Alle gemeenten ingeschakeld bij generale repetitie volkstelling SUIKERBIETEN VOOR VEE OP GROTER SCHAAL HERZIENING PENSIOENFONDS LANDBOUW IN VOORBEREIDING TUMULT ROND PREMIER SEGNl IN FLORENCE DINSDAG 27 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 TELEVISIEKIJKER VAN VAK VERANDERD DEEL VAN TWEELING Op proeftellingsformulieren meer In de wijngaarden van Oppenheirn in HessenDuitsland springt men volgens een oude traditie vrolijk, zij het' enigs zins ruw, met bezoekers en bezoeksters om. Onder 't zingen van een lied tillen de wijnbouwers hun gasten aan armen en benen op om hen vervolgens enkele malen vrij onzacht neer te zetten op een stuk doek waaronder een tros druiven is ver borgen. Als het slachtoffer nattigheid voelt" is het spel af gelopen. De foto toont deze schilderachtige uitbeelding van „l/fièin, Weib nnd Gesang" Het Wereldgebeuren Races vragen dan op de definitieve (Van een onzer verslaggevers) In de loop van deze week zullen enkele hónderden gemeente ambtenaren de formulieren „uitzetten" voor de proeftelling die aan de dertiende algemene volkstelling op 31 mei 1960 vooraf gaat. Op tienduizend adressen, verspreid over geheel Nederland zullen deze formulieren worden bezorgd om enkele dagen later na door de bewoners zelf te zijn ingevuld weer te worden afgehaald. Weliswaar dient deze proeftelling: in de eerste plaats als een test van de formulieren zelf en van de «ijze waarop volgend jaar de miljoenen formu lieren voor de werkelijke volkstelling verwerkt moeten worden, maar daarnaast is de proeftelling voldoende representatief om te dienen als steekproef voor het verzamelen van gegevens over onderwerpen die bui ten het kader van de eigenlijke volkstelling vallen. Op de vragenformulie ren voor personen van veertien jaar en ouder komt daarom een aantal •vragen voor over uiteenlopende onderwerpen welke vragen niet bij de volkstelling in 19(^0 zullen orden gesteld. De vragen voor de volkstelling be treffen de personalia, de burgerlijke staat e.d. A an alle be«;oners der uit gekozen adressen. Ook «-ordt ge- vraagd naar genoten onderwijs en werkzaamheden. Op het gedeelte van het formulier dat alleen bij de proef telling «ordt gebruikt ordt o.a. ge ïnformeerd naar het bezit van een televisietoestel of centrale verAvar- ming. Ook «-orden de vragen gesteld of men woningzoekende is, het laat ste jaar van beroep is veranderd of al dan niet deel van een tn'eeling uit maakt. Om de 270 adressen één „geprikt" Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft uit de telregislers van de «'oningtelling van 1956 om de 270 adressen er een „geprikt". Daarnaast werd een klein aantal adressen geko zen van woningen die in 1956 nog niet gebouwd waren. Zo kreeg men op statistisch verantwoorde wijze de beschikking over een proefadres op ruim 100.000 inwoners. Voor Amster dam bijvoorbeeld komt het er op neer, dat daar deze week op een klei ne 900 adressen formulieren zullen worden bezorgd. In gemeenten met omstreeks duizend inwoners zal de proeftelling zich tot één adres beper ken. Ook de gemeenten met minder dan duizend inwoners zijn echter alle in déze „generale repetitie" opgenomen, elk met een adres. Aan de bewoners bij wie dezer da gen de formulieren worden thuis bezorgd wordt vooraf schriftelijk gevraagd vrijwillig hun medewer king aan deze proeftelling te ver lenen. Het is de bedoeling dat .de vragen worden beantwoord naar de toestand op zaterdag 31 ok tober precies middernacht, l'n de loop van de volgende week zullen de formulieren worden affehaald waarna de gegevens zo snel mo gelijk door C.B.S. zullen worden verwerkt. Socialisten verloren in Zwitserland twee zetels Bij de algemene verkiezingen die tij dens dit «-eekeimle in Zwitserland zijn gehouden, heeft de Zwitsers© socia listische partij twee zetels verloren. Zij is niet langer