PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nehroe: Geschil met Peking-China heeft ongerustheid gewekt Wethouder Van Melle opende nieuw P.Z.C.- kantoor op Markt in Goes BILT VERDEELDHEID ONDER INDIASE COMMUNISTEN ROLAND HOLST ONTVING PRIJS VAN KONING BOUDEWIJN WEDUWE GAF KUNSTSCHATTEN AAN VERVUILING PRIJS Adenauer naar Parijs 202e jaargang - no. 252 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, f 7-00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 26 okt. 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent pel mm. Minim, p.' advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b .g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terne-azen, .Brouwerijstraat 2: Zierikzee. red. tel. 2425. a dm. tel. 2094 Nog meer gebied in Oost-Ladach bezet Volgens onbevestigde berichten die ontvangen zijn te New-Delhi hebben Chinese militairen weer twee streken bezet in Oost-La dach, een gebied dat India als zijn eigendom beschouwt maar dat de Chinezen thans voor zich opeisen. De Chinese penetratie in Ladach zou volgens andere berichten meer dan zestig kilome ter diep zijn geweest. Communistisch China heeft India meegedeeld dat zeven van de zeventien leden van de Indische grenspolitie die volgens eerdere berichten woensdag bij een grensincident in die streek gedood zouden zijn, zich levend in banden van de Chinezen bevinden. Verder heeft Peking-China laten weten, dat de lijken van negen Indiërs zijn gevonden. Dit zou betekenen dat er nog een Indiër wordt vermist. De Indiase minister-president, Nehroe, heeft zaterdag te Miroet nabij New-Delhi in een toespraak gezegd, dat India's grensgeschil met China on gerustheid heeft gewekt. Hij dacht echter niet dat het tot oorlog met Chi na zon komen. „Zelfbeheersing niet verliezen" „Wij moeten met zelfbeheersing en verantwoordelijkheidsgevoel te werk gaan en ons niet laten meeslepen door gevoelens", aldus Nehroe. Hij waarschuwde voor de mensen die „dappere taal" spreken en op een aanval op China aandringen. Wel heeft het nieuwe incident de betrekkingen tussen India en Chi na verder bedorven, aldus Nehroe. Het zal ook in andere delen van de wereld nadelige gevolgen heb ben. De premier voegde hieraan toe, dat het duidelijk is dat India niet een land is dat door de knieën gaat uit vrees voor dreigementen. „Het zou in strijd zijn met onze eer om de grenzen niet tc verde digen", zei hij. Nehroe verklaarde voorts dat de In diase grenspost in Ladach vorig jaar is ingericht, niet met oorlogszuchtige oogmerken doch om het personenver- Tankauto tegen trein in Canada: 7 doden Bij Parkland fn de Canadese provin cie Alberta zijn zaterdag zeven men sen om het leven gekomen en zeker veertien gewond, toen een tankauto met propaangas op een overweg in botsing kwam met een trein. De tankauto reed tegen de tweede wagon van de trein aan en ontplofte. De auto en de wagon werden als het ware door vlammen overspoeld, met het gevolg dat de drie inzittenden van de auto (twee mannen en een vrouw) en vier mensen in de trein le vend verbrandden. De veertien ge wonden zijn er ernstig aan toe. In het Koninklijk Paleis te Brussel is zondag ter gelegenheid van de ne- £ende conferentie der Nederlandse etteren, de Belgisch-Nederlandse prijs der Nederlandse letteren 1959, ten bedrage van zesduizend gulden, uitgereikt aan de Nederlandse dich ter en prozaschrijver A. Roland Holst uit Bergen. Foto: koning Bou- deivijn in gesprek met Roland Holst. keer te controleren. Hij verwees ten slotte naar het feit dat er reeds 2000 jaar vriendschappelijke betrekkingen tussen India en China bestaan. Drie groepen De communistische partij van India beeft zich in drieën verdeeld als ge volg van het grensincident in Ladach, zo wordt door politieke waarnemers in de Indiase hoofdstad verklaard. De ene groep