PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ACHTER OP MAAN: „ZEE VAN MOSKOU" Russische namen op televisiefoto's Vele Indiase protesten tegen optreden China Jaarlijks inkomen was vrij hoog voor Zeeland in 1955 NOBELPRIJZEN TOEGEKEND VOOR NATUUR- EN SCHEIKUNDE DEZE PROVINCIE KOMT DIRECT NA DE RANDSTADGEBIEDEN 202e jaargang - no. 253 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per ■week, 700 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummen 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 27 oktober '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingcn Walstr. 53-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Loenik III ontwikkelde en drukte af De foto's die door Loe nik-HE van de van de aarde afgewende zijde van de maan zijn ge maakt, werden gister avond onverwachts door de Russische televisie uitgezonden. Daarbij bleek, dat een grote kra ter ten noorden van de evenaar van de maan, die een doorsnede van 300 kilometer heeft, in middels van de Russen de naam „Zee van Mos kou" heeft gekregen. Een andere krater met een middellijn van onge veer 100 km met een heuvel in het midden op het zuidelijk halfrond is naar de Russische ra ket- en ruïmtedeskundi- ge prof. Tsjolkowski genoemd. Een derde kra ter heeft de naam van de Franse natuurkundi ge Frederic Joliot-Curie gekregen, die vorig jaar augustus overleed. Een krater aan de grens van het zichtbare en het on zichtbare gedeelte van de maan is naar Michail Lomonsow genoemd, een visserszoon die in de achttiende eeuw de Rus sische Academie van Wetenschappen opricht te. Een nabijgelegen bergketen kreeg de naam „Sowjet-bergen". Veertig minuten gefotografeerd afstand60 - 70.000 kilometer Het Russische persbureau Tass meldde gisteravond, dat de eer ste foto's van de van de aarde afgewende zijde van de maan vandaag ook in de Moskouse pers met beschrijvingen zul len worden gepubliceerd. Er is veertig minuten lang gefotogra feerd zodat een groot aantal foto's van de maan verkregen is. Het ontwikkelen en afdrukken van de films is automatisch ge schied aan boord van het Russische interplanetaire station. Het nemen van de foto's geschiedde op een ogenblik, dat het station zich tussen de maan en de zon, die ongeveer 70 procent van de achterzijde van de maan verlichtte, moest bebinden. Het station was toen zestig tot zeventig duizend km van de maan verwij derd. zich weer binnen de radiohori zon van de Sowjet-Unie en kon den de foto's radiografisch wor den overgebracht. Tot 18 okto ber werd niet officieel meege deeld dat Loenik m een camera bevatte. Sowjetgeleerden hebben gewaar schuwd niet te veel van de foto's te verwachten. Niettemin kunnen des kundigen zich een. beeld over de di mensies van de maan vormen door foto's van het bekende en het onbe kende oppervlak te vergelijken. Voor alle astronomen Tass deelde mede dat de foto's astro nomen uit alle landen ter beschik king zullen worden gesteld. „Niet teveel verwachten" Loenik HI, die op 4 oktober werd gelanceerd en een baan rondom de maan beschreef, werd op 18 oktober „onder- Toen bevond de raket Paspoort De weg naar een grotere Benelux- vrijheid op het gebied van goe deren-en-personen-verkeer is nog altijd voorzien van verscheidene obstakels. Vorige week vergaderde het Benelux-comité om te trachten enkele van deze obstakels op te rui men. De bijeenkomst verliep weinig succesvol. Op enkele belangrijke punten kon geen overeenstemming worden bereikt, maar één enkel klein obstakel kon toch worden geliqui deerd: de passencontrole aan de Bel gisch-Nederlandse grens zal per 1 juli 1960 worden