de grootsto partij in het parlement. De socialisten die een zetel verloren aan de radicale partij en een aan de boerenpartij, hebben nu 51 van de 196 zetels in de nationale raad (Tweede Kamer), evenals de radicalen. De katholieke conservatieven krijgen 47 zetels (ongewijzigd), dc boeren partij 23 (een zetol winst), onafhan- keiijken 10 (ongewijzigd), democra ten 6 (een zetel winst), liberalen 5 (ongewijzigd) en de communisten 3 (een zetel verlies). PROEF GESLAAGD Vervoedering voor 15 december De proef die minister Marijnen heeft genomen met het verstrekken van suikerbieten aan veehouders, die door de langdurige droogte met een ernstig tekort aan ruwvoeder voor hun vee te kampen hebben, is in gro te lijnen geslaagd, zo deelt het mi nisterie van landbouw mee. De 20 miljoen kilo suikerbieten, die in de afgelopen weken beschikbaar zijn gesteld, hebben inmiddels hun be stemming als veevoeder gevonden. De minister heeft na de gunstige ervaringen, die bij de proef zijn op gedaan, besloten voort te gaan met suikerbieten aan de verwerkende in dustrie te onttrekken en op groter schaal tegen een redelijke prijs be schikbaar te stellen. (De prijs van bieten is f 37.50 per ton af laadplaats teler of fabriek, vermeerderd met vracht- en andere kosten). In beginsel komen in aan merking veehouders in Drente, Over- ijsel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg en in enkele andere sterk door de droogte getroffen zandge bieden in de overige provincies. De districten die voor een toewijzing in aanmerking komen, zullen nader door de provinciale voedselcommis- sarissen -worden aangewezen. Veehouders in die districten zul len tot uiterlijk 31 oktober a.s. een aanvrage bij de plaatselijke bureauhouder kunnen indienen. Daar dit jaar de bieten niet al te lang houdbaar zijn gebleken zal de toewijzing per dier lager wor dtin gesteld, en zullen de bieten in het algemeen voor 15 december a.s. moeten zijii vervoederd. Felle brand verwoestte huis in Nieuw Buinen Een felle brand heelt zondagnacht een «oonhuis te Nieuw Buinen in de as gelegd. De brandweer van Stads kanaal kon zich alleen tot het na blussen beperken. Dë familie H. Wolwijk, bestaande, uit vrouw en drie kleine kinderen, kon de woning nog tijdig verlaten. Van de inboedel kon niets worden ge red. De oorzaak van de brand is on bekend. De bewoners zijn tegen brand verzekerd. Katwijkse logger kwam in moeilijkheden op Noordzee Omstreeks kwart voor twee gister middag spoot plotseling water onder de huidplaten door de machinekamer van de Katwijkse logger KW 1.5 (Rijnmond 4) binnen. Het schip dat zich ongeveer - zeventig mijl ten noordwesten Aan IJinuiden bevond, zond daarop noodseinen uit. De gehe le bemanning ging om half drie aan boord van de KW 168 Eendracht, die als eerste Aan de toegesnelde sche pen de inmiddels steeds verder ge zonken „Rijnmond"' bereikte. Toen men van de Eendracht af zag dat het, scheepje niet \erder zonk, ging de schipper om drie uur met de red dingssloep terug. Hij meldde later aan het eveneens toesnellende hospitaalkerkschip De Hoop, dat hij een lekke flens in de machinekamer had aangetroffen. Hij was erin geslaagd deze flens te dich ten, zodat geen water nieer binnen drong. De logger Eendracht zou de bemanning weer aan boord terug brengen waarna men zou trachten de machinekamer leeg te pompen. De zeesleepboten Titan en Maas hebben zich eveneens naar de plaats van dit scheepsóngeluk gespoed. DURE HAAN. De roep van een haan heeft de Deense openbare kas 25.500 kronen gekost. Het dier, ge vestigd in een hoenderpark te Beder bij Aarhuus, kraaide op een kwade morgen juist toen de heer Harald Foged, hoofd der naburige school, het ochtendgezang van zijn leerlin gen leidde. De heer Foged werd over deze storing zo boos, dat hij de eige naressen \'an het hoenderpark, twee oude