Interessante expositie te Utrecht over periode van Paus Adrianus VI TEKKO TAKS en de Atoompantoffels VLOED VAN SENTIMENTELE ONZIN OVER KONINKLIJKE BABY /Af BIRMINGHAM BEGIN MET STEREOPLATEN UIT BIBLIOTHEEK 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 OKTOBER 195® VIJFHONDERD JAAR GELEDEN GEBOREN TE UTRECHT Sobere, strenge en hardwerkende man Wellicht zal het velen niet be kend zijn dat op de lijst van de pausen, onder de 262 namen, ook die van een Nederlander prijkt. Paus Adrianus VI, ge boren in 1459 te Utrecht, was de eerste en laatste Nederlan der die de tiara droeg en het is ter gelegenheid van het feit dat het vijfhonderd jaar geleden is, toen deze burger van Utrecht geboren werd, dat in het Cen traal Museum te Utrecht een belangrijke en interessante tentoonstelling wordt gehouden (tot 15 november). Welk een volharding-, grote liefde en veel arbeid gaan achter deze exposi tie schuil Zowel rooms-katholieken als protestanten mogen de organisa toren wel zeer dankbaar zijn. Immers de période van Adrianus' le ven (14591523) behoort wel tot één van de meest boeiende en be langrijke in de geschiedenis der mensheid, in het bijzonder van de Europese historie. Gewoonlijk staan wij daar niet zo bij stil. Maar een bezoek aan Utrechts Centraal Museum doet ons daar weer iets van gevoelen. Alleen al een blik op de eigenhandig door Columbus getekende kaart kan ons hiervan overtuigen. Adrianus was 33 jaar oud toen Columbus Amerika ontdekte. Welk een herinneringen ook aan onze eigen vaderlandse geschiedenis roepen de schilderijen van bijvoor beeld Karei V niet wakker. En dan te bedenken dat het Adrianus was die benoemd werd om de zevenjarige Karei cjp latere keizer Karei V op te voeden. Deze periode gaat léven. Hoe insnij- dend op het denken van de massa's was niet de boekdrukkunst, die kort voor Adrianus' geboorte werd uitge vonden en waardoor de ideeën van een man als Erasmus in vele landen ingang kon vinden. Een prachtig por tret van deze grote geleerde, van Diirer's hand, is op deze tentoonstel* ling te vinden. Maar veel meer nog dan Erasmus was het Luther die de Kerk van Ro me vermaande. Ook zijn portret evenals dat van zijn vrouw, Catha rine van Bora gesigneerd door Lucas Cranaclij is hier ten toon ge steld. Hoe anders zou de geografische en godsdienstige kaart van Europa er thans uitzien als d^ geestelijke en wereldlijke leiders van die tijd elk aar" méér begrepen hadden. Luther's strijd om hervorming van de Kerk van zijn tijd ontvangt een nieuw accent als wij op de gravure van het grafmonument van paus Adrianus lezen Proh Dolor... He laas. Want deze paus hééft in zijn korte ambtsperiode (15221523) zo bitter weinig medewerking gehad bij de verwezenlijking van zijn rege ringsprogramma. Toen Adrianus paus werd, bevond de Kerk van Rome zich in een weinig rooskleurige toestand. Zijn voorganger, paus Leo X, had on gehoorde schulden gemaakt en de Kerk van Rome in diskrediet ge bracht. Door de banbul, die Lu ther vogelvrij verklaarde, waren miljoenen aan de kant van de Hervorming gebracht. Zou de sobere, hardwerkende, god vruchtige, strenge noorderling, die als geleerde, bisschop, pedagoog en kardinaal al een grote carrière ach ter de rug had, erin slagen de zo noodzakelijke hervormingen door te het zelf niet meer kunnen meema ken zijn getuigenis en vroomheid hebben doorgewerkt en bijgedragen tot inwendig herstel van zijn Kerk. Mede door zijn visie zijn op de duur vele misstanden uit de Kerk van Ro me gebannen. Zeer overzichtelijk is op deze expo sitie alles opgesteld. De verschillen de perioden van zijn leven komen ons nader Utrecht (geboortestad), Leuven (studietijd en professoraat), Spanje (bisschopstijd), Rome (ponti ficaat). Vele musea en bibliotheken in de gehele wereld hebben hun kost baarheden hiervoor beschikbaar steld. Men zal niet zo gauw meer alles, wat op deze periode