Prinselijke familie nam haar intrek in hotel Nescafe op Kreta MET ZORG BEREID UIT DE BESTE KOFFIEBONEN ,Met koffie van Nescafé voel ik mij de ideale gastvrouw!" RAAR VREEMDE LARDER MET BL0CR0TE ER SCHETSBOEK VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 Volgende keer Generaal onder druk Frederika, een naam met toverkracht het moment er Griekenland hoef de niet lang op een troonopvolger te wachten. Tien maanden na haar huwe lijk, op 2 november 1938, schonk Frederika het leven aan een dochter, prinses So phia en op 2 juni 1940 aan een zoon, de kroonprins Constantijn. De geschiede nis bergt soms amusante verrassingen in zicht bij het doorbladeren van officiële teksten zagen we dat op de dag, waarop de diadoche Constantijn werd geboren, 101 kanonschoten werden gelost. Dit kanon, aankondiger van een goede tijding, liet zijn geluid volgens de officiële teksten horen om vijf uur 43 minuten en 33 seconden Nu was het nieuws van de geboorte door het kabinet van prins Paul in de volgende termen openbaar gemaakt: prinses Frederika heeft heden, 2 juni, om vijf uur en 43 minuten, het leven geschonken aan een erfprins". Dus en er is geen mogelijkheid om het op twee manieren uit te leggen 33 seconden zijn ge noeg geweest vöor de arts van de prinses om het nieuws aan het kabinet van de prins mee te delen en om het bericht op de top van de Lyeabette te doen komen en het kanon te laten spre ken. Deze twee geboorten vergrootten de populariteit van het prinselijk paar, temeer nog, omdat de rege rende vorst kinderloos was. Ne gen jaar zouden nog verstrijken voor op 1 april 1947 prins Paul als opvolger van Georges n, die overleed tengevolge van een hart aanval, de troon van Griekenland besteeg. Sombere jaren Paul en Frederika leefden rnstig in een witte villa. Hun geluk was onbewolkt en werd gekroond door de geboorte van twee kinderen. Maar Frederika leefde geenszins in zichzelf gekeerd; zij voelde zich reeds onweerstaanbaar aan getrokken tot de misdeelden, vooral de kinderen. Ziekenhuizen, weeshuizen en scholen ontvingen dikwijls be zoek van haar. Iedere dag be steedde zij enkele uren aan de studie van de Griekse taal, die zij nu vlot spreekt. Alles zou vol maakt zijn geweest als geen duistere wolken zich aan de ho rizon hadden opgestapeld. De as Rome-Berlijn liet zijn geluid horen, steldé eisen en begon een dreiging te worden. Tal van Europese landen had den al een tragisch lot onder gaan Na enkele maanden oor log behaalde Hitier succes op succes. Hakenkruisvlaggen wapperden in Parijs en in an dere hoofdsteden. In Italië wil de Mussolini niet achterblij ven. Een aangewezen slacht offer bevond zich in de onmid dellijke nabijheid, Albanië. Toen deze slag geslagen was begon de Duce zich voor de Griekse grenzen te interesse ren. Op 28 oktober 1940 verklaarde hij de Grieken de oorlog. Prins Paul voegde zich bij zijn eenheid aan het front in zijn hoedanigheid van kapitein. Zoals zovele Griek se vrouwen werd Frederika van de ene dag op de andere een angstige echtgenote, die op nieuws van haar man wachtte en vol vrees de lijsten met vermisten raadpleegde, die door het opper commando werden gepubliceerd. Het lag echter niet in haar na tuur om zich aan wanhoop over te geven. Zij gaf het voorbeeld, zegt mevrouw Ditto van Leeuwen-de Visser te Amsterdam. Mr. Lily Eversdijk Smulders portretteerde Midden-Oosten Een bijzonder soort reisbeschrijving verscheen van de hand van mr. Lily Eversdijk Smulders bij Broekman De Meris n.v. te Amsterdam onder de titel „Waar het oosten begint". Al portretten schilderend richtte deze kunstenares haar aandacht vooral op de eenvoudige mensen die zij ont moette op een reis door Griekenland, Turkije, Libanon, Syrië, Jordanië en Irak. Houden veel schrijvers over het Midden-Oosten