Toekomstplannen in Deltagebied moeten gecoördineerd worden Officier eiste drie maanden voor meineed EPEDR FORUM ONDER LEIDING VAN GEDEPUTEERDE A. SCHOUT MIRJAM IN WOLF AARTSDIJK PLANTTE EEN FRIESE BOOM STEMMEN UIT DE KERKEN ZATERDAG 24 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 A -R.-CONFERENTIE IN GOES Prioriteit dient vastgesteld te worden op rijksniveau De Deltaconferentie van de Anti-Revolutionaire Partij, die giste ren in Goes in „De Korenbeurs" werd gehouden, heeft zich uit- voerog beziggehouden met de problematiek van het deltagebied. Er waren 's morgens drie inleidingen, waarna 's middags een forum werd gehouden onder leiding van de Zeeuwse Gedepu teerde A. Schout. Er werden tijdens deze conferentie enkele ge dachten geformuleerd over het door de A. R. nodig geachte beleid ten aanzien van de mogelijkheden, die er in het zuidwes telijk deltagebied liggen. Enkele van deze gedachten zijn: De verschillende visies op de toekomstige ontwikkeling dienen kritisch te worden getoetst en moeten in onder ling verband worden bestudeerd. Voor „provincialisme" is geen plaats, voor een natio naal gecoördineerd beleid echter des te meer. De bevordering van het geestelijk welzijn is tenmin ste even belangrijk als de verhoging van de welvaart. moeten wachten teneinde versnip pering: van krachten te .voorko men. De tweede opvatting daar entegen stelt dat Rotterdam uit sluitend gereserveerd dient te blij ven voor bedrijven, die werkelijk nergens anders gevestigd kunnen worden, zodat, voor overige vesti gingen bijvoorbeeld het Sloe zou kunnen fungeren. In deze laatste W. F. Schut, directeur van de ting Stad en Landschap Zuid-Holland, die duidelijk do taak van de rijks overheid inzake de vele visies en plannen in het licht stelde. „Het is dringend nodig, dat alle visies bij elkaar worden gebracht", zo zei hij, „opdat tenslotte prioriteiten kunnen worden vastgesteld". Dit vaststellen van prioriteiten een „delicate zaak" volgens ir. Schut behoort te gebeuren op rijksniveau. „Wanneer Rotterdam op dit ogenblik alle andere plan nen in Nederland wil laten rusten omdat eeü-st de Europoort moet worden uitgevoerd, dan is mijn reactie, dat Rotterdam dit niet kan en niet vermag te beoorde len, omdat het hier om een taak van de rijksoverheid gaat", al dus betoogde ir. Schut. Overigens waarschuwde deze spre ker ervoor, dat alle visies en plan nen slechts „momentopnamen" zijn. Ook een visie, die rekening houdt met een verre toekomst, is beperkt. Tussen nu en de voltooiing van een fase uit een plan zal steeds de vraag gesteld moeten worden hoe de ver dere ontwikkeling behoort te zijn. Elk plan moet in zich dragen het „moment van verdere ontplooiing". Economische ontwikkeling De economische ontwikkeling van het Deltagebied werd behandeld door drs. J. J. Poot, planoloog bij de P.P.D. Zuid-Holland. Deze stelde, dat niet alleen het Deltaplan voor dc toe komst van het Deltagebied belang rijk is, doch dat nog twee andere factoren een rol spelen de totstand koming van de Euromarkt en de vergroting van het scheepstype in de zeevaart (supertankers). Met name dit laatste punt werkte de heer Poot in zijn causerie nader uit, daarbij verband leggend tussen deze nieuwe schepen en havenverplaatsing in de richting van de zee, het graven van havens, waaraan zich basis-industrie- en kunnen vestigen. Een gevolg van deze ontwikkeling noemde spreker, dat met name Rot terdam een steeds gunstiger vesti gingsplaats voor olieraffinaderijen en andere basisindustrieën is gewor den. De heer Poot zette uiteen, dat er ten aanzien van deze kansen voor Rotterdam twee opvattingen be staan. De eerste houdt in, dat de mogelijkheden van Rotterdam eerst volledig moeten worden uit gebuit, zodat andere initiatieven ||lllllllllllllllllllllll!llllllllllll!lllllll!llllllllllllllll!lllllli:illlllllllllll!llllll|J Ij De Deltaconfercntie van de An il ti-Revolutionairo Partij, die gisteren te Goes werd gehou- den, mocht zich verheugen in een vrij grote belangstelling uit diverse delen van het land. Een H van de congresgangers was ror. J. Algera, lid van de Raad van State, oud-minister