betrekking heeft, bij elkaar zien en daardoor is deze tentoonstelling uniek. Ook om dat achter de schilderijen, penningen, wandtapijten, oorkonden, boeken en documenten ons iets van de méns Adrianus tegemoet treedt. Van dé mens, die door alle eeuwen heen, teleurstellingen kende en vreugde, streed voor dat wat hem dierbaar en heilig was. Is dat niet het meest waardevolle van een tentoonstelling als deze in Utrecht's Centraal Museum 7 Breda Ds. H. Johannes. Grensdocumenten van Ambonezen Aan bepaalde groepen van in Neder land verblijvende groepen Indone siërs, in het bijzonder aan die van Ambonese herkomst, die zich uit hoofde van hun beroep regelmatig naar het buitenland moeten begeven, en die geen reisdocumenten van de Indonesische vertegenwoordiging in Nederland kunnen ontvangen, wordt een Nederlands paspoort voor vreem delingen uitgereikt. Aan deze vreemdelingen, die zich voor vakantie of om andere persoon lijke redenen naar het buitenland willen begeven wordt een laissez-pas- ser verstrekt. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken geantwoord op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid dr. J. Meulink (a.r.). De minister zegt voorts dat van de uitreiking van een laissez-passer een document, dat in tegenstelling tot een vreemdelingenpas, de na tionaliteit, of het ontbreken er van vermeldt aan een vreemde ling van Ambonese herkomst nimmer mededeling gedaan is aan de Indone sische vertegenwoordiging in Neder land. In zijn vragen had dr. Meulink geïn formeerd of de regering bereid is te bevorderen, dat op de aan Zuid-Mo- Iukkers uit te reiken vreemdelingen paspoorten vermeld wordt dat zij staatloos zijn. De "minister zegt ech ter dat de tekst van de desbetreffen de bepaling in de Indonesische na- tionaliteitswet niet zodanig duidelijk is, dat vaststaat dat een Indonesisch staatsburger die van een buitenland se mogendheid een reispapier ont vangt, de Indonesische nationaliteit van rechtswege verliest. Gedrang om Maasgrint (Van onze correspondent.) De vraag naar Maasgrint is in dc laatste dagen zodanig toegenomen, dat de grintbedrijven niet meer aan de aanvraag kunnen voldoen. Op de midden-Limburgse Maas, tussen Neer en Stevens weert ligt ongeveer een twintigtal baggermolens, die bij de grintproduktie zijn ingeschakeld en wekelijks ruim 100.000 ton grint uit de Maas-oever halen. Door de lage waterstand op de Rijn, waar door de zand- en grïntschippers nog slechts kleine en daardoor nauwe lijks meer lonende vrachten kunnen innemen, komen steeds meer van de ze schippers de Maas op om hier een grintlading te bemachtigen. Bij elke molen liggen nu schepen te wachten op een lading en deze wachtduur be draagt momenteel reeds meer dan een week. De vraag naar grint is zo groot, dat met ingang van de komende week een rantsoenering wordt in gesteld, waarbij de schippers nog slechts 60 procent van de afname van vorige perioden krijgen toe gewezen. Het grintgebrek is zo froot dat men vreest dat dit te- ort ccn bedreiging gaat vormen voor de bouwbedrijvigheid in ons land. Omvangrijke grintwinnïng baart ook de provinciale water staat in Limburg grote zorgen, omdat jaarlijks ongeveer tachtig hectare van de midden-Limburg se Maasoevers worden ontgrint. (Advertentie) Advertentie De geschiedenis heeft bewezen dat men in Rome niet van hem ge diend was. Zijn pontificaat, dat maar kort duurde, is een aaneen rijging geweest van teleurstellin gen. zijn pogingen met betrek king tot een verzoening van de grote rivalen Karei V en Frans I van Frankrijk, leden schipbreuk. De voormalige grootinquisiteur tijdens zijn Spaanse periode als bisschop vermocht het vertrou wen van Luther's en Zwingli's volgelingen niet te winnen. Opnieuw wordt nu op deze 'ten toonstelling iets voelbaar van de tragiek die er ligt in de kloof Rome- Reformatie. Wat zou déze paus tóen velen hebben kunnen winnen, als iets