opgeheven. Men heeft straks bij grensoverschrijding geen pas of bewijs van Nederlan derschap meer nodig. Dat is een verheugend bericht en al was het dan niet zó, dat de grens controle in de laatste jaren drukkend was voor de reizigers, zij was er toch nog en men had er rekening mee te houden. Dat behoeft men straks niet meer! Straks zal men zonder enig papier de grens kunnen passeren. Daarmee wordt dan een vroe gere toestand hersteld, die ouderen onder ons zich nog wel herinneren. In het verleden waren namelijk bij het grensverkeer geen paspoorten of andere documenten nodig. Er werd ?een scherpe grenscontrole uitgeoe- end. Pas bij het begin van de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) werden de meeste Westeuropese landen alge meen een scherpere controle in en die controle is daarna bestendigd, zonder dat iemand eigenlijk precies wist waarom. Het is trouwens met de paspoor ten een wat zonderlinge ge schiedenis- In vorige eeuwen was een paspoort een document, dat een zekere bescherming bood en wel in die zin, dat de regering van een land aan een bevriende regering ver zocht de houder van het paspoort bescherming te verlenen zolang deze houder op het grondgebied van de bedoelde regering vertoefde. Men moest toen bepaald wel een be langrijk man zijn om zich van een paspoort meester te kunnen maken. In de vorige eeuw verloor het pas poort deze „glorieuze" betekenis. Het werd een document dat alleen maar diende om iemands identiteit vast te stellen en dat daarnaast geen enkel recht gaf.... ook niet op het binnentreden van een vreemd land! Vandaar dat de meeste mensen in de tweede helft van de vorige eeuw en in het prille begin van de 20ste eeuw zonder paspoort reisden. Die gelukkige toestand keert nu te rug voor het verkeer tussen België en Nederland. aarmee stellen deze beide lan den een voorbeeld aan het ovc- D rig Europa, met name voor het ..Europa van de Zes". In dat „Euro pa. van dc Zes" zal ook de passen controle afgeschaft moeten worden en men zal de grotere saamhorigheid behalve in een vlottere regeling van het goederen-verkeer ook moeten verwerkelijken ln een gemakkelijker personen-verkeer. Hyperbelangrijk 19 het verdwijnen van de passencontrole niet, maar zij !s een zichtbaar teken van de manier waarop het bij de internationale sa menwerking niet moet. En dan is het altijd goed wanneer men de moeite iieemt zo'n teken te verwij deren! De academie van wetenschappen van de Sowjet-Unie heeft een commissie gevormd voor het geven van namen aan kraters, bergen en andere ken merkende delen van het maanland schap aan dc achterzijde van de De Loenik III had ook een uitrusting voor wetenschappelijk onderzoek in de ruimte. De resultaten van dit on derzoek worden nog uitgewerkt. Wat het interplanetaire station zelf aan gaat, wordt gezegd, dat het nog on geveer een half jaar, gerekend van af het ogenblik van de lancering, in de ruimte zal vliegen en elf tot twaalf banen om de aarde zal be schrijven. Daarna zal Loenik III in de dichtste luchtlagen van de damp kring terechtkomen en verbranden, aldus Tass. Eentoniger Prof. Aleksander Micliailow, voor zitter van de astronomische raad van de Academie van Wetenschappen, verklaarde in een radioboodschap dat een opmerkelijk resultaat van de fo to's was, dat men nu wist dat de achterzijde van de maan „aanzienlijk eentoniger is dan de naar de aardo gekeerde kant". Er waren minder zeeën en minder contrasten. „De sterrenkundigen en geologen zien zich zo geplaatst voor een op windend vraagstuk namelijk een verldaring te vinden voor dit ver schijnsel dat ongetwijfeld verband