wil een nationalisti- scher politiek, een andere stelt de in ternationale solidariteit van. het com munisme boven alles en de derde groep neemt een tussenstandpunt in. Klaarblijkelijk is de scheuring mede ontstaan doordat liet bestuur het op treden van communistisch China pu bliekelijk veroordeelt. China heeft gisteren opnieuw een no ta over het incident aan India ge zonden waarin wordt geprotesteerd tegen „het binnendringen van India se troepen op Chinees grondgebied". De Chinese troepen openden het vuur uit zelfverdediging, zo wordt in de nota gezegd. De Chinese regering verzoekt New Delhi de troepen die met grensbewaking zijn belast te in strueren „zich behoorlijk te gedra- strueren „zich doorgaans goed inge lichte kringen in de Indiase hoofd stad. NA CONFERENTIE NEDERLANDSE LETTEREN Juryrapport In het gisteren gepubliceerde jury rapport wordt medegedeeld dat rijp beraad nodig was doordat de letter kunde van de Nederlanden in het be zit is van meer dan één auteur, wiens totale werk een zo indrukwekkend en karakteristiek geheel is, dat het een bekroning zou wettigen „Weinig dichters" zo constateert de jury voorts „wisten zo dwin gend hun poëtische, artistieke vorm kracht aan hun ontroeringen en ver beeldingen op te leggen als Roland Holst dit vermocht te doen. Zijn stijl is zo markant, dat iedere bladzijde van zijn werk eraan herkenbaar is". „Daarom kan hij", zo staat tenslotte in het rapport „aan het volk der beide Nederlanden worden voorgehouden als een der grootste dichters onder de levenden, een waarachtig poëet in de aloude zin van maker, maar ook van ziener en profeet". De negende conferentie der Neder landse letteren, die vrijdag en zater dag te Antwerpen is gehouden werd zondagmiddag, na de uitreiking van de prijs der Nederlandse letteren door koning Boudewijn besloten met een noenmaal dat door de Belgische mi nister van openbaar onderwijs werd aangeboden. Nadat minister Lilar op koningin Ju liana en minister Cals op koning Bou dewijn een heildronk hadden uitge bracht brachten verscheidene sprekers hulde aan Roland Holst. „Waarachtig poëet in aloude zin: maker, ziener, profeet" Koning Boudewijn der Belgen heeft zondagochtend tijdens een plechtigheid in het konink lijk paleis te Brussel de drie jaarlijkse prijs der Nederlandse letteren uitgereikt aan de Ne derlandse dichter Adriaan Ro land Holst. „Ik wens de laureaat van harte ge luk", zo zei hij onder meer na eraan te hebben herinnerd dat de prijs vo rige keer aan de Vlaming Herman Tierlinck was toegekend, „en ik stel me voor U uit zijn vroeger werk een paar regels te citeren". „Ik? vraag geen oogst, ik heb geen schuren, ik sta in uwen dienst zonder bezit, maar ik ben rijk in dit: dat ik den ploeg van uw woord mag besturen", In deze zin van het woord meen ik dat U een kapitaalkrachtig man gewor den zijt, die in tegenstelling met wat U verder schreef wel een rijke oogst heeft binnengehaald. „Ik zal de hal men niet meer zien, noch binden ooit dé volle schoven, maar die mij in den oogst geloven waarvoor ik dien Deze vergadering, mijnheer Holst, is een teken te meer, dat er in uw oogst wordt geloofd. Ik hoop dat plechtig heden zoals deze de banden tussen onze beide landen nog mogen verste vigen, meer dan ooit. Met een druk op de bel heeft zaterdagmiddag wethouder J. J. van Melle (foto rechts) het nieu we kantoor van de P.Z.C. aan de Grote Markt te Goes geopend. Naast de heer Van Melle de heer F. B. den Boer, directeur van de P.Z.C. De foto links geeft een beeld van de fraaie gevel van het gebouw, die stamt uit de zestiende eeuw, maar in de loop der eeuwen vele malen is gerestaureerd. De hoofdopzet in de nieuwe trapgevel is geweest, zoveel mogelijk vapi het 18e eeuwse karakter be waren, waarin architect en aannemer dan ook uitstekend zijn geslaagd. De natuurstenen bekle ding, tot, op enkele meters hoogte, is volgens het oorspronkelijke ontioerp. De oude stenen en bij passende materialen stempelen het nieuwe P.Z.C.