dames, een proces aandeed om de hanen uit de omgeving van zijn school weg te krijgen. In twee in stanties kreeg hij ongelijk, tijdens de zittingen ten gehore gebrachte band opnamen van het hanegekraai kon den de^ rechters niet van de hinder lijkheid daarvan overtuigen. De heer Foged heeft de zaak nu voor de Hoge Raad gebracht, in de hoop dat die anders tegenover hanen staat. Ter gelegenheid van de feestdag van Sint Crispijn, de schutspatroon van- de schoenmakers en kledeneer kers, is een enorm paar middeleeuwse schoenen in de vlaggemast van de Sint Crispijnkerk aan de Southwark Park Road te Bermondsey in Enge land geh£sen. De schoenen, nauw keurig gemaakt volgens een vijftien de eeuws model, zullen daar een week blijven hangen. Akkoord bij Amerikaanse staalmaatschappij Kaiser De Amerikaanse staalmaatschappij Kaisel' is met de vakvereniging tot overeenstemming gekomen over een nieuw arbeidscontract. Kaiser heeft circa 11.000 man in dienst en levert twee procent van de nationale; produktie. Het algemeen bestuur van het Be drijfspensioenfonds voor de Land bouw- heeft besloten de tijdelijke, re geling, Avelke op 1 juli 1957 Averd in- geArocrd A-oor de weduwe- en wezen pensioenen A-an genoemd fonds, met ingang Aan 1 oktober 1959 te doen A-erA-allen. Deze regeling hield in afwachting van de komst van algemene Avette- lijke voorzieningen op dit punt in, dat op de weduwe- en wezenpensioe nen tijdelijk een toeslag zou worden A-erleend, én dat 't weduwenpensioen tijdelijk zou doorlopen tot de 65-ja- rige leeftijd. Zoals bekend is. trad genoemde alge mene wettelijke voorziening in wer king op 1 oktober j.l. Met ingang van dat tijdstip zullen nu bedoelde toeslagen niet meer worden uitge keerd, terwijl de veduwenpensioenen van hen, die wel de 60-jarige maar niet de 65-jarige leeftijd hebben be reikt, zullen vervallen. Maatregelen tot een meer algeme ne herziening van de pensioenre geling van het fonds, welke ook overigens, mede door de inwer kingtreding van de algemene wet telijke regeling, nodig wordt ge acht, zijn in Voorbereiding. Het ligt in de bedoeling voor de we duwen. die om een of andere re den niet onder de wettelijke rege ling vallen, een speciale voorzie ning te treffen, welke te zijner tijd zo mogelijk tot 1 Oktober 1959 zal terugwerken. Sinds 1 juli 1957 wordt ook een toe slag verleend op de invaliditeitspen sioenen. Deze toeslag blijft voors hands bestaan. Kinderboekenweek 1959 28 oktober tot 4 november De Aijfde Nederlandse kinderboeken week (28 oktober tot 4 november), georganiseerd door de Commissie A oor de ColIcctieA-e Propaganda van liet Nederlandse Boek, Avordt op Avoensdagmiddag 28 oktober a.s. geopend met een kinden-oor- stelling in, theater Carré te Am sterdam. Op deze middag «ordt „het beste kinderboek 1958" be kendgemaakt. Voorts zal het Scapino ballet de Amsterdamse première geven A'an „De Wonder- fluit", het ballet waarmede Aorig jaar de 11-jarige Henk Dragstra (Leeuwarden) de door Scapino uïtgesehreAren prijsvraag Avon. Alle kinderen tot 14 jaar kunnen meedoen aan een prijsvraag voor een affiche voor de Kinderboeken week 1960, waarvoor 76. prijzen beschikbaar zijn, Het geschenk" van de Kinderboekenweek (bij aankoop van tenminste f 2.50) be staat uit een knip- en plakplaat van een mallemolen. De boekhan del verspreidt een blad met nieuws over de Kinderboeken- week, „De Grabbelton". Verder zal de commissie C.P.NJ3. aan ruim 100 jeugdleeszalen eem-ou- dig tentoonstellingsmateriaal ter beschikking stellen, dat op bevat telijke wijze de produktie van een boek Iaat zién. Plaatselijk wor den ook diverse manifestaties ge organiseerd. In Amsterdam en Rotterdam zal een wedstrijd on der de schooljeugd worden gehou den in het inrichten van boeken- etalages en in de Maasstad zal bovendien door de jeugd zelf een persconferentie worden