houdt met de kwestie van de oor sprong van het relief van de maan", aldus prof. Michailow. Toen de foto's van de achterzijde van de maan op de Moskouse televisie schermen werden vertoond, zag men grote witte vlekken met zwarte stuk ken, die de leek weinig zeiden. Loonsverhoging bij Philips goedgekeurd Het college van rijksbemiddelaars heeft de loonsverhoging van zes pro cent bij de N.V. Philips met ingang van 26 oktober goedgekeurd. In verband met reeds gedane uitbeta lingen en daarmede verband hou dende consequenties heeft het college geen vrijheid kunnen vinden de ge vraagde terugwerkende kracht tot 5 oktober te verlenen. Socialisten en liberalen winnen in Oostenrijk Bij de gemeenteraadsverkiezingen, die zondag in Wenen zijn gehouden, zijn de socialisten en de liberalen als overwinnaars uit de bus gekomen. De grote verliezers waren de com munisten. De socialistische partij kreeg 60 ze tels (59 in 1954), de r.-k volkspartij 33 (35 in 1954), de communisten 3 (6 in 1954) en dé liberale pangerma- nisten 4. Deze laatste partij heeft bij voorgaande verkiezingen nog nooit een zetel weten te bemachtigen. Uit het totaal van de uitslagen in 118 gemeenten van de provincie Salzburg blijkt dat de liberale pan- germanisten hun positie hebben we ten te versterken ten koste van de volkspartij en de socialistische partij, die niettemin de twee sterkste partij en blijven. POLAROGRAAF EN ANTI-PROTON UITGEVONDEN Twee Amerikanen en Tsjech uitgekozen Aan professor Jaroslav Heyrovsky oit Praag is de nobelprijs-1959 voor scheikunde toegekend voor zijn uit vinding van de polarografisch-analy- tische methode in de toegepaste scheikunde. Twee Amerikanen, dr. Emilio Segre en dr. Own Chamber lain van de universiteit van Califor- nië, hebben de nobelprijs-1959 voor natuurkunde gekregen wegens de ontdekking van het anti-proton. Heyrovsky heeft de polarograaf uit gevonden, 'n toestel voor de automa tische elektro-analyse van stoffen. Hij is in 1890 in Praag geboren. Een deel van zijn studie heeft hij in Londen verricht. Hij is directeur van het po- larografische instituut van de aca demie van wetenschappen te Praag. Dr. Segre is in 1905 in Italië gebo- Abel Dahuronde vriend van Robert Pesquet, heeft bekend de schoten te hebben gelost op de wagen van de Franse politicus Mitterand. Dahuron is gehoord door de criminele brigade aan de Quai des Orfèvres in Parijs. De foto toont Dahuron bij zijn aan komst aan het-bureau op de bef aam- At. Quai* ren. Voor de Tweede Wereldoorlog week hij voor het fascisme naar de Verenigde Staten uit. Dr. Chamber lain is in 1920 in San Francisco ge boren. Het bestaan van het anti-proton werd dertig jaar geleden al ver moed. Het kon pas worden ge constateerd nadat in 1955 de Be- vatron versneller te Berkeley in Califomië in werking werd ge steld. Toen was de theorie beves tigd, dat materie uit deeltjes en tegendeeltjes bestaat die eikaars spiegelbeeld zijn. Peking verwerpt Nehroe's lezing van incident Indische studenten hebben maandag te Kolhapoer in de staat Bombay een protestmars gehouden tegen het incident aan de grens met China dat geleid heeft tot de dood van tien le den van de Indiase politie in Ladach. Studenten in de hoofdstad van Kera la, Trivandidum, zijn maandag uit protest tegen de „Chinese agressie" weggebleven van colleges en practi ci. Vele van de stakende studenten behoren tot do onder communistische leiding staande studentenvereniging. Het algemeen bestuur van de linkse socialistische partij, die in de opposi tie is, heeft er maandag bij de Indi ase regering op aangedrongen „de gebieden te bevrijden, die