Premies en bijdragen vastgesteld voor huur- en eigen woningen TOON VAN KAMPEN NAAR DE WEST VERTROKKEN Ir. PETRI VOOR HERGROEPERING PLATTELANDSSAMENLEVING OOSTENRIJKERS ZWIERVEN STELEND DOOR EUROPA VRIJDAG 23 OKTOBER 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 STRAKS MET ZEEROVERSVERHALEN TERUG? OP KORTE TERMIJN IN TWEEDE KAMER Overeenstemming Ionen edelmetaal In een communiqué van de Vereni- Sing edelmetaal-industrie wordt me egedeeld dat de werkgevers- en werknemersorganisaties in de goud en xilvernijverheid volledige over eenstemming hebben bereikt over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst, die onder andere een verho ging van de lonen met vijf procent en een verwerking van de huurbij- slag 1957 in de loontabellen inhoudt. Tot de datum van goedkeuring van deze collectieve arbeidsovereenkomst door het college van rijksbemidde laars blijven de oude loontabellen van kracht. Voorts hebben de organi saties principieel overeenstemming bereikt over een verkorting van de arbeidstijd tot 45 uur per week, te realiseren in de loop van het voor drie jaar afgesloten collectief con tract. Partijen zullen zich nog nader beraden over de wijze van uitvoe ring. De 33-jarige Amerikaanse violist Stuart Canin heeft te Genua de naar Paganini genoemde internationale prijs ter waar de van twee miljoen lire gewonnen. De 30-jarige Siegfried Gavriloff van het con- servatrorium van Leipzig en de 20-jarige Liliane Gaiilon uit Parijs kregen resp. de tweede en de derde prijs. L ANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES Dr. Kooy wenst Nederland te „verlandelijken" Op de tweede dag van het Neder lands Landhuishoudkundig congres te Leeuwarden hebben twee sprekers, de planoloog ir. J. P. L. Petri van de planologische dienst voor Zeeland en de socioloog dr. G. A. Kooy, lector aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen, gesproken over de leefbaar heid van het platteland. Een onder werp, dat met name in Friesland in het middelpunt van de belangstelling staat. Wil men de leefbaarheid van het platteland bevorderen dan zal een zekere veelzijdigheid nodig zijn en die kan alleen bereikt worden door concentratie, aldus ir. Petri, die daar om maar één reële mogelijkheid voor het platteland zag: het positief aan vaarden van de evolutie der schaal vergroting. Men zal niet de illusie moeten koesteren dat in het noorden overal maar moderne geïndustriali seerde stedelijke concentraties zullen ontstaan. Daarom zal een hergroepe ring van het samenlevingspatroon op het platteland noodzakelijk zijn. De aanvaarding van het idee van ruil- en herverkaveling zag spreker als de eerste stap op deze weg. Be- iaald rigoureus en voor Friesland niet lijster moedgevend was de mening van de heer Petri dat de huidige po litiek met betrekking tot de ontwik kelingskernen in het noorden niet tot een werkelijk dynamische ontwikke ling van dit gebied kan leiden. Hier voor achtte spreker de ontwikkeling van een groot veelzijdig stadsgewest nodig. Hij gaf in dit verband de voor keur aan een gebied met Groningen en Assen als polen omdat Groningen en het aangrenzend gebied de beste voorwaarden hiervoor biedt. Vanzelf sprekend werd op deze gedachte van uit de vergadering gereageerd met de vraag hoe het dan met Leeuwarden moet. Ir. Petri zag echter ook voor de Friese hoofdstad nog goede, zij het in -planologische zin secundaire moge lijkheden weggelegd. Dr. Kooy achtte noch de gedachte van het behoud van de huidige plattelandscultuur, noch die van een verdere verstedelijking van Nederland aanvaardbaar. Hij be pleitte een verlandelijking van Ne derland, waardoor aan de ene kant de leefbaarheid van het platteland wordt verhoogd en aan de andere kant tegemoet wordt gekomen aan de stijgende behoefte van de stede ling aan een eengezinswoning. De ruimte voor de bouw van deze wo ningen wil de spreker niet zoeken op een agrarische cultuurgrond doch op hoge zandgTonden van centraal Nederland. Uit recreatief oogpunt achtte hij spreiding van de stedelijke bevolking over de Ve- luwe en de Utrechtse heuvelrug niet bezwaarlijk. Het buitenland biedt hiervoor voldoende compen satie. De verlandelijking van Ne derland achtte dr. Kooy niét al leen mogelijk doch zelfs hoogst ur- «snt. Beneluxminïsters eens orer vrijmaking aardappelhandel Het comité van ministers van Bene