag kans één partij in winst om te zetten zodat de Vlis- singers toch nog de eer konden red den. Alle overige negen partijen wer den in twee games door de Een- dracht-spelers overtuigend gewon nen. De gedetailleerde uitslagen zijn: BoomsmaHaarsma 21-11, 21-17; Eijhels—Martijn 21-18, 21-10; Blu- mer—De Waal 21-16, 21-18; Eijhels Haarsma 21-17, 21-17; Booms- ma—De Waal 21-11, 21-10: Blun r— Marti jn 21-14, 21-9; Eijhels—De Waal 21-11, 21-11; BlumerHaarsma 21-16, 17-21, 12-21; BoomsmaMar ti jn 21-14, 21-18; Boosma-Eijhels Martijn-De Waal 21-13, 21-9. goed is aandacht aan andere za ken te schenken, die iets van ver lichting geven. Aan de hand van enkele voorbeelden zette zij haar aandachtig luisterend gehoor uit een, waar het in dezen om gaat. Middagbijeenkomst In de middagbijeenkomst vertelden verschillende dames van groepen het een en ander over dé verenigings avonden. Hierdoor kregen de dames inzicht in de verschillende werkwij zen, zodat men iets van elkaar kon leren en nieuwe ideeën kon opdoen. Vervolgens hield mevrouw Reijn- houdt haar praatje over de stand van zaken in de provincie. Na de thee pauze kwam een bloemist de dames het een en ander demonstreren over het schikken van bloemen. Nadat gezamenlijk nog enkele liederen wa ren gezongen, werd de vergadering gesloten. FAMILIE DRIJDIJK DE GELUKKIGE J ubileumaansluitin g kostte geen cent DE VIJFTIGDUIZEND in DriewegenDat houdt vele beloften in! Het kan de prijs van de voetbalpool zijn of van de staatsloterij, kort om er is meer dan één moge lijkheid. In Driewegen gaan die echter niet op. Daar wordt met de 50.000 bedoeld de vijftigduizendste aanslui ting op het telefoonnet van het telefoondistrict Breda omvattende West-Brabant en Zeeland. Nochtans heeft deze jubileumaansluiting de gebruiker van het toestel de landbouwer H. Drijdijk op de hofstede „Weltevreden", in dé eenzaamheid van het wijde polderlandschap onder Driewegen enig stoffelijk voordeel opgeleverd. De aan sluiting werd gratis tot stand gebracht en als meer tast baar bewijs kreeg de land bouwersfamilie een grote taart van da heren van het telefoondistrïct. Beide zaken waren dan ook wel verdiend. De vijftigduizendste aansluiting, waarop men meer dan twee jaar had moeten wach tenWaarlijk, het wachten is niet voor niets geweest! Er was dus dubbele vreugde in het gezin Drijdijk vader, moeder en drie jongens en drie meisjes, de laatste variërend van 14 tot 25 jaar. Vreugde, omdat de 'aansluiting eindelijk tot stand was gekomen en vreugde ook omdat zij de ge lukkigen waren om de vijftigdui zendste te zijn. Was het er één meer geweest, dan zou de familie Drijdijk nog wel enkele jaren hebben moeten wachten „We kunnen een telefoon niet missen. De „baas" zal zijn genot niet op kunnen, nu hij vele zaken met de hoorn in de hand zal kun nen afwerken", merkte mevrouw Drijdijk op, een struise boerin uit de Zak van Zuid-Beveland. Ringringdeed de tele foon. Met één vloeiende handbe weging nam mevrouw Drijdijk de Mevrouw Drijdijk 50.000ste hoorn van de haak, alsof ze nooit anders had gedaan. Maandag is het toestel, dat al en-' kele dagen tevoren was geplaatst, op het net aangesloten. Nummer 347 net Ovezandc. Dezelfde mid dag kwam de directeur van het telefoondistrict Breda met enkele van zijn medewerkers. Hij kwam de Drijdijken feliciteren. Van hem vernam de familie, dat de aan sluiting gratis tot stand zou wor den gebracht. Toen kwam ook de taart op de proppen, die een fees telijk tintje aan de ongedwongen bijeenkomst in de huiskamer van de familie Drijdijk gaf. „Mijn eerste gesprekken heb ik al gevoerd. Vanmorgen met mijn beide studerende zoons. Eén in Leiden en één in Eindhoven. Het was echt een verrassing voor hen", vertelde mevrouw Drijdijk ons dinsdagmiddag. Ook de 22-ja- rige dochter van het gezin Drij dijk, die ijverig bezig was een kledingstuk te maken, was opge togen over het toestel. Niet om dat het de vijftigduizendste was. Dat is maar bijzaak. Het gaat er om, dat je telefoongesprekken kunt voeren met vrienden en vriendinnen. Zo'n klein, zwart blinkend apparaat biedt toch maar vele mogelijkheden. Dat merk je pas, als je er een bezit.... De gemeenteraad van Axel heeft tij dens de dinsdagavond gehouden raadsvergadering algemene beschou wingen over de gemeentebegroting 1960 gehouden. De fracties van de C.H.U. en de A.R. onthielden zich hiervan. De heer D. Oggel (s.g.p.) was van mening dat in de toekomst grote bedragen nodig zullen zijn, doordat men met begrotingen werkt, die de laatste jaren steeds stijgende tekorten te zien geven. Daardoor