China heeft bezet". Het bestuur, dat te Gauhati bijeen is, drong aan op een krachtiger politiek in de Himalaja. „Als China niets doet tegen de Britse en Portugese enclaves Hongkong en Macao, maar in Ladach én Lcrtgdjöe binnendringt, handelt het in de tra ditionele stijl van de machtspolitiek, namelijk liever een gevecht aangaan met de zwakkere dan met de sterke re vijand". Het bestuur van de socialistische Prawda-partij in Bihar heeft er te Patna voor gepleit dat de re gering te Nieuw Delhi er bij Chi na op st^at dat het Indiase gebied ontruimt. Deze eis dient kracht te worden bijgezet door „krachti ge militaire actie". De redelijke houding van India wordt kenne lijk uitgelegd als zwakheid, aldus het bestuur van deze partij die de krachtigste oppositiegroep in het federale parlement is. Op een massabijeenkomst te Achme- dabad, die georganiseerd werd door de rechtse Swatan tra-partij, de Pradja-partij en de revolutionaire communisten, is maandag de Chinese aanval van woensdag jongstleden op een grenspost in Ladach veroordeeld. Het Chinese ministerie van buiten landse zaken heeft maandag een ver- GEEN ACHTERGEBLEVEN GEBIED Op de vierde plaats Kort geleden is in dit blad iets ver teld over de vermogens van de in de aan de hand van de vermogensta- tistiek 1956 en daaruit bleek, dat de woners dezer provincie. Dat gebeur- bevolking van Zeeland geen slecht figuur sloeg tegenover de rest van Nederland. De vermogende Zeeuwen konden het Aveliswaar niet opnemen tegen de vermogende mannen en vrouwen in zulke provincies als Noord-Holland, Zuid-Holland en Gro ningen, maar zij vormden landelijk gezien toch een goede middenmoot. Dit dan wat de vermogens aangaat. Er zijn thans ook nieuwe gegevens beschikbaar, voor wat betreft, het jaarlijks inkomen. Weliswaar kwam men met de inkomens-statistiek pas tot het jaar 1955, niaar zij ziju toch uiterst leerzaam. Wel moet men even bedenken, dat ook na 1955 de geld ontwaarding (via prijsstijging en loonsverhoging) zich heeft voortge zet en dat men bij het schatten van dc toestand in 1959 de cijfers van 1955 zeker met 15 4 20 c/b zou moe ten verhogen. Het belastbaar inkomen van natuur lijke personen in Zeeland gedurende 1955 bedroeg^*-, jplgao* da ataiiaöak van het Centraal Bureau voor de Statistiek ruim 470 miljoen gul den tegenover een landelijk totaal van ruim 18 miljard gulden. Het ge middeld inkomen per belastingplich tige bedroeg landelijk f 4287 en in de provincie Zeeland iets meer namelijk f 4321. Welvarend land Rekent men per inwoner of per ziel, dan had Zeeland een inkomen van f 1706 per inwoner. Het komt met dat bedrag direct achter de drie meest welvarende provincies van Ne derland namelijk Noord-Holland (f 2013 per inwoner). Zuid-Holland (f 1945) en Utrecht (f 1755). Wat het inkomen betreft is Zeeland zeker geen „achtergebleven gebied" zoals bijvoorbeeld de provincie Dren te (f 1295 per inwoner) wel is en ook de Brabantse Peel. En nu hier toch sprake is van ach tergebleven gebieden, mag wel even opgemerkt worden, dat Noord-Zee land en Zeeuwsch-Vlaanderen bin nen de provincie Zeeland ook al weer geen achtergebleven gebieden wa ren, maar wat het Inkomen betreft zelfs de „toon" aangaven. West Zeeuwsch-Vlaanderen, Schouwen- Duiveland, Sint-Philipsland en Tho- lec «tonden namelyfc met een inko men dat tussen de 1800 en 1900 gul den per inwoner lag, bovenaan de inkomenslijst. Walcheren, de Bevelanden en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen (al thans in 1955) slechts op een gemid delde van f 1600 .tot f 1700 per in woner! De landbouw Om nog even de verhouding indus