lux, dat donderdag te Brussel ver gaderde onder voorzitterschap van de Nederlandse minister van buiten landse zaken mr. J. Luns, is tot overeenstemming gekomen over de vrijmaking van het wederzijds ver keer in aardappelen. Daarbij werd echter het voorbehoud gemaakt van eventuele opschorting van deze han delsvrijheid in geval van kritieke ont wikkeling van het binnenlands prijs niveau in één der partnerlanden- De drie regeringen zullen elkaar bin nenkort raadplegen teneinde de da tum van inwerkingtreding en de uit- voeringsregelen van dit regime over een te komen. Ten aanzien van de vrijmaking van het verkeer in groenten en fruit, waarover zeer langdurig werd be raadslaagd, kwamen de ministers niet tot overeenstemming. Zij ver klaarden na afloop van de bijeen- j komst dat zij op korte termijn over dit punt opnieuw overleg zullen ple gen. Een Nederlandse suggestie, om de weg naar afschaffing van het mini mumprijzensysteem te effenen dooi de grenzen pas te sluiten als de prij zen een bepaald percentage van de vastgestelde minimumprijzen hebben bereikt, zou voor België pas aan vaardbaar zijn indien dit percentage 95 zou bedragen. Dit achtte de Ne derlandse delegatie kennelijk te hoog Paus Johannes ontving Paola en Albert Prins Albert en prinses Paola van België zijn donderdag in particuliere auriëntie ontvangen door paus Jo hannes XXin. De audiëntie duurde van 11.45 tot 12.20 uur. Wol/aartsdijk dat bij de watersnood ramp van 1953 door de Friese ge meente Gaasterland werd geadop teerd, lieeft donderdag bij de officiële afsluiting van deze hulp actie zijn dank betuigd. Het Frie se gemeentebestuur werd bij een be zoek aan Wolfaartsdijk de zilveren erepenning van Wolfaartsdijk met bijbehorende oorkonde aangeboden. Op de foto bekijken de beide burge meesters (B. H. G. ter Haar Romeny, van Wolfaartsdijk, links en zijn col lega van Gaasterland, G. W. C. D. baron thoe Schwartzenberg en Ho- lienlandsberg, rechts) tezamen met hun echtgenoten, de oorkonde. Foto P.Z.C.) Gegrepen door Rotterdamse politie De Rotterdamse vreemdelingenpoli tie heeft woensdagavond bij een rou tine-onderzoek twee Oostenrijkers aangehouden omdat een van hen in zijn paspoort had geknoeid. Bij een nader onderzoek bleek men een goe de vangst te hebben gedaan- Beide mannen, de 29-jarige F. P. die zieli beeldhouwer en privé-detective noemde en de 20-jarige H. F. die zich voor kelner uitgaf, hebben ge ruime tijd door West-Europa ge- zorven, stelend uit musea en van tentoonstellingen. Van hun daden werd dc eerste tip opgelicht, toen de politie bij het ba gage-onderzoek onder andere een antiek Italiaans wandbord ter waar de van f 4500.aatrof en er voorts een .verguld zilveren borsteltje en di to schaaltje tot een gezamenlijke waarde van f 10.000, een zilveren servetring en een kleine zilveren dolk in vond. Deze kostbaarheden bleken uit het Haagse gemeentemuseum af komstig te zijn. Het borsteltje en schaaltje maken deel uit van een toiletgarnituur dat f 60.000 waard is. Naar hun zeggen hadden de mannen de Oostenrijkse nationaliteit en wa ren' zij. na uit Zwitserland gezet te zijn*, m verschei den a [W'eeteuropese Herdenking van „Vijf jaar statuut" (Van een speciale verslaggever.) Reiziger-auteur Anthonie van Kam pen (48) is donderdagmiddag klok slag half één op Schiphol zijn tiende grote reis begonnen. In opdracht van de Nederlandse Televisiestichting ver trok hij voor vier a vijf weken naar de West om .er een programma sa men te stellen dat op 15 december en 22 december door de A.V.R.O. uitge zonden zal worden ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het statuut tussen Nederland en Suriname en de Antillen, waarbij deze gewesten ver heven werden tot zelfstandige rijksde- len. De eerste uitzending op „Ko ninkrijksdag" zal gewijd zijn aan de Antillen, de tweede aan Suriname. Zowel in Willemstad als Curasao het eerste reisdoel als in Parama ribo in Suriname zal hem een cineast ter zijde staan, die de filmfragmenten voor de uitzendingen zal maken „Was het mij maar gevraagd mee te gaan", zei de televisiecameraman Peter van Kampen wat spijtig, toen hij zijn vader uitgeleide deed op Schiphol, maar mevrouw Van Kam pen vond het beter zo. „Beter geen familie om je heen met zo'n karwei" was haar gedachte en dr. De Bruyn jungle Pimpernel uit Nieuw-Gui- nea, die op 21 november weer