HN Vlissings raadslid op de bres voor „bedreigde openbaarheid" I Zeeuwse Almanak KONINKLIJKE WAARDERING VOOR GOESE ZAADHANDEL VAN TOT rrm Schuimplastic matrassen 38.90 STALEN SLAAPKAMER u.v. ROTAN FAUTEUILS DE KLERKeZN GOES HEEFT GROTE PLANNEN VOOR KANAALVERBREDING Agenda u PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 PUBIEKE STOELEN BLIJVEN ONBEZET Burgemeester niet bereid in openbare raad over Britannia-zaak te spreken HEX VLISSINGSE PUBLIEK gaat wat er ook aan de orde komt bepaald niet in de rij staan om verzekerd te zijn van een plaatsje op de „publieke tribune" tijdens de openbare raadsvergaderingen. Integendeel de meeste van het handjevol stoelcn-voor-het-publiek blijven immer on belast..-! De heer E. G. Vader (k.v.p.) heeft vrijdagmiddag tijdens de Vlissingse raadsbïjeenkomst getracht de oorzaak van deze ongeïnteres seerdheid voor bestuurszaken te openbaren. „Er wordt in deze raad te veel aan de openbaarheid onthouden", zo zei hij onomwonden tijdens een discussie met burgemeester inr. B. Kolff. „Vóór een raadsvergadering- hebben de verschillende raadscommissies vele zaken al zo uitputtend behandeld, dat er in de raad zelf nauwelijks of helemaal niet over ge sproken wordt", betoogde hij, „noem maar op wat weet de raad bij voorbeeld over de N.V. Britannia, wat over de Haven Vlissingen, wat over het internaat en ga zo maar door". Hij vroeg zich dan ook af of de democratische beginselen hier niet in het gedrang kwamen en de openbaarheid bedreigd werd. Deze discussie ontsproot uit een voorstel om afwijzend te beschikken op een verzoek van de provinciale bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis" om verhoging van de subsi die voor de instandhouding- van het kraamcentrum „Maria Ancilla". Bij het voorlezen van dit voorstel werd de zin toegevoegd één lid van de commissie van financiën was tegen. De heer Vader zelf lid van de commissie van financiën vroeg zich in aansluiting hierop af of het wel juist was, dat de commissieleden bij de voorbereiding van een voor stel wel altijd een „ja" of een „neen", een „voor" of „tegen" moeten laten horen. „Onttrekken we op die manier niet té veel aan do openbaar-, heid zo -vroeg de heer Vader en hjj voegde er aan toe „Dit is niet een verwijt aan het college van B. en W., maar aan de raad, die toestaat, dat belangrijke za ken zonder meer tijdens de raads vergaderingen de revue passeren. Men gaat van het standpunt uit de commissie heeft de zaak al uitgeplozen, dus waarom er nu nog iets over gezegd". Dit raadslid zegde dan ook toe, dat zijn fractie in de toekomst met de ze gang van zaken ..ernstig' rekening zal houden. De heer J. J. Kempe (p.v.d.a.1 kon zich niet aan de zijde van de heer Vader scharen. „De commissie is er om een advies uit te brengen", zo zei hij, „en de commissieleden moe ten wel degelijk een positief „ja" of „neen" laten horen". Ook bij de heer I-I. van Rooi jen (c.h.) leefde niet de gedachte, dat dit cén minder goede gang van zaken is. Tegenover de mening, dat 'de raad door de besprekingen in do commis sies te veel binnenskamers houdt, stelde hij „De commissieleden doen voorbereidend werk, spreken in de commissie gemakkelijker, bekijken de zaak breedvoeriger en als dit al-; les naar de raad verschoven moest worden, zou dat wel bijzonder van invloed i?ijn op de duur van de ver gaderingen". „En", zo voegde dit raadslid er aan toe, „niemand weer houdt een commissielid toch ook in de raad zijn opmerkingen of bezwa ren nogmaals naar voren te bren gen". De heer P. Bikkér (ch.) vond het voor een commissielid bezwaarlijk, dat altijd zijn „voor" of „tegen" reeds tijdens de commissievergadering wordt gevraagd. „Is er geen midden weg?", wilde hij weten. Groot misverstand „De wet is er van uitgegaan, dat de gemeenteraad behoefte heeft aan een adviserende commissie", zo doceerde burgemeester Kolff, „daarom kan het eigenlijk niet door de beugel als een commissielid zijn