van verkeer s en waterstaat. Uiteraard was een niet onbelangrijk deel van |l de ruim honderdzestig aanwezi- gen afkomstig uit Zeeland. Illlllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 31oeplan geen concurrenten, doch eikaars complement. De inleider meende, dat er nog een derde visie mogelijk was „Men kan Vlissingen ook tot voorhaven van Antwerpen maken", zo zei hij. Even wel de staatkundige scheiding tus sen België en Nederland levert hier vele moeilijkheden op. Toch wenste hij uitdrukkelijk te stellen „ten be hoeve van de ontwikkeling van het zuidelijke Deltagebied is een rege ling in Benelux-vcrband in hoge ma te gewenst". De heer Poot betoogde vervolgens, dat voor de ontwikkeling van de In dustrie de arbeidsmarkt in Zeeland geen gunstig argument is. Maar Bel gisch Vlaanderen daarentegen heeft een groot arbeidsoverschot. „Er valt veel voor te zeggen deze arbeidsre- Toespraak van de commissaris der koningin Tijdens de a.r.-deltaconferentie, vrij dag te Goes gehouden, trof onze fo tograaf de oud-minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera in ge sprek met de Zeeuwse gedeputeerde (voor de bootdienstenM. J. van Poelje. Foto P.Z.C.) 's Middags werd het Deltaproject ii zijn totaliteit aan de orde gesteld voor en door een forum, dat onder leiding van Gedeputeerde A. Schout meer dan twee uur lang verschillende vragen betreffende de planologische, structurele en sociale facetten van het hoofdonderwerp beantwoordde. Het laatste gedeelte van de middag werd ook bijgewoond door de com missaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de' Casembroot. In een korte toe spraak bracht deze de verschillende Zeeuwse plannen en problemen onder de aandacht van de Anti-Revolutio naire vergadering. Een toespraak, die hij besloot met de vraag: „Wilt U ook aan Zeeland denken?". Voordat de voorzitter van de Delta conferentie, dr. W. P. Berghuis, aan 't slot van de middag 'n korte samen vatting gaf van enkele centrale ge dachten, die in het vaak flitsende vraag- en antwoordspel duidelijk naar voren waren gekomen, hadden tien van de aanwezigen een of meer vra gen aan het forum voorgelegd. Zo werd o.m. aangevoerd, dat bij de (door ons vrijdag j.l. reeds gepubli ceerde) punten van uitgang de land bouw eigenlijk een beetje vergeten was, hoewel deze sector een groot offer moet brengen en daarvoor graag wil weten, waar men aan toe is. Een van de forumleden, ir. Schut repliceerde daarop, dat de landbouw juist zo nauw bij alles betrokken is, dat een noemen van het bestaande hier haast overbodig is Een interessante discussie ontspon zich ook rond het vraagstuk van de recreatie. Forumlid J. Oranje uit Goes, stelde het tenslotte zo, dat men op het platteland een dergelijk gees telijk niveau moet weten te bereiken, dat men bestand is tegen de uitda ging van de moderne tijd. Omge keerd is dit ook van belang voor de plattelander, die naar de stad trekt, zo was de conclusie bij een vraag over de toenemende ontkerstening van stedelingen, die vroeger op het platteland hebben gewoond. Verschillende forumleden zagen er de noodzaak van in, dat aan de Zeeuwse plannen op het gebied van de indus trie wat meer bekendheid gegeven zou kunnen worden. Het was met na me het Vlissingse raadslid ir. J. H. Krietemeyer, die voor een ruime pro paganda pleitte. In het forum hadden zitting dr. W. P. Berghuis, mr. G. E. de Jongste van de Brabantse Planologische Dienst, ir. W. F. Schut, drs. J. Poot en de heren J. Tjalma, T. A. van Dij- ke van de Zuidhollandse G.S., en J, Oranje en de adjunct-secretaris van de A.R.