terug keert naar zijn oude bivak in Hol- landia, en „Toon" dus uitgeleide deed voor een langer afscheid liet dui- I landen antieke olielampen gaan ver- I kopen. Dit leverde echter weinig op j en zo zouden zij tot het stelen uit musea en expositie gekomen zijn. In België hebben zij een veroordeling tot vier jaar gevangenisstraf uitge zeten, na betrapt te zijn op diefstal van een gouden horloge uit een mu seum te Leuven. TQen ze vrijkwamen werden ze het land uitgezet. Zij vervolgden hun strooptochten via Keulen, Hamburg, Kopenhagen, Stockholm. Malmö. Bremen. Hanno ver, Berlijn en Dusseldorp De Deen se politie zoekt de Oostenrijkers on der andere wegens diefstal van een antiek pistool. De Nederlandse douane heeft de man nen een keer bij de grens tegenge houden, omdat ze te weinig geld bij zich hadden. Later, op 6 oktober j.l. was dit euvel verholpen en mochten ze het land wel binnen. Ze reisden in een ruk door naar Amsterdam en verkochten daar twee Meissner por- celeïnen beeldjes van onbekende her komst voor 220 per stuk. Wat ze verder tussen 6 en 19 oktober in Nederland hebben uit gespookt is nog niet achterhaald, maar de Rotterdamse vreemdelin genpolitie kreeg ze goed gekleed en met 800 contanten op zak op het bureau. Ze wilden de uit het Haagse gemeentemuseum gesto len goederen in Engeland verko pen. delijk blijken het met mevrouw Van Kampen eens te zijn. Zoals gemeld, zal Toon als trouw medewerker aan onze krant, zijn in drukken uit de West in een tiental ongetwijfeld boeiende reportages weergeven. „Er zullen ook prachtige zeeroversverhalen van de Caraïbische zee, die oude pïratenzee, bij zijn" zegt Toon. „Ik ben dezer dagen opgebeld door iemand die me een introductie gaf om van te watertanden maar wat dat precies voor een introductie was, vertel ik je nog niet Toons verwachtingen zijn hoog ge spannen. De uitnodiging is wat plot seling uit de lucht komen vallen, maar hij is getroffen geweest door de grote j hulp, die hem van alle kanten is ge-, boden. Waarom hèm juist deze opdracht werd gegeven? „Ik denk, omdat het me door mijn voorgaande reizen mo gelijk is het verschil te zien tussen dit stuk tropen van het Koninkrijk en Nieuw-Guinea. Ik heb nogal wat oude vrienden in de West en bovendien al jaren speciale belangstelling voor Su riname. Daarom vind ik deze reis na drie jaar weer eens een grote reis - wel bijzonder plezierig. Weet je dat ik al een uitnodiging heb om mee te gaan op de Baracudavangst in de Caraïbische Zee? En ik zal er zeker gebruik van maken. Daarnaast heb ik op mijn programma gezet het plan eens te gaan kijken wat er over is van de plantages van onze voorvader lijke kolonisten in Suriname. Ik hoop er tenminste de tijd voor te vinden, maar ja, er staat heel wat op het programma;! Eerst de reis door Wil lemstad, dan de eilanden Aruba en Bonaire, vervolgens als de vlieg- en vaarverbindingen het toelaten naai de Bovenwindse Eilanden Sint Eusta- tius, Saba en Sint Maarten en van daar naar Suriname. De eerste week van december moet ik weer terug zijn". Kosten levens onderhoud iets gedaald Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het centraal bureau voor de statistiek wordt samenge steld, op basis 1951 100, gaf van medio augustus tot medio september een daling te zien van 1 punt. Het in dexcijfer inclusief A.O.W. daalde van 126 tot 125 en het indexcijfer exclu sief A.O.W. van 121 tot 120. De voornaamste wijzigingen speelden zich af in de sector voeding, waar voor het indexcijfer daalde van 129 naar 124. Binnen deze groep vertoon de het indexcijfer voor de verse groenten een belangrijke daling, ter wijl voorts bij koffie, margarine en vlees (hoofdzakelijk rundvlees) een kleine daling werd waargenomen. Het indexcijfer voor fruit daarente gen vertoonde een lichte stijging. Buiten de voedingssector trad een stijging op van de indexcijfers voor bloemen en voor vaste brandstoffen (winterprijzen). Ook het indexcijfer voor kleding en schoeisel vertoonde een stijging en wel van 86 tot 88, wat vrijwel geheel voor af-c komt ran de kleding* VOORWERPEN UIT MUSEA ONTVREEMD bepaalde grenzen niet te boven gaan. Die grenzen zijn verschil- lènd naar gelang van de gemeente waar de woningen worden ge bouwd. Zo gelden in de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag voor groep A, B en C resp. grenzen van 85, 105 en 125 gulden