mening niet uit spreekt, want daarmee wordt aan de raad het advies onthouden. De heer Vader vroeg zich echter af of de wet wel aangeeft, dat een commissielid zijn „voor" of „te gen" steeds moet geven. „De raad is de plaats waar, dat „voor" of „tegen" moet klinken", zo zei hij, „en bij belangrijke zaken moeten alle facetten ook in de openbare vergadering belicht worden". Wethouder M. A, van Popering vrees de, dat hier een groot misverstand in het leven was geroepen. „Het „voor" of „tegen" van een commissielid uit gesproken In een commissievergade ring heeft toch niets te maken met de openbaarheid", zo meende hij. „In de openbare vergadering kan men .immers de gelegenheid krijgen nog maals zijn standpunt uiteen te zet ten". HIJ achtte het raadzaam het regle ment van orde voor raadsvergade ringen eens op de helling te zetten. Bovendien gaf hij de burgemeester in overweging een voorlichtingsavond voor raadsleden to beleggen, waarop een deskundige over deze zaak spreekt en waarbij de raadsleden over deze kwestie kunnen discussiëren. „Dat kunnen B. en W. wel eens over wegen", zegde de heer Kolff toé. Wat betreft het subsidie-voorstel wees wethouder W. Poppe er nog op, dat de Vlissingse kruisverenigingen destijds door een gezamenlijke actie subsidie hebben verkregen. „Wil men een verhoging verkrijgen dan moet dit opnieuw; via een gezamenlijke ac tie", zo zei hij, „anders zou één ver eniging en dat is onbillijk - een verhoging krijgen". Kwestie-B ritannia Ondertussen kwam ook tijdens de rondvraag de openbaarheid van ge meentelijke kwesties nog weer aan de orde. Ditmaal zorgde de heer D. Romijn (p.v.d.a.) voor de aanleiding. Dit raadslid wees op artikelen in de pers over de controversen ontstaan in de aannémefswereld. over de aan besteding van hotel Britannia. „Als aandeelhouder in de N.V. Britannia heeft ook de gemeente Vlissingen hier belarigen", zo be toogde de heer Romijn en hij wees er op, dat een congres van aan nemers, dat In I960 in Britannia gehouden zou worden, door dit conflict aan Vlissingen voorbij gaat. „Is er behoefte ons in een openbare vergadering over deze zaak in te lichten en is het B. en W. mogelijk de lucht te zuiveren van de vele ge ruchten, die er rond deze zaak spe len?", zo vroeg dit raadslid tenslotte. Burgemeester Kolff was kort in zijn antwoord: „Ik geloof' niét, dat het verstandig is dit ln een openbare ver gadering te behandelen, maar", zo beloofde hij, „B. en W. zullen voort durend waakzaam zijn en indien dat nodig mocht worden zelfs be paalde stappen ondernemen" Ook de heer E. G. Vader trachtte te vergeefs deze zaak in de openbaar heid te brengen. „Ik heb over deze kwestie drie vragen", zo deelde hij mee, maar alvorens ze te stellen wil de ik gaarne weten of U over deze zaak hier zult spreken". „Neen", zei burgemeester Kolff, „ik ben niet be reid hierover in een openbare verga dering te spreken". De heer Vader deed er toen het zwijgen toe. OUDSTE COMMISSARIS WAS PRESENT Zes personeelsleden van N.V. Wed. De Jongh werden onderscheiden Achter de bestuurstafel in de Goe se raadzaal zetelden gisteravond twee burgemeestersDeze ogen schijnlijk merkwaardige situatie had zijn reden wel: in die raadzaal wer den namelijk koninklijke onderschei dingen uitgereikt aan zes personeels leden (rijf uit Goes en één uit Kloe tinge) van de N.V, zaadhandel en boomkwekerij wed. P. de Jongh. Vandaar dan ook, dat naast burge meester H. K. Micliaëlis van Goes diens collega uit Kloetinge, mr. H. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, had plaatsgenomen. Deze „lintjesregen" was onge twijfeld een verrassende gebeur tenis voor het personeel van deze Goese N.V., die juist veertig Jaar bestaat. De grootste verrassing kwam, toen burgemeester Mi- chaëlis bekendmaakte, dat de directeur van de N.V., de heer K. T. Bakker, was benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nas sau. Alle personeelsleden, die onderscheiden werden, zijn ook jubilarissen: zij zijn van af de in oprichting Van de N.V.: (bv 1919) werkzaam - voor deze vennoot schap. 