zich vooral bezig met het weergeven van indrukken uit de omgeving van de politieke en com- merciëlo prominenten, deze schrijl- ster zocht bijvoorbeeld de moeras- Arabieren op, die nog in grote afzon- dering leven, kwam in contact met do Yesidi's of duivelaanbiddcrs en ontzag zich niet om vermomd een voor niet-mohammedanen verboden oskee binnen te gaan. Vierentwintig portretten van de op deze avontuurlijke reis vervaardigde reeks zijn als een passende verluch ting afgedrukt. Hoe een bepaald mo del na veel vijven en zessen werd ge vonden, is veelal „een verhaal apart". Die verhalen geeft de schrijfster er bijzodat de lezer zich een goe de indruk kan vormen van de wijze, waarop men zich met een schetsboek door het Midden-Oosten beweegt...... Echtpaar Tadema bij menseneters Bob Tadema Sporry en haar echtge noot Auke A. Tadema verdelen die functies: zij schrijft en hij tekent, echter niet in de portret- maar in de algemene illustratieve sfeer. Na hun reis door Algerije, Marokko en Tu nesië, waarvan het lezenswaardige boek „Christenhond" in Afrika" re sulteerde, hebben zij Guinee en Sene gal doorkruist. De ervaringeu van deze reis werden neergelegd in een nieuw boek „We aten bij mensen eters" dat tot ondertitel kreeg „Ont moetingen in het duistere hart van Afrika" en bij Ad M. C. Stok, Forum Boekerij, Den Haag, verscheen. Ook hier valt de ongedwongen ver teltrant van de schrijfster op. Hu mor, samengaande met aandacht voor de kleine details die de over gangsfase van dit zwarte werelddeel tussen oerstaat en moderne cultuur kenmerken, en in het algemeen een rake karakterisering van mensen en toestanden dragen bij tot de aantrek kelijkheid van dit boek. Het is behal ve met Auke's decoratieve tekeningen ook met vele foto's geïllustreerd. bezocht hospitalen, sprak de ge wonden moed in, organiseerde hulpacties en inzamelingen van kleren en geld, nam de zorg voor wezen op zich en trok zich het lot van vluchtelingen en oorlogs-' slachtoffers aan. Het Griekse le ger was maar klein en slecht uit gerust. Frederika organiseerde een propaganda-campagne voor het leger, recruteerde vrouwen voor het vervaardigen van unifor men en deed de energie herleven. Tenslotte hield het leger de over weldiger tegen. Frederika, een kleine Duitse prinses, die drie jaar tevoren Griekse was geworden, was reeds buitengewoon populair op het moment dat Mussolini moest vaststellen, dat zijn troepen een leerrijk lesje hadden ontvan gen. Maar nieuwe en erger be proevingen zouden Griekenland treffen. Ballingschap IN APRIL 1941 VALLEN DE DUITSERS AAN. De prinse lijke familie moet uitwijken naar Kreta, waar ze wordt ge bombardeerd, vervolgens naar Egypte en tenslotte naar Zuid- Afrika, waar het derde kind, prinses Irene wordt geboren. Frederika, gast van maarschalk Smuts, die peet wordt van de nieuw geborene, verwerft door het contact met de Zuidafrikaan- se staatsman aanzienlijke politie ke ervaring en waarschijnlijk da teert uit die periode haar uitge sproken zin voor staatszaken. Tot een Engelse journalist die bij haar informeerde naar de harts tocht van de Grieken voor het po litieke spel, zei ze: „Ja, dat is juist; gij, Engelsen, hebt cricket, wij hebben de politiek". Op Kreta installeerde de prinse lijke familie zich in een klein ho tel in Neapoli. De kamer van de toekomstige koningin bevatte een bed, een zwarte tafel, een klein rond tafeltje en een wastafel. De diadoche sliep op een geïmprovi seerd bed, dat bestond uit twee tegen elkaar gezette stoelen. De familie leefde in Neapoli in uiter ste eenvoud zonder protocol. Prin ses Sophia speelde dagelijks met de kinderen van het dorp voor de deur van het hotel. De dag na de aankomst werd men gealar meerd door de noodklok; men had twee Duitse vliegtuigen waarge nomen. Een