- parul tot een ,,oude" tvoning. Inwendig is het pand wij bedoelen hiermede de kantoorruimten op de begane grond fris en modern ingericht. De hoofdingang is rechts ge legen. Links is de administratie gevestigd en daarachter het redactiekantoor. De administratie is ongeveer 16 vierkante meter groot en heeft aan de zijde van de Grote Markt en de Opril gro te etalages. Hier zijn ook de publikatieborden aangebracht. Aan dq voorzijde wordt de krant gebulletineerd en aan de zijde va,n de Opril is een foto-etalagekast ingericht. Des zondags zullen de voetbaluitslagen aan de voorzijde van het nieuwe gebouw worden gepubliceerd. In de administratieruimte treft men verder aan een balie met een kleine ruimte voor het publiek. Het redactievertrek, ruim 12 vierkante meter groot, is achter de administratie gelegen. Voorts treft men op de benedenverdieping aan een telex- kamer, een aparte telefooncel en een rijioielberg- plaats. (Foto P.Z.C. Sjah van Perzië trouwt omstreeks Kerstmis Volgens doorgaans betrouwbare lerin gen te Teheran zal de sjah van Per zië. die maandag 40 jaar wordt, om streeks de week van Kerstmis in zijn p»J In de Perzische hoofdstad met de 21-jarige Farali Diba, studente in de architectuur, in het huwelijk tre den. Volgens familieleden van Farah Diba ontmoetten de sjah en het meisje elk aar op een feestje ten huize van prinse? Sjahnaz, dochter van de sjah. Zwitser in rubberbootje op Noordzee omgekomen? De Zwitserse elektricien Bucher, die op 14 oktober in een rubberbootje uit Cuxhavèn is vertrokken voor een reis om de wereld, is waarschijnlijk op de Noordzee omgekomen. Aan de westkust van Jutland zijn resten gevonden van een rubberbootje met papieren met de naam van de elektricien, aldus is zaterdag uit Ko penhagen gemeld. Mevrouw Lillian Timker, de 78-jarige weduwe van een kogellager-fabrïkant is zaterdag dood aangetroffen in haar 24-kamerwonïng te New York temid den van vervuilde en verwaarloosde schilderijen en beeldhouwwerken van onschatbare waarde. Sinds de dood van haar man in 1949 leefde mevrouw Timker als een klui zenaarster. Haar neef, David Guyer, ging het huis binnen nadat hij ver geefs opgebeld had. Vele beeldhouwwerken en schilderij en, waaronder werken van Rem brandt, Rubens en Tiitaan, die vol gens Guyer miljoenen waard zijn, zijn met een dikke stoflaag bedekt evenals de zeldzaam mooie \vandtapijten. Toen mevrouw Timkens man stierf, liet hij een vermogen van meer dan 6'/j miljoen dollar na. Mevrouw Tim ker ontsloeg al het personeel en ver liet haar huis in Croton-on-Hudson. een paar kilometer buiten. New York, om haar intrek te nemen in een apar- tement van 24 kamers aan Fifth Ave- P(ITTIG), Z(AKELIJK) EN C(RITISCH) Representatieve en goede huisvesting was noodzakelijk geworden WETHOUDER J. J. van Melle van Goes heeft zaterdagmorgen met een druk op de bel bet nieuwe PJZ.C.-kantoor aan de Grote Markt 2 een grondige restauratie van een bestaand pand officieel geopend. Voor ons nog steeds groeiende blad een verheugend feit, want thans kan het kan toor Goes zijn bezoekers op waardige wijze ontvangen in een represen tatieve omgeving. Tijdens de openingsplechtigheid van zaterdag noemde wethouder Van Melle de ingebruikneming van het gebouw een be «ijs van de bij de directie en hoofdredactie der Provinciale Zeeuwse Courant levende overtuiging, dat van de centrumstad Goes steeds meer invloed uitgaat. „P(ittig), Z(akelijk) en C(ritisch) als deze krant is, is zij geroe pen om de belangen van dit gewest in haar kolommen naar voren te brengen", zo betoogde de Goese wethouder. Goesenaren ertoe zijn overge gaan (en nog steeds overgaan) de P.Z.C. te lezen. Op 30 september j.l. bedroeg het aantal betalende abonnees in Goes 2261 en op beide Bevelanden precies 8265, aldus de heer Den Boer. Goésche Courant De opening van het nieuwe P.Z.C.