-partij, mr. W. de Kwaadste- niet. (Advertentie) Dit Is één manier om fn slaap te komen. Maar eenvoudiger en veel aangenamer is: ga slapen op eon EPEDA matrat v.a. f74.50 I Wegman* a Tuinen NV. Ubrüania van Arfifort meubelen en Epeda mtirtue* serve in Zeeland in te zetten, bijvoor beeld in Zeeuwsch-Vlaanderen, maar ook ten noorden van de Westerschel- de. Vlissingen vormt een uitstekend beginpunt voor pijpleidingen, waar bij de afstand geen rol behoeft te spelen". In dit verband wees spreker op de grote afstand Wilhelmsnaven- Roergebied. Spreker concludeerde tenslotte, dat de Euromarkt en de vergro ting van het scheepstype de ont wikkeling van het zuidelijk Delta gebied sterk kunnen stimuleren, maar. dat daarvan pas het volle profijt kan worden getrokken, wanneer dit gebied met Belgisch Vlaanderen als één economische eenheid kan optreden. In dit verband is een vaste oever verbinding door of over de Wester- schelde dringend noodzakelijk. Dc heer Poot meende, dat een dergelijke verbinding dezelfde prioriteit diende te krijgen als de afsluiting van de zeegaten. Bovendien is de aanleg van een „tussenweg", (secondaire dam) dringend nodig. Bestuurlijke aspecten Het lid van de Eerste Kamer, de heer J. Tjalma, ging nog in op en kele bestuurlijke aspecten. Daarbij wees hij er op, dat gemeenschappe lijke regelingen het nadeel hebben dat de te behandelen zaken binnens kamers worden afgehandeld. Ten aanzien van de samenvoeging van gemeenten zag hij in elk geval het voordeel, dat cfe raden van de nieuw gevormde gemeenten hun volle be voegdheid behouden en die niet be hoeven te delegeren aan een of an dere samenwerkingsvorm. Deze spreker pleitte nog nadrukke lijk voor een goede coördinatie tus sen de departementen, waarbij het bijvoorbeeld niet mag voorkomen, dat economische zaken tracht de in dustrialisatie te bevorderen, terwijl sociale zaken er aan meewerkt de mensen weg te lokken naar elders. Waarschijnlijk doelde spreker hier op de activiteiten van de arbeidsbu- AFSLUITING ADOPTIE-ACTIE Honderd bomen uit Gaasterland MIRJAM Adriana Hannewijk, twee dagen 11a de ramp van 1953 geboren, heeft vrijdagmid dag op het Dorpsplein te Wol- faartsdijk voor het forum van enkele honderden schoolkinde ren een witte kastanje geplant ter afsluiting van de adoptie door de Friese gemeente Gaas terland. Door dit eenvoudige gebaar gaf het Wolfaartsdijkse meisje gestalte aan de vriend schap, die tussen de Friese en de Zeeuwse gemeente is ge groeid. Deze boomplanting vormde tevens de afsluiting van het tweedaagse bezoek, dat het dagelijks bestuur van Gaaster land aan Wolfaartsdijk heeft gebracht. Reeds in 1953 had Gaasterland de toezegging gedaan voor een ge schenkzending van 100 bomen uit eigen kwekerij. Gistermiddag was het dan zover, dat de eerste twee bomen konden worden geplant. Bur gemeester B. H. G. ter Haar Rome- ny van Wolfaartsdijk herinnerde in zijn openingswoord aan de rampzali ge dagen in februari. „Velen hebben de gemeente geholpen en op alle mo gelijke wijze bijgestaan. Daaronder was ook Gaasterland. die met enkele andere Friese gemeenten Wolfaarts dijk heeft geadopteerd", aldus bur gemeester Ter Haar Romeny. Vervolgens nam burgemeester G. W. C. D. baron thoe Sehwartzen- berg en Hohenlansberg van Gaas terland de schop ter hand en plantte, geassisteerd door opper- gemeentewerkman David Kloos terman, de eerste witte kastanje op het Dorpsplein. „Gaasterland heeft 1000 ha bos. Wij hebben met vreugde enkele boompjes af gestaan om in geringe mate te vergoeden wat tijdens de ramp, verloren is gegaan", zo sprak hij. BOOM VOOR MIRJAM Burgemeester Ter Haar nam vervol gens de kleine Mirjam Hannewijk aan de hand en leidde haar naar de overkant van het plein, waar een tweede gat was gegraven voor het planten van een witte kastanje. De burgemeester vertelde, dat het meis je twee dagen na de ramp was gebo ren, op 3 februari. Als het een jon gen was geweest, zou het Mozes (let terlijk uit het water getogen) zijn genoemd. Nu gaven de ouders het meisje bij de geboorte do naam Mir jam, de zuster van Mozes. „Wie kun nen we beter een boom laten planten, dan de kleine Mirjam, zo richtte de burgemeester van Wolfaartsdijk zich tot de aanwezige kinderen en het kleine gezelschap genodigden. Ter wijl honderden schoolkinderen toeke ken plantte het meisje vervolgens de boom. ALs herinnering aan deze Wolfaarts dijkse boomplantdag schonk burge meester Ter Haar het meisje een ta- marix (heester), die oppergemeente- werkman Kloosterman in de tuin van de familie Hannewijk zal planten. Tenslotte overhandigde Mirjam de echtgenoten van de burgemeester en wethouders van Gaasterland een doosje met