kunnen verschillende werken en ver beteringen, die hoog nodig zijn, niet WACHTEN OP BETER WEER Experiment van Zuidafrikaan Nu al bijna een week liggen twee Urker kot ters de „UK 1" en de „UK 67" in de Vlissingse binnenhaven te wachten op beter weer. Als „voorboden" van de hele vloot, die voor de haringvangst in het Kanaal en om liggende wateren naar het zuiden komt. Twee andere kotters, de „UK 234" en de „UK 105", hebben deze afwach tende honding in de ha ven van Breskens aan genomen. Het komend zullen weer Urker vissersschepen en 10 span Tesselse vaartuigen daar een veilige ligplaats vin den. .Tot eind maart zal dus de vloot, die thans op weg is en door het stormweer wordt opgehouden, weer in en nabij de Zeeuwse stromen te zien zijn. Eerst zal men de net ten uitwerpen in de meest westelijke ge deelten yan het Kanaal seizoen span en het zuiden van de Noordzee, waarna men in het laatst van het seizoen voor de nateelt in de buurt van Dieppe zal vissen. De „UK 67" heeft het komende haringseizoen een Zuldafrikaanse gast aan boord. Het is de uit Urk afkomstige Evert van Urk, die in 1948 naar Walvisbaai vertrok om daar zijn vissersgeluk te beproe ven. En dat is hem er wonderwel gelukt. In die streken maakt men bij de haringvangst gebruik van een zoge naamd singelnet, waar mee twee schepen te zamen op jacht gaan om scholen vis gro te hoeveelheden tege lijk dus te vangen. Evert van Urk is naar Nederland gekomen om te proberen of dit systeem ook in deze streken kan worden toegepast. Een. experi ment dus, waarvan hij hoopt dat het mag sla gen. „Want dan komen wij volgend jaar ook met onze schepen hier heen", zo voegt hij er veelbetekenend aan toe. Het haringseizoen is in Zuid-Afrika om deze tijd zo goed als afgelo pen en dus hebben de vissers uit het andere werelddeel er zeker vijf weken varen voor over om de produktiviteit van hun schepen nog op te voeren. Vorig jaar bedroeg de aanvoer in Breskens 782 ton; de prijs lag op ongeveer 36 cent per kilo gemiddeld. De af slag van de vis speelt zich voornamelijk in Breskens af. De twee Urkers kotters, die voorlopig hun ligplaats in Viissingen hebben gekozen, hebben dat hoofdzakelijk om prak tische redenen gedaan. Met het station „naast de deur" wordt de we kelijkse reis naar huis een beetje bekort... Voor het eerst is de Urker vloot dit jaar uitgerust met een nieu we navigatie-appara- tuur, die de positie van de schepen tot op 25 meter nauwkeurig aan geeft. worden uitgevoerd- Thans wachten nog de wegverbeteringen en de aan leg van sportvelden. Hij noemde enkele zaken,waaraan volgens hem aandacht moet worden besteed, zoals het aantrekken van industrie, het nijpend gebrek aan woningen en de verbetering van de verbindingen met overig Nederland. Spreker verzocht om een lijst met urgente zaken op te maken, aan de hand waarvan zal kunnen worden gewerkt- Axel haalt de achterstand op onderwijsgebied momenteel in, door de bouw van scholen en de ope ning van een technische school. De heer J. de Doelder (g.b.) verzoent de mogelijkheid van een verhoogde uitkering per inwoner uit het ge meentefonds onder ogen te zien. Spreker sprak zijn vertrouwen uit in het college van B. en W. De par ticuliere woningbouw noemde hij thans bevredigend. De heer De Doel der vroeg aandacht voor de bouw van een openbare kleuterschool en het recreatieplan Grote Kreek. Als probleem blijft nog over de vrijetijdsbesteding van gepensio neerden en ouden van dagen. De heer E. A. Maas (k-v.p.) sprak eveneens zijn vertrouwen uit in het college van B. en W. Volgens hem is het onmogelijk om met de ze beschikbare financiën alle wensen te vervullen. De heer C. van Bendegem (p.v.d.a.) merkte op, dat de algemene beschouwin gen dit jaar zakelijker waren dan voorgaande jaren. Spreker wilde de brandweer in samenwerking met andere gemeenten overbren gen naar een soort streekbrand- weer. De begroting werd daarna, zonder in onderdelen te zijn be handeld," vastgesteld. De rekening van het gemeentelijk gasbedrijf sloot met een totaalbe drag van f 486.929.38. Het gemeen telijke vee- en vleeskeuringsdienst sloot op f 23-088,23. Het burgerlijk armbestuur sloot op f 47.385,76. De gewone dienst van de gemeente-ver toonde een nadelig saldo van f 123 000 en sloot met een totaalbe drag van f 908.447,72. De kapitaal- dienst sloot met een nadelig slot van f 1.021.053,95 op een totaalcijfer van f 8.675.985,34. Examens De heer C. Francken te St.-Janstecn slaagde te Amsterdam voor het exa men kandidaat-notaris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13