- gebouw vormde voor administratie en redactie van het kantoor Goes een belangrijke gebeurtenis. Meer dan 12 jaar was ons blad gehuisvest in het f>and Lange Vorststraat 63, dat eigen- ijk al lang niet meer voldeed aan de eisen, die aan een modern kranten kantoor worden gesteld. De oudste directeur van de P.Z.C., de heer F. B. den Boer. wees er in zijn inleidend woord, tijdens de bijeenkomst voor genodigden in hotel „De Korenbeurs" op. dat in da loop dei; jaren steed* mee» Voortgesproten uit de Goesche Courant" is de P.Z.C. voor de inwo ners van deze stad nog altijd een Goese courant, zoals men in Middel burg over de „Middelburgse Cou- 'XecaXr* «preekt en in Vlissingen over- de „Vlissingse Courant". Dit schépt verplichtingen en één daarvan is een goede en representatieve huisves ting," zei hij. Öp de Grote Markt te Goes werd daarom een gebouw aan gekocht, dat thans praktisch, modern en doelmatig is ingericht. In de rij van P.Z,C,-kantoreh ongetwijfeld een aanwinst! Lof zwaaide de directeur toe aan de architect, ir. P. J. 't Hooft, diens „rechterhand", de heer A. Allc- wijn en de opzichter, de heer J. de Kok, alsmede aannemer Verburg te Wolfaartsdijk en de verschillende onderaannemers. Nieuwe abonnee Vervolgens ging het gezelschap naar het nieuwe kantoor, waar wethouder Van Melle met een druk op de bel de officiële ope- ningsdaad verrichtte. Men maakte daarbij Aan de gelegenheid ge bruik om bet fraai ingerichte kantoor te bezichtigen. Even later j meldde zich een nieuwe abonnee, i de eerste in de nieuwe vestiging, namelijk mevrouw 51. van Sluijs uit de Abel Tasmanstraat 16 te Goes, die uit handen van direc teur F. B. den Boer een enveloppe met waardebonnen tot een bedrag van f50,mocht ontvangen. Teruggekeerd In hotel „De Koren beurs" voerden verschillende spre- Premier Debré lieeft zondag te Tours meegedeeld dat bonds kanselier Adenauer „in de ko mende weken" een bezoek aan Parijs zal brengen. Hij noemde geen precieze datum maar zei alleen dat Adenauer vóór het bezoek van premier Kroesjtsjew naar Parijs komt. Adenauer heeft zondag op een regio nale bijeenkomst van zijn christen- democfatische partij te Baden-Baden de mening uitgesproken dat een top conferentie het best tussen december en juni zou kunnen worden gehouden, op voorwaarde dat het westen ver enigd op een dergelijke bijeenkomst verschijnt en de conferentie zeer zorg vuldig is voorbereid Zoals bekend wensen de Ver. Staten en Engeland een topconferentie in december en president De Gaulle in mei of juni. Adenauer staat niet op Westduitse deelneming aan een topconferentie, mits West-Duitsland ten volle wordt geraadpleegd. Het enige punt op de agenda van een topconferentie moet naar Ade nauers opvatting gecontroleerde ontwapening zijn. Indien op dit punt voortgang zou worden ge maakt, zou de oplossing van de Duitse kwestie op den duur gemak kelijker worden, aldus Adenauer. Advies tot verhoging ziekenfondspremie De ziekenfondsraad zal de mi nister van sociale zaken en volksgezondheid adviseren de ziekenfondspremie voor de ver plicht verzekerden per 1 januari 1960 te verhogen van 4.5 tot 5%. Tot de overwegingen die hiertoe heb ben geleid behoren onder meer de stijgende kosten van de geneeskun dige verzorging, de verhoging van de honoraria der medewerkers en de noodzakelijke aanvulling van het slinkende vereveningsfonds. (Zie slot pag. 2 kol. S VERWACHT. Geldig tot hedenavond ENIGSZINS ONBESTENDIG lijke wind. Dezelfde temperaturen a zondag of iets lagere. ZON EN MAAN 27 oktober Zon op 7.24 onder 17.23 Maankop L32 onder*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1