Zeeuwse babbelaars. RECHTBANK MIDDELBURG Tegen twee getuigen in smokkelzaak „Het zijn maar heel onbelang rijke schakels, die niettemin „de kastanjes uit het vuur" moeten halen", zei mr. W. K. H. Dieleman vrijdagmorgen over de transportondernemer P. J.. J. en de chauffeur-vrachtrijder Chr. S., beiden uit Axel, tegen wie de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg wegens beschul diging van meineed een onvoor waardelijke gevangenisstraf eiste van 3 maanden. Beide mannen waren betrokken bij 'n smokkelzaak tegen de veehou der Nestor P. uit St. Jansteen en de autohandelaar Camille P. uit Westdorpe, welke zaak eind juni voor de economische poli tierechter diende. Volgens het proces-verbaal had Nes tor P. van augustus tot eind 1958 herhaalde malen per auto boter ge bracht naar de schuur 0. 34 aan de Schapenbout te St. Jansteen. Camille P. zou deze boter verder getranspor teerd hebben. Beide verdachten in deze smokkelzaak ontkenden echter K^ENL Ademin voorkomt en geneest, bovendien 'n tractatie. (Slot van pag. 3) dat niet hebben gedaan. Aan de lei ding heeft wel eens het en ander ont broken en de organisatie was niet al tijd perfect- Zo was er nadien allerlei kritiek. De voornaamste opmerking die er, onzes inziens, gemaakt is, was deze: Waren dat nu kerkedagen? Waren het niet veel meer landda gen Onder een landdag, een Her vormde landdag dan, verstaat men dat mensen wórden opgeroe pen naar een centraal punt, waar ze naar het een en ander kunnen luisteren en als zij het gehoord hebben, weer naar huis gaan. On ze radioverenigingen bijv. hebben zulke landdagen georganiseerd, waarheen men trok uit alle hoeken van het land. Een kerkedag ver onderstelt iets anders. Daar gaat men tezamen over iets denken en praten. Datgene wat ter sprake komt, is te voren bekend. Naar aanleiding van een gedeelte uit de Bijbel dat tezamen leest, moet de vraag naar boven komen wat ons dat gedeelte nu zegt in deze te genwoordige tijd, die toch wel een ander aanzien heeft dan Palestina uit de tijd van David of van de Here Jezus. Met andere woorden: Het moet op een kerkedag gaan over het Christen-zijn in deze tijd. Nu kan een kerkedag niet slagen als kerkedag dan wel te verstaan en niet als landdag) wanneer er geen goede voorbereiding is in de gemeenten. In ieder geval moet er daareen groep mensen zijn, die zich grondig hebben ingewerkt in dat gene, wat er op de kerkedag ter sprake zal komen. Daarom is er nu reeds het kerkedagboekje voor 1960 verschenen, „Wie oren heeft, hore". Het vorige jaar is er een classis ge weest, de classis Uithuizen in Gro ningen, waar men op een eigen wijze deze zaak heeft aangepakt. In die classis heeft men een dertigtal ge meenteleden, uit verschillende ge meente, tot een werkgroep bijeen ge bracht, dia op openhartig® wijze hun visie over de gemeente hebben gege ven. Daaruit is een eigen kerkedag boekje gegroeid: „Gods belofte is on ze verwachting", waarin als onder delen o.a. voorkomen: de verwach ting rondom de eredienst, waarin de kritiek op de kerkdiensten niet ge spaard is. Een ander onderwerp was: de verwachting rondom de jeugd. Wordt deze nog gepakt en gegrepen door hetgeen de kerk verkondigt en zo niet, waarom dan niet Hapert hier soms ook iets bij de ouders Om nog een onderwerp uit dat boek je te noemen: verwachting rondom de gemeenschap. „In de week merkt men weinig of niets van een kerke lijke gemeenschap". „Het is vaak zo kil en koud in de gemeente". 1 Na het verschijnen van dat boekje in de classis Uithuizen, heeft men in alle gemeenten kringen gevormd, in de ene natuurlijk groter dan in de andere, die in een tiental avonden gedurende de winter, deze dingen hebben besproken en zo gezameüjk de stof hebben geleverd voor hetgeen er uiteindelijk op de kerkedag aan de orde zou komen. Het behoeft niet te worden gezegd dat deze een van de beste kerkedagen is geworden. Nu is dan het centrale kerkedag boekje voor 1960 verschenen. Zoals het voor ons ligt is het een stuk Bij belstudie. Wanneer men een kerke dag wil houden, die eigenlijk niet meer is dan een landdag, dan is dit boekje onbruikbaar. Voordien moet er