vrouw die voorbij het hotel kwam greep Sophia en sleepte haar een schuilplaats bin nen. Toen ze het alarm hoorde snelde Frederika, die de diadoche in de armen hield, toe; het meisje was verdwenen. Ze zocht overal en vond haar tenslotte, tot haar grote opluchting, in de schuil plaats. Tijdens een ander alarm zochten Frederika en haar kinderen een toevlucht onder een brug. Een dorpsjongen doodde de tijd met het kauwen van verse bonen wat de afgunst van de kleine prinses opwekte. Hoffelijk bpod het jon getje aan: „Sophiaki, wil je bo nen, hier, neem ze maar". Deze herinnering en nog zovele andere, waren oorzaak, dat Kreta in het hart van Frederika èen grote plaats is gaan innemen. Uit erkentelijkheid heeft ze er een vakschool voor jonge meisjes ge sticht. De prinselijke familie moest na enige tijd echter be sluiten het grote eiland, dat hoe langer hoe meer bedreigd werd, te verlaten. Ze vertrok enkele da gen voor de landing van Duitse parachutisten. Nu begon de wer kelijke ballingschap, die vijf ja ren zou duren. Na een verblijf in Egypte ging men naar Zuid-Afrika, waar Frederika talrijke weldadig heidsinstellingen stichtte ter hulpverlening aan Griekenland en een bedrag van vier miljoen pond bijeeen wist te krijgen op propaganda-tournees, waarvoor ze reizen maakte van in totaal 70.000 km. Koningin Frederika, prinses Sophia en kroonprins Constan tijn. Zij is secretaresse op een advocatenkantoor, echtgenote en (heel vaak) gastvrouw op een leuke flat in Amsterdam-Zuid. Een dubbel leven! Dat vraagt om praktisch inzicht, en dat hééft zij ook. „Ik neem altijd zo'n grote familiebus Nescafé - dan ben ik er altijd zeker van dat er koffie in huis is. De lekkerste koffie bovendien met een volle, fijne smaak. Ik maak Nescafé in de koffiepot, dat is extra gezellig'. Ja, met Nescafé voel ik me echt de ideale gastvrouw!" In de „Convair", de nieuwe Chevrolet zijn ingrijpende technische snufjes toegepast opdat hij sou beantwoor den aan de bedoeling van de ontwer- pers een wagen te bouwen, die min der plaats in beslag zou nemen en zuinig zou zijn in overeenstemming met Europese opvattingen en die te gelijk op het gebied van comfort, prestaties en veiligheid aan de hoger liggende Amerikaanse normen moest voldoen. De wagen heeft een achterin geplaatste en luchtgekoélde zes-cilin der motor van het boxer-type, zelf dragende carrosserie en speciale wielophanging met vier onafhanke lijk geveerde wielen. (Advertentie) De grot® bus is extra voordelig Mevrouw Mayr verscheen zelf aan de deur Een Weense politieman heeft op merkwaardige wijze een Weense dokter de loef afge stoken. In een politierapport wordt verteld dat Ottilie May er, 68, een poging had gedaan zich het leven te benemen door in haar woning de gas kraan te openen. Toen het lichaam uren later gevonden was, constateerde een dokter de dood en schreef hij de des betreffende verklaring uit. Maar politieman Friedrich Jatzku, 32, die aanwezig was toen het lichaam werd gevon den, was niet tevreden en hij slaagde er in de vrouw bij te brengen. Toen later een auto van de begrafenisonderneming arriveerde om het lichaam op te halen, verscheen mevrouw Mayer zelf aan de deur. De po litie heeft een klacht tegen de dokter wegens plichtsver zuim opgesteld. Volgend jaar proces tegen marconist Van R. Twee psychiaters in Boston hebben vastgesteld dat de van inoord be schuldigde Nederlandse marconist W. M. L. van R. toerekeningsvatbaar is en in staat om een proces te door staan. Een van de verdedigers van Van R., W. Langdon Powers, zeide dat zijn cliënt een brief van zijn vrouw had ontvangen en „aanzienlijk verheugd was over het nieuws van thuis". Men verwacht dat het proces eerst begin volgend jaar zals beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9