trie tot landbouw te belichten, ook daarvan een cijfer. Een groep van 345.000 personen trok uit nijverheid en industrie in Zeeland een inkomen van 131 mil joen gulden. De landbouw met 25.3000 belastingplichtige perso nen bracht het tot 132 miljoen gulden, waaruit blijkt dat de land bouw het in 1955 in Zeeland toch nog wou van de industrie, althans wat het inkomen betreft! De derde categorie van burgers (be horende tot handel, verkeer, vrije be roepen, overheidsdiensten enz. enz.) bracht het met 48.900 personen tot een inkomen van 207 miljoen gulden. De streek Dit zijn dan provinciale en enkele streekcijfers. maar wij zijn ervan overtuigd, dat onze lezers heel wat meer geïnteresseerd zijn in het in komen van hun stads-." dorpsgenoten of streekgenoten. Kijken we eerst eens naar Noord - Zeeland. Daar woonden in 1955 slechts 20 personen met een inkomen van meer dan f 50.000 per jaar, maar de groep belastingplichtigen, die het bracht tot 20 4 f 50.000 om vatte 299 personen en de groep van 15 4 f 20.000 omvatte 267 personen. Tussen de 10 en 15 mille verdienden niet minder dan 688 personen! De groep van de kleine man (groep (ZU slot pag. 2 kol. 5) Tijdens een wel zeer realisti- §j H sclie brandioeeroefening op de M luchtbasis Randolph bij San Antonio in Texas naderen l§ s brandweerlieden een laaiend H vliegtuigwrak. Boven hun hoof den hangt een nieuwe H-f/3 he- f§ Ukopter, welke met de lucht- n stroom, veroorzaakt door zijn rotors, de vlammen van de brandweerlieden wegblaast. De M wentelwiek kan vijfhonderd kilo materiaal en drie brand- s weerlieden naar de plaats van as een brand brengen. ll!lllllllllllllllllllllllllll!lllll!lllllll!lllllill!|lilllilllllllllllllllllillll!!llllilil' klaring uitgegeven waarin de Indi ase lezing van het incident in La dach van vorige weck wordt verwor pen. China zegt dat Indische grens politie op Chinees gebied is doorge drongen en het vuur heeft geopend. De Idiase eis tot schadevergoeding wordt afgewezen. China is bereid de tien Indiërs die het gevangen genomen heeft, in vrijheid te stellen. China beschuldigt India van schending van de status quo op vele plaatsen. Het spreekt de hoop uit dat India „zich voortaan zal ont houden van woorden en daden die de betrekkingen schaden, opdat een bil lijke regeling van het grensgeschil kan worden bereikt". Lufthansa wil protectie De Westduitse luchtvaartmaat schappij „Lufthansa" heeft het federale ministerie van vervoer verzocht, de rechten van buiten landse luchtvaartmaatschap pijen in West-Duitsland te be perken, aldus heeft een direc teur van de Lufthansa maan dag medegedeeld. Volgens de technische directeur van de Lufthansa, Gerhard Hoeltje. heeft de Lufthansa het ministerie verzocht, buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen alleen toe te staan op één West duitse luchthaven te landen en hun te verbieden passagiers van de ene Westduitse luchthaven naar de an dere te vervoeren. Hoeltje legde op een persconferentie verband tussen dit verzoek en het te kort van de Lufthansa van 32 mil joen mark in 1958. Hij sprak de hoop uit, dat de voorgenomen fusie van de luchtvaartmaatschappijen van West-Duitsland, Frankrijk, Italië en België in april 1960 de kwestie van binnenlandse vluchten „onschadelijk" zou maken. VERWACHT. Geldig tot hedenavond STORM Wisselend bewolkt met énkele buien. Ongeveer dezelfde temperaturen als maandag. Storm aanvankelijk zuid west tot west, maar later uit rich tingen tussen west- en noordwest. ZON EN MAAN 28 oktober Zon op 7.26 onder 17.il Maaa op 2.44 onder 15.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1