van het „Sola Fide Alléén door het geloof" van de Hervormers verstaan was. Nu moesten echter alle goedbedoelde en ijverige pogingen doodlopen. Toch is Adrianus' pontificaat van be tekenis geweest. Want al heeft hij Verlies van 32.1 miljoen Dm. voor Luftiiausen Blijkens de gepubliceerde jaarcijfers van de Westduitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa, werd in 1958 een netto verlies geleden van 32,1 miljoen P.M., tegenover een verlies van 24,7 miljoen over 1957. Het aantal vervoerde passagiers steeg ïn 1958 met 44,8 procent vergeleken met het voorgaande jaar, het vracht vervoer met 68,5 procent en het post vervoer met 36,5 procent. De inkom sten stegen met 38,3 procent en de uitgaven met 36 procent. In het Jaarverslag wordt medege deeld. dat de investeringsplannen tot einde 1961 voorzien in de aanschaffing van negen VInkers Viscount 814 tur- bD-prop-toestellen, waarvan er reeds vijf zijn afgeleverd, èn van vier Boe ing 707-straal vliegtuigen, waarvan er aceds een Js afgeleverd. lêrs), raag uw"dFogisl. helpen! Er zijn W hoofdpijn, kics- Jrarrhee. influenza, icid bij gevatte kou, r.,enz. Verkrijgbaar etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis a 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn prijsverhoging, i MEENK'S POEDfij Meenk's Poeders «g pijn, hoest, gricp.^ rhcumatick, koorfsiP periodieke pijnen q 9 De vakverenigingen in Oostenrijk heb ben verkiezingen gehouden voor verte genwoordigers in de Kamers van Arbeid. De verdeling der zetels voor het gehele land is (met tussen haakjes de uitslag in 1954): socialisten 562 (570), volkspartij 160 (139), communisten 33 (50). liberalen 32 (19) en partijlozen 10 (19). Vier 'Duitse leden van het Franse vreemdelingenlegioen zijn per roeiboot uit Algerije gevlucht. Zij werden door een Noors vrachtschip opgepikt, dat hen naar Suez bracht. Met behulp van de Westduitse ambassade te Caïro zullen zij naar hun land terugkeren. Toen enkéle maanden geleden bekendge maakt werd dat ko ningin Elizabeth haar derde kind verwacht te, waarschuwde een vooraanstaand Engels blad dat men zich moest voorbereiden op een „zondvloed van sentimentele onzin". Het blad heeft gelijk gekregen. Degenen, die menen dat het iets heel natuurlijks is als een jonge vrouw een kind krijgt, hebben met verbazing en nu en dan enige walging van vele publikaties kennis genomen. Ook de vorstin zelf, zal vermoedelijk vaak een glimlach, of een gevoel van wrevel, niet heb ben kunnen onderdruk ken. Haar optreden is echter waardig en charmant gebleven, en zij voelt zich volgens hofkringen gelukkig en gezond. „Baby's groeien in Buckingham palace even snel op' als elders" heeft een der velen, die over de aanstaande blijde gebeurtenis hun licht lieten schijnen, in alle ernst geconsta teerd. „Wat zijn de kansen op een jongen of een meis je? De dokters zeggen, dat die kansen onge veer gelijk zijn." Dit wereldschokkende nieuws was in een an der tijdschrift te lezen Weer een ander blad verkondigde aan zijn lezers: „De eerste woorden, die prins Charles sprak, waren „mum-mum", „pappa" en „nannans". Vreemd genoeg verdiepte de schrijver zich niet in de vraag wat de eerste woorden van de nieu we baby zullen zijn. Een weekblad is bezig met een campagne „om de koningin té helpen een naam voor de baby te vinden". Alsof zij niet de keus heeft uit de namen van voorouders in tien eeu wen. „Op wie zal de baby lijken"? is een andere belangrijke vraag. Het blad dat deze kwestie opwierp is tot de con clusie gekomen dat het kind „waarschijnlijk blond zal zijn en blau we ogen zal hebben net als prins Charles en prinses Anne". Een damesweekblad heeft verklaard, dat, ondanks de verrassing van de mededeling in dertijd, „miljoenen vrouwen het in haar hart reeds wisten." Als dat waar is, hebben die miljoenen dat geheim wonderwel goed be waard. „De koningin breit babykleertjes, de