huur per maand. De ove rige gemeenten worden verdeeld in 5 huurklassen, waarvoor ach tereenvolgens de volgende gren zen van de huurbedragen gelden: Klasse I: 80 gulden in groep A, 100 gulden in groep B en 120 gulden in groep C. Klasse II: 75, 95 en 115 gulden. Klasse m: 70, 90 en 110 gulden. Klasse IV: 65, 85 en 105 gulden. Klasse V: 60,80 en 100 gulden. Bij voegende huurverhogingen zullen de huren van deze woningen met een bepaald percentage worden verhoogd, waarbij telkens de jaarlijkse hijdra- ge zal worden verminderd. Boven dien wordt de jaarlijkse bijdrage elk jaar verlaagd met 3 procent in groep A, 5 procent In groep B en 7 procent in groep C. Na zes jaar wordt het eventuele restant in de drie daarop volgende jaren met een derde ver minderd. Na maximaal negen jaar komt dus de jaarlijkse bijdrage te vervallen. Subsidieregeling voor goedkopere particuliere bouw bijna gereed (Van onze redacteur). Minister Van Aartsen heeft thans de regels opgesteld voor subsidiëring van de bouw van goedkope middenstandswoningen en arbeiderswoningen door het particuliere bouwbedrijf. Er komt een nieuwe categorie woningen tussen de woningwetbouw en de premiebouw. Subsidies zullen zowel wor den toegekend voor „eigen woningen" als voor huurwoningen. Dit is de regeling, die door de regering reeds enkele malen is aangekondigd als het middel, dat de particuliere bouw in staat moet stellen zich ook met de bouw van goedkopere woningen bezig te houden. De ontworpen regeling moet nog door enkele instanties worden beoordeeld. Het laat zich echter aanzien dat zij thans op korte termijn aan de Tweede Kamer kan worden voorgelegd. Daarin worden dan ook de nieuwe regels vastgelegd voor de subsidiëring van de bestaande premiebouw, waarvoor de premies overeen komstig de verwachting vrij aanzienlijk zullen worden verlaagd. Voor huurwoningen wordt een aflo pende jaarlijkse bijdrage ingesteld, die gedurende negen jaar aan de ei genaar-exploitant wordt uitgekeerd. De bijdrage wordt jaarlijks met een betaald percentage verminderd. Ook bij volgende huurverhogingen wordt de bijdrage verlaagd. Naast deze bij drage ontvangt de bouwondernemer nog een premie, ter bestrijding van dat deel van de bouwkosten, die niet door het totaal van huur en bijdra gen kan worden gedekt. Voor de bouw van eigen woningen kan een premie van gemiddeld 3.000 gulden worden toegekend wanneer de stichtingslcósten per woning niet hoger zijn dan 26.000 gulden in de grote gemeenten, 24.000 gulden in de middelgrote gemeenten en 22.000 gul den in de kleine gemeenten. Voor woningen, waarvan de bouw kosten een bedrag van resp. 30.000 gulden, 27.500 gulden of 25.000 gul den niet te boven gaat, bedraagt de ze premie gemiddeld nog slechts 2.000 gulden. Daarnaast blijft de toe slag voor eigen bewoning van ge middeld 1.100 gulden gehandhaafd. De hoogte van de toeslag zal niet meer afhankelijk zijn van de grootte van dé premie, maar worden vastge steld op basis van de omvang van de woning Ven de samenstelling van het gezin. Premie en toeslag worden uit- gekeerd aan de (eerste) eigenaar- swoner. Ter vergelijking diene dat de grenzen van de toekenning van premies tot dusver waren vastge steld op 33.000, 30.000 en 27.000 gul den. De premies bedroegen voor huurwoningen maximaal 5.500 gul den, voo reigen woningen 4.400 gul den met een toeslag van 1.100 gulden voor eigen woningen. Ook 'vodr huurwoningen zullen de premie en- de jaarlijkse bijdragen' worden vastgesteld op basis van de grootte van de woningen, de huur prijs, de gemeente waarin ze worden gebouwd e.d., met inachtneming van bijvoorbeeld funderingskosten. Er komen drie categorieën, waarvoor de volgende bedragen gelden: Groep A: een premie van gemiddeld 2.000 gulden en een jaar lijkse bijdrage van (aan vankelijk) 440 gulden. Groep B: een premie van 1.600 gul den en een bijdrage van 340 gulden. Groep C: een premie van 1.200 gul den en een bijdrage van 240 gulden. Deze premies worden slechts toe gekend wanneer de huurprijzen f Advertentie) 25 ZAKEN IN NEDERLAND. Voor Zeeland Lange Delft 60-62 - Middelburg Walstraat 84 - Vlissingen Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. Heren Pullover Zuiver wol. Alle modekleuren 32.5° Heren pullovers in wol en Draion r.a. 19.75. Voor jongens, 7 j. v.a. 44.90

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5