belegd. Te Utrecht wordt in de handelsbeurs van 2 tot en met 4 november we derom een Kinderboekenweek markt gehouden. Technici van Spoorweg Sein Industrie in Engeland De Spoorweg Sein Industrie N.V. te Utrecht heeft op verzoek van British Railways tAvaaJf technici in Enge land gedetacheerd. Deze Nederlanders helpen de Engelsen bij het Aersneld uitA'oeren van het beveiligingssys teem A*an de spoorwegen. Het ligt in de bedoeling dat de twaalf technici ongeveer anderhalf jaar in Engeland werkzaam zullen zijn. Door een misverstand had het A.N.P. eerder bericht dat de uitge zonden technici ingenieurs van de Nederlandse Spoorwegen waren. Reeds nu beginnen zich bij de startplaats gegadigden op te stellen voor de grote races die volgend jaar in de Verenigde Staten zullen worden gehouden en waarvan j de prijs bestaat uit \'ier jaar wonen 1 in het Witte Huis. Overigens wegt men soms niet, wie gelukkiger is: de man die het presidentschap van de, 1 Verenigde Staten verovert of zijn 1 verslagen tegenstander. De verant,- j woordelijkheden die dit ambt met zich meebrengt, zijn nauwelijks te dragen, en toen amateur-politicus 'Dwight D. Eisenhower in 1952 won vroeg een bekend commentator zich dan ook af: „Voor welke zonde moet deze man boeten, dat hem deze last op de schouders wordt gelegd?" In middels heeft de amateur zich tot een waardige prof ontwikkeld dio na (enkele inzinkingen thans naar het schijnt beter in vorm is dan ooit te- A-oren en die na zijn s besprekingen met de Russische premier Kroesj- tsjew in Camp David de indruk wekt, tijdens de eindsprint met verrassin gen tevoorschijn te willen komen. Amerika's grondwet verbiedt Ei senhower, voor de derde achter- eenvolgende maal kandidaat te staan. Deze omstandigheid opent nieuwe perspectieven voor de Demo cratische Partij, welker energieke campagnes tot dus\'er \roornamelijk afstuitten op het enthousiasme waarmee de leus „I like Ike" door het publiek werd overgenomen. De mocratische politici staan de strijd om de mededinging aan de race al op de grasmat naast de baan uit te j vechten; het is daar zo'n onoverzich telijk .gedrang dat nog niet bij be nadering is te voorspellen wie ten* slotte naar voren zullen springen. Bij de Republikeinen is het anders. Twee serieuze kandidaten twee kanshebbers ook hebben al een plaatsje bij de startstreep veroverd: vice-president Richard M. Nixon cn de gouverneur 'van New York, Nel son A. Rockefeller. Rockefeller is vorige week present geweest aan een uitgebreide Re publikeinse mUaltijd in Chicago. Algemeen werd deze gebeurtenis be schouwd als zijn eerste politieke in vasie in het Midden-Westen. En di plomatieke waarnemers zijn het er over eens, dat hij indruk maakta door zijn „open", sportieve en vrien delijke gezicht, maar dat hij in po litiek opzicht hier. en daar uitgleed. Tot .enige jaren geleden heerste er in Republikeinse kring een grote tegen zin in het stellen van kandidaten die tot de miljonairs gerekend moesten worden. Teveel naar haar zin wordt deze partij immers beschouwd als een vertegenwoordiging van de „big business". Bovendien stond grootva der Jolin D. Rockefeller erom bekend dat hij zijn Standard OiI-fortuin op meedogenloze wijze bijeen had ge bracht. en dat zou een hinderpaal zijn voor een kandidatuur A'an een zijner nakomelingen. Maar sedert kleinzoon Nelson A. twee jaar gele den tenvijl de Repüblikeinen in vrij wel alle andere staten verliezen le den het gouverneurschap van New- York wist te veroveren op zijn Demo cratische medemiljonair Averell Har- riman, heeft men die tegenzin opge borgen. En nu neemt men liever dan de slechte reputatie van Nelsons grootvader de goede naam van zijn vader in aanmerking John D II door wie het filantropische uitgeven van Rockefeller-geld beroemder werd dan het A'erdienen. Nelson D. zou overi gens nooit