ko ningin wil veel kinde ren hebben, de koningin verwacht de baby op 8 februari, de' koningin wil de oude kinderwa gen gebruiken, de ko ningin heeft haar ja- nnnnpn nit.fp.lp.fd..." Birmingham is de eerste stad Groot Brittannië, waarvan de stads bibliotheek voor haar leden eeu uit leendiscotheek heeft aangelegd met stereoplateu. Op het ogenblik heeft men reeds een collectie van vijftig platen of series, waaronder werken van Brahms, Wagner, Handel, Liszt, Strauss en Tsjalkowski. Later wil men aan de collectie ernstige muziek ook nog een afdeling populaire toe voegen. Deze collectie zal de muziekliefheb ber ter beschikking staan tegen een bedrag van vijftien gulden per jaar, baby verwachtte. „Ik minder dan de prijs van één stereo- zou ze, die brutale langspeelplaat, ellendelingen", was Voor een stereo-installatie moet men haar commentaar. overigens wel wat dieper in de zak I tasten. De bibliotheekdirectie heeft ponnen uitgelegd...1 Dit alles, en nog veel meer kunnen de Engel sen vrijwel dagelijks lezen. Zij zijn er niet alle maal bljj mee. Mevr. Irene Smith, een jonge Engelse, zelf moeder van twee kinderen, hebben wij gevraagd wat zij ervan zou vin den als de pers zo schreef als zijzelf een 32-21. Op het bevel van de burgemeester snelden direct enkele agenten de kerktoren binnen om te zien welke on verlaat op dit uur van de dag de kiok durfde te luiden. Er was echter niemand te zien in de toren. Wel slin gerde het klokketouw ge heimzinnig heen en weei doch verder viel er niets ver dachts te bespeuren. Hei was een raar geval, die op stand, vond iedereen en z- ook de burgemeester. Na da ene projectiel dat door het raam van zijn kamer was gevlogen en het luiden van de torenklok, gebeurde er niets schokkends meer. En toen de burgemees ter na uren en nog eens urén. zonder dat er iets- voorviel dat ook maar in het minst op een op stand of revolutie duidde, eens voorzichtig naar namelijk zeer strenge voorwaarden opgesteld voor de apparatuur, die men thuis heeft, zodat de platen niet op minderwaardige draaitafels wor den vernield. Elke klant van de dis cotheek moet een verklaring onder tekenen, dat zijn grammofooninstal latie minstens 70 pond heeft gekost, dat is dus ongeveer 700 gulden. De bibliotheek van Birmingham hoopt op grote belangstelling zodat uit de contributies spoedig nieuwe platen kunnen worden gekocht. buiten keek, zag hij alleen maar hoogst ver baasde burgers die nieuwsgierig naar de lijf-, wacht voor het huis stonden te kijken. „In rukken" beval hij vermoeid, terwijl hij zich af vroeg wat men wel van hom denkon zou. Ma; dat viel mee. want de dienstdoende inspecteui verklaarde: „Het was een goed oefening, burgemeester!" Morfinehandelaren werden gearresteerd Do centrale recherche van de Am sterdamse politic heeft dinsdagavond in samenwerking met de dlstrictsre- cherche van de rijkspolitie een uren lange jacht gehouden op ccn complot morfinehandelaren. Er zijn tot nu toe vijf mensen gearresteerd. Het onder zoek duurt nog voort. Een groot aantal rechercheurs reed met radio-auto's over de wegen in en rondom de hoofdstad. In de loop van de avond slaagde men erin de 43-jari- ge fruithandelaar P. K. voor zijn wo ning in Badhoevendorp te arresteren. Hij was in het bezit van tien flesjes morfine, die een ander lid van de rep, de 36-jarige magazijnbediende R. bij zijn werkgever, een bedrijf in de hoofdstad, zou hebben weggenó men. Later konden ook nog de 39- jarige pompbediende H. B., de 22-ja- rigo machinist J, V. en de 51-jarige winkelier J. W. worden gearresteerd, eveneens verdacht van de handel in deze verdovende middelen. Zij zijn mgesloten op hel: hoofdbureau van >11 tie te Amsterdam. Israëlische oudheidkundigen hebben aan de zuidrand „n Jeruzalem een ge heime onderaardse. Ingang gevonden van de citadel van een koning van. Juda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 8