iets mee worden gedaan. Daarvoor is de radio ook ingeschakeld. Op een veertiental zondagen, des avonds van 6.40 tot 7 uur, zal ter voorbereiding over de aan de orde gestelde onder werpen worden gesproken. Men schafte zich daarvoor het kerkedag boekje aan. Maar nog veel belangrij ker zal het zijn, wanneer men in de gemeenten kringen vormt, waar het onderling gesprek dingen kan loswoe len, die anders niet voor den dag ko men. Dat is meteen een stnk vor mingswerk. Wil een kerkedag slagen, dan zal men reeds deze winter daar mee bezig moeten zijn. H. ook maar iets met dit alles te maken te hebben. „Het kan best een dubbel ganger van me geweest zijn", was het commentaar van Nestor P. Tijdens het verhoor door de recli- ter-commissaris hadden beide ge tuigen tot driemaal toe verklaard, dat Nestor P. de boter naar de schuur gebracht had. Maar toen de economische politierechter vroeg of het inderdaad Nestor P. was, verklaarden zowel J. als S. het niet met zekerheid te weten. „De gebroeders P. lijken allemaal zo op elkaar", vonden zij. „Het was wel een P.", zo voegden zij er aan toe, „maar ik durf onder ede de verantwoording niet op mij te nemen, dat ik een verkeerde do schuld geef", verklaarde J., en S. vond dat het te donker was om iemand te onderkennen. KANSEN Ze kregen nogmaals een kans om de waarheid te zeggen, mochten er la ter zelfs in de cel van het gerechts? gebouw een tijdje over nadenken en kregen nog een laatste kans toen het verhoor 's middags werd voortgezet en zij hun op schrift gestelde verkla ringen moesten ondertekenen. Ze tekenden, waarop de officier een vooronderzoek terzake van meineed vorderde. Enkele uren la ter, tijdens een gesprek met de officier, verklaarde de beide man nen, dat het inderdaad Nestor P. was, die de boter bracht. De offi cier handhaafde evenwel dc be schuldiging. „Laten we maar hopen, dat dit het einde van de zaak is", zei mr. P. van Empel, de president, gisteren tot de beide mannen. „Waarom hebben jul lie het eigenlijk zo ver laten komen?" „Omdat we dan in het dorp als verraders nagewezen zouden worden", verklaarden de beide mannen. „We durfden het niet te verklaren op bevel van nestor P." „Maar de eed is in ons rechtsbe stel bijzonder belangrijk", maak te mr. Van Empel de beide man nen duidelijk. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, was van oordeel, dat P. een vooraan staand smokkelaar is, W'aartegcn de beide verdachten op dit gebied weinig in te brengen hadden. Maar de meineed is volkomen duidelijk, aldus mr. Schenkenoerg, die tegen elk der verdachten 3 maanden on voorwaardelijk eiste. Mr. Dieleman, de raadsman, vroeg zich af of een veroordeling kan vol- Sen wanneer eerst onder ede niet e waarheid verteld is en later wel. „Hier is niets positiefs verklaard", beweerde mr. Dieleman. Hij noemde zijn twee cliënten twee onbelang rijke schakels in deze smokkelzaak, maar ook de twee sympathiekste, die de kastanjes uit het vuur moes ten halen. Mr. Dieleman vroeg in dit speciale geval een geheel voorwaar delijke straf op te leggen. Do recht bank zal uitspraak doen op woens dag 4 november a„s. kFo Motor reed op kruising tegen bestelauto de kruising rijksweg-Voorstad- loetingseweg te Goes, nabij hotel „Ockenburg kwam vrijdagavond de motorrijder A. R. uit Wolfaartsdijk m botsing met een bestelauto, be stuurd door J. T. uit 's Heer Arends- kerke. De aanrijding ontstond, door dat de bestelauto, die uit de richting Voorstad naderde, geen voorrang verleende. De 32-jarige motorrijder en zijn 30-jarige duopassagier L. A eveneens uit Wolfaartsdijk. werden over de motor op het wegdek ge slingerd. R. Liep daarbij een been breuk op. Hij kon na in ziekenhuis Oostwal te zijn behandeld, per auto huiswaarts keren. Geslaagd Me). M. T. Toussaint, slaagde te Leiden voor het diploma apothekers-assistente Nagekomen advertentie Heden overleed na een langdurig lijden in het tehuis „Ter Hooge" te Middelburg onze lieve vader ANDRÏES DE KAM, in de ouderdom van bij na 95 jaar. Uit aller naam: J- de Kam. Oostkapellc, 23 oktober 1959. Brouwerijweg 52.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17