1 v, In zijn openingswoord toonde bur gemeester Michaëlis zich „zeer ver guld met de aanwezigheid van dit bedrijf in Goes. „Wij hopen, dat deze oude structuur nooit verlorfcn zal gaan in de nieuwe ontwikke ling", zo zei hij en hij voegde er aan toe, dat Goes eigenlijk niet naar een verandering van structuur streeft, maar naar een aanvulling. Vervolgens kreeg do burgemeester van Kloetinge het woord. Hij noem de het een steeds zeldzamer wordend verschijnsel, dat een werknemer 40 jaar bij één werkgever In dienst blijft. Hij speldde vervolgens de eremedaille in brons behorend bij de orde van Oranje Nassau op de borst van zijn gemeentelid, de heer J. Willemstein, expeditiechef van het bedrijf. Burgemeester Michaëlis zorgde voor de verdere „lintjesregen": de ere medaille in goud voor de heer J. Burger, hoofd van de afdeling boomkwekerij en de afdeling con tracten zaadteelt; de eremedaille in zilver voor de heer J. J, Kaaisteker, chef van de afdeling boomkwekerij; de eremedaille in brons voor mcj. J. S. Faro, administratrice en de ere medaille in brons voor de heer J. C. Rejack,werkzaam in de schonings- inrichting. Tenslotte maakte hij de benoeming van de heer Bakker tot lidder bekend en. speldde hem de daarbij behorende versierselen op de borst. De heer Michaëlis wees er daar- „BXTURMANSKEEMIS'' „Buurmanskermis". Dat wil niet zeggen, dat het kennis Is bij de buurman, noch dat buurman naar de kermis is, maar hefc is gewoon, buur- miuxskenms, zonder meer. Zo noe- TROOST Gistermiddag verscheen onze redac teur-binnenland enigszins ontredderd op do redactie. Aanvankelijk was het hem piet aan to eten, want hij hield zorgvuldig zijn mond dicht, maar toen er gelachen moest worden (dat moet namelijk wel eens, op een re* dactie), toen er dus gelachen moest worden, trad zijn ontluisterde toe stand aan hel licht. Hij miste tijdeltlts een rijtje kunstmatige voortandendie ter aan vulling bij de tandarts berustten. Het was een droeve toestand. Maar toch bewaarde de man op een bewonderenswaardige manier zijn le venslust Dat bleek even latertoen er op straat een hoogst bekoorlijke jongedame voorbij trippelde. Hij wierp een bewonderende olik.uit het raam, zuchtte diep en lispelde vol weemoed: JAad ik nou m'n tanden maar" Waarop zijn collega-buitenland troos tend opmerkte; JA aar je hoeft niet te bijten men ze dat nu éénmaal in Hulst, waar de buurtschap „Nieuwe Hulst" vandaag en morgen buurmanskermis houdt. De buurtvereniging heeft dat allemaal op touw gezet en het bete kent, dat Jong en oud zich kunnen amuseren met schieten (niet op elk aar uiteraard), dansen en volksspe len. Bovendien is er voor de jeugd van 12 tot 16 jaar een rijwiel-rally op tonw gezet, waar fraaie prijzen aam verbondgn zijn. „Buurmansker mis" belooft eett best© kermis te wor- .PLANKENKOORTS" Onder leden van de R.K.JJ3. in Bier. vliet woedt weer de plankenkoorts. De toneelclub heeft namelijk beslo ten om de activiteiten te hervatten en dat betekent, dat men dit seizoen weer met een stuk op de planken komt. Tot grote vreugde ongetwij feld van de talrijke donateurs en de overige toneelminnaars in Biervliet, De keuze van het stuk is nog niet bepaald, maar het bestuur is bereids druk bezig met het bestuderen van een „zichtzendirig" toneelstukken... TRAP VAN R.W. Een trap van R.W., jawel, of dui delijker gezegd: een trap van Rijks- Explosie bij de L'Azote Veel schade, maar geen slachtoffers Donderdagavond omstreeks half ze ven is in een der machinehallen van de Compagnie Neerlandnise de 1'Azo te' te Sluiskil, een gascompressor ont- >loft. Deze explosie, die tot ver in Je omtrek kon worden gehoord, ver oorzaakte in de machinehal een grote ravage. Enige tientallen meters glaswerk werden vernield, terwijl een groot aantal eterniet dakplaten naar be neden tuimelde. In de