zijn tegenwoordige popu lariteit hebben veroverd, als grote de len van het Amerikaanse volk niet eveneens de niemve opvatting over de Rockeffellers huldigden. In Chicago heeft Rockefeller zich er voor gewacht, zijn tegen stander en partijgenoot Richard Nixon over- de hekel te halen. Hij antwoordde zelfs ontkennend op de vraag, of hij er andere politieke denk beelden op na hield dan de Aice-pre- sident. Dat hun opvattingen niet veel verschillen bleek ook uit "zijn reacties op vragen over buitenlands en econo misch beleid. In dit agrarische cen trum kwam hij echter wat landbouAV- en veeteeltproblemen betreft niet voldoende getraind in het strijdperk; in dat opzicht had Nixon veel betere" prestaties geleverd. Nixon, wiens aanzien door zijn reis naar Moskou zeker is verhoogd, kan er dan ook meer van weten omdat hij niet alleen het partij- maar ook het regerings apparaat tot zijn beschikking heeft. Nixons partijleiderschap zal ook ver der voor Rockefeller een moeilijk te nemen horde blijven. Hij zal dan ok naar alle waarschijnlijkheid zijn uiterste krachtsinspanningen niet ontplooien tijdens de kennismakings bezoeken met de diverse partijbon zen. maar in de campagnes voor de A'oorverkiezingen in de diverse sta ten, waar uiteindelijk de gunst van het publiek de doorslag geeft. Het kan nog best een nek-aan-nek-race worden. Botsing tussen links en rechts op partijcongres Het is gisteravond in Florence tot een openlijke botsing tus sen de linker- en de rechtervleu gel van de christen-democrati sche partij van Italië gekomen, De jeugdleider van de partij, een aanhanger van de links-ge- oriënteerde Fanfani, D. de Ste- fanis, beschuldigde premier Segni er in een venijnige rede van dat hij van plan zou zijn geweest om mee te doen met de Franse en Engelse invasie in Noord-Egypte ten tijde van de Suez-crisis in 1956. „Is het niet waar, dat Segni er over dacht om .met de Engelsen-Franse Suezexpeditie mee te doen?" zo vroeg De Stefanis zich af. Na deze woorden brak er een chaos uit op bet congres. Aanhangers A'an Segni riepen .-.verdwijn vau hier. Ga naar school terug". Toen Do Stefa nis na een kwartier zijn rede voort zette, «'erd hij door boe-geroep van de rechtervleugel, onderbroken, het geen de linkerzijde er toe bracht de rechtse partijgenoten luidkeels \roor „fascisten" uit te maken. Daarna kreeg premier Segni het «'oord. „H^t is ondenkbaar dat zo'n absurde eii krankzinnige beschuldi ging in dit congres naar A'oren wordt gebracht, aldus Segni, die ten tijde van de Suezcrisis minister van de fensie was. „Ik ontken die dan ook volstrekt". Hij Avees er verder op dat de voorzit ter A'an de Italiaanse delegatie bij de Verenigde Naties, de op het congres aanwezige senator Piccioni, tegen de Engelse en Franse interventie had gesteund in. de algemene vergadering. „Ik herhaal dat die beschuldiging JUillllUlimiHIlllflIIKilIHllllillIiRIIIItlillllllHlllillllilHitHillHIIHittiHimi Ergere dingen gewend J M Toen vertegenwoordigers van H de linkerA'leugel op het partij- H congres van de christen-demo- cra.tische partij \'an Italië Ro- H -= berto Lucifredi, een middenfi- H guur, met boe-geroep onder- H braken, maakte hij ze uit voor amateurs. „Ik ben aan ergere M dingen gewend dan dat boe- ff H geroep", zei hij, „ik ben name- H lijk voetbalscheidsrechter". illlllllllllllllll!lllllllll!lll!!llllililllllllllll|!llllllllll|||!lllillllilllll!lllllil van elke grond is ontbloot," zo be sloot Segni zijn betoog. Vervolgens draaide hij zich om, negeerde de oA-atie die hem Averd gebracht en maakte aanstalten de zaal te verla ten. Zijn aanhangers omringden hem en moesten minuten lang met Segni praten om hepa te weerhouden het congres niet-langer bij te wónen. NELSON A. ROCKEFELLER .«.populair, ondanks zijn geld....»*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9