fabrieksgebou wen sprongen honderden ruiten ka pot. In de machinehal waren op dat moment slechts enkele arbeiders aan wezig, die er tussen de rondvliegende stukken ijzer en steen met wat lichte schaafwonden bijzonder gelukkig af kwamen. Door het ontsnappende gas was ge vaar voor brand zeker niet denk beeldig, zodat de gastoevoer onmid dellijk werd afgesloten. Tengevolge van deze ontploffing zal het bedrijf gedurende korte tijd gedeeltelijk ge stagneerd zijn. Vragen over ziekteverlof aan burgemeesters In het voorlopig verslag van de Twee de Kamer over de begroting van bin nenlandse zaken voor 1960 wordt o.m. de vraag gesteld of het juist is, dat zowel in Noord-Brabant als in Zeeland aan een burgemeester ziekteverlof is verleend in verband met de noodzaak en onderzoek naar diens gedragingen in te stellen. Gevraagd wordt of de betreffende onderzoeken reeds zijn be ëindigd en tot welke resultaten deze hebben. Jubilaris te Axel kreeg koninklijke onderscheiding De heer C. van den Berge, voorman vakman bij de N.V. Z.V.T.M. te Axel, vierde onder grote belangstelling van collega's en superieuren zijn 40-jarig dienstjubileum in paviljoen „Zomer- lust" te Axel. Waarnemend burge meester A. Kesbeke deelde mee, dat de jubilaris was onderscheiden met de bronzen eremedaille, behorende bij de Orde van Oranje-Nassau. De directeur van de Z.V.TM., ir. J. F. Denie bood zijn gelukwensen en een geschenk aan, evenals de heer A. Lippens, die namens de collega's een fraai cadeau overhandigde. Op de hierna volgende receptie mocht de heer v. d. Berge vele persoonlijke gelukwensen in ont vangst nemen. Universitair examen Aan. de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het kandidaatsexamen ge neeskunde de heer W. Jobse te Middel burg. Aanbesteding straat verbetering te Kapelle Op het gemeentehuis te Kapelle word aanbesteed hét verbeteren, van dé Dijkwelsestraat en het leggen van een gedeelte trottoir. Dé uitslag hier van is als volgt: Fa. J. van Wallen burg, Veere 21.190; Fa. Böone en Besuyen, Goes 26.800: Fa F. Duyn- houwer Zn., Goes 26.900; Fa. Imanse De Keijzer, Goes 27.586; Fa. C. van Wallenburg, Middelburg 27.990; Fa. J. A. Lcijs, Kapelle f 28.000; Fa. J. en K. T den Ouden, Biervliet 28.770; Fa. A. de Bour- graaf te Kattendijke 29.300 De gun ning werd in beraad gehouden. Voor Zeeuws nieuws zié ook de pagina's 5, 7 en 13 VWWWWWVWWVWWAA (Advertentie) LULU TfTl II LLLL m ii m li TTT] 11 Tm li TTTIJ ll'BimklIülf H|J J Voor een gezonde nachtrust volgejchuimd plastic. Elastisch en uiterst licht. Warmte Isole rend- on hygiënisch. Overtrokken met bijzonder zware damast. Een matras die jaren en jaren meegaat I 1 pers. 5 cm. hoog on -1 Pers- 7 cm. hoog van 45.- NU 2V©ÖÜ van 54- NU Exclusief model bestaand© uit apart model ledikant, extra versterkte sptraalmatras, bedtafeltje, tafel, 1 stoel. Prima gemoffeld en verkrijgbaar Ir» verschillende fraaie kleurcombinaties.NU 94.50 Dezelfde kamer in 2 persoon* met 2 stoelen, NU I29.75 bijzonder stevig op zwart gemoffélde stalen pootjes. Prettig zittend kutpmodel. Normal© prijs 23.90. - NU In onze verjaardag-verkoop IT.90 3ELLAMY PARK VLISSINGEN ROTTERDAM - OEN HAAG - UTRECHT - VLISSINGEN bij nog op, dat de heer Bakker ook in het maatschappelijk leven vele functies heeft bekleed en nog bekleedt. De president-commissaris van de vennootschap, de heer J. Q. C. Lens hoek, was de eerste die de jubila rissen geluk wenste. Hij wees er in zijn gloedvolle speech cp, dat de zaak, waaruit de vennootschap is gegroeid, nog veel langer bestaat. De heer Bakker dankte tenslotte na mens alle onderscheiden personeels leden voor deze koninklijke onder scheidingen. Voor velen was het ook een verras sing, dat de 85-jarige heer J. B. de Beaufort, oud-burgemeester van Goes (van 1911 tot 1918) en oudste commissaris van de N.V., thans woonachtig in de provincie Utrecht, deze gebeurtenis bijwoonde. (Slot van pag. 1) Deze verbreding zou aan de ooste lijke zijde van bet kanaal moeten geschieden. Dat betekent o.m., dat als men in Wllhelminadorp geen „omweg" zou maken, of een dam- wand (uiterst kostbaar!) zou aan brengen, dat rond 40 huizen aan de oostelijke kanaal zijde zouden moe ten verdwijnen. Hieronder zouden de hervormde pastorie en het ge meentehuis van Kattendijke vallen. Het zijn allemaal problemen, die bij de opstelling van de plannen thans nog niet zwaar wegen, maar die straks veel gewicht in de schaal kunnen leggen bij het nemen van een beslissing. De plannen zijn nu nog in een zo danig stadium, dat van enige con- cretie geen sprake is. Niettemin worden de problemen aandachtig be studeerd. Het verbreden van het kanaal houdt tevens in, dat de sluis bij 't Sas ver groot moet worden, want anders heeft de uitvoering van dergelijke kostbare werken weinig zin. De sluisbouw is globaal begroot op rond 5.000.000. Over de lengte, de breedte en de diepte van de sluis zijn vooralsnog geen gegevens be kend, zodat de kosten aanmerkelijk, kunnen mee- of tegenvallen. Op korte termijn de gemeente Goes verwacht binnen 1 a 2 jaar Deze schelstekening geeft een dui delijk beeld van de plannen voor de verbreding van het kanaal van Goes naar het Goese sas. waterstaat. Een officiële trap mogen wij dus wel zeggen en die is dan be stemd voor de Bressiaanders. Nog dit jaar zal er namelijk aan de west zijde van de nieuwe veerhaven in Breskens een trap worden geplaatst, ten gerieve van do bewoners van Nieuwesluis. Die trap zal hen na melijk een lange omweg besparen, vanneér zij gebruik moeten maken van d© veerboot. zal; eéh' nieuwe Bergweg wórden aangelegd, die de' verbinding, zal voïriifeii" 'tussen hét" natté-mdüstrie- terrein en de rijksweg. De nieuwe Bergweg is geprojecteerd van dc rijksweg bij Kloetinge (Buys Bal-, tolstraat) af, achter langs de De Graaffstraat en het bedrijf van de N.V. Zeeuwse Fruitteeltmaatschap pij naar het industrieterrein. Het Goese gemeentebestuur ziet na-, melijk 'n goodc landverbinding haar het natte industrieterrein als een eerste vereiste. Het tijdstip van uitvoering van dc in tweede instantie genoemde wer ken tot verbreden en uitdiepen van het kanaal, zal mede afhangen van do belangstelling, die voor het nat- te-industrieterrein bestaat. Wat dit betreft kan het gemeentebestuur ge rust zijn, want voor de twee in aan leg zijnde insteekhavens bestaat reeds grote interesse. Voorts zijn contacten gelegd met een grote be» tonfabrlek in het land, die niet on genegen is een fabriek in Goes te vestigen. Deze ondernemer heeft 10 ha Industrieterrein nodig, waarop hij zelf twee insteekhavens wil aan leggen. Het bedrijf zou aanvanke lijk starten met 50 werkkrachten, om binnen korte tijd uit te groeien tot een onderneming met 150 ar beiders. Zoals de zaken thans staan, heeft Goes dus alle kansen om ten volle te kunnen profiteren van de faciliteiten, voortvloeiende uit do kejrnregeling. Installatie nieuwe burgemeester Westkapelle De nieuwbenoemde burgemeester van Westkapelle, de heer Th. 11. de Mees ter zal op 7 november tijdens een bui tengewone raadsvergadering, die des middags om 13.45 uur begint, worden geïnstalleerd. VANDAAG. Middelbars Electro: „Het kamp op het BloedeUand". 10.00 en 21.15 uur, 18 jaar: Schouwburg: „Jacht op ont voerde vrouwen", 20.00 uur. H Jaar; Eendracht: rit M-A-C. de Zeeuwen, 19.00 uur. Vlissingen Alhambra: „Jcrry als baby sitter", 49.00 en 21.00 uur, a.l.; Luxor: „Göudroof", 10.00 on 21.00 uw, 18 jaar. MORGEN. Middelburg Electro: „Het kamp op het' BloedeUand", 15-30, 19.00 en 21.13 uur, 18 jaar; Schouwburg: „Jacht op ontvoerde vrouwen", 14.80 en - 20.00. uur, 14 jaar. Vlissingen Alhambra: Jerry als baby sitter", 15 00, 19,00 en 21.00 uur, a.l.; Luxor: „Goudroof", 15.00, 19.00 en 21,00 uur. 10 jaar. Goes Grand: „De grote bluf", 15,oo uur, aj.; En schiep do vrouw", ia.00 en 21.00 uur,- 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2